MET PENSION- EJSl WONINGGIDS Nieuwsblad B voor b b AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERYEEN - VOGELENZANG en omliggende b gemeenten b 3e jaargang. ZATERDAG. 16 OCTOBER 1909. No 42. Het Bloemêndoalsch UeeHM Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.10 Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk Bloemendaalsche weg 227. Advertentiën 10 ceuts per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Si II a Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. |Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Agenda. Voetbal. Bloemendaal. Zondag 17 October, 2 uur. B.V.V.Zaandainsche VVTerrein B.V.V. Haarlem. Zondag 17 October, 2 uur. HaarlemH.P.C. Ter rein aan den Schoterweg. Zondag 17 October, 2 uur. H.F.C. IIHaarlem II. errein Spanjaardslaan. Schouwburg Jansweg. Zaterdag 16 October, 71 uur. Arsène Lupin. Dinsdag 19 October, 8 uur. Touinée Louis Bouw- neester. De Koopman van Venetië. Donderdag 2 1 0ctober, 8 uur. Het Nederl. Operette- Ünsemble: De Dollarprinses. Concertzaal sociëteit *>De Vereeniging". Donderdag 28 October, 8 uur. Weldadigheidscon- cert Volkssanatorium te Hellendoorn. De Kroon. Dinsdag 26 October, 8 uur. Klavieravond Willem Andriessen. In de vergadering van de „Maatschappij Boekaankondiging der Nederlandsche Letterkunde" van 8 October deelde Dr. P. C, Molhuysen een en ander mede over het „Nederlandsch Hoeubeoomeeling. Biografisch Woordenboek" dat onderre dactie van Prof. Dr. P. J. Blok en hem bij A. W. Sijthoff's Uitgevers-Mij. zal verschijnen. Hij besprak eerst de voorgeschiedenis der uitgave, hoe, sinds de bekende Spectator-artikelen van Dr. W. Meijer en Prof. Brugmans van 1898, plannen taande waren om te komen tot een „nieuwen van der Aa", die ten slotte zoo ver gevorderd zijn, dat de voor bereiding van een nieuw Biografisch Woordenboek thans in vollen gang is. De redacteurs hebben een groot aantal geleer den op elk gebied uitgenoodigd en van hen de toezegging gekregen van een bepaalde groep personen de levens te beschrij ven, en spr. noemde als voorbeeld hoe zij het werk verdeeld hebben de afdeelingen theologie en geschiedenis. Bij eerstge noemde groep zijn de te behandelen personen naar de verschil lende gezindten ingedeeld, bij de laatste is het geheele gebied in tijdvakken ingedeeld, b.v tachtigjarige oorlog, tijd van De Witt, van Willem III enz. Daarnaast zullen andere geleerden weer het leven van een enkelen persoon beschrijven dien zij tot het onderwerp hunner onderzoekingen hebben gemaakt, als b.v. van Christaan Huygens en Erasmus. De levensbeschrijvin gen zullen beknopte maar leesbare artikelen moeten zijnde geraamde omvang van bet werk, 15 deelen van 800 bladzijden, laat toe om bij een zeer groot aantal personen, toch degelijke artikelen over meer belangrijke personen te geven, met veel data en feiten, bibliografische bijzonderheden en opgave der bronnen, zoodat naast de algemeene wetenswaardigheden over een persoon ook het materiaal gegeven wordt om verdere onder zoekingen op te baseeren. Ten opzichte van de personen die zullen worden opgenomen 'nemen de redacteuren een zeer beslist standpunt in; zij zijn van oordeel dat niet enkel de meer bekende personen maar ook'de minder bekende opgenomen dienen te worden; spr. wees er op dat men in elk woordenboek juist zoekt naar de dingen die niet zoo voor het grijpen liggen Daarmede is niet bedoeld dat elk, wiens naam in 's lands historiebladen voorkomt, ook bier dient te worden vermeld; maar de gevolgde methode om elke groep aan speciale geleerden op te dragen, is een waarborg dat de keuze met kennis van zaken zal worden gedaan Ten slotte behandelde spr. de wijze van uitgeven, waarbij iets nieuws wordt ingevoerd, dat tot nu toe uog nimmer in praktijk is gebracht, maar waarvoor de redacteuren de gegevens ontleenden aan het plan voor de Italiaansche Dizionario bio- bibliografico. In plaats van in het eerste deel de levens te geven beginnende met A, in het tweede die met B enzgeven zij in elk deel een serie levens uit het geheele alfabet, van AZ. Bij elk deel komt een alfabetisch register, dat alle reeds verschenen deelen mede omvat, zoodat het boek steeds te raad plegen is, en men in het register op het laatst verschenen deel altijd alle behandelde personen kan vinden. De redacteuren zijn daartoe overgegaan, omdat bij een zuiver alfabetisch boek een enkel medewerker die zijn bijdrage niet op tijd inzendt, den geheelen druk in de war kan sturen, en men of de uitgave van een deel belangrijk zou moeten vertragen of bedoeld arti kel naar het supplement verwijzen. Maar zoodra er met supple menten wordt gewerkt, is het idee van een zuiver alfabetisch boek verloren. Daarom gaan de redacteuren zoodra zij kopij voor een deel hebben, welke, ook wat inhoud betreft, de noodige verscheidenheid aanbiedt, die ter perse leggenmen krijgt zoo ten slotte een boek van 15 deelen die elk van AZ loopen met een algemeen register. Spreker erkende dat aan deze methode een klein bezwaar verbonden is, dat men n.l. om een persoon te vinden, eerst het register en dan het deel zelf moet opslaan, maar wees er op dat in zeer veel gevallen toch de gezochte niet op de plaats waar men het eerst zoekt, voorkomt, dubbele namen, onzekere spelling vooral voor oudere namen, enz. En ten slotte toonde hij aan, hoe ook de meer moderne biografische lexica toch alle met een supplement moeten wer ken; het Duitsche b.v. geeft eerst aan het eind van eikeletter een supplement, en bovendien is het aantal supplementdeelen aan het einde van het complete boek thans reeds tot ongeveer 20% geklommen. En zoodra er een belangrijk aantal namen in het supplement voorkomt, zal men bij zulk een boek verstan dig doen, direct in het register te zoeken, en valt het voordeel van een z.g. zuiver alfabetisch woordenboek weg. Spreker eindigde met de mededeelljig, dat het groot aantal geleerden die hier zullen samenwerken, wier namen in het eerstdaags verschijnend prospectus van de uitgave zullen genoemd worden, een waarborg is dat men eindelijk zal komen tot het lang verbeide, nieuwe en vertrouwbare „Nederlandsch Biografisch Woordenboek." Burgerlijke Stand. Van vVï.f gir8n°fct;be[ tot a J Vrijdag 15 October. Bevallen: C. van Schaagenvan Beusekom, d., J. M. Bloemzaadvan Ejjk, z., M. L. BeckPjjpops, z., C. M. Prenenvan Scbie, z. Getrouwd: P. J. de Moei en M. Haagen. Overleden: Chr. Elfring 57 j. De raad vergaderde Donderdagmiddag te Gemeentebestuur. \TUl" Afwezig waren alleen de heeren van Hoon, wethouder enVan derHulst.De eerste wegens ziekte, de tweede wegens den rouw waarin zijn gezin is gedompeld. Allereerst werd na de lezing der notulen, welke geene aanleiding gaven tot eene opmerking, een lijdelijk wethouder benoemd. De heer Koolhoven, die deze betrekking reeds vroeger eenmaal vervulde verkreeg 8 stemmen, de heer Tideman 1. Het eenige ingekomen stuk was eene dankbetuiging van mej. de wed. Duiveman. De voorzitter achtte de andere punten der agenda: vaststelling van een aanvullend kohier van aanslagen in den hoofdelijken omslag, en van kohieren schoolgeld en reinigingsbelasting 3e kwartaal en aankoop van grond voor raadhuisbouw slechts geschikt voor behandeling in besloten vergadering. Een der leden was dit niet met hem eens wat laatstgenoemd punt be treft. Z i. kan in besloten vergadering daarover niet meer licht schijnen. Met 8 tegen 1 stem werd besloten ook dit punt in besloten vergadering te behandelen. Het publiek ging naar hnis. Ongeveer een uur later werd de openbare vergadering heropend. Buiten de agenda om werd op voorstel van den heer A. F. Bijvoet, naar het schijnt met stilzwijgende toestemming van den raad in behandeling gebracht, de aankoop van het huis met de wagenloods van den heer Bredemeyerzonder eenige nadere aanduiding van de bestemming van dat perceel. De heer Kool hoven verklaarde zich voor den aankoop in verband met de mogelijkheid, dat bij het tot standkomen der tram ruimte noodig zou zijn ook tot vorming van een plein. De heer Bispinck sloot zich bij die woorden aan. Met algemeene stemmen werd tot den aankoop besloten. Men heeft wat raadhuisbouw betreft dit be sluit in verband met het feit, dit in de besloten vergadering het punt: aankoop van grond voor raadhuisbouw, van de agenda is afgevoerd op te vatten in den zin dat vooreerst niet tot stichting van een nieuw raadhuis wordt overgegaan. Een der leden sprak de meening uit, dat eene gemeente als Bloemendaal mocht verwachten, dat te eeniger tijd een der ingezetenen kosteloos grond voor een nieuw raadhuis zou afstaan. Bij de rondvraag maakt de heer Van Tienhoven den raad opmerkzaam op het feit dat de Binnenlandsche Exploitatie- maatschappij, beter gezegd de Zandleverantie-maatschappijdie tot 1 Augustus 1.1. vergunning had met zandto-einen heen en weer te rijden tusschen Kweekduin en den polder met toe stemming van B. en W. dien termijn ver heeft overschreden zonder dat de bepaalde boete van f 10 per dag. waarvoor f 500 als waarborgsom is gestort, haar zijn opgelegd. Wel heeft de raad destijds aan B. en W. machtiging gegeven van den ge stelden termijn af te wijken, maar het kan nimmer in 's raads bedoeling hebben gelegen zoo groote afwijking toe te staan als nu blijkbaar in het voornemen van B. en W. ligt, die zelf standig aan de concessionaris hebben bericht, dat zij uiterlijk tot 1 April a.s. mocht doorwerken De heer De Waal Malefijt be- tooet, dat wanneer het rijden met de treinen verboden was, wij wel twee jaar lang vrachtwagens over de wegen hadden gehad met gemartelde paarden en stukgereden wegen. De heer Van Tienhoven blijft de houding van B. en W. onjuist vinden. Na ampele beraadslaging, waarbij B. en W. op onderscheiden wijze erkennen door mededeeling van verlenging der ver gunning tot 1 April a.s. de door den raad hun gegeven bevoegdheid tot ontheffing van de bepalingen der concessie te hebben overschreden, wordt met algemeene stemmen besloten dat aan de Zandleverantie-maatschappij nog uiterlijk tot 1 Deo. a.s. vergunning wordt gegeven tot zandrijden met treinen onder bepaling, dat op 1 Januari a.s. alle wegen weder in de oude orde moeten hersteld zijn, en dat voor iederen dag te laat staken van het rijden of te late oplevering'van de wegen f 100 boete zal worden geheven. Op verzoek van een der leden zal onderzocht worden wat de oorzaak is van den vettigen toestand van den Bloemendaalsche weg tusschen tramhalte en het einde der voorbuurt, een voorstel tot verbetering daarvan wordt van B. en W. ingewacht. Besloten wordt te onderzoeken of de rekeningen van den oud landmeter van het kadaster den1 heer v. d. S. te Heiloo nog niet alle zijn voldaan, gelijk een der leden mededeelde en om, zoo neen, tot betaling van het sedert jaren nog verschuldigde over te gaan. Ten slotte komt ter sprake eene teleurstelling ondervonden door ouders van kinderen die het zevende leerjaar der O. L. S. te Bloemendaal volgden en krachtens eene aanschrijving van B. en W. van het des avonds tevens door hen gevolgde her- halingsonderwijs werden uitgesloten. Een der leden betuigde, dat art. 17 der L. O. wet niet verbiedt herhalingsonderwijs te geven aan anderen dan aan hen die alle gewoon lager onderwijs achter den rug hebben, z i. geelt de wet in dat artikel evenals in zijn geheel slechts aan het minimum van onderwijs waar voor eene gemeente heeft zorg te dragen Er moét gelegenheid zijn voor herhalingsonderricht voor jongelieden, die het ge woon lager o derwijs hebben doorloopen, wat de gemeente nog meer, hetzij onder den naam van herhalingsonderwijs of anderen naam, voor onderwijs wil doen geven staat haar vrij. In dit geval betreft het jongens die het gewone leerplichtig onderwijs achter den rug hebben en die anders des avonds doel loos rondloopen die dit onderricht tot groot genoegen hunner ouders en gaarne volgen, hetgeen aan de gemeente, die het onder wijs toch moet doen geven, niets kost, terwijl de eenigen welke er last van ondervinden, de onderwijzers, het met liefde geven. Op voorstel van den burgemeester zal de raad geene beslissing nemen, alvorens het advies van den districts-schoolopziener is Ingewonnen, inmiddels zullen de bedoelde jongens als van ouds tot het herhalingsonderwijs worden toegelaten. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de ver gadering. Kerknieuws. £ed' Gemeente Zondag 17 Oct. Voorm. 10 uur en s avonds 6| uur, Ds. J. A. van Leeuwen. R. K. Kerk te Overveen. Zondag 17 October voorm. 7 en 8| uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis8 uur Vespers. R. K. Kerk t,e Vogelenzang, Zondag 17 October Kerkelijke dienst te 74 en 10 uur. De armen van Haarlem. Liefdadigheid. Als dit nummer vau ons weekblad ia uw handen gekomen is en het min of meer luguber bovenschrift uw aandacht getrokken heeft, hebt ge voorzeker reeds een circulaire in uw bezit gekregen, waar in uw steun gevraagd wordt voor de behoeftigen van Haar lem. Gelukkig onze gemeente, dat wij tot heden konden wjjzen op het van zooveel welvaart getuigende feit dat deze beklagenswaardige klasse van mensehen bij ons in zoo bjj- zonder geringe mate voorkomt. Daarom is de tegenstelling zooveel te schrjjnender dat onze groote nabuur Haarlem er des te meer in zjjne registers heeft geboekt en zult ge het begrjjpeljjk vinden dat een haarlemscbe vereenigiDg van lief dadig gezinden de oogen naar haar rijke en zoo ruimschoots bemiddelde buurvrouw Bloemendaal heeft gewend, om van hier eenige hulp voor haar noodljjdende beschermelingen te erlangen. Het is de Vereeniging Weldadigheid naar Vermogen," waarvan eere-voorzitter is jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, die u een bezoek heeft gebracht of dezer dagen zal brengen, met een bescheiden vraag om lid of donateur van deze hoogst nuttige instelling te worden. Reeds bestaat de vereeniging 21 jaren en in dit tjjdsverloop heeft zjj machtig veel goeds gedaan. Honderden gezinnen en duizen den personen zjjn door haar geholpen, finantieel en moreel gesteund, velen voor een totalen ondergang behoed of door tjjdeljjke hulp in vroeger, gelukkiger levensomstandigheden teruggebracht. Maarhoewel dankbaar voor de van zoo- velen ontvangen steun, stemt toch het feit, dat er nog zoo veel meer noodig is dan gegeven kan worden, het bestuur tot bezorgdheid en is het met klemmend betoog dat het zich tot de ingezetenen van Bloemendaal wendt met het reeds genoemde verzoek. In het afgeloopen jaar werden door de Vereeniging Wel dadigheid naar Vermogen te Haarlem ondersteund 872 per sonen verdeeld over 157 gezinnen, tegen 952 personen ver deeld over 172 gezinnen in 1907 1908. De grootste helft daarvan bestond uit weduwen n 1. 86 met 354 kinderen, tegen 91 weduwen met 382 kinderen in het voorafgaande jaar. Het bedrag in 19081909 aan giften en contributiën ontvangen, bedroeg ruim ƒ12000. Het aantal woningen voorzien met een naamplaatje der vereeniging. als middel tot het tegengaan van bedelarjj, nam toe van 709 tot 745. Is het na lezing van het bovenstaande nog noodig u er op te wjjzen hoezeer het door 't bestuur op prjjs zal worden gesteld, zoo ge u als lid of donateur laat inschrjjven Finan- tieele hulp is zoo dringend noodig. De koloniehuizen gesloten. Den 7Jen October vertrokken de laatste kinderen uit de zee- koloniehuizen van het Centraal Genootschap. De verpleging over 1909 geeft reden tot groote tevredenheid. De bereikte resul taten waren uitstekend. Honderden kinderen hebben een heer lijken tijd aan zee en in de bosschen doorgebracht. Zij hebben veel geleerd en gezien, maar bovenal, zij hebben een voorraad kracht en weei standsvermogen mee naar huis genomen, die van onberekenbaren invloed kan zijn op hun verdere leven. In de 4 zee-tehuizen werden totaal 969 kinderen opgenomen. In de beide bosch-tehuizen 282, totaal 1251 kinderen. De raming werd weer ver overschreden. Het is opmerkelijk, hoe spoedig vaak in de kleinste plaatsen de verpleegkosten bijeen komen, wanneer een kind werkelijk naar zee of bosch moet voor her stel van gezondheid. Door 81 afdeelingen en door 9 afdeelingen in voorbereiding werden kinderen uitgezonden, terwijl 15 nieuw opgerichte afdeelingen nog niet voldoende georganiseerd waren om reeds dezen zomer te verplegen. Wegens plaatsgebrek wer den afgewezen 40 kinderen. Nagenoeg alle dames hebben zich op voorbeeldige wijze van haar taak gekweten. Slechts enkelen bleken minder geschikt voor kinderverzorging. De zee-tehnizen werden o. m. bezocht door deensche- en zweedsche afgevaardigden. In tegenstelling met de gunstige en hoopvolle berichten over de verpleegden, geven de tehuizen reden tot groote zorg. Het Centraal Genootschap wordt bedreigd met een ernstige crisis en zal tot algeheelen stilstand gedoemd worden juist op 't oogenblik, dat de gezondheidskolonies in ons land beginnen

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 3