3e jaargang. Dank zij de welwillendheid van den Luchtvaart. uitgever van het nog jeugdige doch reeds een hooge vlucht nemende tijdschrift De Luchtvaart, zijn wij in staat hier eenige interessante kiekjes te plaatsen, die voorzeker aller belangstelling waard zijn. De clichés behoeven geen nadere omschrijving, aangezien de onderschriften voldoende de illustraties verduidelijken. Diversen. De nieuwe biplaan van den Portugees Gonda-Silva. Zij is voorzien van een 3 cylinder 60 P.K. Anzani-motor. Het dragend oppervlak bedraagt 25 M-; de lengte 6.5 M.het gewicht 250 K.G. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: Het gebruik van zout bij sneeuwopruiming. Volgens een rapport aan den Gemeenteraad van Lambeth van den gemeente-secreta ris, gebruiken de twaalf volgende britsche steden geen zout om sneeuw van rijwegen te verwijderen: Aberdeen, Bradford, Bristol, Dundee, Greenock, Inverness, Leeds, Leicester, Leith, Newcastle, Nerwich en Paisley. In Greenock wordt de sneeuw direct op karren weggereden. In Dundee op karren geladen en in de rivier, grachten of op vacanten grond gestort, en een mengsel van zout en zand wordt alleen gebruikt om bij vriezend weer de paarden van uitglijden te behoeden. In Inverness is het gebruik van zout door de politie verboden. Op de straatwegen van Birmingham, Edinburgh, Glasgow, Hull, Liverpool, Manchester, Nottingham en Sheffield gebruikt men pekel. De volgende steden bedienen zich niet van zout om zich van de lastige sneeuw te ontdoen Berlijn, Bern, Breslau, Christiania, Keulen, Copenhagen, Frankfort, Hamburg en Miinchen. Terwijl Dresden alleen in buitengewone gevallen er toe overgaat. In Breslau, Keulen, Dresden, Frankfort, Amsterdam en den Haag zet men sneeuwploegen aan 't werk. De steden welke gepekeld worden zijn Amsterdam (gedeelte lijk), Antwerpen, den Haag (gedeeltelijk), Leipzig en Parijs. De straten te Parijs zijn verdeeld in drie klassen. Eerst strooit men in de drukste straten den pekel, en daarna zijn de anderen aan den beurt. Wat de voetpaden betreft is Edinburgh de eenigste britsche stad, waar men door dit middel de sneeuw smelt. In Huil ge bruikt men het tot dit doel alleen als het al dooit. In Liverpool wordt 's nachts zout verspreid en om 8 uur 'smorgens is het witte kleed verdwenen. Soms zout men de voetpaden in Dundee en Greenich, maar op deze uitzonderingen na wordt in britsche steden geen zout op voetpaden gebruikt. In Dresden, den Haag en Leipzig bedient men zich zelden, tot het verwijderen van sneeuw op trottoirs, van zout, en in het geheel niet in de andere aangegeven steden. In Breslau en Parijs wordt den inwoners gelast het plaveisel schoon te maken. In de eerste stad is zout tot dit doel verbo den, in de tweede moet men zand of asch strooien. De m eening te Aberdeen, Bradford, Bristol, Greenock, Inverness, Leeds, Leicester, Newcastle, Nottingham en Paisley luidt, dat een al gemeen gebruik van zout, nadeelig op de gezondheid werkt. Eerstens door de glibberige massa, die er door ontstaat en voor voetgangers gevaar oplevert, en tweedens als pijnlijk voor de pooten van dieren. (Uit economisch oogpunt bekeken is er ook veel tegen het gebruik van zout te zeggen, het leer van onze schoenen zal het moeten ontgelden. Vert.) Te Hull en Edinburgh zijn de geneeskundige ambtenaren tegen, de stadsingenieurs vóór het gebruik van pekel. De stadsingenieur te Huil verklaart het onmogelijk om zonder het gebruik van zout op de houten kaden, den handel doorgang te doen hebben. De opzichter der wegen te Edinburgh meent dat zout geen nadeel berokkent aan geplaveide wegen, maar dat 't het breken van de oppervlakte van gemacadamiseerde straten veroorzaakt. Bevoegden te Dundee, Liverpool en Manchester getuigen, dat in hun respectievelijke stedenpekel geen beslist nadeel aan geplaveide wegen gedaan heeft. In Manchester heeft men waar genomen, dat menschen met kapotte schoenen veel pijn lijden. In Antwerpen, Berlijn, Dresden en Hamburg verklaren de ver antwoordelijke autoriteiten, het zout nadeelig voor de gezondheid. Een onderzoek te Antwerpen toonde aan, dat kleine hoeveel heden zout, vermengd met veel asch, in de praktijk niet ver werpelijk zijn, als eerst de sneeuw is afgeschept. Eenige jaren geleden kregen de trampaarden te Amsterdam een ziekte aan de beenen tengevolge van den pekel. Van menschen kwamen geen klachten in Rapporten uit Parijs, Christiania, Keulen en Den Haag ver melden geen van alle iets tegen het gebruik van zout. The oil en coltur trades journal. Een statistiek van het getal der aanhangers van verschillende geloofsbelijdenissen in Amerika. Aan een statistiek, waarin een raededeeling voorkomt over de aanhangers der verschillende geloofsbelijdenissen in de Ver- eenigde Staten van N.-Amerika, ontleent de Kerk. Ct. de vol gende cijfers: Lutheranen 2 082.766; Vereenigde broeders 300.269 Episcopaalsch Protestanten (High Church) 884 553Roomsch- katholieken 12.094 656; Methodisten 6.838.979, Baptisten 5.413.945; Congregationalisten 721.553; Evangelischen 177.416; Leerlingen van Jezus 1.295423; Universalisten 53012; Presby terianen 1 831.854; Dunkaras 122 332; Duitschevangelischén 238.805; Heiligen der laatste dagen (Mormonen) 399 500; Ge reformeerden 432.241; Adventisten 93 523; „Christenen" 92.332; aangeslotenen bij het heilsleger 26 850; Wetenschappelijke Christenen (Scientific Christians) 85.000; Joden 143 000 en Uni tariërs 71.200. Uit de getallen blijkt dat de Methodisten en de Baptisten verreweg het meest talrijk zijn en dat ze samen meer aanhangers tellen dan de R -Katholieken. Handel en Industrie. Wij vragen voor een wijle de aandacht voor een der haarlemsche zaken, die dit wel verdient, en hebben hiermede op het oog het magazijn van bamboe-, riet en mandenwerk van den heer M G. Uchtmann, hetwelk geves tigd is in de Smedestraat 31, te Haarlem. Dezer dagen in de gelegenheid zijnde, hier eens een kijkje te nemen, merkten we met onvermengde verbazing op, welk een groote voorraad goederen alhier aanwezig waren. Op elkaar gestapeld, in elkander gepakt, aan den wand, hangende aan den zolder, is elk hoekje van het magazijn benut, om de fraaie en nuttige artikelen een plaatsje te geven En toch is er groote orde in de rangschikking dezer honderden dingen die slechts op een kooper wachten om in functie te treden. Er bevinden zich hier badstoelen, ziekenwagen», die zoowel te huur als te koop zijn, serremeubelen van sierlijke afwerking en stevigen bouw, serrematten, ligstoelen van af 5 tot 25 gulden, zooals de heer Uchtmann die aan de sanatoriums levert, waschmanden, baliemanden, volières en vogelkooien, en o.m. een pracht van een toonbank, van rietwerk vervaardigd, die een kunststuk in haar soort is en verder letterlijk van alles wat op het gebied deze industrie thuis behoort. Thans, nu het naar St. Nicolaas loopt, en wellicht menigeen verlegen zit in de keuze van een cadeau, kan het misschien De kastjesvlieger van Hargrave. geen kwaad, de aandacht op de artikelen van den heer Ucht mann te hebben gevestigd. Ook neemt hij gaarne bestellingen aan op voorwerpen die men Bpeciaal wil laten vervaardigen voor het een of ander doel. Aangezien de heer U. een bekwaam vakman is, met 8 knechts werkt en zeer concurreerend levert, kan men op het gebied van zijn bedrijf voor alles bij hem terecht, zoodat een tocht naar Amsterdam bijv., geheel over bodig is, om zich iets aan te schaffen. Deelen we verder nog mee dat een uitgebreide collectie porseleinwerk eveneens bij den heer Uchtmann voorhanden is, dan meenen we voor 't oogenblik voldoende deze zaak be sproken te hebben. Ter wille van het Kind. 1 icfd'idiVhcid Het is nog maar weinige jaren geleden, dat de heerlijke klank van de woorden „naar buiten" slechts bekend was aan hen, die behooren tot de zoogenaamd bezittende klasse. De meeste menschen en kinderen wier gezondheid ten gevolge van aanleg en levensomstandigheden er treurig aan toe was, verkeerden toen nog in de droeve noodzakelijkheid te trachten gezondheid en levenskracht te heroveren ir. bedompte, vochtige, soms overbevolkte woningen, veelal in nauwe stegen en gevoed slechts met brood en aardappelen. Voor de kinderen, de zwakke, de ziekelijke, is in dat opzicht gelukkig een betere tijd aangebroken. Toen maar eenmaal een paar echte kindervrienden een proef hadden genomen met het naar buiten sturen van arme, zwakke kinderen en de resultaten uitstekend waren, toen heeft met verwonderlijke snelheid de idee der gezondheidskolonies warme vrienden gevonden, die met woord en daad trachtten de ver wezenlijking ervan mogelijk te maken. En dat die idee thans verwezenlijkt is, daarvan zijn de bewijzen voorhanden. Wie toch heeft ze niet gezien, de groepen van kinderen, soms zwoegend onder den last van hun miniatuur koffers onder leiding van een heer of dame, op weg naar 't station en... „naar buiten"?!! Zoo stroomen ze toe van alle oorden van het land, de kleine bleekneusjes die o a. in de Kolonies van 't Centraal Genootschap komen zoeken de kracht en't weerstandsvermogen zonder welke de meeste van hen het onherroepelijk zouden afleggen tegen de vele vijanden die hun gezondheid bedreigen. Het is 'n genot de kinderen te zien trekken „naar buiten", maar heerlijker is het om bij te wonen, hoe 'n verblijf van vier weken in de zon en de zuivere lucht in een frissche, gezonde omgeving, waar voor reinheid en rust, voor vroolijkheid, zorgeloosheid en eenvoudige, De oefeningen met de Duitsche motorballons te Keulen. De Parseval in de lucht; de Zeppelin wordt uit de loods gebracht. De in Frankrijk vervaardigde, Spaansche militaire motor ballon, welke bestemd is om in Marokko dienst te doen. versterkende voeding wordt gezorgd verkwikkend is het om te zien, hoe eene vacantie van vier weken buiten, de ten we, vaak oude gezichtjes, een gezonde blos kunnen geven, de ooged doen glinsteren als echte kinderoogen en 't gewicht en dt levenslust toenemen. Wie het zelf heeft bijgewoond hoe zoo betrekkelijk weinig verplegingskosten de zwakke kinderen der armen kunnen doen opleven en aansterken, wie beseft hoe ou- berekenbaar groot de invloed is, die daarvan uit kan gaan op de kracht van ons volk, die neemt zich hierbij voor niet te rusten voor het zoover is, dat alle zwakke en ziekelijke kinderen van arme ouders des zomers dit reisje ..naar buiten" kunnen maken, „Maar", zoo zult ge misschen vragen, „hebt ge dat dan non niet bereikt, nu toch zoovele warme vrienden van het C. 6, overal in ons land aan 't werk zijn?" En ge hebt gelijk dat reeds zeer veel i s bereikt. De vrienden van bet C. G. hebben veel, zeer veel gedaan en 't gevolg is geweest, dat het C G, door haar afdeelingen bestormd is met aanvragen voor plaatsing hunner kinderen en verreweg de meeste dier kinderen zijn geplaatst. Maar velen van hen heeft het C. G helaas moeten afwijzen en honderden zal het moeten afwijzen uit plaats gebrek. Is het niet zonde en jammer, dat zoo vele ongezonde kinderen, voor wie het geld reeds aanwezig was, hebben moeten thuisblijven in hun veelal ellendige woningen in benauwde stadslucht? Het is een tweede eigen koloniehuis dat 't Centr. Gen. behoeft, een ruim, zonnig gebouw, dat 't mogelijk zal maken den volgen den zomer alle kinderen te plaatsen, waarvoor verpleegkosten aanwezig zijn. Dit huis moet van den zomer gereed zijn. Wie wil ons helpen om het doel te bereiken? Wie wil een steen of een aantal steenen bijdragen voor dit groote gebouw Zullen we slagen, dan moeten voor December f 70.000 bijeen zijn. Ouders, wier kinderen den beerlijken klank van de woorden „naar buiten" kennen uit ervaring, doet wat in uw vermogen is om de leus te helpen verwezenlijken„alle arme bleekneuejet naar buiten." Het aantal afdeelingen van het Centraal Genootschap, dat steun verleent aan het dames-comité, wordt steeds grooter. Te Amersfoort werd een sub-comité opgericht. Het bestaat uit I de dames H. Heerma van Voss, H. Maassen, A Becking. H. Smit f M. v. d Knoop en M. Roll. Sub-comité's worden verder opgericht of voorbereid te Helle-1 voetsluis, Lochem. Almelo, Enschedé, Wageningen, Woudrichera, Bussum, Lisse, Brammen, Zeist en Alkmaar. De 4e week-opgeve van Baarn bedraagt 215 gld. Tot 1 November was aan giften en toezeggingen ruim 5200 gld. bijeen. Penningmeesteresse is mej. L. M. N. Wertbeim, adres (to. 41 Dec.): Koloniehuis te Nunspeet. De wonderen der bioscope Uit aildere Het wordt tijd dat we onze aandacht I gemeenten. ook eens gaan wijden aan de bioscope-1 voorstellingen van Albert Frères in De l Kroon te Haarlem. Hier worden drie avonden per week, I Zaterdags, Zondags en Maandags, voorstellingen gegeven, die hun wedergade zoeken. Onafgebroken, van 8 uur tot over 11 toe beweegt ge u in de wonderwereld der bioscope, brengt het doek u niet alleen naar alle oorden der wereid, maar ook daarbuiten, in het geesten- en schimmenrijk, maakt ge met Pchyché een reisje naar de onderwereld of door het wolkenruiin. O het is verrukkelijk, die afwisseling waarvoor ze hier I zorg dragen. Het eenige wat aan te merken valt is dat men zou kunnen zeggenDes guten zu viel, maar pleit dit niet voor de energieke ondernemers? Het gezellige zaaltje van De Kroon leent zich uitstekend voor deze voorstellingen. Van af elke plaats heeft men een duidelijk gezicht op het doek. Die met de bioscope van Albert Frères nog geen kennis heeft gemaakt, verzuime niet dit alsnog te doen. Voor as. Zaterdag Zondag en Maandagavond komen weder geheel nieuwe en groote nummers op het programma voor, afge wisseld door een schat van vroolijke, fantastische en weten schappelijke stukken. In een der volgende nummers komen we eens uitvoerig op deze voorstellingen terug. Dezer dagen maakte volgens een engelse h Nionwtioc cnmn b'ad een drie-vleugelaar een 12 ure N leUW Tjes, 1 dgen vlucht van Londen naar Honkong, mam eil ailtJV oorden, kreeg moeilijkheden in de buurt der ster ren Er was blijkbaar met de schroe iets niet in orde, want de gewone hemelsche snelheid van den drie-vleugelaar was plotseling aanmerkelijk ver minderd. „Lieve hemel", riep de schipper, „wij komen be slist een halve seconde te laat aan; hoe gaat het nu zoo lang zaam? De werktuigkundige antwoordde: „Wat weerga, we zijn middenin den melk-weg, onze schroef zit vol met „boter Wie went gemakkelijk in Haarlem? Die roomsch-katholiek is. Die een vriend is van oudheden. Die er den omtrek bijneemt. Die hard werkt en die voor zijn geestelijk leven voldoende weet te vinden in boeken; deze laatsten voelen zich overal thuis Toevallig kwam ons een nummer ouder de oogen van eeit min of meer berucht te 's-Gravenhage verschijnend zoo genaamd rechtskundig blaadje, waarin door den redacteur op de van hem bekende wijze reclame gemaakt wordt voor het standje van zijn incassobureau, ditmaal op kosten van mr. Tideman. Deze wordt hoe toevallig! na zijn Juli-inter- view met een redacteur van Het Volk over dr. Kuyper van tal van kanten aangeblaft en uitgescholden. Lieden die hem om andere redenen niet mogen, vinden blijkbaar die gelegen heid schoon met de wolven in het bosch te huilen. Wij twijfelen niet of hedenavond zal de zakdoek van onzen vriend Fidelio wederom nat zijn van krokodillentranen. In boven bedoeld blaadje is het mr. W. Jager Gerlings, die zijn pen leent aan den fameusen redacteur om mr. Tideman af te takelen. Deze heeft slapelooze nachten. Prijs per halfjaar f 1. bij vooruitb taling. Prijs per nummer f0. Mededeelingen Het auteursrecht va 3ij dit nummer bc Agenda. Dins Zitting Agenda onder Plaatselijk IS Zondag 14 Noveml reim III. Terrein B.V.V. I Zondag 14 Novemh Terrein Hollandia. H: Zondag 14 Novemb "errein aan den Schoterwe Zondag 14 Noveml Jen Haag). Terrein aan d Zondag 14 Novemb s II (Utrecht). Terrein a Schouwl Zaterdag 13 Nove ooneelgezelschap, Geuren. Maandag 15 Nove lizen van den Weduwnaar Woensdag 17 Nove -.hard, Le Roi, Comédie. D( Zaterdag 13, Zondag 14 Hoscope-voorstellingen Alt Donderdag 18 Nov avond Gerard Zalsman, m J oman en den heer Willei Café Vrijdag 19 Novem (Beschouwingen over Egy| 'an Noppen, architect te E 'en vereeniging »Haerlem' Wege Aan de lezers, redact Voot olgend nummer. üyt de Vroeti ock, dat wy, siende hoe tekende, met smaeck en i ehaapen het gras erkauwe ieuzelingen beslaen en dir echte den leser met de 'laer met pit en een keer verzaaden. Het lyckt oocl de baen te brengen, als'et Ghy begrypt nu wel wt wil. 't Is so den aerd et alderbelangryckste der tobbende over de benoemi: lie als Wethouder de p -vaaracbtiglyck meen met dese so agtenswaerdighe ni riemen op dit gevaerlycks kragten overweegen, eer late hy sulkx oock vooral die, door verwaontbeyt aer cn te diep op desen Oceae lycker als eige liefde, d onderhout. Maer ick en ben geen z ot dat sulkx den heere I weet tog heel goed, dat n klimt en dit nyet kan d d' een langsaemer, d' ande

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 12