J. VAN WIJK. yinthracict, Qas- Cokes, Jrikcttcn, MAIS0N ART ET MODES De £uxe-j)rooilbakkerij ^eprauJi'earKaiser0rh-levert: Smakelijk brood van uitsluitend prima kwaliteit. Gymnastiek'Scliernien. 1aca. 1. WAAGE, Toilettes depuis fl 70.-. 83VERTENTIËN. A. J. MEYERINK, Zander-Instituut - Haarlem. GEBRUIKT „BRONSTEÊ's" GEZONDHEIDSMELK. van Bloemendaal en Omstreken. RIJWIELEN, BANDEN, LANTAARNS en NAAIMACHINES M. STAVINGA, Pieter Kiesstr. 33, Haarlem. Magazijn: Brouwersvaart 106/108. Robes, Manteaux, Tailor-made Fourrures Tel. 1259. HAARLEM. boden, huisknechts, koetsiers, palfreniers, chauffeurs, enz., is ter verkrijging eener goede betrekking in Bloemendaal en omgeving geen betere Courant om hunne dienstaanbiedingen te plaatsen als het H. ZWEERTS. Donderdagavond vergaderden in het café Brinkmann te Haarlem, onder voorzitterschap van den heer Jh. Bas Backer, burgemeester van Bloemendaal, eenige leden van de Neder- lundsche Politiehond-vereeniging. Nadat door den voorzitter het nut van den Politiehond joowel bij den speurdienst, als wapen van den politieman, breedvoerig uiteengezet was en het doel van deze vergadering, „1. het oprichten van een afdeeling Noord-Holland, was be sproken, werd met algemeene stemmen besloten tot de op richting. Het concept huishoudelijk reglement dat den leden nas megezonden, werd alsnu behandeld en behoudens enkele wijzigingen goedgekeurd. Daarna werd overgegaan tot het verkiezen van een bestuur, jen der leden stelde voor om den voorzitter en den heer Lokerse, die zich veel moeite getroost hadden, om tot de oprichting van een afdeeling te geraken, bij acclamatie tot bestuursleden te kiezen. De vergadering stemde daarmede in. De voorzitter gaf echter den wensch te kennen, niet in aanmerking te willen komen voor lid van het bestuur, niet tegenstaande hij het voorstel zeer op prijs stelde en de Politiehond-vereeniging, zoomede de afdeeling Noord-Holland, allen steun toezegde. Deze wensch werd geëerbiedigd. De beer Lokerse nam zeer gaarne de benoeming als lid van het bestuur aan, onder voorwaarde, daarin slechts een zeer onder geschikte betrekking te willen bekleeden. Verder werden als bestuursleden gekozende heeren v. d. Lugt, commissaris van politie te Hoorn; Clarion, gemeente ontvanger te Hoorn; P. Hahn, koopman te Haarlem enK.de Goede, agent van politie te Zandvoort. De heer jhr. mr. E. H. E. Teding van Berkhout, burgemeester van liaarlemmerliede en Spaarnwoude, die ook gekozen wrerd, gaf ook den wensch te kennen, niet als bestuurslid te fun- geeren. Het bestuur dat volgens huishoudelijk reglement de function onderling verdeelt, deed dit als volgt. De heer v. d. Lugt, commissaris van politie te Hoorn, voor zitter; de heer Clarion, gemeente-ontvanger te Hoorn, vice- voordtter; de heer P. Hahn, koopman te Haarlem, secretaris; de heer A. Lokerse, inspecteur van politie te Bloemendaal, penningmeester; de heer K. de Goede, agent van politie te Zandvoort, commissaris. Tc afgevaardigde naar de tweede jaarvergadering te houden op 27 November e.k. te Utrecht, werd zonder stemming be noemd de heer A. Lokerse die die benoeming aanvaarde. De behandeling van den beschrijvingsbrief leverde geen bijzc 'derheden op en werd den afgevaardigde blanco mandaat gege en. Bi de rondvraag vroeg de heer v. d. Lucht, den afgevaardigde te w den opdragen, bij het hoofdbestuur er op aan te dringen dat an hem een protest uit zal gaan over het door den voor- zitte van den Leidschen gemeenteraad gesprokene, naar aan leiding van een voorstel van een der raadsleden, om tot de aanschaffing van een of meer politiehonden over te gaan. Di voorzitter had dat voorstel ernstig bestreden, daarbij aan; erende, dat er maar twee commissarissen van politie waren te 's-Gravenhage en Delft, die het gebruik van een poli hond in een stad nuttig oordeelen, terwijl het hem van v. d Lugt bekend was, dat nog tal van commissarissen, waar- oncb hij persoonlijk, wel degelijk het nut van een politiehond ook 'U een stad inzagen. Aan den afgevaardigde werd die opdi .oht gegeven. N ts meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter onder dank- zesg ig voor de welwillende houding der leden gedurende de verg 'lering de bijeenkomst. De heer v. d. Lugt brengt namens de 1 ien, den voorzitter van dezen avond Jhr. Bas Backer har- telij: dank voor zijn zeer gewaardeerde leiding en voor zijne berd eiing iu het belang der opgerichte afdeeling gedaan. Wij kunnen mededeelen, dat de heer ÜOOmsch- P. J- Baeskin, vroeger kapelaan aan Katholicisme, de Spaarnekerk, sedert vervangen dooi den heer Bos, zich in den besten wel stand te Antwerpen bevindt, alwaar hij spoedig in het huwelijk hoopt te treden. Het door de haarlemsche geeste- lijkS'eid verspreid bericht, dat de heer R. zwaar ziek is moe: naar men ons belicht, zoo worden opgevat, dat Z.Ed. naar het oordeel der geestelijkheid (ziels)ziek is, hetgeen dan uit jjn afscheid van zijn ambt en de daarvoor be staarde reden zou moeten blijken. Is dit de bedoeling dan bezif: de geestelijkheid hier met talent woorden, met tweeërlei beteekenis. Onder de vurige ja dweepzieke ijveraars voor het Roomsch- Katholicisme te Haarlem is de heer Th. J. F. Corstens, bureelambtenaar der posterijen, werkzaam bij de rijkscon trole op de vervaardiging van postzegels, een der eersten. Zijn ijvering gaat vooral in tegen zoogenaamde neutrale lectuur. Dit laatste is o. i. in zekeren zin te waardeeren. De aan alle geestelijk leven, aan gevoel zoowel als breed in zicht gespeende zouteloosheden, die de haarlemshe pers (de openlijk partijdige Nieuwe Haarlemsche Courant uitgezonderd) gewoon is haren lezers toe te dienen maakt op den duur zoetsappig en karakterloos. Daarin is langs kunstmatigen weg geene verandering te brengen. Wij constateeren dan ook slechts. De gevolgen van dit feit zijn o.a. dat het Roomsch- Katholicisme, voor zoover er wel geestelijke kracht van uit gaat in Haarlem meer en meer veld wint, ook op materieel gebied, want dit is aan het geestelijke ondergeschikt. Men meldt ons uit Den Haag, dat Recht eil Wet. na aanneming van het ontwerp Talma tot afschaffing van den nachtarbeid voor bakkers ook voor eigen bakkers zonder personeel, een ontwerp zal worden ingediend tot afschaffing van nacht arbeid voor advocaten, doktoren, predikanten, professoren, lectoren, leeraren bij gymnasium, burgerscholen en andere onderwijzers. Avondarbeid zal hun vergund zijn tot 10 uurnachtarbeid is geheel verboden doch met vergunning van den commissaris van politie, waar geen commissaris is van den eerstaanwezend rijksveldwachter, zal gearbeid mogen worden van 1012 's avonds. Geene vergunningen zijn langer dan 1 week van kracht. Eene uitzondering wordt gemaakt voor bruiloftspartijen, daarop mag ook door advo caten enz. worden gewerkt door het geven van tooneel- voorstellingen enz. na 14 dagen van te voren verkregen vergunning van den burgemeester^ De haarlemsche rechtbank besliste 11. Dinsdag, dat wan neer een der partijen in een civiel geding uitstel heeft ge kregen voor nader beraad" dit haar recht geeft desverlangd eene nadere conclusie te nemen, d. w. z. een conclusie tot het nemen waarvan de toestemming van de tegenpartij noodig is. Theoretisch schijnt tegen deze beslissing nog wel wat aan te voeren, doch praktisch is ze wel. Christina Poolman. Tooneel. De N.Rt.Crf. schrijft: „Een commissie, bestaande uit de dames E. Compertz-Jitta en J. A. Simons-Mees en de heeren mr. P. W. de Koning, Frans Mijnssen, I. Querido, A. Reyding, jhr. A. van Riemsdijk, Herman Robbers, L. Simons en S. J. Bouberg Wilson richt tot belangstellenden in onze tooneelkunst een oproep voor een gemeenschappelijk huldebetoon aan mevrouw Christina Poolman, die Woensdag 17 November haar veertig jarig tooneelleven herdenkt. In die veertig jaren, zegt de commissie, is zij gegroeid tot onze voortreffelijke comédienne, geestige, gevoelige, karak teristieke en altijd zuivere kunst te genieten gevend. Wij allen hebben haar voor veel uitnemende prestaties te danken. Dien dank wil de commissie uiten in een gemeenschappelijke hulde. Bijdragen zijn te richten aan den heer S. J. Bouberg Wilson, Marnixstraat 170, te Amsterdam." Zullen Bloemendaal en Haarlem) waar de gevierde kunste nares zich in laatstgenoemde plaats zoo menigmaal in haar volle kracht heeft laten zien, bij deze sympathieke betoo ging achte- blijven? Hoever de wetenschap gevorderd is ten Wetenschappen, opzichte van het begrip „Leven" heeft prof. dr. G. van Rijnberk tijdens de aan vaarding van het hoogleeraarsambt aan de Universiteit van Amsterdam in een rede uiteengezet en resumeerende besluit de professor dat wij bij al de in zoovele richtingen uitgevoerde speciale natuuronderzoekingen de oplossing der vraag wa; leven is, geen schrede nader zijn gekomen. Zelfs het recht van bestaan der intuitieve opvatting van een onderscheid tusschen het levende en het niet levende kunnen wij noch betwisten, noch bekrachtigen. Bij nadere ontleding blijkt geen enkel der aangegeven onderscheidscriteriën steekhoudend te zijn, en de schijnbaar hechte slagboom, die het levende van het doode, die het hoogst georganiseerde levende wezen van een onder steld „dood" stuk been scheidt, is gebleken er eene te zijn die bij een lichten druk zich ontsluit. En zoo zijn wij weer op het punt van uitgang teruggekeerd. Hoezeer onze feitenkennis in het gebied der natuurwetenschap pen ook op bijkans onoverzienbare wijze toeneemt, blijft ons toch het begrip van het wezen der dingen steeds even verre. Tot de erkenning hiervan moeten wij, zij 't slechts noode, ten slotte geraken. Deze erkenning is wel eens een gevaar voor de wetenschap genoemd. Goethe zelf, de onvergelijkelijke dichter natuuronderzoeker, heeft geschreven„De mensch moet altijd blijven gelooven dat het onbegrijpelijke begrijpelijk is, anders ontvalt hem de prikkel tot onderzoek". Niets is minder waar, want wien de liefde voor wetenschappelijk onderzoek tot een erfdeel is, dien gaat het als den werkman die steenen aanbrengt tot een toren van Babel: de arbeid zelf, het bijeengaren en pasklaar maken der steenblokken en het plaatsen dezer in de vakken waarvoor hij ze bestemd had, geeft hem eene voldoe ning zóó groot, is op zich zelve voor hem een zóó groot genot, dat daartegen niet weegt de bewuste overtuiging dat het ge bouw toch nooit den hemel zal raken. Multatuli-lezing in de Nijverheid. Donderdagavond ging de heer Meng voort met zijn Mul- tatuli-lezingen met 't onderwerp: Multatuli als Max Have- laar met gezag bekleed". Daar was dan Douwes Dekker als Max Havelaar, de assi stent-resident van Lebak, met gezag bekleed. Lang had hij daarnaar gesnakt, niet om zich zelf, maar om den armen verdrukten Javaan te hulp te kunnen komen. Want dat was noodig, hoog noodig. Zijn ideaal was aan de Adinda-Saidja- geschiedenis een einde te maken, meenende dat dit zijn groote roeping was. Hij, de mooie ziel van den Javaan kennende en begaan met hun gebukt gaan onder de talrijke misbrui ken, voelde zich, ook door hun kinderlijkheid, de vader dezer verdrukten, 't Cultuurstelsel, minder mooi genoemd een contract, gesloten tusschen de inlandsche hoofden en het nederlandsche gouvernement om den minderen man voor gezamenlijke rekening uit te zuigen, drukte met de aankle vende misbruiken in zijn volle gewicht op de bevolking van Lebak. Van deze misbruiken was Max Havelaar bij zijn komst te Lebak volkomen op de hoogte, tot groote ver wondering van den controleur Verbrugge. In zijn toespraak tot de hoofden van Lebak noemt hij die misbruiken een voor een en zelfs de bedrijvers ervan. Niettemin vond hij 't heerlijk, daar te mogen zijn, want hij was nu immers met gezag bekleed en met zijn instruc tie in de hand, zou hij daar verbetering in brengen Hij wist toen evenwel nog niet, welke bittere teleurstelling voor hem was weggelegd. Toen volgden zijn aanklachten over de knevelarijen van den regent en zijn zoon, waarvan evenwel geen notitie werd genomen. De gegrondheid van deze aanklachten is eerst veel later ge bleken, (1905) door het ontdekken van een paar officieele stukken uit 't jaar 1856, waarin de toenmalige resident verklaart, dat de door Max Havelaar bedoelde knevelarijen werkelijk door den regent gepleegd zijn, er als verschooning bijvoegende, dat 't inkomen van den regent te gering was, om zijn staat op te houden. (Zie Stads-Editie 16 Januari 1905: Een nieuwe bijdrage tot de Multatuli-geschiedenis.) Door deze stukken is Max Havelaar geheel in 't gelijk gesteld. De geweldige Johannes de Dooper van onzen tijd moest Multatuli eerst worden als Sjaalman. De volgende week dus over: Multatuli als Sjaalman werkzaam". Volgens een oolijkerd in de Tel. begint lVÏAiinrtïöö TOffon de engelsche beschaving in 't oosten met J whiskey en den bijbel, de duitsche met en antWOOrueil. j,ier en Sauerkraut, de hollandsche met „pait" en „mak'm's even voorstellen", en de fransche met absinth en „petites femmes." In vele engelsche schouwburgen bestaat de gewoonte 's avonds 2 voorstellingen te geven, een van 79, en een van 9—11 uur. Vermoedelijk is het grootste en weelderigste hotel ter wereld het Midland-Hotel te Manchester. Deze week zult ge de lantaarn van uw rijwiel ten 5 ure aansteken. Zou Frankrijk achteruit gaan bij de gestadige verminde ring van het getal harer inwoners? In het eerste halfjaar van 1909 zijn ruim 28.000 fransehen meer overleden dan geboren. De waarheid is niet altijd mooi, maar dit is niet aan de waarheid te wijten. Beoordeel nooit wat ge in de toekomst zoudt kunnen bereiken aan wat ge in het verleden verkeerd hebt gedaan. Schoonheid gaat veelal niet dieper dan de huid dik is, sommigen zijn zeer dun van huid. Hoe weet men kennissen van vrienden te onderscheiden? Vrienden vullen elkander aan. Kennissen blijven naast elkan der staan elk op zich zelf. Wat is een proefsteen of een kennis een vriend kan vin den? Een gezamenlijke buitenlandsche reis. biedt uitstekend piano- en man' doSine onderwijs aan. Conditiën nader overeen te komen Franco br. lett. W a.d. firma A.VER- NOUT, boekhandel, Warmoesstraat 10, Haarlem Leerares Solozang. Hygiënisch spreken. Gedipl. Maatsch.tot bevordering der Toonkunst Harmensjansweg 35, HAARLEM. Privaatlessen bij families aan huis. Cursussen, gebouw Bloemend, tëchoolvereeniging, voor Dames, Heeren, Meisjes en Jongens. Leeraar Middelbaar Onderwijs. Teleph. No. 341 (tusschen 8 en 5 uur.) Hiermede bericht ik U, dat er heden eeD buitengewoon goedkoope aan bieding van ten mijnent plaats zal zijn. Deze uitverkoop duurt slechts 8 dagen wegens opheffing en verplaat sing der zaak naar SMEDESTRAAT 26. Aanbevelend, Kleine Houtstraat 16, HAARLEM. Tegenover Belastingkantoor. Kantoor TELEPHOON 748. ALLE SOORTEN VAN BRANDSTOFFEN. Voor dienst- Bloemendaalsch Weekblad. Het merk „Jantjes" mijne Heeren Dat is het wat gij moet probeeren. Want 't is en blijft toch werkelijk waar Je eenige drie cents sigaar. Bloemendaal 1909. Agent van Jan Zweerts, Sigaren fabriek, Amsterdam.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 5