In de LUNCHROOM den bestellingen ambtenaren de wetten die het hem leed doet toe te moeten, passen kunnen ontleden, afbreken, ter wijziging aanbevelen, maar hij zal op straffe van anders het gezag te ondermijnen van recht en wet in het algemeen, dit doen buiten het ge rechtsgebouw of het nalaten. Wij meenen verloopig hiermede te kunnen volstaan. Een derde maal iets over maatregelen ter verbetering ook aan de zijde der politie, want, wij die er reeds lang voor hebben geijverd van het corps politie-beambten te Bloemen- daal een keurcorps te maken in Haarlem en Omstreken, zijn allerminst blind voor de gebreken, die der politie aan kleven. Wordt vervolgd.) RurffM-liikft Stand Van VriJdaS 12 November tot BurgeilljKe stailtl. Vrijdag 19 November. Bevallen: D. van Dijk-Kerpershoek, z Ondertrouwd: A. Greve en H. A. de Vos; J. Hamer en G. A. Ploos van Amstel Hollman. Overleden te Meerenbe rg: P. Hooveman 70 j. C. van der Eng 26 j.J. Bijvoet 76 j. Diversen. M.l In Nederland Nederlandsch! Uit Neerlandia.) Maarssen, 18 Oct. '09. Ik stuurde dezer dagen een postwissel naar Utrecht voor een kistje sigaren, dat ik gekocht had en kreeg toen tot mijn groote verwondering bijgaande fransche briefkaart terug. Mocht gij dit in Neerlandia bekend willen maken dan heb ik er niets tegen. Hoogachtend, Uw dv., P. P. DE BEAUFORT. Utrecht, le 11 Octobre 1909. P. P. Nous vous accusons volontiers réception de votre mandatposte, dont le montant nous a dument servi pour balance de la facture relative. Avec nos remerciments de ce pavement, nous nous recommandons d votre bonté aussi par la suite et vous présentons, Monsieur, nos civilités distinguées. Fournisseurs de la Cour. Jhr. De Beaufort wijst terecht op zulk verbijsterend gedoe. Deed ieder het, soortgelijke voornaamdoenerij zou weldra uit zijn. Maar 't mooiste is, dat het Fransch van den heer Naseman op 't gehoor geen Fransche naam toch wel spraakkun dig juist maar zuiver vertaald Hollandsch is Zoo gaat het; wie van zijn eigen taal op een andere wil overstappen, schiet gewoonlijk in de gleuf. Een beroep op het Hof, waarvan de heer Naseman leveran cier is, zon in het minst niet opgaan. Daar is het Hollandsch in eere en wordt tegenover Nederlanders nooit anders dan de moedertaal gebruikt. Red. De nieuwe spoor tarieven. Omtrent de invoering der nieuwe spoortarieven aldus lezen we in Relzen en Trekkenhet orgaan der Nederlandsche Reisvereeniging werd dezer dagen in sommige bladen gemeld, dat ze waarschijnlijk met Mei a.s. in werking zullen treden. Onze inlichtingen echter luiden, dat deze tarieven, die thans bij de regeering in onderzoek zijn, met Mei nog wel niet in toepassing zullen worden gebracht, omdat het regee- ringsonderzoek wel niet zoo spoedig zal zijn afgeloopen, dat alle voorbereidende maatregelingen vóór den zomerdienst van 1910 nog kunnen worden genomen. In dat geval zullen ongetwijfeld de vacantiekaarten in 1910 ook blijven. Kerknieuws. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 21 Nov. Voorm. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen. Nam. 6^ uur, Ds. J. A. van Leeuwen. R. K. Kerk te Overveen. Zondag 21 November voorm. 7 en 81 unr Gelezen H. Missen 10 uur Hoogmis3 uur Vespers. R. K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 21 November Kerkelijke dienst te en 10 uur. Liefdadigheid. T ew 115 v K d" Het correspondentieblaadje van het Dames-comité bevat eeu opwekking aan allen, die medewerken en nog zullen medewerken, om te zorgen, dat 11 December een goed deel van de benoodigde 70.000 gld. bijeen is. Volgens bij den architect genomen informatie kan het groote en ruime, maar hoogst eenvoudige gebouw ongeveer 1 Juli 1910 gereed zijn, wanneer eind December de aanbesteding gehouden kan worden. Op 11 December vergadert volgens bij de oprichting ge nomen besluit het Comité te Amsterdam. Tot op 17 November was ruim 12000 gld. bijeen. Sub-comités zijn opgericht te HAARLEM mevr. W. J. S. Badon GhvbenHuysinga, mej. J. Breda Kleynen- berg, mej. A. de Clercq van Weel, W. A. van Vloten, Vincent Loosjes, J. Schreuder, penningmeester, mej. C. Reynvaan, mej. R. de Kanter, mej. Cl. Sprenzer, mej. G. van Reeken en Jonkvrouwe Van Styrum; te Egmond aan Zee de dames A.Nieuwenhuyzen—Wijker, H. de Boer en IJ. Blaauboer; te Leerdam mej. H. J. Walg. Ingezameld werd te Amersfoort 104,693 gld.te Baarn weder om 115,30r' gld.; te Rauwerd 70,25 gld., te Heilo 27,40 gld.; te Koedijk 28,57 gld.; te Eerbeek 72,75 gld.; te Amsterdam 1200 gld.; aan directe giften 133 gld.; toegezegd door mevr. M. R. te B. 500 gld. Penningmeesteresse van het Dames-comité is mej. L. M. N. Wertheim, tot 4 Dec. Koloniehuis Nunspeet. Na 4 Dec. is het hoofdbureau gevestigd: Sarphatikade 9, Amsterdam Een noodzakelijke voorziening. Plaatselijk Het wordt o. i. tijd dat het gemeente- Nieuws. bestuur werk maakt van het instellen van een zittingsdag voor den rijksont vanger te Bloemendaal. Deze wijk neemt te veel in betee- kenis toe 0111 de ingezetenen steeds te verplichten naar Over veen te loopen. Een request aan den minister met aanbie ding van een geschikt lokaal is voldoende. Hedenavond houdt Bloemendaal-Commando" een veld dienstoefening. Aantreden te half acht bij het station Overveen. A narrow escape. B. en W. hebben bij de behandeling der zandrijderij- geschiedenis iets gedaan wat niet door den beugel kon. De Raad gaf aan de Zandleverantie maatschappij het recht te rijden tot 1 Augustus met bepaling dat B en W. van de voorwaarden der vergunning ontheffing konden verleenen. B. en W. verlengden buiten den Raad om den termijn tot 1 April 1910. De Raad, in zijn eer getast, besliste dat de maatschappij niet langer rijden zou dan 1 December. De directeur der Zandleverantie-maatschappij dreigde (zij 't ook niet openlijk) toch voort te zullen gaan. De Binnenlandsche die gevaar liep daarvan slachtoffer te worden requestreerde, op zich zelve zonder baat, haar request werd als van een derde afkomstig niet in behandeling genomen niettegenstaande een herhaald bijna heftig verweer van den wethouder De Waal Malefijt. Wat nu? De werklieden waren naar alle raadsleden geweest en hadden voor zich zeiven gepleit. Die op deze gedachte gekomen is heeft B. en W. gered. De Raad gaf consent op een goedhartig voorstel van het raadslid Bispinck. Alsof er .niets gebeurd is rijden ook na 1 December de zandtreinen door Kweekduin. Het was even benauwend voor B. en W., zij hadden een nauwe uitgang." Neder landscheNatuurhistorischeVereeniging. Afdeeling Bloemendaal e.o. Bijeenkomst der leden op Woensdag 24 November 's avonds te 8 uur in de school der Bloemendaalsche Schoolvereni ging- Agenda. 1. Voordracht met lichtbeelden over: »Uitstapjes in het Moeras", door de heeren d'Huy Cou turier en Benner van Amsterdam 2. Gedurende de pauze: a Verkiezing van een afgevaardigde voor de a.s vertegen woordigende vergadering. b. Bespreking van de agenda dezer vergadering. Jac. P. Thijssf., Voorzitter. M. Vkij, le Secretaris. Het concert in Duin en Daal. Wij vestigen nog even de aandacht op het concert van aanstaanden Woensdagavond in Hotel Duin en Daal. Zooals bekend, zullen de dames Marie Warnier en Lizzie Wijs muller zich laten hooren en hebben mejuffrouw Marie Bies en de heer Willem Andriessen hunne zeer gewaardeerde medewerking toegezegd. Uit het politierapport. Proces-verbaal opgemaakt tegen J. P. M. v. V. te Haarlem, wegens het rijden met een rijwiel, door het „Bloemendaalsche bosch." Tegen P. v. d. A. en P. W. te Hillegom wegens het loopen over verboden gronden. Tegen E. B. te Zandvoort, die zich met een buks, in het jachtveld bevond, is proces-verbaal opgemaakt, terwijl de buks met zes scherpe patronen in beslag genomen is. Tegen J. K. te Zandvoort is proces-verbaal opgemaakt wegens het behulpzaam zijn bij het opsporen van wild en schadelijk gedierte door middel van kunstlicht, een zak met konijnen werd in beslag genomen. Drie nog bij hem zijnde personen namen de vlucht en kon den niet gegrepen worden. Gevonden: een gouden oorbel met steentjes terug te bekomen bij Kruier „Meerenbergscheweg." Verloren: glassnijders diamant. Voetbal. Sport. Te Arnhem zal eene roomsch-katholieke voetbalclub worden opgericht. Doordat de match van Bloemendaal IHollandie was uitgesteld, werd 't tweede elftal duchtig versterkt met van Maren en van Hooff Aan die twee alle lof, den lsten voor het maken van goaltjes, den 2den voor 't beletten va'fl komende goaltjes en dus samen veel aan de overwinning met 5 1 tegen Edo IV bijdroegen. Toen we op 't veld kwamen, was er een bal, om wat mee te oefenen, die al gauw kapot was. We stonden ons dus een tijd lang te verkleumen van de kou. Er was geen matchbal, doch in allerijl wei'd er een opgepompt. Zoo hard als een bikkel en zoo zwaar als lood. Dus we konden beginnen. Maar er deed zich nu een lastiger vraagstuk voor: er was geen scheidsrechter. De bondsreferee was niet opgekomen en met goedvinden der beiden captains, kwam er een speler uit H. V. V. II een beetje blazen. Bij den aanvang pakt Edo flink aan, maar gestadig dringt B. V. V.'s voorhoede op; meer en meer naderen ze 't doel van Edo, totdat eindelijk van Maren met een onverwachts schot den stand op 10 brengt. Onstuimige aanvallen op ons doel worden door 't stel backs gestadig gekeerd, zoodat B. V. V.'s keeper niet veel te doen kreeg. Toen kwam de rust met 10 voor B. V. V. Na de pauze is Edo een tijd de meerdere en moet de Vries handelend optreden. Maar van Hooff zuivert weer met verre schoten '1 terrein en geeft den voorspelers handen of hier liever voeten vol werk. Opeens springt de bal. Edo weet echter raad. Ze leenen even eeu bal van een naburig veld en 't spel kan dus weer beginnen. Die bal brengt geluk, schijnt 't, want nauwelijks is hij in 't veld of de stand is 30 geworden. Nu krijgt Edo een corner. De bal wordt gekeerd door van Hooff. Een Edo-man neemt hem af en geeft hem aan den dikken „Toon", die n.l. in den goal stond. Inzetten was dus 't werk van een oogenblik, maar „Toon" stond beslist off-side. De hu'p-scheidsrecbter ziet 't niet en Edo heeft een tegenpunt. De voorhoede van B. V. V. werkt verwoed en weldra brengt van den Berg den stand op 4 1. Even voor tijd kreeg BI.daal een penalty, die door van Maren met een prachtig schot, in een punt werd omgezet. Einde kwam met 5 1 voor B. V V. II. Vooral Van Hooff en Van den Berg waren zeer goed, trouwens iedereen had z'n goeden dag. A.s. Zondag speelt Bloemendaal I in Weesp tegen Rapiditas. Supporters vergezelt 't elftal1 De stand der 3e klasse C. is gesp. gew. gel. verl. P- voortegen gem. A.V.V. 5 4 0 1 8 11 12 1.60 Bloemendaal 4 3 0 1 6 14—11 1.50 Rapiditas 5 3 1 1 7 11— 6 1.20 Z.V.V. 5 1 2 2 4 14—10 0.80 Hollandia 3 0 1 2 1 6— 9 0.33 S.O.S.B. 4 0 0 4 0 5 13 0.— X. Het Nederlandsch in de sport, (Uit Neerlandia.) Tiel, 20 Oct. 1909. M Een briefkaart, die ik als secr. v/d. protestcommissie v/d. Ned. Voetb. Bond ontving, is voor Neerlandia misschien wel grappig. In een wedstrijd was geprotesteerd naar aanleiding van een doelpunt, aan de tegenpartij toegekend, omdat de protesteerende vereeniging beweerde, dat de speler, die het doelpunt maakte, buiten spel stond. Dit protest werd echter ingetrokken door een briefkaart, waar ik hier met verzwijging der namen een afschrift van laat volgen: „M. H„ Het protesteeren over een oufside goal wedstrijd A—B gemaakt door B wenschen we niet te doen doorgaan, daar onze spelers in de meening verkeerden, dat de refiiè het niet gezien had, doch later beweerde, gezien te hebben, dat het niet oufside was. Hoogachtend, O, die vreemde woorden Hoogachtend, Uw. dw., M DE BOER. Naar wij vernemen heeft het bestuur van den Ned. Voetbal- bond een rondschrijven gericht tot de pers, met verzoek te willen bevorderen, in voetbalberichten zooveel mogelijk het gebruik van engelsche technische termen te vermijden en te vervangen door nederlandsche woorden. Red. Tooneel. Schouwburg Jansweg. Morgen twee voorstellingen. In den mid dag opvoering van Kleine Willem, tooneel- spel en waardig pendant van De Kleine Lord. We kunnen mede- deelen dat de rol van Kleine Willem allerliefst door de talent volle jongejuffrouw Anni Nagtegaal gespeeld wordt. De Nagte- gaals trouwens zijn in de tooneelwereld goed bekend. Het stuk is van de gevierde schrijfster Eva Westenberg. Vertrouwen wij dat een volle zaal Kleine Willem komt huldigen. 's Avonds een buitengewone ontspanningsvoorstelling. Dan komt „Het vroolijke Tooneel", met een drietal lachnummers waarvan het eind zoek is. We weten niet beter te doen dan het een en ander uit de dagbladen te knippen teneinde U nader met de verrichtingen van dit gezelschap bekend te maken. Nieuws van den Bag van 2 September 1909: „Het vroolijk Tooneel" heeft gisteravond in het Bioscoop-Theater van Nöggerath voor het eerst dt- (ooneelgordijnen geopend. Het heeft zich getoond trouw aan het karaktei van „vroolijk". In dat karakter hebben de Rido's gewerkt, bewerkt en vertaald in dat karakter hebben de tooneelisten gespeeld. De klucht vroolijk, de spelenden vroolijk, het publiek vroolijk. Be Bame van den Handschoen handelt van jaloezie en liefde, van ver meende ontrouw, die schitterend blijkt de hoogste trouw te zyn. Oorzaak en beweegkracht tot alles is het verdwalen van een dameshandschoen in de jas van een getrouwden man. Dit geeft aanleiding tot allerlei komische en dramatische tooneelen, welke zich alle oplossen in vrede en vriendschap, en in vroolijkheid. De monteering was behagelijk. Het spel van allen zoo goed, als men van een vroolijk gezelschap van vroolijke acteurs en vroolijke actrices verwach ten mag. Mevrouw Kinsbergen speelde heel coquet en was in haar pruilen nog oolijk en vroolijk gelijk een vroolijk lid van een oolijk en vroolijk gezelschap past. Jan Buderman, in het karakter van een smoorlijk ver liefden Franschen officier, die nu en dan van Tamour een flauwte krijgt, was op z'n allerbest en deed heel leuk, hij, de vastelands- en koloniale tooneelspeler. De heer Ad. Verzijl, de jonge verliefde rol, had over zijn verliefdheid soms een waas van poëtische melancholie, die den weg der treurwilgen zoekt. Hij speelde met goed begrip en overleg en liet he< zenuwachtige behoorlijk uitkomen. Juffr. Dora Boon was als vriendin goed op haar plaats, gelijk juffr. Jo Sprinkhuijzen als steun der huisvrouw. Spel en samenspel waren vlot. Alles sloot goed in elkander tot eer en heerlijk heid van den heer L. Chrispijn Junior, den artistieken leider. Er is over Be Bame van den Handschoen en het spel der vroolijke tooneelisten veel vroolijkheid geweest bij de vroolijke bezoekers en bezoek sters. Het optreden van dit gezelschap mag men wel een succes noemen. Er werden vele en vroolijk-kleurige bloemen den vroolijken aangeboden J. H. Róssing. Mg. Handelsbladvan 17 September 1909De vermakelijke voorstel ling in het Bioscope-Theater wordt tegenwoordig aangevuld door tooneel vertooningen. Gisteravond voerde het gezelschap ,,Het vroolijke Tooneel' voor de eerste maal een klucht op van het Cluny-theater te Parijs, schrij ver ongenoemd, bewerker „Rido." 't Conflict beataat hierin, dat de jonge weduwe, die met Hector Lalon cagne getrouwd is, een avontuur heeft gehad toen zij van een gemaskerd bal in een auto naar huis reed met een onbekenden man, dien zij vooi haar eigen echtvriend (den eerste) hield. De tweede is daar over jaloersch doch blijkt per slot van rekening zelf de schuldige te zijn geweest. Hier mede kan hij natuurlijk niet anders dan vrede hebben. De rigisseur van het troepje, de heer L. Chrispijn Jr., heeft bij het in elkaar zetten van „Tien minuten in een auto" ervoor gezorgd, dat he; publiek vooral niet aan grappigheid tekort komt, en de spelenden, onde wie Jan Buderman, J. Holleman, Ad. Verzijl en de dames KinsbergenRent meester en Dora Boon, stonden hem in dit opzet naar krachte ter zij. De voorstelling werd dan ook door het talrijk publiek blijkbaar ge waardeerd. Be Telegraafvan 17 September 1909: Een doode heer de eenige niet vroolijke in het heele 9tuk heeft een millioen en een vrouw nage laten aan Laloncagne, die het millioen opstrijkt en de weduwe trouwt Bijna ten minste, want als er nog een bloote formaliteit te vervullen is, ontdekt hij door een brief van den doode, dat mevrouw we zijn ia Parijs een vriend heeff. De formaliteit blijft onvervuld en Laloncagne trekt er op uit om den man te vinden, die mevrouw bekent het onder tranen een simpele tien minuten met haar in een auto gezeten heeft, 't Blijkt Laloncagne zelf te zijn geweest en de eer en het fatsoen, ook van on9, toeschouwers, die hartelijk om het dolle ding gelachen hebben, zijn gered. De regie is van L. Chrispijn Jr 't Was te merken aan het vlugge, vlotte spel. Er was een verdienstelijke Laloncagne, die aan Lageman deel denken; er was een jonge Ruys met één meesterlijke beweging, als hij de deur uiltolt het komiekste uit het heele stuk en er was een lieve Jacqueline, van mevr. Kinsbergen, die boven een heerlijk toilet van mistig- blanw en getemperde vleeschkleur, een trekje van waarachtig verdriet over die noodlottige tien minuten vertoonde. Barbarossa. Als voorloopig bericht deelen wij mede, dat Donderdag 2 December a.s. Christina Poolman in den Schouwburg te Haarlem haar jubileum komt vieren in Domheidsmacht. Vermelden we ten slotte nog dat Dinsdag het gezelschap van Jan mart met Jong Heidelberg, de bekende operette van Millöcker komt en den daaropvolgenden dag, Woensdag, een abonnements voorstelling plaats heeft van De Hagespelers met Een huwelijk onder Lodewijk XV, een blijspel van Dumas Carmen Gisteravond een voor de ondernemers verblijdend goed gevulde zaal. De oude roem van de garde bad ook nu weder zijn machtige werking gedaan, betgeen te meer klemt als we bedenken dat de Ned. Opera en Operette den vorigen keer Haarlem ook met deze nog steeds geliefde opera van Bizet heeft bezocht. De bezetting was nu dat mejuffrouw Irma Lozin de Carmen-partij vervulde en mevrouw Engelen Sewing, als immer bekorende, een allerliefste Micaëla, zoo wel in figuur als zang, gaf. Bij al het goede door de eers- genoemde dame gegeven, scheen ze toch ditmaal niet ten volle bij stem te zijn, en leek ons ook bare actie niet zóó als anders. Mejuffrouw Gestman, wier lieve stem steeds meer opvalt, was de onbeduidende rol van Frasquita toebedeeld. Voortreffelijk als steeds waren de beeren-solistenhoe dikwijls heeft Orelio nu reeds zijn Toreador-lied gezongen? hoe moeten hem en Pauwels de Garmem-rollen niet tot merg en been zijn doorgedrongen? Zij blijven onverzwakt en onaan gevochten onze eerste opera-zangers. Kubbenga gaat vooruit. Orkest en koor waren, geoefend en geroutineerd als ze zijn, te prijzen en de voorstelling als gehe 1 sloot als een bus. De heer Heuckerotb le; moeite alles in bet goede sp Het publiek betoonde zi blijken. l Het Amsterdamsch B r o n Dinsdagavond geeft bet h Amsterdamsche Vokaal Ses bet Brongebouw te Haarh ware schat van uitgezochte Binnenkort vertrekt het S daar lauweren te plukken. De tent Uit andere derkun: Gemeenten. kunstni 21 No\ Door den directeur van 1 bet. werk gesteld, teneinde tentoonstelling van zweedsct houtsnijden, metaalbewerkin niseeren. Zondag is de toegang ko: Sup Wetenschappen. Dit wa van dr. A. H. de Hartog van de reeks lezingen van wereldbeschouwing. Over verheldering der ortl christelijke wereldbesehouwii gen, verheldering of verfris of verzwaring der andere t( gezegd tot zij beide verani ééne wijze, te weten die w; geboren geest, geloovig, dat Gods" (de H. Heilsfeiten, gevoelt als het tegengesteld' en die boven en rondom 1 beffen in de zondeloosheid Hoogste Wezen. Maar laten wij niet door onzer lezers niets zullen h den inhoud van ar. De Ha in getuigenis omslaande r aanteekeningen aanbieden kerkgebouw aan de Parklaa Begin en eind en kern God mensch, dat is eene bi den ter verlossing der were matische uitwerking der Pink der-esthetisch maar wilskr: tjens ons deze gedachte gee als deze, die van de andere anderen de bezinning te ge beid.) De dieren hebben geen verleden en toekomst kan h leeft in de historie, die op blijvend? omdat bij zedeli d.w.z. in den drang naar heid, omdat hij drijft naar denkbaar zonder wereldgees riscbe. Neen, de mensch is ook lijk besef, wereldconceptie, vidu een eigen ieven. De christelijke wereldbe punt stellende van bet al, soonlijkheid van Christus zijner persoonlijkheid maar oc als openbaring der eeuwigh kernachtigst. Hoe openbaar' Hot wereldgebeuren aane CHRISTELIJK Ml. U. L. Inschrijvingen va openen School (gelegi Dinsdags en Woe avonden (des Dinsc bij het Hoofd dier sch- stetlaan 388B, tej Aan dit adres zijn v< verkrijgbaar. GROET HEI HAARLEM. Ged. Oude Gracht 118, - Tele Speciale reparatie inrichi Transporten door het gehee

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 2