MET PENSION- EN WONINGGIDS OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende b gemeenten Nieuwsblad a 8 voor B E AERDENHOUT - BLOEMENDAAL 3r jaargang. ZATERDAG, 4 DECEMBER 1910. No 49. Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f0.10 Weekblad. Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal. Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk Bloemendaalsehe weg 227. -:- II II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Het „BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD" is a 10 ct, per exemplaar verkrijgbaar gesteld bij de boekhandelaren Te Bloemendaal: P. STINS Pzn. Te Haarlem: DE HAAN EN ZOON, Groote Houtstraat 137. H. N. MUL, Kruisstraat 25. J. M. STAP, Groote Houtstraat 63. WILLEM B. YERNOUT Azn., Warmoesstraat 10. Te IJ m u i d e n C. J. SNOOY, Kanaalstraat. Aan het Bureau van ons blad, Gedempte Oude Gracht 65 te Haarlem, zijn van af heden geen losse exemplaren meer verkrijgbaar. lil o e in en d a a 1. Agenda. Hotel «Welgelegen". Vrijdag 17 December, 8 uur. Concert mevr. Dini Ruyneman, de heeren Anton Meeder in Danny Ruyneman. Voetbal. Heemstede. Zondag 5 December, 2 uur. Union liB.V.V. II. Terrein Heemstede. Haarlem. Zondag 5 December, 2 uur. HaarlemSparta (Rot terdam). Terrein aan den Schoterweg. De Kroon. Zaterdag 4, Zou dag 5 en Maandag 6 Docember. Bioscope-voorstellingen. Alberts Frères. Vrijdag 10 December, 8 uur. Concert Maestro Mario Paci en Mad. Elisabeth Paci. Schouwburg Jansweg. Wegens door de directie ondervonden teleurstelling en te laat ontvangen bekrachtiging van verbintenissen, geen opgave. Brongebouw. Zondag 5, Maandag 6 en Dinsdag 7 December, 8 uur. Rolschaatsenavonden. r,, Van Vrijdag 26 November tot Burgerlijke stand. Vrijdag 3 December. Bevallen: A. van Twisk Pfeiffer d.P. M. Dernison Koelemeijer d. Ondertrouwd: J. 6. Parenier en T. P. de Jong. Getrouwd: J. Hamer en G A. Ploos van Arnstel Holl- man; A. Greve en H. A. de Vos. Overleden te Meerenberg: P. Heinis 58 j. Luchtkasteelen of «het Land van Belofte," Boekbeoordeeling. blijspel in O bedrijven, door Fabiës (W. H. Kirberger). Dit blijspel, spel van samenleving, gelijk de schrijver zelf bet noemt, is eenigen tijd geleden te Apeldoorn verschenen bij den uitgever J. H. Steghgers H. Jzn. Het is als blijspel niet van verdiensten ontbloot. Van den schrijver is bet goed gezien en als een gelukkige greep te beschouwen dezen vorm voor de behandeling van zijn onderwerp te bebben gekozen. Luchtkasteelen schetst in groote trekken de mislukking van een poging tot veredeling van het menschdom door een landelijke kolonie Vredenhoeve, die echter blijkt al even onmenschkundig in elkaar te zijn gezet als al de zusterinstellingen van dien aard. Er loopt een klein leuk romannetje tusscken Willem Bolde en Lize onder door, dat prettig geschreven is en bij goed spel wel pakken zal. De vinding van het gieter-signaal bijv. is heel aardig. Wanneer Luchtkasteelen door goede acteurs gespeeld wordt zal het wel voldoen. De dialoog is van een frissche kracht sa geeft de spelers gelegenheid er eens een stopwoordje of tusschenwerpsel aan toe te voegen, al naar de geaardheid van hem of haar zooal meebrengt. De figuur van dominé Koegras lijkt ons wat te ouder- wetsch voor een dominé van deze moderne inrichting en het telkens struikelen over molshoopen en glijden over slakken •sin of meer met de haren er bij gehaald. Ook het slot is onbevredigend, bet onzinnige gedoe van allen in bijzijn van den senaat begrijpen we niet. We zouden het stuk wei eens door goede krachten willen zien opgevoerd. Allen die aan het absolute hechten en Godsdienst. wien de abstraction en algemeenheden, waarin men het vat niet bevredigen, die het eeuwige in den tijd willen generaliseerd zien, wor den noodwendig geplaatst voor de gestalte van Jezus. Zou het mogelijk wezen buiten dien Jezus anders dan zeer vage voorstellingen en een onvast gevoel te hebben van datgene, waarvan alle godsdienst ten slotte uitgaat: het «eeuwige leven" Wie het absolute bant, raakt het wezenlijke kwijt en heeft waarlijk geen rede zich op zijn inzicht te verhoovaardigen. De poging om het absolute te bepalen, van den aanvang af tot onvruchtbaarheid gedoemd naar het schijnt, moet toch gewaagd. Het zoeken naar een antwoord brengt ons op het terrein van het absolute denken, van de mystieke innigheid en van de historie waarin wij de openbaring van bet eeuwige in den tijd vinden. Het erkennen daarvan door het geloof is de leer van de christelijke belijdenis, waarvan de invloed zich over bet geheele leven uitstrekken moet. (Uit prof. Chantepie de la Saussaye. Geestelijke machten Onze Eeuw Dec. 1905.) Kerknieuws. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 5 Dec. Voorm. 10 uur, de heer Beekman, Voorganger van de Prot. Gemeente te Roubaix. R. K. Kerk te Overveen. Zondag 5 December voorm. 7 en 8b uur Gelezen H. Missen 10 uur Hoogmis3 uur Vespers. R. K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 5 December Kerkelijke dienst te H en 10 uur. We geven hier eenige belangrijke Kuyper. uitspraken van dr. A. Kuyper, die wij bij het lezen zijner werken tegenkwa men en die geheel voor zijne rekening komen. Er is aan alle politiek een vuile kant die afgeeft. (Vol harden bij het ideaal, blz. 22). Houdt uw hand terug van wat, kwam het uitu een blos op het aangezicht zou jagen. Idem, blz. 28). Dr. Kuyper geeft de volgende, zij het met overmatig ge bruik van vreemde woorden, schoone omschrijving van het anti-revolutionnaire stelsel (Eer is teer, blz. 37): Voorshands kan ik dan ook nog niet anders inzien, of bet anti-revolutionnaire systema sluit. Er is een God. Omdat hij God is, bestaan door Hem de volken en regeeren door Hem de Koningen. Volken en Vorsten zijn derhalve gehou den zich volledig aan Hem te onderwerpen. Zij kunnen dit slechts in zooverre, als Hij aan beiden zijn wil geopen baard heeft. Dit doet Hij als God in het forum der consciëntie, door hen te bestralen met het licht van zijn Openbaring. Deze Openbaring geeft Hij in de consciëntie en in zijn Woord. Wat en hoeveel een Vorst of zijn onderdanen hier van opvangen, komt ter hunner verantwoording. De Protestant kan nooit anders oordeelen, dan dat ze gehouden zijn dit licht persoonlijk op te vangen, zoo de Vorst als zijn onder daan, ter ontdekking van Gods wil voor de hun opgelegde levenstaak. Naar gelang ze hiervan nu minder opvangen, staan ze schuldiger en geraken ze op doolwegenen om gekeerd, naarmate ze dit zuiverder opvangen, gaan ze vrijer uit en wandelen ze op beter paden. Tot zoover dr. Kuyper. Den goedwilligen lezer herinneren wij aan Jhr. de Savornin Lohman's laatste verkiezingsreden, waarin hij de Openbaring onderscheidt in eene uit de natuur en eene uit de schrift. Ook dr. Kuyper erkent, meenen wjj, eene Openbaring Gods uit de natuur. Maar indien nu wat ieder daaruit opvangt en in zich dienstbaar maakt aan zijn leven voor anderen komt te zijnor verantwoording, wordt dan niet verondersteld, dat ieder mensch anders is dan eeDig ander en dat een mensch dus niet heeft vonnis te strijken over eenig ander ten aan zien van den vraag: of deze te veel of te weinig heeft opgevangen van het eeuwige licht? Komt hiermede niet tref fend overeenoordeelt (in eeuwige dingen den ander) niet, opdat gij niet geoordeeld wordt? Een bejaard staatsman, ten deele voorgelicht door een te Middelburg bekend persoon en zelf door langdurigen om gang met dr. A. Kuyper bekend, liet zich onlangs aldus over diens verleden en eigenaardigheden uitIn Middelburg schijnt Kuyper haat tegen al wat aristrocaaL is en eene historische distinctie heeft, te hebben opgevat. Als arme dominee's zoon was bij destijd bij de middelburgsche burgerij niet in tel. Kuyper kwam in de kamer als «beau garijon" Hij was toen veel met Kappeyne, die in zijn druksten tijd was. Van Kappeyne heeft hij toen datgene opgestoken, wat aan levenservaring in zijn (K.'s) groote politieke werk, Ons Program, is opgenomen. Kuyper is loslippig van aard, (men zou dat nu niet zeggen. Red.) De Familie -Kino van Alberts- KllUSt. Pr ér es. Alweder iets nieuws. Na veel proefnemingen, aanvankelijk mislukkend doch steeds beter slagend, is bet ten slotte aan de ondernemende koningen der bioscope, de heeren Alberts-Frères, mogen ge lukken een toestel te vervaardigen, hetwelk zij met den kernachtigen naam van Familie-Kino hebben gedoopt. De familie-kino Weg met verouderde tooverlantaarns en schim- menbeeldeu van uitknipselsalleen een herinnering, zij het dan ook een schoone, blijft hiervan over en de golven van den vooruitgang zijn ook over dit instrument van ons jeugd- vermaak heengerold gelijk over zoovele andere vindingen van den menschelijken geest, waaraan onverbiddelijk het doodvonnis is voltrokken. De familie-kino heeft zijn intrede gedaan en van opge wondenheid schitterende gezichtjes zullen hem wachten met stralende oogen. Welk een hartveroverend denkbeeld! Een eigen bioscope, een volmaakte bioscope in huis te hebben, steeds gereed zijne diensten te verrichten, als partij of pretje zulks maar gebiedt. Vriendjes en vriendinnetjes te kunnen uitnoo- digen op een heusche voorstelling, thuis, omringd door familie leden en dan zelf dat geheimzinnige film te mogen om draaien en allen zich te zien verlustigen in dat heerlijk ge- toover op het projectiedoek, ach, het is voor een kind om een rilling van verlangen te krijgen, eindeloos, tot, de ver vulling van den wensch daar is. We hebben dezer dagen den familie-kino zien werken, hebben er zelf mede gewerkt. O, het is doodeenvoudig en absoluut ongevaarlijk. Dit is juist het voornaamste er van. Gedachtig aan de rampen door bioscope-branden ontstaan, kon de kino niet in den handel gebracht worden of dit alles beheerschend probleem moest opgelost worden. En de oplossing is gevonden, radicaal, en toen triomfantelijk Eureka kon worden geroepen, bleek zij heel eenvoudig te zijn; 't was een ei van Columbus! Maar tevens ook ten volle bevredigend de scherpzinnigheid der heeren Alberts heeft den vooruitgang der techniek op dit terrein wederom een schitterenden dienst bewezen. Waarin nu dit geheim der onschadelijkheid zit, wenschen we hier niet uit te leggen. De serieuse belangstellende ga zelf naar de Kroon, vrage om een der heeren Alberts, wordt gastvrij ontvangen, verkrijgt de door hem begeerde inlichtingen, enkoopt voor kind of ander jeugdig familielid een kino; deze volgorde is voor geen wijziging vatbaar. Men zij dit even tusschen haakjes, voor de verleidende kracht van den kino geducht op zijn hoede, aangezien deze tocht naai de Kroon voor den kindervriend werkelijk beursgevaarlijk is. Maar dank zij deze onschadelijkheid kan de familie-kino in salon of kamer te midden van licht ontvlambare dames- en kindertoiletten vertoond worden. Afgaande op een stellige verzekering der heeren Alberts, bij ons bovendien nog door een persoonlijk onderzoek versterkt, kan deze kino als een onschuldig speelgoed worden beschouwd. Het is zelfs nog de vraag of een baldadige hand onheil zou kunnen stichten, hoewel we van dezen kant het vraagstuk niet behoeven te beschouwen. Buiten werking zijnde wordt de familie-kino in een fraai kistje geborgen, en Kan door een jongen verplaatst worden. De films gaan afzonderlijk in doozen en het geheel neemt een kleine ruimte in kast of kamer in beslag. Hoewel het aan beveling verdient met electrisch licht te werken, zoo dit in huis is, kan echter een bijna even goed resultaat bereikt worden met acetyleen-, spiritus-gloeilicht of iets dergelijks mits het licht maar van min of meer intense kracht zij. Als welkome afwisseling in de filmbeelden kunnen ook stilstaande figuren geprojecteerd worden, kan men een enkel woord op het doek te voorschijn roepen, zooals bijv. «Welkom allen," «Leve Bruid en Bruidegom," e. d., zoodat in nagenoeg onafgebroken reeks allerlei verrassingen de gasten kunnen bezighouden. Een andere aantrekkelijkheid is ook nog, dat van een naar het buitenland vertrekkend familielid opnamen kunnen worden genomen, terwijl hij zich met het een of ander bezig houdt. Na zijn vertrek kan het beweeglijke, geliefde beeld dm steeds naar welgevallen voor oogen gebracht worden. Gelijk boven reeds gezegd, is de bediening van den kino hoogst eenvoudig en ook voor den volwassene zeer interessant en wat er onvermijdelijk aan te leeren valt, is het werk van korten tijd. En om het apparaat te laneeeren, stellen de heeren Alberts zich beschikbaar om met den kino voor stellingen aan huis te geven. De benoodigde films kunnen worden gehuurd. Daar er bij de heeren Alberts ongeveer 80.000 Meter in voorraad zijn, kan er voor een afwisseling gezorgd worden, die onuitput telijk is. En hiermede achten wij voor heden genoeg van den familie-kino gezegd. Ga naar de Kroon en bewonder Quod feci 1 C.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 1