Ch. F. WIEGANT, ZWARTSE1S MAGAZU1 -Tooneelkijkers.- Goedkoop wonen. J. VAN WIJK. ^nthraciet, gas- Cokes, Briketten. BOEKBINDERIJ G. OOSTENBROEK EN ZOON De £uxe-Broo9bakkerij h^j. eatfisTrh-'lcvcrt: Smakelijk brooD van uitslnitenO prima kwaliteit. loon 1057 PIANOHANDEL Projectie Lantaarns JOH. M. SCMHIDT, Verloren Hermanus Mus, BOEKHOUDEN. Groote Houtstr. 153 - Haarlem. Voor Dienstboden, GROOTE HOUTSTRAAT 3a. Dames=Portemonaie, Pieter Kiesstr. 33, Haarlem. Fabriek van linnen stempelbanden AAA voor den handel AAA Particulier bindwerk A A Gedenkboeken enz. enz. it it Hagdalenasteeg 2 en 4 Haarlem. wonder zou zijn indien hij over plaatsgebrek in zijn domeinen ging klagen. Gelukkig nu maar, dat De Maasbode na 1 Januari het grootste en meest gelezen dagblad van Neder land is geworden. Dat steekt een mensch nog eens een riem onder het hart, of, als u liever wil, een hart onder den riem, ad libitum. 't Verwonderde me overigens wel na den eersten zonde val niet de klassieke woorden te hooren»Adam, waar zijt ge?" Het effect zou ongetwijfeld verrassend zijn geweest en Eva's crinoline had nóg beter dienst kunnen doen. De proloog van Hesse was van een parodieke wijsgeerige kracht en waarheid. Gebeunhaas in het klassieke toch mag voor een enkelen keer wel eens van af de planken gegispd worden. De interruptie" van Asmodee was éénig bedacht en wekte veel gelach onder het zich hoogeljjk vermakende en zéér-zondige publiek. De parodie loopt, begrijpelijk, over van geest. Ze is in het minst niet onzedelijk en zelfs Kloosterman, die als ik Wél gehoord heb, al weder Heilssoldaat af is, zou zonder blozen zich onder de toeschouwers hebben kunnen scharen. Het spreekt natuurlijk van zelf, men houde dit bij deze uitspraak toch vooral in het oog, dat bij een opvoering van het Vondel stuk alleen »reinen" zitten »die alles rein is" en dat naai de parodie enkel degenen gaan op wie het tegenovergestelde van toepassing is. Of na de uitdrijving van het eerste zondige paar het te huur aangeslagen paradijs nog andere bewoners gekregen heeft, is mij niet bekend. Men heeft, dit als slot, zich kostelijk vermaakt en hier van luide blijk gegeven. De zaal was propvol. Mocht de parodie nogmaals te Haarlem gegeven worden, de zaal zal waarschijn]jjk dan over-propvol zijn. De TJs-jonkvrouw. We ontvingen over de familie- en kindervoorstelling van Zondagmiddag een uitvoerige bespreking, die wegens plaats gebrek echter niet kan worden opgenomen Resumeerende, komt zij hierop neer, dat costuums, decor en inhoud zeer te prijzen waren, doch spel en zang daarentegen veel te wenschen lieten. De toiletjes waren zelfs van een bijzondere pracht. Als gewoonlijk met zulke middagvoorstellingen het geval is, was de opkomst slecht. Hamlet. Opkomst vrij bevredigend Woensdagavond. Het was zoowel voor de artisten als voor het geduldige publiek een heele sjouw eer de 16 tafereelen ten einde gebracht waren en het was dan ook dicht bij twaalf uur dat we, alle hoofdpersonen, be halve den souffleur, dood achterlatende, huiswaarts mochten gaan. Over de Hamlet-figuur bestaan zooveel opvattingen en loopen de meeningen zoo uiteen, dat ik die van den heer Verkade eigenlijk best onbesproken kan laten, temeer daar de stapel schrijverij hierover verbijsterend groot is. Wat de voorstelling van Woensdagavond aangaat, moet ik zeggen dat we een nobelen, edelen en intelligenten prins te zien kregen, die niet ill te vreemd deed. Als gewoonlijk was de heer Verkade rol vast en ging met zijn geheele kunstenaarsziel in zijn spel op. Mejuffrouw Alice Plato gaf een lieve, ingetogen Ophelia; in de groote waanzinscène was zij van zeer aangrijpende kracht en meesleepend zoowel in oogen- als lippentaal. Coen Hissink had een pracht van een geestengeluid. Hen drik van Noord een dito gestalte voor den deenschen koning moordenaar, grof en zinnelijk, terwijl het spel van Piere J. Mols als Laertes zeer goed was, hoewel de Uitspraak af en tóe heel wat te wenschen liet. Het decor was handig bedacht doch van een spartaansche soberheid. Enfin, de bedoeling was goed. Hamlet en Ophelia werden hartelijk toegejuicht. Er was een beschaafd publiek, waaronder veel Bloemendalers. Over de voorstelling van De Vrouw in 't spel, waarvan op 11 Januari een 2de opvoering plaats heeft, in het volgend nummer eene bespreking. Gijsbrecht van Aemstel. Door de Koninklijke Vereeniging »Het Nederlandsch Tooneel" wordt aanstaanden Vrijdag 7 Januari de traditioneele opvoering van Gijsbrecht van Aemstel gegeven. Als slotstuk volgt, de bekende bruiloft van Kloris en Roosje, in welk kluchtspel de nieuwjaarswensch zal worden uitgesproken door mevrouw Christine Poolman en den heer Cor Schulze als Pieternel en Thomasvaer. De bezetting van den Gijsbrecht van Aemstel zal gelijk zijn aan die der voorstellingen in den Stadsschouwburg te Amsterdam gegeven. De heer G. C. van Schoonhoven vervult, gelijk hij reeds 30 jaren op het Leideeheplein heeft gedaan, de Gijsbrecht-rol, terwijl als Badelock mevrouw Mann-Bouwmeester zal optreden. Dus wijkt de te Haarlem te geven voorstelling in niets af van die van den Stadsschouwburg. Ik wilde dit nog even memoreeren, ten gerieve van hen die in dit opzicht wellicht een minder juiste meening koesteren omtrent de voorstellingen in den schouwburg te Haarlem. De heer G. C. van Schoonhoven zal morgen den dag herdenken waarop hij voor 't eerst in de rol van Gijsbrecht van Aemstel voor het publiek optrad. Dat was op 1 Januari 1880, alzoo dertig jaren geleden. Hij speelt den Gijsbrecht in den ouderwetschen trant en geeft er met zijn rijzige gestalte in het schitterende harnas de figuur aan die men van geslacht tot geslacht er in heeft gezien. De kunstavond van „Fritomya". Reeds hebben we in een vorig nummer uitvoerig gewag gemaakt van de voortreffelijke voorstellingen die den 4deu Januari a.s. door het zoo gunstig bekende gezelschap „Fritomya" zullen worden gegeven. Wij leggen er nog even den nadruk op dat wie in het bezit wil komen van een goede plaats, zich moet haasten deze machtig te worden, want naar wij hoorden verluiden, moeten er nog slechts weinig in de lagere sferen onbespro ken zijn. Men haaste zich dus. Brongebouw. In het Brongebouw wachten de liefhebbers een paar ge noeglijke avonden. Chretienni en Louisette zullen Zaterdag avond optreden, terwijl de Hagespelers met het bekende blijspel De Oester op Zondagavond voor het voetlicht komen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de be treffende advertenties. C. Inhoud van De Auto van 30 December No. 52: Off. med. van de N. A. C. Evenwijdigheid der wielen. Uit de praktijk van den automobilist. Pas op voor slippen! De motor Dij de Duitsche Kèizermanoeuvres in 1909. 200.000 Amerikaansche wagens in 1910. Een angstige autotocht. De Fauna van den weg. Vragenbns voor automobilisten. Ingezonden mededeelingen van lezers. Automobiel kalender. Motorwielrijden: Off. med. van de N. M. V. De F. N 2V4. Over Tweezitters. Vragenbus voor motorwielrijders. Handels- en Financiëele mededeelingen. Correspondentie. Allerlei. Tijdschriften. Inhoud van De Luchtvaart van 31 December No. 16: Off. med. van de N. V. V. L. Zweefsport. Over vogelvlucht en vlieg* machines zwaarder dan de lucht. Beginselen bij de vervaardiging van lucht- vairtmotoren. Weervoorspelling en Luchtvaart. Kleine mededeelingen. Ingezonden. Nieuwtjes, yragen Deze week zult ge de lantaarn van en antwoorden. uw rijwiel ten 4.23 ure aansteken. Volgens Flammarion viert de verrekijker aanstaanden 7 Januari haar "00-jarig jubileum. Op dien datum toch werd zij in 1610 het eerst door Galileï voor een sterrekundige waar neming gebruikt, hoewel zij in Nederland, het land harer ge boorte, reeds vóór 1608 bekend was. In de restaurants te Parijs werden, tijdens het beleg dezer stad door de duitschers, ratten op het menu geplaatst als ..ragout van wildbraad." Zou het na dien nimmer meer ge schied zijn? Sinds de nieuwe aere voor Turkije aanbrak, zijn alleen te Konstantinopel reeds meer dan 100 couranten verschenen. Naar een te Haarlem verschijnend r.-k. blad met den meesten ernst bericht, is het „stoffelijk" overschot van Berna- dette Soubirous, het meisje van Lourdes, alles behalve „stoffelijk" aangezien bij een eenigen tijd geleden plaats gehad hebbende opgraving het lijk nog niet was vergaan. Zou het schepseltje soms weer opnieuw dienst moeten doen? Eigenlijk wordt het hoog tijd, dat er weder eens een wonder in deze richting geschiedt. Intusschen moet de verklaring van het „wonder" waarschijnlijk gezocht worden in het feit dat het overschot der jonge vrouw in eene bederfwerende atmosfeer heeft gerust. Op verschillende plaatsen van de aarde heeft zich een dergelijk feit voorgedaan. In zijn studie over den schilder Johannes Torrentius, verschenen bij de firma Martinus Nijhoff te 's-Gravenhage, vertelt dr. Bredius „hoe een geniepige beul, als Gornelis van Teylingen, schout van Haarlem, geheel naar de uitspraak van zijn lage ziel, nog in 1627 een burger kon folteren zóó ver schrikkelijk als hem dat goed dacht. Het hulpcomité voor de noodlijdenden tengevolge der aardbeving in Zuid-Italië (Messina) heeft in totaal ontvangen 25.387.438 lire en uitgegeven (tot 31 October 1.1.) 25.326 441 lire. De uitgaven voor de administratie en andere onkosten bedroegen, volgens het verslag van het comité slechts 69 615 lire, daar het personeel geen bijzondere vergoeding verlangde voor zijn moeite in het belang der weldadigheid. H. Sylv Het jaar gaat heen tot sterven, De menschheid staat en rust, Rust, moê van 't lange zwerven, Rond der vernieling kust; Zij staart naar 't lang verleden, Maar naar het morgen niet, Dezelfde baan te treden, Dat is het droef verschiet. ester. 'tZijn steeds dezelfde wegen, Weer op en af en aan, De bergen, vaak bestegen, Weêr hijgend op te gaan, En dan wêer neör te dalen In 't somber avondrood, Tot wêer het morgenstralen Denzelfden tocht gebood. Dr. Schaepman. De eerste Nederlandsche vliegmachine. Staand links: de heer Ph. J. Hamers, architect; iri de machine: de heer P. de Roos, mecanicien; staand voor de machine: de heer J. Hamers, mecanicien-. De Luchtvaart. ADVERTENTIËN. A. OVER AKKER, Makelaar. Bloemendaal. m.h.ff. Bij beschikking van den Heer Rech- ter-Commissaris in het faillissement van zonder beroep, wonende te BLOE MENDAAL, is bepaald: le dat de inlevering der schuld vorderingen zal moeten geschieden vóór 10 Januari 1910, ten kantore van den Curator, Krelagestraat n°. 8 te Haarlem; 2e dat de vergadering tot verificatie der schuldvorderingen zal worden ge houden op Vrijdag 28 Januari 1910, 's voormiddags ten 10'/2 ure, in het Paleis van Justitie te Haarlem. De Curator: Mr. M. SLINGERBERG. Opleiding voor Examens en Praktijk. B. MATEN, lieeraar Boekhouden M.O. Krelagestraat - Haarlem. OPGERICHT 1854. TEIiEFOON 921. Vertegenwoordiger en Agentuur van: Perzina, Thurmer, Römhildt, Knauss, enz. Piano's te huur. Aanleg van TUINEN LEVERING van BLOEMEN. Koetsiers, Palfreniers, Chauffeurs, enz. is ter verkrijging eener goede betrekking in BLOEMENDAAL en OMGEVING geen betere cou rant om hunne dienstaanbiedin gen met goed gevolg te plaatsen dan het en benoodigdheden. VAN FOTOARTIKELEN. TELEFOON INTERC. 735. HAARLEM. OPTICIEN NB. Eenige prima Tooneelkij kers, waarvan het verguld door etaleeren eenigszins is beschadigd, zullen tegen beduidend verminderden prijs verkocht worden. Woensdag, in het Duinlustpark, een inh. f 15.—, tegen belooning terug te bezorgen: Villa HAAGESTEIJN, Duinlustpark. Mooie woning voor nette lieden. Brieven Makelaar A. OVERAKKER, Woningbureau „Rusthoek", Bloemen- daalscheweg 111, Bloemendaal. Tele foon No. 1765. Kantoor TELEPHOON 748. P ALLE SOORTEN VAN 1 BRANDSTOFFEN. :-t Magazijn: Brouwersvaart 106/108. OPGERICHT Anno 1861. Hof-Boekbinders van H. M. de Koningin-Wed.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 3