„Het Bloemendaalsch Weekblad' van Vrijdag 31 December 1909. TWEEDE BLAD. Het „BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD" is a 10 ct. per exemplaar verkrijgbaar gesteld bij de boekhandelaren Te Bloem endaal: P. STINS Pzn. Te Haarlem: DE HAAN EN ZOON, Groote Houtstraat 137. H. N. MUL, Kruisstraat 25. J. M. STAP, Groote Houtstraat 63. WILLEM B. VERNOUT Azn., Warmoesstraat 10. Te IJ muiden: C. J. SNOOï, Kanaalstraat. Aan het Bureau van ons blad, Gedempte Oude Dracht 65 te Haarlem, zijn van af heden geen I losse exemplaren meer verkrijgbaar. Wij ontvingen van een jonge dame het verzoek tot plaatsing tan het onderstaande. Aangezien het hierin besproken feit i rich ook op andere plaatsen kan voordoen, achtten we het niet ondienstig aan dit verzoek een gewillig oor te verleenen i eu stonden haar dus gaarne eenige ruimte af. Een grappig geval. Eenige dagen geleden deed zich bij ons in de *straat te Haarlem een geval voor, dat achteraf beschouwd wel grappig j was, maar ons toch verscheidene angstige uren heeft doen doorbrengen. Een paar verdacht uitziende personen n 1. waren bezig onze leur, zoowel als die van onze naaste buren aan een nauw- j keurig onzerzoek te onderwerpen. Nadat ze een tijdlang gezocht aadden en vooral de deurposten goed hadden bekeken, schenen j x het doel van hun komst gevonden te hebben. Het was de I deur vin onze benedenburen, die zoo bijzonder hun aandacht :rok en waarop met teer een kruisje was aangebracht, hetgeen hun zoeken scheen geweest te zijn Nu was deze inspectie op zich zelf reeds een verdacht geval, maar bet feit werd nog verdachter, door de omstandigheid dat de buren reeds voor langen tijd uit de stad waren. De mannen ■cheiien echter nog niet heel zeker van hunne zaak te zijn, want '.e vroegen nog eens nadrukkelijk aan mijn broer, die juist thuis kwam, of hier de bewoners wel uit de stadwaren. Hoewel deze vraag zijne aandacht nog al trok, sprak hij er thuis geen woord over, doch vertelde dat 's middags aan een vriendje, die toevallig een kleinzoon der afwezige bewoners ras. Natuurlijk bracht deze het aan zijne ouders over, en loodoeude werd mijn broer later op den avond bij hen geroepen om het voorgevallene nog eens nauwkeurig te vertellen. Doel het toeval wilde, dat onze buren dien middag juist thuis waren gekomen, en daar ze al tamelijk op leeftijd zijn en een nichtelijk bezoek hun natuurlijk in het geheel niet welkom was, verd besloten de politie met een en ander op de hoogte te stelen. De inspecteur, die ons grondig ondervroeg, en ge- lurtnle het verhaal van mijn broer nog al bedenkelijk had Sekelen, beloofde zijn best te doen, om ons huis voor eene nacbfelijke visite te vrijwaren door het onder scherp toezicht te (tellen. fu was dit wel eene geruststellende gedachte maar. men koj toch niet weten. Een politie-agent heeft zijne oogen toch ooï maar op eene plaats tegelijk en achter ons huis was het nes al open. Ze kunnen zoo makkelijk over de tuinschutting kimmen. Ve brachten ons huis in eene waren staat van verdediging; f opJde ramen aan den achterkant waren geen knippen. We tanen dus het eerste het beste wat ons voor de hand kwam insloegen er een paar spijkers in, terwijl de straatdeur met iet dubbele slot eu nog 2 grendels gesloten werd. ooo gingen we hoewel met een angstig hart, den nacht te (enoet. Gelukkig ontfermde de slaap zich eindelijk over ons, injwerd ik niet door vreeselijke droomen gekweld; toen ik 'niorgens ontwaakte bemerkte ik dat alles nog op zijne plaats Bied. De dieven (want in onze gedachten waren ze niet anders) ibenen hun bezoek tot later te hebben uitgesteld. We moesten chteraf om onzen angst lachen, maar geheel gerustgesteld 'aren we toch niet. Den volgenden middag verschenen 'aarempel de zelfde personen weer en voegden bij het teer- ruisje op de deur nog een dito van krijt. Natuurlijk ging ïze benedenbuur dadelijk naar buiten en vroeg wat ze toch hun schild voerden? In plaats van erg verschrikt te zijn aren ze verheug,! de familie eindelijk thuis te treffen. Wat was nu het geval? Ze hadden voor een paar dagen een pakje nieuwjaarskaartjes de bus gegooid en waren bang deze niet meer terug te illen krijgen. Meer verrast dan boos nam de heer des huizes de schijnbare ««doeners eens goed op en bemerkte dat van kwaad doen er geen sprake was, maar dat het eene eerlijke negotie gold, aartoe ze door gebrek aan arbeid gedwongen waren. Hij be- oot daarom dit grappig geval, door de bezorgde kooplieden in te raden zich in het vervolg wat minder geheimzinnig in te stellen, daar ze zoodoende licht de aandacht der politie inden trekken en noodeloos de menschen schrik op het f jagen. Zij beloofden zulks en misschien kan de be- brijving yan dit feit nog dienen om bij anderen ongerustheid in dezen aard te voorkomen. A. E. i"i cii i V an D on d er d a g 23 D e c e m b e r t o t urgerliike Stand. °QA n Donderdag 30 December. Bevallen: C. van den Bergvan den Berg. Overleden te Meer en berg: M. Wever 76 j. Door de firma wed. P. van Eijk tv; Zonen, te Amsterdam, was aan dr. J. C A. Simon Thomas, scheikundige bij de Marine, te Amsterdam, opgedragen een pport Samen te stellen over de springstof Titauit en de fabriek n deze stof te Trencsén in Hongarije. Aan dit thans ver henen rapport ontleenen wij de volgende belangwekkende ededeelingen omtrent deze nieuwe springstof. Titanit bestaat uit een mengsel van ammoniak-salpeter, ircumakool en trinitrotoluol en behoort tot de klasse der kerheids-springstoffen, d.w.z. tot die ontplofbare stoffen, die, t zich zelf onder geene omstandigheden van slag, schok, rijving of aanraking met vuur kunnen ontploffen, maar slechts >or een slaghoedje van knalkwik tot explosie kunnen wor- bracht. ligenschappen bieden groote voordeelen aan: >e springstof is slechts gevaarlijk, wanneer zij geladen het slaghoedje Ontijdige ontploffingen, zooals met lat wel uit zich zelf door schok of door aanrasing kan ontploffen, kunnen voorkomen, zijn hier buiten en de mijnwerkers staan bij het gebruik van deze s-springstoffen aan veel mindere gevaren bloot, inrichting der fabrieken kan veel eenvoudiger zijn. nietfabrieken moeten de werkgebouwen op afstanden 100 meter van elkander verwijderd zijn en die ge- waarin de gevaarlijkste bewerkingen plaats hebben, .oor hooge wallen omgeven zijn. De fabrieken mogen niet in de nabijheid van steden gevestigd zijn, maar moeten op afgelegen plaatsen worden opgericht. Van dit alles is bij zekerheidsspringstoffen geen sprake. In vergelijking met dynamiet bieden de ammoniak-salpeter springstoffen, zooals Titanit, bovendien het voordeel aan, dat zij ongevoelig zijn voor temperatuurwisselingen, daardoor niet veranderen, terwijl dynamiet bij verlamng van temperatuur tot pl.m. 8° C. bevriest, in dien toestand gevaarlijker is voor den mijnwerker, en hij het ontdooien van dynamietpatronen reeds talrijke ongelukken hebben plaats gehad. In kolenmijnen wordt de naam zekerheidsspringstoffen nog in een anderen iin bedoeld, als hierboven is uiteengezet Men verstaat er dan onder die springstoffen, die bij hunne ont ploffing raijngas, wanneer dit in de mijn aanwezig is, niet doen ontbranden, en derhalve geen aanleiding kunnen geven tot die verschrikkelijke ontploffingen in kolenmijnen, welke reeds herhaaldelijk zulke groote rampen hebben teweeg ge bracht. In de meeste landen, waar kolenmijnen worden ont gonnen, zijn daarvoor van regeeringswege proefschachten ingericht, waar de aangeboden springstoffen op deze eigen schap worden onderzocht en zoo zij aan bepaalde voorwaarden voldoen, tot het gebruik in kolenmijnen worden toegelaten. In Engeland bestaat zulk eene proefschaeht te Woolwich en mogen in kolenmijnen slechts die springstoffen gebruikt wor den, die de voorgeschreven proefnemingen doorstaan hebben en op de z.g. ,,permitted-list" gebracht zijn. Titanit is op deze lijst gebracht en kan dus in kolenmijnen met de andere daarin toegelaten springstoffen concurreeren. Men kan van titanit door wisseling van de hoeveelheden der bestanddeelen verschillende springstoffen samenstellen, titanit IIV, welke voor het springen in gesteenten van ver schillende hardheid geschikt zijn en onder deze is er eene, titanit I, welke het gelatine-dynamiet, dat tegenwoordig in mijnen van harde gesteenten het meest van alles gebruikt wordt, in uitwerking evenaardt, zoo niet overtreft. Zelf heeft de heer Thomas aan de fabriek te Trencsén ver gelijkende proeven laten nemen met Titanit I en gelatine- dynamiet, in het zoogenaamd „Trauzl'sche bleibock", waarbij door de uitholling, die in den cylinder van lood ontstaat, wanneer men daarin de springstof tot ontploffing brengt, de kracht der ontploffende stof wordt gemeten, en bij deze proe ven was de uitwerking van titanit I grooter dan die van gelatine-dynamiet. Verder bevat hef rapport nog eenige mede- deelingen over de prijzen van titanit en van gelatine-dynamiet en komt de heer Thomas, resumeerende, tot het besluit dat titanit in zijne verschillende fabrikaten I—IV, de concurrentie met andere springstoffen met gerustheid kan aanvaarden, en in het bijzonder boven gelatine-dynamiet verre de voorkeur verdient en dat het voor de mijnwerkers een zegen zou zijn, wanneer titanit deze zoo gevaarlijke en reeds zoo tal van ongelukken veroorzaakt hebbende springstof uit de mijnen verdrong Blijkens het ons toegezonden jaarverslag van de „Eerste Onder linge", de te Zwolle gevestigde ongevallen Verzekering-Maat schappij, kan deze instelling over het afgeloopen boekjaar wederom op een belangrijken vooruitgang bogen. De bij haar verzekerde kapitalen vermeerderden met niet minder dan 17 millioen en stegen daardoor tot ruim 70 mil- lioen gulden. Haar effectenbezit steeg tot een millioen tweemaal hon derd duizend gulden. Na een belangrijke afschrijving werd aan aandeelhouders uitgekeerd een dividend van 5 °/0, terwijl boven dien een bedrag van ruim twaalf duizend gulden aan het reservefonds werd toegevoegd. Óver het tijdvak 1903/1908 bedroeg de premie-inname f 3.121.027.43, werden door haar geregeld en uitbetaald niet minder dan 26488 ongevallen met een totale uitkeering van f 1 972.138 36s. 85 ongevallen hadden den dood, 318 eene levenslange inva liditeit en 26185 eene tijdelijke invaliditeit tengevolge. Hoe in Amerika wordt geworsteld. Sport. Heinrich Weber, de beroemde duitsche wors telaar, die nu met Cyganiewicz in Amerika op tournée is, doet 'n allesbehalve mooi boekje open over het Amerikaansche worstelen, 't Is niet te wijten aan onbedrevenheid in 't catch-as-catch-can, want de Ameri kaansche bladen verzekeren als om strijd, dat Weber daar zeer bedreven in is en 't Gotch, gesteld dat hij ooit tegenover dien kwam, lastig genoeg zou maken. Maar de om zijn fair optreden bekende Duitscher kan zich niet voegen in het brutale optreden dat de Yankees doen. Een naar duitsche begrippen fair worstelaar zou hier verhongeren, schrijft hij uit Chicago, en voor 'n match moet je je wapenen met 'n behoorlijke dosis brutaliteit. Zonder kennes van 't catch-can is optreden onmogelijk. Zou b.v. een worstelaar die alleen Grieksch-Romeinschen stijl kent hier optreden tegen een amerikaanscheD collega, dan verliest hij zoo zeker als tweemaal twee vier is, als het verschil in kracht en gewicht tenminste niet al te groot is. 't Is precies hetzelfde alsof 'n doodgewoon voetganger op 't koord zou gaan dansen. Ts in Europa degene overwonnen, die 'n oogen blik met beide schou ders de mat raakt, hier moet de overwonnene minstens 5—10 sec. en langer worden vastgehouden en dikwijls gebeurt 't dan ook, vooral bij licht-gewicht-worstelaars, dat ze in'n partij van 10 minuten 20 tot 30 maal naar't plafond liggen te kijken, wat bij ons eiken keer een nederlaag zou zijn. 't Worstelen zelf wordt buitengewoon brutaal gedaan, vooral kopgrepen en scharen veroorzaken dikwijls meer een vrijwillig opgeven, wegens pijn, dan 'n werkelijke nederlaag. Het eenige neutrale gebied is de hals. De collier forcé roept sterke verontwaardiging wakker, maar grepen in en over het gezicht en in andere teere lichaamsdeelen zijn geoorloofd. Zelfs de allergevaarlijkste grepen, als steken in de oogen, en die, waardoor je genood zaakt bent een suspensoir van. aluminium te dragen, vinden nog verontscbuldiginbij den scheidsrechter. Er blijft je dus niets anders over dan mee te doen, je even brutaal te toonen en net op tijd een excuus te maken, dan is de zaak in 't reine. 't Publiek is ook heel anders aangelegd dan in Europa, veel woester en grover, 't Is 'n schouwspel op zichzelf. Zijn ze bij baseball al in extase, zegt Weber, by 't worstelen houdt alles op. Zoolang de partij duurt is 't een onafgebroken schel den, schreeuwen, lachen, hoonen en aan moedigen, voorbij de tribune hoort men gedempt-goedig de toeroepen der... vrienden, die door de verderaf-staanden overschreeuwd worden. „Nou heb je 'm! Houdt 'ml Geef 'm nou 'n teengreep! Steek 'm in z'n oogenl Breek 'm z'n ribben 1" en dergelijke liefelijke uitroepen vliegen door den Music HallLukt 't een strijder zich uit 'n gevaarlijke positie te bevrijden of te winnen, dan zijn ze stapel gek. Dat spot met alle beschrijving. Verschei- denen trekken hun jas en overjas uit om er mee te zwaaien, anderen dringen naar het tooneel, onder 't uitstooten van schorre kreten. De zaal trilt van het gebrul en gefluit, alsof er duizenden wilden bij elkaar zijn, zoodat je je ooren toestop „Ligt hierin niet het geheim van de groote deelneming aan 't sportleven in Amerika?" vraagt Weber. Ieder voelt zich indirect scheidsrechter en begeleidt dit ambt van schreeuw- leelijk met brullen, krijten en fluiten, terwijl in Europa, als 't publiek zich daar zoo aanstelde, de politie de zaal zoo gauw mogelijk zou ontruimen eu verdere voorstellingen, welke tot ordeverstoringen aanleiding zouden kunnen geven, verbieden (N. Ct.) Concert PI e s ch - R n t ge n. Muziek. De keeren Flesch en Röntgen, die sedert November van het vorige jaar zich niet in Haarlem lieten hooien, zullen hier in dit seizoen slechts één enkel concert en wel óp Woensdagavond 5 Januari, in De Kroon geven. Slechts werken van Beethoven zullen dien avond ten gehoore worden gebracht, waaronder du „Kreutzer sonate", waarmede de kunstenaars hier voor enkele jaren zulk een enorm succes behaalden. Kaartverkoop en plaatsbespreking dagelijks van 9—12 cn 27 (uitgezonderd Zon- en feestdagen) bij de firma A. Vernout, Concertbureau, Warmoesstraat 10, Haarlem. De bioscoopvanAlbertsFrères. Uit andere Het kan o. i. geen kwaad zoo af en too gemeenten. een kleine opwekking te plaatsen tot het bezoeken der bioscoopvoorstelling in De Kroon. De wekelijksche agenda houdt u geregeld op de hoogte wanneer deze plaats vinden. Aangezien de heeren Alberts Frères voor een gedurige afwisseling in de films zorg dragen en er telkens nieuwe en zeer merkwaardige schetsen op het repertoire geplaatst worden, kunnen we een bezoek wèl aanraden. Ook voor kinderen zijn de voorstel lingen zeer geschikt, aangezien omtrent de zedelijkheid de strengste eischen in acht worden genomen. In de Rotonde van het museum van Kunstnijverheid zullen de afbeeldingen betrekking hebbende op het borduren, weven en andere vrouwelijke handwerken, deze week nog tentoon gesteld blijven. Voor het begin van het volgende jaar is eene nieuwe Ten toonstelling in voorbereiding. Zondag is de toegang kosteloos. De School voor Kunstnijverheid te Haarlem heeft hare ■reorganisatie, zooals die voor 19j9 werd voorgenomen, voltooid en ofschoon in eene dergelijke inrichting er steeds naar wordt gestreefd verbeteringen aan te brengen waar die noodig zijn, is men thans zoover gevorderd dat het leerplan behoorlijk kan worden gevolgd en het onderwijs op degelijke grondslagen gevestigd is. Het gebouw, dat vóór enkele jaren weder moest worden uitgebreid, bevat prachtige teekenzalen en goed verlichte werk plaatsen waar de verschillende vakken praktisch worden onder wezen, zoodat de leerlingen na den dagcursus te hebben doorloopen voor hunnen toekomstigen werkkring in het kunst ambacht goed zijn voorbereid en instaat zijn arbeid te verrichten waarmede zij in de praktijk nuttige diensten kunnen bewijzen. Dit jaar werd weder eene bijzondere werkplaats ingericht voor het emailleeren en is daartoe eene onderwijzeres uit Denemarken overgekomen. De School werd in het jaar 1909 door 236 leerlingen bezocht, die uit verschillende deelen van ons land naar Haarlem kwamen om van het onderwijs gebruik te maken. In 1910 zal het einddiploma worden uitgereikt aan de dames: H. van Aider werelt van Rosenburgh en G. van Doorn en aan de heeren W. Cordel, A. van Willigenburg en M. van der Weijden. Bij ieder menschelijk wezen van den Voor Onze Dames, oermensch af tot den beschaafdsten twintig-eeuwer toe bestaat de neiging om zich mooier voor te doen dan hij is. Bij de Ouden openbaarde deze neiging zich door zich te belasten met steentjes, schelpjes, bonte veeren van vogels, dierenhuiden; door dergelijke, voor hun bereikbare, zaken stilden zij hun luxe-dorst. Hoe hoog de fijnere beschaving ons boven onze voorouders verheft, toch is ons de oude liefde tot versier sels bijgebleven. Ja met de jaren is zij in omvang en ver fijning toegenomen en kan zij ons soms verzengen met hare stralen. Welk vrouwlijk gemoed trilt niet van aandoening bij het zien van mooie diamanten. Diamant! glimmende, glin sterende, fonkelende, lichtstralende vrouwenheerlijkheid. En dan de mat-glanzende parel, die, poëtisch omwaasd, èn het oog èn het hart te denken kan geven. De met aardsche goederen rijk gezegende dochter Eva mag het electrische licht der bal- en concertzalen op haar kostbare bijouterieën laten spelen, op straat en in het dagelijksch leven behooren de diamant, saphir en robijn niet thuis. Het tactgevoel verbiedt de beschaafde vrouw opvallend te zijn, ongetwijfeld zou zij door de blinkende steenen een ongewenschte opmerkzaamheid tot zich trekken. En zoo de steenen niet echt mochten zijn, dan is dit zeker al reden te over, om ze niet te dragen. Men tooit zich zoowel tot anderer als tot eigen behagen, men kieze echter met overleg, en voor iedere gelegenheid passend en late vóór alles de kunst tot werking komen. Een mooie aparte steen, kunstig met goud omraamd, kan dikwijls fijner en edeler werken dan een geheel collier van brillanten, zoo a jour gezet, dat de zet ting geheel onzichtbaar blijft en er alle relief ontbreekt. De parijsche juweliers brengen uit wanhoop, zeker „op hun jacht naar het nie dagewesene", teenringen in den handel. Actrices en danseuses hebben zich al teenberingd laten bewonderen en huldigen. Me dunkt, 't is een onaesthetische nieuwigheid die hier wel weinig ingang zal vinden, of onze blootvoetige vischvrouwen moesten er toe besluiten hun trouwringen aan de teenen te laten aanmeten, en zoo mijn voorspelling te niet doen. Nu ik toch op het thema ringen tamboureer, moet ik nog even wijzen op een weinig van schoonheidsgevoel blijk- gerende manier van ringen dragen, die hoewel totnogtoe gelukkig sporadisch, hier toch al in zwang komt, n.l. boven op de handschoen. Bij een Bach-concert was een dame. witgehandschoend, hevig beringd, zeifs de wijsvinger was bezwaard, steeds sti ijkend langs denkbeeldig losgaande haren. En die wit-dood glacé achtergrond, voor fonkelende ringen unvergeszlich von HSsslichkeit. Men kieze en drage met oordeel. In vele gevallen zal ik de fransche vrouw de hollandsche zeker niet tot voorbeeld stellen De hollandsche degelijkheid wint het in vele opzichten van de fransche wuftheid. Maar we hebben soms degelijkheid te veel, taaie, saaie, stijve, som bere soliditeit, als bestoud de weg waarlangs we ons vrachtje trekken alleen uit vette, zware, zeeuw sche klei. We zwoegen voort met gebukt hoofd, ongevoelig voor zon of zonnestraaltjes. En de framjaise »allo, joep I het gaat over een grind- wegje; hoor! hoe vroolijk de steentjes knoerperen en kner- peren Elle prend le bien, oü elle le trouve. Laten wij met dit nieuwe jaar wat van die vroolijke steentjes door onze zwaarwichtige klei mengen. 't Is eenvoudig levenskunstEen beetje luchthartigheid helpt ons over veol moeilijkheid heen, en het nieuwe jaar ligt immers vol beloften voor ons? Mej. S te B. Kaarsvlekken op schrijfpapier moet u eerst met een penne- mesje al krabben, dan bevochtigt u een watje met benzine, en wrijft de vlek aan beide kanten zoo lang tot zij geheel verdwenen is. Leg er tijdens de be handeling vloeipapier onder. Mevr. A. J. te B. Wasch uw elastieken kous in koud water met zeep hiermee wordt ook nagespoeld Wring haar tusschen een witten doek uit er. laat haar in den schaduw drogen. Mevr. v. T. te H. Ivoor kan men lijmen met-een deeg van gepulveriseerde, ongeblusrhte ka,lk en eiwit. De gelijmde voorwerpen moet u vier-en-twint?g uur laten drogen. Mouche. Wij bereiken het geweten niet door al e werkgevers uitbuiters, welge- stelden en rijken dieven en moordenaars te noemen wij bereiken hef door de geloovigen hun roeping In dezen te doen gevoelen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1909 | | pagina 5