MET PENSION- E|Sl WONINGGIDS Nieuwsblad voor 0 ÜERDENHOUT BLOEMENDAAL OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende b gemeenten a 4e jaargans. ZATERDAG. 8 JANUARI 1910 No 1. Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.10 Bloemendnolsch Ueekblod. Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal. Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. -:- m II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig <lt wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 121) tot regeling van het auteursrecht. Rij dit nummer behoort een bijvoegsel. Agenda. Haarlem. Schouwburg Jarisweg. Zondag 9 Januari. 8 uur. Volksvoorstelling. Zwarte Griet. Woensdag 12 Januari, 8 uur. EinmahligbS Gastspiel von dem Lustspielhaus-Ensemble aus Berlin, lm Klubsessel. Lustspiel. Donderdag 13 J a n u a r i, 8 uur. Nederlandsche Protes tantenbond. Voordracht, door dr. H. W. Ph. E. van den Bergb van Eysinga, uit Zutphen. Vrijdag 14 Januari, 8 uur. Het Nederlandsch Operette-Ensemble, De Dollarprinses, Operette. De Kroon. Zaterdag 8, Zondag 9 en Maandag 10 Januari, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen Alberts-Frères. Voetbal. Zondag 9 Januari, 2 uur. Haarlem Velocitas (Breda) Terrein aan den Schoterweg. V e 1 s e n. Zondag 9 Januari, 2 uur. Achilles—B.V.V II. Ter- riin te Velsen. De Haarlemsche Waterleiding. 'Vat wij reeds meermalen schreven dat Haarlem, waar- med: wij hier aanduiden Haarlem's gemeentebestuur, zoowel het JOllege van B. en W. als de raad, niet de meerd erheid van Haarlem's ingezetenen, zijne verhouding tot de omgeving verkeerd begrijpt, wordt in de waterleiding- gesciiedenis bevestigd. Haarlem vormt met zijne omgeving eene organische grootheid met evenveel reden kan worden geze;d dat Haarlem zonder de omgeving niets, als, dat de omgsving zonder Haarlem niets zou zijn. Op verschillende punten grijpen de belangen van stad en omtrek levend in elkander. Wanneer Haarlem nu op zich zelf wil staan, los van de buitengemeenten, maakt het den indruk van een orgaan uit een levend lichaam dat zich uit zijn levend ver band wil losmaken omwegens gemis aan dat ver band af te sterven. Wanneer nu dat would-be zelfstandig orgaan om toch te leven voor zich het bloed (de eigendommen) van de omgeving, in welker verband het leeft, opeischt, om alleen voor zich zelf te zorgen, dan vermeerdert het zijn onjuiste lievelingsgedachte alleen te kunnen staan, met den onrecht- matigen wensch dat te willen doen ten koste van anderen. En zoo staat eigenlijk de waterleidingquaestie, behalve dat er het volgende bij komtde macht om naar het bezit van anderen te grijpen moet Haarlem ontleenen aan een hoogere macht en nu wordt getracht deze hoogere macht (regeering en staten-generaal) tot medewerking te belezen door eene voorspiegeling als zou Haarlem's actie in zake de water leiding altruïstische bedoelingen hebben, juist ten aanzien van den omtrek. Deze altruïstische bedoelingen komen uit een egoïstisch gemoed en hebben een egoïstisch perspectief. Het is toch dwaasheid te meenen, dat eenigen der buiten gemeenten Haarlem noodig zouden hebben als opvanger en verkooper van water dat aan andere buitengemeenten wordt onttrokken. Om een voorbeeld te noemen gesteld (wat met bewezen is) dat Schoten aangewezen is op duinwater c"u in hef bijzonder op duinwater uit Bloemendaal, dan kan Bloemenöjaal met een buis de grens der gemeente Schoten overschreden buiten Haarlem om. Wanne?1' Haarlemmerliede op duinwater aangewezen is, wat even|m'n bewezen is, dan is zij op eene overeenkomst met Amsfetdam, niet met Haarlem aangewezen, Doch als verkooper van water uit den bodem van een ander, heeft Haarlem ten bedrijf, dat winst afwerpt. En deze winst wordt gebruiktivoor den omtrek? Neen voor Haarlem alleen (men uinnere zich de regeling der schoolgelden) dus tegen den k. Uitbreiding der waterleiding op de wijze als Haarlem geeft dus uitbreiding aan Haarlem's actie tegen de om- ande g( meenten. Dat is het egoïstisch perspectief in deze zi r. Indidn Haarlem 's bestuur ook deze zaak weer heel auo -s hadj aangevat dan is geschied, d.w.z. niet was be gonnen met! oene geheimzinnige onteigenings-procedure, zoo geheimzinnig dat, zelfs de naastbetrokken personen en auto riteiten teen inzage kunnen bekomen van twee der meest belang rijke haarlemsche stukken, en waarvan een, een rapport van den directeur der haarlemsche 'waterleiding, het uitgangspunt neen de grondslag uitmaakt van de gelieele zaak, wanneer Haar lem dus de leiding had genomen van een conferentie ter watervoorziening der geheele streek, dan ware niet alleen de dan wellicht noodige onteigening verzekerd geweest, maar zou de grondslag zijn gelegd voor eene blijvende betere verhouding tusschen Haarlem en den omtrek, waaraan nu zoo ongeveer alles ontbreekt. T. Het oude en nieuwe jaar te Bloemendaal. 1909. 12 Jan. Schaatsenrijden, dooiend weder. 7 Jan. De politiepost aan de Kleverlaan wordt in gebruik genomen en telefonisch verbonden. 16 Jan. Het Bloemeadaalsch Weekblad stelt de vraag waarom de raadsverkiezing ter voorziening in de vacature-Rouwens door B. en W. op zoo korten termijn gesteld is. Sedert begin Januari is de 0. L. School te Overveen van drinkwater verstoken. 18 Jan Algemeene vergadering der Vrijzinnige Kiesver- eeniging in hotel Zomerzorg. De agenda bevat o. m. can- didaatstelling voor de gemeenteraadsverkiezing op 28 Januari, Als candidaat wordt gesteld de heer J. Th. Bornwater, arts te Overveen. Gecombineerde vergadering dor R. K. en A. R. kies- vereenigingen in hotel «Van Onds 't. Raadhuis", ter be spreking candidaatstelling voor de gemeenteraadsverkiezing op 28 Januari. Als candidaat wordt gesteld de heer jbr. dr. M. F. van Lennep, te Aerdenhout. 20 Jan. De villa Erica" wordt verkocht en brengt f23.000 op. 31 Jan. De raad kent f 1000 toe aan de commissie voor den straatweg HaarlemZandvoort voor het verbreeden van de Aerdenhoutslaan en het maken van een rijwiel pad aldaar. Eveneens besluit de raad tot verbreeding van den Zijlweg, waarvoor f 5000.uitgetrokken wordt. Aan mej. A. C. Sluiters, onderwijzeres aan de O. L. S. te Overveen, wordt eervol ontslag verleend en in haar plaats benoemd mej. Francken. De raad besluit tot het bouwen van 3 woningen voor politiebeambten aan de Zomerzorgerlaan 28 Jan. Tot lid van den gemeenteraad wordt gekozen de beer jhr. dr. M. F. van Lennep met 357 stemmen. Op den beer J. Tb. Bornwater worden 260 stemmen uitgebracht. Er waren 847 kiezers voor den gemeenteraad. 29, 30 en 31 Jan. De afdeeling OverveenBloemendaal der d Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur" houdt een goedgeslaagde jaarlijksche tentoonstelling van bloemen in hotel »Van Ouds 't Raadhuis". 29 Jan Het gelukt aan de politie de hand te leggen op den dader van de inbraak bij dr-. Van Valckenburg. 30 Jan. Het buis waarin de bloemenwinkel van den heer Nic. Boon gevestigd is, brandt uit. - De te Bloemendaal gehouden collecte ten bate der Vereeniging ter bestrijding van de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkeloosheid te Schoten, brengt f 135185 op. 5 Feb. B. en W. besluiten, om aan het bestuur van Woest- duin geen vergunning meer te geven tot het houden van harddraverijen op zon- en algemeen erkende chris telijke feestdagen. 15 Feb. Der B.V.V. treft een gevoelig verlies door het ver trek uit de gemeente van haar kapitein J. Koolhoven. 17 Feb. De perceelen van den heer Van Baars brengen in veiling de volgende sommen op: hotel f 48,200.land huis naast het hotel f8000.het kleine huis achter den winkel van den heer De Rooy f 2000. 19 Feb. Goedkeuring der geloofsbrieven van den heer jhr. dr. M. F. van Lennep als lid van den gemeenteraad. De raad besluit tot het verbreeden en beharden van den Vogelenzangschenwegidem tot verbetering van Mollaan en Saxenburgerweg. In geheime zitting behandelt de raad de overname van grond van de erven Houtgraaf en de tramplannen. 21 Feb. De heer jbr. L. Boreel dient zijn ontslag in als lid van den raad, daar hij de wijze waarop B en W. het bestuur der maatschappij Woestduin (waarvan bij deel uitmaakt) hebben behandeld, afkeurt en verdere samenwerking met dat college hem niet mogelijk is 24 Feb. Mevrouw Wijnandts Francken houdt voor de af deeling Bloemendaal en Omstreken van den Nederland- schen Bond voor Vrouwenkiesrecht een voordracht over «Vrouwenplicht" in hotel Welgelegen. 4 Maart. Bloemendaal-Commando houdt hare jaarvergade ring in hotel Welgelegen, waarin herinnerd wordt aan het verlies door de vereeniging geleden door 't overlijden van wijlen mevrouw A. Koo hoven. Als bestuursleden worden de heeren A. Koolhove.1 en C. Rouwens her- en de heeren D. C. Houtgraaf en J. J. L. ten Kate Jr. ge kozen. Op 't Kopje wordt met veel animo de glijsport beoefend. 11 Maart. Installatie van den heer jhr. dr. M. F. van Lennep als lid van den gemeenteraad. De raad stelt vast het bouw en wegenplan voor gronden tusschen de Delft, den Zijlweg en den Bloemendaalschen weg, van de te Haarlem gevestigde Naamlooze Vennootschap Binnenlandsche Exploitatie Maat schappij van Onroerende Goederen. Het Bloemen aalsch Week blad van 20 Maart bevat het besluit, nader verduidelijkt door een schetskaart In dezelfde zitting verleent de raad vergunning aan den heer A. de Geus van den Heuvel, directeur der Zandleverantie-maatschappij te Amsterdam, tot het leggen en gebruiken van een verkeersspoor langs den militairen weg en bet Binnenpad en dwars over den Bloemendaalschen weg, om uit de duinen zand te ver voeren naar de gronden bedoeld in het bouw- en wegen plan der Binnenl. Exploit.-Maatschappij. 19 Maart. Voor leden en genoodigden van Bloemendaals Bloei houdt de beer Schuttevaar uit Amsterdam een lezing over het snoeien van heesters en boomen in hotel Welgelegen. 24 Maart. De Noordhollandscbe vereeniging »Het Witte Kruis", afdeeling Bloemendaal houdt in hotel «VanOuds 't Raadhuis" haar jaarvergadering. Tot leden van het be stuur worden herkozen de heeren Bakker, Van Twisk en A. F. Bijvoet en gekozen de heer A. IJzerman. 26 Maart. De raad stelt een verzoekschrift aan H. M de Koningin vast inzake het te Haarlem op school gaan van kinderen uit deze en omliggende gemeenten die middel baar onderwijs moeten genieten, ten einde medewerking van den Staat te verkrijgen om Haarlem in ruimer mate dan tot dusverre tegemoet te komen in de kosten van het middelbaar onderwijs. 28 Maart. De medaille-wedstrijd T. O. G. Bloemendaal I, die zich kenmerkt door een ongepaste wijze van hande len door T. O. G., eindigt in eene overwinning van Bloemendaal. Na afloop van den wedstrijd heeft onder groote belangstelling de uitreiking van den medaille plaats in hotel Zomerzorg, I April. De heer A. IJzerman, hoofd der gemeente-school, viert als zoodanig zijn 12|-jarig jubileum, bij welke ge legenheid hem een studeerkamer-ameublement benevens een in dof zwijnsleder gevat album worden aangeboden door een dankbaar Bloemendaal. 6 April. Laatste gymnastiekles van den cursus van den Bloemendaalschen Bond v. Licham. Opvoeding, waarbij ouders der leerlingen tegenwoordig zijn. Er is begonnen met het dempen der slooten langs den Zijlweg. 7 April. Tentoonstelling van natuurphotographieën uitge schreven door de Nederlandsche Natuurhistorische Ver eeniging afdeeling Bloemendaal en O. in de school der Bloemendaalsche School vereeniging. II April. Medaillewedstrijd Bloemendaal IA. F. C. II, met overwinning door Bloemendaal, die hiermede haar 9e medaille verwerft, 's Namiddags heeft de uitreiking plaats in hotel Zomerzorg. 1623 April. Gedurende deze dagen is in de gemeente Bloemendaal niemand geboren, ondertrouwd, getrouwd of overleden. 25 April. Aanvang der schietoefeningen van Bloemendaal- Commando. 29 April. In de raadszitting verzoekt de heer Bijvoet den burgemeester in het vervolg zijn ambtsketen te dragen, aan welk verzoek gehoor zal worden gegeven. Aangenomen wordt het vaststellen van een rooilijn langs den Zijlweg, die bepaald wordt op 18 meter uit het hart van den rijweg. Ook wordt een tijdelijke geldieening aangegaan van ƒ20.000.tegen 4l/2 pet., voornamelijk dienende ter voorziening in kasgeld. Vastgesteld wordt de veror dening tot regeling van htt verkeer op de wegen in de gemeente Bloemendaal. In extenso opgenomen in het Bloem. Weekblad van 15 Mei 1909. 30 April. Heuglijke geboorte van H. K. H. Juliana Louise Emma Maria Wilhelmina, Prinses der Nederlanden. Algemeen uitsteken der vlaggen en feestvertoon. Bloe mendaal-Commando met vaandel aan het Raadhuis. Toe spraak van den heer A. Koolhoven tot den burgemeester, 's Avonds electrische verlichting van het Raadhuis. Overal gejuich en genot. Prachtige lichtstoet. Algemeene deel neming. 1 Mei. Invoering van den amsterdamschen tijd in alle dienstregelingen van spoor-, tram- en stoombootonder nemingen. Het bouwkundig bureau der architecten Mulder en an Asdonk wordt in de Dorpstraat gevestigd 5 Mei. In hotel Welgelegen wordt een goed geslaagd con-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 1