FRANKE1 r c Onze Vroi hoog Bloemi I I ^tssuran Cxploitati De fuxe-B) JULI! Kantoor WILL I N. V. „Het Toe EEN VROU1 IN T f Rotterdamsch Toodeelgez een gemeubi Villa. (Genre Mï wijls zeer moeielijke taak en tevens hen in de gelegenheid te stellen, zich te bekwamen voor het examen vanwege dep Algemeenen Nederlandschen Politiebond ingesteld, ter verkrijging van het Politie-diploma, met of zonder aanteeke- nipg. Bovenbedoelde curcus staat onder leiding van den inspecteur van politie, aan wien is toegevoegd, speciaal belast met taalonderwijs, de heer C. J. de Vries, onderwijzer te Overveen. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de advertentie van den heer M. L. Jorritsma, waarin hij het hotel »Duin en Daal" voor het winterseizoen aanbeveelt. Eveneens vragen wij om de belangstelling der heeren biljar ters voor het fraaie Wilhelmina-biljart, eenigen tijd geleden door den heer J. van Breemaat in hotel »Hartenlust" ten diepste der beoefenaren van dit edelste aller spelen geplaatst. Ook naar de advertentie van het laatstgenoemd hotel zij verwezen. Voor de betrekking van agent van politie alhier, hebben zich 21 sollicitanten aangemeld; er zijn zeven daarvan afge roepen, om zich persoonlijk te komen presenteeren. Correspondentie. Wij ontvingen van een belang stellend lezer de vraag in welk stadium de kwestie verkeert in zake het den 26sten Maart 1909 aan H. M. de Konin gin gezonden adres van den Raad ten einde medewerking van den Staat te verkrijgen om Haarlem in ruimer mate dan tot dusverre te gemoet te komen in de kosten van het Middelbaar Onderwijs. Uit een door ons hieromtrent ingesteld onderzoek bleek, dat tot heden nog geen antwoord op bedoeld adres is ingekomen. Uit het politierapport. Bekeurd wegens het ver- vopren van wild- of konijnenstrikken J. de R. te Haarlem en wegens het rijden met een rijwiel zonder licht J. H. K. te Haarlem. Gevonden en terug te bekomen bij Mejuffrouw Nieuwpoort Rolland te Overveen, een zilveren schakelarmband. Verloren een bankbiljet groot f 10 en een damesportemonaie met inhoud. In een opstel »Over Regie" van Frans Tooneel. Mijnssen, voorkomende in De Nieuwe Gids van Januari, betoogt de schrijver uitvoerig, hoe noodig het is, dat de tooneelspeelkunst wordt geleid en hooger opgevoerd, wij zouden zeggenvan binnen uiteenvoudiger gezegd, dat tooneelspelers en regisseurs als menschen meer innerlijk zullen moeten leven, zullen zij de ware tooneelspeolkunst, die de menschen-ziel op het tooneel heeft uit te beelden, uitbeelden naar waarheid. De drie Kaboutertjes. De opvoering van De drie Kaboutertjes, kinderoperette van mej Hendrika van Tussenbroek, onder leiding van den heer E. F. Bruynsteen, en ten voordeele van de Lighal, zal plaats hebben op 19 Januari a.s. Aan de uitvoering zullen, zoo lezen we in de S'ads-Editie, ongeveer een 70 jongens en meisjes van verschillende leef tijden meewerken. Solisten zijn: mej. Cath. Stam, sopraan, Wormerveer, die onder leiding van den heer H. van Oort hare zangstudiën maakt; mej. Joh Benjaminse, alt, Zaan dam, die hare studiën onder leiding van den heer Anton Averkamp voltooit; mej. M. Dozy, élève van den heer H. van Oort. De klavierpartij is in handen van mej. Marie Warnier en mej. W. Miezerus. De dansen worden door de heeren Martin voorbereid. Alle costumes worden nieuw gemaakt door den heer J. Muller, costumier alhier. Mogen velen om 't mooie werkje van mej. v. Tussenbroek, en ook om 't goede doel te steunen, met hunne kinderen deze voorstelling gaan bijwonen. De Big van het 168ste. Wie lachen, véél lachen wil, ga Zondagavond kijken naar De Big van het 168ste. „Ontelbare" malen is deze klucht gegeven men denke slechts om den grooten toeloop dien Prqt te Amsterdam had tijdens de Big-opvoeringen. liet blauwe lint. In het Brongebouw treedt morgen (Zondag)-avond de „Koninklijke Letterlievende Vereeniging J. J. Cremer" met het reeds in den Schouwburg te Haarlem gegeven tooneel- spel Het blauwe lint op. Aan een artikel voorkomende in de Stads-Editie van 8 Januari j.l., ontleenen wij de volgende bijzonderheden omtrent den inhoud „Het blauwe lint", het blijspel, waarop onze Koninklijke Letterlievende Vereeniging hare trouwe bezoekers gisteravond heeft onthaald, mag reeds bogen op een leeftijd van ongeveer een kwart eeuw. Wanneer besloten wordt, zoo'n stuk uit de archieven onder het stof vandaan te halen, dan is dat een bewijs, dat 't het in zijn tijd wél gedaan heeft, dat de herinnering uit de dagen van vroeger een echt aangename is. Inderdaad zijn de blijspelen van Gerard Keller, waarvan het bekroonde blijspel „De dochter van den barbier" wel als een der bekendste mag worden ge noemd, in hun tijd bijzonder ingeslagen. „Het blauwe lint" brengt acht personen op de planken, n.l. den referendaris Van Eenum, zijn echtgenoote, geboren barones Van Herstal, hun dochter Clémentine, juffrouw De Vleugel, een dame die kamers verhuurt, hare dochter Machteld, baron Van Herstal en den architect Kamrad. In dit stuk draait alles zoowat om den bejaarden baron Van Herstal. Deze is bezitter van veel geld, waarop zijn familie leden, de tamelijk veel schulden hebbende Van Eenums, azen. Van Herstal heeft vroeger in intieme betrekkingen gestaan met juffrouw Vleugel, welke tengevolge hebben gehad, dat Machteld geen vader kan aanwijzen. Het goede kind weet evenwel van die heele zaak niets af, en meent, dat haar papa is gestorven toen ze nog erg jong was. Van Herstal is verder nog de beschermer van den architect, wiens vader, een dokter, hem bij typhus heeft behandeld, en zelf tengevolge van die ziekte is bezweken. De baron heeft den jongen in het buitenland laten studeeren, en wil hem tot zijn eenigen erfgenaam maken. Kamrad is, als wij kennis met hem maken, tot over de ooren verliefd op Machteld, maar het meisje verbreekt alle betrekkingen met hem, als haar moeder haar vertelt, dat er, volgens hare meening, van een huwelijk niets kan komen. Machteld geeft Kamrad zijn brieven en zijn portret terug, en om dit pakje is geknoopt het blauwe lint, dat in de ver dere historie een belangrijke rol speelt. De referendaris-familie huurt kamers bij juffrouw Vleugel en vindt in haar huis het pakje met het blauwe lint, dat door Kamrad vergeten is. De baron heeft Clémentine voor Kamrad bestemd, maar het blauwe lint is oorzaak, dat Van Herstal ontdekt, dat Kamrad liefde koestert voor Maohtdd. Het slot der historie is, dat de twee laatsten elkaar krijgen, dat de baron op zijn ouden dag nog met juffrouw De Vleugel gaat trouwen en dat de referendaris-familie wordt afgescheept met een bedrag, net groot genoeg, om de schulden te betalen. Men ziet het, gegevens te over voor een echt ouderwetsch tooneelspe). De vrouw in 't spel. Geen draak. Wie over De Vrouw in 't spel (dat 20 Januari a.s. voor de tweede maal te Haarlem gaat) wil schrijven moet, nu de kritiek om het in een groote trek neer te zetten dit stuk heeft geplaatst in het beeld van den Draak, zich daar over uitlaten. Onze meening staat vast, dit stuk is geen draak. Wat immers is onder een draak te verstaan? Een draak is wellicht te omschrijven als een tooneelstuk, dat onware althans onwaarschijnlijke toestanden als ware, althans mogelijke, tracht uit te beelden. Dit trachten streeft naar iets on mogelijks, zoodat bij het zien van dit stuk de gewaar wordingen en de aandoeningen van den toeschouwer her haaldelijk in den strijd komen met wereldwijsheid in het algemeen en met zijne bijzondere levenservaring. In deze definitie ligt opgesloten, dat de bevoegdheid om de drake righeid van eenig tooneelstuk te beoordeelen eenige wereldwijsheid en eenige bijzondere levenservaring vóórop- stelt. Of nu de kritici die voor de drakerigheid van De Vrouw in 't spel stemmen aan die vooropgestelde vereischten voldoen, is moeilijk na te gaan. In het algemeen zijn wjj te dien aanzien wijfelmoedig gezind. Onze tooneelcritici zijn zelden lieden van genie, vaker lieden van talent d.w.z. geesten die het wezen niet zien van wege de vele bijzon derheden of bijkomstigheden die hun opvallen. Het beoefenen van de kritiek als vak is tot aankweeken van het geniale in den kritikus al evenmin bevorderlijk als het als vak beoefenen der belletrie bevorderlijk is aan het geniale in den schrijver. Wat het publiek betreft, de bijzondere levens- ervaiing van den eenen mensch is eene andere dan die van elk ander Slaat nu een stuk bij eenig publiek, dat zonder bevangen te zijn in kritische overwegingen het stuk op zich laat inwerken in, dan komt de uitspraak »vox populi vox dei" ons nog steeds een betere maatstaf voor dan de ver bijzonderde overwegingen van vak-critici en zullen deze laatsten, een stuk dat insloeg afkeurende, geen gelijk kunnen krijgen, alvorens zij de geestdrift van dat publiek op aan nemelijke gronden uit andere bron dan de qualiteiten van het stuk hebben verklaard. En dit stuk sloeg in. Men kome ons daarbij niet aan boord met de gemeen plaats dat het publiek blijkbaar verrukt was over het spel, als iets aan het stuk als 't ware vreemds. Het spel wordt afgeleid uit den tekst en de tooneelspeler kan dus wel minder, maar niet meer waarheid geven dan de schrijver. Men achtte den opzet en de situatiën in dit stuk onmoge lijk, doch zonderde vrij algemeen daarvan uit de rol van Louis Grimberg, mr. Thompson, den advocaat. Al dadelijk zou bij ons de vraag rijzen, is 't denkbaar dat een schrijver, die deze figuur zoo uitstekend uitbeeldt in alle andere figuren de waarheid te kort doet? Men acht die andere figuren en hunne onderlinge verhouding onmoge lijk. Maar waarom Alles wat denkbaar is, is reeds daarom mogelijk. En zou eene intrigue als hier wordt gebezigd als stramien voor de geheele actie, voor alle verhoudingen, voor het zich ontplooien van haat en liefde, afkeer, genegenheid en toewijding ondenkbaar zijn? Het stuk speelt in den tegenwoordigen tijd. Is men dan vergeten dat diezelfde tijd een Panamaschandaal heeft ge kend, een Dreyfuss-, een sinistere Steinheil-zaak. om maar niet van zoovele nimmer opgehelderde nederlandsche moord en andere affaire's te gewagen Waarom zou die intrigue in het bijzonder onmogelijk zijn in Amerika, het land van de Tammany-hall, van de omkoopbare pers, van de door geld bewogen politieke woe lingen, in het land waar de justitie doorgaans al even slecht ingelicht en daardoor machteloos en voor dwa ling vatbaar is als de onze, maar waar de burgers, bekend om hun particulier initiatief, het instituut van den particu lieren inlichtingendienst tot een bruikbaren en bijkans on- misbaren factor hebben gemaakt in het maatschappelijk verkeer? Elk advocaat met praktijk zou aan den drakerig-ge- zinden tooneelcriticus met voorbeelden de mogelijkheid van de door Clyde Fitch beschreven intrigue kunnen verduide lijken. Wat de spelers betreft vermocht alleen de jonge Chrispijn niet ons te boeien. Ontdooi toch, zouden wij hem telkens willen toeroepen. De geroutineerde gemeenheid van Claire Forster wordt door Car. van Dommelen onnavolgbaar weer gegeven. Sophie de Vries had als vrouw van het slachtoffer Rolfe de moeilijke taak tegelijkertijd de dochter te geven van hare domme blijkbaar op lateren leeftijd verdwaasde moeder en de liefhebbende jonge vrouw van hem bij wien zij haar geluk en maatschappelijke veiligheid had gevonden. Wie haar rol wil beoordeelen moet dat eerste, die afstamming, niet vergeten. Wie een stuk van de tegenwoordige wereld wil zien, dat overdag voor het oog der, gelukkig voor henniet-inge- wijden achter een scherm van gewone gedragingen verbor gen is, ga dit stuk zien. Hij moge terugkeeren met walging over of medeljjden met ons ras, met onze maatschappij, hij heeft zijn kennis verrijkt van de realiteit. T. Im Klubsessel. Woensdagavond kwam het berlijnsche „Lustspielhaus- Ensemble" met het aardige, vermakelijke blijspel lm Klubsessel voor het voetlicht. Wat ik in de voorbespreking aan de hand van eenige uittreksels uit duitsche bladen er over ge schreven heb, kan ik na eigen aanschouwing wèl bevestigen. Het is begrijpelijk dat dit het stuk van het seizoen was voor het berlijnsche „Lustspielhaus". Om iets van de artis- ten te zeggen, is ditmaal een dankbaar werk. V*elen onzer hollandsche „beroemdheden" kunnen aan hun spel een lesje nemen en zelfs Frans Mijnssen zou hiermede, denk ik, zeer tevreden zijn. Tenminste, ik meende bij vele leden van dit gezelschap op te merken datgene hetwelk Mijnssen van den tooneelspeler vergt, n.l. eene innerlijk-levende creatie. Deze criticus, zelf talentvol tooneelschrijver, zegt o,a.:„dat een innerlijk-levende creatie slechts mogelijk is, indien het Innerlijk van den tooneelspeler een kant heeft, welke ver want is aan het Innerlijk van den persoon die hij te ver beelden heeft, zoodat dus de overeenkomstige innerlijke eigenschappen van den tooneelspeler slechts, hem in staat zullen stellen het Innerlijk van dien persoon aan te voelen en zich in diens eigen-gevoelens in te leven." Dat nu deze uitspraak in casu tot minder gelukkige gevolgtrekkingen leidt voor de vertolkers der hoofdrollen, vader en zoon, die als een waardig tweetal aristocratische luiaards spelen, sluit echter een even goede vertolking en innerlijk aanvoelen eener meer ernstige rol niet uit, want ook de hiervoor noodige eigenschappen zullen deze altisten waarschijnlijk wel in hun „mysterieuze voorraadkamer van den kunstenaar" verborgen hebben. En wat de andere dames en heeren artisten betreft, ik zou niet één kunnen aanwijzen, op wiens spel aanmerking kan gemaakt worden. Misschien deed de omstandigheid, dat zij reeds meer dan 400-malen in dit blijspel optraden, hiertoe het hare bij. Het bloemendaalsche en haarlemsche publiek (in quali- en quantiteit bevredigend aanwezig) juichte de spelers in het oog vallend geestdriftig toe en ik verbeeldde me, dat de kleine, bekoorlijke Sarah een uitdrukking in haar oogen had, alsof ze wilde zeggen: „Sind Sie gar nichts gewöhnt. C. Wanneer we er diep van overtuigd zijn een groote zaak te dienen, een reine idee te verbreiden kunnen we nooit verliezen, alleen maar winnen. Dat is onze kracht. schermerhorn. Nationale wedstrijd inschoon- Sport. rijden op rolscüaatsen. De directie van het Brongebouw te Haarlem, waar, zooals men weet, sedert eenige maanden een rolschaatsenbaan gevestigd is, heeft besloten, op Zondag 30 Januari a.s. een wedstrijd te houden in schoonrijden. De wedstrijd wordt verdeeld in drie afdeelingen n.m.l. schoonrijden voor heeren, dames en paren. Als prijzen wor den uitgeloofd verguld zilveren en zilveren medailles. Zij die zich voor dezen wedstrijd willen doen inschrijven, kun nen zich tot en met den 26sten Januari a.s. aanmelden bij bovengenoemde directie. Ingevolge unze in het vorig nummer gedane belofte laten wij hier het programma volgen der internationale ijswedstrijden op 29 en 30 Januari te Davos te houden. Het scheen ons niet overbodig toe dit in zijn geheel te plaatsen; alleen betreurende dat we de fraaie illustraties waarmede het programma verlucht is niet konden overnemen. Programma der internationale ijswedstrijden voor ama teurs op 29 en 30 Jan. 1910 op de ijsbaan te Davos. 1. Figuurrijden om het wereldkampioenschap in 1910. 2. Internationale hardrijderij. 3. Internationale hardrijderij voor jongelieden. 4. Internationale wedstriid voor paren. 5. Wedstrijden voor kinderen. Kunstbaan: Oppervlakte 18300 M.2 Lengte van de baan voor het hardrijden 400 M. (5 M. breede dubbele baan) met een kruising van 50 M. en telkens twee bochten van 180 graden met een straal van 25 en 30 M. Baan voor Gguurrijden 80: 50 M. Bovendien een afzonderlijke baan voor entrelsch Gguurrijden van 5700 M2. en een afzonderlijk* baan van 2500 M.2 voor Cuiling. Een gezamenlijke opper vlakte dus van 26500 M.2 Tijdsindeeling. Zaterdag den 29 Jan. 1910. Zondag den 30 Jan. 1910. Aanvang 11 uur v.m. Aanvang 11 uur v.m. 1. Figuurrijden om het wereldkam- 1. Hardrijden voor jongens (Baan- pioenschap (Verplichte Gguren). lengte 500 M.). Hardrijden voor jongelieden (Baan- lengte 500 M 3. Internationaal hardrijden (Baan- lengte 500 M.). Pauze. Aanvang 2 uur n.m. 4. Figuurriiden om het wereldkam pioenschap. Voortzetting der verplichte Gguren. 5. Hardrijden voor jongelieden Baan- lengte 100Ö M.). 6. Internationaal hardrijden (Baan- lengte 5UU0 M.). 2. Hardrijden voor jongelieden (Baan- lengte 150Ó M.). 3. Internationaal hardrijden (Baan- lengte 1500 M.). Aanvang 2 uur n.m. 4. Figuurrijden om het wereldkam pioenschap. Figuren naar keuze. 5. Internationale wedstrijd voor paren. O. Internationaal hardrijden IBaan- lengte 10000 M.). Algemeene bepalingen. De door het comité van orde van den Internationalen Rond voor IJssport ge geven voorschriften zijn verplichtend voor alle wedstrijden, behalve voor die van kinderen. Aanmelding voor deelnemers en juryleden uiterlijk tot 26 Jan 1910 's avonds 8 uur. I Wereldkampioenschap in fignurrijden voor 1910. Wereldkampioen voor 1909: U. Salchow, Stockholms A. s. K Geopend voor deelnemers van alle landen Jnleegeld Fr. 12.50. De winner krijgt den titel „Wereldkampioen in 't Gguurrijden voor 1910", de gouden kampioensmedaille en een eereprijs. Bij ongeveer gelijke uitkomsten ontvangt de tweede winner de groote gouden medaille van de I. S. C. D. en een eereprijs; de derde de kleine gouden me daille der I. S. C. D. en een eereprijs Verplichte figuren, hoogst bereikbaar aantal punten 240. Nr. 13. Nr. 20, a, b. Nr. 22, a, b. Nr. 35, a. b. Nr. 88, a, b. Nr. 41, a, b Doppel- dreier. Wende. Gegen- wende. II. Internationaal hardrijden. Geopend voor deelnemers van den I. B. V. IJ. Inleggeld voor de 4 banen 500, 1500, 5000 en 10000 M., totaal Fr 12.50. Voor elk der 4 banen: le prijs: d6 gouden medaille der I. S. C. D. voor hardrijden. Ev. 2e prijs: de groote zilveren medaille der I. S. C. D. voor hardrijden. 3e de kleine zilveren medaille der I. S. C. D. voor hardrijden. De winner 52 W O.) ontvangt de groote gouden medaille der I S. C. D. voor hardrijden en een eereprijs naar keuze. De tweede en derde op deze 4 banen ontvangen eereprijzer.. Voorwaarde bij het verleenen van alle eereprijzen is het geheel aüeggen der vier banen. Over uitzonderingen hierop beslist de scheidsrechter. III. Internationaal hardrijden voor jongelieden. Geopend voor leden van den I. B. V. IJ. 4 W. O.) Inleggeld voor de twee banen Fr 6. De winner 52 W O.) ontvangt de groote zilveren medaille der I. S. C. D. voor hardrijden, en de tweede de kleine. IV. Internationale wedstrijd voor paren. Heer en dame). Geopend voor leden van den I. B V. IJ. Inleggeld Fr. 12.50 voor het paar. Rijden naar keuze gedurende 5 minuten. Het winnende paar ontvangt twee gouden medailles en twee eereprijzen naar keuze. Het tweede paar twee zil veren medailles en twee eereprijzen. V. Wedstrijden voor de jeugd. A. Hardrijden voor jongelieden van 13-16 iaar. Inlpggeld Fr. 1.—. 3 prijzen. B. Hardrijden voor jongens tot 13 jaar. Inleggeld Fr. 0.50. 3 prijzen. De bioscoop in De Kroon. Uit andere Voor de bezoekers der bioscoop-voor- Gtenieenteil. stellingen in De Kroon te Haarlem hebben Alberts-Frères voor heden, mor gen en Maandag weder een fraai en bezienswaardig programma samengesteld, van alles wat bevattende. Deze voorstellingen blijven zich steeds in eene onverminderde belangstelling van het kijkgrage publiek verheugen en verdienen dit ook. Moeite noch kosten worden door de „Koningen der bioscoop" gespaard om in Nederland op dit gebied nummer één te blijven. In de rotonde van het museum van kunstnijverheid te Haarlem, blijven de afbeeldingen van egyptische vaatwerken, als ook andere plaatwerken betrekking hebbende op de verzameling van het rijks-oudheidkundig museum te Leiden, Zondag a.s. nog tentoongesteld. Zondag is de toegang kosteloos. Een zwijgende Is dikwijls de eenige In de menigte, naar wien het waard is te luisteren. Herald of the Golden Age. Nieuwtjes, vragen Deze week zult ge de lantaarn van en antwoorden, uw rijwiel ten 4.32 ure aansteken. Dreier- Schlinge Gegendreier- Sehlangenbogen- Schlangenbogen- Schlangec- Dreier. Schlinge. bogen- Gegendreier. Donderdag 20 J Dir.: WILLEM ROY (Abonnementsvoors 2de OPVOERING ALH Tooneelspel in 3 bedr. FITCH. (GROOT SUCCI De hoofdrollen worden de Dames: SOPHIE D KERCKHOVEN—JONK: DOMMELEN, en de OHRISPIJN Jr., LOUIi en J. v. DOMMELEN. Aanv Zaterdag 22 Je Dir.P. D. v. EIJ (Abonnementsvoori Blijspel in 5 bedr. van G MOSER en F. VOl De hoofdrollen worden de Dames: MARIE v. VINK en W. DUYMAI en de Heeren: HENRK v. d. LUGTMELSEB POOLMAN. Aanvang 8 u Balconkaarten/' 2.50,pen Stalles Parket Frontloge Parterre Zijloge Amph. Gaanderij 2.- 1.75 1.50 1 25 1 „0 60 0.40 Plaatsbespreken dageli 12 uur en van 14 uur. Deftige familii zoekt in Yoor de a. s Zom< Aanbiedingen worden wacht bij den makelaa AKKER. tel. 1765, Wo Rusthoek Bloemendaalsche VER VERI. Groote Hou Fabriek Aflevering va deren steeds Eiken DINSI Bloemendaal om c Groote Ho GEDI Werkt rr Leeghwaters

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 2