vervaardigde gloeilam- productie, dat op den ig der atelierramen in drukt op een eerste gedekte kleur gehou- ieDd getuigenis af van ilik van hem die met Dat de catalogus alle levat, spreekt van zelf. te zeggen. Wij hopen ave voor de Philips' lebben en een Hinken ;even. land, die belang stellen onverschillig zijn voor ins land en volk zegt, oor onze goede eigen- ij ke gebreken, in één Nederlander in de goede tl het ongetwijfeld ge- ie vereeniging die zich n bij of belang stellen ving der welvaart van net die van Nederland belangstelling voor de door gemeenschappeljjk vorderen, de verkregen te verspreiden en deze is het doel der ver ragen sNederlandsche iphie," en is gevestigd teekend door een 38-ta: we verder nog het olken op handelsgebied geestelijke en stoffelijke irbij een waardigen rang illectueele element voor langer ontberen. En wij g stellen in den bloei van iet verzoek, zich aan te ren, expediteurs, indus- fkundigen, hoogleerarer. wij daartoe. Door samen- i degelijks tot stand ge il deze vereeniging zijn de economisch nog te zij kan aldus belangrijl dieven zin en van den 11 Nederlandschen stam dezer vereeniging, om n den vreemde bedreigd ord en geschrift juiste angende vraagpunten i id verspreid worden, ehieden door een mach- heeft, en zorgt volkomen nden en factoren, welke imde en in ons land be,- noodige middelen kan ie vruchtbaar te kunnen m lande. Het bestuur i die voor de bereiking voelen uit, zich spoedig daarvan afhangt, of in voor de toekomst kan it lidmaatschap bedragen :ij die minstens f50. en. Het secretariaat der ,e 's-Gravenhage. grip, hetwelk de geographische verschiinselen in verschillen it ie, nijverheidsgeographie, viv at, ia ahes tezamen in econome ;eographie blijft niet alleen bij staan, doch gaat ook de oor- loed dier verschijnselen op het na. Bloemendaal I. vertrok Bloemendaal I, 1 supporter, naar Hoorn, spelers half geradbraakt veld, buiten den zeedijk, dags stond de Zuiderzee r de B.V.V. Men zakte wanneer men één voet zakte de andere er nog zaagsel gegooid, maar eter. Daarbij kwam nog m, zoodat 't spelen voor astig ging. Er was dan ild of twee kogels van ird. Onze spelers waren aet verzetten of ze lagen glibberigheid. Hollandia den ze net' alsof ze aan kwam ons ongeluk ver plaats geschiedt aan den gen gedaan om de samen- deren. ents National Education Hub", in Duitscbland de gue des Parents et Edu- 'roost, directeur-generaal de „Ligue de l'éducation f tot belangrijke hervor- let eerste congres voor 10 in Brussel zal worden genwoordigd. Dit congres ïheid bieden om de ver- aarop ook elders aan de wordt gewerkt. Mogelijk g wordeu gewezen, iet dit schrijven tegenover school ook maar eeniger- doen inzien, dat wij 111 nning terecht noemt een rang. W T. M grooten: Roskam maakt per ongeluk hands" binnen 't ge vreesde strafschopgebied en Hollandia leidt even later met 3o. Maar hardnekkig verdedigen nu de 4 halfbacks en de achterhoede. Ze zijn al meer gewend op de ijsbaan en zoo komt 't ook dat Hollandia z'n score niet vergrooten kan, zoodat de rust inging met 30 voor Hollandia. Nu speelt Bloemendaal met den wind mee en Hollandia is op haar beurt nu ingesloten. Schot op schot moet de keeper van hen verwerken totdat hij voor een prachtig schot van G. van Riessen bezwijkt. Na aftrap is 't weer 't zelfde liedje, een insluiten van Hollandia en Roskam maakt hier handig gebruik van en verhoogt onze score. De tijd is haast verstreken, totdat een Hollandiaspeler zoo vriendelijk(?) was, den bal met z'n handen tegen te houden, t Is echter al tijd, maar een penalty moet genomen worden en zoo weet Roskam gelijk te maken. Op eigen terrein speelde 's morgens B.V.V. III tegen H.F.C. VII. Onze aspirantjes konden 't echter niet bolwerken tegen de Spanjaardslaan's-bewoners en moesten t onderspit delven met 2 1. Kraniger hield B.V.V. II zich tegen Vitesse. Hoewel tegen een veel sterkere club den strijd werd aangebonden, wist zij gelijkspel te maken en wel met 33. A. s. Zondag speelt Bloemendaal I haar laatsten wedstrijd tegen Z.V.V. in Zaandam. Ik geloof wel dat er enkele supporters meegaan, hoewel 't meerendeei daarvan naar den wedstrijd A.V.V.D.O.S.B. zullen gaan. Vergadering der B.V.V. >Bloemendaal. Op den 1.1. Zaterdagavond gehouden algemeene verga dering mocht 't bestuur zich verheugen in een talrijke opkomst der leden. Diep te betreuren viel het dat onze voorzitter, de heer Verhorst, die onze vereeniging een aantal jaren zoo kranig leidde, ons verlaten heeft. Z'n plaats is ingenomen door den heer Jan Zweerts. Moge deze zich even verdienstelijk van zijne lastige taak kwijten als zijn voorganger dat gedaan heeft. Als leden van de elftal-commissie werden gekozen de heeren G. van Riessen, J. Roskam en M. de ries. Op 't eind van deze vergadering werd de heer Verhorst, onder daverend applaus, als eerelid van de B.V.V. Bloe mendaal" benoemd. X. Schouwburg Jansweg. John Clayde. Met het oog op de gastvoorstelling Tooneel van Henri de Vries welke as. Don derdag in den schouwburg zal plaats hebben, ben ik bij den heer Róssing in het N. v. d. Dag op bezoek geweest, om eens nader met dit tooneelspel kennis te maken. Ook ditmaal liet deze trouwe vraagbaak mij niet in den steek, en las ik het volgende „lk ben zóó rijk, ik heb zóóveel geld dat ik steden zou kun nen koopen, en ik ben de armste man ter wereld, ik heb geen liefde." Dit zegt John Clayde, de Amerikaan, de lJzer-koning. de Spoorweg-koning, de Petroleum-kouing, de bezitter van milli- oenen, na de ervaring, bij zijne komst te Parijs opgedaan, dat zijne vrouw van hem vervreemd is en een schilder, drie jaar ouder dan zij, lief heeft. De koorts van het zaken doen, van het stapelen van milli- oenen op millioenen, brandde in hem, verteerde hem. Hij had geen tijd om zich met zijne vrouw te bemoeien, de heele wereld en het heele leven voor hem was „zaken-doen." De inspanning, de zorgen, het denken en de meer dan twaalf-urige werkdag hebben hem vóór den tijd oud gemaakt, en het ware leven schier in hem gebluscht. Er zijn een dofheid en doodschheid over hem gekomen. Zijn gezicht teekent dit. In vele jaren heeft hij zijne vrouw niet gezien. Zij leeft in Parijs rijk en weelderig en vergeet hem, om aan zooals ge zegd ie een jongen schilder, die haar portret maakte, haar hart te geven. De plotselinge komst van haar man is haar hoogst onaangenaam. Zij krijgt het bericht als ze met vrienden en vriendinnen na tafel zit te praten. Als haar man kort na het bericht komt, ontvangt zij hem koel en zegt dat hij 't best doet in zijn hotel te overnachten, dan kunnen zij morgen over alles spreken. De Amerikaan heeft al iets gemerkt en laat dit den volgen den dag in het gesprek met zijne vrouw doorschemeren. „Mijn schuld is het" zegt hij „ik heb zaken en geld- verdienen gesteld boven de liefde. Maar mijn leven neemt een keer, ik heb je altijd zielslief gehad; herinner-je den zaligen tijd in het begin van ons huwelijk, die tijd zal weerkomen, want ik wil weer alles voor je zijn en minder voor de millioe nen: bij allen arbeid beb ik steeds aan je gedacht, en de liefde, de groote liefde voor jou, bleef steeds levende." De vrouw hoort alles aan en belooft alle liefde hem te wijden zooals vroeger; „want ik heb jou en jou alleen lief, lief als een bruid haar bruidegom, ik kus je weer als in de zaligste uren. Nu en voortaan ben ik weer alles, alles voor je." En de Amerikaan kust ook haar, in zalig zielsverrukken. „Maar" merkt ze luchtig op „ik moet nu naar het feest van de ambassade maar morgen behoor ik jou alleen." De vrouw gaat echter niet naar de ambassade, maar regel recht naar den schilder, met wien zij afgesproken heeft te vluchten om in zijn liefde op te gaan, in een onvindbare schuilplaats. Zoo veel huichelarij, zoo veel gemeen- en laagheid onderstelt een man niet licht bij een vrouw; ook de Amerikaan niet. Doch daar komt zijn bediende, een halve Indiaan, binnenstor men en vertelt wat gebeuren zal. Een oogenblik staat hij ver pletterd en stormt dan de deur uit naar het atelier van den schilder. Daar vindt hij zijne vrouw Innerlijk trillend van toorn, uiterlijk kalm, voegt hij haar op doffen toon toe: „Je bedriegt me!. Hoe laag ben je!... Zeg, dat je mij bedriegt!" Ja, ik bedroog je, omdat ik je haat, omdat ik den schilder liefheb, ik loog, om te voorkomen dat je hem zoudt neer schieten. Je wilt met hem vluchten! Dat zal niet.Ik" en hij grijpt haar met ijzeren hand en duwt haar op de canapé. Mij heb je dus niet lief! Goed... Dan heb ik verder met den schilder te doen. Op dat oogenblik komt de schilder binnen, gereed om met de vrouw van den Amerikaan te vluchten. De auto wacht. Doodsangst bij beide gelieven. De Amerikaan staat tusschen beiden, dompig, vol beheerschte ontgoocheling, verontwaardigd, al zijn toorn bedwingend. Een pijnlijke stilte. De Amerikaan verbreekt die Op doffen toon zegt hij tot zijn vrouw„Ik schenk jou je vrijheid, ik zal scheiden, je kunt met hem trouwen. Geld zal ik voor je vastzetten. Het zal je aan niets ontbreken. Maar onthoud dit: „als je hem lief hebt, bedrieg en belieg hem dan nooit zooals je mij hebt gedaan, mij, die veel van je hield." Yerpletterender dan een aangrijpen en moordender dan een pistoolschot, dat verwacht werd, werkte deze oplossing. Men zag alree een nieuw drama, het altijd volgende drama beginnen het zich in elkander bedrogen vinden van minnaar en minnares, de werking van den vloek van verraad en ontrouw, die beiden ging vervolgen. Moge het 't stuk aan diepte ontbreken, alles is vergoed door Henri de Vries' créatie van den Amerikaan, eene créatie van volkomen eenheid, verlevendigd door kleine toetsen. Heuri de Vries gaf den Amerikaan te zien, 40 jaar oud en toen door beslommering en geheel opgaan in zaken reeds verouderd. Het lichaam wèl krachtig, maar het gelaat moeheid, uitdooving van geest uitdrukkende. Kalm, rustig in al zijn bewegingen, in zijn spreken, in zijn gaan, in zijn staan, in zijn zitten, in zijn schrij ven, in alles de man, die zich volkomen beheerscht, zijn gevoel meester is, doch die toch laat ontwaren dat achter alie zelf- beheersching een goed, een warm hart klopt, al deze trek ken lagen in de créatie van Henri de Vries. Zij is voortreffelijk, „af" in ieder opzicht. Onder de vele prachtige momenten in zijn spel behooren tot de prachtigste: le. het vernemen van de ontrouw zijner vrouw, terwijl hij den Indiaan Sburmer vol karakter door den heer Arnoldi voorgesteld orders dicteert en de telegram men uit zijn hand glijden, en hij, zich kapot gevoelende, als versteend blijft staan; 2e het moment aan het slot, als hij zwijgend staat tusschen den dief van zijn geluk en de leugen achtige en trouwelooze vrouw, als de man wiens „mensch-zijn" naar bet woord van Shakespeare is „aangetast", om dan dofsprekend en in den wensch aan zijn vrouw den vloek voor haar verder leven doet vermoeden Moet na de erkenning en de waardeering van Henri de Vries' meesterlijke créatie en meesterlijk spel nog gezegd, dat zijne kleeding volmaakt was als die van een vermogend Ameri kaan?.... 't Is overbodig. Mevr. Carolina van Dommelen heeft het tooneel van bedrog en ontrouw met zulk een waarheid gespeeld, dat men geloofde „zij komt terug van haar slechte voornemens," om ook den toeschouwer te ontgoochelen, wanneer zij zich ontpopt als canaille. Mevr. Chr. v. Dommelen's kleedij was in het eene bedrijf al schooner dan in het andere, het keurigste toilet was dat, waarin zij zoogenaamd naar de ambassade zou gaan. Ook mevr. Sophie de Vries heeft in de bijrol, die zij, evenals mevr. Th. v. Kerckhoven—Jonkers, goed speelde, veel pracht van toilet te genieten gegeven. De dames Cateau de Veer en Stella van de Wiele waren met smaak gekleed en bewogen zich behaaglijk. Beiden hebben zich toe te leggen op de kunst van spreken. De heer Louis Gimberg kan haar in goed spreken, in spreken met geest, ten voorbeeld zijn Hij munt er ook in dit stuk in uit, evenals zijn goed weergeven van een mijnheer. De ondank bare rollen van den schilier en den journalist werden door de heeren L. Chrispijn Jr. en J. Brandenburg niet verwaarloosd Met genoegen zagen we den ouden Meijer van Beem weer op de planken Hij vervulde een knechtsrol. Zorgvuldig als steeds. De ziel van het stuk, „het stuk" is Henri de Vries. Het zien zijner créatie staat gelijk met het hoog stellen en bewon deren zijner kunst. "J H. Róssing. Liefdadigheid. „Ter wille van het Kind." Het terrein, waarop te Egmond aan Zee het nieuwe tehuis, dat 3 Februari wordt aanbesteed, gebouwd zal worden, bestaat uit een breeden duinrug met prachtige vergezichten over een heerlijk duinlandschap en een zeer mooi beschutte vallei op het Zuiden. De medewerksters worden opgewekt vóór de eerstesteenleg ging het geheele bedrag bijeen te hebben. Nieuwe comité's zijn opgericht te De Punt ei Nieuwe Niedorp. De Wognummers (vereeniging Jacob Kwast) zongen in 't Con certgebouw te Amsterdam voor 't bouwfonds. De verloting te Sneek bracht f455,11 op. Ingekomen gelden: Mej. W. te V. fl.Dr. D. te S. f2,50 afd. Winterswijk f48,23, sub-comité Leiden f77,85, collecte Warmenhuizen f 13,55, collecte Winkel f5,10 collecte Hellen- doornNijverdal f-12,60, Dr. A. f2.50, Wees lercarspel f43,12, mej. v. R. te B. f25, sub-comité Dordrecht 1 1495,10. Toegezegde gelden: sub-comité Amsterdan f25, sub-comité Velsen f100.bij den heer Ketelaar f 19261,76- Totaal f 50604,10. Penningmeesteresse Mej. L. M. N. Werthei Sarphatikade 9 Amsterdam. Verlotingscommissie: W. v. Overbeeke, Roe of Hartstraat 60, Amsterdam. In De Transvaler komt elke week een Zwarte Lijst voor, bevat ende de vermel ding van verschillende overtredingen, bloemlezing uit de fraaie collectie is niet Recht en Wet. Onderstaande onaardig: Een Kaapse jongen Hendrik die een ka, er 15/- afhandig maakte, kreeg 6 maanden en acht op zyu ribles. Henry S. Fotheringham een prokureur die tusschen Johannesburg en Randfontein zonder biljit reisde en weigerde te betalen, zal nu boven de 7s. 6d. 3 extia opdokken of 13 dagen tronk toe. Tom Burns die bezopen was en de poliesman moeilikheid gaf, heeft 3 betaald. Longone Makuba die in Oktober 1.1. een aantal Sbangaan kaffers door bemiddeling van het geven van stukjes vlees van een haan „een oude gewoonte van Shangaans" aanspoorde tot rebellie, was voor rechter en jurie. Het getuigenis was tegen Makuba en hy zal nu twaalf maanden zonder kippenvlees doenmieliepap, pik en graaf. Twee maanden op het pad met pik en graaf is het lot van Arnold Wadsworth die de diefstal pleegde te Heidelberg en hier werd gevangen. Voor het stelen van een phonograaf onder valse voor wendsels gaat M. J. Mahoney een maand klippen breken Roof en aanranding door kaffers gepleegd is te Potchef- stroom nog aan de orde van de dag. Nu weer werd een ge kleurde vrouw door eeu negental zwarten aangevallen en lelik mishandeld. William Mc Donald die gedurende zyn laatste levensjaren aan zwarte jongens snapsies verkocht en daarvoor een trouwe logé werd van king Edwards vrye hotel, heeft zich daar weder voor drie jaren laten inschryven, voor het verkopen van sherry aan zwarte detektiefs. Een kaffer „dokter" te Pretoria gaat vier maauden brom men voor bedrieging in 't dokteren eu het ontvangen van geld van zwakke' zieke broederen. Voor diefstal en inbraak zyn Geo. Thomson en James Cushler van Krugersdorp in 't verdriet. Beiden werden naar de strafzitting verwezen. Charlie Mahon die in de kolenyard, Braamfontein, muilen met ranselen vet maakt, 3 of drie weken. Voor het verkopen van verrot vlees werd B. Merkowitz te Roodepoort beboet met 15. Mooi zo. Alf. Evans die groothandel in zopies deed by de Village Main Reef, zal 15 moeten opdokken of een maand klip slaan. Samuel Zeffert een grote deugniet die vele mensen heeft bedrogen door kleren in ontvangst te nemen voor 'n wassery en ze nooit terug bracht, gaat voor dit grapje twee jaren naar de klippen villa van koniug Edward. Voor onwettige verkoop van drank by de Ferreira Deep zit meneer Tompaati in het verdriet: 12 maanden naar de doos. Jan Juaka een „geleerde" Portugese kleurling zes maan den hard voor zyn geleerheid. Jack Macllroy, een beroemd Bachusman, zal acht maan den zonder zopies blyveu. Jack hield er een fyn span rytuig en paarden opna waarmee hy de natte gemeente voorzag. Zyn koetsier Reece zal hem zes maanden naar het fort ver gezellen Een maand zwaar kry voor Charles Terry die zyn vrien dinnetje Dora Norman 1 10s. onistal. Alletta Schnetter, Ckrissie Turner en Abey Allis, drie Fordsburgse „dames" die de vrede verstoorden door te vloeken, vechten en oproer maken, 2 of 10 dagen. Schnetter die daarenboven de poliesman zyn hemd en boordje aftrok nog 1 of 7 dagen. Fyne dames! In April van het vorige jaar werd Volksgezondheid, door den Raad van Bescherming voor den Zuigeling te Haarlem een consul tatiebureau, het „Bureau voor raad en hulp", aan de Sophia- straat 12, geopend, waar vier maal 's weeks zitting wordt ge houden. Als een der eerste nummers van het werkprogramma dezer jonge vereeniging mag wel de bevordering van de natuur lijke voeding genoemd worden. Maar ook op het gebied der kunstmatige voeding wil zij gaarne de leidende hand vormen en heeft, behalve dit, ook nog eene moederschool gesticht, waar de vrouwen en meisjes bekwaamd worden tot het ver richten van de moeilijke taak, die velen door de natuur op de schouders zal worden gelegd, n.l. de verzorging van het zeer jonge kind. Tevens beoogt de vereeniging uit de leerlingen van deze moedei school een aantal medewerksters te vorm en, die als huisbezoeksters de moeders bij de verzorging van hare kinderen met raad en daad zullen ter zijde staan. Dezer dagen is de vereeniging kunnen overgaan tot de ver wezenlijking van het indertijd gemaakte plan tot oprichting van een melkkeuken voor zuigelingen. De combinatie van consultatiebureau en de verstrekking van het alhier onder medisch toezicht bereide kunstmatig voedsel kan werkelijk eene zeer gelukkige genoemd worden en zal, dunkt ons, niet nalaten, een gunstige werking uit te oefenen. We hebben de melkkeuken bezichtigd, waarbij dr. Frank wel zoo vriendelijk was een en ander uit te leggen. Och, het behoeft geen betoog dat alles hier volmaakt is ingericht volgens de strengste eischen der zindelijkheidsleer, niet waar? Het ziet er hier dan ook zóó rein en practisch-zindelijk uit, dat 't voor de tuberkel-bacil is om wanhopend te worden. De verkoop der alhier kunstmatig bereide melk voor zuige lingen geschiedt volgens een drievoudig tarief, met een kleine winst aan gegoeden, tegen kostenden prijs aan mindergegoeden en met verlies ot gratis aan on vermogenden. Het bestuurder vereeniging hoopt toch echter nog een winstje zoomogelijk een winst van beteekenis! te maken, welke kan worden aangewend tot ondersteuning van arme moeders, die uit eigen middelen geen voedsel kunnen koopen om hare kindereu te zoogen of tot het verschaffen van kunstmatig voedsel aan zuigelingen uit arme gezinnen. Het kan feitelijk overbodig geacht worden op het groote belang van het streven der vereeniging te wijzen. Het succes, tot nu toe verkregen, bewijst dringend de noodzakelijkheid van haar arbeid. Reeds kan de vereeniging wijzen op het feit dat de zuigelingen die in het vorige jaar werden ingeschreven en voor een groot deel lijdende waren aan zgn. paedatrophie, meestal tengevolge van verkeerde kunstmatige voeding, een merkbare verbetering hebben ondergaan, welke verbetering bij al deze kinderen blijvend is geweest. Ter bereiking van het door den „Raad van Bescherming voor den Zuigeling" gestelde doel, de verkleining van het sterftecijfer en de vermindering van het aantal ziektegevallen in het eerste levensjaar, waardoor op den duur een gunstige invloed op den gezondheidstoestand van het geheele volk kan worden uitgeoefend, wordt ook thans nog eens aller mede werking ingeroepen. Met het oog op het meerdere succes, dat verkregen kan worden wanneer het kind reeds in de eerste levensdagen onder controle komt moet er bij alle moeders op worden aangedrongen om bare zuigelingen zoo vroegtijdig mogelijk aan het Bureau te doen inschrijven. Het bal-masqué van de Kon. Letterl. Uit andere Vereen. »'J. J. Cremer", dat dit jaar gemeenten. zal plaats hebben op Maandag 7 Februari, belooft schitterend te wezen. Een speciale commissie heeft zich belast om den schouwburg geheel te doen herscheppen in een japansche feestzaal. Geisha's, japansche soldaten, benevens ridders, edelvrouwen, enz. zullen met hunne schitterende kostuums het feest opluisteren. Het bestuur heeft dan ook voor dit bal-masqué bijzonder fraaie prijzen beschikbaar gesteld en mag zich reeds in vele toezeggingen tot deelname verheugen. Uitvoering voor het Lighalfonds. J.l. Zaterdag had in den schouwburg te Haarlem de openbare oefenings-avond der gymnastiek- en schermleerlin- gen van den heer A. J. Meyerink plaats. Tot ons leedwezen kwamen we eerst toen reeds aan het 6e nummer van het programma begonnen was. De heer Meyerink druk bezig, gelijk van zelf spreekt, dan hier, dan daar, was overal tegelijk, had 3 lichamen en kwam desniettegenstaande tusschenbeide toch nog lichaam te. kort, 't geen geen wonder was, gezien de groote bedrijvigheid die in den in een gymnastieklokaal herschapen schouwburg heersehte. De verschillende nummers werden tot groote tevredenheid van het talrijke publiek uitgevoerd; 't een ging wel wat beter dan het andere en hier en daar was wel een zwakkelingetje die zoo graag wilde maar niet kón, doch dit is in 't leven der groote menschen al evenzoo, en doet geen afbreuk aan 't geheel. Met voldoening kan de heer Meyerink op dezen avond terugzien. Dank zij zijne succesvolle bemoeiingen, kon aan bet Lighalfonds f 650 afgedragen worden. Dit is nog eens spijkers met koppen slaan. In de rotonde van het museum van kunstnijverheid te Haarlem is thans tentoongesteld eene verzameling beeldjes en groepen in bout en ivoor, vervaardigd door den beeldhouwer C. J. van der Hoef alsmede eene verzameling teekeningen van B. Bongers. Deze tentoonstelling zal tot 7 Februari geopend blijven. Eene aanzienlijke keramische tentoonstelling is in voor bereiding. Zondag is de toegang kosteloos. Reproductie van een modern kalendersehild eener Engelsclie automobielfirma. (De Auto). Ü£HIAJ-Öa^ -

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 7