3e £uxe-j)roo stand van toorn duurt niet genoeg' macht om de wilde kracht in bedwang te houden. Nu de toestand van een gemagnetiseerd lichaam afgebeeld. De koetsier zit thans gebonden, m.a.w. de geest is willoos en op het paard (de natuurlijke levenskracht van het individu) wordt nu ingewerkt door een vreemde, die zich van de leidsels (het zenuwgestel van den betrokken persoon) heeft meester gemaakt en richting geeft aan het geheel van bewegingen van paard en rijtuig. In een volgend artikel zullen wij het een en ander mededeelen over het magnetisme als geneesmethode en zijne uitwerkingen. Automobilisme. De Fauna van den weg. Octave Mikbeau. (Uit La 628-E-8.) Oude Varkens. Konijn of Haas. Ik heb met ontroering gesproken over jonge biggetjes..... Laten we openlijk over oude varkens dit bekennenWij kennen de oude varkens niet goed. Die dieren, die, juist andersom als men gewoonlijk denkt, veel gevoel bebben voor zindelijkheid en zich slechts in de modder wentelen, omdat ze graag willen baden, worden weinig op de wegen aangetrof fen, behalve op dagenjjvan veemarkten. Men ziet ze meestal alleen aan den oever van plassen en slooten, waar ze met wellust in ploeteren en zich verbeugen in de slikkerige voch tigheid. Verheugen zij zich wel zoo erg, als men meent? Ik heb altijd hun kleine ondeugende, intelligente, levendige oogjes bewonderd. Zij schijnen te zeggen, want ze hebben iets goedigs iets toegevends, zooals iedereen, die dik is: „Wel drommels! wij, die dol zijn op zindelijkheid, je kunt toch wel begrijpen, dat wij ook liever een goeden tub zouden hebben met mooi, schoon water, waarin wat eau-de-toilette Wij, oude varkens, wij droomen van zeepschuim, van arnan- delzeep, van afwrijvingen met een badhandschoen, van pédi- cures enzMaar ge ziet wij krijgen slechts dit! Je moet tevreden zijn met wat je hebt Ook schijnen zij te zeggen: „Jammer, dat de menschen in Frankrijk zoo vuil zijn. dat ze werkelijk houden van vuilheid. Zij bedenken niet eens, dat wij veel lekkerder zijn om op te eten en veel meer geld waard zijn.'' Als zij bij uitzondering den weg oversteken en zich laten overrijden, doen ze dit zeker om zich te wreken. Want er is geen voorbeeld van een auto, die tegen hun spek- en vleesch- massa stuit en die niet direkt een zelfde hftché maakt van den mensch en het .varken tegelijk Het schijnt de Fransche schrijver Capus heeft het be weerd dat men per auto hazen kan verschalken, doch alleen 'snachts. Als ze eenmaal gelokt zijn in den stralenbundel van de lantaarns, krijgen ze het niet meer in hun hoofd daar te trachten uit te geraken; zij hollen recht voor den motor uit, tot ze gepakt worden en probeeren geen oogenblik weer in de duisternis van veld of bosch te komen. Al weer een mooi thema om uit te werken over de verblinding, gevolg van een gemakkelijk succes, voor de letterkundigen, ver blinding, die hen in het ongeluk voert Doch ik veronderstel, dat Capus gejaagd heeft in het Zui den Ik heb in Duitschland, als ik bij avond door de bosschen reed, dikwijls konijnen gezien, zelfs enorme massa's konijnen en nooit heb ik er een gepakt of overreden. Ze waren aller aardigst, al waren het ook Duitsche konijnen, zoo als ze aan 't spelen waren, heelemaal wit door ons lantarenlicht. Zij renden door elkaar, sprongen, huppelden, in grappige groepjes en vluchtten pas met hun witte derrièretjes als de auto vlak bij hen was Ja, ja, in Duitschland, daar zijn konijnen, en in de Hol- andsche duinen ook, voegen wij er aan toe. Be moiocyelist. Marsbewoners Het is volslagen nacht. Geen levende ziel op den weg, zelfs geen schim van een auto. Geen dorp met lichtjes meer; geen huisje, niets. Het hondengeblaf is geheel bedaard. Degenen van ons, die niet binnen in den wagen zitten te slapen, loo- pen treurig te ijsberen om warm te worden. Onze lantarens slaan donkere gaten in den weg, maken van flauwe golvingen erin ware afgronden en vergrooten onze schaduwen buiten alle proportie. Brossette werkt, zwoegt. Een lekke buitenband, een gesprongen binnenband liggen gekron keld in een greppel Wij hebben het gevoel arme slachtoffers [te zijn en'alleen de herinnering ergen honger te hebben gehad Eindelijk is de vierde band omgelegd; wij stappen in en rijden tegen een steilen heuvel op. Weldra verschijnt aan den horizon een soort koele dageraad, die steeds wijder uitstraalt en eindelijk den geheelen horizon beslaat. Het kan nog niet de dag zijn, doch het is zeker een hemellichaam, de een of andere ster, die den nacht komt verdrijven Een sterzekereen wonder-ster! Opeens komt zij te voorschijn boven den heuveltop, enorm, verblindend, verdwazend; en rolt op ons toe. dicht langs den grond. Zij snort, braakt gedonder uit en in een wolk van goud-poeierend stof, met sirene-gezucht, vliegt ze langs ons, met kreten, met gelach van vrouwen, zonder dat iets anders zichtbaar is dan wat kopergefonkel en stukjes fladderende sluiers van de kleur van de maan In een oogenblik is zij voorbij, en de duisternis, die ze even verscheurd heeft, keert terug Dan, een nieuwe gloed aan den hemel en op den weg weer zoo'n lichthoos, die weer de duisternis achter zich laat Dan weer een andereen weer andere..».. Wij zijn boven op den heuvel aangekomen. En nu bevin den we ons, voor zoover we in de minder dichte donkerte kunnen gissen door meer vage schimmen en meer hemel, op een groot plateau. Dof geraas, verwijderde zuchten, ge smoord geroffel, metalen geluiden, in de verte en dichterbij geknal en geknetter! En overal sterren, sterren die rennen, rollen, springen, langs elkaar heenschieten, en lijken te steigeren als gSlvenglinsteren opeens op den heuveltop of ver- dooven plotseling achter een golving van het terrein. Men zou zeggen dat alle sterren uit den hemel op aarde zijn gevallen Wij staan stil en hooren een soort gehijg, dan een gekletter van 't een of ander, 't doet ons eerder aan een beest dan aan een machine denken.... Ditmaal kan het geen auto zijn.. want dit geraas is zonder licht. Niets wordt verlicht rond dit geluid, dat nadert.Ja, toch.. een heel klein zwak vlam metje, als een glimworm, in 't midden van de schaduw van een sinaasappelEn dan zien we op eens links van ons over den weg voorbijspringen, als een reuzenkever een moto- cyclette, en achter op het zadel hangt, half liggend een wezen, dat niets menschelijks heeft, een groote larf met een gladde, zwarte reptielenhuid En ziet, onze lantarens"hebben plotseling uit de duisternis daar vóór ons opgezogen twee (mannen, gebogen over een enormen, grauwen wagenze zijn zwart als de hoornen en als de horizon.... Ik zeg'twee mannen, maar zouden het geen Marsbewoners zijn...? Hun vormen hebben geen vaste lijnen; ze zitten opgesloten in lange zakken, die hen omhullen van hoofd tot voeten, van hand.tot schouder. Van 't gelaat ziet men maar een kleinen driehoek, als een masker van vleesch, waarboven trillend als voelhorens de glazen schitteren van hunne brillen.... Ze versperren den weg.... Twee armen wuiven. De 628 E 8 stopt. De eene is klein.Zijn hoofd gaat schuil onder de reuzen- motorkap van zijn wagen. Zoo blijft hij... De andere, die heel lang en mager is, komt overeind. Hij houdt een eind koper draad in de hand, dat soms bij zijne bewegingen schittert. Hij vraagt me met een Russisch accent, of ik hem ook een speld kan leenen, een dasspeld en liefst een gouden... Einde lijk begrijp ik, dat hij die noodig heeft om een verstopt lan- tareubuisje door te prikken. Maar waarom een goud...? Op dat oogenblik glijdt een motocyclette, als een'dolzinnig insect, zoo rakelings langs hem heen, dat ik meende, dat minstens zijn omhulsel meegesleept zou worden... Maar hij lacht en kijkt de motocyclette na, die in de duisternis verdwijnt, en betreurt het misschien wel geen tijd gehad te hebben daar ook een gouden dasspeld ter leen te kunnen vragen.... Wij laten hem op den weg staan, zonder dat ze iets doen om ons tegen te houden; de lange groet ons; en de kleine heeft nog altijd zijn hoofd onder de motorkap en heeft geen woord gezegd (De Auto.) De Nederlandsch-Amerikaansche Hypo- i iuanciëele theekbank, gevestigd te Uithuizen pro- mededeelingeu. vincie Groningen, waarvan het maatschap pelijk kapitaal is f2.000.000.en waar van geplaatst zijn le tot en met de 9e serie tot een gezamenlijk bedrag van f 1.800.000. gaat over tot uitgifte der 10e serie van het maatschappelijk kapitaal ter voldoening aan art. 39 der statuten, volgens hetwelk het uitstaand bedrag aan pand brieven het achtvoud van het geplaatst maatschappelijk kapi taal niet mag overtreffen. De 10e serie is verdeeld in 200 aan deelen, elk groot fl000 Op elk aandeel moet volgens de statuten 25 °/o worden gestort. De houders hebben ten allen tijde het recht hunne aandeelen vol te storten. Zij ontvangen over de gestorte bedragen, voor zoover de winst zulks toelaat en voorafgaande aan elke verdere winstverdeeling, jaarlijks eene uitkeering naar 5 °/o 's jaar. Het aan de aandeelhouders toekomende deel der boven die uitkeering beschikbaar gestelde winst wordt over alle aandeelen gelijkelijk verdeeld, onverschillig of deze al dan niet zijn volgestort. Van de geheele jaarlijksche winst wordt Vio deel gestort in het gewone reservefonds, totdat dit 25 van bet nominaal bedrag der uitgegeven aandeelen zal hebben bereikt, en uit het overige de aandeelhouders zoo mogelijk tot 5 °/o °ver het gestorte kapitaal. Van het daarna nog beschikbaar gesteld overschot der winst is 54 bestemd voor de aandeelhouders, welk bedrag wordt vermeerderd met het voor het reservefonds aangewezen gedeelte der winst zoodra en zoolang genoemd fonds het bovengenoemd maximum zal bedragen. De betaling moet geschieden 1 Maart 1910. Bij volstorting op dien datum wordt betaald voor elk aan deel flOOO. De aandeelen der 10e serie deelen van af 1 Januari 1910 in de winsten der Bank. De inschrijving op de 10e serie aandeeleu zal op boven staande voorwaarden zijn opengesteld van 1 Februari 1910 tot en met 15 Februari 1910 ten kantore der Nederlandsch-Ame rikaansche Hypotheekbank te Uithuizen, van Mesdag Zonen's Effectenkantoor te Groningen, van Jan Kalff Co te Amster dam, van Van Harpen Rodenberg te Amsterdam, van Arnold Gilissen te Rotterdam en van A. Bloembergen Zonen's Bank te Leeuwarden. Onze moderne electrische Haildel en geleidingen. Industrie. Dank zij de welwillendheid van den heer J. E. Scheltema, waren wij dezer dagen in de gelegenheid de zoo juist gereed gekomen installatie van electrisch licht in zijne villa „Tankal Rambei", zoo prachtig in het Bloemendaalsche Park gelegen, te bezichtigen. Gezegde installatie was aangebracht door de N. V. Technisch Bureau v. h. J. Roosen te Haarlem, waarbij deze firma ge bruik had gemaakt van het hier te lande nog weinig bekend systeem Klihlodraad. En het was om ons de sierlijke, on overtroffen keurige wijze waarop dit nieuw systeem was toegepast te laten zien, dat de firma ons tot een bezoek aan villa «Tankal Rambei" had uitgenoodigd. De bezichtiging was den tocht door 't Poollandschap wel waard, te meer daar een en ander geschiedde onder de deskundige leiding en voorlichting van een der firmanten, den heer Roosen, onder wiens persoonlijk toezicht de instal latie dan ook tot stand was gebracht. Nu is de bedoeling van dit schrijven alleen een'schets te geven van de verbeteringen die de uitvinding van den Kühlodraad ten gevolge heeft gehad. Tot op heden moest bij het aanleggen eener electrische geleiding gebruik worden gemaakt van de bekende buizen die veelal plafond of muur door hun min of meer groven vorm ontsieren. Er moeten gaten worden gehakt en geboord daar, waai de buizen doorgebracht moeten worden, planken dient men dikwijls te verwijderen en nog vele ongerieflijkheden meer ontstaan er, in één woord, het geheele huis is, zoolang de aanleg duurt, in rep en roer en staat op stelten, want na de bakkerij en boorderij, moeten timmerman en stucadoor weder komen de gemaakte gaten te herstellen en is de hulp van den schilder noodig alles zoo goed en zoo kwaad zulks gaat weder in een kleur te brengen die zoo dicht mogelijk de omringende nabij komt. Bij het, aanleggen van den Kühlodraad is van dit alles niets te bespeuren. Wij namen waar, hoe noch de salon, noch de fraaie hal, noch de sierlijke en intiem-teer gemeubelde slaapvertrekken ook maar in het minst geleden hadden door het aanbrengen der draden. En toch zijn in de villa „Tan- kal Rambei" niet minder dan 100 lichten aangebracht. Behalve om zijne sierlijkheid is de Kühlodraad ook boven andere materialen te verkiezen uithoofde zijner voordeelen. Zoo kan zich bij den Kühlodraad geen codenswater vormen doordien de koperen mantel om den draad geklemd en „gefelsd" is, gelijk de technische uitdrukking luidt; verder is de diameter van dezen draad dusdanig dat deze geheel in het gezicht kan gelegd worden, zoodat eventueele stoorin gen dus onmiddelljjk hersteld kunnen worden, zonder dat breken of sloopen noodig is. Ook is het niet mogelijk, dat men, gelijk meermalen bij buisinstallaties het geval is, een electrischen schok krijgt bij aanraking van den buitenwand of zgnmantel der geleiding, aangezien de mantel van den Kühlodraad direct in verbinding staat met de aarde. Zoo twijfelen we dan ook niet of de Kühlodraad wordt het systeem der toekomst in onze villa's en woonhuizen. Ten slotte nog dit: eene installatie volgens het hier be sproken systeem vereischt beslist eerste-klasse eleetriciens. vaklieden bij wien theoretische en practische kennis hanc aan hand gaan. Verder Verwijzen we belangstellenden naar de betreffend, advertentie in dit nummer. 3°. jongens en meisjes vai buiten mededinging en i Inzendingen ter mededingii gedurende de laatste 5 kunnen alle Nederlanders van Bloemendaal worden I De aangifte van inzend Luchtscheepvaart. Militarisme. Donderdagavond werd door den kapitein adjudant Schönstedt in de cantine de: -, onder-officieren aan het 10e regiment infanterie te Haarlet 8edaan wor 9 eene voordracht gehouden over luchtscheepvaart. fin loemendaal. Evenals bij alle andere voordrachten, welke door de; kapitein Schönstedt worden gehouden, was ook bij het meerendeel der onderofficieren, waaronder een tienti der cavalerie, opgekomen om te luisteren naar hetgeen spreker zou mededeelen omtrent dit interessante onderwt - Na het ontstaan en de eerste ontwikkeling der luchtscheep. vaart te hebben medegedeeld, werd eene uitlegging gegeve. Daal te Bloemendaal, voor de Nationale Huisvlijt geeft aan belangstellenden omtrent eventueele inzendi keuze, daar de tentoonstellin 1. Oorsprong, geschiedt beweging in ons land. 2. Een moderne Huis j uiLici^giLig K"K®v6l *111 van de werking van den barometer, waarmede het eigenlijk;!)! D1®ui^ste u pmi e en p onderwerp werd ingeleid. oefende la«rllngen aanschou De wijze waarop vroeger de ballon met warme lucht wet; gevuld en hoe men door de vele daaraan verbonden be zwaren, na menige proef er eindelijk toe kwam, om, zooai; nu, hsm met lichtgas te vullen, werd op een alleszii; begrijpelijke wijze uitgelegd. Vervolgens werd de invloed van den dampkring op dei ballon besproken en weergegeven met welke groote moeie-i lijkbeden een luchtschipper te kampen heeft. 3. Huisvlijt-producten 4. Hout- en metaalbew zaagwerk, kurkwerk enz.). 5. Papier-, leer- en bet vlechtwerk. 6. Nuttige en fraaie hi 7. Teekenkunst, schilder ten, landschappen 1) projecti Aan het slot werd de vliegmachine besproken waarmede- waa;del!rzrggriLestkoffenher b'.'ttll Tl» 1 Tl 9 (1111 fl Q Tt t 711 U VOOr ïntavneennTA waavh voont de kapitein-adjudant zijn zeer interessante voordracht digde. 9. Verzamelingen (o. a. terraria.) Noodeloos alarm. 1 weer te Vogelenzang door naar verluidde, brand Gem. koor «Onder ons." Muziek. Op Vrijdag 4 Februari e. k. zal hei gemengd koor «Onder Ons," te Haar lem, waarvan de heer Henri Pielage directeur is, een concerll' Onmiddellijk werd met de geven met medewerking van mej. Joh. Haring, zangeres, vat') men bij Teijlingerbosch aai Utrecht (deze dame trad eenigen tijd geleden op bij kerkconcert van «Onder ons,") raej. Betsy Pielage, v oor - begeleiding en het gemengd dubbel kwartet »H. P." war in het vorig jaar op zulk een schitterende wijze voor di eerste maal in een wedstrijd uitkwam en nog onlangs hiei ter stede zoo bij uitstek gunstig debuteerde. Als een bewijs van den hoogst gunstigen indruk door »H. P." te Rotter dam gemaakt, diene, dat de heer W. van Thienen, componist van het verplicht koor van dien wedstrijd, «H, P." heeft uitgenoodigd tot medewerking op een concert, te g6ven door Delftsch Mannenkoor, onder zjjne leiding, op 3 Februari .k, Het spreekt wel van zelf, dat »H. P." deze eervolle onder scheiding heeft anngenomen. Verwacht wordt, dat ook zijne medewerking op het concert van «Onder Ons" de aantrekkelijkheid er van zal verhoogei en de belangstelling der muzikale stadgenooten zal vergrooten schoorsteenbrandje plaats h; zake kon terug keeren. Uit het politierapp is proces-verbaal opgemaak v. Z. was door zijn patr- met f30 om belasting ti te doen, is hij met het g« het ten eigen bate aangewe Tegen J. de K. en H. J uit Haarlem, is proces-ve van art. 1161 W. v. S. Tot agent van politie alh benoemd, den heer C. B< le klasse te Harlingen en Tot agent van politie R. Nieuwenhuis te Vogelen Gevonden en terug te een overschoen en een paai Verloren1 zilveren ze monaie en 1 portemonaie n De heer W. de Vletter, zoo niet't oudste Onderwijs. dan toch een der oudste schoolhoi ten in Nederland en 't oudste van zijn haag- sche collega's, zal tegen de zomervacantie ontslag vragen. Alleen als schoolhoofd heeft hij reeds 47 dienstjaren. Coevorden heeft een hoogere burgerschool gekregen me: 3-jarigen cursus. Bij de opening was de heele stad in feestdos! De burgemeester hield een openingsrede, ook vele autoriteiten- van elders waren aanwezig. De Raad van Urk besloot', dezer dagen de onderwijzers der openbare school bij 25-jarig ambtsfeest aldaar een gratificatie te verleenen. De heeren Nipuwhuis en Verstelle kwamen al dadelijk in aanmerking. Na afloop der raadszitting werden zij genoodigd aan de groene tafel plaats te nemen. Burge meester en Wethouders spraken hen hartelijk toe en wensot; ten hen namens den Raad geluk en deden mededeeling vat 't pas gevallen besluit. Bunschoten had een openbare school met nog één onderj) beeld van sterioscopische op wijzer. Deze, 't hoofd, vroeg en kreeg ontslag. Tevens wer| den luien timmerman, waar Uit andere ge- Het meenten. in De de bios den we weder een der voi zegd en erkend worden, ongeloofelijke naderen en c ontrold werd de stoutste wils", dat is zoo, maar het Mer de Glace was voor ied besloten de openbare school tegen den datum van ontslag oj te heffen. Pompen maar.... De burgemeester en mevrouw Ba; Plaatselijk Backer vierden Donderdag onder vee NieilWS. belangstelling hun koperen huwelijks feest. A.s. Doüderdag wordt gemeenteraadszitting gehouden In de Stads-Editie van Vrijdagavond (no. 24, van di! jaar, 2e blad) is afgedrukt de tot dusver geheime nota door den burgemeester van Haarlem aan den minister van bin- nenlandsche zaken ter hand gesteld in de waterleiding quaestie. Het in die nota vervat betoog komt ons weinifj klemmend voor. Wij zijn gespitst op de openbaarmakit; van het aan de geheele actie van Haarlem ten grondslag gelegd rapport van den heer Havelaar, te wachten in if Stads-Editie van hedenavond. Niettegenstaande de sneeuwstorm heeft de electrische tra® gisteren den dienst bijna geregeld onderhouden. Van verschillende zijden wordt geklaagd over het rijden van winkeljongens op de voetpaden langs de Klever laan. Dit is sedert geruimen tijd bij rechtsgeldige verorde ning verboden. De inspecteur van politie schijnt van te zijn dat 's raads verordening onwettig is, het publier wenscht niettemin toepassing dier verordeningniet aan d politie maar aan den rechter en in hoogste instantie as: den hoogsten rechter is het de wettigheid van plaatselijk verordeningen te beoordeelen. Men hoopt op eene instruct van den burgemeester in dien geest aan zijne ondergeschikt politiebeambten. Het uitzicht vanaf het Koninginneduin was in de laatst dagen onvergetelijk schoon. Wie van onze vrienden daan® een kiek heeft genomen, zal ons verplichten door die willen beschikbaar stellen. Plannen zijn in voorbereiding tot verdere verbetering" P""Q6,D' ondeilii den hoofdtoegang tot de gemeente langs de Korte Kleverlaf 1 en v001 ee e Ook voor heden en volg programma vol afwisseling advertentie en ga zich van overtuigen. De verzameling beeldjes in den beeldhouwer C. J. van B. Bongers die in de rotondf verheid te Haarlem tentoon week nog te bezichtigen blij v Zondag is de toegang kostt Het o Recht en Wet. Wannee een nieuw bakkersontwerp, d uit. Een op zich zelf staand Zondags- en nachtarbeid in t tijd geleden door de tegenwo is er vroeger nooit geweest, nc wet, indertijd door het minis bepalingen voor, die ten d der bakkersgezellen zeer te b reeds lang en in allerlei vor Juist dat inlasschen van gebreid wetsontwerp, heeft het ontwerp arbeidswet is n den eersten tijd is op de ti wetten geen kans. Het mi vermoedelijk niet aan wagi het een aantal kleinere zakei hoefte bestaat, zou kunnen bakkersbedrijf zou dat zeei In zooverre hebben wij dan werp van minister Heemskei In zooverre,- want wanne wetsontwerp om ons s houden, onderling vergel van hei beide bestaat een zeer groc ontwerp beperkte den nacht; nachtarbeid in een bakkerij de eischen van het bedrijf zt heid onaangetast. Dat deze c Nationale Huisvlijt-Tentoonstelling van den Volksbond. Genoemde tentoonstelling wordt van 15 Juli tot 15 3 1910 in Den Haag gehouden. Deze tentoonstelling heeft ten doeldaadwerkelijk te toons zij niet kennelijk strekt tot de opvoedende en sociale kracht van huisvlijt, onder welk' is een algemeen beginsel v voortbrengselen alleen wordt verstaan datgene, wat de we' een onderzoek ingesteld lieden, die reeds op andere wijze een middel hebben om1 wenschelijkheid om aan den hun voornaamste levensonderhoud te voorzien, wordt gemaa» met het doel hun vrijen tijd ernstig en aangenaam, ook voc deelig, te besteden. De inzenders worden onderscheiden in1°. vaklied® 2°. mannen en vrouwen (geen vaklieden) boven 16 jas

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 2