iteit ypotheken, uwterreinen, Bloemendaa i ÖTO- SEN. j Bijvoegsel van ,,1}et ijloemenOaalsch WeekblaD'' ËKHÓUDEN HAARLEM met 56 eerste prijzc van Zaterdag 29 Januari 1910. No. 4. Burgerlijke Stand. tikelen. nisslraat 41 744. - Van Zaterdag 22 tot en met Vrijdag 28 Januari. Geboren: d. van J. B. Zwiersen en P. Zuidema; d. van J. H. L. Albracht en Ch. B. Hulsbosch; z. van J. Pijl en M. J. H. Tioost. Ondertrouwd: H. H. Janssen en M. A. Meijer. Overleden: G. van der Veldt 67 j. Overleden in het Gesticht «Meerenberg J. L. Burgers 22 j.W. Brizee 55 j.; A. G. W. J. van de Paverd 30 j. Kerknieuws. ding voor Examens en Prakti k B. MATEN, Leeraar Boekhouden Mo igestraat - Haarle, Etnleg van JINEN Ned. Herv. Gemeente. Zondag 30 Jan. Voorm. 10 uur, Ds J. A. van Leeuwen. Nam. 6-1 uur, Ds. J. A. van Leeuwen. K. K Kerk te Overveen. Zondag 30 Jan. Voorm. 7 en ^8-s uur Gelezen H. Missen: 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R. K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 30 Jan. Kerkelijke dienst te 71 en 10 uur. Verzekeringsgeliefhebber. Zonder Het is wel jammer, dat zoovele ver- verantwoordelijkheid eenigingen, wier doel is de bevor der Redactie. dermg van het geestelijk welzijn of van de stoffelijke welvaart van hare leden, zich geroepen achten zich aan excesjes te buiten te gaan, die er onschuldig uitzien, maar inderdaad niet LKVERINi, van BLOEMEN iUR. a warmd Café Restaurant fflf •verblijf, alle kamers, zoowel til 4 rs kunnen verwarmd wordei ingericht voor diner rs Bekende keuken J. BREEMAAT. -ijgbaar te Bloemendaal bij INDTHORST, J kAL en P. RUTTE cent per flaciR >ud kilo eerste rang ere natuurhoniS' zoo onschuldig zijn. Tot de meest en graagst geculti veerde liefhebberijen behoort het vérzekeringsspel, een bezigheid, waarin de amateurs maar al te vaak handigheid verkrijgen zonder kennis. Dat die handigheid zich wreekt, is zoo zeker als de wet der noodwendigheid, maar omdat deze wrake soms wel een geheel menschengeslacht kan uitblijven, schijnt zij minder gevreesd te worden en niet onder de oogen gezien. Het ongelukkige is meestal van de zaak, dat brave, overigens achtenswaardige lieden met- hun naam en qualiteit de zaak dekken hoewel die namen en qualiteiten absoluut geen cautie zijn. De groote menigte gelooft op gezag en verzuimt eigen onderzoek, zelfs het inwinnen van adv:es bij deskundigen. Aan dwaling van de leiders van het spel mag slechts f; iloofd worden zoo lang men hen niet gewaarschuwd weet. ..li nu volgt hier een openlijke waarschuwing tegen de onverantwoordelijke roekeloosheid, waarmede het foods «HJitkeering bij overlijden" der afdeeling Bloemendaal van djjm Christelijk Nationalen Werkmansbond zijn leden dingen Weerspiegelt, die nooit verwezenlijkt kunnen worden. Het zien van een enkele polis van dit fonds heeft ons reéds aan zijn voorzichtigheid doen twijfelen. Op die polis stt^nd vermeld, dat hij overlijden van den verzekerde zou worden uitgekeerd 1 100. De verzekerde deelde ons mede, idat bovendien aan zijne weduwe verzekerd was een over- lev ngsrente van f 2 50 per week Maar waar de contributie sloehts enkele centen per week bedroeg, achtten wij dit een l onmogelijkheid. Er was in de polis dan ook geen woord van 'a-dergelijke verplichting te vinden. Ja maar, zei de ver- zekerde, in het reglement wel. En lu het reglement i Jawel, hoor daar staat duidelijk, dat de weduwe van een i lid, dat oveilijdt(l) uit het reservefonds, wanneer zij en haar man 3 jaar lid zijn geweest van het fonds, eene uitkeering krijgt van f 2.50 per week, zoo lang zij weduwe blijft. Nu vonden wij dit allervreemdst, dat de wisselbrief, dien het fonds afgeeft (de polis), wel melding maakt van de f 100, die het op zich neemt hij overlijden te betalen, maar zwjjgt van eene verplichting, diewel twintig maal grooter kan zijn. Om een voorbeeld te noemen Indien een lid overlijdt en eene weduwe nalaat, die op 30-jarigen leeftijd treedt in het genot eener levenslange wekelijksche ljjfrente van f2.50, dan zal wie de verplichting heeft om die lijfrente te betalen, daarvoor in kas moeten hebben een bedrag van zeker niet minder dan f'2000. Is het nu niet zonderling, dat die verplichting om f 100 te betalen wel, maar die om f2000 te reserveeren niet ge noemd wordt? Het geeft blijk van veel vertrouwen in het fonds, dat de leden hunne contributie betalen zonder schriftelijk bewijs, dat recht op weduwenpensioen verkregen is. Maar als alles in goed vertrouwen gaat, dan is ook die polis voor f 100 niet noodig. Nu is dit niet in de polis opnemen van alle verplich tingen nog niet het ergste. Heel erg evenwel moet genoemd worden het feit, dat verplieh ingen worden aangegaan, waar van een kind kan uitrekenen dat ze nooit kunnen worden nagekomen. Om dit te bewijzen, zullen wij het fonds-tarief even moe ten opslaan. Nemen wij nu een willekeurig voorbeeld van j een man, oud 40 jaar en zijn vrouw oud 35 jaar, die zich verzekerd hebben elk voor f 100 bij overlijden, terwijl de vrouw recht zal hebben op een weduw-pensioen van f 130 (immers 52 rijksdaalders). De man betaalt 7 cents premie per week, de vrouw ook. Als ge nu wilt, lezer, kan ik u twintig tarieven van levensverzekeringmaatschappijen voorleggen, maar ge vindt wel goed, dat ik uit die tarieven maar een willekeurige keuze doe. Laat ons. om zelfs den schijn van concurrentie te ontgaan, niet eens den naam dier maatschappij noemen. Ik neem niet de goedkoopste, niet de duurste, ik neem er maar zoo een. Deze willekeurige maatschappij berekent voor eene verzekering bij overlijden op het leven van een 40-jarige 2.82°/0. Zij mag wat goedkooper zijn dan het fonds, omdat zij geen kleine posten sluit, maar omdat zij wel afkoopwaarde toekent en het fonds niet, het is niet pleizierig, maar als men schier zijn geheele leven betaald heeft en dan ophoudt tot betaling machtig te zijn, is men alles kwijt en als een man in zielsziekte de hand aan zichzelf slaat, krijgt de weduwe ook niets, een toestand, waaraan gelukkig sedert lang door schier alle levensverzekeringmaatschappijen een eind is ge- j maakt moet zij aan den anderen kant, niet op het profijt van royement kunnende rekenen, ook weer wat duurder zijn. Zeggen wij nu, dat die factoren elkander opheffen,, dan is t het fonds voor wat de verzekering bij overlijden betreft per f 100 52 X f 0 07 f 3.64 f'2.82 rond f 0.80 te duur Maar voor die f 0.80 koopt de man het recht op weduw-pensioen. j Nu bedraagt de jaarpremie voor een overlevingsrente van f130 per jaar, gesloten door een 40-jarig man ten behoeve zijner 35-jarige vrouw, ook alweer bij een willekeurige maatschappij, zoowat f 40 Meent nu werkelijk het fonds dei afdeeling Bloemendaal van den C. N. W. voor 80 centen te kunnen geven wat overal elders veertig gulden kost? Zoo het fonds zelf al, niemand anders zal bet daartoe wel in staat achten. Het is waar, dat eene levensverzekering maatschappij de overlevingsrente levenslang moet betalen en dat het fonds die verplichting slechts heeft gedurende het weduwschap, maar bejaaide weduwen hebben in den regel weinig kans op hertrouwen en van jonge weduwen moeten vaak grooter aantrekkelijkheden bekend zijn dan een weeksch inkomen van f2.50, dat bovendien de eigen schap heeft op te houden, zoodra die aantrekkelijkheid zich heeft doen gelden. Wij zullen nu, voor lezers schrijvend, die meerendeels wel zullen geacht moeten worden leek te zijn op verzeke- ringsgebied, niet breed uitweiden over de in assurantie- ooren verbijsterend klinkende zonderlingheid, dat polissen van weduvvepmsioen worden afgegeven zonder dat eeftijd van verzekerde en begunstigde worden in aanmerking ge nomen. Dit even te constateeren is al zeggen, dat hier ge- vaarlijk spel wordt gespeeld. Maar deskundig behoeft men niet te zijn om althans voorzichtigheid te betrachten bij het vernemen, dat elders f 40 wordt bedongen vcor een risico, dat hier op f 0.80 wordt getaxeerd. Men heeft ons verzekerd, dat dit tarief gegrond is op het advies van een wiskundige, maar wij zouden den wiskundige wel eens willen zien, die het durft verdedigen. Een waarschuwing is hier van pas. Het is best mogelijk, dat een weduwe van een lid, dat zich haast haar in het genot te stellen van de f2 50 weekrente, zijn oogen kan sluiten met de zekerheid dat wordt nagekomen wat beloofd is. Maar het is wel zeker, dat die leden, die zeer lang be talen, op een kwaden dag zullen verrast worden met de boodschap, dat de reserve te eenenmale onvoldoende is. Voor velen izal dit dan een zware slag zijn. Dien slag te voorkomen is plicht van wie h^m voorziet. En wij willen hopen, dat het voldoende is het bestuur van het fonds »Uitkeering bij Overlijden»; de oogen te openen voor den afgrond, waarheen het de leden voert, om het tot. stoppen te bewegen. Juist voor de kleine luyden, die zulke be dragjes verzekeren, is de onmacht van de nbus« zoo groote ramp, dat niet wie ter zake deskundig is, zich door zwijgen verantwoord mag achten. X. Tegenover bovenstaand verdachtmakend geschrijf, waarbij de inzender zijn 'onwaardige aanval op het fonds ,,Uitkeeiing bij overlijden" van den Chr. Nat. Werkmansbond nog bekroont met de lafheid van niet eens zijn naam te noemen, wensebt het Bestuur van den Werkmansbond, afdeeling Bloemendaal, slechts de volgende opmerkingen te plaatsen: le. Het fonds werkt uitstekend, en is zoolang het bestaat nog nooit in het voldoen zijner ver; lichtingen tekort geschoten. 2e. Wat de vriendelijke waarschuwer „een onmogelijk heid acht", is reeds geschieder is reeds een weduwe van een overleden lid, die f 2 50 per week ontvangt. En dat geregeld; zonder dat dit voor het fonds eenigszirs bezwaar lijk is. 3e. De aandoenlijke bezorgdheid van den schrijver met „assurantieooren", dat de leden gevoerd worden naar een „afgrond", zou geheel misplaatst blijken, indien hij maar een weinig op de hoogte was van de zaak die hij aanvalt. U. geachte redactie, dankend voor de gelegenheid, die u boodt, om dit onderschrift te plaatsen, Namens het Bestuur v/d Werkmansbond voornoemd, J. A. van Leeuwen, Voorzitter. Boekaankondiging en Boekbeoordeeling. Bij deu uitgever A. H. Adriani, te Leiden ligt ter perse: »Open Brief aan jhr. mr. Ch J. H. Ruys van Beerenbrouck, afgevaardigde van het district Gulpen, door. Jos. van Veen, gewezen r.-k, priester". Zoo spoedig deze uitgave het licht ziet, komen we er nader op terug. Bij koninklijk besluit van 10 Januari 1910, Sport. No. 77, is goedkeuring verleend op de gewijzigde statuten van den Bloemendaalsche Bond voor Lichamelijke Ontwikkeling", zoodat nu de IJsclub Duin en Daal" een afdeeling van den B. B v. L. O. is. met afzon derlijk financiëel beheer. Wedstrijd op rolschaatsen. Morgen (Zondag) avond heeft in het Brongebouw te Haarlem een nationale wedstrijd in het schoonrijden op rolschaatsen plaats. Hieruit ziet men dus dat de directie niet bij de pakken neer zit. doch met haar tijd weet mede te gaan. Wij ontvingen het programma, hetwelk o.m ook een uittreksel van het reglement op het schoonrijden bevat, dat echter te laat door ons werd ontvangen om er een plaatsje voor in le ruimen. De wedstrijd bestaat uit drie afdeelingen1. schoonrijden voor heeren2. schoonrijden voor dames; 3. schoonrijden voor paren. De jury bestaat uit de aeerenjhr. H. W. M. van Coehoorn van Sminia, Heemstede, Henri Eldering, Overveen, Jaap Eden, Haarlem en L. H. Koolhoven, Bloemendaal. Er zal worden gereden volgens bepalingen van den Neder- landschen Schaatsenrijders Bond. Vermelden we nog dat voor deelnemers en deelneemsters van dezen wedstrijd de gelegenheid bestaat zich Zondagmiddag aan 2 tot 4 uur op de baan te kunnen oefenen. Kuyper begint weer. Politiek. Land en Volk gaat in eene artikelenreeks na waardoor de schoolstrijd is ontstaan en hoedanig zijn loop is geweest. Om meer dan een reden is, naar de meening van het blad, die loop te betreuren. Door dat de strijd liep rechts tegen links, had hij z.i. allerlei onge- wenschte en niet bedoelde gevolgen. Daarover uitweidende, doet het blad uitkomen, dat, zal onze openbare volksschool een krachtige, een nationale instelling blijven, zij gedragen moet worden door de sympathie en de belangstelling van het geheele volk. En daarna gaat het voort: „De vrienden van het bijzonder onderwijs hebben zich er voor te hoeden, zich vijanden te toonen van het openbaar onderwijs. Dit is immers op vele plaatsen ook voor hunne kinderen bestemd: en er is menige openbare school aan te wijzen, waar Katholiek opgevoede kinderen niet rechtzinnige Protestanten en het kroost van zoogenaamd ongeloovige land- genooten broederlijk door elkander zitten, zonder schade voor de kinderziel. Maar de nazaten van de stichters onzer openbare volksschool hebben zich zorgvuldig te wachten, dat zij die school het karakter geven van een partij instituut. Zij mogen de „opleiding tot Christelijke en maatschappelijke deugden" een minder gelukkige formuleering achten, zoodra men aan de openbare school een karakter geeft, strijdig met het inzicht van de kern der bevolking, die de kinderen aan de school moet afstaan, is het vonnis van de nationale volksschool geteekend. Wie een school, welker opvoedend onderwijs met de be grippen dier kern in ove eenstemming is, om dogmatische redenen niet kan aanvaarden, make op den grondslag onzer tegenwoordige wetgeving gebruik van de gelegenheid om met rijkssteun bijzondere scholen te stichten. Hij moet nimmer trachten de openbare, de nationale school aan zijn dogmatische begrippen dienstbaar te maken. Deze pogingen zijn uit den booze, niet alleen omdat de openbare school, mochten zij ingang vinden, zou ophouden nationaal te zijn, maar ook omdat onder het nederlandsche volk die pogingen op den duur toch niet zullen slagen. Het eeltige, wat daarmede bereikbaar is, kan zijn, dat de openbare school wordt afgebroken en het peil van het onderwijs in het algemeen neergehaald." Schouwburg Jansweg. Tooneel. Over de voorstelling van a.s. Maandagavond Daniël Hertzdoor de Nederlandsche Tooneel- vereeniging, schrijft de N. Rott. Ct. dat, gelijk doorgaans hij dit gezelschap, de goed verzorgde opvoering te prijzen was en men weder moest erkennen, hoeveel goede tooneelspeelsters en tooneelspelers ons tooneel toch werkelijk bezit. Met, den heer De Vries werkte tot een voortreffelijk ensemble mede mevr. Van der Horst en de heeren Ternooy Apèl, Van der Horst, Gilhuys en Van Praag. Het Vaderland sluit zich geheel bij deze waardeering aan waar het zegt dat het te begrijpen was, dat juist de Nederl. Tooneelvereeniging lust en moed gevoelde dit stuk voor het Nederlandsch publiek te brengen, er is zooveel in, waarmee zij door vroeger prestaties vertrouwd geraakt moet zijn Met veel psychologische fijnheid heeft Henri Nuthansen ons dat alles voor oogen gesteld; het talent van dezen Scandinaviër getuigde onmiskenbaar. Zooals gezegd, het was geen toeval dat de Tooneelvereeniging hiermee het eerst in Holland ge komen is De vertooning was dan ook zeer goed. Aangaande het tooneelstuk Veertig, Donderdag 3 Februari door het Nederlandsch Tooneel te Haarlem te spelen, kan de vol gende bloemlezing uit de eritiek der dagbladen allicht ter opwekking tot een bezoek dienen: Het Nieuws v. d. Dag: De heer Jan C. de Vos heeft het stuk gedragen en behouden door de keurige, de teere, de kiesehe uiting van liefde, koesterend. Prachtig de heer Sehulze en mevr. Chr. Poolman, menschen om een genoegelijken dag mee door te brengen De heer Clous op zijn best, verstandig en practiseh, volkomen als raisonneur op zijn plaats. Mooi het samenspel van hem en deu heer Jan C. de Vos. Het stuk is door den heer W. v. Korlaar Jr. mooi gemonteerd. De auteur, Willem Schürmann, mag men met het welslagen geluk wenschen. De Nieuwe Rotterd. Courant: Clous had een soort raison- neuisrol, die hij uitnemend voordroeg. Dat men in Schürmann te doen heeft met een schrijver, dien het allerminst ook aan snaakschheid mangelt en aan humor, liiervan getuigt het stuk op menige plaats. Voor mevr Poolman en den heer Sehulze waren de rollen van het echtpaar Van Sloten als geknipt. Zelden heb ik sterker gevoeld, hoe de kunst van Schülze en die van mevr. Poolman aan elkaar verwant zijn, in haar natuurlijkheid eu altoos raakheid van zegging. Mevr. Braakensiek had le beau-role van Dora en was haar waard. Heel het beeldje van Dora is op dit punt een meester stukje. Elk trekje in haar spreken en zwijgen, in haar doen en laten, beeft voor ons oog het figuurtje vervolledigd en doen doorschouwen. De Telegraaf: Het publiek was zeer dankbaar gestemd. Een groot .succes valt te constateeren, vooral dank zij het spel van Jan C. de Vos Om Sehulze en mevr. Chr Poolman is meer malen hartelijk gelachen en mevr. Do Vos Poolman had als de ongelukkige Julie aher sympathie. De onbegrijpelijke Dora, die zich zelf het minst van allen begrijpt werd, dank zij mevr. Braakensiek, een bekoorlijk, innemend jong meisje, en de heer Van Gasteren was een manhaft, ridderlijk adelborst. Het AlgHandelsblad: Een goed ontvangen stuk. Zelfs werd aan het slot de schrijver op het tooneel geroepen. Eenige medespelenden hadden bloemen gekregen. De Nieuwe CourantDe vertooning was als geheel zeer goed. De heer De Vos was uitnemend. Sehulze prachtig als de vader van het meisje. Van mevr Poolman een moederrol, zooals wij die reeds vaak van haar bewonderden Mevr. De Vos-Poolman gereserveerd als de tante. Clous correct als de raisonneur. Ter wille van het Kind. Liefdadigheid. Sub-comité's zijn opgericht te Nieuwe Niedorp, Zijdewind, Sint Panoras, Hem, Hoogwoud en Oude Niedorp en Gouda. Uitvoeringen worden gegeven te Gouda en Edam Ingekomen gelden: afd. de Rijp f 15.45. O G. K. te A. f 100. concert Wognummers f 612 34, sub-comité Vlaardingen f175. sub-comité Gouda f 102.54, afd. Sneekfl50.afd. Velp-Rozen- daal f 12 50, avondje Noordwijk f 11.52, totaal met vorige op gaven f51 646.63. Toekomstbeeld. ,,Wat is dat toch, daarboven?" "Wel, de rijke lui gaan naar de Riviera!" [De Auto).

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 5