u eel 1 fEEl u -yMè LL1 (Genre Ma als in Duitschland tengevolge van een oorlog of andere ernstige ramp nieuwe levenskracht ontplooid. Alweder onze theologische aard, heeft het nederlandsche volk de gewoonte bijgebracht het kwade meer te willen bestrijden met uiter lijkheden als kerkbezoek, deelnemen aan stichtelijke vereenigin- gen, stichtelijk schrijven spreken en zingen en met aftakelen van andersdenkenden, dan met sociale maatregelen, waarvan de eerste en voornaamste is socialeering d.i. pasklaar maken voor de levende maatschappij van het recht in wetgeving en recht spraak. Mr. Fockema Andreae die met andere beelden Nederland's achterstand op dit gebied beschrijft, sluit zijne beschouwing omtrent ons land scherp aldus: »de tegen- «woordige stand van zaken is deze: eene zeer langzaam, «omslachtig en onvoldoende functioneerende wetgevende machine, eene zich om rechtsovertuiging en behoeften, die «in de maatschappij opdoemen, nauwelijksch bekommerende «rechterlijke macht, eene weinig practisch getinte, eenigs- «zins lusteloooe privaatrechtswetenschap, een gevoel van «onbevredigdheid bij de rechtzoekenden eene steeds grooter wordende breuk tusschen recht en volk." Wij kunnen ons Nederland in dit opzicht niet beter voor stellen dan als een persoon bezig op keurige wijze dood te gaan. Inderdaad niet bemoedigend. Wordt vervolgd). ,"i r,x i Van Zaterdag 29 Januari tot Burgerlijke Stand. en met Vrjjfedag 4 Februari. Geboren: d. van W. F. Eoosen en H. van den Aardweg z. van A. P. Bos en E. C. Vasen; z. van W. A. G. Twee- huijsen en M. A. Peters. Ondertrouwd: T. J. Wesseling en L. van Dee. Getrouwd: A. Stevens en A. H. van Kessel. Overleden: H. Hamer 74 j. Overleden in het Gesticht »Meerenberg": Ch. J. Servaas 81 j.J. L. Arends 31 j.J. M. Mijnarends 81 j. Ch. S. H. Bouricius 78 j.; A. Heitz 81 j. De raad vergaderde Donderdagmiddag Gemeentebestuur, te twee uur. Aanwezig waren behalve voorzitter, secretaris en wethouders alle raadsleden behalve de heer Van Hooff, wiens wethou- dersfunctie nog door den heer Koolhoven wordt waargenomen. Voor hij tot de behandeling der agenda overging heette de voorzitter de leden van den raad welkom in het nieuwe jaar, hij spreekt daarbij hartgrondig een wensch uit tot spoedig herstel van den heer Van Hooff. Een en ander werd dooi den raad met bijval beantwoord. De heer A. P. Bijvoet nam dadelijk het woord en wees op de belangrijkheid van bet jaar 1909 vooral op het gebied van openbare werken en sprak de meening uit, dat de burgemeester als «hoofd der ge meente" met voldoening op het afgeloopen jaar kon terug zien, en wenschte hem zoo in ambt als huiselijk leven een voorspoedig jaar 1910 toe, wat bet ambtelijke betreft zonder onaangename voorvallen. Ook de woorden van den heer Bijvoet, welgekozen, wekten de sympathie van den raadwij hebben er op deze wijze gaarne vrede mede, dat de heer Bijvoet blijkbaar de taak in deze van 's raads oudste den heer Roozen Sr. heeft overgenomen. Tal van ingezonden stukken kwamen ter tafel: onder meer de mededeeling van den Commissaris der Koningin, dat aan den buitengewoon gemeente-veldwachter Van der Wal ont slag was verleend; een verzoek van den heer Lippits om ontheffing der rooilijnbepaling aan den Zijlweg (dit ging naar B. en W. om bericht en raad) verzoeken van de Binnenlandsche (aangehouden tot de besloten vergadering) een ontslagaanvrage van den beer G. Kok, onderwijzer aan de O. L. S. te Bloemendaal, wegens vertrek naar Indië, dit ontslag werd op de meest eervolle wijze verleend tegen 1 April 1910 het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim werd voor kennisgeving aangenomen, in 1909 was slechts één geval van onwillig schoolverzuim te boek staven geweest; de heer A. J. Stoel Jr. vroeg en verkreeg toestemming voor zijn grond aan de Kleverlaan gas te be trekken van Haarlem, de buizen kunnen later door Bloemen daal worden overgenomen; de heer Wagner van de Domp- vloedslaan had geklaagd over straatschenderij aldaar, de politie was gewaarschuwd en had gewaakt, op de vraag van den burgemeester of daarna de overlast verminderd was, bad klager nog niet geantwoord, B. en W. zullen overwe gen, of de eigenaar van de laan, de heer Van Egmond, die niet in der minne wil medewerken tot het verbeteren van de gesteldheid der laan daartoe niet kan gedwongen worden de commissie van toezicht op het L. O. en M. O. heeft een uitvoerig verslag over 1909 uitgebracht, de vier hoofdpunten uit het verslag zijn: instemming met den goeden toestand van en aan de O. L. S. te Bloemendaal, afkeuringen van de gesteldheid van het Overveensche en van het Vogelen- zangsche schoolgebouw, vreugde over de stichting van een eigen gebouw voor de middelbare meisjesschool, het verslag ligt op het raadhuis ter inzageeen verzoek van de Binnen landsche die een termijn tot aanneming van een raads besluit, naar zij schreef onwillekeurig, had laten voorbijgaan, werd naar B. en W. verzonden om bericht en raad. Hierna werd het kohier schoolgeld vastgesteld tot een bedrag van f521.07, en het kohier reinigingsbelasting (beiden loopen over het 4e kwartaal 1909) tot een bedrag van f 1435.27. De verordering omtrent de jaarwedden van de schoolhoofden werd gewijzigd met ingang op 1 Jan. 1910. De jaarwedden zijn nu voor elk hoofd eener school voor gewoon lager en meer uitgebreid lager onderwijs 16-, 17-, 18-, 19-hondetd of 2000 gulden naar gelang de dienstjaren zijn minder dan 4, 48, 8 12, 1216 of 16 en meer. O i. komen nu de vraagstukken aan de orde tot regeling der jaarwedden van een plaatsvervangend hoofd en betere bezoldiging van onder wijzers met akten voor vreemde talen. Voor het Binnenpad voor zoover gelegen ten noorden van den Juliana-weg (het verlengde van den militairen weg) werd als rooilijn voor te slichten gebouwen vastgesteld west waarts 3 meter uit de bestaande hartlijn, oostwaarts 19 meter uit die lijnomtrent het overige gedeelte van het Binnenpad werd vaststelling van de rooilijn aangehouden tot het uitbreidingsplan, hetwelk, zooals de heer De Waal Malefijt mededeelt zijn voltooiing nadert, gereed is of totdat eerdere behoefte dringt. De artikelen 30 en 31 van het reglement van orde onder gingen kleine wijzigingen. Over de overname van wegen en grond in Bentveld werd wat geredekaveld totdat de raad besloot deze zaak in be sloten zitting af te handelen. (Zie verderop.) Eene voorgestelde wijziging der verordening tot heffing van schoolgeld werd door B. en W. ter nadere overweging teruggenomen. Voor den aankoop van ggmnastiektoestellen voor de O. L S. te Bloemendaal werd f 1200 toegestaan, deze som is grooter dan aanvankelijk door het hoofd was gevraagd, doch hier mede is men van verdere uitgaven in de eerste jaren af. Het voorstel tot aankoop van grond voor een te stichten gasfabriek of gashouder werd aangehouden tot de besloten vergadering. Met gunstig bericht van de gezondheidscommissie werd de concessie der K. E. M. voor het hebben van waterlei dingen in de gemeente, door den raad ingetrokken. Een vorig maal was besloten tot opzegging van het op stalrecht op den grond thans bezet door het tolhuis met toebe- hooi-en te Overveen. Die opzegging is gedaan. De commissie voor den straatweg vroeg en verkreeg nu opnieuw dit opstalrecht van 1 Jan. 1910 tot 1 Jan. 1911, zonder stil zwijgende verlenging en onder voorwaarde dat zij den grond op 15 Febr. 1911 ontruimd heeft op te leveren. De heer Teitsina vroeg afwijking van een afstandsbepa- liug voor den bouw van een huis aan den openbaren weg onder aanbod voor f50 een stuk grond toe te leggen aan den bloemendaalschen weg. De raad bleef tegen deze vermenging van administratief- en burgerrechtelijke aangelegenheid gekant. B. en W. scheidden beide zaken en het een werd na het ander goedgekeurd. De heer Roo zen Jr. vroeg hierbij of B. en W. verzekerd zijn dat de heer Van Willigenburg een gelijk breeden snip aan den weg toelegt, de voorzitter antwoordde bevestigend. De vaststelling van het 2e suppletoire kohier hoofdelijke omslag, voor de gemeentekas zeer bevredigende cijfers aan wijzende, en een paar bezwaren tegen het vroeger reeds vastgestelde kohier werden in besloten vergadering behandeld. Na de besloten vergadering werd eerst aangenomen het ontwerp van B. en W. om van de heer en mevrouw Enschedé- Van Lennep over te nemen 3 H. A. bouw- en duingrond naast de te stichten eigen diepwaterleiding in Bentveld waaromtrent de heer De Waal Malefijt in de besloten vergadering belangwekkend nieuws wist mede te deelen. Bij het besluit behoort een kaart in roode kleur aangevend de door de gemeente in onderhoud over te nemen rij wegen en voetpaden in Bentveld, en in groene de binnen 3 jaar door de gemeente als wegen of behard wandelpad aan te leggen strook grond gedeeltelijk thans zandweg. De gemeente zal aan den eigenaar van het jachtrecht een billijke regeling aanbieden. B. en W. hebben 11/2 jaar over deze aangelegenheid onderhandeld; zoodra de desbetreffende stukken geteekerM.het stoffelijk overschot v zijn komt het college lof voor den bereikten uitslag toe. Orommelin op de Schoter b Verschillende raadsleden gaven blijk van opmerkzaamheB Je groeve werden eenige in kleinere aangelegenheden. B Qe(je en edele karakter en De heer Van Tienhoven klaagde over riviervorming :H! "ledene werden herdacht. E den Aerdenhout op beharde paden, bij vroeg planken eBg luchtigheid met een gebed, kreeg grind. van vfijck namens de fan De heer Bispinck wil dt- telefoonpaal in het voetpaB^ '.etoonde belangstelling danl hoek Kleverlaan verwijderd hebben. Er zal onderzoek naai alen zullen zich ongetwijl de mogelijkheid worden ingesteld B ,.fn bekenden Amsterdammer De heer Roozen Jr. deelde mede dat bij de nieuwe h«B^a.4r hij zoo thuis behoorde, zen-nummering 1 huis 2 nummers had gekregen en som mige bollenschuren ook genummerd waren, andere niet. D( heer P. W. Voet zou aldus bevoorrecht zijn. Onderzoel en verbetering zal volgen. De heer Bijvoet vroeg, ook na zijne ernstige woorde in den aanvang der vergadering als steeds zorgende vool de «note gaie" gekscherend of B. en W. van plan waren ooi een professor te raadplegen over breed of (s)mal spoor] Algemeene vroolijkheid en ontkenning van de tafel vat B. en W. De heer Roozen Sr. klaagde over het rijden van fietser over de voetpaden. De burgemeester deelde mede, dat do inspecteur van politie in burgerkleeding had opgelet, doel geen overtreder had kunnen betrappen. De heer Tidemai wees, nadat de heer Koolhoven ons blad in dat verbant had genoemd, op het in ons vorig nummer op dit punl geschrevene. De Burgemeester beloofde deze zaak aan hal rollen te brengen. De heer Tideman bracht hulde aan B. en W. voor di door hen aan houders van telefoon gezonden kaart me telefoonnummers op te roepen bij brand in eigen huis o omgeving. Desgevraagd verklaarde de heer De Waal Malehj tijdens den laatsten brand waarnemend-burgemeester, da de agent het eerst tot bediening van den slangenwagsn aangewezen wel op de hoogte was, en slechts ten gevo: van bijzondere omstandigheden niet snel genoeg had gewerkt, Voortaan zal gaarne gebruik gemaakt worden van het aan bod der firma Beek en Moens om kosteloos te beschikk-o over hare koolzuurspuit. Ieder agent is op de hoogte, de inspecteur heeft beloofd niettemin de agenten meer oefenen. De burgemeester die een gedeelte dezer medeö - lingen deed, verzekerde nog dat B. en W. voornemens zijn zoodra de eigen waterleiding in gebruik is, het aam,al brandkranen ruim te vermeerderen. Omtrent de verzoekschriften van de Binnenlandsche zand- leveran tie-maatschap pij tot voortzetting van het zandvervoer uit Kweekduin kunnen wij mededeelen dat door B. en W. namens den raad ter openbare kennis zal worden gebracht, dat het verzoek is ingekomen de termijn van 1 Maart a.s. te verlengen en dat belanghebbenden binnen 14 dagen na de dagteekening dier kennisgeving schriftelijk hunne bezwaien daartegen bij den raad kunnen inleveren. Wanneer wij nog mededeelen dat de heer Tideman zijn amendementen op de verordening tot schoolgeldheffing schrif telijk zal indienen en dat de stemming van alle leden v- den raad blijkbaar ging in de richting van onderlin samenwerking om zoo noodig te komen tot. geheele on hankeiijkheid van Haarlem en in ieder geval tot zoo spoei mogelijke vermeerdering van den bloei der gemeente niei| een aandrang tot gepaste zuinigheid van den heer Bijvoet, dan is de welwillende lezer overtuigd dat 11. Donderdag goed werk is verricht. In 't begin der vorige maand en in hetI Plaatselijk laatst dier maand werd er van de teleloon-l NieutVS. geleiding loopende door de duinen langs het strand van IJmuiden naar Zandvoort.l telkens een 500 Meter draad ontvreemd, ten nadeele vanl de Kennemer Electr. Maatsch alhier. Met behulp der baarlem sche recherche is het der politie alhier gelukt, het ont vreemde draad bij opkoopers te Haarlem op te sporen enl in beslag te nemen, terwijl de daders ook zijn opgespoord! en aangehouden. Deze genaamd J. S. en J. B. hebben eenl volledige bekentenis afgelegd en zijn na verhoor door denl rechter-commissaris te Haarlem, naar het huis van be-1 waring overgebracht. Naar aanleiding van het artikel over Kiihlo-draad, geplaat- in het vorig nummer, deelt men ons mede, dat ruim twt jaren geleden door het technisch bureau firma Heringa Wiithricb, te Haarlem, in de villa van den heer Stoo; alhier, reeds eene installatie volgens dit systeem is aange bracht. Onder grooten toeloop van belangstellenden werd Woensdag-I Bloomendaalsche Ai vereen lering van leden op Dor uur, in hotel Welgelegen. Agenda Notulen. Rekening en verantwoording Verkiezing bestuursleden. Keuring lantaarnplaatjes. N.B. Met bet oog op den t yordt aan di werkende leden t Het is giste ivond aan de le hand te leggen op den etracht had de ingezetenen »der het valsche voorgever Üederkoorn Haarlem te zij: Ook thans stelde hij derg joch werd tijdig hierin door Uit het politierapport, temaak t: wegens het lijden over de v lem en W. v. d. Z. te Overvee wegens bet rijden zonder licl if. te Overveen; ipen over verb de K. en H J R allen te wegens hei laatsen van 1 ogelstegen A. J. S, te Haar van Davos. Den 21 sten Juli 1890 werd de baan geopend, en met reuzenschreden breidde Davos zich uit. Het aantal vreem delingen, dat in 1889 nog slechts 6872 personen bedroeg, steeg in 1890 tot 10.167 en thans wordt Davos elk jaar door onge veer 24000 personen (voornamelijk kurgasten, sportlui en toeristen) bezocht. Allerlei nationaliteiten vindt men hier, en als Kurort heeft Davos een zeer cosmopolietisch karakter. Hiermede hebben we het meest vermeldenswaardige in de Davoser geschiedenis medegedeeld, en komen we tot het meest belangrijke van ons onderwerp, n.l. te bewijzen dat Davos als Kurort terecht een wereldnaam geniet, en voor Hollanders, die longziek zijn, aan te toonen, dat een kuur in het, hoogge bergte méér aanbeveling verdient dan in een Nederlandsch sanatorium. Deze vragen zijn gemakkelijker geopperd, dan beantwoord, doch nu wij ons het behandelen dezer onderwerpen tot taak hebben gesteld, zullen we ze ook naar ons beste weten beantwoorden. Voor de beantwoording der beide stellingen maken we gebruik van de bekende brochure van dr. H. Buringh Boekhoudt te Velp: „Moet de borstlijder uitsluitend in zijn eigeD vaderland genezing zoeken?" Ongetwijfeld zijn er aan een kuur buitenslands dikwijls vele bezwaren en nadeelen verbonden. Reizen kost geld en is ver moeiend, terwijl een verblijf in den vreemde niet zelden duurder is dan in het vaderland. Ook zijn er niet weinig patiënten, die met geen mogelijkheid te overreden zijn, om ver van huis hun heil te zoeken, en die, wanneer ze eindelijk na langdurige tobberijen het besluit nemen om de reis te wagen, veel kans hebben, dat de psychische depressie, waarmee ze het dan maar al te gemakkelijk te kwaad krijgen, de resultaten van hun kuur in gevaar brengt. De juistheid dezer bezwaren valt te erkennen. Maar alleen onder voorwaarde, dat men er zich van bewust blijve, dat ze niet voor alle lijders gelden. Er zijn er genoeg, voor wie het geldelijk bezwaar niet bestaat, voor wie het vermoeiende van de reis nauwelijks in aanmerking komt, en die er niet alleen niet tegen opzien, om in den vreemde te trekken, maar dit zelfs gaarne doen. Het „proeul negotiis" brengt bun dan niet zelden een voordeel, dat ze, indien ze in hun eigen vaderland herstel zochten, geheel of gedeeltelijk zouden moeten missen. Voor hen gaat de regel dus niet «op. In de tweede plaats heeft men beweerd, dat de in het vaderland verkregen resultaten duurzamer zijnwie, in den vreemde geneest, zou meer kans hebben op recidief. Het feit, dat men in de Zwitsersche bergen niet zelden personen aan treft, die herhaaldelijk moesten ondervinden, dat een verblijf in het laagland voor hen alles behalve gewenscht is en daarom blijvend hun tenten in de hooge berglucht opsloegen, doet daarbij dienst als bewijs voor de juistheid van liet argument. Aan het woord „acolimatisatie" is ongetwijfeld veel ver bonden en men kan zonder twijfel overtuigd raken van de mogelijkheid, dat degene, die van Davos of Arosa naar het laagland reist en Bijgevolg van klimaat verwisselt, zich aan invloeden blootstelt, die ten kwade kunnen werken, dit geven we gaarne toe. Ook nog, wanneer men daarbij geheel afziet van de bezwaren der reis. Maar, zou ik (dr. Boekhoudt) willen vragen, waar haalt men het toch vandaan, dat de schade, door het verwisselen van klimaat teweeg gebracht, van zóó groote beteekenis is, en zóó frequent voorkomt, dat ze ons ervan mag afhouden, om in een ander klimaat genezing te zoeken? Wij persoonlijk zijn zelf eenige malen van Davos naar Holland gereisd, zonder daarvan het minste nadeel te onder vinden, en verscheidene mijner kennissen, die 's winters te Davos vertoefden, reisden, na volbrachten kuur, direct naar het vaderland terug, zonder daarvan ooit eenig nadeel te bespeuren. Bovendien kunnen zij, die de gevolgen eener klimaatver wisseling vreezen, zich immers van overgangsstations bedienen. We bedoelen hiermede natuurlijk de stations, die den patiënt werkelijk een overgang aanbieden van hooggebergte naar laagland, zooals Klosters en Seewis; overgangsstations, die echter tegenover het bezoek, waarin de Zwitsersche meren, Badetie- veilen en Wiesbaden zich mogen verheugen, zóó weinig worden gebruikt, dat ze daardoor een fraai bewijs leveren voor de geringe waarde, die de in het hooggebergte practiseerende geneesheeren aan de gevaren der klimaatverwisseling hebben leeren hechten. Maar de latere recidieven, die, welke na weken of maanden worden waargenomen, hoe staat het daarmee? zal men vragen. Blijkt niet uit de frequentie, waarmede deze intreden, dat de patiënten, die genezen uit het hooggebergte terug keerden, eigenlijk geen blijvend succes hadden en heeft men geen reden, om uit het niet zeldzame feit, dat sommigen altijd en altijd weer naar de bergen trekken, om eindelijk zich voor goed daar te vestigen, te vermoeden, dat de lijder bij het verlaten der bergen de zegeningen der berglucht ziet verdwijnen en het ten slotte betreuren moet, dat hij ooit in den vreemde| genezing beeft gezocht? Ik (dr. Boekhoudt) aarzel niet hierop te antwoorden, dat op dit oogenblik nog niemand in staat is om aan te toonen dat patiënten, die uit het hooggebergte uit het land van sneeuw en ijs, hersteld terugkeeren en dus geruimen tijd hebben vertoefd in een klimaat, dat allerminst geacht mag worden tot verweekeling te leiden, eerder zullen instorten, clan wanneer zij genezing hadden gevonden in hel laagland. Het spreekt intusschen vanzelf, dat zoowel de bezwaren, die aan een kuur buitenslands verbonden zijn. als de nadeelen die uit de daardoor steeds noodzakelijke klimaatverwisseling! kunnen voortspruiten, hoe gering ze ook voor menig geva zijn te schatten, onverbiddelijk den medicus er toe zuller. moeten leiden, zijn patiënt te overreden in het eigen land herstel te zoeken, indien bet builenlandsche herstellingoord dat men op het oog heeft, daartegenover de genezing geer voordeelen aanbiedt, die aanmerkelijk grooter zijn. Hiermede zijn we gekomen tot wat men in de derde plaats beeft latei) hooren als argument voor den regel, dat de borstpatiënter hun vaderland niet moeten verlaten. Men heeft gezegd: „he klimaat doet er niet toe, of althans bitter weinig. Het komt et enkel op aan, dat de plaats, waar men zijn sanatorium wi stichten, niet al te ongeschikt zij." Dan blijkt telkens weer dat het oude geloof aan de beteekenis van klimaat-invloedei in de geesten levendig ia gebleven. En ook hier te lande word degene, die aan die invloeden gelooft, lang niet altijd ali ketter verbrand. Het Voorloopig comité tot oprichting var Volkssanatoria voor borstlijders in Nederland, schreef in ziji eerste circulaire: „Wij erkennen, dat de hooge bergen vat Zwitserland, waar gedurende den winter dikwijls volkomer windstilte heerscht en vele heldere dagen, met sterken zonne schijn voorkomen, in dit opzicht een voordeel hebben; wi waardeeren dan ook. dat te Davos een inrichting tot verpleginf van weinig-vermogenden uit Nederland is tot stand gekomen. Davos-Platz, Januari 1910. B A van Rietschoten. Wordt vervolgd.) Do Snceuwhond, hooger dan 60 Muziek Donderi Fiedler |r n een concert geven in d j. Bevtiia Böse, violiste t pi: niste te Amsterdam. 1 |V Doortmond te Amsterdt tanteekening na Lear Haarlem is nu eenmaal bec-i in 39 jaar ontdekt, d rt-- re. GEDII feiëkt mi L'<-- ratersi •mmmmm <ÏS» IS uiker»c 34.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 2