r impen ampen Lampen erkoonlokaal Lampen laarlem e Lijders PREEKUI!) Makelaar zoete mei! open en Cf) e e 3 so •z jjijvoegsel van Bloemendaalsch WeekblaD" r. met 56 eerste prijzet :d Oude Gracht 3? in den arts 3=5 uur i iorten bro Inl Ü=U ■3 CD (f) "O van Zaterdag 12 Februari 1910. No. 6. Het magnetisme en de zaak S. II. Dr. A. M. Benders, geneesheer aan het gesticht voor krank zinnigen Meerenberg te Bloemendaal, heeft ons bij schrijven an 30 Januari eene aanmerking gemaakt op het plaatsen ?an ons vorig artikel, welks beschouwingen door ZE: op zijn ninst voorbarig worden genoemd. Dit is het goed recht van Ir. B. en wij danken hem voor zijn opmerkingen, omdat zij in zekeren zin waar zijn. Wij hebben n.l. verzuimd bij ons vorig artikel te vermelden dat de inhoud daarvan af komstig was zooals de inhoud van het nu volgend artikel ifkomstig is, van een bekend nederlandsch magnetiseur, een kwakzalver op geestelijk gebied als men wil, maar in ieder ;eval iemand die zoo niet meer, in ieder geval honderden iroeven op dit gebied genomen heeft en van de studie van het magnetisme zijn levenstaak heeft gemaakt. Wij gelooven jiet dat dit met een der levende nederlandsche psychopaten net geval is. Dat deze man zich niet wetenschappelijk uit drukt en verbaasd over het zwijgen der officieele wetenschap p dit gebied zich jegens hare vertegenwoordigers wel eens uitdrukkingen laat ontvallen die dezen onaangenaam in de noren klinken, ja, misschien wel geheel ongerechtvaardigd ijn, kon en mocht ons niet weerhouden aan zijn waar nemingen en meeningen meer bekendheid te geven. Maar het is waar, wij hadden de herkomst van ons artikel moeten bekend maken. De lezers weten het dusvan eenig vertegenwoordiger der officieele wetenschap zijn onze artikelen ver magnetisme tot dusver niet. Wie minacht wat niet een akademisch cachet draagt of niet in officieel academischen betoogtrant is vervat kan ze derhalve ongelezen laten. Thans is weer het woord aan den niet officieelen mag netiseur". erkrijgbaar ie Bloemendaal bij: WINDTHORST, J TAAL en P. RUTTE SO cent per* flacon hebben beschreven, nhoud 7» kilo eerste rang ivere natuurhonig. Een nultige aanwending van het magnetisme is de directe toepassing hiervan op ongesteldheden en ziekten, teneinde tot verlichting van het lijden van natuurgenooten te komen. Laten wij dadelijk zeggen hier niet te bedoelen de exploitatie van zoogenaamde somnambulen, door allerlei op kwakzalvers manier adverteerende zoogenaamde magnetiseurs. De helder ziendheid kan voor de behandeling van ziekten doorgaans overbodig geacht worden, al is het een feit, dat ze nu en dan goede diensten bewijzen kan, als ze met oordeel wordt aangewend. Ook is de magnetische slaap volstrekt niet no'odig voor de genezing van zieken. De heer H. G. Becht, een in het vak ervaren man en bekwaam chirurg te 's Graven- liage zeide, dat in de hoogere graden van den magnetischen toestand voorbeelden voorkomen van een waarlijk boven- menschelijk ontdekkingsvermogen en vernuft, zich uitstrek kende over personen en zaken, waarmee de helderziende in middellijke of onmiddellijke aanraking was gebracht. «Ech ter" voegt hij er bij «dat is de uitzondering". De helderziend heid is nooit standvastig, dus de exploitatie er van altijd door en voOr het lieve geld, is kwakzalverij. «Zeer zeker," zegt hij, «zijn er enkele voorbeelden dat helderzienden, met onbegrijpelijke nauwkeurigheid de verschijnselenjade wording der ziekten van hun geheel onbekende personen 't Is niet minder waar, dat ze, tegen de regelen der kunst in, somwijlen voorschriften hebben ge geven, die volkomen genezing hebben te weeg gebracht! Dit te ontkennen is de waarheid in 't aangezicht slaan, ten believe van een beperkt verstand, en ongenoegzame weten- ,-ehap. Maar nu wil men ook tot regel maken, 't geen niet dan eene uitzondering, en nog wel een zeer zeldzame uit zondering is. Het geval heeft zich dan ook nooit anders dan tijdelijk voorgedaan. Het was dan ook geenszins zoo maar voor elk een, of voor den eersten den beste veil. Maar 't bepaalde zich integendiel tot die enkelen, bij wie de helder ziende de ons niet vooraf bekende gegevens voor zulk een innerlijke verstandhouding scheen te vinden. Het was. een kortstondige voorstelling van het leven van anderen en zijn vermogens in zóó groote scherpte, als op dit onder- maansche maar een enkele maal ter beschaming onzer school wijsheid voorkomt." Ook eenige denkbeelden van den heer B. Ragazzi, even eens te 's Gravenhage, verdienen gekend te worden. «Het spreekt van zelf", zegt hij, «dat de magnetische kracht op zieken toegepast, veranderingen in zijn toestand zal te weeg brengen Ge kunt daardoor lichaamsdeelen verwarmen of verkoelen; ge kunt er mede opwekken, tot kalmte brengen, versterken, al naar mate de omstandigheden dat vereischen. Alle dergelijke wijzigingen in de gevoelsaandoeningen, hetzij men er zich volkomen helder rekenschap van geeft of niet kunnen leiden tot herstel van evenwicht en harmonie, waar- uit gezondheid en welzijn geboren werden. Het magnetisme sarts kan altijd toezicht uitoefenel 8 ,J met oordeel en kennis aangewend is in staat om onaet gunstige omstandigheden alles te genezen, wat nog ge neesbaar is". Deze overtuiging is bij den heer Ragazzi op ondervinding gegrondvest en voor hen die hieraan twijfelen, zij ernstige studie, onderzoek en opmerkzaamheid aanbevolen v e de waarheid op dit gebied wil leeren kennen, moet k<i de handen aan de ploeg slaan. _'J De zoogenaamde Huthsche methode, genoemd naar den ^p=5 UUr I deinsehen magnetiseur S. von Huth, ook door Hansen aan- „pvolen, richt zich voornamelijk op het zenuwstelsel. Onze eeuw toch, hoeveel honderden malen is zulks niet herhaald, de eeuw der zenuwachtigheidoveral onrust, haast, over- we-ken of overdreven vermaak najagen. Het gevolg is natuurlijk overprikkeling van het zenuwstelsel, gevolgd door verlamming er van. De hier bedoelde methode werkt ook p gestoorde function van andere organen. Zij is intusschen geen universeel geneesmiddel voor alle kwalen. Ook zijn iet alle ziekten even spoedig te genezen, vooral niet, als de zieke wellicht door ondoeltreffende allopatische behan- leling is van streek gebracht of de kwaal verouderd is. Onder de benaming zenuwziekten rangschikt de genees kunde de talrijke ongesteldheden waarbij het zenuw- telsel is aangedaan. Meest al deze ziekten, weerspannig ;,an de gewone geneesmiddelen, zijn dikwijls met goede <evolgen door het magnetisme behandeld geworden, -aten we even aan den beroemden Du Potet het 'oord. «Het is mij", zegt hij, «gebleken, dat in vele nuw-aandoeningen van krampachtigen (convulsieven) aard e stoornissen worden voortgebracht door de stremming van len omloop van de zenuw-fluides, en nu is soms een enkele geestelijke aandoening voldoende, om die stoornis voort te brengen. Al die toevallen verdwijnen, zoodra een nieuwe alle hoop hebben opgegevi len zich voor een speciale 1 leling tot het instituut HAARLEM. - ehandeling door gecombineerde ratie-massago, electrisel irlioht-bestraling en Inhallat taar de nieuwste metbode voor igasthma, Keelontstekiij Bronchitis, enz. aars- lire Goederen, i aangenomen, of ïaald. DAAL. daalscheweg III - Tel. 1765. van het weg geopend is voor den omloop der teruggehouden fluides, maar vóór het zoover is, ondervindt de lijder vele kramp bewegingen en eigenaardige gewaarwordingen. Niets is voor den ervaren magnetiseur gemakkelijker dan de krampen, zenuwaandoeningen, zelfs van vallende ziekte, te doen op houden. (Volgt de door hem hiervoor aangegeven handeling). «Kunnen" vraagt hij verder, «dan de meeste zenuw-aandoe ningen een geneesmiddel vinden?" Zijn antwoordt luidt bevestigend, «ja, ook de stuipen, waardoor in de eerste jaren een groot deei der kinderen sterven. Ik heb zoovele proeven genomen, dat bij mij niet de minste twijfel over blijft". En min of meer triomfantelijk-theatraal roept Du Potet uit,,Aan heeren van de academiën, al wat op grove wijze tot de zinnen spreektalle stoffen die ontleed kunnen worden en gemeten en in den smeltkroes omgezetaan de lijken en al de schijngestalten van het levenaan ook de valsche vooroordeelen omtrent al wat boven de blinde natuurkrachten staatAan óns, de schitterende verschijnselen, die de door u verworpen geestk'acht ten grondslag hebben aan óns, de studie van de eigenschappen des geestes en bet bezit van mysteriën die de oudheid reeds verbaasden." De eveneens beroemde Carl Hansen, de ook in Nederland bekende deensche magnetiseur, zegt dat het vermogen om op sujetten of patiënten blijvende geestelijke indrukken over te brengen, mits goed aangewend, in gevallen waar geen organen verwoest zijn, onwaardeerbaar is. Een onbegrensd aantal goede resultaten is er door te verkrijgen. Tallooze ongesteldheden of verkeerde neigingen zijn op die wijze reeds overwonnen dipsomanie, kleptomanie, ja, iedere vorm van manie, of zelfs van krankzinnigheid, die niet veroor zaakt wordt door verwoesting of onbruikbaarheid van de hersenmassa, zoo ook gewoonten als scheelzien, stamelen, enz., als ze ontstaan door sympathische imitatie, door zenuwachtigheid en soortgelijke oorzaken. Menig kind leert scheelzien en stamelen door sympathieken omgang met andere kinderen die met zulke gebreken bebebt zijnwelnu soortgelijke gevallen zijn door geestelijke inwerking te ver helpen. Tot zoover Hansenthans nog iets over bet magnetisme bij operatiën. Als bekend mag worden verondersteld dat bet magnetisme totaal gevoelloos maken kan, terwijl soms het sujet zich toch volkomen rekenschap geven kan van hetgeen rond en met hem voorvalt. De longen ademen, het bloed stroomt rond, de spijsvertering gaat haren gang, enz., overigens is de patiënt gevoelloos. In dien toestand kunnen kiezen getrok ken, beenen afgezet, kortom, allerlei operatiën geschieden, zonder dat de patiënt daarvan pijn lijdt Ook dit resultaat door de tegenwoordige hypnotiseurs als iets nieuws in hunne methode verkondigd, is al zeer oud en de eer er van komt toe aan het magnetisme. Het werk van dr. Esdaile Het Mesmerisme in Indiè is er o.a. vol van. Vooral hij maakte zich, evenals Du Potet in Frankrijk, in dit opzicht zeer verdienstelijk. Hij maakte bij patiënten die geopereerd moesten worden, altijd dadelijk gebruik van de eerste maal dat gevoelloosheid intrad; is ze de eerste maar niet volkomen genoeg, dan zal dat zeker een volgende het ge val zijn. Somwijlen zijn de ledematen gecataleptiseerd, op andere tijden los De oogen zijn doorgaans niet geheel en al gesloten, soms geheel open en als verstijfd, beweging loos. De adsisteennde magnetiseur houdt den patiënt on- afgebioken in het oog. (Esdaile leidde met uitstekend gevolg sterke, jonge Hindoes en Mahomedanen tot magnetiseurs op, om hem bij zijne operatiën ter zijde te staan, jaren voor er van de hypnotische scholen van Nancy of Parijs sprake was.) Meermalen hebben moeilijke geboorten in magnetischen toestand zonder de minste smart plaats ge vonden. Volgens deskundigen verdient bet magnetisme de voorkeur boven bet chloroformiseeren, omdat het zonder gevaar toe te passen schijnt, terwijl daarentegen, zooals bekend genoeg is, reeds menig lijder het slachtoffer werd van het gebruik van chloroform, zonder dat daarom altijd die noodlottige uitkomst aan onkunde of slordigheid van den adsisteerenden geneesheer te wijten was. In een olgend artikel meer hieroverhopen we maar dat het voorgaande de geestelijke spijsvertering onzer lezers en lezeressen niet te zeer gestoord beeft. (Wordt vervolgd.) 1De baron Jules du l'otet de Sennevoye werd uit het oud adellijk geslacht van dieu naam, op de heerlijkheid te La Chapelle, d partement de l'Yonne, den 23sten van Germinal vau hetj aar IV (12 April 196» geboren. Aanvan kelijk in den handel werkzaam zijne familie had door de omwenteling alles verloren) viel zijn aandacht op het magnetisme en op de werken en experi menten vau Deleuze eu De Fuységurs, die hem onweerstaanbaar aantrokken en boeiden en waarvan hij het gewicht spoedig besefte. Zijn keus was bepaald, hij zou zich aan de beoefening dezer wetenschap en aan het verlichten en heipen der lijdende menschheid wijden. Hij volgde de lessen van het collége do France en leermeester geworden opende hij in 1826 zijn eersten cursus igratis) in de Passage Dauphine te Parijs; dat debuut kostte hem zijn geld en was dus materieel niet voordeelig. maar zijn volharding deed hem al spoedig tal van machtige en invloedrijke leerlingen vinden, toen werd het Hotel Dieu ter zijner beschikking gesteld, waar hij merkwaardige proeven nam en belangrijke verschijnselen en genezingen deed constateeren; daarover bestaan interessante rapporten. De werken van Du Potet ziju vele. Zijne Experiences cle l'Hotel Dieu werden viermaal herdrukt; de Propagateurzijn Cursus, vooral zijn uitmuntend Journal du Magnetismewaarvan tal van jaargangen verschenen, ziju Hand hoek, zijn Therapeutique inagnetique enz., verzekerden hem een welverdiend succes en niet minder roem. Tijdens zIj11 verblijf in Engeland in 1838 gaf hij z(ju bekende Introduction to the study of animal magnetism uit, een bij onze naburen zeer geschat werk. Practisch bewees hij aan de wetenschap niet minder groote diensten. Zijn lessen werden druk bezocht gelijk zijn merkwaardige seances. Zijn strijd met de officieele geleerden was hevig, echter voerde hij dezen, gelijk van een man als hij te verwachten was, met groote bekwaamheid. Du Potet kan met vecht de meester der nieuwere magnetische schoo genoemd worden. Kon hij als geneesheer en letterkundige achting afdwingen, terecht ook werd li ij in den loop van zijn werkzaam leven tot lid van er-chillende geleerde genoot schappen benoemd. Hij overleed op 1 Juli 1881 op ruim 85-jarigen leeftijd en werd den 4den op Montmartre, na afloop van den lijkdienst in 8t. Germain des Prés, ter aarde besteld. De lijkbaar wa onder kransen bedolven en op de begraafplaats waren tal van doctoren, advocaten, afgevaardigden uit het wetgevend lichaam enz. tegenwoordig. Er worden tien redevoeringen gehouden. De gebeele fransche pers wijdde artikelen aan Du Potet on deed aan zijne ver diensten recht wedervaren: het raeerandeel der artikelen zwaaide hem zelfs grooten lof toe. „Over bet tekort aan Levens- Voor onze Dames, energie bij onze jonge vrou wen en meisjes." Deze rede, uitgesproken door dr. Catb. van Tussenbroek op de Nationale tentoonstelling van Vrouwenarbeid is in druk verschenen en uitgegeven door de vereeniging Thugater, ten vootdeele van kinderkleeding. Dankbaar moeten wij zijn, dat de gelegenheid ons alsnog geboden wordt, met deze brochure kennis te maken, baar te lezen en te overdenken. Onvoorwaardelijk eens met de geachte schrijfster ben ik het lang niet. Hiervoor verschilt bare overtuiging te veel van de mijne Ik beschouw n.l. de schoonste roeping der vrouw die als moeder en opvoedster, en in strijd met natuur die omstandigheden, waarin de gehuwde vrouw genoodzaakt is of meent dit te zijn haar huis voor andere bezighpden te moeten verlaten Maar, dit neemt niet weg dat ik geloof, dat het vele twijfelmoedi- gen, balfslacbtigen, tot nadenken zal stemmen en zal doen inzien, welk een heilbron voor lichaam en geest een levens doel is. Geen beuzelachtig tijdverdrijf, geen bazars, Toynbee werk of soortgelijke onledigheden, komen hiervoor in aan merking, maar ernstig, degelijk were, dat veel inspanning eischt. Kunnen die lusteloozen zich een ideaal «cheppen, dan zijn zij op den goeden weg, want er is niets wat het leven meer glans bijzet dan het koesteren van een ideaal en enthou siaste te zijn is het beste wat een niensch zijn kan. Dat het gemis van een taak, de onvoldaanheid met het bestaan, de ontevredenheid, de apathie, die hieruit voort vloeit op het lichaam werkt als een terugkaatsende ziels ziekte is zeker een bedenkelijk feit, te meer ernstig, doordat de vrouw aangewezen is, die taak te volbrengen, die alleen door de vrouw vervuld kan worden de voortbrenging van een nieuw geslacht. Maar ook voor de maatschappij hpeft men krachtige vrouwen noodig, vrouwen met wil en moed, dus met energie gewapend. De „opleiding" voor het huwelijk keurt de schrijfster af. ,,a. omdat de opleiding der vrouwelijke jeugd in onze „maatschappij een opleiding tot dusverre is geweest tot het „huwelijk en deze opleiding mislukt is." „Van bepaalde „africhting" voor een huwelijk zal iedere „fijngevoelende vrouw afkeerig zijn. Maar ik geloof, dat „nog velen (gelukkig) ouderwetseh genoeg zijn om zich als „levensdoel te stellen in de huishouding, voor de kuishou- „ding te worden opgevoed, en deze behoeft het volstrekt „niet aan levensenergie te mankeeren Huishoudscholen zijn „een bedenkelijk surrogaat van den laatsten tijd." ,,b. Omdat zij noodzakelijk tot onwaarheid voert." „Omdat zij tot onwaarheid zou kunnen voeren is dit „volstrekt geen steekhoudend argument." „e. Een derde reden om de opleiding van het huwelijk „af te keuren is deze, dat zij bij vrouwen zonder eigen „middelen voert tot economische afhankelijkheid hetzij van „den toekomstigen echtgenoot, wanneer de huwelijksloterij „een niet geeft, van de mannelijke verwanten." „Dat het bewustzijn niets te hebben, wat men niet door „gunst en gave krijgt, verlammend en verdorrend werkt „op zelfgevoel en levensmoed behoeft geen betoog. En „evenmin dat daarin mede een oorzaak ligt voor het tekort „aan levenseneigie, dat ik u in den aanvang heb geschetst." Zou dit laatste juist zijn, dan zal dit eerder een krachtige bron vormen voor levensenergie in plaats van die te doen verminderen. Maar wanneer de Vrouw Moeder van een gezin haar huis werkelijk tot een tehuis maakt, liefde en warmte om zich verspreidt, intellectueel behoorlijk ont wikkeld en gelukkig gezond en zonnig is, dus aan bare roeping als vrouw beantwoordt, zou ik de vrouw wel eens willen zien, die tobde over hare economische afhankelijk heid van baar echtgenoot en den man die niet bij machte zou zijn, haar die economische al hankelijkheidsnonsens uit 't hoofd te praten. Zeker zal wanneer de vrouw het vermogen bezit zelf in haar onderhoud te voorzien haar gevoel van eigenwaarde stijgen. Kennis is altijd macht en wanneer de omstandig heden er toe leiden dat de vrouw wel aan moet pakken, kan haar dit te pas komen. En nu het slot der rede, het heden ten dage door mannen en vrouwen (dr. v. T. geeft de mannen den voor rang) beiden, met het woord verheerlijkte maar metterdaad gesmade moederschap." Zijn het de ervaringen van dr. v. Tussenbroek in qualiteit van geneeskundige, die haar zoo doen spreken Dan zijn deze zeker zeer droef. Maar, me dunkt, er zullen toch ook vele vrouwen de spreekkamer binnentreden, wier grootste verdriet juist is dat zij geen kinderen krijgen. Dokter v. Tussenbroek zal toch nog wel genoeg als vrouw voelen om wel te beoordeelen of het in deze gevallen ook alleen bet met bet woord verheerlijkte moederschap zou zijn waarnaar deze zoo verlangen. Gelukkig hebben wij links en rechts om ons been voor beelden in overvloed, die deze uitspraak te niet doen en beklaag ik alleen maar de vrouw, die een dergelijke over tuiging tot de bare heeft gemaakt. Met dit wisselvallig weer, vol hoestende, proestende men- sohen is een eenvoudig middel waardoor men zich van verkouden-bezoekingen kan vrijwaren zeker wel vermeldens waard. Het is een erkend feit dat wanneer men de adem inhoudt men zonder gevaar voor steken bijen hanteeren kan. De buid wordt, als een pantser, waarin de insecten tevergeefs trachten hun angels te drijven Zoodra er lucht uit de longen ontsnapt zullen de steken doordringen. Dit is hierdoor te verklaren, dat als men de adem inhoudt de poriën der huid zich sluiten, en er dus geen opening voor den aanval is. Deze ondoordringbaarheid moeten wij ons ten nutte maken om koudevatten te voorkomen. Kouien we uit een verwarmd vertrek in de buitenlucht, dan moe ten we diep ademhalen, en terwijl wij flink doorstappen, deze een halve minuut inhouden. Gedurende dezen tijd zijn de poriën der huid ontoegankelijk voor de koude lucüt, en wanneer de lungen weer moeten functioneeren is bet lichaam voldoende afgekoeld en de kans voor koude te vatten is over. C'est simple com me bonjour. Muuche Burgerlijke Stand. Van Zaterdag 5 Februari tot en met Vrijdag LI Februari. Geboren: z. van J. F. Voest en B. P. van der Hulst. Ondertrouwd: J. H. Tijmann en J. F. Teekamp. Overleden: A. Neelissen 83 j. Overleden in het Gesticnt «Meerenberg": N. de Boer hl j.A. Stokman 66 j.; A. J. L. Reits 63 j Financieel© t UAe f fie T Mededeelingen. te. fmAster(^. Sinf' 204' j(er,cht dat zij 5 April a s. weder eene effectenveihng zal houden, en verzoekt opgave van de daartoe bestemde fondsen zoo spoedig mogelijk te willen inzenden. Bijvoeging van fondsen kan geschieden tot 19 Maart a.s. Catalogi zijn op aanvrage verkrijgbaar.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 5