dgekeurd. ■is bleek, dat er op loop van 't jaar is schietoefeningen inspectie bleken velddienstoefeningen laid, waaronder een Noord-Holland. In lie van de gemeente rkzaam aandeel dat l. Met applaus werd iter bleek, dat er in ■ven f438.10, zoodat Jan. 1908 bedroeg van 3 personen wer bevonden, van der Flier die af ir, werden bij accla- .n bet 10-jarig bestaan werd een commissie men daarvoor zal be de beer Js. Koelemij ging- rs op. g, sergeant-majoor te racht te houden over pittige, op helderen aangehoord. als de heer De Jong oemendaal-Commando- den heer De Jong ante voordracht, ilkaar te zijn geweest, Je vergadering. erbaarheid. rchtige stooten, d gestaakt; aan, den grooten ontwaakt, d met nieuw leven, amer versaagt, achtergebleven, gevraagd. klein moed en sufheid, rerfoei 1 rijf al die mufheid; mengeloei -nd, strijdvaardig, vroed, onbevreesd, leren waardig, van geest! iemen en groeien, r'nen het land. tien ontbloeien, illes tot stand. >d, weet ik dan veilig, ngen deed en heilig indt ons gereed. erdamsch Trio" in b irt geven. We ontvingü renblikken voor dit blJ met dit korte bericht hand van den heer Vil- le N. Haarl. Grt., vooi- medewerking het Amsfc F. Gelbart, loeven, violoncel. Hoee| nimmer geilt belangrijk verschil dï> en tabak verliezen in J' xerglucht ten gevolge"1 ke indrogen al heel spoeï' n hun waarde; gebak* igen dag, dat niet zorgvuft' trommel wordt weggeslol'i el ongenietbaar en de ft' er verduurzaamt zijn vle®' xed in de openlucht (Bj1 ch) als zijn collega het bit' e in den schoorsteen (to" de voordeelen, die hetW boven het W biedt voor een I»1!' welke wij hier besprak» in de volgende stellW ,e vatten: véél meer zon en over 't algemeen u#11' an in het lage land, de?" xvloed van de ijle lucbt'? haam, door vermeerde'' et aantal bloedlichaamf.' last van hevige winden1; 3rs door de sneeuwbedeÜ5 ;en absoluut stofvrij slotte nog dit. Het zou- leed doen, wan'( it de bovenstaande besft' meende te moeten of® ik aan de vaderland"; ria hun reden van best40 t Dit is allerminst het ge" alrijke patiënten uit allee" uilen deze inrichtingen vaste overtuiging een kunnen blijven vore" we voegen er aan toe: 1 lert niets aan onze mee»; iet enkel aan vele gegoe ook aan menig minde' lijder (dank zij het be"' en Nederlandsch SanaM". ,vos) de reis naar het bo"/ moet worden aange" J ;ht zeide Liebermeister op zijn plaats is in een zaal van deze afmetingen, vooral niet op een concert van een zangvereeniging, wisten de drie dames-instrumentalisten toch hun publiek te boeien. Beide trio's werden vlot gespeeld, en bewezen, hoe flink samen gestudeerd moest zijn, om dezen graad van volkomen- beid in 't ensemblespel te kunnen bereiken. En ook ieder op zichzelf hadden pianiste, violiste en celliste, in Saint- Salins" zoowel als in Mendelssohn, ruimschools gelegenheid, van hun talent doorslaande bewijzen te geven. En dat hiervan gebruik gemaakt werd, bewees wel menig fijn stukje piano spel in „Saint-Saëns", wat meer nog als Mendelssohn, als geknipt voor mej. Gelbartmenig mooi gezongen brokje melodie, door mej. Gunning's viool, of van mej. v. d. H even's cello. Maar wat een rijkdom van schoonheden ,k in beide werken. Die pikante fijnheid en geestigheid van Saint-Saëns", tegenover den warmvoelenden-immer- mt-.wiie zingenden Mendelssohn De Trio's hadden veel succes. 1 hoop het Amsterdamsche Trio spoedig nog eens in een intiemer zaaltje, op een kamermuziekvereeniging te mogen ontmoeten. i nieuwbenoemde agent van politie C. Bosloper, is den ]5n dezer in dienst getreden. Pi. cessen-verbaal zijn opgemaakt wegens het rijden met een ri zonder licht, tegen A. M. R, te Bennebroek en B. P. te Schoten. eens het loopen over verboden gronden: tegen H. enE. B. te Jvoort; J. de K. en H, J. V beiden te Haarlem. ens het verontreinigen van den openbaren weg, door mest, te_v: P. v. R. alhier.. mis openbare dronkenschap tegen A. O, te Haarlem en v, :.s het stelen van wild- of konijnstrikken tegen J. de K. te Haarlem. cesverbaal is ook opgemaakt tegen W. B. wonende te \i a/Z. en duin, wegens het delven van konijnen zonder ver- p iig van den eigenaar of rechthebbende. vond en voorwerpen: een zilveren manchetknoop met plaatje, adres te vernemen bureau van politie Overveen. loren: een bruine ceintuur; een broche; een nikkelen horloge; een sigarenkoker met zilveren plaatje waarop de C. M. en een pakje waarin zes boorden en een overhemd Schouwburg Jansweg Het Klokje van den Kluizenaar. Tooneel. Voor een eivolle zaal werd de eerste opvoering gehouden dank zij het verslag H. P. in de Stads-Editie was bij de tweede opvoering d vaal goed maar slechts iets meer dan half bezet. Dit v. jammer. De tweede opvoering was, zooals zich trouwens i denken, weer veel beter dan de eerste. De leider, de E. A. Cats, wiens portret wij hier afdrukken, heeft alle eer van zijn werk. Deze opera is met dilettanten zeer moeilijk op te voeren en, gegeven de inrichting van orkest en tooneel waarmede wij het te Haarlem nu een maal doen moeten en voorloopig ook best doen kunnen, voldeed de opvoe ring aan zeer hooge eischen. De energie waarmede de heer Cats zich sinds eenige jaren aan het werk heeft ge zet om zonder be roepsspelers en met het hem niet in de hand liggend orkest (men hoorde in de zaal zoo nu en dan duidelijk spreken van uit de orkest ruimte onder het j spelen door) ten genoegen van de medespelenden en van het publiek operette's en nu eene opex-a op te voeren, is te loven. Door velen is dan ook met genoegen in de tweede voorstelling de aanwezigheid geconstateerd van den heer burgemeester van Haarlem. De grootste aantrekkelijkheid vormde de praestatie van mevrouw Solina, eene dame die volgens vele kenners van muziek en tooneel hare roeping gemist heeft en die wij meer op het tooneel hopen te ontmoeten. Wat zijn wij Haarlemmers en Omstrekenaars toch lauwe lieden haar had eene overweldigende hulde gebracht moeten worden De vermoeiende rol wei-d met eene energie, met eene verve en lieftalligheid gespeeld, waardoor ieder bekoord werd. Hulde ook aan den heer Krul; zijn sympathiek geluid, zijne op het tooneel zoo wel uitkomende figuur en zijne duidelijke uitpraak doen steeds meer van hem verwachten. De koren waren nu en dan uitmuntend, de mise en scène te prijzen. Kleine vlekjes waren o. i. dat enkele solisten niet altijd in hun x-ol waren en dat de vertaling van den franschen tekst voor modern-nederlandsche ooren somtijds niet door den beugel kon. Zou er niet eene haai-lemsche operavereeniging kunnen worden opgericht, die zich tot taak stelde met welwillende medewerking van goede krachten jaarlijks ééne opvoering te geven met finantieel dit beginsel: na behoorlijke afschrij ving van alle kosten en vei-goeding voor leider en impressario werken voor een liefdadig doel Deelnemers en publiek dat naar onzen indruk jaarlijks in gehalte stijgt, zouden dan nog een doel hebben naast dat andereeigen genoegen. Omtrent de Janmart-opvoering van Een Wals-lllusie, van welke allerliefste operette moi-genavond te Haarlem een voor stelling gegeven wordt, doe ik de volgende losse giepen uit verschillende bespi-ekingen in de dagbladpers Een dikwijls herhaald krachtig applaus meer malen bij open doek, bewees duidelijk dat het zeer talrijke publiek zich kostelijk vermaakte en het spel en de zang waar deerde. Het geheele gezelschap Janmart roepen wij dan ook gaarne een „tot weerziens" toe. Gisterenavond werd voor de" zooveelste maal Oscar Strauss' Wals-lllusie opgevoerd, ditmaal door het Ned. Operette-Ensemble van den heer A. Janmart, dat zijne voor stelling voor een bijna uitverkocht huis (wat in het Geb. v. K. en W. wat wil zeggen) zag plaats hebben. Gisteravond althans was de Nieuwe Concertzaal van „Musis" goed bezet met een publiek, dat smakelijk ge lachen heeft om de hier en daar nogal pikante situaties, dat onder de bekoring is gekomen van de knappe, vaak meesleepende muziek, dat de uitvoerenden bij open doek en na ieder bedrijf heeft toegejuicht en eenige malen een da capo verlangde. Een volslagen succes, dat volkomen begrijpelijk is. Want de indertijd in ons blad uitgesproken verwachting, dat het „Nederlandsch Operette-Ensemble" van den heer Janmart de elementen bezit om van dit werk een goede opvoering te geven, is zeer zeker bewaarheid Dat de opvoering van „Een Wals-lllusie" (gisteravond in „Kunstmin" gegeven) een succes zou zijn, we wisten het al vooruit; de kennismaking met Janmart's gezel schap bij „Het lustige Weeuwtje" had ons die zekerheid gegeven. Strauss' alleraardigste operette, zoo rijk aan aangename, pak kende melodieën, vond dan ook gisteravond eene uitstekende vertolking. We hebben in lang den heer Vex-kade niet hier gehad, 't Was in Hamlet dat we hem het laatst te Haarlem kon den bewonderen. Thans komt hij in een voor hem zoo vreemd emplooi als we ons niet kunnen hex-innex-en hem ooit te hebben gezien en wel als den salondief Raffles in het stuk van dien naam. Hoogstwaarschijnlijk hebben onze lezers in de dagbladen voldoende over het optreden van Verkade in dit Spel gelezen en die hem hierin nog niet elders hebben gezien, kunnen Maandagavond het gelezene aan eigen aanschouwing toetsen. Ongetwijfeld gedachtig aan het gx-oote succes van den laatsten keer, komt Mignon a.s. Woensdag nogmaals onze belangstelling vragen. De bezetting is ook nu weder als toen, dus voortreffelijk, Mevrouw Engelen-Sewing, mej. Annie Hofman, de heeren van Schaik, Pul en de Vos, 't zijn allen goede bekenden. En Donderdag a.s. Komt La femme X zoo mysterieus mogelijk in het successtuk van dien naam, hetwelk in het Nederlandsch ovex-gezet zijnde wil zeggen De onbekende Vrouw. Men ziet hetuitgaan is alweer het parool. Wegens plaatsgebrek moesten eenige besprekingen van voorstellingen worden aangehouden. Voor liefhebberij- Tooneelgezelschappen. De redactie van het Dramatisch Jaarboek stelt een lijst samen van verschillende liefhebberij-tooneelgezelschappen in Nederland en zoekt daarvoor hunne medewerking. Zij verzoekt derhalve aan H.H. Bestuurderen aan haar adres, Singel 510 Amsterdam, naam en adres der vereeniging op te geven, waarop de redactie haar een vragenlijst zal doen toekomen De redactie verzoekt haar dit zoo spoedig mogelijk te melden, daar van berichten na 15 Maart ontvangen, geen nota meer aan worden genomen. Nieuwtjes, vragen Deze week zult ge de lantaarn van en antwoorden, uw rijwiel ten 5.45 ure aansteken. DE BEKENDE ZAAK. Verklaring. Onder de bijlagen tot het enquête-voorstel van mr. Troelstra is opgenomen de brief met dagteekening 6 Mei 1907 door dr. A. Kuyper aan mij gezonden Dr. Kuyper doet het daarin voorkomen alsof ik bij mijn bezoek te zijnent Z.Ed, had verzocht ,,nog een poging „aan te wenden om juffrouw Van Velzen te helpen en „tevens juffrouw Westmeyer eenigszins te ontlasten.'' Z.Ed. deelt daarna mede in hoeverre „deze poging" is geslaagd en verzoekt mij beleefd, juffrouw Westmeyer hiermede in kennis te stellen en hom wel bericht te willen zenden, dat dit is geschied. De wenschelijkheid van eene nadex-e verklaring mijnerzijds op dit punt mij gebleken zijnde, het volgende 1. Dr. A. Kuyper is eenmaal, te weten op 2 Januari 1907, door mij te zijnent bezocht. 2. Aan dr. A. Kuyper is door mij alleen gevraagd lief dadige voox-spraak te willen zijn bij zijne vermogende Katholieke vrienden om den heer Van Dieren Bijvoet, die door Mathilde Westmeyer in het ongeluk was gestort, te helpen. 3. Dr. Kuyper heeft dit goed verstaan, want bij het heengaan heeft Z. E.d. mij met herhaling mijner eigene woox-den toegezegd bij zijne vermogende Katholieke vrienden moeite te willen doen den heer Van Dieren Bijvoet te helpen. 4. Dr. Kuyper heeft zich tegenover mij niet bereid ver klaard te pogen juffrouw v. V. en daarmede juffrouw W. te helpen, hetgeen ook geen zin zoude hebben gehad omdat dit door mij niet was gevraagd. 5. Hoe dr. Kuyper er desniettemin toe kwam van mij een schrijven te willen bezitten waaruit zou blijken dat ik omtrent juffrouw Van Velzen in correspondentie had gestaan met, juffrouw Westmeyer kan ik slechts gissen. 6. Mijn antwoord, gedateerd 11 Mei 1907 luidde; »Zeerge- »leerde Heer. Naar aanleiding van uw jongste schi'ijven, »geef ik u beleefd in overweging uwe mededeeling te rich- »ten tot den curator in het faillissement van mej. M. West- meyer, Mr. Kuhn Jr. te Amstex-dam. Destijds wendde ik smij tot u in het belang van den heer Van Dieren Bijvoet »te Bloemendaal. Hoogachtend, Uw. dw. (volgt onderteekening). 7. Naar ik heb vernomen, moet dr. Kuyper na ontvangst van mijn schrijven inderdaad zijne mededeeling aan mr. Kuhn Jr. hebben hex-haaid, daarmede zelf bewijzende, dat ik mij uitsluitend in het belang van den heer Van Dieren Bijvoet tot hem had gewend. 8. Dat dr. Kuyper bij mijn bezoek te zijnent zelf de finantiëele positie van mejuffrouw Van Velzen en de persoon van juffrouw Westmeyer ter sprake heeft gebracht is iets wat ik niet kon beletten, wat reeds van elders bekend is, maar waardoor aan de juistheid van het bovenstaande niets wordt veranderd. 9. Dat juffrouw Westmeyer mxj op 5 April 1907 schrif telijk heeft bedankt voor alle moeite die ik mij gegeven heb om redding te verkrijgen bewijst alleen, dat zij in die dagen hechtte aan de door mij beproefde redding van den heer Van Dieren Bijvoet. P. Tiixeman. verband: „Für die unglüchlichen Kranken ist gerade dat Beste gut genoeg." En zoo zijn er in den loop der jaren talrijke sanatoria te Davos gebouwd, en het meest bekende en tegelijk het oudste sanatorium is wel dat van Geheimer Hofrat dr. Turban. Ver der vindt men er een Duitsch, Zwitsersch en Engelsch sana torium, die alle echter van philanthropischen aard zijn. Doch .ook wij Hollanders hebben een eigen geneesinrichting,- en wel het Nederlandsch sanatorium voor longlijdei-s. We zullen ons artikel dan ook besluiten, met het een en ander over deze vaderlandsche instelling mede te deelen. Aan het leven te Davos in hotels of pensions zijn enorme kosten verbonden, zoodat het voor weinigvermogende Hollan ders onmogelijk is een kuur mede te maken in deze inrich tingen, welke natuurlijk steeds het devies voor oogen hebben zooveel mogelijk winst te maken. Wil men eeix vrij goed en eenvoudig pension hebben, dan komt de prijs toch al minstens op 7 francs per dag, de wasch, doktersrekening en verdere extra-uitgaven uitgesloten. En juist voor menschen, wier beurs niet zoo goed gespekt is, doch wier ziekte hen verplicht toch een kuur in het hooggebergte mede te maken, is het Neder landsch sanatorium „the right home on the right place" De verpleegprijs is zoo laag mogelijk gesteld, ix 1. fr. 2,90 per dag doch men begrijpt, dat de inrichting door contributies en giften gesteund moet worden, ten eiixde het jaarlijksch vrij groot deficit van de exploitatie van het sanatorium (in 1907 meer dan fres. 140000.jaars te kunnen zuiveren. Wij bren gen dan ook met genoegen hulde aan het geheele bestuur, idoch in het bijzonder aan den le secretaris-penningmeester, den heer P. Plantenga. Al zijn tijd heeft hij steeds beschik baar gesteld voor de goede zaak en wij kunnen z'n onvermoeid ■werken en streven dan ook niet genoeg waardeeren. Talrijke moeilijkheden deden zich in den loop der jaren voor, doch steeds zag consul Plantenga nog een uitweg, die ons dan ook gelukkig tot het goede eind heeft gebracht. Moge het hem .gegeven zijn nog vele jaren zijn beste krachten aan het sana torium te kunnen wijden, zoodat over een aantal jaren z'n xdeaal verwezenlijkt wordt, n.l. den gemiddelden verpleegprijs tot Ir. 1.50 te kunnen verlagen, en natuurlijk de vereeniging :j schuld vrij te mogen zien. 0 Ook worden zelfs enkele patiënten, doch natuurlijk een beperkt aantal, door de vereeniging gesteund, zoodat die dan tegen het zoogenaamde ver minderd tarief worden opgenomen, en dus minder dan fr. 2.90 per dag betalen. De vereeniging heeft thans nog een schuld vatx ongeveer fres. 55 000.— en slechts een vast inkomen uit contributies van fres. 9000.—, terwijl, zooals we reeds zeiden, elk jaar een groot deficit gedekt moet worden. Dat dit slechts met de uiterste krachtsinspanning mogelijk is, behoeft geen betoog. Daarbij komt nog het volgende: Zooals de toestand der geldmiddelen tot nu toe was, is het voortbestaan van het sanatorium op Davos. den duur slechts mogelijk door de voortdurende bemoeiingen van enkele personeu. Vallen dezen uit, en komen niet toe vallig anderen voor hen in de plaats, zoo kunnen na enkele jaren groote geldelijke bezwaren niet uitblijven. Er moet dus behalve aan het in evenwicht brengen van de jaarlijksche ontvangsten en uitgaven, gedacht worden aan het vestigen van de inrichting op financiëele grondslagen, krachtig genoeg, onafhankelijk van persoonlijke en daardoor steeds onzekere toewijding van enkelen, om aan alle bezwaren het hoofd te bieden. Tot dit bij uitstek nuttige einddoel is het bestuur van jaar tot jaar dichter genaderd, doch nog menig jaar van hard werken zal vereischt worden, vóór het geheel bereikt is. Daarom is hulp thans nog zoo dringend noodig, en steun zoo gewenscht. Het geldt hier niet alleen het uit den weg nemen van tijdelijke moeilijkheden, doch in de aller eerste plaata het vestigen van een nuttige Nederlandsche instelling op blijvende grondslagen. Wij kun nen dan ook met beslistheid hier neerschrijvenNederlanders, steunt de Nedex-landsche Vereeniging te Davos, door öf een jaarlijksche gift te zenden, öf door contri buant te worden. Moge deze op wekking weerklank vinden bij allen, die in staat zijn op de eene of andere wijze het bestuur be hulpzaam te zijn in zijn streven: het Nederlandsch Sanatorium te Davos in steeds verhoogde mate te maken tot een nuttig onderdeel der tuberculose-bestrijding in Nederland. Door de vereeniging te helpen, zal men de zelfvoldoening hebben mede te werken tot voorkoming en verzachting van veel leed, tot vermeerdering van het levensgeluk van velen, tot bereiking vaa een nuttig doel. Secretaris-penningmeester voor Nederland is de heer J. Kerkhoven, Heerengracht 115, Am sterdam Davos-Platz, Januari 1910. B A. van Rietschoten.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 5