MET PENSION- WONINGGIDS OVERVEEN VOGELENZANG Nieuwsblad 8 voor b n AERDENHOUT - BLOEMENDAAL en omliggende a gemeenten 4e jaargang. ZATERDAG. 5 MAART 1910 No 9. Het Bloemendoalseh Ueehblad. .- •-. b.i? Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal. Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk Bloemendaalsehe weg 227. ut II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: -> Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. u' Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Bij het Gemeentebestuur bestaat het voornemen binnenkort het inrijden van de Korte Kleverlaan vanaf den Bloeniendaalschen weg geheel te verbieden. Jj dit nummer behoort een bijvoegse'. Agenda. BLOEMENDAAL. Hotel Hartenlust. Maandag 7 Maart, 8 uur. Concert :geboden aan de leden van Bloemendaal's Bloei. Solisten heeren W. Andriessen. piano; J. A. W. Dahmen, viool .Tac. van Kempen, zang. Hotel «Zomerzorg". (Eigenaar de heer Hupkes.) Dinsdag 8 Maart, 8 uur. Concert Bloemendaalsehe 1 uziekvereeniging «Crescendo", met medewerking van den 'uakterkomiek A. M. Vrugt, uit Haarlem. Hotel «Duin en Daal". Vrijdag 11 Maart, 8 uur. Concert van het Amster damsch Trio. HAARLEM. Schouwburg Jansweg. Zaterdag 5 Maart, 8 uur. Koninklijke Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel". (Abonnementsvoorstelling) Op standing, Drama. Zondag 6 Maart, 8 uur. Noord-Ned. Tooneelgezelschap, air. Tier en Veltman. Volksvoorstelling. De man met de wassenbeelden. Donderdag 10 Maart, 8 uur. Feestvoorstelling ter herdenking van de 30-jarige tooneelloopbaan van den heer Alexander Saalborn. Sapko drama. Beethoven, genrebeeld. Die schone Galaté, mythologische komische opera. De Kroon. aterdag 5, Zondag 6 en Maandag 7 Maart, 8 ur. Bioscoop-voorstellingen Alberts-Frères. Zondagmiddag 4 uur matinee. Dinsdag8 Maart, 9 uur. HaarlemscheTooneelvereeniging Jacob van Lennep", gezellige bijeenkomst. Vrijdag 11 Maart, 8 uur. Liederenavond mevrouw Marchant— Rambonnet, met medewerking van den heer Willem Andriessen. HEEMSTEDE. V o e t b al. Zondag 6 Maart, 2 uur. Union IIB.V.V. II. Ter rein aan de Spanjaardslaan. Zondag 6 Maart, 2 uur. H.F.C.H.B.S. (Den Haag). Terrein aan de Spanjaardslaan. De raad vergaderde Donderdag 3 Maart Gemeentebestuur. 1910 te 2 uur. Behalve de heer Van Hooff die nog niet geheel hersteld is, waren met den burgemeester alle leden aanwezig. De notulen der vorige vergadering werden na lezing goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken waren berichten van gedepu teerde staten omtrent goedkeuring der raadsbesluiten betref fende overdrachten van grond en de wijziging van het reglement van orde. Het verzoek van gedeputeerde staten oin inlichtingen omtrent de verkeersverordening werd in handen van B. en W. gesteld om preadvies. Van den minister van binnenlandsche zaken was een schrijven ingekomen, waaruit bleek, dat de kinderen wel het herhalingsonderwijs kunnen volgen, al zijn ze nog op de lagere school. De districtsschoolopziener was van een tegenovergesteld gevoelen. Mej. A. Abbink, onderwijzeres aan de school te Bloe mendaal, verzocht ontslag tegen een korter termijn dan bij verordening is voorgeschreven. Dit verlof werd meest eer vol verleend tegen 1 Mei 1910 of zooveel eerder als in de vacature zal zijn voorzien. De heer Leonard Springer zond namens de maatschappij «Oosterduin" een exploitatieplan in; dit ging naar B. en W. om preadvies zoodra de vereischte schriftelijke machti ging der aanvraagster zal zijn overgelegd. De aftredende Commissie tot wering van schoolverzuim werd opnieuw benoemd; in plaats van den heer Van den Berg echter werd benoemd de heer Houwen. Als lid der Commissie van toezicht op het L. onderwijs werd benoemd de heer dr. Van Beusekom. Den heer Lippits werd toegestaan aan den Overveenschen- weg 1 meter buiten de door den raad vastgestelde rooilijn te bouwenzoodanig dat de voorkant van zijn perceel te staan komt in de lijn van de voorzijden der naastgelegen gebouwen. De zandzaak was de «pièce de résistance" van den mid dag; al heeft de «résistance" niet veel uitgewerkt. De raad heeft nl. met 2 stemmen tegen, die der heeren Van Tien hoven en Tideman, toch weer den termijn van ophouden met het zandrijden verlengd. Lange beschouwingen daarover te houden lijkt ons heden niet. Hiermede houdt alles op Alvorens over te gaan in eene zitting met gesloten deuren tot behandeling van reclames plaatselijke belastingen, deed de voorzitter naar aanleiding eener vraag van den heer Bispinck eene belangrijke mededeeling aangaande de water leiding. Boringen met uitstekende resultaten hadden plaats gehad. Men meent een onderaardsche aar gevonden te hebben, die overvloedig water van goede qualiteit oplevert. Over de plaats van den watertoren is men nog in onderhandeling. De familie Van der Vliet heeft bezwaren om den toren op het duin te plaatsen. Plannen bestaan nu om hem te plaatsen op den Blinkert achter Kraantjelek. Aan het einde der maand hoopte de voorzitter dienaangaande meer te kunnen mededeelen. (Het laatste gedeelte van dit verslag is ontleend aan de Stads-Editie.) VanZaterdag 26 Februari tot Burgerlijke Stand. en met Vrij|ag 4 Maart. Geboren: d. van A. J. van der Putten en M. A. Kokkelkoreu z. en d. van D. J. Cassee en J Winkel z. van P. Muller en B. Lulofs. Overleden: W. van Rijn, 44 j. Th. J. C. Koop man, 71. j. Overleden in het Gesticht «Meerenberg": E. M. Workum, 75 j. A. Mus, 85 j. S. Ph. Kelder, 43 j. M. Claassen, 73 j. Ph. Harerlag 68 j. Een en ander uit de Februari- Diverseil. aflevering van Neerlandia. Scheepsbouw. Wanneer wij in het pas verschenen verslag van Lloyd's Register van Engelsche en Buitenlandsche Scheepvaart lezen, dat Nederland na de Engelsche bezittingen de grootste klant is der Engelsche werven, dan blijkt dat er voor onzen scheepsbouw, deze zoo bij uitstek nationale nijverheid, nog een mooie kans is om zich uit te breiden. Nederland staat in dit register over 1909 als tweede op de lijst met 26 639 ton. Aan het tijdschrift Science wordt het volgende staatje ontleend, dat den vooruitgang van enkele Europeesche talen gedurende de laatste honderd jaar aanduidt. 1809 1909 Engelsch werd gesproken door 20.000.000 personen, 100.000.000 Russisch 30.000.000 69.000.000 Duitsch 35.000.000 70.000.000 Fransch 31.000.000 46.000.000 Italiaansch 18.000.0O0 32.000.000 Spaansch 30.000.000 44.000.000 Portugeesch 8.000.000 13 000.000 Het is jammer dat de getallen voor het Nederlandsch hier niet bijgevoegd zijn Men zou dan kunnen zien, dat ook onze taal sedert een eeuw niet is blijven stilstaan. Op degenen die, zooals het vooral in België het geval is, beweren dat men met de kennis van het Fransch de wereld kan veroveren, moet dit staaltje nog al ontgoochelend werken. Naklank of wanklank der Hudsonfeesten. De secretaris der Afdeeling Nieuw York van het A N. V. is slecht te spreken over een verslag der Hudsonfeesten in de Telegraaf, waarin de schrijver, die zegt „internationaal" te zijn (hij bedoelt cosmopolitisch) het heeft over New York, hoewel Nieuw reeds lang bestond voor York er aan werd toegevoegd. Ziehier nog enkele opmerkingen van genoemden secretaris bij aanhalingen uit het verslag: „Even bij de start werdeu de zeilen van het Hudsonschip, de „replica" van de Halve Maen, gehescheu." Is afvaart niet goed genoeg? En replica? „E x c u r si e boo t e n".waar wer kelijk pleizierbooten werden bedoeld! „De. Clermont Ko pie van de eerste Hudson-steamer,... Waarom niet stoomer?" „De Parade kan... verder gaan" Hoeveel toepasselijker en nauwkeuriger ware hier „vlootschouw" geweest! „In mijn „Cable" van Za'erdag..." Een beeld.van de indrukwekkende demonstratie..." Voorgesteld aan... den gouverneur van New York State en de mayor van New York... sprak met wyd verstaanbare stem. De verslaggever „wandelt over het track van den N. Y. Central Railroad" enz. „Spoorbaan" is hem dus niet goed genoeg. In den wedstrijd van lantaarnplaatjes, Fotografie. uitgeschreven door de Amsterdamsche Amateur-fotografen Vereeniging, is door de Bloemendaalsehe Vereeniging de tweede prijs behaald. Kerknieuws. Ned. Herv. Gemeente, Zondao 6 Maart. Voorm. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen, 's Avonds 6| uur Ds. J. A. van Leeuwen. R. K. Kerk te Overveen. Zondag 6 Maart Voorm. 7 en 84 uur Gelezen H. Missen 10 uur Hoogmis 3 uur Vespers. R. K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 6 Maart Kerkelijke dienst te 74 en 10 uur. Liederenavond. Muziek. Mevrouw Marchant-Rambonnet, altzan geres, Scheveningen, zal met medewer king van Willem Andriessen Vrijdag 11 Maart a.s. een Liederenavond geven in de Kroon te Haarlem. De Prov. Overijsselsche en Zwolsche Courant van 17 Febr. schrijft Reeds eerder waren wij in de gelegenheid het sonore altgeluid van mevrouw Marchant te roemen. Ook heden trof ons wederom het mooie timbre barer stem. Met een vijftiental liederen op het programma, de aan dacht gaande en gespannen te houden, daar hoort heel wat toe. Het liefst roepen wij in onze herinnering terug «Die Lotosblume" van Schumann, welk nummer met veel voor dracht werd gezongen, evenals «Widmung" van denzelfden componist. Het eenvoudige «lm Abendroth" van Schubert werd stijlvol voorgedragen. Met «Zur Rub" van H. Wolf, wist mevrouw Marchant diepen indruk te maken. Ook «Er ist's" viel zeer in den smaak. Hier zij herinnerd aan de mareante begeleiding die trouwens ook bij de andere liederen goed verzorgd was van den heer Andriessen. Deze jeugdige pianist, van origine muzikaal, gaf in «Prélude, choral et Fugue" van César Franck, een exposé van zijn technisch kunnen, evenals in de «Rhapsodie" van J. Brahms. Tot ons genoegen lazen we in de haarlemsehe bladen dat de directie van het Koninklijk Conservatorium te 's-Gra- venhage den heer Willem Andriessen, uit Haarlem, heeft benoemd tot leeraar voor piano aan genoemde inrichting. Er waren 130 sollicitanten Concert Amsterdamsch Trio te Bloemendaal. Het Amsterdamsch Trio, (de dames: Pannv Gelbart, piano, Nella Gunning, viool, en Cato van der Hoeven, violoncel) znlW. Vrijdagavond 11 Maart a.s. een concert- geven in een der zalen van Hötel «Duin en Daal" te Bloe mendaal. Proeve van «eerlijke" journalistiek Partijpolitiek, van het roomsche haarlemsehe blad: «De Bloemendaalsehe Raad is wel aan den sukkel. De heer v. Hooff lijdende aan zijn been en de Secre taris aan zijn arm Men mompelde dat ook de heer Tideman ziek was, dat het in zijn bovenkamer niet erg pluis was, doch deze praatjes werden al dadelijk ge logenstraft door den persoon in kwestie zelf, die frisch en wel de Raadszaal binnenstapte." De beunhazen hadden zich verblijd met een dooie musch. Concert in „Harten lu st." Plaatselijk A.s. Maandag zal in hotel „Harten- Nieuws. lust" aan de leden van Bloemendaal's Bloei een concert aangeboden worden. Als solisten zullen hun medewerking verleenen de heeren W. Andriessen, piano; J. A. W. Dahmen, viool en Jac. van Kempen, zang. De restauratie van hotel „Hartenlust" Het hotel „Hartenlust" heeft inwendig eenige veranderin gen ondergaan, die hoog noodzakelijk konden worden ge noemd. Vooreerst is de entree verplaatst. Dit alleen mag op zich zelf al een belangrijke verbetering genoemd worden daar hierdoor een einde wordt gemaakt aan het ongerief dat de tijdens een concert optredende artisten om de zaal te verlaten door het publiek moesten gaan. Thans kunnen ze zich direct uit de zaal verwijderen, en, ongezien door het publiek, in een andere kamer komen. Wel is hierdoor een kamer vervallen, doch daar hiervoor een „garderobe" voor in de plaats gekomen is, schaadt dit het hotel niet. Verder is de doorgang door het kantoor vervallen en dit laatste verplaatst, zoodat thans logé's en bezoekers elk van een anderen kant de concertzaal kunnen binnenkomen. Ook in de keuken zijn belangrijke verbeteringen aan gebracht, waardoor deze thans aan meer moderne eischen beantwoordt en voor het personeel gerieflijker is. Tevens zijn, en is men druk bezig waar dit nog niet geschied is, alle kamers opgeknapt, nieu,w behangen waar dit noodig was, bijgeschilderd, opnieuw gemeubileerd, enz. En over eenige weken wordt aan den tuin begonnen, de tuinstoelen en -tafels geschilderd, kortom alle verbeteringen aan gebracht, waarnaar door de directie zoo langen tijd ver langd was. Wenschen we voor den rjverigen directeur van „Harten- lust" dat de groote uitgaven voor bovenstaande restauratie benoodigd, ruimschoots vergoed mogen worden door een drukken toeloop van logés en bezoekers en dat het hotel zich dientengevolge in een tot heden ongekenden bloei zal mogen verheugen. Het nieuwe sportterrein. Ieder wélgezind inwoner van Bloemendaal onder wien voor dit geval niet behoort de bouwexploitant zal met leede oogen hebben gezien, dat het sportterrein in het park ten noorden van hotel „Duin en Daal" is verdrongen door villa's. De kinderen van Bloemendaal, die daar in den

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 1