N.V. Mode v/h A.H.Vi De £uxe-j)r Tel. 1790 I- Engelsche voc Bekend elegs 22 BART bericht de will" (Genre Ma zomer met zoo'n opgewektheid speelden, zouden dat in 1910 niet meer mogen doen: zij waren verjaagd van hun terrein, waarvan zij niet wisten, dat het het hunne niet was! De Bloemendaalsche Bond voor Lichamelijke Ont wikkeling was in moeilijkheden! Wèl was op iedere algemeene vergadering van den bond door het bestuur aan de leden gevraagd: „ziet uit voor ons naar een terrein, dat wij krijgen voor niet of in erfpacht," maar Bloemendaal kent slechts bouwterrein en geen sportterrein Een stoute stap diende gewaagd bouwterrein moest gemaakt worden tot sportterrein Het bestuur van den Bond voor Lichamelijke Ontwikkeling heeft succes van zijn arbeid! Een wèlmeenend inwoner van onze gemeente kocht verleden week het weiland, ge legen achter den moestuin van hotel „Duin en Daal", met het doel dat terrein voor sportterrein van de Bloemen daalsche Schoolvereeniging en den Bond voor Lichamelijke Ontwikkeling ter beschikking te stellen. Bij zoo'n voorbeeld bleven de andere wèlgezinden niet achter en velen droegen een steen bij om het „nieuwe sportterrein" van een hekwerk te voorzien Zelfs de niet- wèlgezinde deed mee: de Binnenlandsche Exploitatie maat schappij van Onroerende Goederen gaf den B. B. v L. O. den hooiberg, staande op bedoeld terrein ten geschenke op voorwaarde, dat van den hooiberg een clubgebouwtje gemaakt zal worden, dat niet schaden zal aan het natuurschoon van de omgevingDat dit niet zal geschieden, zal Bloemendaal te danken hebben aan de architecten Mulder en Van Asdonk, die zich belangloos ter beschikking van het bestuur van den B. B. v. L. O. stelden, om de architectuur van het hekwerk en van het clubgebouwtje op zich te nemen. Het succes is volkomen Wanneer wij over eenigen tijd bij de oriënteertafel van het bloemendaalsche Wilhelminaduin staan, zullen we de kinderen op het nieuwe sportterrein aan den voet van het duin zien spelen en we zullen denken Bloemendaal is mooi Bloemendaal is éenig frissche lucht hebben we hier boven, maar beneden is toch ook nog een plaatsje gereserveerd om die zuurstofrijke lucht te verwerken, den bloedstroom te versnellen en de spieren te stalen ter sterking van het opkomende bloemendaalsche geslacht! Door burgemeester en wethouders is aan den heer Wierda, tjjdelijk teekenaar alhier, op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend op 1 April a.s. Door burgemeester en wethouders is aan den heer P. Hoogeveen te Haarlem vergunning verleend tot het bouwen van vier huizen aan den Bloemendaalscheweg te Overveen. 1 Maart. Benoemd aan de Oranje-school te Bloemfontein (Oranje-Vrijstaat) mej. A. W. Abbing, onderwijzeres aan de O. L. S. te Bloemendaal. 3 Maart. Geslaagd voor de nuttige handwerken mej. J. C. Duursma en J. M. G. IJzerman te Bloemendaal, leerlingen van de Kweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem. Bloemendaalsche Muziekvereeniging »Crescend o". In hotel »Zomerzorg", van den heer Hupkes, zal a.s. Dinsdag, 8 Maart, door de Bloemendaalsche Muziekvereeniging Crescendo" een concert gegeven worden, onder leiding van den directeur, den heer D. Couwenhoven. Het bestuur van «Crescendo" heeft zich de medewerking verzekerd van den bekenden haarlemschen karakterkomiek, den heer A M. Vrugt, die, als gewoonlijk, zijn auditorium wel weer aan het lachen zal weten te brengen. Ruim een week geleden is onzen gemeente-secretaris, den heer A. J. van der Flier, in Haarlem een ongeval over komen. Z.E.A. gleed uit sn viel met het bovenlichaam zoodanig op den rechter onderarm dat een der beenderen daarvan brak. Te rijtuig naar dr. Brongersma vervoerd zette deze met zijne gewone kalmte in een ommezien de breuk die den volgenden dag door dr. Westerman (den bekwaamsten chirurg misschien van geheel Nederland) werd bekeken en geene verdere voorziening meer bleek te behoeven. De toestand van den patiënt is, de omstandig heden in aanmerking genomen, naar onze lezers met ge noegen zullen vernemen, zeer gunstig. Op de laatste algemeene vergadering van Volksweerbaar heid afdeeling Bloemendaal, dus van 't Bloemendaal-Commando, is eene commissie benoemd tot het voorbereiden van eene feestelijke viering van het tien-jarig bestaan. In verband met het ongeval den heer Van der Flier, die deel uitmaakt van de commissie, overkomen, het thans nog ongunstige jaargetijde en de wenschelijkheid de gewoonte in te voeren op den geboortedag van prinses Juliana feestelijk vacantie te nemen, heeft een der andere comrnissitleden het plan voor te stellen den 30sten April a.s. uit te kiezen voor een heidenkingsfeest waaraan de geheele gemeente, althans Overveen en Bloemendaal, iets heeft. De heer Tepe, van hier, laat een keurwerkje uitgeven van zijne belangrijkste lichtopnamen uit de vrije natuur. Men kan op het boekje inteekenen bij den boekhandel, ook van den heer P. Stins alhier. De heer mr. P. Tideman zal op Woensdagavond a.s. voor het gezelschap D. I. U te Castricum eene lezing houden getiteldEenige opmerkingen over de praktische be tte ke nis van het rechtsleven. Bloemendaalsche journalistiek. Alhier is verschenen Het Springduiveltje, weekHad voor de jeugd. Prikkebeen, Peddelaar en Puck vormen de redactie Tante Louise werkt mee in de afdeeling: handwerken. Zjj teekent daarbij niet onaardig. Het verhaal onder aan de bladzijden Het zwarte spook van de spoorbaan is indruk wekkend het eindigt meestal op zeer spannende oogenblikken. Versjes, raadsels, anecdote's vinden wij er, en in het tweede pummer zelfs twee advertentiën. Voorloopig verschijnt het (>lad op Maandag. Wie het adres der redactie wil weten melde zich aan in het huis aan den Lagen Duin en Daalschen Weg, waar de krakeling uithangt. Enkele nummers kosten voorloopig f 0.0J6. Klaas. Er was een tijd, waarin een brief, in welk deel der toen malige beschaafde wereld ook verzonden en alleen voorzien vqn 't adres «Boerhaave", de plaats zijner bestemming be reikte. Er was een tijd, dat de simpele aanduiding op een brief «Aan Kees" voldoende was, om, waar ook gepost, den brief linea recta naar den beroemden wereldwandelaar op Slangenvecht bij Breukelen verzonden te krijgen. Maar wat deze beroemdheden presteerden op 't gebied van werel,- reputatie, wordt langzamerhand geëvenaard door de gemeente vermaardheid van «Klaas". Vraag den kleinsten straatkleuter in Overveen, wie of waar Klaas is, en hij zal z'n vingertje uitsteken in de richting van 't Kweekduin. En dat in nog geen jaar tijds en zonder een cent voor reclamekosten uitgegeven te hebben. Is 't niet voor firma's, die 't, zelfs met opoffering van groote sommen voor reclame, niet gelukt, hun naam bekend te maken, om uit hun vel te springen van jaloerschheid 't Eenige, wat Klaas er voor gedaan heeft, is geregeld eiken dag een 14 of 15 keer van Kweekduin te hippelen naar «den polder." Dit is voldoende geweest, om zich de sympathie te verzekeren van allen, die 't met de dieren in 't algemeen en het afgebeulde zandkarrepaard in 't bizonder, goed meenen. Maar tevens, om zich de ongenade op den hals te halen van de zwartgesmooktevilla-bewoners (op 't koppelteeken te letten asjeblieft!) uit 't Kweekduin, die, o bewijs van menschelijke wuftheid, nu eens, om den onhoud- baren overlast door Klaas aangericht, om z'n verdwijning en dan weer, soms gelijktijdig, om uitstel van afscheid nemen vroegen. En, alsof z'n de witte-gevels-smoezelig-kleurende-zwarte- smookwolken al niet erg genoeg waren, ging hij zich ook nog aan andere wandaden te buiten. Minstens werd hij er namelijk middellijk de oorzaak van, dat een vrouw, in de buurt wonende van zijn rijk, zenuwlijderes dreigde te worden, dat hij elders een gedeelte van een plafond naar omlaag deed tuimelen, dat hij een geheele buurt van buitenmenschen 's morgens uit haar zoeten dommel wakker gierde, dat hij Bloemendaal's vroede vaderen tegen elkaar in't harnas joeg, dat hijmaar genoegzijn zondenregister was te vol dan dat hij nog langer geduld kon worden. Zijn verdwijning was besloten. Noch het feit, dat hij in korten tijd 't Kweek duin met een flink stuk bouwterrein had verrijkt, waarop weer (de gemeentekas ten goede komende) belastingbetalende rijken hun villa's kunnen doen verrijzen, noch het tot stand komen van een mooien, breeden weg van Overveen naar Haarlem, noch de «nieuwtjes" die hij door z'n uitstapjes buiten de hem toegestane ruimte aan dagbladrapporters vaak verschafte, noch het in de bres springen voor het karrepaard, noch het een noch het ander, waren in staat, de schaal van zijn deugden te doen overhellen en hij moest ver dwijnen, 1 Maart was als uiterste termijn gesteld Maar zijn patroon had er belang bij, dat Klaas nog wat langer zou genbten van de gezonde overveensche zee- en duiulucbt alvorens hem over te plaatsen naar den meer vochtigen bodem van Aalsmeer of Amsterdam. Intusschen, Klaas was tot werkeloosheid gedoemd. Vier dagen lang hield hij zich op in z'n houten woning, wat voor de kweekdumers be- teekende, 4 dagen van rust en zonder vreeze, van onder hun eigen plafond bedolven te worden. Nog voor een maand werd, bij wijze van aller-allerlaatste gunst, aan Klaas gastvrijheid verleend in Overveen. Aldus was besloten in Bioemendaals vergaderzaal. Vol moed toog Klaas weer aan 't werk, om de gedwongen rust weer te compenseeren. Gelukkig, hij was weer vrij, weer uit z'n be nauwende woning. In dolle uitgelatenheid, als een oud mijn- paard, dat, na een paardenleven lang in de donkere gangen der onderwereld gezwoegd te hebben, eindelijk weer boven komende, de goddelijke zon, het heerlijke licht, de frissche lucht weer gewaar wordt, eerst versuft staat om daarna de stramme pooten op te heffen en als in z'n jeugd te huppelen van levenslust, hipte Klaas gistermiddag z'n loods uit, «het hoogje" af en den polder in. Vrij! Alleen z'n staart van 10 volgeladen zaudkarren zat 'm echter nog in den weg. Maar, wat nood In een oogenblik heeft hij er zich van ontdaan. Met steeds grooter vaart holt deze, nu niet meer in z'n be wegingen belemmerd door Klaas, de helling af en z'n verderf tegemoet. Want eensklaps, daar tuimelen de 9 zandkarren in de grootste verwarring op en over elkaar, een groot eind rails vernielende en den weg voor geruimen tijd versperrende. Toen liet Klaas z'n welbekend gewor den angstig gegil in kort afgebroken stooten hooren. Be koeld was z'n dartelheid en geruimen tijd stond hij roer loos de ïuïne van z'n verongelukte staart te aanschouwen. Aldus eindigde Klaas „den eersten dag eens nieuwen levens." Donderdag n.m. brak er brand uit in de boeren behnizinge van den landbouwer C Warmerdam, staande op „Mariënbosch" te Vogelenzang, gemeente Bloemendaal Voor dat de brandweer ter plaatse was. was het woonhuis gedeeltelijk uitgebrand,doch wist men den brand toch in zooverre de baas te worden dat de aan het woonhuis grenzende stal behouden bleef Het vee. dat in de weiden was gejaagd, kon tegen den avond weer op stal gebracht worden. De brand schijnt ontstaan te zijn door den schoorsteen en moet reeds den vorigen dag al smeulende begonnen zijn. Het mag een geluk genoemd worden, dat op den dag de brand tot een uitbarsting is gekomen, anders waren er zeker menschenlevens te betreuren geweest, gelet op het groot getal kleine kinderen der bewoners en de ziekte van den man Verzekering dekt de schade. Uit het pol it ie ra pp or t. Gevonden en terug te bekomen bij dr. Kam, een gouden doekspeldeen paar kinderhandschoenen politiepost Bloemendaal; politiepost Overveen een dameshand schoen; bij F. Hin. Zijl weg, een bruin lederen portemonaie met inhoud; bij M. v. d. Wel, pompstation te Overveen, een over schoen en politiepost Overveen een sleuteltje. Verloren: een handmof, een bankbiljet van ƒ10.een van f 25.een zwart zakje waarin 3 schorten en een beurs met inhoud, een portemonaie met inhoud, een wit jasje. Proces-verbaal opgemaakt tegen C C. M. te Zand voort, wegens het loopen over verboden gronden; tegen H J K. en R. G. te Haarlem, wegens het rijden zonder lichttegen J V. te IJmuiden, wegens overtreding van art. 461, W. v. S. en tegen L. L. te Velseroord, wegens het stellen van wildstrikken Alexander Saalborn. Tooneel. Den 10en Maart, hoopt een der veteranen der dramatische kunst, Alexander Saal born, te Haarlem zijn dertig-jarig verblijf hier te lande eenigszins feestelijk te herdenken Zijn portret, zoowel als zijn levensbeschrijving, hier op genomen, hebben we ontleend aan het tijdschrift Het Leven. „Zoon van een kunstenaarsfamilie, zijn vader was eerste hoornist aan de Keizerlijke Opera te St. Petersburg, ging hij, toen deze overleden was, naar Duitschland om zich aan de tooneelspeelkunst te wijden. Hij slaagde er in zich als tooneelspeler, zanger en regisseur een goeden naam te ver ALEX. SAALBORN. werven en werd ten slotte verbonden aan het gezelschap der beroemde Meiningers. Met Possart kwam hij te Amsterdam en dit besliste over zijn verder lorhij keerde niet naar Duitschland terug, doch vestigde zich hier. Gbrs. Van Lier boden hem de plaats van regisseur aan en onder zijn leiding werkten daar tal van be kende kunstenaars, als Veldman, Moor, Royaards, Jeanne de Groot zijn latere echtgenoote Betsie van Gel der enz. en menig beroemd werk werd door hem in scène gezet. Maar de vocaal- dramatische kunst had voor Saalborn steeds de grootste aantrekkelijkheid gehad en toen hij een aanbod kreeg om bij de Duitsche Opera te Rotterdam te komen, bezweek hij voor de ver leiding en ging, Te Rotterdam heeft bij als direkteur toen mooi en goed werk verricht, meesterwerken van Wagner voor de eerste maal voor het voetlicht gebracht, is ook op een feestavond als Beethoven optreden en heefd daarbij ge toond, dat hij lang niet van acteurstalent ontbloot was, doch het geluk bleef bem niet bijde onderneming moest ten slotte worden opgeheven. Weldra echter trad Saalborn op als direkteur van denver- bouwden kleinen Schouwburg, waar o.a. Alex Post en Myin hun eerste tooneelstappen deden. Daarna zien wij hem als regisseur verbonden aan de H 1- landsche Opera van De Groot in den Parkschouwburg en o 1894 ging hij in dezelfde positie over bij C. van der Lindt-n, De bloeitijd der Nederlandsche Opera was echter slechts vin korten duur en de zaken werden geliquideerd. Saalborn dorst het toen ondernemen met een eigen Duit li Operette-Gezelschap den Hollandsehen Schouwburg te ge spelen, doch het Amsterdamsche publiek voelde toen blik baar nog niet veel voor de Duitsche Operette, ook deze pog:jg mislukte en ten einde het hoofd boven water te houoen nam onze jubilaris met Barendse en Verhagen de leidïg van een tooneelgezelschap in het Paleis voor Volksvijt op zich. Maar het lot bleef hem niet gunstigtrots de moo' te melodrama's kon de onderneming niet worden voortge et. Toen een tijd van tobben, waarbij de provincie met -en klein gezelschap werd bereisd, daarna weer mooie dager bij het Haarlemsch Tooneel, van Bouwmeester, straks weder minder zonneschijn, waarbij intusschen hard gewerkt werd met operettes als Het omolijke Weeuwtje en WaDdi om waarmede Saalborn het eerst onze landgenooten in ke nis bracht." Thans is Saalborn aan geen gezelschap vast verbond-n, doch hij blijft vertrouwen op de toekomst. Met on vermoeit ar optimisme maakt hij plannen voor de toekomst en ziet hij gouden bergen aan den gezichteinder zijner verbeelding ver rijzen. Mogen die drooruen eenmaal verwezentlijkt worden! Ook wij hopen en vertrouwen dat het jubilé van den heer Saalborn niet onopgemerkt voorbij zal gaan en dat het publiek den man die zijn leven aan de kunst heeft ge wijd en met al zijn krachten getracht heeft haar met eere te dienen, geestdriftig zal huldigen. Velen zullen den jubilaris op zijn feestavond te Haarlem een bewijs van waardeering willen schenken. Om hun dit gemakkelijk te maken heeft zich eene commissie gevormd, bestaande uit de heeren jhr. A. W G. van Riemsdijk, mr. P. Tideman, Ernst H. Krelage en G. J. van Gasteren, die in een circulaire gericht ann enkele kunstliefhebbers de hoop uitspreekt, dat aan het bureau van den Schouwburg van vele zijden steun mag inkomen. Het zal op den feestavond niet aan kunst ontbreken. Ten eerste fragmenten uif Sapho, drama van Legouvé, waarin me vrouw Saalborn—De Groot de titelrol vervult. Daarna een genrebeeldBeethoven in welke creatie de heer Saalborn zoo geschitterd heeft, en ten slotte de mythologische komi sche opera Die schone Galaté, van Franz von Suppé met haar bekoorlijke muziek. Bloemendaal I Bloemendaal II. Sport. Daar beide elftallen vrij van match waren besloot 't bestuur een flinke oefenmatch te organiseeren en wel tusschen 't 1ste en 2de elftal, 't Eerste elftal kwam volledig in 't veld, terwijl 't 2de team Zweerts miste. Na aftrap onderneemt de Bloe mendaal II voorhoede een mooie rush op 't vijandelijk doel, die echter tot niets leidde 't Tweede elftal speelde zeer goed samen en zoo kwam 't dan ook dat 't Iste er heel wat moeite aan had. 't E-rste doelpunt kwam voor B.V.V. I uit een corner van links. Roskam die totaal ongedekt stond, kopte den bal op handige wijze in 't net. Stand dus 10 voor 't eerste. Bloemendaal II zat flink op den bal en bracht 't doel van hun tegenstanders duch tig in gevaar, 't Tweede doelpunt kwam uit een corner van rechts en met een 20 voordeel werd van doel ge wisseld. In de rust nam de heer van der Enden een kiek van 'teerste en tweede elftal, die beide goed gelukt zijn. Na de rust pakte 't 2de weer hevig aan. Zoo gauw kon een 1ste elftal speler den bal niet krijgen of een zwerm van 2de spelers dwarrelde om hem heen. Vooral de beide backs van Bloemendaal II waren in conditie en verijdelden menig ge vaar. Toch werd 't doel van Bloemendaal II hevig bestookt totdat Roskam met een goed geplaatst schot den stand op 3—0 bracht. Men zag nu duidelijk dat B.V.V. II een tegenpuntje halen wilde. Lange Rok bekogelde ten minste al vanaf de helft van 't veld 't doel zijner tegenstanders. Eindelijk kopte Kemper den bal in 't net van 't 1ste elftal. Vreugde onder de spelers 't publiek, dat Bloemendaal trapte van Riessen den h maar deze goal werd do 't Einde kwam dus met elftal spelers. Dat 't 1ste zou winnen Voorwaar, Bloemendaal I toe was 't center spel va ze zoo altijd speelden, altij de kampioenen niet in de spelen? A.s. Zondag speelt wedstrijd tegen Union II laten afschiikken door de wedstrijd, ja, dan zijn z kampioen te zijn is veel boodschap in Heemstede. Het 1ste elftal speelt oo een friendly-game tegen Z Uit andere Warei gemeenten. stellir die vi Vooral het hoofdnummer dramatische schets voor h bijzondere kleurenpracht keering. Het repertoire moet toch wel onuitputtel met zoo vele groote num aardigheid om naar de li het publiek nog lang de bioscoopvoorstellingen hoe groot is ook niet langen avond van acht gegeven wordt. Ook morgenmiddag we( speciaal samengesteld proj van deze kunst, die leerz Onthoudt hun dit heerli een zoo reikhalzend veria mee om getuige te zijn v «O n Zaterdagmiddag vergad de leden der afdeeling H; eeniging «Onze Vloot." presideerde en heette n De medische k „Algemeen Hande „Deze heele ine uit, maar bij de „1 komen er ook and dan hun voordeel dus goed uit zijn Uittreksels van de „Bloemendaalsch heeft een zuiverht grenspaal schijnt g „Haarlem's Dagl indruk krijgen, da maar die, om wete „Nieuwe Haarl. onze groote bewo neming, een inricl land kan wedijver „Stads-Editie de zal een propagand N.B. De Boei gen, ge A.H.va Heeren G-EDIj Werkt m Leeghwaters

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 2