a's Orgels )ERL EN ZOON RTLING, WIJK. raciet, §as- Briketten. ilcursus YARD- LENIENT fi. Cats. eet uil het fB ij en Park. Santpoort/ !t 56 eerste prijzen. npelbanden lel S Si rerk enz. it it Haarlem. fl: 8 P.K. 2495.—. ihoon 414. HAARLEM esstr. 33, Haarlem. Bijvoegsel van „ijet jjloemendaalsch Weekblad" Kelti rig3- HONIG, te ba-ir ie Bloemendaal bij: DTHORST, J. P lL en P. RUTTE jent per flacon. L Va kilo eerste raag e natuurhonig. ET HECK, HAARLEM. racht 118, - Telefoon 1338. ile reparatie inrichting, ten door het geheele rijk. if-Boekbinders van A. de Koningin-We A Kantoor 1LEPHOON 748. E SOORTEN VAN r STOFFEN. Brouwersvaart 106/108. nsdags en Vrijdags v. 2-3 uur. SSTRAAT 5IA rood. i 1511. HAARLEM. wan Zaterdag 5 Maart 1910. No. 9. Ihe Christian Commonwealth bevat weer Voor onze Dames, een interessant artikel gewijd aan de belangrijkheid en het goed recht, der schoolklinieken. Dit keer wordt er in het bizonder de aan dacht op gevestigd van hoeveel belang het is dat de maal tijden der kinderen op school verstrekt worden. De gezondheid van het jongere geslacht, de hoop dei- natie, is van zooveel belang dat ik de verzoeking niet kan weerstaan er een gedeelte van te vertalen. Wanneer zal de blijde dag aanbreken, waarop vertaling overbodig zal zijn "j en wij de gulden indrukken van een hollandsehe school- kliniek kunnen weergeven »De schoolkoks in Bradford-school, met hun witte mut- «sen en schorten zijn verblijdende teekens. De chefkok is «eerstens een kok der nieuwere richting, niet een simpele «broodbakker of soepbereider, maar een ontwikkelde, jonge «man, goed vertrouwd met de geheimen der voedingswaarde, «en blakend van enthousiasme voor de kleuters, die zijn «diners eer zullen aandoen. Hij bakt het brood voor zich run zijn talrijk kroost in een grooten oven. De nieuwste «machines zijn te zijner beschikking. Het is gemakkelijker «en ook goedkooper om die up to date en toch huiselijke richtingen te hebben dan maar te bestellen. Liever een strever, koning van een groot kookpaleis, eiken dag weer aan tracht, het ideaal van volmaakt ;,eet te bereiken, dan alles te «laten halen". De douche «e. zweminrichtingen zooals die in de Bradford-school zijn, «ai -sten in iedere school aangetroffen worden. Het is al «biji.a dertien jaar geleden, dat de eersten hiervan werden ericht, en toch worden nog in de armste en bevoikste lieten van Londen scholen gebouwd zonder gelegen- tot reiniging. Voor duizenden is de badkamer bet rijkste zoowel als het noodzakelijkste vertrek. Maar al deze nieuwe aanhangsels behooren in een huis, in de school", roepen verschillende stemmen. Het Alsof het mogelijk is, ze in alle huizen aan te »b ngen en toch, zonder reinheid blijft alle lichamelijke ieding haif werk. Het publiek gaat dit gelukkig inzien en daar dit geen nster is met een steenen hart, maar een massa men- elijke wezens wier oogen langzamerhand opengaan voor hoogere en breedere doel van het leven, zijn er «al gegevens die aantoonen, dat zij gelukkig zouden zjjn «als zij de wereld konden veranderen, zoo zij de middelen -maar voor 't grijpen hadden Uit bovenstaand blijkt weer dat men in Engeland er :nee bezig is een afdoend antwoord op het ingewikkeld opvoedkundig hygiënisch vraagstuk te vinden. Ideaal moet le toestand in Finland zijn. Voorstandsters van vrouwenkiesrecht verwijzen altijd met irotsch naar dat land, waar zooals algemeen bekend, de vrou wen gelijke rechten met de mannen hebben. Men treft er geen aparte scholen voor jongens en meisjes aan, als kleine kinderen in de lagere scholen beginnen zij reeds samen te werken, cm daarna de universiteit te Helsingfors te be zoeken. Het navolgingswaarde in Finland is, dat geldgebrek geeri 'etsel kan zijn geesteshonger te stillen. De universi teit Helsingfors vraagt alleen een kleine som voor het eir examen. Alle scholen in Finland moeten aan strenge hygiënische eischen voldoen. De omgang tusscheu de twee teksen is zeer karakteristiek, en de vrouwen hebben een gave, welke hun optreden in publiek succes waarborgt: de gave van het woord. Li, de finlandsche rijksdag gaat het eenvoudig toe jn geen ceremonies als de president met zijn secretarissen mi -nkomt. Vóór hem in een halven cirkel zijn da plaatsen en iessenaars van de leden. De verschillende partijen zitten 'ij elkaar, de vrouwen nemen bij de mannen plaats naar lang haar politiek etirjuet. Jong-Finland, oud-Finland, zweedsche partij, sociaal-demoeraten en eenige onderafdee- lingen. Over bet algemeen kleeden de vrouwen zich eenvoudig, alleen eenige socialisten verschijnen in het rood. Verbazend veel luxe vertoont bet moderne ondergoed. De hemden zijn kort en nauw en meer naar den lichaams vorm geknipt,, zonder mouwen, alleen maar door een schou derspang vastgehouden. De pantalons nauw, onderrokken aansluitend, haast niet ingehaald, alles haast overdadig met borduursel, kant en lint versierd. Als regel geldt dat de moderne vrouw zich een kleur kiest, die haar lijfgoed karakteriseert. Mouche. De weg door het luchtruim- Boekaankondiging Alph. Berget. Voor Nederland bewerkt 00 (|001. yy jj Cool, eerste-luitenaut der Genie. Haarlem. H. D. Tjeenk Boekbeoordeeling. willink Zoon. Hen fraaie en ongetwijfeld kostbare uitgave, rijk ge ïllustreerd en in bevattelijken vorm geschreven Een boek dat, z.ooals de schrijver zelf aangeeft, een overgang vormt tusschen de populaire beschrijvingen in tijdschriften, boek jes of brochures en de meer diepgaande, wetenschappelijke werken over de luchtvaart. De vertaling of liever de bewerking van het boek van j Berget «La Route de l'Air" is door den heer Cool met I groote nauwgezetheid volbracht; zelfs heeft de heer Cool niet geschroomd, gelijk uit zijn «voorwoord' blijkt, nu en I ^an eenig «retouche" aan te brengen, doch steeds zoodanig, j dat het boek, ook bij die gedeelten, toch het werk van i Berget mag blijven heeten. Het eerste gedeelte behandelt de bestuurbare ballons, hun samenstelling en hoe ze behandeld dienen te worden, levens heeft de schrijver gezorgd voor eene populair-weten- I schappelijke beschrijving van den luchtweerstand en waarmee te dezen opzichte door den luchtschipper rekening dient te i worden gehouden, als vorm van een ballon, snelheidsin vloeden, evenwichtsvoorwaarden, sturen in hoogte- en zij - waartsche richtingen en het plaatsen der schroeven. Onge twijfeld is dit het meest belangrijke hoofdstuk wat de bal lons betreft; de beschrijving is helder en van aangenamen verhaaltrant, zoodat de lezer, die reeds dadelijk op zijn ge mak is gezet door de eenvoudige en alles omvattende uit eenzetting der grondbeginselen, zonder zich te vermoeien kan doordringen in de geüeimenissen die het wezen der lucht vaart nog steeds voor velen heeft. Verder bevat het eerste deel verschillende gegevens noo- dig voor de kennis der beteekenis van den wind voor de bestuurbare ballons, geeft het een juisten kijk op de be langwekkende bijzonderheden wat hun samenstelling en be handeling betreft en eindigt met een uitvoerig overzicht der geschiedenis en beschrijving van eenige der voornaamste bestuurbare ballons. Het tweede gedeelte handelt over de vliegmachines. Na hierin de grondbeginselen behandeld te hebben, waarin het vliegen der vogels en de evenwichtsvoorwaarden van vlieger en aëroplaan behandeld worden, komt de schrijver tot de toe passing der algemeene beginselen en de constructie van Vliegmachines en bestuurbare ballons van Santos Dumont. {Proeve van illustratie.) vliegmachines, geeft eene beschrijving van eenige der voor naamste vliegmachines, om aan de hand der geschiedenis, beginnende met de eerste pogingen op het gebied der aviatiek, n.l. van Georg Cayley omstreeks het begin der 19e eeuw en eindigende met het bekende nederlandsche tijd schrift De Luchtvaartzijn leerzaam en interessant standaard werk te besluiten, na nog eenige mededeelingen gedaan te hebben omtrent de toepassingen der luchtvaart. Men ziet, dat de rijke stof degelijk is bewerkt. De tal rijke illustraties verduidelijken den tekst zeer en maken het werk van een dubbele waarde. Voor den energieken haarleraschen uitgever wenschen we dat het kloeke boek gretig gelezen moge worden, gelijk het verdient. We mogen trotsch op dergelijke nederlandsche uitgaven zijn, die voorzeker aangemoedigd en gesteund die nen te worden. De hier afgedrukte cliché, welwillend door den uitgever hiervoor afgestaan, geeft een duidelijk beeld van de wijze waarop het werk geïllustreerd is. Bij den uitgever G. J. Slothouwer te Amersfoort zal dezer dagen het licht zien„Officiële bescheiden betreffende de dienst van Multatuli als Oost-Indies ambtenaar" door P. M. L. de Bruyn Prince, oud-vice president van den Raad van Indië. Bij de firma Valkhoff Go. te Amersfoort is van Thérèse Hoven een nieuwe roman, getiteld. Santa Catherina ter perse. Santa Catherina is het vijftigste boek dat, ter gelegenheid van den vijftigsten verjaardag van deze gevierde schrijfster, 2 April a.s., met haar portret zal verschijnen. Haar eerste boek In het schemeruurtje bij tante Thérèse kwam in 1889 uit, zij heeft dus ongeveer 20 jaar over bet vijftigtal gedaan. Haar boeken zijn te onderscheiden in kinderboeken, meisjes boeken en romans. Ze voerde achtereenvolgens de redactie van St. Nicolaas (voor kinderen), Voor onze Meisjes Onze Meisjeswereld en nam een korten tijd de redactie van De Hollandsche Lelie waar. Bij dezelfde firma is ter perse van Joannes Reddingius, den dichter van Johanneskind, een verhaal, getiteld: Cyntliio. In de raadszitting van Donderdag 3 Onderwijs. Februari j.l. was door de commissie van toezicht op het L. O. en M. O. een verslag over 1909 uitgebracht. Hoewel we het gaarne wilden opnemen, is het rapport echter te uitvoerig om in zijn geheel te plaatsen, weshalve we onderstaand uittreksel, de voornaamste punten bevattende, hieronder laten volgen Het verslag begint met er op te wijzen, dat het jaar 1909 vele gewichtige veranderingen voor het onderwijs in deze gemeente heeft gebracht in de eerste plaats behooren daartoe de belangrijke vergrooting der O. S. te Bloemen daal en de reorganisatie van de christelijke school. De commissie resumeert de aangebrachte verbeteringen aan de O S. te Bloemendaal en brengt hulde aan den architect Robbers, onder wiens leiding de verbouwing werd uit gevoerd. Omtrent de openbare scholen te Overveen en Vogelen zang zegt de commissie: „Wel is waar vernam zij uit de dagbladen, dat op de begrooting een bedrag is uitgetrokken voor den bouw eener geheel nieuwe school te Vogelenzang (waarvan zij inzage der plannen met recht tot praeadvies zeer zou apprecieeren) doch omtrent verbetering en uitbreiding der O. S. te Overveen zag zij te vergeefs naar voorstellen of plannen uit Toch is de toestand dier school van dien aard, dat verbetering niet langer kan uitblijven en de commissie veroorlooft zich met aandrang andermaal hierop te wijzen. Reeds in haar vorig verslag schreef zij, dat het gebouw zeer veranderd is en niet meer aan bescheiden eischen be antwoordt, dat de ventilatie uiterst onvoldoende is en de gehoorigheid zeer nadeelig voor den geregelden gang van het onderwijs. Enkele klassen zijn veel te talrijk bezet. Waar één klasse van meer dan 40 leerlingen reeds den geheelen onderwijzer vordert tot het geven van degelijk onderwijs, daar behoeft het geen betoog, dat dubbele klas sen van 44 leerlingen voor één onderwijzer te veel zijn en te veel van hem eischen om de resultaten van het onder wijs te doen beantwoorden aan zijn daarvoor gegeven inspanning De lokalen zelve bieden geen genoegzame ruimte, de af stand tusschen de banken onderling en tusschen dezen en den muur is zóó gering, dat er van doorgang geen sprake meer is, teiwijl de ruimte in de klasse van dien aard is, dat men zich nauwelijks bewegen kan. Ook uit hygiënisch oogpunt handhaaft de commissie hare reeds vroeger uit gesproken bezwaren. Volgens de wet toch moet er voor ieder lokaal een urinoir zijnhier vindt men er in 't ge heel slechts één. In de ventilatie der gangen kwam een geringe verbetering tot stand door het aanbrengen van kokers; desniettegenstaande is de lucht meestentijds ondragelijk en zulks omdat de 5 privaten onmiddellijk gemeenschap met de gang hebben". De commissie noemt de resultaten van het onderwijs over het algemeen bevredigend, toch meent zij een ernstig beroep op de onderwijzers te moeten doen om de zuivere uitspraak van het Nederlandsch te bevorderen. Leermiddelen en meubilair verkeeren in voldoenden toe stand; zij pleit evenwel op hygiënische gronden voor af schaffing der lei. Ook prijst zij het onderhouden van school tuinen en uit de wenschelijkheid dat deze algemeen worden ingevoerd. De commissie wenscht dat op alle scholen aan de leerlin gen gelegenheid gegeven wordt tusschen schooltijd onder toezicht van de onderwijzers over te blijven. Het nieuwe leerplan der O. S. te Bloemendaal besprekend, betreurt de commissie, dat zij voor de vaststelling daarvan er geen inzage van kreeg, doch constateert gaarne, dat de school thans zal opleiden voor inrichtingen van middelbaar onderwijs en gymnasium. Het Franseh, dat nu in het leer plan is opgenomen doch niet verplichtend is gesteld, wordt na de gewone schooluren gegeven, hetgeen evenwel door sommige ouders ongaarne wordt gezien en door de commissie evenzeer wordt betreurd, aangezien de schooltijden daardoor belangrijk worden verlengd Omtrent de O. S. te Vogelenzang zegt het verslag, dat waar de raad tot stichting van een nieuw schoolgebouw be sloten heeft, de commissie het onnoodig acht, andermaal de bezwaren tegen de bestaande school op te sommen, bezwaren, die in het vorig verslag uitvoerig werden behandeld en ook thans nog onverzwakt worden gehandhaafd. Zij meent den toestand uit paedagogisch en hygiënisch oogpunt beslist te moeten afkeuren. In een bespreking der bloemendaalsche school, hoofd de heer Ulehake, heet het: «Waar in het vorig verslag over de methode, op deze school toegepast, vooralsnog geen oordeel werd gegeven, daar is het der commissie aangenaam te heb ben ervaren, dat bedoelde leerwijze zeer gunstige resultaten heeft gehad, daar immers van de 13 leerlingen die voor H. B. S. en gymnasium toelatingsexamen deden, er 12 slaagden. De gehouden tentoonstellingen toonen op duidelijke wijze aan, wat een samenvoeging van hand- en geestesarbeid, als op deze school toegepast, vermag. Betreffend de christelijke school zegt het rapport o. a. Nadat in het vorig verslag een niet zoo gunstig oordeel over school en onderwijs werd uitgesproken, was het een voldoening spoedig daarop van het bestuur der school be richt te ontvangen, dat de school zou worden opgeheven en een geheel nieuwe school met verbeterd leerplan zou worden gesticht. Onder deze omstandigheden vond de commissie geen aanleiding hare bezoeken aan de oude school voort te zetten, doch zal zij met belangstelling het onderwijs in de nieuwe school volgen en in haar volgend verslag daarover uitvoerig rapporteeren. Omtrent het middelbaar onderwijs gegeven in de bijzondere Middelbare School voor Meisjes, zegt het verslag haar vroeger uitgesproken gunstig oordeel in elk opzicht te kun nen handhaven. In den loop van dit jaar zal een nieuw gebouw in de Koepellaan in gebruik worden genomen, daar de geschiktheid van het tegenwoordige, zoowel door de directrices als door de commissie werd afgekeurd. Het verslag besluit als volgt: „Gekomen aan het slot van het verslag rest der Com missie nog u de verzekering te geven, dat de leden met belangstelling hun taak hebben vervuld en de bezoeken zooveel mogelijk overeenkomstig vastgesteld rooster gebracht werden. De Commissie meent evenwel haar leedwezen te moeten uitspreken over het feit, dat zoovele gewichtige besluiten door u werden genomen, zonder dat men het wenschelijk heeft geacht haar oordeel te vragen. Volgens de Wet heeft zij zich te beijveren den bloei van het onderwijs naar ver mogen te behartigen zij meent, dat het in het belang van dat onderwijs is, wanneer zij in min of meer belangrijke zaken wordt gekend. In haar vorig verslag heeft zij ver klaard, dat zij zich gaarne beschikbaar stelt tot bet geven van advies in alle die zaken, het onder wijs betreffend, waarin verbeteringen of veranderingen gebracht zijn of worden; zij wil dit thans vooral met het oog op verschillende ge- wensehte her- of verbouwingen en eventueel nieuwe leer plannen nogmaals met nadruk herhalen." Recht en Wet. Iets over betreffende II. iet wetsontwerp de beleenbanken. (Slot.) Bij het opmaken der bepalingen van het ontwerp was het een eerste vereischte, er zooveel mogelijk zorg voor te dragen, dat in het vervolg geene beleenbanken meer onder vermomde namen zullen voorkomen. De vindingrijkheid van den mensch is zoo groot, niet het minst waar het op wets ontduiking aankomt. Immers, wie had voorheen gedacht dat men van het koopen van goed, met recht aan den verkooper om het weer in te koopen, een schijn-beroep zou maken, om daarachter een lombard weg te moffelen. De regeering heeft nu deze definitie gevonden, waai mede wij haar succes toewenschen«Onder banken van leening verstaat men alle inrichtingen, waar men er zijne gewoonte van maakt om roerende goederen in ontvangst te nemen tegen afgifte van

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 5