Muxe-prooObakkerij HePnar[1i earK^sve?orh levcrt: Smakelijk brooB van nitslnitenö prima kwaliteit. liegen: „hij liegt uit ij het zelf gelooft." Maar ook dan blijft de iwust en liegen, onwaarheid spreken met van wat men doet. i als onbewust moorden. daring het volgende aan lachtengang wordt toege- ud, op wien men, zooala r begaat hij te veel ver zijn ongeschikte eigen, op wiens kompas moet al dan niet met opzet voor zijn zedelijke waarde, sr op staatkundig gebied." zegt, dat met een attest er van dr. Kuyper geeft, ersgesticht komt, dan in trouw al maar „vergist" en op eene wijze, die rgissende beschikt, sehit- k een probleem, dat het chts de vraag, of mr. L)e ede facultiteit om advies ,r de oplossing van een die „De Rotterdammer" dit blad verantwoordelijk vergissen", komt overeen te verklaren. Zij noemen hronische hysterie in dit Jong deze verklaring van ïijnselen al te modernis- edische facultiteit te rade yper. Wij lezen in Het „Patrimonium" schijnen -probleem". Van hulde- stercarapagne" hoort men afdeeling Zuid-Beyerland zijn jaarvergadering. Op rd besloten een telegram zooveel voor Patrimonium aangenomen. Maar en :eren A. v. d. Blom om n te zenden, werd en Duettenavond. niet anders dan met ge- genomen van de mede- Kappel en Maria Phil ppi het wegens ongesteldheid concert, thans te doen .art a s. samenzang gehoord, ge lagen over de conceiten 0 het Utrechtsch Prov. en Jtrecht. e ischelijk volkomens, vat t gebruikt om zoo zuiver raskunstenaars te doen 1 ken weelde van de beide ip zichzelf, van prachtige vr. Stronck is, in welke olligheid, maar toch ook j. Philippi doet daar oor nstrumenten, allergeiuk- :r precieuse stemmen,en ;ebruiken, zoodat de volle i plots te pakken heeft, jre, van zeldzaam genoeg tot een idealen tweezang snnismaking met de gaven kunstenares ons al es op t reeds daarvoor niet ge- stekend saamgesteld pro- ik hieruit in verblijdende O ver veenBloem endaal oeene Vereeniging voor tuur zal eene vergadering Maart a. s. 's avonds te „Ouds bet Raadhuis" te vermeld in het weekblad :ing der prijzen van ke ellig samenzijn onder oering in dit jaar pl&3Ü jeeniging „Crescendo" u> omerzorg). Het doet ons iat het muziekkorps aan- o voor Piston, voorge n, werd zeer verdienstelijk ie voordrachten van den leer talrijk publiek. Het schermheer op het pt"' pen dat dit een verzuim do" is merkelijk een be- wagen in het Kweekdnin brak, maar wonder bov® ard keerde uit eigen be den hoek kwam. aal roemen op den gun vegen bevinden, dank ƒ11 steed. Maar de westelijke den erbarmelijken stJ" en winter bij nat n 't oog geweest, itroostten, om hare 111 voor de wielrijders zij zoo goed als onberijdbaar. Thans wordt daar verbetering in gebracht. Eerst wordt een laag van 2 d.M. uitgegra ven, vervolgens met keipuin gevuld en dan zorgt de ge meente stoomwals er voor, dat dit zaakje netjes wordt platgedrukt tot een vloertje, „zoo hard en vlak als een deel", zooals de boeren zeggen. Mocht 't nu eens een afdoende verbetering zijn enmocht er nu ook nog eens een beetje verlichting komen, wantmaar, kom aan, laat ons al tevreden zijn, dat er voorloopig geen ge vaar meer bestaat, om, zelfs 's avonds niet, tot over de enkels in den modder te zakken. Concert in «Hartenlust." 't Concert, door de vereeniging «Bloemendaals Bloei" deze week aan hare leden aangeboden, kan niet anders dan succesvol genoemd worden, zoowel voor de vereeniging die 't aanbood als de heeren, die van hun gaven deden genieten. Waar namen als van den gevierden dorpsgenoot Jac. van Kempen, den kunstenaar W. Andriessen en den meester W. Dahmen op 't programma voorkwamen, kon 't niet anders, of van de uitnoodiging zou een druk gebruik ge maakt wotden. De ruime serre van hotel Hartenlust was dan ook al vóór 't uur van aanvang bijna geheel bezet. Nu eens afzonderlijk, dan weer in trio, hebben genoemde heeren bun dankbaar publiek een heerlijken, genotvollen kunst avond bezorgd, waarvan alleen maar, zonder ondankbaar te zijn voor 't genotene, te betreuren valt, dat er niet meer an in een winter komen. Hel publiek heeft echter getoond, dat 't iets goeds weet t ivaardeerenmisschien dat 't in een volgend seizoen aansporing zal zijn, om aan den smaak naar meer cmoet te komen. leze week bevatte de Stads-Editie een ingezonden stukje v den heer Engelgeer te Heemstede, waarin hij er zich beklaagt, dat hij, in den Aeidenhout fietsende, werd vallen door een hond van den veldwachter Smits. Dit - ven kan aanleiding geven tot de gedachte, dat een politiehonden zich aan deze ongepastheid is te bniten- aan. Om de vrienden van politiehonden gerust te stellen i de vijanden ervan dit wapen te ontnemen, willen we mededeelen, dat na onderzoek is gebleken, dat er hier li sprake was van een politiehond. De hond, die de regaande brutaliteit had, om tegen den heer E. mis- óen een beetje kribbig blaffend op te springen en hem :er niets te doen, was een onafgericht, speelsch beest 6 maanden oud. Dit om te voorkomen, dat er een mogelijke blaam wordt ^worpen op onze politiehonden. Bloemendaalsche Amateur- Fotografen Vereeniging. Vergadering van leden op Donderdag 17 Maart as., avonds 8 uur, in hotel Welgelegen" te Bloemendaal. Agenda: Notulen Ingekomen stukken. Mededeelingen. Een paar curiosa uit den ouden tijd", gedemonstreerd d or den heer F. J. de Kruijff. Wintersport in Zwitserland". Causerie met projectie door den heer H. M van Bemmelen. Projectie: plaatjes van den wedstrijd door Neder- landsche Vereenigingen. Collectie van de Kopenhaagsche Amateurs Ver eeniging. Proefprojectie. Namens het Bestuur Donker, Voorzitter. it het Pol i tierapp o r t. Tegen Th. D. te Jan-Gijzen vaart, ip roces-verbaal opgemaakt wegens het verkeeren in kenne- lij staat van dronkenschapeveneens tegen A. O. te Haarlem, bi on zijn ter ontnuchtering in bewaring gesteld. G. P. Z., beiden te Haarlem en A. K. te Zandvoort, zagen zich bekeurd wegens overtreding van art. 461 W. v. S. i gen W. M. en drie anderen te Haarlem, is proces-verbaal op ïaakt, wegens het rijden met een rijwiel door het „Bloe men laalsche bosch". T gen den caféhouder J. te Overveen is proces-verbaal op- gen nikt omdat hij den hond van den heer J B. B. door een scb uit een flobertbuks heeft verwond. De buks zoomede de ledige huls zijn in beslag genomen. Gevonden voorwerpen: een hondenhalsband, terug te 1' 'lien bij J. Macbielse, Vooruitgangstraat 60 te Haarlem; een bal, terug te bekomen politiebureau te Overveen en een K.-C. kerkboekje politiepost Bloemendaal. Tijdschriften. Inhoud van De Auto van 10 Maart No. 10. Oiï. med. van de N. A. C. Twee- vier- en zes- tactmotoren. Uit de praktijk van den automobilist. De lastwagen Deia- haye. De Palmer koord-banden. De Germain automobielen. Een nieuwe Rijks-verordening in Duitschland voor het verkeer met motorvoertuigen. Hen practische hoofdbedekking voor dames automobilisten. De N. H. U.- automobielen. De nieuwe Duitsche bond van automobielhandeiaren. Indrukken van een eersten autorit. Motorwielrijden: Off. med. van de N M. V. Over het slippen. Een drietal jaren praktijk. De regeling van een motor. Van hier en daar. Uit de praktijk. Vragenbus voor motorwielrijders. Handels- en Fiuanciëele Mededeelingen. Allerlei. Inhoud van De Luchtvaart van 5 Maart No. 5. Off. med. van de N. V V. L. - Off. med. van de N.-I. V. v. L. Hand lei ling voor het ballonvaren. Over vogelvlucht en vliegmachines zwaarder dan de lucht Het vliegen der vogels Kleine mededeelingen. Multatuli-hulde. i it andere J)e commissie, welke zich geconstitueerd gemeenten. heeft, om in Mei, wanneer het vijftig jaar geleden zal zijn dat de Max Have,laar is verschenen, hulde te brengen aan de nagedachtenis van Multatuli, beeft hare plannen vastgesteld. De feestelijke herdenking zal plaats hebben Zaterdag 7 Mei Dp dien Multatulidag zal in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam in een namiddag- en een avondvoorstelling het ftotteruarasch Tooneelgezelschap de fragmenten van A leid ver- toonen en Vorstenschool. Daaraan zal verbonden worden eene tentoonstelling van Multatuliana, die, indien de deelueming voldoende blykt, wel licht de kern zal kunnen worden voor een later te stichten Multatuli-museum. De commissie stelt zich verder voor: de vorming van een 'ends ten bate voor den inlander van Nederlandsch-Indië, waaraan de naam van Max Havelaar-fonds zal worden gegeven, Met behulp waarvan de stoffelijke en geestelijke verheffing van Dtóulinde zal kunnen worden bevorderd, b.v. door bet ver- leenen van steun aan inlanders van goeden aanleg, door het ïveren van maatregelen, die verbetering op maatschappelijk gebied ten doel hebben, enz. "J de circulaire, welke binnenkort zal worden verspreid^ zal dit nader worden uiteengezet; daarbij zal dan tevens ge legenheid worden gegeven tot toezegging van bijdragen voor den Multatulidag en voor het Max Havelaarfonds afzonderlijk. Op de tentoonstelling van Multatuliana wordt door de commissie reeds nu de bijzondere aandacht gevestigd. Zij noo- digt hen die in het bezit zijn van belangrijke documenten, curiosa enz. op Multatuli betrekking hebbende en die geneigd zouden wezen deze tijdelijk of blijvend af te staan, uit, daar van mededeeling en duidelijke opgaaf te doen aan het com missielid den heer P. J. A. Meersmans, Keizersgracht 758, Amsterdam Het bureau van de commissie bestaat uit de heeren: Mr. J. N van Hall, voorzitter; F. M. Wibaut, onder-voorzitter; S. Kalff (Koninginneweg 237, Amsterdam) le secretaris; I. G. Götze, 2e secretaris; Mr. C. Th. van Deventer, penningmeester. (IV. Rtt. Crt.) Bij Alberts-Frères. Steeds meer wordt de bioscoop een volksvriend (of taal kundig juister: een vriendin des volks.) Dit is niet te verwonderenwant de aantrekkelijkheden dezer levende figuren, dier heerlijke landschappen en prachtige panorama's, van het leerzame der wetenschappelijke voorstellingen en der verbluffende techniek-enormiteiten zijn vele. Zoo bijv. eeo der nummers van heden-, morgen-, en Maandagavond getiteld „Gwalior", een stad in Engeisch-Indië, hetwelk u per film voert naar het beroemde tooveriand der Mabarajahs. Zie hoe leerzaam zoo'n tochtje is. Plotseling hebt ge daar Gwalior vóór u, gelegen aan de schilderachtige oevers der rivier Sawunrika in Rajasthan, gevestigd op haar basaltrots, met haar trotsche moskee Musjid, haar paleis Pal, haar zonderlinge poort der olifanten, haar beroemde sterkte, haar Vihara van bouddhistischen oorsprong; een dier oude en beroemde steden die een zoo ernstig aandeel hadden ge nomen aan de bekende en geweldige worsteling van 1857. In afwisselende kleur-opnamen worden die schilderachtige tafreelen ontrold. Een ander moment voert u naar Calcutta, met haar reusachtige bouwwerken, waarover ge de men sehen als mieren zoo nietig ziet kruipen, Calcutta met haar beroemde Botanical garden, de enorme Hourah-brug en Thulam Mahomed moskee, waar ge de palki-ghari langs de bungalows ziet rijden en waar nog niet lang geleden de moderne beschaving hand aan hand ging met de inland- sche barbaarschheid. Nog belangwekkender is het bezoek aan het afrikaansch Pom pei'. in de provincie Constantino, ontstaan 100 v. Christus, welks ruïnen een ontzaglijk beeld geven van de geweldige bouw werken dier dagen. Verwoest in de 6e eeuw door de Mooren was deze plaats vóór dien het middelpunt der beschaving van dien tijd en de bioscoop geeft een prachtig beeld van de resultaten der interessante opgravingen waarmee men zich thans bezig houdt. Reusachtige ruïnen zijn reeds blootgelegd. In groote menigte staan de gebroken zuilen daar als evenzoovele ge tuigenissen van de krachtige hoogte waarop dat uitgestorven volk stond. Fantastisch en schijnbaar onverwoestlijk liggen de oude trappen om de verlaten en half-ineengestorte tempels. Ook een russiseh landschap van woeste majestueuze schoonheid, 5000 meter boven den zeespiegel, wordt u vertoond, een ware keten van ontzaglijke sneeuwbergen gelijk, waarboven ge als in een luchtballon zweeft, te midden der wolken die zich tegen de hooge toppen dezer reuzen splitsen. Maar bovenal wil ik uw aandacht vestigen op een inte ressante wetenschappelijke projectie: de studie der microben, een zeer merkwaardige opname, waar de veranderingen eener bloeddruppel van een gezonde rat, die ingespoten is met het bloed van een lijder aan slaapziekte, nauwkeurig worden nagegaan en waaruit blijkt welke verwoestingen de microben in de bloedlichaampjes hebben gemaakt. De overbrenger dezer gevreesde slaapziekte, de verschrikkelijke tsetsé-vlieg, zoo welbekend bij de Afrika-reizigers, wordt eveneens geprojecteerd. Alleen dit nummer is een bezoek aan de Kroon overwaard. Ook Woensdagmiddag a.s. wordt een matinee gegeven met speciaal wetenschappelijke projecties. Deze matinee is georganiseerd door de afdeeling Haarlem van de Neder- landsche Natuurhistorische Vereeniging en belooft druk bezocht te zullen worden, zoodat een kleine aansporing om zich tijdig van plaatsen te voorzien, wellicht niet oveibodig is. C. Grootste gebouw in Gewapend Beton. Door den architect J. P. Stok Wzn. te Rotterdam is namens de „Graansilo-Maatschappij" te Rotterdam onderhands opgedra gen aan de N. V. Industriëele Maatschappij van F J. Stulemeijer Co., constructeurs van werken in gewapend beton te Breda, het bouwen van graansilo's en pakhuizen, geheel in gewapend beton, voor een bedrag van 46U.000 gulden. Zoo zal binnen kort aan de Maashaven te Rotterdam het grootste gebouw, dat tot heden in ons land geheel in gewapend beton werd vervaardigd, verrijzen. In de rotonde van het museum van kunstnijverheid te Haarlem, zullen Zondag a.s. nog voor het laatst de afbeeldingen der arabiseh-perzische monumenten tentoongesteld zijn, terwijl eene kleine doch uitgezochte verzameling orientaalsche weef sels en borduurwerken, waaronder eenige prachtige ikatweef- sels, ter bezichtiging zijn gesteld. Zondag is de toegang kosteloos. De commissie van het museum en de school voor kunst nijverheid te Haarlem heeft in den laatsten tijd ten behoeve der leerlingen der aan het muséum verbonden school voor drachten doen houden, waarin door speciale krachten tech nische en artistieke onderwerpen behandeld worden. Den 23en Maart des avonds 8 uur zal dr. W. Martin, direc teur van het Mauritshuis te 's Gravenhage, eene lezing met lichtbeelden houden over „Typen van oud-nederlandsche schil, derkunstin de bovenzalen van de Kroon te Haarlem. De oommissie heeft deze voordracht voor een ruimeren kring toegankelijk willen stellen en kunnen op aanvrage bij den directeur van het museum enkele toegangskaarten beschikbaar worden gesteld. Het museum van kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand Februari bezocht door 576 belangstellenden. Uit de aan het museum verbonden boekerij werden 196 boek- en plaatwerken in bruikleen naar verschillende plaatsen van ons land verzonden; de nieuwe catalogus is op aanvrage verkrijgbaar gesteld. De aan het museum verbonden schooi voor kunstnijverheid werd gedurende de afgeloopen maand door 170 leerlingen der dag en avondlessen bezocht. §een beter specerij tot kruiding van de spijzen, 2)an arbeid, vreedzaamheid en honger aan te wijzen. Uit andere landen. De kanker der begunstiging' Mr. Labori, die voor eenigen tijd ver klaarde zich niet herkiesbaar te willen stellen voor de Kamer, heeft de redenen voor dat besluit medegedeeld. Met die waarmede de heeren Lasies en Gauthier van Clagny hun uit treden motiveerden, vormen ze een aanklacht tegen de par lementaire gebruiken. Labori stelt vast, dat afgevaardigden en ministers door duizenderlei wederkeerige verplichtingen ver bonden zijn, dat geen van beiden meer de vrijheid bezitten, die noodig is om hun ambt behoorlijk waar te nemendezen om te regeeren, genen om wetten te maken. Hij constateert, dat de afgevaardigde telkens voor de keus gesteld wordt tusschen het belang van zijn land en dat van zijn arrondissement, en dat dan een van beide wordt opgeofferd. Volgens mr. Labori schijnen daarenboven èn regeering èn Kamermeerderheid geen enkel ander streven te kennen dan het anti-clericalisme dat acht hij geen voldoenden grondslag voor opbouwend werk; Zonder verant woordelijkheid der redactie. Weled Heer Redacteur Beleefd verzoek ik in uw geacht blad een plaatsje voor het volgende. Tot groote voldoening der bewoners van het Park Hartenlust, heeft de heer v. d. Werf, naar ik meen, andermaal een groot aantal een den en ganzen, waaronder zelfs zeer mooie exemplaren, in den vijfer van het Hotel Hartenlust geplaatst. Het is te hopen dat thans het particulier bezit meer geëerbiedigd worde dan voorheen en het rooven en doodschieten dezer dieren niet meer plaats zal hebben. U dankende voor de opname teeken ik Hoogachtend Uw. Dw. K. Nieuwtjes, vragen Deze week zult ge de lantaarn van en antwoorden, uw rijwiel ten 6.20 ure aansteken. We ontvingen van een abonnée eenige dagen geleden een vraag omtrent de al of niet onschadelijkheid van een haar water. Toevallig bevat de Maart-aflevering van het Mdbl. t.d. Verv. een antwuord op een dergelijke vraag, hetwelk we zoo vrij zijn over te nemen om tevens als antwoord aan onzen abonnée te dienen: „De meeste in den handel voorkomende (haar- middelen) zijn loodhoudend en daardoor vergiftig Een absoluut onschadelijk en krachtdadig haarkleurmiddel (d. w. z. om grijs haar donker te kleuren) moet nog uitgevonden worden. Zilver nitraat-oplossing kleurt niet alleen het haar, doch ook de huid. Deze oplossing wordt veel gebruikt en nagekleurd met brandig galnotenzuur-oplossing. Amerikaansche reclame. Onze correspondent in het Land van den Dollar zoo schrijft De Manufaciurier be richt ons het nieuwste reclamemiddel, dat momenteel door de winkeliers aldaar met veel succes wordt toegepast. Er worden namelijk eenige duizenden circulaires gedrukt waarop een hand. op ware grootte in roode of andere kleur, prijkt. Artikelen, waarop speciaal de aandacht wordt gevestigd zijn op de palm der hand vermeld en op de vingers lezen we korte, krachtige aanbevelingen betreffende den verkoop. De circulaires worden nu opeenvolgend genummerd welk nummer op de pols der hand wordt aangebracht. Het' aantal te ver spreiden circulaires hangt af van den omvang der zaak en haar ligging, ze worden per post of van huis tot huis bezorgd of in den winkel den cliënteele overhandigd. Nu worden verschillende artikelen, tot bijvoorbeeld de helft of '/i gedeelte van het aantal verspreide circulaires, zorgvuldig verpakt en wordt ieder pakje voorzien van een duidelijk leesbaar nummer, overeenkomende met het nummer dat op een der handen gedrukt is. Natuurlijk worden de pakjes niet opeen volgend genummerd, er worden als 't ware slechts hier en daar grepen gedaan. Bij het verspreiden van 5000 circulaires zullen deze genummerd zijn van 1—5000, en het aantal pakjes, zooals gezegd de helft of een vierde, zal verdeeld over het geheel 5000-tal, genummerd zijn. De pakjes worden nu zoo in de kasten geëtaleerd, dat de voorbijganger de nummers duidelijk kan lezen, en zijn aandacht aldus aan alle etalages moet wijden. Merkt nu die voorbijganger op, dat op een der pakjes hetzelfde nummer voorkomt als op de door hem ontvangen circulaire, dan treedt hij den winkel binnen, toont de hand met nummer en het bewuste pakje wordt hem gratis verstrekt. Ongetwijfeld zullen niet meer dan de helft der pakjes opge- ëischt worden, de kosten van deze reclame moeten dus niet te hoog geschat worden. Het succes van deze reclame, in Amerika bekend onder den naam „The hidden hand sale" (verkoop door midde Ivan de verborgen hand) kan niet uitblijven. Wegens plaatsgebrek moesten eenige mededeelingen blij ven liggen. Eigenaardige wintersport in Zwitserland. 'Jluehiirfrn anr 3itl. (De Auto).

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 3