271 Jantjes emsche- icassobar Plantenveiling 4V jaargang. ZATERDAG, 12 MAART 1910 No. 10 ld! Hel Bloemendtiabch (deekblod. en smakelijke ERANCIERS. Telefoon 1543, j blieke too pi ng I 15 en Woensdag 16 van den Den r- J. WANING, in de Ko- van: ;roene en bonte Hulsten, dendrons, Seringen, Pr I, He partij Stam- en Struif- verschillende Heesters- Pruimen, Kersen, Mo- 1 Stam- als Leiboomen. nstig uit de weibeken le den heer A.YAN DEE Boskoop. E BEWAREN. rijzen worden besteed likte Heerencostuums f6. tot f 12.-. 8 van f 2.50 tot f 4.-. (ouderstraat 80. kaart te ontbieden. GD, voor gezin, bestaan: nen en 1 kind degelijl ension, te Bloemend;:: elft Aug. a.s. P. 403. met prijs en ioekhandel P. STINS P.? tal. ►fi RIEMLMri-51 BflHLEn VOOP.bEN lifln i: BROCHEER M iinRicHTinGp PARTICULIERp BIHLWERK :fe' !geüehkboekoi| t ehzMemz :te HAARLEM. f 20 October 190! löt, 1 dag opz 2 10 dagen 2 1 maand 2 6 maanden 3 1 jaar 4 "E-DEPOSIT. van Loketten (nieut te constructie) met volkomen brand- ndergrondschc elegenheid voor tijd g van effecten en Billijke voorwaarden en waarop tevens tc 9 3 en 6—8. lags 9 3, op beurs* 12. ME TWEEDE BLAD. De Bloemententoonstelling lit aildere ge- te Haarlem. meenten- Na afloop van de 120e algomeene vergadering der Algemeene Vereeniging yoor Bloembollencultuur werden de afgevaardigden der af deelingen in de gelegenheid gesteld een kijkje te nemen op de den 28 dezer in Haarlem te openen Nationale Bloemen- ten instelling, georganiseerd vanwege deze Vereeniging. Du geschiedde onder geleide van den algemeenen voor- i zjtt den heer Ernst H. Krelage en de heeren van het L Jbestuur. ■stemmig, zoo lezen we in de N. Crt., was men in zijn bewondering over de ongemeene schoonheid van het d m-nrekte terrein, dat door zijn verschil in niveau, door uurlijke beplanting pracbtplekjes biedt vol bizondere icbtigheid, terwijl deskundigen als de heeren Goemans I van Bennebroek en Springer van Haarlem toonden gebruik t. nebben gemaakt van iedere mooie plek om den tijdelijken I aant zoo gunstig mogelijk te doen uitkomen. Hun iuw-architectonisch talent komt hier ten volle tot z'n recht. ar men zich op het terrein bevindt, overal wordt men ii dooi een schier ongeëvenaarde schoonheid, door i oorlijken lust, doch vooral maakt een diepen indruk Notreaanleg met het monumentale paviljoen Wel- n, eertijds het paleis van koning Lodewijk Napoleon, btergrond, niet het minst wanneer men dit ziet aan nde van het terrein bij het gebouw, in den beginne voor regeerings-inzendingen, doch thans bestemd en tentoonstelling van schilderijen op de bloembol- :uur betrekking hebbend en tevens in te richten als ierlijk en aantrekkelijk salon voor mogelijke hooge 'zoekers. Is bekend, dat Prins Hendrik der Nederlanden deze lovende tentoonstelling zal openen, dat Hare Majesteit Koningin-Moeder, steeds vol belangstelling, haar in ui zal bezoeken, doch bovendien hoopt men dat H. M. Koningin gelegenheid zal vinden aan de Vereeniging, vaarvan Zij Beschermvrouw is, de eer te willen aandoen an een bezoek. Op dit oogenblik worden de verschillende nuancen van oen van pracht-heestersoorten gebroken door de zuivere euren van gele, witte en paarse croeussen, die de war ende aarde reeds lang sieren, door bloeiende rhododen drons, door de sierlijke byasint en eenige andere vroeg bloeiende bolgewassen, in zoo groote verscheidenheid van vorm en kleur dat men zich nu reeds een denkbeeld kan vormen van de kleurennuances, die in later dagen zullen volgen. Er wordt thans hard gewerkt aan terrein, aan paden aan gebouweD. Op het terrein worden gepoot de dennen, die de latom- rastering aan de binnenzijde moet verbergen, worden ge- lant een pracht van heestergewassen uit Aalsmeer en Bos koop, waar men zich opmaakt om den roem, in Berlijn geoogst, te handhaven. En nu reeds kan gezegd worden lat een der kweekers van Aalsmeer zijn gevestigden naam glansrijk ophoudt door zijn zeldzaam uitgebreide collectie antasie palmboomen, gesnoeid als armstoel en als bloemvaas, als hond en als eend, als haan en als kruiwagen. De ge- torven liefhebberij voor deze eigenaardige palmboomvormen begint weer op te leven en deze kweeker toont ten volle aan deze wakkerende liefhebberij te kunnen voldoen. De bezoekers konden opmerken met hoeveel overleg de bloemperken zijn aangelegd, met hoeveel zorg getracht is elk bloemenbed een achtergrond te geven, een nieuw ont werp van aanplant wel is waar, doch dat zeer mooie effecten belooft te geven. En wanneer de perken geheel gezuiverd zullen zijn van rietbedekking of turfmolmstrooise), wanneer de paden in zuivere lijnen de aanplantingen zullen aangeven, wanneer de perken achtereenvolgens haar bloemenkleuren zullen geven en de nieuw aangelegde fontein haar stralen omhoog zal werpen, zal het geheel een ware oogenlust zijn, tot glorie der roemrijke Algemeene Vereeniging voor Bloemboleultuur dat gebroken heeft en terecht, met de sedert jaren bestaande gewoonte om haar tentoonstellingen in een zaal te houden. Bijtijds heeft ze haar bakens verzet en het zal blijken dat dit geschiedt tot vermeerdering van haar rechtmatigen roem. Ook aan de tentoonstellingsgebouwen wordt de laatste hand gelegd en inzonderheid zullen de beide 20 X 40 M. groote lokalen aan vele bloemen minnaars schatten van cul tuur te bewonderen geven. Het hoofdgebouw in roomkleur geschilderd, geeft aan de buitenzijde de wapens der ver schillende afdeelingen te zien. Nadat het gezelschap eenigszins een indruk had verkre gen van hetgeen worden kan, werd een glas champagne aangeboden in de nette restanratie op het terrein. Daar bracht de algemeene voorzitter de heer Ernst H. Krelege een dronk uit op de medewerking der afdeelingen, dé&r werd hulde gebracht aan de groote werkzaamheid van den voorzitter, düar oogstte nu reeds het hoofdbestuur lof voot zijn veelomvattend werk 1 Voorheen en thans. De algemeene vergadering, bovenbedoeld, ontleende hare belangrijkheid aan het Gedenkboek ter herinnering aan het vijftigjarig bestaan der vereeniging, hetwelk dien dag aan de afgevaardigden der afdeelingen werd uitgereikt. Dit boek behelst in een beredeneerd overzicht, opgeluisterd door vele afbeeldingen en portretten, de geschiedenis der vereeniging die de Nationale Bloemententoonstelling ter viering van haar halve eeuwfeest houdt. Uit de onder de bjjlagen voorkomende statistieken blijkt, dat het aantal Hectaren beteeld met bloembollen vóór vijftig jaar slechts 300 bedroeg, terwijl thans niet minder dan 4000 H.A. lanl door de bloembollenteelt zijn in beslag genomen. De jaarltjksche export welke omstreeks 1860 nog niet één nillioen gulden vertegenwoordige, steeg in den laatsten tijd tot meei dan twaalf milltoen gulden per jaar. Volgens de officiëele cijfers bereikte de uitvoer van bloembollen in het jaar 1909 een gewicht van 17,900,000 kilogram. De ontwikkeling der Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur hield met dezen vooruitgang gelijken tred. Bij hare oprichting telde zij een kleine 200 leden en zoo bleef de toestand tot het jaar 1880,' toen de indeeling in plaat selijke afdeelingen eenige vermeerdering in het ledental bracht. Veel sneller steeg hun aantal sedert in 1891 de vereeniging een eigen orgaan oprichtte, hetwelk weldra een onmisbaar hulpmiddel bleek bij den onderliugen handel. Geregeld breidden zich de werkkring en het gebied der vereeniging uit, zoodat zij thans niet minder dan 38 plaatse lijke afdeelingen telt, verdeeld over drie provinciën (Noord holland, Zuidholland en Zeeland) met 3200 leden. Oorspronkelijk was het hoofddoel der vereeniging het houden van jaarlijksche tentoonstellingenlater ontstonden hieruit vijfjaarlijksche tentoonstellingen, terwijl inmiddels andere meer algemeene vakbelagen op den voorgrond traden De grootsche jubileumstentoonstelling, thans door de ver eeniging georganiseerd, heeft eetl ander karakter dan hare bescheiden vroegere ondernemingen op dit gebied en doet opnieuw het verschil tusschen voorheen en thans scherp uitkomen. Schouwburg Janovveg. Tooneel. De Zondagavondvoorstellingen. Morgenavond weder als gewoonlijk een volksvoorstelling van goed gehalte, Oud Heidelberg, een tooneelspel van Wilhelm Meijer förster. Het is, dunkt mij, niet te loochenen, dat deze voorstellingen zeer in den smaak vallen, want gewoonlijk is de zaal zoo goed als uitverkocht. Den vorigen Zondag werden de romantische en treurige lotgevallen van den bekenden romanheld Jean Vauberon onder groote en onvervalscbte belangstelling meegeleefd. Daar het lange stuk natuurlijk veel tijd vorderde, ben ik er stevig van overtuigd, dat menig 11 uur-thuiskomertje zich verlaat zal hebben, 't Zou dan ook wel wat veel gevergd zijn geweest om te eischen bij een zoo pakkend en boeiend stuk vóór het einde weg te moeten gaan. De lieve Blanche moest men toch immers eerst gelukkig zien! Het stuk, men bemerkt wel dat ik het over de opvoering van De man met de wassenbeelden heb, had werkelijk veel goede momenten, en genoot een zeer zienswaardige vertol king. Dat het heel erg uit oude doos is en dat reeds een vorig geslacht gehuiverd heeft bij de aanschouwing van zooveel snoodheid als in dit oude ftansche werk gegeven wordt, scheen niets te deren aan den gragen kijklust der genen die, gelukkigenniet vragen of een stuk van mo dernen of ouderwetschen oorsprong is, maar die zich zoo lekker kunnen thuis gevoelen in de wereld van heerlijke romantische tooneelbeelden. En waarom ook niet? Waarom zal men het volk hier onthouden wat voorloopig nog des volks is? dat is een vertreden uit den gewonen sleur des levens en een tijdelijk vertoeven in een sfeer van volks-romantiek En. er moge overdrijving in de ouderwetsche stukken zijn, ja zelfs schijnbare onmogelijkheden, in de meer nieuwere valt, zij 't dan op ander gebied, toch ook heel wat af te keuren en het zal, geloof ik, aan weinig twijfel onderhevig zijn, of het schokkende en stuitende tafereel van de heldin uit Opstanding is, waar zij den hooggeplaatsten vader van haar kind in de gevangenis ontmoet, voor velen veel ge vaarlijker dan welke verleidingsscène ook uit een tooneel- stuk van Dumas, Sue, de Montepin of wie ook. Doch hoe het zij, de Zondagavondvoorstellingen val len in den smaak eri ook Ou i-Heidelberg zal dunk mij een flink bezoek trekken, al houdt de Vasten de goede katho lieken volgens een gebruik (echter niet kerkelijk!) uit den schouwburg. We krijgen nogmaals De Vrouw in 't spel door bet Royaards- gezelschap. Citeeren we ons zelf eens. Zie daarvoor ons weekblad van 15 Januari j.l. Wie over De Vrouw in 't spel wil schrijven moet, nu de kritiek om het in een groote trek neer te zetten dit stuk heeft geplaatst in het beeld van den Draak, zich daarover uitlaten. Onze meening staat vast, dit stuk is geen draak. Men kome ons daarbij niet aan boord met de gemeenplaats dat het publiek blijkbaar verrukt was over het spel, als iets aan het stuk als 't ware vreemds. Het spel wordt afgeleid uit den tekst en de tooneelspeler kan dus wel minder, maar niet meer waarheid geven dan de schrijver. Men achtte den opzet en de situatiën in dit stuk onmogelijk, doch zonderde vrij algemeen daarvan uit de rol van Louis Grimberg, mr, Thompson, den advocaat. Al dadelijk zou bij ons de vraag rijzen, is 't denkbaar dat een schrijver, die deze figuur zoo uitstekend uitbeeldt in alle andere figuren de waarheid te kort doet? Men acht die andere figuren en hunne onderlinge verhouding onmogelijk. Maar waarom? Alles wat denkbaar is, is reeds daarom moge lijk. En zou eene intrigue als hier wordt gebezigd als stramien voor de geheele actie, voor alle verhoudingen, voor het zich ontplooien van haat en liefde, afkeer, genegenheid en toe wijding ondenkbaar zijn? Het stuk speelt in deu tegenwoordigen tijd. Is men dan vergeten dat diezelfde tijd een Panamaschandaal heeft gekend, een Dreyfuss-, een sinistere Steinheil-zaak, om maar niet van zoovele nimmer opgehelderde nederlandsche moord-en andere affaire's te gewagen? Waarom zou die intrigue in het bijzonder onmogelijk zijn in Amerika, het land van de Tammany-hall, van de omkoop bare pers, van de door geld bewogen politieke woelingen, in het land waar de justitie doorgaans al even slecht ingelicht en daardoor machteloos en voor dwaling vatbaar is als de onze, maar waar de burgers, bekend om hun particulier initiatief, het instituut van den particulieren inlichtingen dienst tot eén bruikbaren en bijkans onmisbaren factor hebben gemaakt in het maatschappelijk verkeer? Elk advocaat mei praktijk zou aan den drakerig-gezinden tooneelcriticus met voorheelden de mogelijkheid van de door Clyde Fitch beschreven intrigue kunnen verduidelijken. Wie een stuk van de tegenwoordige wereld wil zien, dat overdag voor het oog der. gelukkig voor hen niet-ingewijden •ichter een scherm van gewone gedragingen verborgen is, ga dit stuk zien. Hij moge terugkeeren met walging over of medelijden met ons ras, met onze maatschappij, hij heeft zijn kennis verrijkt van de realiteit. En tot besluit dezer beschouwingen: Zaterdag een abon- nementsvoorstelling door de Rotterdammers van het bekende tooneelspel van Fabriqius De rechte lijn. Met hoeveel succes dit werk is opgevoerd, weten we allen uit de dagbladen. Men ga er thans heen om het aan eigen aanschouwing te kunnen toetsen. G. De vertooning van Een vergissing, te Amsterdam, is uit gesteld tot 14 Maart. Zou dat ook een vergissing zijn »Dr." Hage, alias Reteau. Recht en Wet. In de Haagsche Kroniek in de N. Cron. Crt. lezen wij «Onze brievenbussen worden dagelijks gevuld met allerlei circulaires, die gewoonlijk rechtstreeks naar de prullemand verhuizen. Ik meen echter te weten, dat verschillende stad- genooten een circulaire van een zekeren »dr. Hage", die in de laatste dagen op ruime schaal werd verspreid, hebben doorgezonden naar den officier van justitie. Eu dat is be grijpelijk en verstandig. Want deze dr. Hage, die zich thans als «arts" aanbeveelt voor de genezing van allerlei ziekten en speciaal voor «beperking van gezinnen," heeft nimmer gestudeerd, behalve dan misschien in de bepalingen van het Strafwetboek, om dusdoende te blijven uit handen der justitie. Wat hem tot nu toe wonderwel is gelukt. Deze dr. Hage, die vroeger zijn praktijken als »dr. Reteau" uitoefende en die zich sedert zijn zaken «verliepen," als «bankier" vestigde, heeft reeds menigmaal op het beklaagdenbankje plaatsgenomen, maar is telkens den dans ontsprongen. Het is een «slimmeling" van de slechtste soort, die het voor enkele maanden met behulp van zijn curator, "mr. D. van Houten, heeft weten klaar te spelen, uit zijn faillisse ment een bate te halen van ruim f 30.000. De bankier Hage zag er namelijk niet tegen op gelden uit te leeneu met woekerwinsten en jeugdige studenten in een dolle bui accepten te laten teekenen tot zeer hooge bedragen. Die sommen vloeiden als baten in het faillissement, waarin de schuldeischers volledig werden voldaan, terwijl er voor den bankier dokter arts" en specialiteit in be perking van gezinnen" genoeg over bleef om aan de Val- kenboschlaan eenige heerenhuizen te laten bouwen, in één waarvan hij zich thans gevestigd heeft. Ik weet niet of voor dit huis, gelijk voor de speelholen, een agent is ge plaatst." Van Zaterdag 5 Maart tot en met Vrijdag 4 Maart. Geboren: d. van H. A. J. Lohman en O. Ch. Kouwen- hoven. d. van J. H. G. Wilke en P. J. Dolman. d van B. E. Verkooij en E. A. M. Weijers. Overleden: T. Beek 2j A. G. Kroon 52 j. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 13 Maart. Kerknieuws. Voorm 10 uur> Ds j Weener> yan Haarlem. 's Avonds geen dienst. R. K. Kerk te Overveen. Zondag 13 Maart Voorm. 7 en 84 uur Gelezen H. Missen 10 uur Hoogmis3 uur Vespers. R. K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 13 Maart Kerkelijke dienst te 74 en 10 uur. De directie der Naamlooze Vennoot- Financiëele schap Holland-Canada Hypotheekbank, Mededeelingen. gevestigd te 's-Gravenhage, waarvan het maatschappelijk kapitaal f 2.500.000 be draagt en waarvan is uitgegeven en.geplaatst f 500.000, bericht, dat zij op Dinsdag 15 Maart 1910, van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur, inschrijvingen zal aannemen op f 500.000. 5 pCts. pandbrieven, tot den koers van lOO1/» Indien de inschrijvingen het beschikuare bedrag overtreffen, zal de toewijzing zooveel mogelijk ponds-pondsgewijze plaats hebben. De betaling der toegewezen pandbrieven moet geschieden op een der werkdagen van 21 Maart tot en met 5 April 1910, ten kantore var. inschrijving, tegen in ontvangstname van de pandbrieven en onder bijbetaling der loopende rente van 1 Maart 1910 lot den dag van storting. De oificiëele beursnoteering te Amsterdam en te Rotterdam zal worden aangevraagd. Afdrukken van dit prospectus, inschrijvingsbilletten en exemplaren der statuten zijn verkrijgbaar bij de heeren Kerkhoven Co. te AmsterdamMarx Co.'s Bank te Rotterdam en Telders Co. te 's-Gravenhage. Idylle. Burgerlijke Stand. „Maar kinderen, wat doen jelui in 's hemelsnaam daar". „Wij spelen Zeppelin". De Auto),

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 5