ingekomen schrijven omtrent het aanbrengen van ver beteringen aan een 31-tal perceelen wordt besloten het gemeentebestuur te adviseeren in 16 woningen verbeteringen te doen aanbrengen, terwijl omtrent 15 perceelen om preadvies tot onbewoonbaarverklaring van de subcommissie is verzocht. Besloten werd de gemeentebesturen opmerkzaam te maken op het gestelde in artikel 10 der woningwet, omtrent het voor den 15den van elke maand ter kennis van de gezondheidscommissie brengen van de opgaven in de afgeloopen maand ontvangen van aangiften van verhuur ders van woningen omtrent het aantal bewoners. Het verzoek van B. en W. van Heemstede tot on bewoonbaar verklaring van de perceelen Molenwerfslaan N°. 116 en 118 wordt om preadvies in handen gesteld van de subcommissie. Ten slotte wordt op verzoek van den heer Kouwenaar besloten het drinkwater van een zestal perceelen te Benne- broek, waaromtrent het vermoeden bestaat dat het niet aan de eischeu aan goed drinkwater gesteld voldoet, te doen onderzoeken. Haarlemsche Hypotheekbank, r inanciëele Aan het in een dezer dagen gehouden Mededeelingeil. vergadering der Haarlemsche Hypotheek bank uitgebrachte jaarverslag over 1909 ontleenen wij het volgende: De resultaten aldus schrijft de directie hebben onze verwachtingen niet beschaamd, ze overtroffen. Het bedrag aan pandbrieven, dat jaar geplaatst, naderde de f2.000.000 en zulks tegen matige koersen. Vraag naar hypotheek bleef het geheele jaar door bestaan en voor de beschikbare gelden was geregeld plaatsing en tegen een rente iets lager dan het vorige jaar. De uitkomsten over 1909 waren zeer gunstig; de vooruitgang in bet bedrag der hypotheken en der pandbrieven bedraagt het dubbele van dien over 1908. De winstcijfers zijn dan ook belangrijk hooger. Door de belangrijke vermeerdering der uitstaande gelden is het gewenscht over te gaan tot de uitgifte van de vierde serie aandeelen, waarna het maatschappelijk kapitaal van f2.000.000 geheel geplaatst zal zijn. Op 31 December 1908 waren gesloten 3830 hypothecaire leeningen tot een bedrag van f 28 005.630daarop werden af gelost 915 leeningen en eenige andere gedeeltelijk tot een be drag van f 15.437.859,33, zoodat einde 1908 uitstonden 1915 leeningen, waarop te vorderen was f 12.565.770,67. Op ultimo December 1909 stonden uit 2061 leeningen ten bedrage van f 13.778.628,14, een vermeerdering van f 1.212.857,47 tegen een vermeerdering in 1908 van f 638.666.29. Onder die leeningen zijn 281 tot f 10.000 en een tot een bedrag van f 75,000 tot f' 100.000. De rente wiselde van 43/4 tot 4 percent. De pandbrieven hadden een gunstige markt; enkele weken zelfs 100"/8 procent. Op 31 December 1909 waren in omloop 4 procents pands- brieven f 11.517.350, 3'/2 procents pandbrieven f 2.163.000, een vermeerdering van f 1.225.800 tegen f 542.150 in 1908. De Bank zag zich genoodzaakt in 1909 elfmaal gebruik te maken van de volmacht tot verkoop; in 8 gevallen wegens in gebreke blijven van betaling van rente en aflossing, in 3 ge vallen bij faillissement. In één geval kon de opbrengst het be drag der vordering niet dekkenhet verlies bedroeg f 26. De bruto-winst, bedraagt f92.242.53, de nettowinst f64.906 05'/», toelatend een dividend uit te keeren van 17 procent. Ned. Credietbank. In de 16 dezer gehouden jaarlijk- sche algemeene vergadering van aandeelhouders der Neder- landsche Credietbank werden de balans en winst- en verlies rekening goedgekeurd. Na ruime afschrijving op gebouw en kluis kon een dividend van 6 pCt. uitgekeerd worden. De periodiek aftredende commissarissen, de heeren P. B. J. Ferf, A. Koolhoven en P. N. Bijvoet werden herkozen, welke herbenoeming alle drie heeren aannamen. Verliezen werden evenmin als in eenig voorgaand jaar ge leden, alle rekeningen wijzen zeer bevredigende vermeer deringen aan. De heer Wilhelmus Jr. is uit Hongarije Plaatselijk in onze gemeente teruggekeerd. Een der vrienden van ons blad meldt ons, dat in den tuin van den heer R. in het Park een zwarte lijster of merel reeds in het nest 4 eieren uitbroedt. Op 17 dezer ging de heer G. Kok, onderwijzer der O.L.S. hoofd de heer IJzerman, in ondertrouw met mej. G. Huisman uit Westzaan. De school was versierd en den beminden onderwijzer en zijne bruid werd door de kinderen een lied toegezongen. Mientje van Leeuwen en Mientje van 't Riet bielden elk een aardige toespraak. Ook wij roepen den heer Kok een hartelijk vaarwel naar Indië en eens een voor- spoedigen terugkeer toe. Zoolang in ons land niettegenstaande het drijven van de aanhangers van allerlei verouderde leerstellingen nog een paar honderd scholen bestaan als van den heer IJzerman, waar de karaktervorming der kinderen evenzeer op den voorgrond staat als oefening van het verstand, is het neder- landsche volk nog niet bestemd om achteruit te sukkelen. De heer Hilbrands, koek en banketbakker alhier, zal zijn winkelhuis en het daarnaast gelegen perceel verbouwen, door het aanbrengen van nieuwe voorgevels. Deze perceelen zullen een veel grootscher aanzien krijgen. Aan de architec ten Mulder en Van Asdonk is het werk opgedragen. Aan het bestuur van de kostschool het Kopje" is door burgemeester en wethouders vergunning verleend tot het bouwen van een villa aan de Koepellaan. Wij vestigen de aandacht onzer biljardlievende plaats- genooten op de voorstelling welke de heer F. H. Smith, uit Amsterdam, meesterbiljardspeler, aanstaanden Maandag avond in hotel „Hartenlust" op het Wilhelminabiljard zal geven. De toegangsprijs is slechts op 25 ets. gesteld. De Natuurhistorische Vereeniging afdeeling Bloemendaal en omstreken zal eene bijeenkomst der leden op Woensdag 23 Maart 1910, 's avonds te 8 uur in de school der Bloemen- daalsche Schoolvereeniging houden met de volgende agenda: 1. Opening en jaarverslag. 2. Verslag van den penning meester. 3. Verkiezing van een bestuurslid. 4. Voordracht met lichtbeelden, door den heer Jac. P. Thijsse, over Vogel waarnemingen in 1909. 5. Werkplan voor den zomer. 6. Rondvraag en sluiting. Uit het politierapport Processen-verbaal opgemaakt: wegens het vangen van konijnen, door middel van een fret en loopen over verboden grond, tegen C. Kwerkman te Haarlem wegens het venten, zonder voorzien te zijn van een op den rechterarm gedragen armband, tegen N. K. te Haarlem wegens het rijden met een motorrijtuig, waarvan het nummer en de letter aan de achterzijde niet waren verlicht, tegen O. G. S. F. te Parijs en v. d. B alhier; wegens het ingebruik nemen van gemeentegrond, tegen F. W. te Bloemendaal wegens het loopen over verboden gronden, P. W. te Hillegom; wegens het onbeheerd laten staan van een trekdier, tegen P. H. K. en W. D. beiden te Haarlem wegens overtreding van art. 20 van het Motor- en Rijwiel reglement, tegen J, S., huisknecht alhier, J. G. te Jan Gijzen- vaart en D. S., verpleegster te „Meerenberg"; wegens overtreding van art. 461 W. v. S., tegen A. J. te Haarlem wegens het doen trekken door een hond beneden de 50 c.M. schouderhoogte, is twee maal proces-verbaal opgemaakt tegen den Huizenschen Vischkoopman W. F.; tegen den bestuurder van automobiel G 421, wegens het niet geven van een geluidsignaal, daar waar de veiligheid van het verkeer zulks vordert; wegens het rijden met, een niet verlicht rijwiel, tegen J. B. chauffeur alhier en wegens het rijden met een rijwiel zonder bel, tegen C. v. B„ loopknecht te Haarlem. Verloren: een portemoinaie met inhoud, een portemonaie met inhoud. Gevonden en terug te bekomen poli tie-bureau Overveen: een rozenkrans en een étui voor een zakstempel en bij een knecht van den heer Leupen te Haarlem, een zilveren dameshorloge. In ov.erleg met curatoren heeft de heer Recht en Wet. rechter-commissaris in het faillissement der Noord- en Zuidhollandsche Bank gelast dat eene nieuwe uitkeering aan de schuldeischers zal plaats hebben. Deze uitkeering zal vermoedelijk 7 °/0 bedragen. In het faillissement van den boedel bekend onder den naam Gebrs. Stiffry te Amsterdam, zal binnen kort eene voorloopige uitdeeling aan de schuldeischers plaats hebben. Na onderzoek door den curator der onbeheerde nalaten schap van Johannes Zèjide van de door Osker Ehm, Baugewerksmeister te Danzig, tot staving zijner aanspraken op een deel der erfenis ipgediende stukken, heeft deze op den laatsten rechtsdag opgekomen belanghebbende verklaard, van zijne vermeende aanspraken te zullen afzien. Het zich in de kas der gerechtelijke consignatiën bevindend kapitaal dezer nalatenschap, sedert 1902 aangegroeid tot ongeveer f 60,000.zal nu waarschijnlijk alleen verdeeld worden tusschen de 77 opgespoorde erfgenamen. Het grootste ge deelte dat een hunner ontvangen zal is het kleinste 1/324o De Rechte Lijn. Tooneel. Vertrouwende dat het grootste gedeelte onzer lezers het weekblad nog tijdig genoeg ontvangen om aan onderstaande korte bespreking over de voorstelling van heden avond nog iets te hebben, knippen we het volgende uit De K>unst: „Laten we beginnen met te zeggen, dat dit wèl het evenement van het seizoen is! We hebben een paar oorspronkelijke stuk ken gekregen, maar of onze tooneel-litteratuur er iets rijker door geworden is? Ach, 't was wel aardig en niet zoo héél slecht, maar goed was toch heelemaal anders. En we begonnen 't eind van het seizoen af te wachten met de, 'n beetje melan cholieke overtuiging: alweer voorbij en niet veel bijzonders. En nu, „sans crier gare", geeft Jan Fabricius ons „De Rechte Lijn" en spelen de Rotterdammers het zoo goed als 't maar gespeeld kan worden. En nu blijkt het wel werkelijk een succes. Na „Met den handschoen getrouwd", wat lang niet onaardig, maar toch erg onbeholpen was, hebben we 't ook niet vlekke- looze, maar toch veel fijnere „Eenzaam" gekregen. En nu dit." En aan het slot: Maar, dit is een stuk zooals we er van onze Hollandsche tooneelschrijvers (we sluiten Heyermans en Frans Mijnssen en Emants uit, die allen een ander genre hebben en in dat genre onovertrefbaar zijn) weinig te zien krijgen. Ik weet er wel een paar, die van pure jaloersigheid hun „ongunstige opinie" in het theater hardop lucht gevenAch armeDat zal het oordeel van het publiek niets veranderen, dat zoomin als 't feit, dat uw familieleden vertellen, dat ge de grootste tooneelschrijver van Nederland zijt De Rechte Lijn is geboren voor 'n groot succes, en we wen- schen Fabricius hartelijk geluk ermee." Raffles. Verkade komt nogmaals met zijn belangwekkend spel Raffles, de gentleman-dief te Haarlem, 't Is bekend welk een goed onthaal deze voorstellingen in ons land hebben genoten. Lentelucht. 't Was goed gezien van de directie van het Nederl. Operette-gezelschap om aanstaanden Woensdag, op den dag der opening van de Bloemententoonstelling, Haarlem te bezoeken met de geliefde operette Frühlingsluft van Josef Strauss. Ze zal er ongetwijld succes mee hebben en waarschijnlijk een flink gevulde zaal trekken. De V. Crt. zegt er o. m. het volgende van De nieuwere operettes hebben een tikje sentimentaliteit in het genre gebracht, zeer ten welgevallen van het publiek. Met de american drinks, eigenaardige mengels van absoluut hetero gene dingen, bekorend voornamelijk omdat men niet weet wat men er aan heeft, zijn de modernste Wiener operettes in de mode gekomen, exquise mengsels van wat rozengeur, wat attisch zout en wat venushaar, in gepaste verhouding en trekken volle zalen, voornamelijk omdat men niet weet wat men eraan heeft. Frühlingsluft behoort niet tot dit soort. Dit is een operette naar het oude, gezonde, on-decadente recept van vroolijkheid en dolheid en nogeens vroolijkheid, desnóóds zonder zin. En het was direct aan de zaal te merken, die lang niet zóo vol was als bij Geschiedene Frau, Dollarprinzessin, e t.q. Zouden wij aan de ouderwetsche operette ontgroeien? 't Is te hopen van niet! Want, aan Lehar en Fall alle eer gelaten die hun toekomt, 't is toch maar een genot, weer eens zoo'n oudje te zien. 't Werkt als een verfrisschend badde onschul dige, gulle zotheid, wier lof weieens een beetje meer gezongen mocht worden in dezen ontzettend serieusen tijd, doet de lever heilzaam schudden en ontspant den vermoeiden geest Frühlingsluft, al is het nog lang geen Fledcrmaus, behoort toch tot het beste in dit soort. Het werkje is wat poover van handeling en het leidmotief der intrigue is niet al te chic, maar het biedt gelegenheid te over voor vermakelijke situaties, leuke uitbeeldingen, geestig voorgedragen coupletten, lustige walsmuziek en lollig gelanceerde moppen. Dies vermaakt men zich best, tot kinderen-bedtijd, en maalt niet om logica en waarschijnlijkheid. Tijdschriften, Joud van I)e Aut0 van 17 Maart' Off. med. van de N. A. C. Twee-, vier- en zes-tact motoren. Uit de praktijk van den automobilist. Carrosserieën. De nieuwe 15-20 P K. Mercédès cardanwagen. De smering. Fransche brief. Over het rijden des nachts. De auto-amateur. Motorbooten: Van de gezond1 motorbootsport. Motorwielrijden: Off. med. van de N. M. V. Een drietal jaren praktijk. Ingezonden. Van hier en daar. Vragenbus voor motorwielrijders. Ontvangen boekwerken. Industriee'e mededeelingen. Handels- en Finan- ciëele mededeelingen. Allerlei. Rectificatie. Inhoud van De Luchtvaart van 18 Maart, No. 6: Off. med. van de N. V. V. L. Off. med. van de N.-I V. v. L. Vaart- bericht van 8 Maart 1910. De luchtvaart en het volkenrecht. Het vliegen der vogels. Vliegen boven water. Kleine mededeelingen. Gelijk uit nevensstaande advertentie Uit andere blijkt heeft de heropening van bet] gemeenten. Hotel Roozen", Haarlemmerhout, aan. staanden Dinsdag 22 Maart plaats. Hedenavond opent de firma bekend onder den naam N. V I Technisch Bureau voorheen J. Roosen in de Smedestraat t! Haarlem haar nieuwe magazijn. Dit ziet er keurig uit, voor! zien als het is van vele artikelen op het gebied harer branu, I die een nadere kennismaking wel verdienen. Gaarne voldoendil aan een ons daartoe gedaan verzoek, vestigen wij de aan. I dacht op de rijke collectie hongaarsch glaswerk voor elec-l trische ornamenten, die met hun groote variatie in figuuiI en ornamentiek een juist beeld vormen van de waarheid! dat 's menschen geest nimmer stilstaat en onuitputtelijk! schijnt waar het o.m. de verhooging van het comfort gepaarcI aan practische bruikbaarheid betreft. Vooral dit glaswerk! sierlijk van kleur en teekening, met zijn »glasperlbehan I gelijk de duitsche benaming luidt, is er bijzonder op berekend! een gezellig en smaakvol gemeubelde kamer alleraangenaamst! te voltooien, terwijl zij tevens het licht op een prettige wijze tempert, zonder nochtans de lichtkracht hinderlijk te ver-| zwakken. Ook verstelbare pianolampen, bureau- en studeerlampen! alle van smaakvolle modellen en goed bedacht, uitgevoerd! in mat-goud of dito-zilver, in quivre-poli of oud goud, zul len zeer zeker tot koopen uitlokken en de firma is zich we,| bewust, dat ze met deze artikelen een groot terrein zal ver-1 overen. Zooals bekend is, levert zij verder alles wat op het c.J bied van electriciteit thuis behoort en mag de firnra zich,I ook wat het aanbrengen van geheele installaties betreft, in| een algemeen vertrouwen verheugen. Voor de bioscoop-voorstellingen in de Kroon is weder I een aanlokkelijk programma door den heer Alberts samen-1 gesteld. Plaatsgebrek belet ons ditmaal uitvoerig hierover! het een en ander te zeggen. Als gewoonlijk is er Zondagmiddag van 24 uur matineel in de Kroon met speciaal voor de jeugd uitgekozen nummers In de rotonde van het museum van kunstnijverheid te Haar-1 leur, is voor Zondag a.s. eene tentoonstelling geopend betrekking I hebbende op de vrouwelijke handwerken, bestaande uit een 1 groot aantal gekleurde afbeeldingen van werken uit verschil-1 lende landen, die zeker de aandacht verdienen. Bovendien I blijven de oorspronkelijke ikats en borduurwerken, die ile I vorige week tentoongesteld waren, ook Zondag nog ter bezie h-1 tiging. Het voornemen bestaat, om bij de opening der nation: Ie I bloemententoonstelling, in het museum eene tentoonstel!ng I te houden in verband met buitenverblijven en tuinarchitectii i Zondag is de toegang kosteloos. De verslaghen van Corbasius gevalüul Zonder verailt- my so, dat ick hem garen eens ope -I woordelijkheid lick dancken mocht, soals ick 't b t, der Redactie, vermagb, gemevckt, het dancken muehl geschieden metten blooten wille alle' My smaekt treflyck de schalcke boerterijen in myn so - moeders taele, zijnde deze met vernuft en jolijt gekru I envol soet.en binnenspels Wat syne ooren hooren tee-1 kent syn goetversneeden pen; 't is immers de peine waertl daer kennisse van te neemen, gheeft hij fog yeder. edel I en onedel, burgher en boer, syn bekomste. Wanluydendel taele ofte sotteklap, soetsappigh werek sonder merrigh, daar-1 in scryft hy niet neer, bescikt hy, de scribent in 't hei ie, tog over een' gantschen schat beleesenheidt, vaste ghedenck I nisse ende nauwgesette kennisse van den Mensch. U Heere Groot redacteure, breng ick van heden heeten| harte danck voor Uwe gastvrijheidt. Laat ick Corbasius| ten slotte de vaersreghelen van onzen Prince der Poëten) segghen, sluitende sich deese tog wonderlyck hiermee aai.| De tong is tolck van 't hart by tegenwoordige ooren. De stomme pen laet sich veel duysend mijlen hooren Door 't oogh, en niet door 't oor. S'is d'eelste die ik ken: Ay, kus eerbiedighlyck dat beexken van de pen. Moge deese myne hulde Corbasius een spoor ?ynI tot yverighe volhardinghe en hy nog meenighmael syn I goetgetoonde Harpe bespelen. Een Leseressk Nieuwtjes, vragen Deze week zult ge de lantaarn van en antwoorden. uw rijwiel ten 6.45 ure aansteken. Voorbeelden van advertenties uit vreemde landen. Kantoor bedienden gevraagd. Uit Frankrijk. Men zoekt op een particulier kantoor eene zeer goede steno-1 typiste. Met het oog op voorafgaande onaangename ervaringen I verlangt men slechts eene jonge vrouw, die geene zijden blousesl of japonnen draagt, die niet altijd haar nagelschaartje bij del hand heeft, die zoo mogelijk, slechts één armband en een ring draagt en niet naar muscus of patchouli riekt. Groote chic is I in 't geheel niet noodzakelijk. Daarentegen is de dienst niet vermoeiend en zeer wel betaald. Uit Buda-Pest. Een jongmensch gezocht als boekhouder. De voorkeur wordll gegeven aan sollicitanten, die geen gevaar loopen verliefd tel raken op de knappe typiste. Uit Jersey. Gezocht een jongste bediende Geen knaap, die aan voetbal-I koorts lijdt, behoeft te solliciteeren. Gevonden de volgende vreemde p- espas op een zakje vail een haagschen banketbakker: Maison v. d Patisserie Lunchroom (Straatnaam) La Haye. —De zonde van overwerk. De medische adviseur van del londensche County Counceil rapporteerde onlangs het volgende I „Neurasthenie, zooals ik deze in den dienst leer kennen, if| meestal het gevolg van overmatig werken en overspanning der krachten en van eene begeerte, om laat aan den arbeitl te worden gevonden, in de hoop, de vooruitzichten op promotiil te vergrooten. Zij is nochtans een physiologische zonde esl overuren en overwerken behooren te worden tegengegaan i'| alle afdeelingen en in alle rangen van den dienst." OPROEPING. De schuldeischers van de onder het voorrecht val boedelbeschrijving aanvaarde nalatensshappen va| JOHANNES JACOBUS RUBE en WILHELMINA FREDERIKA WEZENAAR gewoond hebbende te Santpoort Gemeente Velsej doch overleden te Haarlem respectievelijk op Februari 1910 en 6 Januari 1906, worden opgeroepel om hunne vorderingen vóór 24 Maart 1910 schriftelijl in te zenden ten kantore van Notaris J. C. BURKEN| Groote Houtstraat 139 Haarlem.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 2