MET PENSION- EN WONINGGIDS nd" A'dam. odigdheden. MDTHORST. Nieuwsblad voor e AERDENHOUT BLOEMENDAAL OVERVEEN VOGELENZANG en omliggende a gemeenten eet f uil het Santpoort, 156 eerste prijzen. ien (contributie f 2.50) ig zelve verpleegd gaven rening van zuster-afdee- ,e en onder toezicht dei- leren geven eenige meer- ïit jaar ook haar werk te zullen kunnen uit- letreding van meerdere :en propaganda-geschrift liging gaarne aan. Men retaris den heer J. A. C. arlem. irdracht met lichtbeelden e Schilderkunst", die op irecteur van het Maurits- ïuseum van kunstnijver- rden, voorloopig worden plaats hebben, zal nader [sgeliefhebber. loemendaal, 22/3 1910. e Redacteur, toch de onwelvoegelijk- Leeuwen duidt mij euvel ik dien noem met mijn h aan een insinuatie, te ezegd, dat levensverzeke- seren als door zijn TJ.B.O. enige waarschuwing van ing van eenige kerkleer t hij in dienst is van lezelfde vrijheid veroor- aar argumenteeren doet reet van den werkkring liets af. Ik heb beweerd, n grondslag berust. Dat \e en door de Mentor ad kunnen citeeren, dat eekt aan goed doorzicht verzekering". Laat nu iringspers en ik het mis r zich met drie of vier .fmaken, dat is een uit- e ik een beroep om vele hade. Van uwe zijde zal verdacht zijn. Uw dw., F. A. L. Lang. mige artikelen, wier op- Kelti ng"8- HONIG, /Bijen Park. te 4e jaargang. ZATERDAG, 2 APRIL 1910 No 13. aar te Bloemendaal bij OTHORST, J. P L en P. RUTTE, ent per flacon. l/» kilo eerste rang natuurhonig. ef B.W18 ct. 25 i 25 FLESC H. ijlstraat 73, Tel. 448. TO ARTIKELEN AT 3a. t HAARLEM. Het Bloemendoalsch (iMblad. Prijs per halfjaar f 1.2.» l»ij vooruitbe taling. Prijs per nummer 1' 0.10 Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal. Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. -:- II Alle mededeeLiugeu de administratie, advertentiën enz. betreffende: Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Bij dit nummer behoort een bijwoegse Agenda. HAARLEM. Zaterdag 2, Zondag 3, Maandag 4 April, 8 uur De Kroon. Bioscoopvoorstellingen Alberts-Frères. Zondag 2 uur. Matinee. Zondag 3 April, I4 uur. Teyl er's S tich t i n g. Toegang vrij. Zondag 3 April, 8 uur. Brongebou w. „Het Vrooiijk Tooneel" van het Bioscope-Theater te Amsterdam. Be Big van he t 168ste. Blijspel. Maandag 4 April, 8 uur. Schouwburg Jansweg. N. V. Het Tooneel. Dir. Willem Royaards. (Abonneinentsvoor- stelling.) De Partner uit Sevilla. Blijspel. Dinsdag 5 April, 8 uur Schouwburg Jansweg. Lezing van dr. Ch. F. Haje, te Haarlem, over „De adverientie van de Oprechte Haarlemsehe Courant der 17de eeuw een Spiegel van de oud-Nederlandsche Samenleving. Dinsdag 5 April, 8 uur. „Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose te Haarlem". 2de Buit. algem. ledenvergade ring in bet Consultatiegebonw Ged. Oudegracht 41. Donderdag 7 April, 8 uur. Concertzaal Soc. Vereeni ging. Concert mevrouw Charlotte Boerlage—Reyers. uit Berlijn. Aan de piano de heer A. B. H. Verhey, uit Rotterdam. Donderdag 7 April, 8 uur. Schouwburg Jansweg, Kon. Ver. „Het Nederlandseh Tooneel". (Abunnementsvoorstel- ling.l Prinses Lizzi. Blijspel. Vrijdag 8 April, 8 uur Schouwburg Jansweg. Ned. Operette-Ensemble. Dir. Alp. Janmart. De Dollarprinses. Operette. BLOEMENTENTOONSTELLING. Voortzetting der eerste tijdelijke tentoonstelling tot 11 April. Eiken dag geopend van 10—6 uur Zondag 3 eu Woens dag 6 April. Middagconcerten. Zondags 5o cent, andere dagen 25 cent. Voetbal. HAARLEM. Zondag 3 April, 2 uur. H. F. C.Hercules (Utrecht) (terrein aan de Spanjaardslaan) AMSTERDAM. Dinsdag 5 April. Gebouw v. d. Werk Stand. Kloveniers burgwal. 7 uur. Jaarvergadering van Moderne Theologen. Woensdag 6 April, v.m 10 uur. Idem Het 3de vervolg van het artikel Recht en Volk" in bet volgend nummer. De Raad vergaderde Donderdagmiddag Gemeentebestuur, te 2 uur. Behalve de beeren Ant Roozen en W. F. van H -off waren alle leden met den burgemeester en den secretaris aanwezig. Na lezing en goedkeuring der notulen werd mededeeling gedaan van een proces-verbaal van kasopname bij den ont vanger door B. en W. ingesteld. Onder de wgekunun stukken was voorts een verzoek van de Binneiitandsc/ic Expl. Mij. om alsnog nader vast te stellen den termijn van inzending der verklaring houdende aanneming van voorwaarden opgelegd bij een raadsbesluit (het betrof een nieuw bouw- en wegenplati), en wel op den dag waarop gezegde verklaring als tij het gemeentebestuur ingekomen was geboekt. Overeenkomstig het advies van den rechts geleerden raadsman der gemeente beslist de raad, dat hij een geheel nieuw besluit zou moeten nemen om aan het verlangen der maatschappij tegemoet te komen en vond daartoe geen termen De voorzitter wees daarbij op een voor de bebouwing dier terreinen uitgeschreven prijsvraag, wel licht zou men later bij het nemen van een nieuw besluit met gegevens van de te bekronen prijsvraag rekening kunnen houden. Het volgende ingekomen stuk was een schrijven voor en namens mevrouw Van der Vliet door mr. S C. de Vries gezonden in zake de bloemendaalsche waterleidingde voor den watertoren te kiezen plaats, de door den bewoner van het Koningshof gewenschte onzichtbaarheid van de waterleiding- gebouwen van at zijne plaats, het verbod van het gebruik van stoom, de voorloopige en nadere aanwijzing van een plaats voor het leggen en hebben der buizen, het mogen blijven jagen op het terrein der waterleiding, het ontoeganke lijk houden van het terrein voor stroopers en meer van dien aard. Dit scbiijven ging naar B. en W. om preadvies. Door den heer Koelen werd aan den raad gevraagd goed keuring van een plan van vernieuwing van zijn afgebrand café 't Roomhuis, dit stuk ging naar B. en W. ter afdoening. Zonder beraadslaging werd op voorstel van B. en VV be sloten aan de hoofden van scholen voor het toezicht op het herhatingsonderwijs 2 X f 50 per jaar te geven, I 50 vuor een leergang van jongens, f50 voor een van meisjes. Tot onderwijzers en onderwijzeressen aan de O. L. S. te Bloemendaal werden benoemd', de heeien A. F. Hoekstra le Woerden en D. A. S. Oortman te Beerta en de dau.es M. M. Bussemaker te Haarlem en C. A. Schoevaart, te Haarlem. De heer C. J. Roozen gaf een h ff dijk blijk van oranje gezindheid door aan den voorzitter te vragen of men er zeker van kon zijn, dat alleen verklaarde oranjeklanten" aan de scholen werden benoemd, liet bleek dat deze opmeiking in het bijzonder sloeg op den heer Hoekstra, wiens naam als op eene a eindigende, den heer Roozen tot bedjnking aanleiding gaf. Het door B. en W. aangeboden voorstel van een bouw en wegpnplan van gronden van Hartenlust werd met eene kleine door B. en W. zeiven voorgestelde aanvulling zonder beraadslaging aangenomen. De maatschappij die Hartenlust exploiteert moet binnen 3 maanden verklaren of zij de voorwaarden aanneemt en ge trouwelijk zal nakomen. Een dubbel besluit tot rioleering van Hoog- en Laag Hartenlust werd aangenomen mpt eenige redactie-wijzigingen en de aan vulling dat het voornaamste besluit niet ten uitvoer zal worden gebracht, alvorens met de exploileerende maatschappij alle noodige overeenstemming is verkregen. Hoewel dit besluit voor tal van ingezetenen van groot gewicht is, zullen wij het niet in zijn geheel opnemen daar het zonder overname der bijbehooreride gekleurde kaart niet duidelijk zou zijn Met dit besluii zal, kortgezegd, bereikt worden dat de eigenlijke dorpskom van Bloemendaal en het geheele voor malige Hartenlust het vuile huis- en hemelwater nadat het een klaringsinrich ing is doorgegaan zal kunnen afvoeren op de elft. Faecale sloffen mogen er niet door worden afgevoerd; de tijd zal leeren of 't noodig is daartegen met afzonderlijke strafbepalingen te waken. De heer Bijvoet zwaaide na dat onderwerp den heer De Waal Malrfijt een welgemeend woord van lof toe, voorden arbeid door hem daaiaan hestepd. Voor enkele wegen in 't Kweekduin werden vóór en achterrooilijn vastgesteld voor aan die wegen te bouwen per- ceelen ter bevordering van een rege matiger bouw dan tot dusver werd betracht. Huis en stal, Zijlweg no. 1, eigendom dergemeente werd voor f 600,in huur gegeven. Na eene lange zitting met gesloten deuren werd beslo ten van den heer W. J van Willigenburg aan te koopen voor f 200.de stoep van Hoeksteyn en voor f 10 per Meter, ongeveer 15 M2. voor het perceel waarin genoemde heer zijn winkel heeft. Aan de heeren De Groot en Gros werd elk f 100. en aan de tellers 1 '/2 ct. per getelde persoon gratificatie ge geven voor buitengewone werkzaamheden bij de gehouden volkstelling. Besloten werd eene tijdelijke geldleening (alles is tijdelijk) aan te gaan van f 50.000. De bedoeling is deze leening af te lossen uit eene verder in het jaar te sluiten grootere. Bij de rondvraag vroeg de heer Van der Hulst beperking der snelheid voor auto's in de kom Vogelenzang, de heer Bispinck wegneming van de telefoonpaal in den hoek Kle verlaan en Korte Kleverlaan. Burgerlijke Stand N B Wij zouden het gezicht wel eens willen zien van de Andringa's, Fockema's, Lijeklema's, Miedema's, Posthuiua's Tadema's, Zuidema's en tien 'uizeuden andere a's wanneer zij van de bedenking van den heer Roozen hoorden. iRe.1.) Van Zaterdag 26 Maart tot en met Donderdag 31 Maart. Geboren: d. van C. P. Roeien en A. M. Hetem d van J. Roessen en W. Spi okkelenburgd. van N. J. Dardenne Ankringa en A 0 Goedkoop; d van M. Sprokkelenburg en C. van Bezu (overleden)z. van W. van Keulen en M Missel. Overleden: J. W. Diedrich 81 j. Overleden in het Gesticht «Meerenberg": H. W. Heeremans 57 j M. G. II. Rosskopf 49 j.J. H. Nijrnan 49 j.M. Keizer 30 j. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 3 April, Kerkuiemvs. Voorm. 10 uur, de heer A H Wefers Bettink, Cand. tot de H. Dienst. R. K. Kerk te Overveen. /.ondag 3 April Voorin. 7 en 81 uur Gelezen H. Missen 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. K. K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 3 April Kerkelijke dienst te 71 en 10 uur. De Zaterdag van verleden week was Liefdadigheid, voor vele kindervrienden een dag van victorie, vol jubelklanken en dankbaar heid. Te Egmond aan Zee toch werd de eerste steen gelegd van bet nieuwe koloniehuis van het Centraal Genootschap voor herstellings- en vacantiekolonies, ter bereiking waarvan zoovele dames en heeren maar vooral de eersten maandenlang hadden ingespannen. Er waren vele uituoodigingen om de plechtigheid bij wonen, verzonden O. a. aan de bestuursleden van het Cen traal Genootschap, de leden van het dames comité (presidente mejuffrouw J. Peck, te Bussura, penningmeesteresse me juffrouw L. M. VVertheim te Amsterdam), verschillende ver- zich te tegen woord gsteis van het amsterdainsche en andere neder- landsche sub.-comité's onder wie de dames Fannie Hartogh, W Munnik en G. van den Berg, die geheel Noordholland boven het IJ voor hun rekening hebben genomen wat de inzameling van geiden betreft, gemeentelijke autoriteiten, de burgemeester van Alkmaar, vertegenwoordigers van den Bond van Onderwijzers, het Nederlandseh Onderwijzersgenootschap en aan de Pers. De bijeenkomst was op 3 uur in het koloniehuis Kerdijk" bepaald, en op dat uur waren allen dan ook tegenwoordig. De voorzitter van het genootschap, dr. A Sikkel, te 's-Gravenhage, heette allen welkom en sprak veel goedgekozen woorden van dank aan allen die het hunne er toe hadden gedaan het schoone resultaat van thans te bereiken, in het kort de geschiedenis der wording van het kapitaal, benoodigd voor het nieuwe herstellingshuis, ten beste gevend. Daarna had op een korten afstand van Kerdijk" de plechtig heid plaats. De eer der eerste steenlegging was toebedeeld aan het 14-jarig docbteitje van den heer Th. M. Ketelaar, penning meester van het genootschap, Maria Louise, die zich met lieftalligheid van haar taak kweet. Het was heerlijk weer, een om dezen tjd ongekend warm en hoogst welkom zonnetje vervroolijkte alles en scheen een goed voort«eken, ais wilde het te kennen geven met dezelfde bereidwilligheid als van heden voortaan steeds ster wille van het kind" haar wel doende stralen naar dit schoon plekje van ons land te zullen zenden. De voor zoo vele kinderen gewichtige gebeurtenis werd, als bij zulke gelegenheden steeds meer gebruikelijk placht te worden, door eenige fotografen van tijdschriften gekiekt en hierdoor vereeuwigd. Na afloop hiervan gingen de ge- noodigden weder naar Kerdijk" terug, waar de heer A. C. Bos, gedelegeerde van het hoofdbestuur, de man aan wien het »arme kind" werkelijk veel te danken heeft, een slotwoord uitsprak, eu die, na alleD te hebben laten vertoeven op den helder verlichten weg die achter ons ligt, het aandurfde, eenige senreden op het nevelig pad der toekomst vooruit te blikken en hierdoor hoopvol gestemd werd, niet twijfelende of met vol vertrouwen zou voorwaarts kunnen worden gestreefd. Deze thans plaats gehad hebbende plechtigheid wilde hij beschouwen als een mijlpaal op den zoo moeilijk begaanbaren weg van het koloniehuis. Ten slotte sprak mejuffrouw J. Peck, directrice van het nieuwe koloniehuis, een dankzegging uit voor de gebrachte hulde aan de leden van het daines-hoofd-comité en aan de sub-comité's, en verklaarde dat allen steeds met groote opge wektheid- en liefde hun taak hadden volbracht onder het schoone en veelzeggende devi°s Ter wille van het Kind. De Nederlaiidsche Vereeniging legen olksgezoildheid. Waterverontreiniging, het vorige jaar opgericht, heeft gemeend haar werkkring te moeten uitbreiden en zicü thans omgezet in: de Nederlandsche Vereeniging tegen Water-, bodem- en luchtverontreiniging, gevestigd te Amsterdam, welke zich ten doel stelt het bevorderen van maatregelen ter voorko ming en bestrijding van water-, bodem-en luchtverontreiniging. De nieuwe vereeniging tracht, met inachtneming van de belangen van landbouw en nijverheid, dit doel te bereiken door: het bevorderen van de samenwerking van allen die be lang hebben bij of belang stellen in de bereiking van het in artikel 1 omschreven doel: het invloed oefenen bij autoriteiten op het treffen van wettelijke voorzieningen; het medewerken bij de toepassing en handhaving van wettelijke maatregelen het optreden in alle gevallen, waarin dat voor den toe stand van het water, van den bodem en van de lucht van belang kan zijn het verzamelen van gegevens en de verspreiding van kennis omtrent middelen tot voorkoming en bestrijding van water-, bodem- en luchtverontreiniging alle nuttige en gepaste middelen, die aan het door haar gestelde doel bevorderlijk kunnen zijn. De vereeniging stelt zich voor te komen tot de oprichting van eene centrale instelling van voorlichting en onderzoek. Op hare onlangs gehouden eerste ledenvergadering was, als afgevaardigde van den minister van landbouw, handel en nijverheid, tegenwoordig de directeur generaal van den arbeid, de heer H. A. van IJsselsteijnverder afgevaardig den van gezondheidscommissies, Kamers van Koophandel, enz. Het is niet te ontkennen, dat gemeenten, waterschappen, gezondheidscommissies, Kamers van Koophandel, vereenigin- gen van industrieelen enz., van het werk der vereeniging zeer veel nut kunnen hebbenop de toetreding van deze en van wetenschappelijke instellingen is dan ook gerekend. De vereeniging waarvan dr. Woltering, hoofdinspecteur der Volksgezondheid te 's Hertogenbosch, voorzitter is en de heer Fischer, gepensionneerd majoor der genie te Apeldoorn,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 1