J. t CA1II1IS ïi YBEN, J. VAN WIJK. N.V. Modelboerderij BRONSTEE. Nationale Bloemententoonstelling WEGENS VERBOUWING C. GR00TEG0ED. Groote voorraad Meubelen. Koffie* en thee Zijlstraat 47. wegens Sterfgeval. Alle voorradige Tapijten, Loopers, Karpetten, Tafelkleeden, Linoleums, Tulle, Madras- en Vitragegordijnen worden tegen Taxatieprijzen Zijlstraat 96. - Telefoon 481. - - -♦♦♦# M 2. HILBRANDS. 'S0ST Net telefoonnummer blijft 1250. Pieter Kiesstr. 33, Haarlem. II i ORKESTSPEL Johannes, Jacobus, Christiaan van Laar, Ph. A. VAN 0LST, Tel. 1790 HEEHSTEDE. Tel. 1790 HAARLEM 1910. INGANG! Dreef, Haarlem. DAGELIJKS geopend van 106 uur. Permanente Vollegrondstentoonstelling Voortgezette tijdelijke Tentoonstelling ingehouwen |ilk werkzaam, zijn ze aan geen onzer onbekend. Ten slotte als 9de afbeelding een Steenuil. Een allerliefst dier, dat onze genegenheid verdient. Hem aldus gadeslaande, berijpt men waarom de Grieken in hem den lievelingsvogel jan een wijze godin konden zien. Koddig zijn z'n kopbe- wegingen. lieftallig is zijn voorkomen en deze voorstelling fler bioscoop heeft slechts één gebrek en wel deze dat ze nog niet langer is. Ziehier dan een beschrijving van het nummer der vogels. Verzuim niet de voorstelling van heden te bezoeken. Laat vooral uw kinderen naar de matinee gaan en ga zelf mede om van hunne verrukking getuige te zijn. Quod feci. C. De Bloemententoonstelling. Als we het zoo eens mogen noemen, dan is het voorspel de inleiding der groote tentoonstelling van wat Holland op het gebied der bloemencultuur praesteert, zoo goed als ge ëindigd. Aangezien echter het grootste gedeelte der inzendin gen zich in een uitmuntenden vorm bevond, ja vele soorten zelfs nog fraaier uiterlijk hadden gekregen dan in de eerste kagen der tentoonstelling, werd het algemeen betreurd, al dit schoons nu reeds op te ruimen en nam 't bestuur mits dien 't besluit de eerste tijdelijke tentoonstelling nog te doen voortduren tot a.s. Zondag 10 April. Gisteren tn heden was men in de gebouwen druk bezig Groote veranderingen hebben hier plaats; het geheele aan zien is dusdanig veranderd dat hier feitelijk van een nieuwe Itertoonstelling zou kunnen worden gesproken. Hoewel we nit den aard der zaak niet kunnen mededeelen hoe een en ander er thans zal uitzien, vertrouwen we echter uit hoofde der ons verstrekte inlichtingen dat het morgen en volgende dagen tentoongestelde de verwachtingen niet zal besehamen. Tot op heden gaat alles als op rolletjes. Het getal be zoekers heeft de stoutste verwachtingen overtroffen. Het weder is schoon en belooft veel voor de volgende dagen tenminsteAlles is zeer ordelijk toegegaan, dank zij een goede regeling die tot in de kleinste onderdeelen is doorgevoerd. Men kent het reusachtig getal bezoekers ge durende de Paaschdagenop den eersten dag ruim 6000, O den tweeden ruim 18000. 't Is prachtig! De toegangsprijs voor morgen, Zondag, wanneer tevens in den middag een concert zal gegeven worden, is bepaald op 50 cents: voor de geheele week van 4 tot en met Zaterdag 9 April blijft deze 25 cents, ook op Woensdag 6 April, met het concert van Haarlem's Muziekkorps. t- Is, zooals reeds gezegd, de toeloop tot op heden groot geweest, straks, als het hoofdmoment zal zijn aangebroken, Ads het geheele terrein zijn overweldigenden aanblik dier duizenden heerlijk ontloken bloemen zal vertoonen, als de groote internationale stroom van reizigers in de bedding dei- tentoonstelling zal zijn geleid en de duizenden vreemdelingen in de gelegenheid zullen komen, dit schoone gedeelte van ons landje ten volle te bewonderen, dan zal hoogtij kunnen worden gevierd door allen die zoo energiek en moedig hunne krachten hebben gewijd aan de verwezenlijking van deze niet genoeg te prijzen nederlandsche tentoonstelling, De volgende week hopen wij eene bespreking te kunnen plaatsen van de kunsttentoonstelling van schilderijen van bloembollenvelden en bloemstukken welke aan de- tentoon stelling verbonden is. Reeds hebben we in het vorig nummer terloops gewezen op het vele schoons hetwelk deze afdeeling bevat. Zooals men weet is de collectie schilderijen en pastel- teekeningen bijeengebracht door den heer A. L. Koster, kunstschilder te Haarlem. Mr. M. van Regteren Altena, gevolg gevende aan zijn verlangen de rechtspraktijk te hervatten, welke hij voor nemens is uit oefenen in vereeniging met de heeren Mrs. K. Zwaardemaker en C. J. Pekelharing te Amsterdam, is met ingang van 1 April 1910 uit de firma Jan Kol Co. aldaar getreden. Advertenties in de OprechteHaarlemsche Courant. Dr. Chr. P. Haje, die laatst in Teyler sprak, zal op veelvuldig verlangen op 5 April a.s. in den Schouwburg, Jansweg, een lezing houden over »De advertentie der Oprechte Haarlemsche Courant van de 17de eeuw: een spiegel van de volkszeden." Een lezing over dezelfde stof, door dezen spre ker onlangs te Utrecht gehouden, is daar zeer in den smaak gevallen, zoowel wegens het wetenswaardige van het onder werp, als wegens de humoristische behandeling. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd ge durende de maand Maart bezocht door 1260 belangstellenden, uit de aan het Museum verbonden Boekerij werden 185 boek en plaatwerken naar verschillende plaatsen in ons land ver zonden, terwijl de aan het Museum verbonden School door 121 leerlingen werd bezocht, Uit de Boekerij zullen van af Maandag 4 April weder boek en plaatwerken verzonden worden; de zomercursus der School zal Maandag a.s. beginnen. In de antieke zaal van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werden een groot aantal amphora's, die in den archipel van Aziatisch Griekenland gevonden werden, tentoon gesteld, terwijl de vlechtwerken, naar oeroude modellen ver vaardigd, de volgende week nog ter bezichtiging blijven inde Rotonde van het Museum, alwaar Vrijdag 8 April eene werkster belangstellenden op de hoogte zal stellen van de wijze waarop dit werk wordt verricht. Na 15 April zal er eene tentoonstelling van werken der firma Thooft Labouchere „de Porceleine Fles" te Delft, een der oudste firma's in Nederland, in de Rotonde van 't Museum plaats hebben. Het eerste nummer is verschenen van Politiek. het Vrijzinnig Weekblad voor de Veluwe. Als vaste medewerkers staan aan het hoofd vermeld de heerenE. M. ten Cate, mr. J. van Drooge, K. Eland, mr. A Ferf, mr. J, A. van Gilse, dr. Alletta H. Jacobs, mr. Th H. de Meester, A. Roodhuijzen, ADVERTENTIËN. mr. P. Tideman, mr. W. H. M. Werker en CA. Zelvelder Mr. A. Ferf heeft de reeks der artikelen geopend met .Vrijheid, Godsdienst en Politiek." Van den president-com missaris den heer J. Esmeijer, bevat het nummer een hoof - artikel waarin o. m. het doel van en de verwachtingen omtrent het blad worden uiteengezet. Wij komen later op dit blad terug. Nieuwtjes, vragen Deze week zult ge de lantaarn van en antwoorden, uw rijwiel ten 7.05 ure aansteken. Chopin en Liszt. In het tijdschrift Lecture verhaalt Mantovani allerlei „Intimes von Chopin" en daaronder een eigenaardige episode: Op zekeren avond speelde Liszt in kleinen kring, waarbij ook Chopin tegenwoordig was, een Nocturne van Chopin, evenwel zóó vrij van opvatting, dat Chopin niet kon nalaten te zeggen „Als u me weer eens de eer wilt bewijzen, een van mijn werken te spelen, zou ik u zeer dankbaar zijn, als u tenminste nauwkeurig de noten speelde". Zonder zich ook maar eenigs- zins beleedigd te voelen, stond Liszt op en verzocht Chopin hem de Nocturne zelf eens voor te spelen. Chopin verklaarde zich daartoe gaarne bereid; op hetzelfde oogenblik vloog door het open raam een vleermuis binnen en bluschte daarbij een der lichten uit. Chopin doofde nu ook de andere en speelde in volledig duister. Meegesleept door zijn geniaal spel brak het auditorium in geestdriftigen bijval los en verlangde on stuimig een herhaling Dit geschiedde ook en ten slotte brachten allen een enthusiaste ovatie aan Chopin. Tegelijk stak iemand uit het gezelschap weer de lichten aan en wat zag men toen? Van de duisternis gebruik makend had Liszt stil Chopin's plaats aan de piano ingenomen en hij was het, die de herhaling had gespeeld en wel zóó voortreffelijk, dat niemand van de verwisseling iets had gemerkt. Natuurlijk waren de beide kunstenaars weer volkomen verzoend. De zon als licht- en warm te-bron. Prof. Nordmann, van het observatorium te Parijs, wien het gelukt is, onlangs de temperatuur der zon op 5320" C. te be palen, hee;t nu met behulp van een door hem gevonden toestel de som van het licht gemeten, die de zon in de wereldruimte doet uitstroomen. Het door dat middelpunt van ons planeten stelsel naar alle kanten uitgestraalde licht heeft een sterkte van normaalkaarsen, die slechts uitgedrukt kan worden door een getal, waarvan wij ons moeilijk een voorstelling kunnen maken, namelijk door 18 met daarachter 27 nullen. Volgens Nordmann's berekeningen stroomt van iedere vierk. centimeter van de zon een lichtsterkte van 319.000 kaarsen. Om het menschelijk begripsvermogen tegemoet te komen, heeft prof. N. aan een interviewer de volgende mededeeling gedaan „Van de intensiteit van het zonlicht kan men zich misschien een voorstelling vormen, als men weet dat van ieder stuk van het zonneoppervlak, dat ongeveer de grootte heeft van een vingernagel, zoo veel licht uitgaat, als wij gebruiken om des avonds de geheele Avenue de l'Opéra te verlichten. Daar het oppervlak der zon 509 millioen vierk. kilometer beslaat, is het van de zon uitgaande lichtkwantum ongeveer 51.000 billioen malen zoo groot als de geheele verlichting van evengenoemde Avenue." Prof. Nordmann heeft zijn metingen ook gedaan om een aantal van de grootste sterren, die nog veel sterkere licht- gevers zijn dan de zon Sirius b.v. ontwikkelt 30 maal zoo veel hitte als de zon, of 109.600° C., terwijl de Poolster 8200° C warmte bezit. Uitverkocht. Ondergeteekende bericht hiermede dat zijn winkel tijdelijk overgebracht wordt naar het perceel van den heer Ka n toor TEI.EPHOON 748. P TEGEN BILLIJKE PRIJZEN. !-: VRAAG PRIJSCOURANT:- Magazijn: Brouwersvaart 106. Telefoon 156. onder leiding van JOH. STEENMAN. eiken Zaterdagavond van 7uur> van 9 April tot 11 Juni, Nieuwe Gracht no 3, voor jonge dames en heeren, die viool, alt, violoncel, fluit, orgel of piano spelen. Voorwaarde tot deelname f5. Spreekuur Woensdagavond van 9 10 JOH. STEENMAN. Duvenvoordestraat 12. Telefoon 1916. Wie iets te vorderen heeft van. of verschuldigd is aan de nalatenschap van den Heer particulier, laatst gewoond hebbende te 's Gravenhage, van Bleiswijck- straat 160 en aldaar overleden den 16den Maart 1910, of borgtochten door genoemden overledene geteekend onder zich heelt, wordt verzocht hiervan vóór den isten Mei 1910 opgaaf of betaling te doen ten kantore van ^ien Notaris te AMSTERDAM. De medische kroniekschrijver Dr. P(ijnapel) van het „Algemeen Handelsblad", zegt over „gezondheidsmelk" „Deze heele industrie breidt zich hoe langer hoe meer uit, maar bij de „bona fide" stallen, die, gelukkig, verrijzen, komen er ook andere, die er maar zoowat van maken, om dan hun voordeel te doen met den naam, en men dient dus goed uit zijn oogen te zien, bij wien men gaat. Uittreksels van de beoordeelingen door de plaatselijke pers. „Bloemendaalsch Weekblad": „De melk van Bronsteê heeft een zuiverheidsgraad bereikt, waar de natuur een grenspaal schijnt geplaatst te hebben." „Haarlem's Dagblad": „Waarlijk men moet hier wel den indruk krijgen, dat niet de zucht om te verkoopen voorzat, maar die, om wetenschappelijk iets uitstekends te bereiken." „Nieuwe Haarl. Courant": „Wij kunnen niet nalaten, onze groote bewondering uit te spreken over deze onder neming, een inrichting die zeker met de allerbeste van ons land kan wedijveren." „Stads-Editie der Opr. Haarl. Courant": „Hij (debezoeker) zal een propagandist worden voor deze ideaal-instelling." N.B. De Boerderij is dagelijks te bezichti- gen, gesloten van 1221 2 uur. onder Beschermheerschap van Z. K H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg. 23 Maart—29 Mei. 3—10 April. Aan de Permanente Tentoonstelling is verbonden een Keuzetentoon stelling van SCHILDERIJEN van bloemstukken en bollenvelden (geen extra toegangsprijs). MIDDAGCONCERTEN op Zondag 3 Woensdag 6 en Zondag 10 April. TOEGANGSPRIJZEN: op 3 April O 50. Op 49 April 0.25. Verdere concerten en toegangsbewijzen zullen nader worden aangekondigd 1) iOOlCftlffillfi SpreekuurDinsdags en Vrijdags v. 2-3 uur. Adres JANSSTRAAT 5IA rood. fi» CatS. Telefoon 1511. HAARLEM.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 3