MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad B voor B s AERDENHOUT BLOEÏYIENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten jaargang. ZATERDAG, 16 APRIL 1910 No 15. Vi Het Bloemendoolsch HeettM. 81 &<tks Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer t'0.10 'v Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Mr. P. te Bloemendaal. TIDEMAN MededeeUngen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk Bloemendaalsche weg 227. sa II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. 8L, auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. iist nummer behoort een bijvoegsel. genda. BLOEMENDAAL. ita'.r.cag 18 April, 71 uur. Gebouw der Bloem en- i.uilsche Sch ooi v e reen i gi n g. Tentoonstelling van werpen vervaardigd op den cursus voor huisvlijt. Dinsdag 19 April, n. m. li uur. K weekd u in par k te er veen. Verkooping schilders-atelier door deurwaarder h J. Waning. Donderdag 21 April, v.m 10 uur. Aerdenhout. Ver ping inventaris villa's „Bosch en Zee" en „Duinoord" loor de makelaars A. C. L. en J. J. C. Sarlet, ten overstaan v. ;i notaris D. W. van Niekerk. HAARLEM. load g 17 April, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Chcm- teeler. Zondag 17 en Maandag 18 April, 8 uur. De Kroon, it scoop-voorstellingen Alberts-Frères. Zondagmiddag 24 uur. Matinee. Dinsdag 19 April, 8 uur. Sociëteit Vereeniging. Wel igheids-Concert te geven door het Haarlemseh Muziek- irps, dir. de heer C. P. W. Kriens, ten behoeve van de ugelaten betrekkingen van den overleden musicus W. C. Beek. Dinsdag 19 April, 8 uur. Schouwburg Tansweg. N. V. ra en Operette van het Reinbrandt-Theater, De Graaf i Luxemburgoperette. Woensdag 20 April, 8 uur. Soli o u w b u r g J an s w eg.Kon. een. „Het Nederlandsch Tooneel". (Abonnementsvoor- ■iling). Het Voetlicht. Tooneelspel. Zat. dag 23 April, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Rot- imsch Tooneelgezelschap. (Abonnementsvoorstelling). oncert, blijspel. Jim- lij tentoonstelling in het Bron ge bouw. Dagelijks ge- end lot Zaterdag 23 April. BLOEMENTENTOONSTELLING. V Zondag 17 tot en met Zaterdag 23 April toegangs- ijs 50 cent. Zondag 17 April, 2J—4i uur. Concert. L' lag 19 April, 2£—4£ uur. Concert. Voetbal. TA. 4LEM. Zondag 17 April, 2 uur. Haarlem—Quick (Nij megen). Terrein Schoterweg. Zendag 17 April, 10 uur, medaille-wedstrijd. Haarlem II— F. C. II. E. D. O.-terrein, Schoterweg. LELDEN. Z.e.:-. dag 17 April, 8 uur. Leidsche Schouwburg, eldadigheidsvoorstelling haarlemsche dilettanten onder Tiling van den heer E. A. Cats. Het klokje van den Klui- naar, opera. I 4de vervolg van het artikel Recht en Volk'' in 1 olgend nummer. M l Tie i zendt ons: Het jonge Leven. De Lente is de schoonste tijd, dien ons Natuur kan geven. Ze brengt ons 't jeugdig, krachtig groen, het beeld van 't jonge leven. Het jonge leven, beeld der kracht, dat o, zoo veel kan torsen, Als 't in den arbeid lielde vindt en schuwt het tijdvermorsen. De geest, die jong het sterkst zich vindt, moet voor geen moeite deinzen, Bij handenarbeid, zwaar en groot of 't grootsch ontwerp bepeinzen, Moet stieven naar een zeker doel, daar al zijn kracht aan wijden; Niet rusten vóór 't belichaamd is en tegenspoed bestrijden. Zij, die wel rust'Joos werkzaam zijn, doch dit dan dat verzinnen, Die brengen nooit een zaak ten eind, maar blijven bij 't beginnen, En worden zoo geen nuttig niensch, waar 't menschdora op kan bouwen; Maar wekken bij al 't geeu zij doen, een dubieus vertrouwen. De grootste werken zijn gewrocht, nog in de kracht der jaren, Bij rustelooze noeste vlijt en zorgvol tijd besparen. De jonge Kracht? Ze schuwt veel rust; 't leidt licht tot geest verwoesten. De ploeg, die men gebruikt, blijft blank; doch, die blijft staan, zal roesten. I)e Bloemententoonstelling. e'i verzoekt ons plaatsing van het volgende Plaatje over de Bloemententoonstelling. et dit praatje wordt niet bedoeld het geven van een 1 .undig overzicht over onze bloemententoonstelling, het 1 geacht worden te zijn een praa'je van een leek, dat 'o in de wereld komt, om mede-leeken een bezoek aan de tweede tijdelijke tentoonstelling in de zalen wat te veraangenamen. Op den voorgrond sta, dat deze tweede tijdelijke tentoonstelling haar overleden zuster flinkweg in de schaduw stelt en dat het vooral ditmaal Boskoop en Aalsmeer zijn. die het leeuwendeel hebben aan het schitterende slagen van deze expositie. Aalsmeer en Boskoop Wie had vóór 20 jaar durven droomen, dat de bloementeelt daar zulk een groote vkicht zou nemen Nu ja, van Boskoop hoorde men toen wel reeds iets, maar van Aalsmeer werd dan al luttel weinig vernomen fn als nu Boskoop niet zeer goed op zijn tellen past, kan het heel goed gebeuren of' de Aals meerders springen de Boskoopsche kwee kers over het boofd. Wanneer u deze tweede, tijdelijke ten toonstelling bezoekt en daarbij komt in de achterzaal van het hoofdgebouw, moet uw aandacht als vanzelf dadelijk vallen [op een groep Hortensia's, die zijn ingezonden door den heer Baardse te Aalsmeer Ik zeg, uw aandacht moet er op val len, omdat nog nooit Hortensia's met bloe men van een omvang als in deze groep op tentoonstellingen zijn te zien geweest. De engelsche juryleden wisten dan ook wel wat zij deden, toen zij een der twaalf door hen meegebrachte onderscheidingen aan deze inzending toekenden. Daar in die achterzaal staat een inzen- ding groene planten, van de Tuinbouw-winterschool te Boskoop. Kijkt u die eens vooral goed aan, daar zit wel geen bloem in, maar de bladvorm is van dien aard, dat zij een bijzondere schoonheid te aanschouwen geeft. Daar is in die achterzaal nog meer, nat ge vooral niet moet voorbij loopen. Zoo b.v. de inzending van den heer Tubergen uit Haarlem, die er, zoo oppervlakkig bekeken, niet zoo fraai uitziet als de Azalia's- en Rhododendroninzen- dingen van de heeien Kersbergen, Van Nes en anderen, maar die dit bijzondere heeft, dat zij is saamgesteld uit knol- en bolgewassen uit alle wereldstreken. Er zitten tulpen in, reuzen tulpen zijn het. uit den Kaukasus, daar zijn planten onder uit Centraal Azië en Centraal Afrika en er zitten ook bloemsoorten in, die een voudig in ons Nederland worden gevonden. Let vooral op den gelen Aiiron, op de Crinus, op den zwarten Aiiron, en wanneer soms een vertegenwoordiger van den heer Van Tubergen bij de groep aanwezig is, vraag hem dan eens, hoeveel moeite het heeft gekost om al die planten en al die bloemen tegelijk in bloei te krijgen. Want ziet u; er staan b.v. ook Lelies in en in den vollen grond bloeien de Lelies pas eind Juli ol begin Augustus. Die bloemen zijn dus een maand of drie vooruitgebracht en staan tusschen ander goedje, dat even zooveel maanden teruggehouden is moeten worden. Wat aan de inzending van Boskoop een attractie geeft, zijn b.v. de Boskoopsche babies, een roze roosje, dat iets heeft van een Primula of wel van Anjelier in den dop. De bijzonderheid van deze babies is, dat zij reeds in het voorjaar gaan bloeien en in het najaar nog bloem geven. In de groote voorzaal is het vooral Boskoop, dat uit steekt. Zulke Azalea's en zulke Rhododendrons ziet men elders nooit. Maar ook in het kleine tentoonstellingszaaltje aan de Dreefztjde moet u vooral uw aandacht schenken en zult gij voorzeker uw aandacht schenken, wanneer ik u even attent maak op de groep afgesneden Narcissen van de firma De Graaft te Leiden. Daar zitten 800 soorten in, daar zijn er bij spierwit, er zijn er bij met een rood hart en met een oranjehaft, daar zijn er bij van allerlei vórm en kleur en als gij nu weet, dat de firma er 25 jaar over heeft gedaan om al die variëteiten door kruising bij elkaar te krijgen en als gij ook weet, dat al die soorten en vormen zijn voort gebracht uit de gele Narcis, die wt) allemaal wel kennen, dan zult gij met mij moeten getuigen, dat dit toch een bijzonder stukje van kweekkunst moet worden genoemd. Let in het midden vaD de zaal vooral op de Begonia's in pot de Gloire de Lorraine, aan de zijden op de Amaril lissen, op de dwerg seringstammen, een nieuw handelsartikel van Aalsmeer, op de afgesneden rozen en loop vooral niet voorbij het glazen stolp, waaronder de heer Van Tubergen weer wat Freezia's heeft geëxposeerd. De Hyacinthen van de afdeeling Lisse, die buiten staan, kunt u van zelf niet voorbij loopen. Een fraai stukje werk, vervaardigd door den heer J. B. Bosman, huisbewaarder der firma Cordes, Groote Houtstraat 84 Haarlem. Het stelt het Raedthuys voor waarin tijdens de Reclametentoonstel ling zooveel »Opregte trou tussen Man en Vrou" werd beloofd, 't Is op de Huisvlijttentoonstelling in het Brongebouw te bezichtigen, alwaar het te midden van honderden andere fraaie werkstukken een goed figuur maakt. De jury heeft de inzending van den heer Bosman met een Diploma bekroond. Moge dit praatje u een kleine leiddraad zijn. Allicht geniet u er wat meer door bij uw tentoonstellingsbezoek. Gedonkboek Bloemententoonstelling. Door de firma Emrik en Binger wordt een prachtuitgaaf bewerkt, bevattende 75 lichtdrukken van de Bloementen toonstelling. De lichtdrukken, die reeds gereed kwamen, zijn zeer fraai uitgevoerd. Het boek zal in woord en beeld een volledig overzicht geven van de geheele tentoonstelling, zoowel van de volle gronds- als de tijdelijke tentoonstellingen. Verder komen er in voor afbeeldingen van bijzondere feestelijkheden en plech tige gebeurtenissen. De heer Ernst H. Krelage schreef bij dit werk een korte inleiding. Het werk, waarvoor de heer W. J. van Gogh propaganda maakt, verschijnt in vijf afleveringen. Bij inteekeuing is de prijs f 12.50, voor leden van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, voor niet-leden is de prijs ƒ15. 25 Exemplaren worden op Hollandsch papier gedrukt. Deze kosten f 25 per exemplaar. De F eestvoor stelling. Na de plechtige ontvangst ten raadhuize van de leden der internationale jury, zou dan de feestavond in den Schouw burg de clou zijn der lange reeks feesten, ter gelegenheid der tentoonstelling gegeven. De Vereeniging tot Verfraaiing van Haarlem en omliggende Gemeenten en tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer toch was zoo voorkomend geweest, en had den niet genoeg te prijzen goeden inval gehad, de vreemdelingen en andere genoodigden een Feestavond aan te bieden, waarvoor een schitterend programma was samen gesteld. Het zij mij geoorloofd aan de afwerking hiervan eenige ïegelen te wijden. Met verlangen was naar dezen avond uitgezien. Met een verlangen dat verhoogd werd door strakgespannen verwach tingen, want, naar verluid was, zou hier niet alleen ge legenheid worden gegeven tot uitbundig vermaak, tot innig genot, maar zou men ook den vreemdelingen eens laten zien wat ons kleine landje op verschillend gebied zoo al vermag te geven. Er was gefluisterd, alles in rok, witte das, natuur lijk. 't Een moest toch in overeenstemming zijn met het andere. De leiding van dit kunstfestijn was gelukkig in voortreffelijke kunstzinnige handen. Reeds dadelijk bij het binnentreden der vestibule trof de geweldig-fraaie versiering. I)e bedienden, getooid in een livrei, welke deed watertanden naar hetgeen volgen zou. De garderobe was voortreffelijk inge richt op het ontvangen van een zoo illuster en talrijk bezoek, dat grootendeels per auto en rijtuig gekomen was. Een klein leger van vrouwelijke beambten ontnam mevrouw en mijnheer X de voor de zaal overbodige kleedingstukken en gaven zonder vertoon van drukte of overhaasting het nummertje

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 1