erlangen misstraal 41 Zoon h ROEK, Credietbank. :m, idstoffen „Do you speak English? e eischen iel worden srscheiden bij het Neder- Nederlandsch- Bijvoegsel van „ijet JloemenDaalsch Weekblad" f Leverancier voi ;n van„EigenHulp' vet Winkelvleesch LANGE VEERSTRAAT 32 Telef 1294. ME TENTOON- ILLENCULTUUR an ULLAIRE, 2 en 4, jreide collectie {EEDSCHAPPEN ERS. t dat 1NBLOKJES 'abrikaat ten overtreffen in smaak htingen in het binnen en van 10, 50, 100 en hij riem, Schoterweg 176. ae. P1JI.. T. A. VOGEL, ofleverancier. van Zaterdag 16 April 1910. No. 15. Recht en Wet. De practische werking van het Successierecht in verband met de voorgestelde uitbreiding ervan. ISloemcmlaal. Straatweg; A 2231». Te lef. No. 937. li. De verhooging der rechten, waarvan wij aan het einde ran ons eerste artikel spraken, kon men natuurlijk op tweeërlei wijze tot stand brengen door het percentage van iet bedrag der verkrijging onafhankelijk te laten, zooals hans het geval is; öf door de progressieve heffing in te roeren. Hoewel wij geenszins blind zijn voor de bezwaren tegen iro°ressie in het algemeen, meenen wij toch dat die be nvaren nergens minder gelden dan bij de successiebelasting Dn juichen het daarom toe, dat het beginnen der progressie, lat nergens beter op zijn plaats is, hier nu ook zijn intocht jal houden. liet nieuw tarief van rechten is nu aldus ontworpen, lat een deel van de te verkrijgen meerdere opbrengst kan Vorden besteed tot uitbreiding en betere regeling van de rrijstellingen wegens de verkrijging van kleine erfdeelen en egaten, en verder tot afschaffing van de opcenten en van jet recht van overgang van de nagelaten effecten en rente revende vorderingen. Beide maatregelen verdienen toejuiching. Reeds sinds 17 jaren heffen wij 38 opcenten op de successierechten en unnen die zoogenaamde tijdelijke heffing natuurlijk niet lissen; maar dan is het ook maar betsr om het kind bij jjn naam te noemen en de opcenten met het recht te ersmelten. Met de heffing van het recht van overgang van effecten u rente gevende vorderingen, beoogt men het heffen van jchten op zaken, die gedurende het leven van den erflater in gewone belastingheffingen ontsnapt zijn. De schatkist temt dus in eens wat zij van de waarde van andere zaken eermalen of op verschillende wijzen genoten heeft. Natuur- is dit niets dan ren theorie, die in de praktijk niet I eeds opgaat en bovendien heeft de theorie hare waarde erloren, nu de bijzondere lasten welke op onroerende goederen - ukken, van lievenlede zijn verminderd en het roerend ver- ogen meer getroffen is door de verhooging van het zegei- öht op effecten. V A N •JAls ING 31, HAARLET... Teleph. 1503. In de BERLITZ- SCHOOL leert men vlug en goedkoop engelsch spreken en schrijven. i i. Telefoon 23. i. SU RIN GAR. ons. Wissels. Effecten, ïardigo firma's. algemeen beginsel wordt bij dit ontwerp, ook voor progressie, aangenomen, dat het voor de vaststelling van bedrag, dat een erfgenaam of legataris wegens zijne /Itrijging aan belasting verschuldigd is, niets ter zake g doen hoewel door andere personen uit de nalatenschap F jrdt verkregen, al kan in 't algemeen worden aangenomen i, voor denzelfden persoon, eene grootere verkrijging hok ie grootere draagkracht heeft. In verband hiermede wordt, ter bevordering eener gelijk- itige werking der progressie, voorgesteld om, bij ver- jgingen boven zeker bedrag, niet al het verkregene voor - percentage in ééne klasse te deelen, maar telkens alleen >r het meerdere boven zeker bedrag een hooger percentage heffen. Hierbij heeft men tevens het doel om onbillijke K ^ffingen ten aanzien van verkrijgingen, welke de grens eener I eks met een gering bedrag overtreffen, te vermijden. Voor verkrijgingen door bloedverwanten in de rechte derdalende lijn en door echtgenooten met kinderen, wordt progessie in die mate beperkt, dat de te verkrijgen «Jserdere opbrengst niet hooger is dan het bedrag, hetwelk V .jor uitbreiding der vrijstellingen voor die verkrijgingen f worden opgeofferd. De belasting in- totaal wordt voor jjgO verkrijgingen dus niet verhoogd. recht van overgang moet worden betaald, dan het hoogste recht, hetwelk voor successie en overgang zamen wordt betaald, thans 16,56 pet. bedragen. Het gste successierecht zal volgens het ontwerp 20 pet. be ogen. De reden dat men niet hooger wil gaan is... vrees "lor ontduiking. Een compliment voor den nederlandschen lastingschuldige is dat zeker niet, maar men moet toe- ven dat de menschen in belastingzaken ook niet zeer fc^.nsciëntieus zijn. Intusschen, men zal zich door die vrees den duur wel niet kunnen laten weerhouden en het is ■;,ok absoluut niet noodig. Wat het erfrecht betreft, zouden wij iets willen doen, wat. i wet thans niet doet, namelijk aan den eenen echtgenoot n deel toekennen der nalatenschap van den anderen, een intestato erfrecht dus tusschen echtgenooten invoeren en ,iet den overblijvenden echtgenoot eerst laten opkomen lanceer de goederen aan den Staat dreigen te vervallen, jp Voor dit ab intestato erfrecht pleit zeer veel; meestal '1 wat meer dan voor het erven door verre bloedverwanten vreemden. Wat is eigenlijk de grond voor dat erfrecht en a jr de toekenning der bevoegdheid om desnoods ten behoeve n vreemden bij testament te beschikken Die grond is S .,2 economische. Waar alle beschikking van dien aard ver- den was, waar men zijn goed niet aan bloedverwanten kan daten, daar zou, meent men, de prikkel om zooveel mogelijk voort te brengen ontbreken en dat zou zgn ten nadeele van de algemeene welvaart. Geheel onjuist is dat niet, maar het is sterk overdreven en het is geen grond om de oorspronkelijke instelling van het wijd uitgestrekte erfrecht en de absolute beschikkings bevoegdheid ongeschonden te bewaren. Daarom kan het erfrecht zeer wel beperkt worden. Dat erven van bloed verwanten in den twaalfden graad is vrij wel belachelijk en ij kunnen het heel gevoegelijk met eenige graden minder doen en dan de overige bloedverwanten in hun ab intestato erfrecht handhaven, mits de belasting klimme naar mate van den verderen graad van bloedverwantschap en den omvang van het verkregene. Ook de bevoegdheid om te beschikken ten behoeve van vreemden, behoorde zeer te worden be perkt. Voor zoover wij ze in stand houden kan de progres sie, waartoe wij thans bij aanvang hopen te komen, een uitmuntend middel wezen om aan de Staatsgemeenschap een deel in de nalatenschap toe te kennen. K Doch, revenons a nos moutons, in dit geval het ontwerp. Volgens het voorgestelde tarief zal de progressieve heffing beginnenvoor verkrijgingen in de nederdalende lijn en door echtgenooten met kinderen bij een bedrag van ƒ50000, '°or de verkrijgingen in de rechte opgaande lijn en door echtgenooten zonder kinderen bij een bedrag van 10000, en voor de overige verkrijgingen bij een bedrag van ƒ5000, maar omdat het aanvaDgspercentage lager is gesteld dan het gesteld zou moeten worden, als men het recht van overgang en de opcenten met het recht van successie ver smelt, zal de verhooging van de thans geheven wordende belasting eerst aanvangen: b.v. in de rechte nederdalende lijn bij verkrijgingen van ƒ80000 en in de gevallen waarin het hoogste percentage wordt geheven, bij verkrijgingen van ƒ10000. (Slot volgt.) Observator. De Sporttentoonstelling in het Brongebouw. Aangemoedigd door het enorme succes, dat de in het vorige jaar gehouden reclame-tentoonstelling behaald heeft, meende de directie van het Brongebouw te Haarlem met gerustheid dit jaar een Sport-Tentoonstelling te mogen organiseeren, er niet aan twijfelende of ook deze zou, op dezelfde flinke wijze aangepakt, evenveel succes tot uitkomst hebben als de voorgaande. Was het in 1909 een reclame-tentoonstelling, waar ieder fabrikant of handelaar z'n artikelen kon exposeeren, thans is 't de bedoeling vooral waar op het oogenblik onze tijd in 't teeken der sport staat een tentoonstelling te organiseeren, waarop uitsluitend aan fabrikanten en hande laren in sport-artikelen gelegenheid wordt geboden te expo seeren en het publiek eens te laten zien, welk een reusachtige uitbreiding van artikelen de sport in al haar verschillende takken bezit. Een tentoonstelling van sportartikelen dus aangezien deze naam aan de directie echter te lang voorkwam kozen ze bet meer alles omvattende woord: zSport-Tentoon- telling." Het lijkt ons een gelukkig denkbeeld toe dat deze tentoon stelling gehouden wordt op een tijdstip, dat Haarlem het drukst door vreemdelingen wordt bezocht, die zeker, eenmaal in de stad zijnde, niet na zullen laten ook aan de tentoon stelling een bezoek te brengen, vooral waar het Brongebouw", door zijn gunstige ligging een der eerste plaatsen is, waai de vreemdeling gaarne zal vet toeven. Zeker zullen ook de inwoners van Haarlem evenals verleden jaar weer in grooten getale de tentoonstelling komen bezoeken, terwijl bovendien nog de ruim twee duizend abonné's van het Brongebouw" doorloopend vrijen toegang zullen hebben, zoodat we mogen veronderstellen, dat het aan belangstelling van de zijde van het publiek niet zal ontbreken. E.t waar het hier een Sport tentoonstelling betreft, zal getracht worden door het houden van verschillende wedstrijden en het geven van concerten etc. de belangstelling gaande te houden, opdat men de tentoonstelling meermalen een bezoek zal brengen. De tentoonstelling zal gehouden worden in het Bronge bouw" te Haarlem gedurende de maanden Juni en Juli 1910. De opening zal plaats hebben op Zaterdag 18 Juni en ge sloten worden op Maandag 18 Juli d.a.v. Het Eere-Comité bestaat uit Heeren P. J. Adrian, voorzitter Nederl. Wielerbond, 's-Gravenhagec W. E. Bredius WEzn, voorzitter Nederl. Zwembond, Amsterdam Jhr. H. W. M. van Coehoorn van Sminia, Heemstede. S. A. F. Baron Creutz, voorzitter Koninklijke Veluwsche Jachtvereeniging, Velp. Mr. A. A. Dieher Koon, voorzitter Nederl. Hockey- en Bandy Bond, Haarlem. W. C. Hartmann, voorzitter Nederl. Athleliek-Unie, Rotterdam. H. S. Isbrüciker, voorzitter Nederl. Cricket Bond, 's-Graven- hage. Rob. R. Toe Laer, voorzitter Nederl. Motorwielrijders Vereeniging, Amsterdam. Jasper Warner, voorzitter Nederl. Voetbal Bond, Zwolle. W. Wf.stra, voorzitter Nederl. Kaats Bond, Franeker. Bij Alberts-Frères. Na een pauze van een week heeft De Kroon weder hare deuren voor de bezoekers der bioscoopvoorstellingen van den heer Albert geopend. Met nieuwe kracht wordt begonnen. De goede reputatie die van deze voorstellingen zich thans overal heeft baan gebroken, wordt ook te Bloemendaal erkend, getuige de velen die uit onze gemeente tot de geregelde bezoekers lehooren. En de voorstellingen van den neder landschen bioscoop-koning verdienen dit ten volle. Neen, ze verdienen feitelijk nog meer belangstellingsteeds grooter moét de toeloop uit onze gemeente worden naar deze plaats des vermaaks, waar de heer Albert zorgt dat wetenschap, kunst en ontspanning steeds zusterlijk hand in hand gaan. Voor bijzonderheden omtrent morgen en Maandag (heden avond is er geen voorstelling) raadplege men de betreffende advertentie. Als gewoonlijk Zondagmiddag matinée van 2 tot 4 uur. Denkt om het genot hetwelk uw kinderen hier kunnen smaken. Quod feci. C. Morgenavond de beroemde Chantecler- Tooneel. voorstelling. Wat Bloemendaal en Haar lem er van zullen zeggen •M Dinsdagavond een mooie voorstelling van De graaf van Luxemburgin bet Nederlandscb door het gezelschap van het Rembrandt-Theater uit Amsterdam. Woensdag het Nederlandscb Tooneel met het bekende tooneelspel Het Voetlicht, waarmee ze ook wel wat vroeger te Haarlem hadden kunnen komen. Ten slotte Zaterdag a.s. de Rotterdammers met een blij spel van Bahr Het Concert. Bij een vergelijking met de opvoeringen hiervan door het Royaards-gezelschap prees de N. Rott. Ct. de Rotterdammers zeer, hun in vele opzichten den voorrang gevende. Mary Olson. Mary Olson is te Hull geboren van zweedsche ouders. Reeds zeer jong gaf ze blijken van bijzonder muzikaal talent, en daar zij de beste lessen genoten heeft die in hare ge boorteplaats te krijgen waren, was ze op 17-jarigen leeftijd aangenomen als leerlinge van de beroemde Clara Schumann. Onder de leiding van deze hoogbegaafde artiste vervolgde Mary Olson hare studie. Het was een tijd van hard werken en rijk aan artistieke indrukken. Clara Schumann's groote persoonlijkheid had een enormen invloed op een ieder die met haar in aauraking kwam, en zoo was dit ook het geval met Mary Olson. Na 3 jaren raadde Clara Schumann hare leerlinge, de wijde wereld in te gaan en in het publiek op te treden, niet omdat de studiën reeds beëindigd waren, maar om haar muzikale talenten in verschillende opzichten te ver rijken. Mary volgde dezen raad en bleef een geheelen winter in Noorwegen, waar zij voor het eerst in 't publiek optrad, tegelijk met Mevr. Oselio Björnson, en maakte met haar een tourneé door geheel Noorwegen. Overal had zij een enorm succes en het resultaat hier van was eene invitatie om met orkest in Christiania te spelen. (Musik Foreningen) Ook dit concert werd met groot suc ces bekroond. Toen ging zij naar Frankfurt a/M bij Clara Schumann terug, die haar nog verder les gaf, tot de dood een einde maakte aan een zoo schitterend leven. Daarna keerde Mary Olson terug naar Engeland waar zij als concertpianiste optrad. Zij werd in het meerendeel der europeescbe landen geëngageerd, en wel Nederland, Engeland, Schotland, Wales, Ierland, Duitschland en Oostenrijk. Zij trad hier te lande tweemaal op, en wel in Rotterdam, alwaar zij door de muzikale families als op de handen gedragen werd. Zij heeft veel geconcerteerd met mannen als Petri, Hugo Becker en anderen, en onder hare vurigste bewonderaars mag zij ook diverse gekroonde hoofden van Europa rekenen. Drie maanden van het jaar woont Mary Olson in Frank furt a/M., waar zij onder hare vele leerlingen ook mag rekenen de zuster van den duitschen keizer, prinses Frederik Karei van Hessen. Zij komt den 25sten April te Haarlem in den Schouwburg spelen, in gezelschap van den wereldberoemden violist Orobio de Castro. Moge het haar en haren eminenten part ner dan niet aan de verdiende belangstelling ontbreken 16 a 1700 zwakke kinderen. Liefdadigheid. Op 14 Mei worden de bosch-tehuizen eu op 21 Mei de zee-kolonies van het Centraal Genootschap weder door tal van zwakke, bloedarme en pas herstelde kinderen betrokken. Mag ik bij dezen weder eveneens ais verleden jaar een beroep doen op de gelukkige moeders van gezonde kinderen, ora de kleer- en speelgoedkasten te vullen? Aan reserve-kleertjes vooral jongens- en meisjesonderkleertjes is steeds gebrek Zeer welkom is ook sterk speelgoed, als gebruikte tennisballen, bouvv- doozen, schopjes, sportkarren, enz. Ook goede kinderboeken zijn een uitstekend geschenk om regenachtige dagen en lange najaarsavonden op te vroolijken. Een hoeveelheid bij den penningmeester ingekomen zilver papier, theelood, capsules en oud koper is verkocht voor 117,18 gld. Voortaan worden deze oude metalen ingewacht in kolonie huis Kerdijk. Er is reeds een mooie voorraad, maar er moeten nog zeer vele zendingen komen, om alles de volgende maand bij inschrijving van de hand te kunnen doen, ter wille van het kind. De opbrengst is bestemd voor den bouw en inrichting van het groote zomer- en wintertehuis voor zwakke, kinderen te Egmond aan Zee. Zilverpapier alleen echter is niet voldoende om het tekort te dekken. 120 sub-comité's brachten 60 duizend gulden bijeen. Wie wil ons helpen om een groot aantal nieuwe sub-comité's op te richten? Als die er maar in voldoend aantal komen is het resteerend bedrag van 25 mille wel te vinden. Het Centraal Genootschap heeft in zwaren druk gezeten. Het dames-comité „Ter Wille van het Kind" heeft het voor stilstand behoed. Dit jaar wordt het Centraal Genootschap 10 jaar oud, even na de opening van het nieuwe huis. Moge het dan van schuldenlast bevrijd zijn. Egmond aan Zee, April 1910. A. C. Bos. Ut Benoemingen bij het Centraal Genootschap voor Kinder- Herstellings en vacantie-kolonies. Tot directrice en adjunct-directrice van het nieuwe kolonie huis te Egmond aan Zee, zijn resp. benoemd: mej. J. Peck te Bussum en mej. L. M. N. Wertheim te Amsterdam tot directrice en adjunct-directrice van koloniehuis „Kerdijk" te Egmond aan Zee: mej. A. H. Folmer, waarnemend directrice van het Kinderziekenhuis te Groningen en mej. W. Mttnnik te Alkmaar; tot directrice van het „Zeehuis" te Egmond aan Zee: mej. A. Zelvelder te Sneek; tot directrice van koloniehuis „Noordwijk" te Noordwijk aan Zee: mej. B. van Buuren te Amsterdam; tot directrice van koloniehuis „Weezenkas" te Nunspeet: mej. A. Benraadt te Haarlem; tot directrice van koloniehttis „Kinderhuis" te Nunspeet, achtereenvolgens: mej. A. M. Heijbroek te Baarn en freule J. van de Santheuvel te 's Gravenhage tot directrice van koloniehuis „Zonneheuvel" te Hoeven bij Oudenbosch: mej. H. Hooge te Amsterdam. De Gedelegeerde bij de Verpleging, A. C. Bos. De 30-April-bloem. Zooals reeds gemeld, zal dit jaar op den eersten verjaardag van het Prinsesje, evenals op vele andereplaatsen in ons land, in navolging van een mooie, Zweedsche weldadigheidsuitiug, ook hier een proef worden genomen met den verkoop van een celluloid bloempje, ten bate der tuberculosebestrijding voor Haarlem en Omstreken. Het bestuur der Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose alhier heeft een der Dames-leden van den Raad van Bestuur uitgenoodigd, voor dat doel te trachten, een Comité te vormen. Door de bereidwilligheid der aangezochte Dames en Heeren ontstond spoedig onderstaand Comité ter voorbereiding en uit voering van bovenstaand plan. Dit Comité komt thans het sympathieke doel aanbevelen bij het publiek en verzoekt harte lijk een ieders welwillende en vriendelijke medewerking, om dezen nationale weldadigheidsbloemendag in Holland, ook in Haarlem en omstreken, uitmuntend te doen slagen. Het zou wenschen, dat een ieder, dus van de kleinste tot de grootste, zich tooide op 30 April met het bloempje, welke het moet verkoopen. Want eerst als dat gebeurt, dan krijgt de verkoop de beteekeuis, welke hij moet verkrijgen: „heeleen volk offert op één dag in het jaar een penning ten bate van de Het Comité stelt zich dien verkoop voor op 30 April te houden, „langs de huizen der ingezetenen" door jonge meisjes en „op alle punten van druk verkeer" door jonge dames. Het ver wacht veel van die beweging, want het heeft aangedurfd, 15000 bloempjes te bestellen, doch het Comité is gerust. Het doel „Strijd tegen de tuberculoseheeft en verdient aller sympathie. 3 tl 400 schriftelijke uitnoodigingen zijn verzonden aan jonge meisjes,alle leerlingen der verschillende inrichtingen van onderwijs hier en in Bloemendaal en aan tal van jonge dames om den dag van 30 April door hunne onmisbare medewerking te maken tot een weldadigheidsdag, gezegend door talrijke ongelukkigen, kinderen en volwassenen. Het succes van de actie is grootelijks afhankelijk van de hulpvaardigheid en den ijver' dier bloemenverkoopsters. Moge dus geen teleurstellingen ons bij dit liefdadig streven treffen. Het Comité deelt tevens mede, dat het bloempje van af 29 April a.s. verkrijgbaar zal worden gesteld aan adressen, volgens nadere advertentie voor de voor 30 April gevormde feestconnnissiën enz., doch niet minder dan 25 tegelijk. Schriftelijke bestellingen kunnen ook nu reeds worden inge zonden aan het Consultatiebureau van de Vereeniging tot Be strijding der Tuberculose voor Haarlem en Omstreken, Ge dempte Oude Gracht 41. Ten slotte vergezelle deez' hetlwensch het weldadigheids-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 5