DE RECH Vierde Lit Detuxc lunc DE J* var P. G. STC Magazijr Het Rotterdam Tooneel mr GROOT S VRIJDAG Gerard Zalsm; Mevrouw Gee v en den Heer W schap, onder den titel van erfgenaam en komt te pas waar slechts bloedverwanten in zekeren verren graad aanwezig zijn, die b.v. ten deele zijn uitgesloten, of waar de beschik kingsbevoegdheid is ontzegd. Hierover in het breede uit te weiden zou voor het tegenwoordige niet van practisch be lang zijn. Desniettemin is het plicht, op het groote belaug dezer zaak te blijven wijzen. De hervormer onzer financiën, die waarlijk een hervormer wenscht te wezen, zal in de successiebelasting eenmaal hoogstwaarschijnlijk den voor- naamsten, althans een zeer voornamen steunpilaar van ons geheele belastingstelsel vinden. Observator. De gemeente Bloemendaal is 1.1. Donderdag in kort ge ding gedagvaard voor den president der haarlemsche recht bank om het door haar in de Kleverlaan ondernomen werk aan de gemeentelijke waterleiding te staken. Die dagvaar ding ging uit van de gemeente Haarlem welke stelde als eigenaresse dier laan in hare rechten te zijn verkort door dat Bloemendaal zonder Haarlem's vergunning buizen op de laan had nedergelegd, daarin had doen graven en andere werkzaamheden had doen verrichten. De gemeente Bloemen daal had gehandeld op grond van de geldende verordening op het leggen, hebben en dulden van buizen of leidingen in aan anderen behoorenden grond, geldende wanneer die buizen of leidingen daarin moeten worden aangebracht in verband o.a. met de openbare gezondheid. De verordening bepaalt dat de eigenaar of gebruiker van den grond, waarin de buizen gelegd moeten worden twee maal 24 uur te voren wordt gewaarschuwd. In dit geval was door eene misvatting vóór- de twee maal 24 uur verstreken waren met het werk be staande in het graven van een gleuf enz. enz. aange vangen. De president der rechtbank wees daarom in zijne uitspraak van Vrijdag 1.1. de vordering van Haarlem toe, daarbij tevens overwegende, dat, waar over de verbindbaarheid der verordening tusschen de gemeenten oneenigheid bestond (eene soortgelijke quaestie heeft zich eens voorgedaan tusschen Haarlem en Heemstede doch heeft toen niet tot een rech terlijke uitspraak geleid) Bloemendaal niet had mogen aan vangen met werken voor de bevoegde rechter zich omtrent de verbindbaarheid der verordening had uitgesproken. De gemeente Bloemendaal werd veroordeeld in de kosten begroot op f 50. Arnold' select rischestofzuiger. Haildel en Wij ontvingen dezer dagen van de Industrie. heeren Keiler en Maedonald de uit- noodiging op hun kantoor te Overveen eens een kijkje te komen nemen. Er was iets bijzonders aangekomen n.l. het eerste exemplaar van een eleetrischen stofzuiger, de eerste van, naar wij verwachten en voor de ondernemende firma van harte hopen, een groote hoeveel heid die spoedig en mettertijd hun intrede zullen doen in de groote hotels, ziekenhuizen, villa's, schouwburgen enz. onzer gemeente en van Haarlem. De firma Keiler en Maedonald, het bekende electro technisch bureau te Overveen, heeft n.l. voor Bloemendaal en Haarlem den alleenverkoop gekregen van den «Arnold's eleetrischen stofzuiger" en het was om dit vernuftig samengestelde machinetje eens in werking te zien, dat we met genoegen aan bovenstaande uitnoodiging gevolg gaven. En met hetzelfde genoegen voldoen we hier aan het ver langen der heeren K. en M. om een beschrijving er van te geven. Moge de kleine moeite hieraan besteed groote vrucht baarheid verwekken. De behandeling van den stofzuiger is uiterst eenvoudig. Nevenstaande afbeelding toont u hoe hij er uit ziet. Aan het einde van den steel bevindt zich een circa 8 meter lange draad die den eleetrischen stroom naar den motor voert, indien de stop in een wandcontact of bij gebreke hiervan in een gewonen lamp houder is bevestigd, nadat natuur lijk het lampje afgedraaid is. Vlak bij den zuigmond bevindt zich in een goed afgewerkte kast van aluminium .de motor benevens andere werkende deelen, en niet zoodra is de verbinding aange bracht of het bekende snorrende geluid van den motor doet zich hooren. Dan vervult de machine haar plicht, zuigt allo stof die voor haar gebracht wordt naar binnen en werpt dit in een stevi- gen stofzak, aan den zuiger be vestigd. Voilh tout. 't Is echt amerikaansch prac tisch. De voordeelen die de machine biedt zijn begrijpelij kerwijze niet gering. Natuurlijk geen verspreiding van stof, geen opjagen van stofwolken meer, die feitelijk het aanvegen van een vloer tot half gedaan werk makengeen vernieling van tapijt, kostbare gordijnen ol meubelbekleeding door gedurige en ruwe behandeling met den borstelgeen urenlang werk in groote inrichtingen als ziekenhuizen, schouwburgen, hotels e.d. geen tijdverspilling door min of meer onwillig personeel; in dat alles voorziet onze mechanische vriend volkomen. Hij werkt bijgevolg dus hygiënisch, besparend, snel en ge hoorzaam, daar de zoo dikwijls misbruikte uitdrukking the struggle for life voor hem niet bestaat. Ter volmaking der machine kan ook nog een borstel aan den zuigmond bevestigd worden, die in stevige trilling heen en weder gaande, het stof losmaakt dat dan zorgvuldig wordt opgezogen en in den gastvrijen zak verdwijnt. Is men met «vegen" gereed, dan wordt do zak losgemaakt en geledigd. Voor ieder is de stofzuiger dagelijks te zien ten kantore der firma Keiler en Maedonald. Ook zijn de heeren gaarne bereid, en ze verzochten ons hier speciaal de aandacht op te willen vestigen, met den stofzuiger naar belangstellenden te gaan en in werkplaatsen of waar zulks verzocht wordt proefnemingen te verrichten. Besluiten we met de mededeeling dat er in enkele weken reeds over de 200 dergelijke stofzuigers in ons land ver kocht zijn. Burgerlijke Stand. Van Zaterdag 23 tot en met V r ij d a g 2 9 April. Geboren: z. van J. D. Richards en J. J. W. Schilthuis; d. van A. Metzelaar en L. M. van der Horst. Ondertrouwd: H. Vester en M. H. AnspachJ. W. Ziggelaar en C. W. M. KlukenJ. Dernison en Ch. van der Hulst. Overleden: G. M. van Westerhoven, 87 j.; A. Nijs, 63 j.J. J. Vogel, 62 j. Overleden in het gesticht «Meerenberg": W. G. Prins, 76 j. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 1 Mei, Kerknieuws. Voorm. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen. Donderdag 5 Mei (Hemelvaartsdag), Voorm. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen. R.-K. Kerk te Overveen. Zondag 1 Mei, Voorm. 7 en 81 uur Gelezen H. Missen 10 uur Hoogmis3 uur Vespers. R.-K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 1 Mei, Kerkelijke dienst te 71 en 10 uur. Haarlem's a Capellakoor. Muziek. De teleurstelling dat mevrouw Engelen- Sewing, de gevierde coloratuurzangeres door alle kollandsche opera-tijden heen, wegens verkoud heid niet kon optreden, scheen nu juist niet bijster groot te zijn, tenminste dit vermeende ik af te mogen leideji uit de warme ontvangst waarmede mejuffrouw Marie Bies ont vangen werd. Ik geloof ook niet dat het publiek door dezen ruil te kort gedaan werd, temeer niet omdat het concert nu min of meer het kaïakter van een groot onderonsje verkreeg hetgeen menigeen niet ongevallig scheen. De avond gaf gemengde indrukken. Aan den vleugel zat Willem Andriessen die als altijd een brillant spel gaf, waar dig om door een vorstelijk auditorium aangehoord te wor den. Dan mej. Bies, die met haar rein geluld eveneens harten en zinnen boeide als alleen een kunstenaresse van zuiver gehalte vermag. Aldus was het voor 't koor een zware taak om zich in een zoo artistiek omlijnd kader behoorlijk te doen gelden. Op het succes afgaande scheen het hierin geslaagd te zijn, want bijzonder warm warén de toejuichingen die het na elk nummer ten deel vielen. Hoewel ik veel zoude kunnen roemen, ja, ja, zeer veel, veroorloof ik me toch liever eens een kleine bemerking te maken. Deze geldt het indruk-ver- storend geforceerd zingen der sopranen waar ze hooggelegen passages te doorworstelen hebben, welk zingen tusschenbeide bij het gillen af is. 't Zou voor de dames heusch goed zijn indien ze om beurten in de gelegenheid gesteld werden hun koor op een afstand eens te hooren, wanneer deze gedeelten gezongen worden. Ze zouden dan kunnen opmerken wat het koor in dit opzicht nog ontbreekt en van welk een hoogere waarde het ensemble zou woi-den, konden ze zich in dit opzicht wat beheerschen. Deze minder gewenschte eigen schap moet er uit, damesuw koor staat te hoog om dit zoo te laten. Een meer dan gewoon applaus viel Moederke-alleen," onlangs bewerkt voor solo en zgn. bromstemmen, ten deel. Waarom weet ik niet. Was het om het sopraan- stemmetje of om het lieve, bevattelijke der muziek Het koor heeft met meer verdienste nummers van zwaarder ge halte gezongen dan dit was, zonder op een dergelijke wijze te worden toegejuicht. Dus neem ik aan dat de huldiging de sopraansolo gold, maar voor het zangstertje hoop ik dat zij zelf dit niet al te ernstig heeft opgenomen, want hoewel een en ander heel aardig klonk, was het geheel toch niet boven het middelmatige verheven. Enfin, het werd dusdanig stormachtig toegeklapt, dat een herhaling volgde. Er werd uitsluitend in onze taal gezongen. Heerlijk. De uitvoering der koor- en sólowerken van Willem Andriessen, om maar alleen bij hem te blijven, zal ongetwijfeld den genialen schepper ervan wel hebben voldaan. Den heer Kerkhoff ten slotte een niet geflatteerd compli ment voor zijn degelijk koor. Ik hoop het nog menigmaal te hooren. P. S. Schieten. Sport. Op den gehouden schietwedstrijd van den Koninklijken Bond van Oud-Onderoffi cieren, aangeboden door de afdeeling Haarlem aan hare zusterafdeelingen in den lande, ten doel hebbende kennismaking met hun bondslokaal, geschenk van mevrouw Visser van Hazerswoude, verwierf de heer F. Hekker in den personeelen wedstrijd den eereprijs met 95 punten en in den wedstrijd vrije baan den len prijs met 196 punten. Geschoten werd met flobertbuks, houding staande uit de vrije hand Voorts zij nog vermeld, dat toen omstreeks drie uur mevrouw Visser van Hazerswoude, de beschermvrouw van dezen bond, den wedstrijd eenigen tijd met groo'e belang stelling bijwoonde, de heer Hekker eene serie schoot, waar mede hij ook nog de dagmedaille verwierf met 19-20-20-20-20 (99 punten). De uitgekomen korpsen schoten alle zeer slecht. In dezen wedstrijd werd de eereprijs behaald met slechts 22 (van de 25) treffers. Was dit soms oorzaak, waarom aan de plaatselijke bladen te Haarlem de uitslag van dezen schietwedstrijd (gehouden door mannen Van het vak) niet werd bekend gemaakt Vó e t b a 1 Eenige heeren in Hoorn hebben een zilveren lauwertak uitgeloofd, en 't bestuur van Hollandia voegde daarbij een zilveren medaille. Om deze 2 prjjzen zal door 4 clubs ge streden worden en wel door Hollandia (Hoorn), Sport (Hoorn), Holland (Alkmaar) en Bloemendaal. A. s Zondag 1 Mei ver trekt B.V.V. I, misschien al voor dag en dauw. 't Zal misschien den sportliefhebbers wel verwonderen dat 't veld zoo gauw gesloten is, maar dat duurt maar tot 15 Mei. Dan wordt er weer lustig op gespeeld en dan is die zandwoestijn voor 't doel ook verdwenen. Zijn er nog lief hebbers om 1 Mei mee te gaan naar Hoorn Ze krijgen dan gratis inlichtingen van X. Een eigenaardig cachet aan de heden- Yoor onze daagschè mode geeft zeker het com- (1 unies. bineeren van verschillende stoffen en kleuren tot een toilet. Menige practische vrouw zal uit oud (en dat met weinig kosten) weer nieuw weten te maken. Blousen met geplooiden schoot, die tot aan de knieën rijken, van zijden chiffon ge 3e Klasse: In elke zilveren medaille, (schaal "si haakbord met krans) maakt, over een oude bont gedrukte crêpe de chine-; gedragen, geven dit kleed weer een Modegerecht Ans«t(. Aardige kleurnuanceering krijgt men door het chiffon dubbel of driedubbel aan één japon aan te brengen. De mouwen worden meest aan de tailles geknipt, ff met'kran dan wijd uitloopend en worden door een nauwen tullen onfl „u,on nriis w mouw volmaakt. De ouderwetsche kralennaaierijen worden ook weer j- dit saizoen in eere hersteld. Zij zijn het dan ook zeerei waard, door de eigenaardige werking, als van glinsteren soutache, die zij teweeg brengen. Op het gebied van mousseline de Laine, toile de Lai tusor, imitatie tusor brengt de industrie bij massa's nien, patronen. Ik zag een omhulsel in den vorm der oude palmdoeki uit wit-zijden chiffon, met palmmotieven, in bonte klem met zijde geborduurd, hetgeen een schitterend effect maaki Pauwblauw en oranje domineerden. Aan mooie tinten fijne kleurcombinaties kan men nu te gast gaanwat betreft, zijn wij op den goeden weg. 4e KlasseIn elke g I :ilveren medaille(schaal Bij eiken prijs wo I Eveneens wordt een 3ie van de 3 te sp wordt in groepen vai „1 van 101, van wordt gehouden in he bij den Dam. Iedereen kan aan d< bunnen, in stede vai uitgereikt. Inleggeld de inschrijving. Naast den wedstrij een wedstrijd uitgesch bedraagt. De deelnec LieiL, zijn wij op ueu goeuen weg. yan 4 geforn- Op de hoeden doet Chantecler zijn opgang, helaas 1 gedueH g' „ike 4 snelers) atg] j j m voor elke 4 spelers) voelen, maar «een rgk van dwang en duurt niet lang® 4 djpioma verkondigde vader Cats reeds, laten wij dus hopen, dat'™ hi-»ns; ook hier om der lieve aesthetica wille, bewaarheid worH Als toppunt van smaakloosheid zag ik een hoed, modi Chantecler, grijs strooi omslingerd door snoeren van I en blauwe kralen, met linksch een groote panache veetj in dezelfde kleuren. Zou dit Indiaansche, barbaarsche hoofjj deksel een koopster vinden, die haar vijf zinnen bij ell heeft en den moed want ja er behoort moed toe. oil zich zelve met idiotium te bekronen en den moed bee[| zich zoo dwaas toe te takelen? Een zomennof, een vereeniging van kant, zijde en wa.teJ nog omvangrijker dan de gepasseerde wintel-modellen, jl zeker ook al een bedenkelijk feit van dezen tijd. Zou de hul van de groote haaropvullingen soms nadeelig op de her »ue( kunnen werken er ook een Tombola eveneens ieder kan de voorwerpen worden f 11,25 voor iederen c baar stellen van bord< tot deelneming, met 't Schaakblad ing Uit andere 1 gemeenten. j getiteldde vlieg. M I mede indertijd de Kroon vertoond wer 'e Gravenhage avond i wijdde zelfs de vol; nummer De hier bedoelde t Huys best. Doe alle beesten van Jupiter te gast genogdt waren, heeft hem, de Schildtpadt alleene achter gehouden, ende il bedrijf der vliegen is niet ter feeste gekomen; Jupiter, verwondert, soude ge -I geRden trok deze de oorsaeck daer af weten, liet hem vragen, waerom hif niet gekomen was in soo goeden, grooten geselschap, dil van den oppersten Godt geroepen waren. Antwoorde«Costl West, 't buys best." Waer over hij verwesen worde in denl hoogen Raedt der Goden, altydt sijn huys voor hei, lel dragen, ende by sijn leven daer niet uyt te gaen. Des Schildtpadts raedt neemt aan, o ghij getrouden wij enj Dat zedigh, eerlyck stil, u best is 't huys te blijven. Roemer Vissf.h. Verdient het geen aanbeveling voor de kiesrechtvrou veii| Roemer Visser eens te herlezen Mouchk. EERSTE BIJ Liefdadigheid. 16 it 1700 zwakke kinderen. Op 14 Mei worden de bosch-tehuizen en I op 21 Mei de zee-kolonies van het traal Genootschap weder door tal van zwakke, bloedarrae en I pas herstelde kinderen betrokken. Mag ik bij dezen; weder eveneens alk verleden jaftri eên I beroep doen op de gelukkige moeders van gezonde kinderen -mil de kleer- en speelgoedkasten te vullen? Aan reserve-kleertjal vooral jongens- en meisjesonderkleertjes is steeds gebrek.I Zeer welkom is ook sterk speelgoed als gebruikte tennisballen,! bquwdoozen, schopjes, sportkarren, enz. Ook goede kinderboeken I zijn een uitstekend geschenk om regenachtige dagen en lange] najaarsavonden op te vroolijken. Een hoeveelhei 1 bij den penningmeester ingekomen zilver-1 papier, tlieelood capsules en oud koper is verkocht voor 117,18.1 gld. Voortaan worden deze oude metalen ingewacht in kolonie-1 huis Kerdijk. Er is reeds een mooie voorraad, maar er moe ten nog zeer vele zendingen komen, om alles de volgende maand bij inschrijving van de hand te kunnen doen terwille van het kind. De opbrengst is bestemd voor den bouw en inrichting van I het groote zomer en winterhuis voor zwakke kinderen te Egmoml aan Zee. Zilverpapier alleen echter is niet voldoende om het tekort te dekken. 120 sub-comité's brachten 60 duizend gul den bijeen. Wie wil ons helpen om eet. groot aantal nieuwe sub-comité's op te richten? Als die er maar in voldoend aan tal komen is het resteerend bedrag van 25 mille wel te vin den. Het Centraal Genootschap heeft in zwaren druk gezeten. Het dames-comité „Ter wille van het kind" heeft het voor j stilstand behoed. Dit jaar wordt het Centraal Genootschap 10 jaar oud, even na de opening van het nieuwe huis. Moge het dan van schuldenlast bevrijd zijn. Egmond aan Zee, April 1910. A. C. Bos Benoemingen bij het Centraal Genootschap vöor Kinder- Herstellings- en vacantie-kolonies. Tot directrice en adjunct-directrice van het nieuwe kolonie huis te Egmond aan Zee zijn resp. benoemd: Mej: J. Peck te Bussum en Mej. L M. N. Wertheim te Amsterdam; Tot directrice en adjunct-directrice van kclouiehuis „Kerdijk" te Egmond aan Zee Mej. A. H. Folmer, waarnemend directrice van het Kinderziekenhuis te Groningen en Mej. W. Munnik te Alkmaar; Tot directrice van het „Zeehuis" te Egmond aan Zee Mej- A. Zelvelder te Sneek; Tot directrice van koloniehuis „Noordwijk" te Noordwijk aan Zee Mej. B. van Buuren te Amsterdam; Tot directrice van koloniehuis „Weezenkas" te Nunspeet Mej. A. Benraadt te Haarlem; Tot directrice van koloniehuis „Kinderhuis" te Nunspeet, achtereenvolgens Mej. A. M. Heijbroek te Baarn en freule J. van de Santheuvel te 's-Gravenhage; Tot directrice van kolouiehuis „Zonneheuvel" te Hoeven liij Oudenbosch Mej. H. Hooge te Amsterdam. Groote Nationale Schaakwed- Schaken. strijdieAmsterdam, uit te schrijven door het Schaakblad, op Hemelvaartsdag (5 Mei 1910). Program: Gespeeld wordt in 5 klassen, n.l. Hoofd- le, 2e, 3e en 4e klasse. Prijzen Hoofdklasse(48 deelnemers): le prijs: groot verguld zilver kruis, met inscriptie, lint en gesp2e. verguld zilveren medaille (schaakbord met krans); (bij 912 deel nemers); 3e. zilveren medaille (schaakbord met krans); 4e. zilveren medaille (schaakbord met krans. le Klasse: bij 48 deelnemers): le prijs: groote verguld zilveren medaille, met inscriptie, lint en gesp2e. verguld zilveren medaille, (schaakbord met krans); (bij 9 12 deel nemers) 3e. zilveren medaille (schaakbord met krans) 4e. zilveren medaille (schaakbord met krans.) 2e Klasse: 48 deelnemers): le prijs: groote zilveren medaille, met inscriptie, lint en gesp2e. verduld zilveren medaille, (schaakbord met krans); (bij 9 12 deelnemers): 3e.. zilveren medaille (schaakbord met krans)4e. zilveren medaille, (schaakbord met krans). HAAR] Dir. P. D. v. Maandag (Laatste abonneme OP VER Tooneelepel in door FAB Lees het in dit geplaatste verslag d le Haarlem. Gewone prijzen. it Plaatsbespreken 's Avone te gev met mede Sopraan, Pianist. Entrée voor niet- Bechstein-Concertvl -: van de firma 1 l'laatsbespreki diploma, en ka: geabonneerden en van 2—7 uur NOTJT, Warmoe en vóór den aan

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 2