MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten 4* jaargang. ZATERDAG, 7 MEI 1910 No 18. Het Bloemendoolsch Weekblad. Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f0.10 Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onc!ier Redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemeni!aal. -i- Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk Bloemendaalsche weg 227. m II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 121) tot regeling van het auteursrecht. Oit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Agenda. BLOEMENDAAL a'erdag 7 Mei, 8 uur. Velddienstoefening van Volksweer baarheid nabij de ruïne van Brederode. Aantreden bij het station Overveen. jdag 13 Mei, 8 uur. Hotel Welgelegen. Bond van vrije liberalen, afdeeljng Beverwijk, Algemeene vergadering. HAARLEM. Z terdag 7 Mei, 8 uur. Sociëteit Vereeniging (boven zaal). Openbare voordracht over heilmagnetisiue. Z terdag 7, Zondag 8 en Maandag 9 Mei, 8 uur. De Kroon. Bioscoopvoorstellingen Alberts-Frères. Zondag- raiddag 2 uur. Matinee. Z ndag 8 Mei, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Tonrnée Julia van Lier-Cuypers. Silvia Silombra, tooneelspel. ndag en volgende dagen. Museum van Kunstnijver heid. Tentoonstelling van nieuw Delftsch aardewerk en tegelpaneelen voor kerkelijke doeleinden. 'Zondag 8 Mei, 8 uur. Brongebouw. Abonnementsconcert Haarlemsch Muziekkorps. I.aandag 9 Mei, 9 uur. De Kroon (bovenzaal). Vereeniging Koninginnedag. Bijeenkomst van corporaties en personen die voornemens mochten zijn deel te nemen aan het Bloemencorso of die bereid zijn zich op te stellen langs den door H M. bij haar bezoek te Haarlem te volgen weg. jDinsdag 10 Mei, 8 uur. Sociëteit Vereeniging.Concert Internationale Stafmuziekkorps van bet Leger des Heils, uit Londen. Dinsdag 1014 Mei, 10—5 uur. Brongebouw. Tentoon stelling van schilderijen van bekende meesters. Woensdag 11 Mei, ütir. Schouwburg Jansweg. Multatuli-Avond. Rotterdamsch Tooneelgezelschap, dir. P. D. van Eysden. Vorstenschool Daarna: Aleid. Woensdag 11 Mei, 8 uur. Sociëteit Vereeniging. Con cert Doopsgezind zangkoor. Dir. J. de Nobel. BLOEMENTENTOONSTELLING. Dagelijks geopend. 3de tijdelijke tentoonstelling. Zondag en Woensdag middagconcerten, insdag middagconcert Internationale Stafmuziekkorps van het Leger des Heils, uit Londen. De Bloemententoonstelling. «Midden in mijn huis heb ik een hof, Een bof met schoone bloemen." Telkens wanneer ik op onze nationale bloemententoon stelling ronddwaal, komt mij dit mooie lied van Philip Loots in de -gedachten. Het ik", waarvan in dit lied sprake is, kan gerust worden omgezet in zij", want zij Haarlemmers zijn hét, die thans in hun huis een hof met schoone bloemen bezitten. Er zijn personen geweest, die van "deze nationale tentoon stelling, die nu de derde tijdelijke in de zalen is aangevangen, wel iets krijgt van een internationale, waar Frankrijk en België thans ook meedoen, nu juist niet zoo'n beele groote muts op hadden. Wat zijn ze schitterend in hun pessimistische uitingen gelogenstraft, wat is de tentoonstelling een succes en ik durf er bijzeggen, ten volle verdiend succes. Donderdagmiddag om half vier waren er alweer 5000 dagkaartenhouders de draaihekken gepasseerd en wanneer u, lezers, niet tot die 5000 hebt behoord, meen ik u te mogen beklagen en u te mogen raden dan toch zoo spoedig mogelijk uw schade te gaan inhalen, want niet alleen de vollegrondstentoonstelling is nu op haar mooist, maar ook de tijdelijke is een bezoek dubbel en dwars waard. In den veengrond van Aalsmeer ligt een dorpje, een vlek, noem het zooals u wilt, dat Oosteinde is geheéten. Daar, in dat Oosteinde vindt men het vriendelijk mooie kerkje der oud-Katholieke gemeente, daar vindt men echter ook rozen- kweekerijen. Welnu, wat die kweekerijen opleveren kunt ge thans eens zien in de kleine zaal op de tentoonstelling. Daar staan niet minder dan 1500 afgesneden rozen ten toongesteld en nu is de verscheidenheid wel niet zoo heel groot, maar de soorten die er zijn,- zijn eenig goed. Vergeet vooral niet uw aandacht te schenken aan de prachtige witte Augusta Victoria, mooier exemplaren van deze rozensoort zult u moeiljjk elders vinden. Nu ik u toch in dit kleine zaaltje heb binnengeleid zult u vanzelf uw blik wel slaan op de middentafel en allicht 'zult u denken daar rose rozen te zien staan, doch dan zoudt ge u vergissen, want het zijn anjers die vrijwel den rozentorm hebben aangenomen, wel een bewijs dat zij tot 'zeer groote volmaking zijn gebracht, fransche bloemenhet volgende jaar zullen onze kweekers wel zorgdragen ze' ook zoo te hebben. Op die middentafel staan ook de bloeiende cactussen, u weet wel, een rechtopstaand plankje met puntige bladen, waaruit roode bloemen te voorschijn treden, die ge misschien wel eens in grootmoeders bloemenrekje hebt geziendaar staan ook de gekleurde margrieten, van de firma Adnet uit België. Onze witte margriet, ons meizoentje z.ullen wij het maar noemen, wordt daar thans in tal van kleuren en grootten geëxposeerd. Het, is een mooie collectie en het eigenaardige er van is wel, dat, waar onze margriet hard aanvoelt, de margrieten van Adnet bij de betasting aan zijde doen denken. Zij dragen een anderen naam, zij heeten Geibera's maar zij zijn heel gewoon van onze maFgrietenfamilie afkomstig. Voor jaren hebben zij ook bestaan, zij zijn toen uit de mode geraakt, maar komen er nu week aardig in. Het is er mee gegaan als met de hoepelrokken van de dames, die misschien ook nog wel eens zullen terugkomen, het 'is er meegegaan als met de hooge zijden van de haerende mijne die ik in 1890 kocht is nu precies weer in den smaak. Maar, om weder op ons apropos terug te komen. De afgesneden serin gen moet ge vanzelf zien, daarop behoef ik dus niet te wijzen, maar wel wensch ik even uw aandacht te vestigen op de hollandsche irissen van de firma Van Tubergen bij den achterwand aan de paviljoenzijde, welke de eigenschap hebben, dat zij veel vropger bloeien dan de spaansche en bovendien dat zij dan prijken met veel grooter bloemen. Loop vooral niet voorbij de afgesneden narcissen van den heer E. H. Krelage, die den geheelen achterwand innemen, want dan zoudt ge iets zeer moois voorbijgaan, dat- ge misschien in jaren niet meer zult terugzien Schenk ook uw aandacht aan de afgesneden tulpen, allemaal zaailingen, aan de zijde van den fransehen tuin en het zou mij zeer ver bazen, wanneer ge aan het eind van uw bezoek in de kleine zaal bij den uitgang gekomen, niet eenige minuten lang bleef stilstaan bij de collectie cac«assen, die de heer Frantz de Laet uit België daar heeft neergezet. Diezelfde firma heeft ook in den vollen grond aan de Paviljoenzijde zoo'n collectie. Donderdag waren de menschen daar niet vandaan te slaan en terecht, want al is die inzending nu juist niet nieuw, zeldzaam is ze zeker. Het is nog niet zoovele jaren geleden, dat de cactussen in onze burgerwoningen opgeld deden. Onze moeders en grootmoeders voelden zich het meest aan getrokken tot den vorm van het botervlootje. Nu, die zijn er ook bij, zelfs huislook, dat men thans niet zpoveel meer ziet op de daken in onze buitengemeenten, 'is er onder te vinden, maar de collectie trekt daarom zoo bijzonder aan, omdat er van allerlei soorten bij zijn en men hier kan zién, hoe de scherpe punten langzamerhand over gaan in een soort haar, en hoe de grootvaders van enkele soorten er uit zien als grijsaards, die vergeten hebben 's ochtends hun toilet te maken. Het zijn net ongekamde hoofden. En nu het hoofdgebouw. Het parterre in de groote hoofdzaal is geheel beplant met pelargoniums! Vroeger noemden wij dat geraniums, maar dal schijnt niet deftig genoeg meer te wezen. Hoe dat nu echter ook zij, de planten zelf zijn er niet minder mooi om. Natuurlijk zijn er weer groepen bloeiende rodhodendrons uit Boskoop en natuurlijk is er ook weer de heer Baardse uit Alsioeer, met hortensia's. Hij heeft daar thans wat hij noemt éénpooters, je zou ook kunnen zeggen éénbloemers, want die eenpooter onderscheidt zich van de veelpooter alleen hierin, dat hij maar één bloem heeft. Maar wat voor bloemEr zijn er bij van een omvang van 20 c.M. en meer. Meet u het zelf maar eens uit. De babyroosjes van Boskoop zijn er ook weer, dan Calla's of Aaronskelken, zooals u wilt, en bolbpgonia's langs de randen in de groote achterzaal, die u vooral niet inoogt vergeten. Een middentafel in deze zaal logeert de orchideeën, die allergrilligste en dure bloemen, waaraan de fijnproevers zich zoozeer te goed doen, doch waarvan ge als leek ook voldoende zult genieten. De orchidee is de modebloem bij uitnemendheid. Voor een paar jaar muntten zij uit, die bezitters waren van da meest gestippelde bloemen één stippeltje meer op een bloem werd als een overwinning beschouwd op anderen, die dit niet hadden. Nu moeten de stippels weer weg, en is hij de baas, die bloemen met de minste stippels in zijn bezit heeft. Ja, die mode in de bloemen brengt den kweekers heel wat werk aan. Dit praatje is aardig op weg om lang te worden, maar ik mag het toch niet eindigen, voor u nog even te hebben gewezen op een groep groene planten in de achterzaal. Als u die groene planten ziet, krijgt u het idee, dat er allemaal paarse bloemen aan zitten en op een afstand be schouwd, heeft er dit dan ook veel van, maar als u dicht bij komt, dan zult u ontwaren, dat dit slechts schijn is. Het bolvormige blad is paars getint en laat slechts een licht-geel bloempje door. Van de begonia's in de kleine zaal tenslotte nog dit. Voor een jaar of acht waren onze haarlemsche kweekers in staat u potten met de begonia Gloire de Lorraine te leveren. Thans kunnen zij hel ook wel, maar zij moeten ze allemaal betrekken van den heer Baardse te Aalsmeer. De dingen doen het hier niet meer, zij doen het thans alleen in die vsen- en waterstreek, niettegenstaande acht jaar geleden met beslistheid werd verzekerd, dat voor den teelt van die bloemen Aalsmeer totaal ongeschikt was. Een bewijs aldus, dat heeren kweekers zich ook in hun voorspellingen wel eens kunnen vergissen. Ik eindig zooals ik begon «Midden in hun huis ligt nu een hof, Een hof met schoone bloemen." Gaat het zien en geniet! Wij zijn in staat onzen lezers aan te Recht 611 Wet. bieden de rechtsoverwegingen, die den heer President der Haarlemsche Recht: bank er toe hebben geleid een geheel voorloopig bevel tot staking van den waterleidingaanleg in de Kleverlaan te geven. Uit de door ons cursief gedrukte woorden zal onzen lezers blijken, dat de heer President zijne beslissing slechts heeft gegeven als een tijdelijke noodmaatregel om eene geregelde procedure mogelijk te maken zonder dat Bloemendaal zich de vruchten eener eventueele overwinning reeds bij voor baat zou hebben verzekerd. Tusschen •Tbr. Mr. Jacob Willem Gustaaf Boreel van Hogehinden Burgemeester der gemeente Haarlem en als zoodanig die gemeente vertegenwoordigende, wonende aldaar, Eischer q. q. in kort geding procureur Mr. W. Cnoop Koopmans En De gemeente BloemendaalGedaagde procureur Mr. A. H. J. Merens. Wij President der ArrondissementsRechtbank te Haarlem enz. In Rechte O., dat blijkens de tusschen partijen vaststaande feiten Eische- resse is eigenares vau den weg „De Kleverlaan" althans van dat gedeelte waarop het gestelde werk door Gedaagde wordt uitgevoerd gelegen in de Gedaagde gemeente. Dat de gedaagde gemeente aan Eischeresse vergunning heeft verzocht om in dien weg een waterleidingsbuis te mogen leggen, welke ver gunning door de Eischeresse onder de daarbij gestelde voor waarden op 9 Maart 1910 is verleend; Dat daarop de gedaagde aan Eischeresse op 26 April 1910 heeft berichi die voorwaarden niet te kunnen aanvaarden en alsnu krachtens de bepalingen voorkomende in de verordening der gemeente Bloemendaal betreffende het leggen enz. van buizen enz. ten behoeve van werken en inrichtingen in het belang der openbare orde, zedelijkheid en gezondheid opgericht, ook zonder die vergunning op 28 April 1910 met het leggen van de huis in de Kleverlaan, welk werk binnen acht dagen zoude zijn afgeloopen, te beginnen; Dat gedaagde reeds 27 April 1910 met dit werk een aanvang heeft gemaakt zonder in achtneming van den termijn bij voormelde verordering voorgeschreven. O., dat nu Eischeresse beweert, dat door voormelde handelingen van gedaagde inbreuk wordt gemaakt op der Eischeresse voorzegd vaststaand eigendomsrecht op grond dat de verorde ring krachtens welke gedaagde beweert aldus te mogen handelen verbindende kracht mist, daar zij in strijd met art. 625 B. W. bij hare toepassing het gebruik der in eigendom bezeten zaak voor den eigenaar geheel of gedeeltelijk doet verloren gaan en nu gedaagde beweert, dat de verordening waarop zij haar recht grondt om zonder vergunning van Eischeresse in haar eigendom buizen te leggen wel verbindend is, deze strijd slechts door den bevoegden rechter en niet eigenmachtig door ge daagde mag worden beslist, zoodat waar de voltooiing van de door Eischeresse beweerde inbreuk op haar eigendomsrecht volgens gedaagde binnen 8 dagen zal zijn geschied eene onmid dellijke voorziening in deze noodzakelijk is; O., dal de gevraagde staking is eene tijdelijke geheel onzijdige maatregeldie de rechten, die partijen in deze beweren te hebben, ongedeerd laat tot dat eene beslissing van den bevoegden Rechter zal zijn verkregen; O., wat de veroordeeling in de kosten betreft; dat nu gedaagde den eisch heeft bestreden haar beroep op het ontbreken van eene voorafgaande sommatie van Eischeresse, om met de door Eischeresse beweerde onrechtmatige handeling op te houden, in deze niet opgaat, waar de wet in een geval als dit nergens eene sommatie voorschrijft en gedaagde zelf vooraf heeft te kennen gegeven tot deze geïncrimeerde handeling te zullen overgaan en dan ook overgegaan is; Rechtdoende Beveelt de gedaagde de hiervoren gemelde werkzaamheden onmiddellijk te staken. Verklaart dit vounis in zooverre uitvoerbaar bij voorraad zonder borgtocht op de minuut en voor de Registratie. Veroordeelt de gedaagde in de proceskosten aan zijde van Eischeresse tot aan deze uitspraak begroot op vijftig gulden. Aldus gewezen den 29sten April 1910. Tentoonstelling van schilde rijen Kunst *n Brongeboiiw. Met verwijzing naar de betreffende adver tentie, vestigen wij de aandacht van belangstellenden op de tentoonstelling van schilderijen van bekende meesters, de volgende week te houden in het Brongebouw. Verder verzoekt men ons nog mede te deelen, dat de schilderijen tijdens de tentoonstelling gekocht kunnen worden. Hollandia IBloemendaal I. vSport. 1 2- In Hoorn waren we uitgenoodigd tot 't spelen van een wedstrijd tegen Hollandia. Eenige supporters hadden voor dezen wedstrijd een zilveren tak uitgeloofd.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 1