Zoon G. OTTER naar maat )'s Orgels ind" A'dam. istoffen Leverancier voor i van„EigenHuIp". et Winkelvleesch. ca FOTO- NDTHORST. Jaarvergadering van den Bloemendaalschen Bond voor Lichamelijke Ontwikkeling. y Houtstraat 2 Haarlem. TELEFOON 1500. et voorrecht in hee Nederland. vinden Bronchitis, Asthma in de meeste gevallen geen lie lijders, zoowel als hunnt tot heden niet den juisten waar de hulp te vin.; 'uitgang in de wetenschap len laatsten tijd een middel door de grootste autoriteiten leeskunde als een zeer prafi. zeker werkend hulpmiddel et irdoor de geneesmidd tnderd worden, en direct ven m in de luchtwegen gebracht lus op de plaats waar de It, en zoodoende een spoedig ipgeleverd wordt, hetgeen 3r langzaam of in het gelieel 3 greep. Haarlem heef nn scht zulk een heilmiddel in hting te bezitten, die net- rs in Nederland wordt aan- wel in enkele groote >ad- n het Buitenlard, waar ge neesmethode dan oak met gevolg wordt aangewend, jder aan aandoening der r moet met deze instelling nnis maken, zoodat he! nn noodzakelijk is, in het 3ui- n kuur te gaan maken, die 1 en kostbaar is. inrichting bevinden icli m nieuwste apparaten, w Ike ng van een arts aangew end ti wel voor warme en kcude assage, klèurlichtbestra ing baden enz., welke met het ucces aangewend wor len ziekten, die door slechten op ontstaan, gelijk dit bij ziekten liet geval is. tro-therapeutische Inrichting. 9ude Gracht 38. MG 31, HAARLE M. Teleph. 1593, - artikelen. Kruisstraat 41 Tclepli. 744. ET HECK, HAARLEM. •acht 118. - Telefoon 1338. Ie reparatie inrichting, ten door het geheele rijk. Eef B.W.18 et. 25 I» 25 'FlESr H. 'ijlstraat 73, Tel. 448. BI oom endaal. Straatweg' A 223b. Telef. No. 937. TWEEDE BLAD. 4,. jaargang. ZATERDAG, 7 MEI 1910 No. 18 Het Bloemendaslscb Weekblad. Donderdagavond 26 April j.l. hield bovengenoemde bond jB .Welgelegen" een algemeene vergadering. Om half negen opende de voorzitter, de heer M. Vrij, de bijeenkomst en na de aanwezigen welkom geheeten te hebben, bracht hij het volgende jaarverslag uit 6e Jaarverslag van den Bloemendaal schen Bond voor Lichamelijke Ont wikkeling. Uitgebracht op de algemeene vergadering van 28 April 1910. Geachte Vergadering. Met groot genoegen voldoe ik aan de opdracht om inge- vola>' art. 9 een verslag uit te brengen over de werkzaam- hedt:: van uwe vereeniging. Terwijl het aantal leden van den bond op 1 Januari 1909 44 leden en donateurs bedroeg, was dit op 1 Jan. 1910 gestegen tot 55 leden en donateurs. Meer en meer vindt het streven van de bonden voor lichamelijke ontwikkeling sym athie en steun bij autoriteiten, onderwijzers en ouders. Me rplere vereenigingen om de lichamelijke opvoeding der jeugd te bevorderen zijn in het afgeloopen jaar in ons lam' opgericht. Een cursus tot vorming van spelleiders werd te reda gehouden, aan welken cursus een 100 tal onder- wl is en onderwijzeressen gedurende drie weken in de groiie vacantie deelnamen. Een rijks-subsidie stolde den N ilandscheu Bond voor Lichamelijke Opvoeding in staat d cursus te organiseeren. Ook onze gemeente Bloemendaal schonk het afgeloopen jaar aan uwen bond weer een subsidie v f 100, terwijl we van de afdeeling Bloemendaal van d' Volksbond weer f20 mochten ontvangen. Van de Bin- n^ iandsche Exploitatie-maatschappij van Onroerende Goederen mochten we het weiland achter het hotel Duin en Daal gratis als speelterrein gebruiken, zoodat we onze werkzaam heden op het gebied der lichamelijke ontwikkeling volgens ons werkplan konden uitvoeren. Het verloop van de werkzaamheden betreffende de open- 1 .ktspelen en de gymnastiek zal u in een uitvoerig verslag v .n den spelleider, den heer A. J. Meijerink, gymnastiek- 1 raar te Haarlem en Bloemendaal, vermeld worden. De leden van den bond, tevens lid van de afdeeling lawn- t nnis, profiteerden het afgeloopen speelseizoen weer op de p achtig gelegen grkvelbaan van de familie Kalff, daar de lean voor enkele tijden voor den bond was beschikbaar j. steld. De spelregels voor slagbal, die in 1907 door den Bloemen- (1 ïalschen Bond voor Lichamelijke Ontwikkeling werden uit gegeven,zijn op heden door «de nieuwste spelregels" vervangen, uitgegeven door den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding, in samenwerking met den Amsterdamsehen en fien Bloemendaalschen Boud. Een centrale cour missie tot s menstelling van spelregels voor verschillende openlucht spelen is nu gevormd, zoodat de regels voor de spelen meer uvform zullen zijn over het geheele land. Met opgewektheid zijn de werkzaamheden van den Bond uitgevoerd", zei ik daareven, doch in herinnering moet ge tracht worden, dat zware wolken boven den Bond hebben g I angen, die niets goeds voorspelden. Die wolken waren echter overgedreven, toen we in het Bloemendaalsch Weekblad van 5 Maart 1910 lazen: Het nieuw eSportterrein. Ieder welgezind inwoner van Bloemendaal onder wie voor dit geval niet behoort de bouw-exploitant zal met leede oogen hebben gezien, dat het sportterrein in het park t n noorden van hotel Duin en Daal is verdrongen door villa's. De kinderen van Bloemendaal, die daar in den zomer met zoo'n opgewektheid speelden, zouden dat in 1910 niet meer mogen doen: zij waren verjaagd van hun terrein, waarvan z; niet wisten, dat het 't hunne niet was! De Bloemendaal sche Bond voor Lichamelijke Ontwikkeling was in moeilijk heden! Wèl was op iedere algemeene vergadering 'van den Bond door het bestuur aan de leden gevraagd„ziet uit voor ons naar een terrein, dat wij krjjgen voor niet of in erfpacht", maarBloemendaal kent slechts bouwterrein en geen sportterreinEen stoute stap diende gewaagd bouwterrein moest gemaakt worden tot sportterrein! Het bestuur van den Bond voor Lichamelijke Ontwikkeling heeft succes van zijn arbeid! Een wélgezind inwoner van onze gemeente kocht ver leden week het weiland, gelegen achter den moestuin van hotel Duin en Daal, met het doel, dat terrein voor sportter rein van de Bloemendaalsche Schoolvereeniging en den Bond voor Lichamelijke Ontwikkeling ter beschikking te stellen. Bij zoo'n voorbeeld bleven de andere wèlgezinden niet achter en velen droegen een steen bij om het nieuwe sportterrein van een hekwerk te voorzien. De Binnenlandsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen gaf den Bloemen daalschen Bond voor Lichamelijke ontwikkeling den hooiberg, staande op bedoeld terrein, ten geschenke, op voorwaarde, dat van den hooiberg een elubgebouwtje gemaakt zal worden, dat niet schaden zal aan het natuurschoon van de omgeving! Dat dit niet zal geschieden, zal Bloemendaal te danken heb ben aan de architecten, den heeren Mulder en Van Asdonk, die zich belangeloos ter beschikking van het bestuur van meer- genoemden bond stelden, om de architectuur van het hek werk en van het clubgebouwtje op zich te nemen. Het succes is volkomen 1 Wanneer wij over eenigen tijd bij deOriënteer- tafel van het Bloemendaalsche Wilhelminaduin staan, zullen wij de kinderen op het nieuwe sportterrein aan den voet van het duin zien spelen en we zullen denken: Bloemendaal is mooi Bloemendaal is eenig frissche lucht hebben we hier boven, maar beneden is toch ook nog een plaatsje ge reserveerd, om die zuurstofrijke lucht te verwerken: den bloedstroom te versnellen en de spieren te stalen ter verster king van het opkomende Bloemendaalsche geslacht 1 Het is niet zonder reden dat we dit jaar de algemeene vergadering zoo laat honden, we hebben gewacht, tot de geschiedenis van het sportterrein tot een feit is geworden. Het weiland is in orde gebracht, het hekwerk is om ge plaatst en met de werkzaamheden van den verbouw van den hooiberg tot clubgebouw is begonnen. Leden van den Bond voor Lichamelijke Ontwikkeling, ik feliciteer u met uw sportterrein 1 Jammer, dat niet alle inwoners van Bloemen daal lid kunnen zijn van onzen Bond, want zoo gaarne zou ik allen op dit oogenblik bereiken met hun toe te roepen inwoners van Bloemendaal u allen feliciteer ik met uw open terrein, dat door samenwerking van Bloemendaalsche ingezetenen is behouden voor de naaste toekomst 1 Een woord van hulde en dank aan de milde gevers, die zorgden dat we aan den voet van het Wilhelminaduin een weiland behouden is hier zeker wel op zijn plaats 1 Met opgewektheid zijn we de periode van hernieuwd leven ingegaan. Een uiting daarvan zal het zijn, als in het laatst van Mei het nieuwe sportterrein eenigszins feestelijk zal ingewijd worden door het houden van verschillende openluchtspelen op dat terrein. En zoo ben ik aan het eind van het overzicht over het jaar 1909. Wanneer de Gemeente weder haar subsidie schenkt en als meerdere ingezetenen van Bloemendaal ons steunen door hun lidmaatschap, heb ik het volle vertrouwen, dat we aan het eind van dit begonnen jaar met evenveel genoegen terug kunnen zien, als we dit nu gedaan hebben op 1909. Ik heb gezegd Bloemendaal, April 1910. M. VBIJ. Voorzitter. Hierna kreeg de heer A. J. Meijerink, spelleider van Openluchtspelen en gymnastiek, het woord voor het volgend verslag Aan heeren bestuurderen en leden van de afd. «Bloemendaal" van den Nederl. bond voor lichamelijke ontwikkeling. Mijne heeren. Op mij rust de aangename taak verslag uit te brengen over het speelseizoen 1909. Gaarne voldoe ik aan dien plicht omdat ik met genoegen terug deuk aan de prachtige uren doorgebracht met de gezonde jongens en meisjers uwer af deeling in de heerlijke, vrije natuur van uw schoon Bloemendaal. Het speelseizoen ving aan op Dinsdag 4 Mei des avonds te half 7 ure. Vroolijk wapperden de vlaggen van middenterrein, hoog boven palen en clubgebouwtje als een «welkom" onze jeugdige gasten tegen en ruim 40 jongens en meisjes wachtten met zichtbaar ongeduld het tijdstip vau aanvang af en toen zij op het bepaalde uur op het speelveld kwamen nam de voorzitter, de heer Vrij, het woord om gasten welkom te heeten, den nieuwen spelleider voor te stellen en te eindigen met eene opwekking om zoo trouw mogelijk de speeltijden bij te wonen in het belang van hun lichamelijk welzijndat ondergeteekende den heer Vrij dankzegde voor zijn vriendelijk welkomstwoord en voor de kinderen daaraan toevoegde eenige beschouwingen over «orde en lucht" behoeft geen betoog. «Slagbal" scheen me het wacht woord te zijn weldra suisde de bal door het luchtruim en was de hernieuwde opening van den speelcursus een feit geworden. Do meisjes vermaakten zich met «wandelbal," terwijl voor de kleinste kleuters de zandbak een dorado bleek. Zaterdagmiddag 4 uur was bestemd voor het tweede speeluur der week. De speelcursus liep ten einde 9 October, terwijl 40 speeltijden werden gehouden en wel mogen we «Pluvius" dankbaar zijn, dat hij, die zoo mild regeerde in 1909, ons slechts tweemaal op de speeltijden door zijn over vloedige waterstralen huistoe dreef. Spoedig na de opening bleek dat de kinderen, ook een elders voorkomend verschijnsel, buiten leiding niet kunnen spelen, wat duidelijk uitkwam als ondergeteekende zich öf met «de grooten" öf met het spel der kleinen bezig hieldwaar aard van het spel, leeftijd of geslacht eene scheiding voor de geheele groep voorschreef, dan leden spel en animo bij een der groepen en 't was dan ook eene prettige uitkomst dat mejuffrouw Bakker, leerares aan de Industrie-school te Groningen, tijdelijk in Bloemendaal logeerende, welwillend de behulpzame hand kwam bieden. Met groote opgewektheid kon nu geregeld in twee groepen gespeeld worden, meer afwisseling gebracht, als kastie, dat echte, gezonde, oud-hollandsche spel, slingerbal, korfbal, voetbal en meisjes loop- huppel- en vangspelen. Slagbal evenwel domineerde en geen wonder, 't is een heerlijk, opwekkend spel, waarin de bloemendaalsche jongens beslist boven anderen uitmunten. Mejuffrouw Bakker worde hier een woord van vriende lijke dank gebracht; zij heeft de bloemendaalsche klein tjes aan zich verplicht. Komt bloemendaalsche dames, volgt het voorbeeld, gegeven door uw zuster uit het Noorden laat één nwer of meerderen om beurten komen meêspelen in het nu komend seizoen; gij blijft jeugdig met de kinderen, verricht een goed, nuttig werk en de tijd op het speelveld doorgebracht komt ook uw lichaam ten goede. Deed de «Regengod" vaak donkere luchten zeilen over het speelterrein, eene andere schaduw, groot, ernstig en zwart, geheeten «de Binnenlandsche" kwam aandrijven, brengende hout, palen, steenen en prikkeldraadhet speelveld was verkocht als bouwterrein. Was de welwillendheid van bestuurderen «der Binnen landsche" tot heden groot geweest om de kinderen van Bloemendaalsche Schoolvereeniging en bond vrij te laten spelen en stoeien op hun terrein, «Mammon" had de harten doen versteenen en timmerman en metselaar, lijfknechten der Binnenlandsche drongen ons meer en meer terug en met leede oogen zagen we «ons" grondgebied inpalmen en wat heel erg was, we mochten met onze jongens-benden niet eens vechten met de uitvoeders dier snoode plannen, want we waren slechts gewapend met woorden van dank en er kentelijkheid voor de genoten gastvrijheid, maar leed deed inkrimpen van ons kamp allen. Neem een jongen zijn speeltuig of speelveld af, hij noemt u een barbaar. Verzet baatte dus niet, de groepen werden saamgevoegd en grooten en kleinen, jongens en meisjes speelden samen tot het einde van het speeluur. Zondag 19 September was bestemd om eens een geheel dagje met elkander samen te zijn, de beenen moesten «proef- stoomen" op een tocht naar IJmuiden. 's Morgens te 8 uur verzamelden zich de 40 deelnemers en deelneemsters, ge wapend met «een boterham aan een touwtje" eene bijdrage uit de kas der afdeeling in de beurs van onzen voorzitter, den heer Vrijverder zou mejuffrouw Jansen ons vergezellen als een moedertje voor de meisjeseen stralende zon, op gewekte stemming van allen, 't beloofde een prachtdag te zullen worden als Pluvius nu maar eens niet zijn water bekkens deed kantelen. Over Santpoort en Velsen was IJmuiden dra bereikt en werd rust gehouden ter algemeene versterking. De boter hammen en melk «uit de kas" smaakten na zoo'n flinke ochtendwandeling dubbel lekker. Tijdens de wandeling bleek hoe goed en noodzakelijk het is, om de kinderen eens te brengen buiten hun «enge kringetje", want het bijna niet te gelooven feit deed zich voor, dat een flinke bloemendaalsche jongen verklaarde nog nimmer... de ruïne van Brederode, waar we langs trokken, te hebben gezien. Klinkt het niet ongelooflijk? IJmuiden is interessant, rijk aan grootsche werken en de verklaringen, door den heer Vrij gegeven, over Kanaal, sluizen, visschersbaven en ijsfabrieken, vonden een open oor. Op aangename wijze werd ons gezelschap vergroot door de aansluiting van eenige ouders, waaronder den ouden brief besteller Bakker, die zijn welverdiende Zondag's rust niet wilde genieten in een „luien stoel", maar de beenen had opgenomen om getuige te zijn van het genoegen zijner kinderen. Bravo, post, je belangstelling deed ons goed. De zee was kalm en uitgebreide voorzorgsmaatregelen waren genomen om eene wandeling te maken over den zuider pier èn of de gasten genoten Zoo echt, bijna midden in zee te zijn, de geweldige grootte der versterkende blokken te zien, vischvangst gade te slaan, een zwaar over slag hangend schip te zien binnen komen en rondom de mooie, wijde, wijde zee Onmiddellijk na afloop der pierwandeling vingen op het ruime, vlakke strand de gymnastische wedstrijden aan. Touw trekken, hardloopen en estafetteloop stonden op het pro gramma, maar ja wel, nauw waren we een half uurtje bezig of de wijde, wijde lucht zond ons waterstralen dat de zwarte jas van «post" op een glimmende kachelplaat geleek. We braken opnatuurlijk klaarde het weer op toen we binnen het station waren en ons de »kas-versnaperingen" deden smaken. Met vroolijk gezang reden we «huistoe" en stopten te ongeveer 5 uur af aan het station Bloemendaal, waar één der ouders zich gedrongen voelde een woord van dank te uiten aan het adres der begeleiders. Moeder Jansen een woord van dank voor U, gij waart voorkomend voor onze meisjes. 9 October kwam in het land datum van sluiting voor het speelseizoen de zon liet ons in den steek, zonder zon geen daglicht zonder daglicht geen openluchtspel. Met loome schreden verlieten kinderen, voorzitter en leider het terrein, wetend dat het volgend seizoen de slagbalpalen zouden verdwenen zijn en villa's hunne plaatsen zouden ingenomen hebben. De afd. «Bloemendaal" stond voor haar openluchtspel letterlijk «op straat" en op het «Wat nu?" was nog geen antwoord te vinden. Rest nu nog de aangename mededeeling dat geen enkel ongeluk in het speelseizoen 1909 beeft plaats gehad. Afdeeling Gymnastiek. Met het oog op den vrij ongunstigen staat voor de afdeelings- kas, een euvel waaraan meer kassen lijden, had het bestuur voorgesteld eene kleine contributie te heffen voor de adspirant- deelnemers cursus gymnastiek. Een dubbeltje per les en per leerling bleek nog voor enkelen te bezwarend te zijn, waarom de voorgestelde maatregel werd ingetrokken en de deelname voor allen kosteloos werd opengesteld. De voorgenomen meisjescursus moest vervallen en het aantal lesuren van twee tot één per week verminderen. Gedurende 24 lessen, tusschen 12 November en heden, 28 April, hebben 20 jongens trouw en vol ambitie geturnd in het gebouw der Bloemendaalsche Schoolvereeniging. Slechts één enkele heeft ons moeten verlaten door het verkrijgen van een werkkring. De heeren Vrij en Ulehake bezochten als bestuursleden de lessen. Hopen we dat door de gymnas tieklessen kracht en gezondheid zijn verhoogd in het belang van het lichamelijk welzijn der leerlingen. En hiermee mijne- heeren besluit ik mijn kort verslag. Lichaamsontwikkeling staat in het teeken des tijds. De gemeente Bloemendaal heeft getoond een open oog te be zitten niet alleen voor het geestelijk, maar ook voor het lichamelijk welzijn der jeugdige gemeentenaren. Zij heeft een prachtige, ruime gymnastiekzaal toegevoegd aan de gemeente school, in doen richten naar de eischen des tijdshet gym nastiekonderwijs dat door de afdeeling naar kracht der kas werd aangevangen, zal nu eerlang worden voortgezet door de ge meente, waardoor een grooter aantal kinderen kan worden bereikt, in het waarachtig belang voor bloemendaal's jeugd. tmeuri: J5«

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 5