pui FEUILLETON. De gemeente zal een deel van Uw taak overnemen, overtuigd door de waarheid onzer kernspreuk slechts in een gezond lichaam kan een gezonde ziel wonen". Ik heb gezegd. Bloeniendaal,'gg ^Drj] 1910 Meijerink Haarlem, De rekening van den penningmeester bedroeg in ontvangst en uitgaven 303.505. Een commissie van 3 personen zal aangezocht worden, de bescheiden van den penningmeester na te zien. Besloten werd, den leden, die hun contributie voor de IJsclub nog niet voldaan hebben, per circulaire te berichten, dat zij, bij niet betaling, geen gebruik zullen mogen maken van de ijsbaan. De heer D. de Clercq, aftredend bestuurslid, werd als zoo danig herkozen. Besloten werd den 2'2sten Mei als feestdag te bestemmen. Hiervan zullen onze lezers nog wel nader hooren. Vervolgens werd een werkplan voor den a.s. zomer vast gesteld. Wekelijks zal er 2 uur besteed worden aan openlucht spelen, onder toezicht van een spelleider, en wel 1 uur s'middags en 1 uur s'avonds. Voorts zullen er, even als 'tvorige jaar, wandeltochten worden gehouden. De heer Meijerink werd benoemd tot spel leider. Deze benoeming werd aanvaard. Bij de rondvraag werd het meubeleeren van het clubgebouwtje, waarvan we onze lezers hierbij een afbeelding aanbieden, ter- sprake gebracht teneinde in staat te zijn, bevriende clubs behoorlijk te kunnen ontvangen. Het bestuur had hoop, dit tot een goed einde te brengen. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter daarop de vergadering. De Arnold's electrische Handel en stofzuiger. Industrie. In aansluiting aan het vorig artikel over den nieuw ingevoerden stofzuiger verkrijgbaar bij de firma Keiler en Macdonald te Overveen, geven we hier nog eenige afbeeldingen. Voor onze dames. Reiniging van een sofa. Reiniging van gordijnen. Voorheen. Thans. If thou art worn and hard beset With sorrows that thou wouldst forget If thou wouldst read a lesson that will keep Thy heart from fainting and thy soul from sleep Go to the woods and hills. Longfellow. Maar ik weet nog beter remedie. Ga 's morgens naar de bloemententoonstelling. De ziel wordt er wakker, ze tuurt op de bloemen en ziet de schoonheid, zij drinkt de kleuren- symphonieën dorstig in, en zal het als een heel kostbaar iets, als goudschittering van geluk met zich naar huis dragen. Reeds op de Dreef praeludeert het. De wereld is er vol licht en honderd kleuren. Er is smaragdgroen, lichtgroen, donkergroen, donkerbruin, om- bergrijs, er zijn donker dreigende takken, als veelarmige monsters van het noodlot en de vlijmende schrijning der smart, maar ook hierover welft zich de lachend blauwende hemel. Dit alles doet melodieën in de ziel weerklinken. Even denkt men terug aan de reuzenwouden van vroeger tijd, waarin men een droeve gebukte gestalte, van oude vrouw in ellende, ontwaart. Het menschelijk lijden.... Maar reeds is men bij den ingang der tentoonstelling en hier klingelen hyacinthen, narcissen en tulpen t> welkom" en geluk" als met zilveren klokjes. En bij het binnentreden der kleine zaal wordt men door reseda, reinheid, begroet. Reinheid naar lichaam en ziel, zij komt zeker niet zoo veelvuldig voor als de reseda, maar ook dan valt zij niet op, door kleur of vorm, wel gaat van hare lieflijke geuren groote aantrekkingskracht uit. Goede bloem, heerlijke bloem Daartegenover is een pracht-inzending narcissen. Narcis, symbool van ridderlijkheid, zeker omdat zij beiden zulke décoratieve eigenschappen bezitten. Gij, narcissus poëticus, wit bloempje met uw lakroode randjes, zijt mijn lieveling. Gij, Firebrand, toovert een heel veld, omzoomd door bosch, waarachter de zon juist ter ruste gaat voor oogen. De laatste stralen warmen nog uw open hartjes en de bevallige kopjes wiegelen zich coquet op den avondwind. O mijn gouden bekerbloemkens, hoe graag zou ik uit uw fijne bocaaltjes levensvreugd en levensgeluk willen nippen. Vriendelijk lichtende sterrekens! En daar schitteren in hunne exotische pracht de amaryl lissen. We zijn in illuster gezelschap. Prinses Juliana, Krelage, Frederik van Eeden, enz. Juliaantje, mijn kindje, draai je kopje naar den heer Krelage toe, die zal je in de finesses der kweekkunst in wijden. Luister eens aan zijn hartKlopt dat niet van trots en voldoening over het succes dezer tentoonstelling? Neen, fixeer Frederik van Eeden zoo niet. Hij is een dichter en hier in deze droomwereld zal hij zijn sirenenzangen in zoet fluisterende tonen doen ruischen. Zachtkens, streelend zal hij vertellen van Windekind en Johannes, of het nachtliedje uit Ellen voor zich heen zeggen, Gcluw, geluw, geluw zijn Mijn Liefs zachte haren, Dat ze op den peluw mijn Neergelegen waren Acb, mijn hoofd blijft neergeleid Snikkend in zijn eenzaamheid En wil niet bedaren 1 En voor zulk diep leed is je hartje te jong en te teer. Ook zal hij, de idealist, spreken van Walden en teleurstelling en van weer nieuwe hoop en levenKijk hij is rood, rood tot op zijn merg. Hier is sidderende passie en hevige adoratie der liefde. Toe, kleine onschuld, draai je kopje nog meer .om, zoo, naar Sunlight, zoekt niet iedereen die warmtebron steeds op? Gaan wij tot de varens, symbool van oprecht heid, over. Oprechtheid, waar treft men die nog Zou zij, doordat iedereen haar steeds trachtte te vinden, uitgeroeid zijn? Of plaatsen de geluk kigen, wier ontdekkingstochten met succes be kroond worden, haar in hun extase te veel in het zonnetje en kan zij daar evenmin als de varens tegen Achter de rhododendrons doen de palmen De vlucht Londen Manchester. Paulhan, die den Daily Mail-prijs van f 120.000 won voor de vlucht LondenManchester. De Auto. heerlijk aan representeeren zij toch ook de stand vastigheid. Deze reuzenexemplaren zijn als menschen met principen, die steeds zich zelf zijn in den waren zin van 't woord, lie zichzelf steeds trouw blijven, die waar zijn, true as steelZulke menschen zijn als palmen flink, krachtig, fier zij bi gen den vermoeiden lafenis, zij beuren den vertwijfelden zwerver weer op, sporen tot roeien aan, spreken hem moei en troost in zoodat het verschrikkelijke dikwijls zoo ver schrikkelijk niet meer lijkt. Wel hem, die zoo'n vriend Jet zijne mag noemen. Amitié, noeud sacré, récompense des sages Plaisir de tous les temps, vertu de tous les ages. Gij Aarocskelk, fiere, mysterieuze, koninklijke bloem, gr zijt omgeven door een waas van trots en reinheid. Gij zjji als een reine, blanke vrouw, als een vrouw met rasah-na touchez pas la reine. Wanneer ik iets wenschen mocht, zou ik me een Aarcns- kelk kiezen, om te hegen und pflegen en 's avond in de schemering zou ik de kelk streelen, zachtkens, voorzicb ig, ne touchez pas la reine en zoo zou ik in het land der droomen belanden. Grootsche natuurtafreelen zouden voor mijn verbeelding ontrollen. De natuur in al haar uit- heemsche pracht, 't Zou als een legende van geluk zjjn In een bouquet is de Aaronskelk niet op haar plaats. Neen, deze fiere bloem komt het meest aan de plant tot haar recht. In een grafbouquet brengt zij visioenen van weemoed en droefheid van paardengetrappel en Mendelssi n's traurmarsch met zich, maar altijd is zij verheven, nooit frivole. De snoezige roosjes doen aan een wit zonnig huisje denken Sweet Briar Farm en door den rozentuin wandelen twee gelukkige menschen The smallest cottage is If.rgt enough for a happy couple. En daarbuiten geurt dl hyacinth met haar scherpe lucht ons tegen. De hyacinth vertegenwoordigt de jaloezie. Jaloezie, zuster van wantrouwen en achterdocht. Zij vormt met deze twee eigenschappen een waardig klaverblad. Jaloerschheid, oef! wat onrust in het hart. Den ongelukkige! afgunstigen moet de vrede met zichzelve en met de werell onbekend zijn, hun gezelschap is al even benauwend als dit van de sterkruikende hyacinth en daar ik op geen van dt twee bijzonder gesteld ben, ontloop ik beiden. Wat is het hier mooi, wat tinten, wat kleuren, wal 1). Davos als Sportplaats. Stelden we in onze beide voorgaande artikelen de ver schillende voordeelen van Davos als Kurort in het licht, thans zullen we onze belofte in het eerste opstel gedaan, nakomen, en wel Davos als sportplaats behandelen. 't Is dan ook niet alleen als genezingsplaats voor zieken, dat Davos een wereldnaam heeft, ook als sportcentrum, en vooi namelijk als wintersportplaats, is het hoogdal in alle landen bekend. Dank zij een flinken winter van half November tot half Maart die rijk gezegend is met sneeuw en ijs, bestaat er volop gelegenheid, de wintersporten naar hartelust te beoefenen. Alvorens echter deze sporten hier nader te bespreken, willen we eerst eenige woorden wijden aan de wijze, waarop men hier te Davos, of liever in het algemeen genomen, in geheel Zwitserland, vreemdelingen tracht te trekken. Het bekende middel, dat hiervoor gebruikt wordt, en dat reeds op zooveel andere manieren met succes gewerkt heeft, is op een aangename en in het oog loopende wijze ïeclame maken. Nu, dat werk is den Zwitsers wel toevertrouwd, getuige de vele leeslokalen, leestafels in koffiehuizen, etc. over de geheele wereld, waar men prospectussen en geschriften over de Zwitsersche Kurorte ter lezing zal vinden, dikwijls verlucht met fraaie fotographieën. En reclame-maken is juist de groote kracht van plaatsen, die zooals Davos hoofdzakelijk van vreemdelingenverkeer of gelijk men het in Zwitserland terecht noemtFremden-Industrie bestaan moeten. Men moet echter op oordeelkundige wijze hierbij te werk gaan, en het groote terrein wat nog braak ligt, op juiste en pakkende wijze ontginnen. Men stelt steeds door alles in het werk om het vreemdelingenaantal te verhoogen, waartoe natuurlijk verschillende middelen ten dienste staan. Hier te Davos b.v. geven aan den eenen kant de vereenigingen voor vreemdelingenverkeer zich steeds veel moeite de comfort van het Kurort te verhoogen, terwijl aan den anderen kant de sport-vereenigingen met subsidies gesteund, den trek van toeristen naar dit ijs- en sneeuwgebied trachten op te voeren. In het kort gezegd, men tracht de zwitsersche plaatsen tot steeds grooter ontwikkeling en welvaart te brengen, en dit is in weinige woorden saamgevat, de taak die den Zwit.ser- schen Kur- en Verkehrsvereine (de beste Hollandsche be naming hiervoor is: vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, die echter niet volkomen de bedoeling van het duitsche woord uitdrukt) opgelegd is. De organisatie dezer vereenigingen in Zwitserland is subliem, en op elke plaats, die maar eenigszins van be- teekenis is, of kan worden, vindt men een dergelijk instituut. We zouden ze bij tientallen op kunnen noemen, doch zullen volstaan, met het een en ander mede te deelen over de werkwijze dezer vereenigingen in het algemeen. Eiken reiziger, die het voorrecht gehad heeft, langer of korter tijd in de zwitsersche bergen te mogen vertoeven, zijn de bureaux bekend, waar men op de meest welwillende wijze alles te weten kan komen omtrent de betreffende plaats en omstreken, ja van geheel Zwitserland kan bekomen. De bekende aardige boekjes over de zwitsersche badplaatsen, waarin alles vermeld is, wat den vreemdeling ook maar eenigszins belang kan inboezemen, met aan het slot veelal een lijst van hotels en pensions, worden elkeen steeds be reidwillig ter band gesteld, öf gratis öf tegen een zeer geringe vergoeding. Het personeel dezer bureaux spreekt minstens drie talen (fransch, engelsch en duitsch) en is voor ieder ten dieDste om inlichtingen te geven, die steeds zoo onpartijdig mogeljjk gesteld zijn. De bureaux zijn namelijk in het geheel niet geïnteresseerd bij de pensions en hotels, zoodat er van voor rang geven aan een of ander etablissement geen sprake is. 't Zijn volkomen neutrale instellingen. De Verkehrsverein verspreidt op ruime schaal geschriften, die op hunne Kur- of badplaatsen betrekking hebben, door de geheele wereldlaat mooie reclame-platen drukken, die in aangenaam aandoende kleuren gehouden zijn. plaatst advertentiën in de voornaamste buitenlandsche tijdschriften en bladen, en geeft bovendien een Fremdenblatt uit, waarin wekelijks vermeldenswaardige mededeelingen over de plaats worden gedaan, terwijl er tevens een lijst bijgevoegd is van de aanwezige vreemdelingen in de verschillende hotels. Ook is de directie bereid schriftelijke inlichtingen te geven ei brochures etc. toe te zenden, mits men porto voor antwoorJ en voor het toezenden der geschriften insluit. Ziet hier de werkwijze van de Verkehrsvereine meegedeeld- Dat we hier zoo uitvoerig die vereenigingen behandelen -heeft een reden, en wel de volgende Ons land, dat zooveel schitterende plekjes ën plaatsen herbergt, die men dikwijls tevergeefs in het buitenland zoekt, moet namelijk meer bij de vreemdelingen bekend gemaakt worden. En hierin dienen wij de Zwitsers te volgen die ons met het oprichten hunner Verkehrsvereine zoo'n prachtig voorbeeld gegeven hebben. Het dient te worden erkend, dat reeds enkele plaatsen tot het openen van vreemde- lingen-bureaux zijn overgegaan, zooals Den Haag, Amsterdam, Haarlem etc., doch het aantal is nog veel te gering. V'ooril het bureau te Den Haag dient hier speciaal vermeld worden, en in dien trant zagen wij gaarne meerdere kan toren verschijnen. Nemen we b.v. onze gemeente, Bloemendaal. Kan men zich schooner oord voorstellen? Gelegen in een heerlijke, gezonde streek, met prachtige beschutting van de schilder achtige duinen tegen hevige winden, boschrijk, een menigte schitterende wandelwegen, in de onmiddellijke nabijheid van een badplaats en de hoofdstad des lands, terwijl er goede pensions en hotels in voldoende aantal aanwezig zijn. Men zal ons na deze argumenten volmondig moeten toegeven, dat onze gemeente wel in de eerste plaats in aanmerking komt, om krachtige moeite te doen, ten einde het vreemde lingenaantal, dat 's zomers in onze plaats vertoeft te verhoog®- En hieruit volgt vanzelf, dat men ook moet overgaan tol het oprichten van een bureau voor vreemdelingen-verkeer, in den vorm, zooals wjj hierboven aangaven. Een vereeniginS' zooals Bloemendaal's Bloei zou op dit gebied op uitmuntend' wijze werkzaam kunnen zijn. Om echter aan te kunnen vangen, moet men de beschikking over eenig kapitaal hebben en dan volkomen het zwitsersche systeem opvolgen. In ons eerste artikel deelden we de cijfers reeds medi betreffende het groeien van het vreemdelingenaantal te Davos, en we kunnen met gerustheid neerschrijven, dat deze toe name voor een niet gering deel te danken is aan de handige pracht! tHet leven, het eet wind neuriet. Sei mil- gegrlisst Sei mir gegrii Du wunderbarer Du wundersar Fotografie. De Bh had 0 deerer die iets ten beste gaven. Naar aanleiding van e een boekenstalletje gevon enkele breede trekken een grafie gegeven tot dat schetst de moeilijkheden 1860. De portretten v; Niepce, Daguerre en Fox De heer Cool hield ver over een reis met H. zeilschepen onzer Marine de Azoren, waarbij talrij goed afgewerkte foto's, - gewend zijn, de dankl trokken. Het is een genot on schaafd en ontwikkeld mi verre en ons vreemd voo in woord en beeld het meest interesseerende te eenige moeite heeft te en oog open te houden. Eenige plaatjes werden toond, waarbij een drieta tentoonstelling vermeldip Een fraaie monstercoll door den heer Zwartser het slot der bijeenkomst In 1 Pers. lem' van Aldus Komt het door die l wijze van publiciteit ge longzieken en sportlui I Een flinken ruggestf door het heffen van verstaat men het volg dan drie of vijf dagen in de zwitsersche oorde centimes Kurtax betale vangt, die o.a. recht g< concerten, door het I dageljjksche tax, die c geheven wordt. Hier centimes per dag. Wanneer men er t( enkele plaatsen zoo'n k lijk een hevige oppos kleine belasting. Doch in Zwitserland de vree terwijl dat in Hollar deze luttele bedragen in het buitenland he hollandsche publiek c genoegen nemen. Het bedrag te Da- 1909 ontvangen, bedr heel aan het orkest zal men onwillekeurig Nu komen we ecl Kurverein. Deze vere en heeft een groot meentebestuur overger gedeeltelijk zorg voo, tot het aanleggen van subsidieert sportveree deze vereeniging een hotel of pension, die wordt bij zijn vertr op afdoende wijze gei dat men te Davos behoeft te hebben. Onnoodig te zegg

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 6