2 .2 3$ S3 lanchester. an f 120.000 won voor nchester. De Auto. j toch ook de stand- jenscben met principen, en zin van 't woord, die zijn, true as steelZulke fier zij brrn- den vertwijfelden aan, spreken hem meed rkelijke dikwijls zoo ver- ai, die zoo'n vriend den des sages de tous les ages. 1, koninklijke bloem, gij ots en reinheid. Gij zijt vrouw met rasah-oe zou ik me een Aarors- legen en 's avonds in zachtkens, voorzichtg, zoo zou ik in het laad natuurtafreelen zouden natuur in al haar uit-, ende van geluk zijn. Ik niet op haar plaals, meest aan de plant tot irengt zij visioenen van etrappel en Mendelsson's is zij verheven, nooit wit zonnig huisje denken den rozentuin wandelen mallest cottage is large En daarbuiten geurt de ons tegen. De hyacinth zuster van wantrouwen twee eigenschappen een t hart. Den ongelukkigen ielve en met de werald even benauwend als dat aar ik op geen van de ik beiden, wat kleuren, wat dichtingen te geven, en nen porto voor antwoord in insluit. cehrsvereine meegedeeld, behandelen ide plekjes en plaatsen lefs in het buitenland vreemdelingen bekend vij de Zwitsers te volgen, Verkehrsvereine zoo'n Het dient te worden het openen van vreemde- 5 Den Haag, Amsterdam, g veel te gering. Vooral lier speciaal vermeld te gaarne meerdere kan- Bloemendaal. Kan men legen in een heerlijke, utting van de schilder- boschrijk, een menigte niddellijke nabijheid van lands, terwijl er goede ital aanwezig zijn. Men ondig moeten toegeven, e plaats in aanmerking ten einde het vreemde- tts vertoeft te verhoogen. ook moet overgaan tot vreemdelingen-verkeer, agaven. Een vereeniging, t gebied op uitmuntende echter aan te kunnen er eenig kapitaal hebben, steem opvolgen, e de cijfers reeds mede .delingenaantal te Davos, schrijven, dat deze toe- iauken is aan de handige De vlucht Londen—Manchester. Paulhan's vliegmachine in de Daily Mail Garage. prachtl Het leven, het echte leven zegepraalt hier, zelfs de wind neuriet. Sei mir gegriisst mit meinen Liedren Sei mir gegriisst aus vollster Brust Du wunderbarer Früblingsfriede Du wundersame Frühlingsduft. Moüche. De Bloemendaalsche amateursvereeniging Fotografie. had op Donderdag 28 April een waar- deerend gehoor voor de medewerkers, die iets ten beste gaven. Naar aanleiding van een oud handboekje van 1855, op een boekenstalletje gevonden, werd door den voorzitter in enkele breede trekken een historisch overzicht van de foto grafie gegeven tot dat jaartal, en werden* uitvoeriger ge schetst de moeilijkheden en bezwaren van den amateur vóór 1860. De portretten van het groote drietal Nicéphore Niepce, Daguerre en Fox Talbot werden daarna geprojecteerd. De heer Cool hield vervolgens een zeer interessante lezing over een reis met H. Ms Nautilus, een van de laatste zeilschepen onzer Marine, naar de Oanarische eilanden en de Azoren, waarbij talrijke projectiën van goed geziene en goed afgewerkte foto's, zooals wij het van dien amateur gewend zijn, de dankbare aandacht van de toeschouwers trokken. Het is een genot om op zulk eene wijze met een be schaafd en ontwikkeld man als leidsman eens een reisje door verre en ons vreemd voorkomende streken te maken, daarbij in woord en beeld het meest merkwaardige en ons het n eest interesseerende te genieten, zonder dat men zich e nige moeite heeft te getroosten, dan alleen die van oor ei' oog open te houden. Eenige plaatjes werden ons daarna in proefprojectie ver toond, waarbij een drietal kleurenopnamen van de bloemen- ti ..toonstelling vermelding eischen. Een fraaie monstercollectie van foto's op Satrappapieren, d or den heer Zwartser ter bezichtiging gegeven, werd aan het slot der bijeenkomst bewonderd. In het Zaterdagavondnummer van flaar- Pers. (em's Dagblad, wijdt Fidelio een gedeelte van zijn praatje aan onze gemeente. Aldus Komt bet door die bereisdheid, dat het Bloeiiiendaalsche gemeentebestuur in den laatsten tijdstoutigbeden gaat uithalen tegenover Haarlem? Ik heb al gewezen op de diepboringen, waarmee het Haarlem een goed voorhield ging geven. En nu heeft bet me daar zoo waarlijk een ge deelte Kleverlaan opgebro ken, zonder zich te storen aan de voorwaarden, die de gemeente Haarlem daarbij gesteld bad, in de meening, dat het eigenlijk die heele vergunning niet noodig bad. De verhoudingen tusschen gemeenten zitten soms won derlijk in elkaar. Zoo behoort de Kleverlaan aan Haarlem, maar maakt deel uit van de gemeente Bloemendaal. Op diezelfde manier bezit Haar lem wegen in de gemeente Heemstede. Dit wordt met twee woorden, die van pure deftigheid kraken, publiek rechtelijk en privaatrechtelijk genoemd. Een beetje vreemd is het wel en aan een vlug gen gang van zaken niet bevorderlijk. Het doet onge veer denken aan den toe stand, die ontstaan zou, wan neer de trap in mijn huis toebehoorde aan mijn neef Wouter en de vloer in zijn voorkamer mijn eigendom was. Nuchtere menschen zouden in zoo'n geval zeg gen „verkoop mij dat ding", maar onder zuster-gemeen- ten schijnt zoo'n oplossing niet goed mogelijk. Wouter zegt, dat die te eenvoudig is en dat in een gemeente-administratie een aangelegenheid pas de algemeene aandacht waard wordt, wanneer ze flink in gewikkeld is, maar het mag nu wel langzamerhand algemeen bekend heeten, dat Wouter letterlijk op alles wat aan te mer ken heeft. Ik gun natuurlijk aan Bloemendaal een gepaste mate van zelfvertrouwen, maar Haarlem is dan toch altijd nog een grooter lichaam. In verhouding tot het zielental kon onze stad immers Bloemendaal's grootmoeder wezen en wie treedt er nu onvriendelijk tegen zijn groolmama op? Daarom is het maar goed, dat de stoute kleindochter bij kort geding (er zijn nog korte gedingen) in het ongelijk is gesteld. Want we zijn ver van den tijd, dat zoodanige geschillen met geweld werden beslecht, maar was dat anders, hoe diep zou De Auto. Bloemendaal het onderspit hebben moeten delven. De voor- loopige resultaten van de tienjaarlijksche volkstelling hebben wel uitgemaakt, dat Bloemendaal in zielental is vermeerderd en op 31 December 1909 3363 vrouwen en 4405 mannen telde, maar daar staat onze Haarlemsche bevolking in een verplette rende meerderheid tegenover met 32261 mannen en 35983 vrouwen De strijd zou waarlijk te ongelijk zijn geweest, te meer omdat wij onder die bijna 36000 vrouwen natuurlijk vele nakomelingen van Kenau Simonsz Hasselaar bezitten, die voor minstens twee tellen. Een slag in het Kleverpark zou dan ook onvermijdelijk ten nadeele van de Bloemendalers zijn uit- geloopen, al had ook Bloemendaal-Commando, dat tot dusver alleen rozen schiet, dan ook gelegenheid gekregen zich daad werkelijk te onderscheiden. Zelfs een zeegevecht in de Jan Gijzenvaart zou zonder twijfel op een zege van Haarlem zijn uitgeloopen, omdat Bloemendaal tegen onze Dreadnoughthet geweldig stoomvaartuig van onzen havenmeester, niets zou hebben kunnen stellen, dan een roeibootje uit de Brouwers vaart, onder bevel van en uitgerust door de redactie van het liloemendaalsch Weekblad. Het is heel fideel van Fidelio dat hij ons met zijne groot moederlijke beschouwingen er weer eens tusschen wil nemen, maar nu moeten wij toch voor de eer van Haarlem opkomen. Een grooter lichaam zou iemand recht geven een anders grootmoeder te zijn, maar wie weegt er nu in Haarlem de waardigheid der menschen af bij 't pond 't lijkt meer iets voor Houtman of Daudeij. En dan zou dat grooter lichaam meer zielen bergenWelk een verwarring moet dit in het lichaam teweeg brengen. Wij zijn dan ook niet bang of grootmoeder zou met haar veelvoudige zieligheid, al kwam ze nog zoo Dreadnought-achtig aandrijven, in de Brouwers vaart een heel mal figuur maken en wij zullen dus onze bewapende roeiboot nog maar rustig op de helling of in de bloemendaalsche haven laten. Kerknieuws. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 8 Mei, Voorm. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen. R.-K. Kerk te Overveen. Zondag 8 Mei, Voorm. 7 en 84 uur Gelezen H. Missen 10 uur Hoogmis3 uur Vespers. R.-K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 8 Mei, Kerkelijke dienst te 7-£ en 10 uur. Bureerliikfl Stand Van Zaterda« 30 APril tot en Bui^eilijKe auna. met Vrijdag 6 Mei. Geboren: z. van H. J. van der Meij en C. Stam z. van H. de Graaf en T. Jonkers. Ondertrouwd: J. C. de Haan en F. G. H. K. J. Groes. Getrouwd: J. G. A. Krouwels en M. G. A. Beeren J. A. van Huis en K. van den Berg; S. Bearda en J. de Wit. De vlucht Londen—Manchester. 4 N 8 Q) j. M J» S MÏO ■°fl73 3 0 0) M 1 8 S E X q) t, o «1 15 I) 0 3 s N (8 0 <8 -S «s «5 S 0 8 r c c O 2 .s 2 5 - Ec x* n j< u 'E J3 Paulhan even voor de landing te Lichfield, s'avonds te 8.10 uur. De Auto. wijze van publiciteit geven der voordeelen, die Davos voor longzieken en sportlui biedt. Een flinken ruggesteun hebben de zwitsersche bureaux door het heffen van de zoogenaamde Kurtax. Hieronder verstaat men het volgendeelke vreemdeling, die langer dan drie of vijf dagen (het is in alle plaatsen niet hetzelfde) in de zwitsersche oorden vertoeft, moet per dag 25 tot 40 centimes Kurtax betalen, waarvoor men een Kurkarte ont vangt, die o.a. recht geeft tot het bijwonen van de publieke concerten, door het Kurorkest te geven. Hei is dus een dageljjksche tax, die door het bestuur van de Kurveiein geheven wordt. Hier te Davos betaalt elke Kurgast 25 centimes per dag. Wanneer men er toe overging, om ook in ons land op enkele plaatsen zoo'n kurtax te gaan heffen, zou er natuur lijk een hevige oppositie komen tegen de instelling dezer kleine belasting. Doch we kunnen niet inzien, waarom men in Zwitserland de vreemdelingen wèl hieraan gewend heeft, terwijl dat in Holland niet zou gaan. Stelt men voor deze luttele bedragen dageljjksche concerten in, zooals dat in het buitenland het geval is, dan zal ongetwijfeld bet hollandsche publiek ook wel met deze instelling gaarne genoegen nemen. Het bedrag te Davos aan Kurtaxen gedurende het jaar 1909 ontvangen, bedraagt 140.000 francs. Of dit geld ge heel aan het orkest en het reclamemaken besteed wordt, zal men onwillekeurig vragen? Bij lange na niet. Nu komen we echter aan de werkzaamheden van de Kurverein. Deze vereeniging heeft een zeer groote macht en heeft een groot deel van de bevoegdheid van het ge meentebestuur overgenomen. Hij onderhoudt de wegen, draagt gedeeltelijk zorg voor de waterleiding, projecteert plannen tot het aanleggen van parkanlagen en versieiingen der plaats, subsidieert sportvereenigingen etc. En dan te Davos heeft deze vereeniging een ontsmettingsdienst. Elke kamer van hotel of pension, die bewoond is geweest door een patient, wordt bij zijn vertrek gedesinfecteerd, zoodal het vertrek op afdoende wijze gereinigd wordt. Weer een van de bewijzen, dat men te Davos absoluut geen gevaar voor besmetting behoeft te hebben. Onnoodig te zeggen, dat aan het hoofd dezer Kur- en Verkehrsvereine bekwame personen staan, terwijl er tevens een raad van commissarissen aan verbonden is, om het uitvoeren van plannen etc. te bespreken. We geven het hierboven door ons opgeworpen denkbeeld in beleefde overweging aan het bestuur van Bloemendaal's Bloei, en zijn gaarne bereid, iudien gewenscht, nadere in lichtingen te geven. Ook stelt schrijver dezer artikelen zich met alle genoegen beschikbaar tot het geven van inlichtingen over geheel Zwitserland, aan onze lezeressen en lezers. Het adres van ondergeteekende is: SYMONDSSTRASSE 17, DAVOS-PLATZ, ZWITSERLAND. En nu zijn we bij ons eigenlijke onderwerp aangeland, naamlijk een overzicht te geven van de sporten, die hier te Davos en in het algemeen in het zwitsersche hooggebergte beoefend worden. De voornaamste sporten, die ongetwijfeld de meeste beoefenaars(sters) tellen zijn wel: schaatsenrijden (zoowel hard- als kunstrijden), curling-spelski-loopen en springen; en bobsleigh en toboggan. We zullen achtereen volgens aan deze sporten eene bespreking wjjden, en aan vangen met onze «nationale" sport, n.l. het schaatsenrijden. De Davoser ijsbaan opende dit seizoen hare poorten reeds den 17en November 1909. 't Schijnt elk jaar vroeger te beginnen met vriezen, dit jaar was ten minste de openings dag alweer één dag eerder dan verleden jaar. Het is onge twijfeld niet van belang ontbloot, nu ook een kleine be schrijving van de beroemde baan te geven, het sportterrein, waar reeds zoo menige vinnige strijd gevoerd is, en het aantal kampioensschappen (hard- en kunstrijden) op de baan behaald, het getal 13 reeds bereikt heeft. Geen baan ter wereld kan dan ook op zoo'n gunstige ligging bogen. Absoluut beschut tegen hevige winden een van de vele goede hoedanigheden van Davos als Kurort, zooals we in onze voorgaande artikelen zagen de enorme, zorgvuldige verzorging van het ijs, en ten slotte de ijle lucht (hoogte van Davos 1560 M.) waarin de mensch zich gemakkelijk beweegt, al deze feiten maken van deze ijsbaan dan ook het terrein, waar recordtijden te behalen zijn. Terecht wordt dan ook in sportkringen van »de record-baan" gesproken. 5 van de 6 bestaande wereld-records zijn te Davos gereden, en wel: 500 meter in 444/6 sec. door Gundersen (Christiania), Jan. 1906; Oeholm (Stockholm), Febr. 1907; Sigurd Mathiesen (Christiania), Febr. 1908 en Oscar Mathiesen (Christiania), Jan. 1910; 1000 meter in 1 min. 31% sec., door Oscar Mathiesen (Christiania), Jan. 19091500 meter in 2 min. 203/s sec door Oscar Mathiesen, Jan. 1910; 10000 meter in 17 min. 50s/5 sec., door P. Oestlund, Febr. 1900; en dan het uurrecord, dat op naam staat van onzen landgenoot C. C. J. de Koning (32,370 meter, Jan. 1906) Slechts het beroemde record over de 5000 meter, op naam van Jaap Eden, is te Hamar (Noorwegen) behaald en wel in 8 min. 373/5., Febr. 1894. 't Is een record van stavast, dat reeds 16 jaar op naam van onzen landgenoot staat. De beste tijd nh Jaap Eden op de 5000 meter gemaakt, is die van Oscar Mathiesen, in 8 min. 39% sec., Jan. 1909 te Davos, dus slechts la/6 sec. méér dan het record. Het is nog niet zoo lang geleden, dat men bij het bespreken van de tijden in schaatswedstrijden gemaakt, in sportkringen steeds blijk gaf, het record van Jaap Eden over de 5000 meter, als niet juist te qualificeeren. Men beweerde steeds, dat de ronden- tellers zich vergist moesten hebben, en Jaap zoodoende een ronde te weinig gereden had. Hoe men echter aan deze praatjes kwam, terwijl de Internationale Eislauf Vereinigung te Stockholm, een machtig lichaam, zonder twijfel dit record erkend heeft, is ons immer een raadsel geweest. We hebben in den loop der jaren nog al eens gelegenheid gehad, noorsche schaatsenrijders te ontmoeten, en wanneer we hun vroegen of zij de juistheid van Jaap's recordtijd erkenden, kregen we steeds een volmondig »ja" ten antwoord. Zelfs noemden ze mij z'n partner, die met Jaap in de baan was, toen die fabelachtige snelheid bereikt werd, en wel Halvorsen (Noor). Verleden jaar, bij de wedstrijden te Davos in Januari is echter voorgoed een einde gemaakt aan die lasterpraatjes, doordat Oscar Mathiesen bij sneeuwval, dus geen gunstig weer, slechts 1seconde méér over den afstand deed, dan de recordtijd van Jaap Eden. Hij bewees daarmede, dat de 5000 meter wel degelijk in dien recordtijd gereden kan worden en hielp tegelijk allen twijfel uit de wereld. Davos-Platz, April 1910. B. A. VAN RIETSCHOTEN. Wordt vervolgd.)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 7