Eimonade-Stropei Bessensap, Muxe-Jjreoöbakkerij HePnarui e.arK^se?orh- lmrt: Smakelijk brooö van uitsluiten!) prima kwaliteit en laboratorium der 31oemendaalscheJipotheek C. de 3F0UW, Apotheker. tegenstaande de warmte weerden de speelers en niet minder de speelsters zich met alle krachten. O. S. C. A. toonde zich spoedig de meerdere. Haar twaalftal combineerde beter, paste meerdere trucjes toe, „doelde" zuiverder, kortom was meer „siegfahig" dan de D. T. V., hoewel ook die heel verdienste lijk werkte. Binnen korten tijd stond het dan ook reeds 2—0 voor O. S. C. A Tegen het einde van het eerste half uur wist D. T V. den stand op 2—1 te brengen, maar dadelijk daarna doelde O. S C. A. weer, zoodat de rust met 3—1 inging. In de pauze werd het terrein officieel geopend. Nadat alle slagballers, korfballers etc. onder aanvoering van den heer Meyerink en voorafgegaan door de duitsche muzikanten over 't veld gedefileerd hadden, werd voor 't clubhuis halt gemaakt, waar de heer M. Vrij, voorzitter van den B. B. v. L. O., op een geïmproviseerd spreekgestoelte klom, om te getuigen van de blijdschap die hem deze feestdag bracht. In 't bijzonder was spreker verheugd, omdat zoovelen het bewijs hebben gegeven 't streven van den B. B. v. L. O. te waardeeren Inzonderheid dankte de heer Vrij B. en W. van Bloemendaal en de raadsleden voor hunne aanwezigheid, en eveneens de besturen van de Haarlemsche, Haagsche en Amsterdamsche Bonden voor Lichamelijke Opvoeding. Ook riep spreker een hartelijk welkom toe aan den afgevaardigde van den Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding, den heer P. H. van der Ley te Haarlem. Het is ging spreker voort een groot genoegen te mogen constateeren, dat zoovelen beginnen in te zien, dat naast de geestelijke ontwikkeling van onze dagen, die zulk een groote vlucht genomen heeft, óók noodig is een lichamelijke. Wilde geest goed werken, dan moet ook het lichaam gezond en krachtig zijn. Als er tusschen beide geen harmonie is, kan het op den duur niet goed gaan. En als de cultuur van den geest en het lichaam onzer kinderen die de dragers van de toekomstige maatschappij immers zijn zullen evenredig is, dan kan het ook niet anders of het Nederlandsche volk kan met vertrouwen de toekomst tegemoet zien. Spreker bracht vervolgens dank aan den heer Stoop, zonder wiens goeden wil ook dit 3200 vierk. M. groote veld reeds lang in villa-bouwgrond zon zijn veranderd en aan de archi tecten Muller en Van Asdonk, die zulk een fraai clubhuis het aanzijn gegeven hebben. Spreker verklaarde het terrein vervolgens voor geopend. Schetterende fanfares en juichkreten volgden op deze toespraak. Daarna nam de heer P. H. van der Ley het woord om enkele woorden van hulde te spreken tot het bestuur van den B.B.v.L.O., dat in korten tijd een zoo groot werk mocht tot stand brengen. Na hem hield de In er K, Luytiug, voor zitter van den Amsterdamscben Bond voor Lichamelijke Ont wikkeling een geestige toespraak, waarin hij terrein, regelings- commissie en bestuur den grootsten lof toezwaaide. Vervolgens reikte de heer L. A. B. Ulehake, vice-voorzitter van den B. B. v. L. O., de des morgens behaalde lauwerkran sen aan de winnende vereenigingen uit. Alvorens hiertoe over te gaan, richtte spreker het woord tot den heer en mevrouw Vrij, om hun beiden dank te zeg gen voor al hetgeen zij in het belang der goede zaak gedaan hadden. Aan het einde van zijn hartelijke toespraak, deelde de heer Ulehake mede, dat het plan bestaat den heer Vrij als aandenken een foto van 't geheele bestuur aan te bieden, waarna hij mevrouw Vrij een prachtigen bloemenmand vereerde. Nadat ook de lauwerkransen aan de-captains van „Duin oord" en de „B. S. A waren overhandigd en de fanfares andermaal geklonken hadden, nam de korfbal wedstrijd weel een aanvang. Nu ging de strijd gelijken op dien vóór de rust. Ieder der partijen wist nog eens den bal door den korf te werken, zoo dat het einde kwam met een 42 overwinning voor O. S. C. A. De heer Meyerink liet vervolgens de leerlingen van den win- tercursus van den B. B. v. L. O. eenige gymnastische oefenin gen uitvoeren, die zeer in den smaak van 't al talrijker pu bliek vielen. De kleinen deden het wat kianig. Er mankeerde maar heel weinig aan, en dat alles in de puntjes is kan men van zulke jonge kinderen toch waarlijk niet verwachten. De heer Meyerink heeft eer en genoegen van zijn werk gehad. Tot slot werd nog langen tijd vriendschappelijk geslagbald de animo bleef er tot het laatst toe in. Bloemendaal heeft een prachtig openingssportfeest gevierd; mogen er nog vele volgen Te Amsterdam is dezer dagen de eerste jaarvergadering gehouden van de vereeniging Het Beethovenhuis". Als voorzitter werd benoemd de heer mr. W. van Hoogenhuyze, te 's-Gravenhage. Onze voormalige plaatsgenoot, de heer Willem Hutschenruyter, de onvermoeide propagandist der vereeniging, hield onder grooten bijval eene lezing, waar van naar de meening van het bestuur gunstige gevolgen mogen worden verwacht. Voor het tot stand komen der internationale organisatie zijn de eerste stappen gedaan. Correspondentschappen zijn opgericht te Berlijn, München en Kaapstad, terwijl het oog thans gevestigd is op Amerika. Het dagelijksch bestuur bestaat thans uit de heeren mr. W. van Hoogenhuyze te 's-Gravenhage, voorzitter; mr. A. W. Jacometti alhier, penningmeester, en A. D. Stumphius te Amsterdam, secretaris. Namens het Electro-Techniseh bureau Hogeland bereikt ons het verzoek om met enkele woorden de keurige electrische stellende, is voor hun moeilijk want personen kunnen zij niet scheiden van zaken. Voor hen is het niet de vraag: wat wordt vooropgesteld, maar wie stelt iets voor, en is de tegenpartij er voor, dan zit er iets achter." Doorgaans zijn het lieden die of hunne zaken laten verloopen ter wille van deze of gene naast de politiek beoefende lief hebberij, óf hunne zaken met dezelfde sluwe berekening en wantrouwen voeren als zij zich in politieke aangelegenheden hebben eigen gemaakt. Inderdaad zij zijn ziek, maar aanstekelijk ziek, zij maken ook de maatschappij ziek. Onze eerste vraag is dus, wat komt er van de eerlijkheid bij deze politici terecht? Wat is eerlijkheid? Toon je zooals je bent, zeggen we tegen iemand, die er om heen draait, de rechte weg, man is de kortste, maar de kernachtigste uitdrukking om iemand eerlijkheid in te prenten is de aanmaningwees gewoon. Dit gewoon zijn: d.w.z. zich van buiten juist zoo gedragen als men er van binnen uitziet, dit waarachtig zijn, is het kenmerk van een eerlijk man. Hij blaast zich niet op, hij stelt zich niet aan, hij heeft daardoor niet dat overdreven zelfvertrouwen dat met wantrouwen van anderen meestal ge paard gaat. Bij den politicus van den derden rang is het juist andersom. Deze is dus niet eerlijk. Ja met de eerlijkheid is het juist zoo gesteld, dat zij, d.w.z. eerlijkheid van anderen het eenig middel is om den politicus van den derden rang, gelijk ozon dit doet met vervuild water, te zuiveren en al dus onschadelijk te maken voor de maatschappij. P. T. Wordt vervolgd.) versieringen te herdenken, door dit bureau aangebracht aan den gevel van het stations-koffiehuis van den heer Kuiper, te Haarlem. De illuminatie bestond uit verschillend ge- - kleurde electrische lampjes en maakte een werkelijk schitt.e- rend effect. Uit het poli tie-ra p por t: Processen-verbaal zijn opge maakt wegens het rijden zonder licht; het rijden over een ODenbaar voetbad en wegens diefstal van seringen. Tegen P. V. en D. L. beiden zwervers zonder vaste woon of verblijfplaats hier te lande is proces-verbaal opgemaakt werens diefstal van een deken. De zwervers, die het feit gepleegd hadden om van de straat af te komen, kwamen zich zelf aanmelden. Na verhoor en onderzoek, zijn zij weer in vrijheid gesteld. Aangifte is gedaan van het ontnemen van een rijwiel,.dat naderhand terug gevonden is, en van bloemen waarnaar een onderzoek is ingesteld. Gevonden voorwerpen: een bus met benzine, terug te bekomen Kennemerstraat 24, Haarlem; een platte gouden ring, waarin haar, terug te bekomen bij den agent van politie te Vogelenzang. Verloren: een zilveren armband, een bloedkoralen ketting, een broche, een huissleutel en een abonnement E. S. M. Burgerlijke Stand. aZat"d211 1 04 en m ef Vrijdag 27 Mei. Geboren: z. van J. J. Spronk en S. Doetjes; d. van A. E. Martini en M. Gack z. van H. Stam en A. H. Brante z. van T. J. Bakker en A. A. M. Mooij d. van H. Hagen en H. van der Vliet; z. van A. Kranenburg en A. de Joode. Ondertrouwd: A. van der Werff en P. Bekins. Getrouwd: J. C. de Haan en F. G. H. K. J. Groes. Overleden: A. J. Tit 45 j.A. J. Reeuwijk 8 d. Overleden in het Gesticht. «Meerenberg": C. Bakker 56 j. Kerknieuws. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 29 Mei, Voorm. 10 uur, Ds. H. H. Barger, predikant te Utrecht. R.-K. Kerk te Overveen. Zondag 29 Mei, Voorm. 7 en 84 uur Gelezen H. Missen 10 uur Hoogmis3 uur Vespers. R.-K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 29 Mei, Kerkelijke dienst te 74 en 10 uur. De raad vergaderde Vrijdagmiddag te Gemeentebestuur. 3 uur. Behalve de heeren W. F. van Hooff en C. J. Roozen waren alle leden aanwezig. Na de lezing en goedkeuring der notulen vroeg de heer Bijvoet inlichtingen omtrent het kort geding met Haarlem. De voorzitter las een ontwerp-schrijven voor aan die gemeente, waarin door B. en W, van Bloemendaal wordt voorgesteld de verbindbaarheid der bloemendaalsche verordening op de buizen in eens anders grond aan het oordeel van den hoogsten rechter te onderwerpen met het aanbod in het geval de gemeente Bloemendaal in het gelijk werd gesteld, de helft van Haarlem's gerechtskosten te betalen. De raad verklaarde zich met deze wijze van handelen te kunnen vereenigen. In verband daarmede werd op het verzoek van den heer A. J. Stoel Jr. om zoo spoedig mogelijk voorziening te treffen in de behoefte aan water voor zijn terrein langs de Kleverlaan besloten de werking van het besluit, waarbij hem bouwvergunning werd verleend met één jaar te verlengen en voorloopig alle door hem gestorte gelden terug te geven. Aan den heer Koelen te Overveen werd tot weder- opzeggings toe vergunning gegeven 2 putten te leggen in het Binnenpad. Afgewezen werd de req'ame van den vergunninghouder Vogel, te Bloemendaal, die in verband met het toegenomen debiet zijner zaak hooger was aangeslagen in de lijst dei- vergunningsrechten. Een verzoek van den heer Wijkhuizen uit Schoten om ontheffing te mogen hebben van eenige bepalingen omtrent de maten van vertrekken waarvoor hij verlof aanvroeg tut verkoop van niet-aleoholhoudende dranken, werd aangehouden tot B. en W. omtrent de persoon van den aanvrager inlichtingen zullen hebben ingewonnen. De raad toonde zich niet ongenegen het verzoek in gunstige overweging te houden. Van B. en W. van Haarlem was reeds eenigen tijd geleden een schrijven ingekomen, meldende, dat zij bereid zijn te bevorderen, dat eene aanbieding geschiedt van Haarlem, om aan Bloemendaal het duinwater uit de haarlemsche leiding te leveien voor 0.10 per M2, en van die aanbieding nota te willen nemen. Deze brief werd aangehouden tot de behandeling van het agendapunt: waterleiding. De kohieren van de hondenbelasting, eindcijfer: 2365 met f 5 van een ter vergadering door een der raadsleden opgegeven hond; schoolgeld le kwartaal 1910: f 523.32s; reinigingsbelasting le kwartaal 1910: f 788.werden vast gesteld Van het door B. en W. aangevraagde crediet van f 1000.voor het aanschaffen van materiaal voor het uit breidingsplan werd f 250.toegestaan voor bet. aanschaffen van een kast. In de verkeersverordening weiden verschillende wijzigingen aangebracht, waarop wij later terugkomen. B. en W. zullen overwegen of ook niet de 2e weg vanaf 't Kopje naar beneden, die langs den heer Ulenbroek, voor wielrijders gesloten zal worden verklaard. Het voorstel tot wijziging der verordening omtrent de heffing van schoolgeld werd aangehouden. Door B. en W. werd ingetrokken hun voorstel tot aan vulling der politie-verordening met een verbod om op 10 M. afstand van den weg reclameborden te hebben, daar onder begrepen bordjes van Te huur en Te Koop. Een andere kleine aanvulling der politie-verordening ging ongehinderd door. Er zal voortaan, zooals de wet wil, eene commissie voor de strafverordeningen zijn, samengesteld uit den burgemeester, den heer Teding van Berkhout, en den heer Tideman. Het aangeboden gemeenteverslag werd voor kennisgeving aangenomen. De 4e suppletoire begrooting voor 1910, behelzende onder de uitgave f 1200, voor het maken en meubelen van de wethouderskamer te vinden uit opcenten op de persoueele be lasting, vond geen bestrijding. Bij de behandeling van een ontwerp-staat voor af- en overschrijvingen op de begrooting 1909 werd beslotei instellen eener vaste commissie voor de financiënvan de gemeente-ontvanger zal worden uitgenoodigd raadge, bijzitter te zijn, gemelde staat werd als eerste stuk in hi dezer commissie gesteld om advies. Van de commissie tot voorzitter benoemd jhr. mr. P. Teding van Beril leden werden de heeren C. J. van Tienhoven en C. J. Rooj Hetzelfde geschiedde met een staat van posten te bej uit onvoorziene uitgaven. fh00 werd toegestaan voor betere bewaking van e wandelplaatsen. De benoeming van leden der stembureaux had hunne namen zullen wij later vermelden. Een voorstel tot aankoop van een huis aan den Zijl werd niet aangenomen. Op 3 na stemden alle leden tegen het voorstel vai en VVom door te gaan met het uitwerken en tocjiJ van plannen voor een nieuw raadhuis, nadat met 1 tegen, het voorstel van B. en W. was aangenomen om destijds voor raadhuis aangekocht terrein in Kweekduin de Binnenlandsche terug te geven. Het bestaande raadl zal verder worden verbeterd. Eenige reclame's inzake belastingen werden aan gehot, Na een langdurige vergadering met gesloten deuren dit 11 uur duurde besloot de raad inzake de dooi li W. ingediende waterleidingplannen 1. Deze plannen voor kennisgeving aan te nemen. 2. Met den heer R. Kuipers, die ze ontwierp, af te rekei 3. Nieuwe plannen te doen ontwerpen, met een uitbreit van het buizennet tot Aerdenhout, zoo mogelijk ook Vogelenzang. Het was te laat voor de rondvraag geworden, zo noch over den stand der tramaangelegenheid noch over of meer dringende kleinere zaken gesproken werd. De Bloemententoonstelling. Donderdag is de vierde tijdelijke geojiend. We zot haast zeggen, dat ze indien dit mogelijk was, hare voorgang overtreft, 't Is dan ook hieraan te danken, dat de teniij stelling zich noch steeds in een onverflauwde belangsle verheugt, en de kijklustigen nog dagelijks in grooten binnenstroomen. Het is morgen de laatste dag. Wie dus de vierde tj| lijke nog niet gezien heeft, make zich op en verzuim.' dit alsnog te doen. Er is te veel fraais om hier onvers. Iii| voor te blijven. Nieuwtjes, vragen Deze week zult ge de lantaarn en antwoorden. uw rijwiel ten 8.30 ure aansteken. De muziek der Eskimo's. De noordsche com ,1 Christiaan Reffaas Leden heeft een speciale studie v nï muziek der Eskimo's gemaakt, waarvan een en ander i f blad Verdens Gang wordt medegedeeld. Om een zoo voiltl mogelijke collectie te verkrijgen, had hij een fonograaf tij gebracht. Aanvankelijk kon hij de Eskimo's niet beweg. n| den toestel te zingen, maar langzamerhand raakten z il het instrument vertrouwd. Wat de muziek betreit deelt !.J mee: „Zij wijkt totaal af van de overige europeesohe nu tl en heeft ook een andere theorie. De toonladders zijn rijker die bestaan niet alleen uil heele en halve, doe kwart en achtste toonafstanden. Op het eerste gehoor küj de muziek valsch, gaandeweg merkt men echter, dat op een vast systeem berust. Toch gebruiken de Eskimu'-L een lied veel minder tonen dan wij. Eens heb ik een E- I componist Walther's Preislied uit Die Meistersinger von Aii-nlf voorgezongen. Hij lachte hoofdschuddend en zeide: „H«| 't mogelijk, dat men zooveel noten gebruikt en toch betere muziek maakt". Vele Eskimo-melodieën zijn a mooi, doch ze kunnen met ons systeem niet worden get teerd. 't Meest worden zang en muziek beoefend bij de 1)1 densche Eskimo's. De eerste zendelingen verboden den E»| mo's het zingen omdat het zonde was; daardoor liebtt| zij een stuk cultuur bedorven. Maar bij de heidens. Pool-Eskimo's is hun muziek nog volledig intact geblete! de muziek is hun eenige kunst". Leden heeft een 70-tal verschillende Eskimo-liederen »e:,l nografeerd. De deensche Eskimo's hebben teksten li tl liederen; de Pool-Eskimo's niet. Deze begeleiden hun met solo-dansen; gepaard dansen is bij lien onbekend Muf dansen mannen en vrouwen tegelijkertijd. De Eskimo's zijn bijna alle baritons, tenoren treft men a hoogst zelden. Hun eenig instrument is de trommel. De niuzi«i| staat bij hen in nauw verband tot hun religie. Haagsche hopjes in het buitenland. Een Hel lander, die Krahan, Silezië, bezocht, vond er in een winh| uitstalling o. m. Haagsche hopjes. Hij regeerde het land: En onder de hand Was, eilaci! zijn eigen huis verbrand. Nieuwe automobielveegmachine, onlangs te New York in gebruik (De Auto.) genomen. onder controle van het Scheikundig, Bacteriologisch, Mikroskopisch onderzot

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 2