I Credietbanki H. KRUL ir Haarlem. keer Holiandsche 'AN WIJK idstoffc i oete nu Wasscherij. i Ju. Franse! Duitsch. EngelscF Russisch. Noor? Italiaans i per H.L. f0.95 fuo esstr. 33, Haarle Leverancier vgo' nvan„Eig"enHula Winkelvleesch en bro n- Telefoon 23. C. SURINGAR. ions. - Wissels. Effeete» I aardige firma's. REKERSTEEG. 129. mgoederen steeds Hge en smakelijk* FLEVERANCIERS. Telefoon 15421 - meubelen elen. jen van Waschkoffert 1883. De Genestetweg 1.' <n! ill ij voegsel van „ijet gloemendaalsch Weekblad" van Zaterdag 28 Mei 1910. No. 21. De Armwet op de helling Recht en Wet. II. {Slot). Wij wezen er in ons eerste artikel op, dat een wijde klove gaapt tusschen het ontwerp Armwet ivan minister Heemskerk en dat van minister Borgesius. (Het angstvallig ontzien van de kerkelijke en particuliere lief dadigheid, het aarzelen om maar eenigszins van beteekenis te grijpen in de particuliere vrijheid, het star vasthouden a begrippen, die ten deele sinds lang algemeen zijn op- /geven, ontsiert het tegenwoordige ontwerp. Of het eenig itfect zal hebben en zoo ja in welke mate, hangt nagenoeg niitslnitend van de medewerking der besturen af. Van het [ontwerp van mr. Borgesius heeft mr. Peerbolte in der tijd fin het Sociaal Weekblad gezegd, dat, al kwam het niet in het Staatsblad, voortgesproten uit ruime en verlichte ideeën als het was, het toch het zijne zou bijdragen tot ontwikkeling der armenzorg, door ieder die er kennis van zou nemen tot nadenken te stemmen over veel, dat steeds als van zelf sprekend heeft gegolden. Voor den tegenwoordigen minister is dat woord dan ten minste niet geschreven. Voor hem spreekt het nog altijd van zelf, dat men niet tornen mag aan de heilige publieke liefdadigheid, die immers altijd uit de zuiverste bronnen voortvloeit en naar de edelste beginselen handelt spreekt het nog altijd van zelf dat de instellingen liefst hun eigen potje koken, niet toelaten dat iemand over de heining kijkt en aan staatsinmenging en staatscontrole, aan de publieke opinie vooral een broertje dood hebbenspreekt het nog altijd van zelf dat de armverzorging in gestichten om het gesticht een muur optrekt, dat niemand daarover heen mag kijken en niemand het groote hek binnen mag. En omdat dit van zelf spreekt, zooals het in 1854 van zelf sprak, daarom kon. het tegenwoordige ontwerp niet anders uitvallen dan het uitgevallen is Van dit ontwerp behoeven we ten minste niet te zeggen Al komt het ontwerp-Heemskerk niet in het Staatsblad", ant, het staat vast. dat het er wèl in komt. Een ontwerp dat slecht één der hoofdbeginselen van de armwet een beetje wijzigt en een ander een beetje herziet; dat vol lof is over den grooten weldadigheidszin en de zucht naar onafhankelijk heidszin van het Nederiandsche volk dat de besloten kringetjes eerbiedigt en geen moeite doet om over het muur'je te klimmen, loopt volstrekt geen gevaar. Van het aanbrengen van werkelijke verbeteringen in de groote fouten en gebreken die onze armverzorging aankleven, make men zich dan ook geene illusiën. Het ontwerp-Borgesius ging uit van de gedachte, reeds in ons eerste artikel geschetst, dat de staat er naar streven moet, zich zelf overbodig te makendat de armen daartoe moeten worden onderscheiden in goeden en kwaden dat de eersten moeten worden verzorgd op eene wijze die tot zelf standigheid leidt, de laatsten moeten gehouden worden onder strenge tucht, die er van afschrikt om van bedeeling te leven. Men mag dit stelsel al of niet onvoorwaardelijk willen aanvaarden, zeker is het dal daarin niet alles mag worden overgelaten aan kerkelijke en particuliere krachten. Deze duchten de staatsinmenging en beschouwen haar als overlast, en toch is die inmenging onvermijdelijkwant samenwerking tusschen kerkelijke en particuliere instellingen eenerzijds en het burgerlijk armbestuur aan den anderen kant, moet er wezen, en bet kan en mag niet aan het toeval of aan de welwillendheid worden overgelaten, of ze er zal zijn. De eigenlijke burgerlijke armenzorg zou zich volgens het ontwerp Borgesius door twee hoofdpunten kenmerken: de verplichting tot individualiseering en de mogelijkheid tot invoering van het Elberfelder systeem. De wijze van bedeeling zou afhangen van de omstandig heden, waarin elk individu op zich zelf verkeert. Die om standigheden zouden door armbezoekers worden onderzocht en bij de toekenning van ondersteuning zou rekening moeten worden gehouden met. het wettelijk begrip van armoede Als armen beschouwde het ontwerp namelijk zij, wier inkomsten uit welken hoofde ook, niet voldoende waren voor bet noodzakelijk levensonderhoud van henzelven, hunne echtgenooten en hunne inwonende minderjarige kinderen. Menschen die het burgerlijk armbestuur geheel of ten deele moest onderhouden, die nog werken kónden en wier armlastigheid een gevolg was van hunne gedragingen geene ongelukkigen dus zouden alleen worden onder steund onder voorwaarde van opneming in het werkhuis, eene instelling die het ontwerp zich dacht als afschrikwek kend voor die armen, welke gaarne ten koste van anderen leven. Het is ook naar onze meening een onvermijdelijk beginsel eener goede armverzorging, dat in 't algemeen arbeids- praestatie de voorwaarde moet zijn voor ondersteuning van valiede armen. In 't algemeen, want de gelegengeid tot werkverschaffing zal niet overal bestaan, en bovendien zijn er altijd die niet kunnen werken of die in de vrije maat schappij nog wel penigen aibeid kunnen verrichten, maar niet genoeg om het geheele gezin te onderhouden. Wij voor ons zijn vrienden van de instelling van het werkhuis; alleen zien wij niet in waarom het alleen voor de slechten zou moeten dienen. Velen willen aan valiede personen werk verschaffen buiten het werkhuis, met uit zondering van de luien en lichtzinnigen, voor wie het werkhuis zou moeten dienen maa' voor zulk een kostbaar en tweeslachtig stelsel: werkverschaffing voor de goeden, het werkhuis voor de slechten, bestaat geen voldoende reden. Men kan immers in de werkhuizen den arbeid en de daaraan verbonden verzorging voor den een naar andere grondslagen en volgens mildere regelen organiseeren dan voor den ander Verder behoeft men intusschen Diet te gaan. Het is naar onze meening eene dwaling, dat men het werkhuis niet als regel zou kunnen stellen, zonder te vervallen in de fouten van het engelsche stelsel. Werkhuizen met werkverschaffing daar naast moge denkbaar zijn voor de grootere gemeentenvoor een kleinere is het anders. Tegenover hen die schuld hebben en hen die het niet hebben, is het voldoende om in het werkhuis verschil te maken, in de behandeling, den aard van het werk en het loon maar een regel moet toch wezen, dat allen werken, die werken kunnen, een regel die door de noodzakelijke en billijke uitzonderingen moet worden bevestigd. Wij kunnen deze denkbeelden hier ihans niet verder II j <UIS a CONTANT Kantoor LEPHOON 74*. FEUILLETON. VAN 31, HAARLI Teleph. 1593. KB i ER VEEN. elef. 1617. •et va uitwerken en voor het tegenwoordige zou het ook wel niet van practisch nut zijn. Wij nebben de bespreking van het ontwerp-Heemskerk met weinig genoegen ter hand genomen en wanneer het, onveranderd op de hoofdpunten, tot wet mocht worden verheven, dan zouden wij ernstig bezorgd zijn, dat voor langen tijd de kans verloren zou wezen, om door de zoo dringend noodige grondige herziening, tot af doende verbetering onzer wetgeving op het armbestuur te geraken.- Observator. Daros als Sportplaats. ns inziens zal Jaap dit record nog wel eenigen tijd op naam houden, en als het ooit geklopt zal worden, is alleen mogelijk te Davos. an half November tot begin Maart is de baan vrijwel int geopend. Het, gemiddeld aantal vijdagen bedraagt veer 125. Slechts enkele dagen in het seizoen moet haan wegens sterken sneeuwval gesloten worden. Een lenabonnement kost francs 30.doch men verkrijgt ook »waar" voor z'n geld. Het, is enorm welke kosten door het bestuur der ijsbaan besteed worden, om de i maar steeds in uitstekende conditie te doen verkeeren. ie baan heeft eene oppervlakte van 25.700 M8. en wordt, de Kurvei ein deze vereeniging exploiteert de n eenigszins blufferig de grootste kunstijsbaan der eld genoemd. In Holland kennen we wel grootere banen. ie internationale schaatswedstrijden, die gedurende de ste 10 jaren steeds te Davos worden gehouden, verhoogen de aantrekkelijkheid van een verblijf aldaar. Door de iale behandeling der baan is de kwaliteit van het ijs ds zeer goed te noemen. Laat men in Holland een ijs- n meestal direct op volle diepte onder water loopen, lat zich een betrekkelijk dunne laag ijs op het water at, hier kan men, door de lange en strenge winters, een ire en andere methode toepassen, en wel deze: 'ngeveer half November laat men de baan een tiental imeters onder water loopen. Daar in November de ther- neter reeds 's nachts onder nul daalt half November ist het gemiddeld 's nachts 8 a 9 graden Celcius be- 'st dit laagje water spoedig en heeft men dus direct een lakte. Dit onder-water zetten wordt den geheelen winter, 'in dag en morgen herhaald, zoodat het ijs na een dag hen een behoorlijke dikte gekregen heeft. Het grootste ''deel hiervan is, dat men steeds eiken dag mooi ijs heeft le zoo hinderlijke scheuren en barsten een grief 9n het holiandsche ijs op de geheele baan niet te len zijn. let schaatsenrijden, dat men hier „.et, verschilt geheel het holiandsche rijden. Legt men zich in Holland meer °p hardrijden, hier wordt speciaal veel het figuur- en 'strijden beoefend. Holiandsche schaatsen ziet men dan zelden, bijna iedereen rijdt op engelsche, zweedsche of "scbe kunstschaatsen. Een waar genot is het, de elegante Uit andere Gemeenten. ZANDYOOTïT. .le.staurant G-ijsbertse. Dagelijks matinée en avond-concert- AMSTERDAM. 19 Juni. Biologische tentoonstelling in Natura Artis Uagistra met de navolgende lezingen met lichtbeelden telkens des avonds te 8 uur in de rotonde. Juni. H. H. Zeijlstra Fzn. „De Javaansche strandflora". Jac. P. Thijsse, Bloemendaal. «Iets over de nederiandsche vogels". runi. Prof. dr. J. Boeke, Leiden. „Wat wij eigenlijk weten van de afstamming van den mensch". funi. P. A. H. de Marez Oyens, Den Haag. „De Sapropelium- theorie en het ontstaan van steenkool". Dr H. van de Rovaart, Velp. „Lichtgevende bacteriën". re» aan ue jungsie vergadering geschroomd aan 15. en W. een halt op dien weg toe te roepen i-eeds lang vóór dien dag had zich een wolk van ontevreden gedachten boven de raadsleden samengetrokkenhet finantieel gedeelte van het gemeentebeleid was blijkbaar voor B. en W. iets van zeer ondergeschikten aard, men had getracht de meening ingang te doen vinden, dat de vorige burgemeester de gemeente in een soort algeheele verarming aan nuttige instellingen had achtergelaten, er werd te Bloemendaal te weinig belasting betaald, kortom »er was overvloed aan werk en overvloed aan geld". Deze tweeledige bewering leed in beide deelen aan over drijving. Noch het bouwen van een nieuwe, de geheele paartjes op de slepende tonen van de walsmuziek te zien dansen in de halzaal kan men het niet mooier zien. Ook bestaat er gelegenheid voor het volgen van een curcus in het kunstrijden. Een australischen professional een beroemd kunst rijder kan men in het volle seizoen dagelijks bezig zien, om zijne discipelen in de geheimen dezer kunst in te wijden. Vooral door engelsche dames wordt hiervan veel gebruik gemaakt. Als plaats om zich te trainen in het hardrijden, is de baan in Holland voldoende bekend. Onze bekende rijders als C. C. J. de Koning, Kalt, Greve, Bouma, Koning (Groningen) Taconis e. a. hebben zich dan ook meermalen te Davos voor de groote wedstrijden geoefend. We dienen hij de recordtijden nog op te merken, dat de 500 Meter in Februari 1908 door Wikander (Helsingfors) en Sigurd Mathiesen (Christiania) in 44 3/6 sec. gereden is. Deze tijd werd echter buiten de wedstrijden bereikt, en is zoodoende volgens de reglementen der Internationale Eis- lauf Vereinigung te Stockholm niet als officieele record tijd geldig. Na deze mededeelingen over de baan en de recordtijden, nog de volgende bijzonderheden over de groote schaats wedstrijden, die 29 en 30 Januari j. 1. gehouden werden, en waarvan we de verschillende nummers van het programma reeds vermeldden. De wedstrijden hadden evenals andere jaren weer zeer groot succes, en werden door massa's toeschouwers uit alle deelen van de wereld, en waaronder verscheidene land- genooten bijgewoond. Ook hadden ze voor ons Hollanders weer een bijzondere attractie door de deelname van twee landgenooten, te weten De Koning uit Edam, en Taconis uit Heerenveen, die in de nummers hardrijden" uitkwamen. Ze trainden daarvoor een maand te Davos, en hadden in dien tijd groote vorderingen gemaakt. Verder namen nog drie Noren aan de wedstrijden deel, die zich natuurlijk de meesters op de schaats toonden. De eerste prijzen in de nummers hard rijden werden behaald door den heer Oscar Mathiesen, die schitterend reed. De Koning viel jammer genoeg zeer tegen, en reed vrij slecht. Zijne tijden op de 500, 1500, 5000 en 10000 Meter waren respect. 523/s sec., 2 min. 472/6 sec., 10 min. 49S/B sec., 20 min. 342/6 sec. Taconis daarentegen ree d uitmuntend, en werd op alle afstanden vierde, terwijl hij de volgende tijden bereikte: 523/6 sec., 2 min. 374/6 sec., 9 min. 454/6 sec., 19 min. 42 sec. Zijn debuut was werkelijk schitterend, en de aanwezige Hollanders te Davos vereerden hem dan ook, als blijk van waardeering, een zil- Nederlandsche Reisvereeniging Maandagavond is te Haarlem opgericht de afdeeling Haarlem en Omstreken der Nederiandsche Reisvereeniging. Omtrent deze oprichting ontleenen wij de volgende bijzonderheden aan de Stads-Editie. De voorzitter, de heer A. Pieters, was van 's-Gravenbage overgekomen om het doel en streven der vereeniging uiteen te zetten. Hij deed dit in een aangenamen causerie-vorm, welke door de aanwezigen, dames zoowel als heeren, die al de plaatsen van de tuinzaal van café Brinkmanu hadden bezet, met groote belangstelling werd aangehoord. 1 e heer Pieters deed uitkomen, dat de Nederiandsche Reisvereeniging feitelijk is gegroeid uit de Toynbee-reisclubs, welke vioeger op initiatief en onder leiderschap o.m. van de heeren J. A. Tours en mr. A. Kerdijk »het volk" deden profiteeren van het veredelend genot van het reizen, dat moet worden gesteld b.v. boven de vermaken van de kermis en op den duur deze moet vervangen. De Toynbee-reisclubs maakten b.v. voor ƒ17 een vier- daagsche reis naar den Rijn en voor 24,08 een vier- daagschen tocht naar de Ardennen. De deelnemers van deze reizen kwamen door besparing van 50 en 75 ets. per week aan de reissom en keerden steeds opgetogen terug. Het beginsel van de spaarkas staat nog steeds uitgedrukt in het reglement der Ned. Reisvereeniging, hoewel er thans ook tochten gemaakt worden voor hen, die in ruimere beurs kunDen tasten. Zoo zijn dit jaar naast eendaagsche tochtjes naar het Gooi en tweedaagsche naar Zuid-Limburg en Aken reizen uitgeschreven naar Zwitserland en Italië, den Harz, Luxemburg, Brussel, den Rijn, Parijs, de Ar dennen, Ober-Ammergau, Londen en het Schwarzwald De Nederiandsche Reisvereeniging heeft in de weinige jaren van haar bestaan een verbazenden opgang gemaakt. In het laatste jaar is het ledental zelfs bijna verdubbeld, zoodat er thans in ongeveer 80 plaatsen van ons land reeds een 800-tal leden zijn. Te Haarlem zijn reeds 35 leden, terwijl op de vergadering van gisteren acht der introducé's zich als candidaat-lid opgaven. Na de voordracht van den heer Pieters, welke luide toe juichingen verwierf, werd overgegaan tot het benoemen van een voorloopig bestuur. Tot leden hiervan werden gekozen mevr. M. Mesvan den Bosch en de heeren P. Grillig Jr., S. Heybiok, S. Riepma en V. J. Uri. Behalve op de be noemden waren verschillende stemmen uitgebracht op de heeren P. Kalbfleisch, J. W. Hilbrander, dr. E. A. M. Droog te Heemstede, S. R. W. ten Cate en mej. T. Visser. De afdeeling Haarlem en Omstreken omvat de gemeenten in onze gemeente zijn na het optreden van onzen tegen woordigen burgemeester alle raadscommissiën afgeschaft. Onderlinge officieele besprekingen van raadsleden ten raad- huize voorgelicht door de ambtenaren en stukken ter plaatsen waren uitgesloten. Wie inlichtingen wenschte kon ze ont vangen van den burgemeester, wiens welwillendheid boven onzen lof verheven is, of van „den wethouder", die ze ver strekte zoover hij wenschte. »De wethouder" had bovendien Haarlems Dagblad tot zijn dienst als spreektrompet van datgene wat hij in het belang der gemeente voor openbaarheid bestemde, de onder geschikte ambtenaren weiden bij een zich aldus rondom de wethouderskamer centraliseerend beleid huiverig aan raads- veren beker. Hij is ongetwijfeld een onzer beste rijders, die we momenteel in Holland bezitten. Wereldkampioen in het kunstrijden werd weer Ulricb Salehow uit Stockholm, die reeds verscheidene malen dezen titel won, en beslist een van de beste kunstrijders van de wereld genoemd kan worden. Een apart gedeelte van de ijsbaan is gereserveerd voor het curling-spel, dat bijna uitsluitend door Engelsehen be oefend wordt. Dit spel, dat gespeeld wordt op een glad gehouden baan, is van schotschen oorsprong en door de Engelschen te Davos ingevoerd. In het middelpunt van concentrische cirkels staat een paaltje, en op 40 meter afstand werpen de spelers dei- tegenpartij platte schijven met een handvatsel, die ongeveer 15 tot 25 K.G. wegen, en naar het paaltje (doel) binnen den cirkel moeten glijden. Is de snelheid van de schijf te gering, zoodat deze het doel niet bereikt, dan staan een paar andere spelers met lange bezems (aristocratische baan vegers zou men ze kunnen noemen) klaar om de baan nog gladder te maken, 't Is een vrij saai spel, dat echter met bijzondere voorliefde door oude heeren beoefend wordt. De Ski-sp ort. De ski-sport is een van de sporten, die in ons vaderland niet beoefend kan worden, wijl hiervoor allereerst een flinke sneeuwlaag noodig is. Te Davos valt echter gemiddeld 's winters plm. 4 meter sneeuw, die door drukking inzakt tot ongeveer 1 meter. In nauw verband met de ski staan de in de Alpen zoo bekende »Schneereifen." Deze Reifen bestaan uit ronde of ovale houten banden, waarover koorden gespannen zijn, evenals bij de noorweegsche 'Truge. De Truge bestaat ook uit ovale Holzreifen, die meest met wilgenteenen bespannen en zoodoende zeer sterk gevlochten zijn men bevestigt ze cvepals de Reifen met riemen aan de voeten. Voordat men de ski kende, werd het onmogelijk geacht in den winter beigtoeren te ondernemen, daar degene, die van den heganen weg afweek, tot over zijn knieën in de sneeuw zakte en dus niet vooruit kon komen. Het instrument, genaamd ski, dat de Skandinaviërs en Zwitsers thans voor hunne toeren gebruiken, heeft hierin groote ver andering gebracht. Het bestaat uit een dunne, smalle lat. Als lengte van de ski neemt men aanden afstand van de toppen der vingers van den opgeheven arm tot aan de voeten. De practische Engelschen maakten in Zwitserland het eerst gebruik van de ski en spoedig bleek, dat het voor de

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 5