f VAN WIJK. J. H. KRUL mdstoffe i zoete mc MET PENSION- EN WONINGGIDS D. nuursi Italiaans? Slollandsche rten bro« Nieuwsblad voor m AERDENHOUT BLOEMENDAAL OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten 30 per H.L. f0.95 50 f 1.10 r Kiesstr. 33, Haarle Leverancier voo» J tenvan„EigenHula oor velen een goede wegwif,, nden.) dente. Secretaris en Leden vi traal Comité voor den N'ati idadigbeidsbloemendag ten ba Haarlem en Omstreken", dragen tot het welslagen v»4 op 30 April 1.1. de Vereen iging tot Be 3m, getroffen door het Int van den verkoop de nd, een resultaat als nerger s op u zijne groote erker,tf e deelneming aan deze act, ding. besloten een Bouwfonds t e bijüiage daarin te sto. -i 3 plannen zal ontwerpen ve nische woningen, te betre k iuloselijders. Voortgaande i ijksch Bestuur de grondbe- rijding, de hygiënische ip oorbehoeding voor de ziekte zich met de hoop u een te vinden uw steun te ver ier resultaat te bereiken elijksch Bestuur voornoemd, Voorzitter. Land, Secretaris. end. mij dan. Ik zal dan trachten (De Auto). er- IJ HUIS a CONTANT, Kantoor TELEPIIOO,\ 748. VAN ANG 31, HAARLI 1 Teleph. 1593. t vet Winkelvleesch OVERVEEN. Telef. 1617. n het ik jaargang. ZATERDAG, 4 JUNI 1910 No 22. h Weekblad. Prijs per halfjaar f 1.25 hij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.lö Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks under Redactie van te Bloemendaal. Ir. P. TIDEMAN Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Vijverweg 7. -:- tti II a Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. Jet auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. öt.j dit nummer behoort een bijvoegsel. Agenda. BLOEMENDAAL. Zaterdag 4 Juni. Volksweerbaarheid. Velddienstoefening in de richting Duin en Kruidberg. Aantreden ten 8 ure station Overveen. Heden en volgende dagen tentoonstelling van schilderijen en aquarellen van C. Breitensteiu in hotel „Duin en Daal". Zondag 5 Juni. Hotel „Duin en Daal". 12—2 uurlunch concert; 2441 uur: matinee; 6—8 uur: diner-concert. Dinsdag 7 Juni. Candidaatsteliing voor de Provinciale Staten. Vrijdag 10 Juni bij inzet en Vrijdag 17 Juni bij toeslag, 's morgens 10 uur, openbare veiling van wei-of hooilanden ;n bouwland in het Algemeen Verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht te Haarlem ten overstaan van den heer J. H. Wildervanck de Blécourt, notaris te Bloemendaal. Men zie voor nadere bijzonderheden de advertentie in'net Bloemmdaalsch Weekblad van 28 Mei j.l. HAARLEM. Dagelijks geopend: 710 uur 's morgens en 35 uur 's avonds. Drinkhal Staalbad Haarlem, idem: Badinrichting Badhuisstraat. Idem: Zwem- en Badinrichting aan de Houtvaart. Zo, dag 5 Juni, 8 uur. Brongebouw. Abonnementsconcert Haarletnsch Muziekkorps. Bij gunstig weder in den tuin. Vf'jdag 10 Juni. 8i uur. Bovenzaal van Café Brin k man n. Bond van Vrije Liberalen, afdeeling Haarlem. Algemeene vergadering. Zaterdag 11 Juni, 7J uur. Concertzaal van De Kroon. Openbare Voordracht-oefening te geven door het klein irkest en viool-leerlingen van den heer Joh. Steenman. ZANDVOORT. aurant Gijsbertse. Dagelijks matinée en avond-concert- AMSTERDAM. 19 Juni. Biologische tentoonstelling in Nntura Artis Mag is tra met de navolgende lezingen met lichtbeelden elkens des avonds te 8 uur in de rotonde, luni. H. H. Zeijlstra Fzn. „De Javaansche strandflora". Jac. P. Thijsse, Bloemendaal. «Iets over de nederlandsche ogels". runi. Prof. dr. J. Boeke, Leiden. „Wat wij eigenlijk weten an de afstamming van den mensch". tuni. F. A. H. de Marez Oyens, Den Haag. „De Sapropelium- heorie en het ontstaan van steenkool". Dr H. van de Rovaart, Velp. „Lichtgevende bacteriën". De beteekenis der jongste raadsbesluiten. lit De belangrijkheid der jongste raadsbesluiten kan, naar het ons voorkomt, moeilijk worden overschat. Ook de meest welwillende ingezetene zal met klimmende bezorgdheid de snelle toename der uitgaven hebben gade geslagen al waardeerde hij de werkzaamheid en de goede bedoelingen van het gemeentebestuur. Reeds in den zomer van 1908 was door een der leden van den raad aangedrongen op wat later is genoemd eene troonrede van B. en W. op het voorleggen aan den raad van een werkplan tot verbetering en verfraaiing der ge meente, waaraan zich een finantieel voorstel tot geleidelijke afwerking van dat plan had kunnen vastknoopen. Deze vraag is later door meer raadsleden herhaald. De ontwikke ling der gemeente gaat betrekkelijk zoo langzaam en met de tegenwoordige wetgeving heeft het gemeentebestuur die ontwikkeling zoozeer in de hand, dat het uitdenken en uitwerken van zoodanig plan geenszins tot de onmogelijk heden heeft behoord. B. en W. hebben er de voorkeur aan gegeven een anderen weg in te gaan en onder voorgeven, dat zij met een plan niet konden komen alvorens voor de geheele oppervlakte der gemeente een op de Woningwet berustend uitbreidingsplan was vastgesteld, inmiddels tal van kostbare werken en groote uitgaven aan den raad afzonderlijk voor gesteld, zonder tegelijk de finantieele gevolgen onder de oogen te zien. De overgroote meerderheid van den raad heeft tot aan de jongste vergadering gesehroomd aan B. en W. een halt op dien weg toe te roepen reeds lang vóór dien dag had zich een wolk van ontevreden gedachten boven de raadsleden samengetrokkenhet finantieel gedeelte van het gemeentebeleid was blijkbaar voor B. en W. iets van zeer ondergeschikten aard, men had getracht de meening ingang te doen vinden, dat de vorige burgemeester de gemeente in een soort algeheele verarming aan nuttige instellingen had achtergelaten, er werd te Bloemendaal te weinig belasting betaald, kortom «er was overvloed aan werk en overvloed aan geld". Deze tweeledige bewering leed in beide deelen aan over drijving. Noch het bouwen van een nieuwe, de geheele gemeente en ook terrein daarbuiten bestrijkende duin water leiding, noch het bouwen van een nieuw raadhuis was nood zakelijk, het daarvoor noodige geld moest geheel geleend worden en de renten en aflossing dier leeningen stellen een nog stijver belasting verhooging in het vooruitzicht dan reeds ligt opgesloten in den plicht om althans de tot dusver ge noteerde nuttige werken als verbetering van de school te Vogelenzang, aanleggen van rioleeringen met klaringbak in Bloemendaal en Overveen, het- brengen van duinwater in de arbeiderswoningen aan de Kleverlaan en ook eene afdoende verbetering van de Dompvloedslaan en oplossing van het tramvraagstuk voor Overveen ten uitvoer te brengen. De benoeming eener raadscommissie tot onderzoek der waterleidingplannen is het begin geweest van de kentering. Zonder raadscommissiën hetzij vaste hetzij tijdelijke kan een raad zich gerust beschouwen als ornament of als onnoozel geldschieter van B. en W.voldoende breed en diep gaande eigen kennis der gemeentelijke huishouding en der werkelijke toestanden is voor leden van den raad die geen deel uit maken van het dagelijksch bestuur of van raadscommissiën uitgeslotenhet ligt zoowel in den geest des tijds als in den geest der gemeentewet, dat van de bevoegdheid tot het instellen van raadscommissiën zóó ruim gebruik wordt gemaaktdat elk lid van den raad gelegenheid heeft in één of meer commissiën zitting te nemen, dat elke be langrijke zaak alvorens in openbare beraadslaging te komen, door den filter van het oordeel eener raadscommissie heen- In onze gemeente zijn na het optreden van onzen tegen- woordigen burgemeester alle raadscommissiën afgeschaft. Onderlinge officieele besprekingen van raadsleden ten raad- huize voorgelicht door de ambtenaren en stukken ter plaatsen waren uitgesloten. Wie inlichtingen wenschte kon ze ont vangen van den burgemeester, wiens welwillendheid boven onzen lof verheven is, of van „den wethouder", die ze ver strekte zoover bij wenschte. «De wethouder" had bovendien Haarlems Dagblad tot zijn dienst als spreektrompet van datgene wat hij in het belang der gemeente voor openbaarheid bestemde, de onder geschikte ambtenaren werden bij een zich aldus rondom de wethouderskamer centraliseerend beleid huiverig aan raads- FEUI LLETON. Davos als Sportplaats. ns inziens zal Jaap dit record nog wel eenigen tijd op naam houden, en als het ooit geklopt zal worden, is alleen mogelijk te Davos. an half November tot begin Maart is de baan vrijwel tant geopend. Het gemiddeld aantal rijdagen bedraagt veer 125. Slechts enkele dagen in het seizoen moet baan wegens sterken sneeuwval gesloten worden. Een .enabonnement kost francs 30.doch men verkrijgt ook «waar" voor z'n geld. Het is enorm welke kosten door het bestuur der ijsbaan besteed worden, om de i maar steeds in uitstekende conditie te doen verkeeren. ie baan heeft eene oppervlakte van '25.700 M2. en wordt de Kurveiein deze vereeniging exploiteert de n eenigszins blufferig de grootste kunstijsbaan der eld genoemd. In Holland kennen we wel grootere banen. Ie internationale schaatswedstrijden, die gedurende de ste 10 jaren steeds te Davos worden gehouden, verhoogen de aantrekkelijkheid van een verblijf aldaar. Door de :iale behandeling der baan is de kwaliteit van het ijs ds zeer goed te noemen. Laat men in Holland een ijs— ■n meestal direct op volle diepte onder water loopen, dat zich een betrekkelijk dunne laag ijs op het water uat., hier kan men, door de lange en strenge winters, een ire en andere methode toepassen, en wel deze: 'ngeveer half November laat men de baan een tiental timeters onder water loopen. Daar in November de ther- neter reeds 's nachts onder nul daalt half November Jst het gemiddeld 's nachts 8 a 9 graden Celcius be- ®t dit laagje water spoedig en heeft men dus direct een lakte. Dit onder-water zetten wordt den geheelen winter, dag en morgen herhaald, zoodat het ijs na een dag tien een behoorlijke dikte gekregen heeft. Het grootste i'deel hiervan is, dat men steeds eiken dag mooi ijs heeft de zoo hinderlijke scheuren en barsten een grief en het hollandsche ijs op de geheele baan niet te Sen zijn. Set schaatsenrijden, dat men hier „:et, verschilt geheel het hollandsche rijden. Legt men zich in Holland meer °p hardrijden, hier wordt speciaal veel het figuur- en 1 istrijden beoefend. Hollandsche schaatsen ziet men dan zelden, bijna iedereen rijdt op engelsche, zweedsche of nsche kunstschaatsen. Een waar genot is het, de elegante paartjes op de slepende tonen van de walsmuziek te zien dansen in de balzaal kan men het niet mooier zien. Ook bestaat er gelegenheid voor het volgen van een curcus in het kunstrijden. Een australischen professional een beroemd kunst rijder kan men in het volle seizoen dagelijks bezig zien, om zijne discipelen in de geheimen dezer kunst in te wijden. Vooral door engelsche dames wordt hiervan veel gebruik gemaakt. Als plaats om zich te trainen in het hardrijden, is de baan in Holland voldoende bekend. Onze bekende rijders als C. C. J. de Koning, Kalt, Greve, Bouma, Koning (Groningen) Taconis e. a. hebben zich dan ook meermalen te Davos voor de groote wedstrijden geoefend. We dienen bij de recordtijden nog op te merken, dat de 500 Meter in Februari 1908 door Wikander (Helsingfors) en Sigurd Mathiesen iChristiania) in 44 2/s sec. gereden is. Deze tijd werd echter buiten de wedstrijden bereikt, en is zoodoende volgens de reglementen der Internationale Eis- lauf Vereinigung te Stockholm niet als officieele record tijd geldig. Na deze mededeelingen over de baan en de recordtijden, nog de volgende bijzonderheden over de groote schaats wedstrijden, die 29 en 30 Januari j. 1. gehouden werden, en waarvan we de verschillende nummers van het programma reeds vermeldden. De wedstrijden hadden evenals andere jaren weer zeer groot succes, en werden door massa's toeschouwers uit alle deelen van de wereld, en waaronder verscheidene land- genooten bijgewoond. Ook hadden ze voor ons Hollanders weer een bijzondere attractie door de deelname van twee landgenooten, te weten De Koning uit Edam, en Taconis uit Heerenveen, die in de nummers «hardrijden" uitkwamen. Ze trainden daarvoor een maand te Davos, en hadden in dien tijd groote vorderingen gemaakt. Verder namen nog drie Noren aan de wedstrijden deel, die zich natuurlijk de meesters op de schaats toonden. De eerste prijzen in de nummers hard rijden werden behaald door den heer Oscar Mathiesen, die schitterend reed. De Koning viel jammer genoeg zeer tegen, en reed vrij slecht. Zijne tijden op de 500, 1500, 5000 en 10000 Meter waren respect. 523/s sec., 2 min. 472/e sec., 10 min. 493/s sec., 20 min. 342/5 sec. Taconis daarentegen ree d uitmuntend, en werd op alle afstanden vierde, terwijl hij de volgende tijden bereikte: 523/5 sec., 2 min. 374/s sec., 9 min. 454/6 sec., 19 min. 42 sec. Zijn debuut was werkelijk schitterend, en de aanwezige Hollanders te Davos vereerden hem dan ook, als blijk van waardeering, een zil veren beker. Hij is ongetwijfeld een onzer beste rijders, die we momenteel in Holland bezitten. Wereldkampioen in het kunstrijden werd weer Ulrich Salehow uit Stockholm, die reeds verscheidene malen dezen titel won, en beslist een van de beste kunstrijders van de wereld genoemd kan worden. Een apart gedeelte van de ijsbaan is gereserveerd voor het curling-spel, dat bijna uitsluitend door Engelschen be oefend wordt. Dit spel, dat gespeeld wordt op een glad gehouden baan, is van schotsehen oorsprong en door de Engelschen te Davos ingevoerd. In het middelpunt van concentrische cirkels staat een paaltje, en op 40 meter afstand werpen de spelers der tegenpartij platte schjjven met een handvatsel, die ongeveer 15 tot 25 K.G. wegen, en naar het paaltje (doel) binnen den cirkel moeten glijden. Is de snelheid van de schijf te gering, zoodat deze het doel niet bereikt, dan staan een paar andere spelers met, lange bezems (aristocratische baan vegers zou men ze kunnen noemen) klaar om de baan nog gladder te maken, 't Is een vrij saai spel, dat echter met bijzondere voorliefde door oude heeren beoefend wordt. De Ski-sport. De ski-sport is een van de sporten, die in ons vaderland niet beoefend kan worden, wijl hiervoor allereerst een flinke sneeuwlaag noodig is. Te Davos valt echter gemiddeld 's winters plin. 4 meter sneeuw, die door drukking inzakt tot ongeveer 1 meter. In nauw verband met de ski staan de in de Alpen zoo bekende «Schneereifen." Deze Reifen bestaan uit ronde of ovale houten banden, waarover koorden gespannen zijn, evenals bij de noorweegsche Truge. De Truge bestaat ook uit ovale Holzreifen, die meest met wilgenteenen bespannen en zoodoende zeer sterk gevlochten zijn men bevestigt ze evenals de Reifen met riemen aan de voeten. Voordat men de ski kende, werd het onmogelijk geacht in den winter beigtoeren te ondernemen, daar degene, die van den beganen weg afweek, tot over zijn knieën in de sneeuw zakte en dus niet vooruit kon komen. Het instrument, genaamd ski, dat de Skandinaviërs en Zwitsers thans voor hunne toeren gebruiken, heeft hierin groote ver andering gebracht. Het bestaat uit een dunne, smalle lat. Als lengte van de ski neemt men aan den afstand van de toppen der vingers van den opgeheven arm tot aan de voeten. De practische Engelschen maakten in Zwitserland het eerst gebruik van de ski en spoedig bleek, dat het voor de

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 1