J. I olcursus 1 IBIELEN. BIELEN. IBIELEN. G. OTTER MET PENSION- EN WONINGGIDS ding naar maat Nieuwsblad B 0 voor b e AERDENHOUT BLOEMENDAAL 0 OVERYEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten NHARD Jt A elen. AARLEM. jj JL Cats. ie jaargang. ZATERDAG. 25 JUNI 1910 No 25. PRINS-POEDEL, veken wederom door den b ie aandacht vestigen op de l :semgevaar zooveel mogeliji 3n besten weg om uit de wol]? )or te dringen. Hij treft derhal- runtige voorwerpen, die dire vochtige plekken onder ht staan, zooals b.v. hooge boome verloopen, torens die met hu, "ond staan, enz. Daarbij is j tijd loodrecht van boven naa n zijn weg of vertakt zich naa; e geleiders van de electricite enschenverzamelingen, waarva de werking van de huid steed, tbaar om getroffen te wordet ege hun zeer groot electriciteii lalve in acht om bij on weder; verpen te mijden en zich verrt alen en menscbenophoopingen, ;atistiek aan 't licht gebracht lofhout, de beuk, het zeldzaamst vorden, de eik daarentegen d i het hemelvuur uitoefent, ngevaar. Men zal dus verstandig kinderen onder weg door on iard te gaan loopen, maar lievei oen dan door snelle bewegint gen en daardoor het bliksem le niet te dicht bij elkaar te en aan de hand vast te houden, t het vormen eener geleiding at of op een landweg is men de beide rijen huizen of boomen, b bij onweer niet in de nabij, sbuizen ophouden. Men blijve iet tijdens een onweer. Om de erminderen doe men een raam leen dan gevaarlijk is wanneer j uit goede bron vernemen heeft genoot de pianist Henri Wil- oor zijne betrekking aan de inkt, omdat hij benoemd is an de Koninklijke Militaire Of- ouitenlander te beurt gevallen, iug werd door vele hongaarseke gedongen, en na een niet ge- ïnri Wilhemus met algemeene tsbetuigingen als hoofdleera.ir k houdt, dan zal uwe kleinmoedig- hy, die volhardt, zal alle moeilijk- Schopenhauer. uit te voeren. iere merken, geheel onder- AAA _EN. A lirsdags en Vrijdags v. 2-3 uur. NSSTRAAT 5IA rood. >n 1581. HAARLEM. Houtstraat 2 Haarlem. rELEFOOK 1500. Ioemendaalscli !MIM Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f0.10 Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal. Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei, aard aan _d.a. redactie schriftelijk: Vijverweg 7. -:- II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 121) tot regeling van liet auteursrecht. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Agenda. BLOEMENDAAL. leden en volgende dagen tot en met 30 Juni tentoon stelling van schilderijen en aquarellen van C. Breitenstein in hotel „Duin en Daal". -iondag 27 Juni. Hotel „Duinen Daab',122 uur lunch concert 2J4£ uur: matinée; 68 uur: diner-concert. HAARLEM. iondag 26 Juni, 8 uur. Brongebou w. Abonnementsconcert door het Muziekkorps Harmonie. Bij gunstig weder in den tuin. "ondag en volgende dagen. Museum va nKunstn ij ver heid. Tentoonstelling van eene opvolgende reeks van werkstukken, die de bewerking van het drijven voorstelt, benevens een tochtscherm met gebatikte paneelen. Dagelijks geopend: 719 uur 's morgens en 35 uur 's avonds. Drinkhal Staalbad Haarlem. Idem: Badinrichting Badhuisstraat. Idem: Zwem- en Badinrichting aan de Houtvaart. Donderdag 30 Juni, 8 uur. Brongebouw. Abonnements concert Haarlemscb Muziekkorps. Bij gunstig weder in den tuin. Het nieuwste voor reis- en automobiel- Voor onze tochten is een gummi stofmantel waarin, Dames. ter hoogte van den rug, een luchtkussen is aangebracht, dat door een slangetje opgeblazen wordt. Me dunkt, deze nieuwigheid kan aanleiding geven tot Fliegende Blatter-toestanden. Douanen zullen die extra ver dikking nader wenschen te onderzoeken en van de hoiïandsche straatjeugd zal men het mikpunt zijn als men, in een ver geten oogenblik, verzuimd beeft, de lucht te laten ontsnappen, en met zoo'n vreemd uitwas langs 's heeren wegen loopt. Stel u de verbaasde gezichten voor, als door 't openen dei- schroef dit ineens verdwijnt. Zou dit een „contra" der vinding kunnen zijn? Wat te zeggen van dit produet van 's menschen eminent vernnft? Pro, ja pro is zeker, dat men bet luchtkussen niet vergeten kan zonder de jas en de jas niet zonder het kussen, dit is voor vergeetachtige menschen al een heel gemak. En dan dat het volstrekt niet, en dit geeft eigenlijk den doorslag aan pro, dat het volstrekt niet noodig is het kussen op te blazen. Onder de streep in bet Handelsblad kwam onderstaande boutade op de nauwte der rokken, waarop ik reeds attent maakte, voor. Fransch visitekaartje: „Mme Z„ a le regret de vous informer que l'étroitesse des jupes doublant le nombre des pas a faire pour serendred'un point a nn autre, elle ne pourra faire cette année que la moitié de ses visites." Een dame vroeg me of ik niet een gemakkelijk handwerkje wist voor haar zevenjarig dochtertje, dat absoluut zelf iets voor haar neefje, dat één jaar werd wilde maken. Zeer juist voelde dat kleine ding, hoe weinig er in de daad van geven ligt, wanneer daaraan niet opoffering van tijd en moeite verbonden is. Dat heerlijk warme gevoel dat je doorstroomt, wanneer men bemerkt, dat er aan je gedacht is, dat er iemand is die iets voor je over heeft, dat je toch niet lonely" bent. 1) Ik dacht, dat neefje een mooien, eigengemaakten bal wel bewonderend in zijn jarige handjes zou willen ontvangen en van rose en crème wol breide het blonde ding een lapje, recht toe recht aan", zooals de-geijkte term luidt, afwisselend vijftien toer rose, vijftien crème. Daarna namen we een dod watten, vormden die tot een bal, naaiden de gebreide lap aan elkaar en deden de watten erin. Toen werden de uiteinden steek aan steek op een draad geregen, flink aangetrokken en afgehecht en het geschenk was klaar, enhet hartje van het vlijtige krulkopje popelde van voldoening. Ik hoop dat vele blond- en zwart kopjes door moeder aangemoedigd, dit voorbeeld zuilen volgen, zij leeren dan vast, dat 't het grootste genoegen is, anderen een genoegen te doen. Mouche. Dit natuurlijk buiten het éénjarig kind om. Met ingang van 24 Juni is door burge- Plaatselijk meester en wethouders benoemd tot Nieuws. adjuct-commies ter secretarie alhier, de heer E. P. J. van Beek, thans ambte naar-titulair aan de secretarie te Landsmeer. Cavalerie in het Bosch. In het nummer van 4 Juli 1908 van ons weekblad namen wij een klacht van een ingezetene op over de op zich zelf rijdende manschappen. Wij wendden ons hiermede tot den heer garni zoenscommandant te Haarlem, en mochten va.n Z.H.E.G. de inlichtingen ontvangen hem verstrekt door den heer majoor, belast met het toezicht over de depothuzaren, hierop neer komende, »dat de afzonderlijke oefeningen buiten niet aanvangen, vóórdat de paarden in de dressuur zoover ge vorderd zijn, dat zulks zonder gevaar kan geschieden, dat deze oefeningen zeer noodzakelijk zijn ten einde de paarden voor hunnen dienst hij de regimenten "alleszins geschikt te maken. Het geschiedt steeds onder toezicht en den heer majoor is nimmer gebleken, dat daarbij ongeregeldheden plaats hadden of dat manschappen een anderen weg reden dan hun bevolen was. Daarbij werd slechts gebruik gemaakt van de publieke wegen. Eind Augustus of September worden de paarden aan de veldescadrons afgeleverd." Thans wordt ons wederom door denzelfden geackten in zender verzocht de aandacht nogmaals op deze zaak te vestigen en schrijft Z.Ed. ons onder meer: »De tijd is blijkbaar gekomen dat de huzaren van het garnizoen Haarlem de jonge en nog niet voldoend ingereden paarden niet meer in colonne onder geleide maar zelfstandig moeten oefenen. Meestal ontmoet men dan twee ruiters, doch thans rijden zij ook op zich zelf. De zaak waarop ik nu weder tot mijn spijt moet wijzen is, dat door gebrek aan voldoend toezicht, en ondanks borden en politieverordeningen, het Bloemendaalsche bosch meer en meer gebruikt wordt tot oefeningsterrein. Dinsdagmorgen even na 8 uur met mijn kinderen in het bosch wandelende, naderde een ruiter langs een laan, die nogwel door een barrière van den hoofdweg was gescheiden. Op mijn luide bemerking, dat het verboden was in het bosch te rijden, maakte de ruiter rechtsomkeert. Behalve nu het ernstige van het door m i 1 i t a i r e n niet eerbiedigen van een door de overheid bepaald verbod, wil ik wijzen op het gevaar, aangezien het berijden van jonge, meestal lastige paarden tot minder aangename ervaringen kan leiden. Maandagmorgen nog, omstreeks den middag, werd de aandacht der passagiers van de eleetrische tram ge trokken door een huzarenpaard, dat in ren langs de Klever laan zich in de richting der kazerne bewoog, en vermoede lijk nabij de spoorweg-overgang zijn berijder had afgeworpen." Tot zoover de geachte inzender- Wij zullen, evenals den vorigen keer, ook deze bemerkingen ter kennis der bevoegde autoriteiten brengen. Een nieuwe bloemenwinkel. Aan de Korte Kleverlaan is deze week de keurig uitziende winkel van den heer A. van der Werff Gzn. geopend. Alles in den winkel is in een witte kleur gehouden, die het oog aangenaam aandoet en reeds van buiten af de aan dacht vraagt. De heer Van der Werff heeft voor een prachtige collectie planten en bloemen gezorgd, getuige de varens die in veel- gezochte soorten aanwezig zijn, de palmen in mooie colLütie uit- Gent gekomen, rozen, gloxinia's, die fraaie kamerplant, bloemenmandjes enz. in één woord alles wat in een derge- lrjken winkel voorradig dient te zijn. Naar de heer v. d. W. ons verzekerde, heeft hij van zijne gloxinia's reeds een groote hoeveelheid verkocht. Een nieuwe »lunchroom". Een paar huizen verderop heeft de heer Wijkhuizen een nieuwe lunchroom geopend. Voor het oogenblik volstaan we met deze korte mededeeling, ons voorbehoudende in een volgend nummer eens uitvoeriger hierop terug te komen. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente opgebracht f61.70. Uithetpolitierapport: Processen-verbaal zijn opgemaakt wegens het rijden over de voetpaden; het rijden met rijwielen zonder licht; overtreding motorkenteekenbesluit; het rijden met een rijwiel zonder bel; het loopen over verboden gronden en niet uitwijken met een voertuig. Gevonden voorwerpen: Terug te bekomen politiebureau Overveen een bruin lederen portemonaie. Een ceintuur met gesp, terug te bekomen hij Mevr. Heenk, Kleverlaan 61, een manaonderhemd gemerkt E. W.S. terug te bekomen bij H. J. Osendorp. Gen. Cronjestraat 58 zwart Schoten en een dames horloge bij A. Bakker, Boschlaan 4, te Bloemendaal. Verloren voorwerpen; Een gouden broche. Een idem in den vorm van een hart en bezet met parels, een zilveren dames horloge, een manchet met gouden knoop en een zwart lederen portemonaie met inhoud. Adressen voor terug bezorging en belooning te vernemen aan den politiepost Kleverlaan Bloemendaal. FEUILLETON. 3) naar het Fransch van EDOUARD LABOULAYE. Bewonderenswaardige uitvinding, vervolg de de minister, zich opwindende. Zij brengt orde in den chaos, plaatst de eindelooze ver scheidenheid van die duizenden schepselen, verschillend in leeftijd, kunne, karakter, ver stand, fortuin, waarvan het in een groot volk wemelt, onder één cijfer, herleidt het Gouver nement tot een bloot rekenkundig vraagstuk. Uwe Majesteit oordeele zelve. Ziehier mijn burgerlijke staat, of, om volgens de wet te spreken, mijn register." Dit zeggende, haalde Bemoeial uit de voering van zijn mouw een lapje laken te voorschijn, met twee knoopen vastgehecht, en waarop de volgende cijfers waren geborduurd: 625,52296,3'56. „Is het mogelijk, vervolgde hij, duidelijker, krachtiger en korter uit te drukken, dat ik graaf Bemoeial heet, dat ik ben geboren in een land, vroeger genaamd Valkenburg, op 18 Januari (oude stijl) van het jaar der wereld 7810, dat ik weduwnaar ben met één kind, groot grondeigenaar en ambtenaar van den eersten rang? En dat ziet gij alles in deze negen cijfers? vroeg Hiacint verrast en verrukt. Uwe Majesteit hoore mij een oogenblik aan, en dan zal zij spoedig de vernuftigste combinatie leeren kennen die ooit het geestigste volk der aarde heeft uitgevonden. „Eertijds, sire, onder de regeering van uwen doorluchtigen bet-overgrootvader, was het land der Vliegeneters op ellendige wijze verdeeld in provinciën, kantons, steden en dorpen, welke allen een verschillenden naam voerden. Het jaar was verdeeld in maanden, de maanden in weken en de weken in dagendie maanden en dagen hadden bijzondere namenhet was eene eindelooze verscheidenheid, eene eeuwig durende verwarring. Dat was eene opeenstape ling van geschiedkundige herinneringen die de administratieve eenvormigheid op de jam- meriijkste wijze belemmerde. Onze vaders, die den meetkunstigen knobbel hadden, hebben met het verleden geheel gebroken en mochten zij al niet die zegevierende eenheid bereiken, welke ons ontvlucht, dan toch hebben zij ten minste in éénen adem, de aardrijkskunde, den almanak en den burgerlijken stand tot cijfers herleid. Ziedaar eene dier overwinningen, welke ons de wereld benijdt, maar welke zij den moed niet heelt van ons over te nemen. „Iedere Vliegeneter ontvangt jaarlijks, als hij de belasting betaalt, een band, met negen cijfers geborduurd, dien hij voortdurend aan zijn linkerarm dragen moet, op straffe van geldboete en gevangenis. Yan deze negen cijfers drukken de d'rie eerste de ruimte, de drie volgende den tijd, de drie laatste de persoonlijkheid, uit. Uwe Majesteit gelieve de drie eerste cijfers vftn mijn register in oogenschouw te nemengeven de teekens 6, 2, 5 niet duidelijk te kennen, dat ik geboren ben in de 6e provincie, het 2e kan ton, de 5e gemeente, dat is de voormalige plaats Valkenburg, gelijk de woordenboeken aandui den? De volgende cijfers, 52 Wat wil 52 zeggen? vroeg Hiacint. Sire, zoo schrijven wij het cijfer tien. Wij tellen tot negen, ten einde nooit meer dan één cijfer in onze kolommen te moeten plaatsen om een feit uit te drukken; en men zon zich bovendien aan de misdaad van gekwetste majesteit schuldig maken, een nul, het konin klijk cijfer te gebruiken. De getallen 52, 2, 9S geven blijkbaar te kennen dat ik in het tiende jaar der eeuw,- in het 2de negental (de naam onzer herdoopte week) en op den negenden dag de zesde ben ingeschreven op het register van den burgerlijken stand. „Wat het getal 31 56 betreft, dat wijst den rang aan dien ik in de familie en de maat schappij bekleed. Het cijfer 3' beteekent dat ik weduwnaar hen met een kind. Ik had het cijfer 2 toen mijne vrouw nog leefde; en het cijfer 1 vóór mijn huwelijk. De 5 die daarna komt, toont aan, dat ik behoor tot de vijfde klasse, die der groote grondeigenaars. Nummer 1 is het nummer van de onvermogende, de proletariërs, nummer 2 dat van hen, die alleen den hoofdelijken omslag betalen, nummer 3 dat van de patentplichtigen, nummer 4 dat van de kleine grondeigenaars. Eindelijk wijst het cijfer 6 aan, dat ik behoor tot de zesde klasse, die der hooge ambtenaren. De boeren worden genummerd 1, de werklieden 2, de kooplieden en fabrikanten 3, de soldaten 4, de ambtenaren en gendarmes 5. Ziedaar in derdaad de grootste eenvoudigheid." Al te eenvoudig, zeide baron Huilebalk zuchtende. De oude tijd was veel beter." In plaats van te antwoorden, haalde Be moeial de schouders op, en wendde zich tot den koning: „Voorzeker behoef ik niet een zoo verheven verstand als dat van Uwe Majesteit opmerk zaam te maken op de tallooze voordeelen, welke uit deze bewonderenswaardige vereen voudiging voortvloeien. Wil een jong man in het huwelijk treden, dan behoeven geene inlichtingen worden gevraagd naar zijn stand en fortuiir, zijn nummer vermeldt alles. Tracht eene coquette haren leeftijd te verbergen, of wil een intrigant iets op de mouw spelden, doet zich een burger als een voornaam heer voor, één woord is voldoende om hen tot rede te brengeniaat uw nummer zien. En daar het heerlijke ideaal, het voorwerp en het doeleinde eener regeering is een volk als een leger te bestieren en aan tucht te gewennen, wat kan men zich prachtiger voorstellen dan een stelsel, waarbij ieder wordt ingelijfd, ge nummerd, gecatalogeerd, gecijferphotografeerd Is dat niet de zege der eenvormigheid? „Ik hoop, dat men het hierbij niet zal laten, maar Uwe Majesteit hare regeering zal opluis teren door de hervorming tot het einde toe door te zetten. Waartoe al deze eigen namen die de administratieve regelmatigheid verstoren De gelijkheid is niet gediend met deze ver jaarde onderscheidingen. Met welk recht heet deze individu van Rozenboom, van Fram- bozengaard, of van der Eikenschors, terwijl een ander zeer eenvoudig heet Peerenboom, Appelman of Jan Steen? Wat is er eenvoudiger dan te zeggen: ik ben 734, 926, 23 45; mijne vrouw is -321, 92 58 23 45; en mijn oudste zoon 734, 7S 42, 133. „Duiden niet de twee laatste cijfers bij den eersten oogopslag den stand aan? 33 is de ge patenteerde fabriekant, 45 de welgestelde amb tenaar, 56 de hooge ambtenaar; wat kan men zich vernuftiger en duidelijker voorstellen? Aardrijkskunde, tijdrekenkunde, biographie, statistiek, finantiën alles wordt in deze bewon derenswaardige rekenkunde teruggevonden. Het is in één woord de eenheid in wetenschap en staat. „Thans zal Uwe Majesteit begrijpen waarom

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 1