HENSION- EN WONINGGIDS A. ONER AKKER, Makelaar. Bijvoegsel van „}(et jjloemenöaalsch Weekblaö" PRINS-POEDEL, van Zaterdag 2 Juli 1910. No. 26. Recht eii IV et. wetgeving, Jachtzaken. I. Onder de talrijke onderwerpen van welke sedert het optreden van het ministerie uyper commissoriaal gemaakt zijn, behoort ook de jacht, r zijn zoovele staatscommissies in den laatsten tijd aan het werk getogen of zijn het nog, dat niemand precies hun antal kan noemen, en ook wij waren, ronduit gezegd, ver geten dat er een jachtcommissie was. Door het door haar hans uitgebrachte rapport werden wij aan haar bestaan erinnerd. De inhoud van dat rapport was ons in zooverre aangenaam, at het voor een groot deel overeenstemt met de beschouwingen, elke in die zaak steeds de onze waren. Natuurlijk is de rziening der jachtwet eene zaak van meer gewicht gewor- ieu, sedert jacht en visscherij van elkander gescheiden zijn wij, °p" Papi®r althans, eene afzonderlijke visscherij wet >en gekregen. De herziening der verouderde jachtwet an 1857 kan tbans niet langer meer uitblijven. Bekend is het, dat voortdurend dezelfde klachten worden eruoi' >n over de schade, door het wild aan den landbouw 'ebi. ht. Ook de commissie heeft zich daarmede bezig i ;,dt'. Zij acht, met ons, die klachten wel eenigszins 'verdreven. Hoe 1 it ook zij, het wil ons voorkomen dat de hoegrootheid |h -ha e toch nimmer is te bepalen, zelfs niet bij benadering. n der geval is de zaak met een bloote intrekking der jachtwet r et te regelen en, nu wij toch de tienden hebben fgesc. aft zullen wij ook de zoogenaamde heerlijke jacht- ha n .oeten afschaffen, die verhinderen dat iemand zich ij jn igen grond het wild kan toeëigenen. Dit behoort oor te ;aan. Heerlijke rechten passen niet meer in onzen tijd en idien werken zij als alle andere lasten zij verminderen tl ij min of meer de waarde van den grond en kunnen .us nimmer wezen in het belang van den handel in vaste eed en. Eenvoudige afschaffing tegen zeer matige schade loosstelling, door den staat desverlangd voor te schieten, nk ons de beste oplossing. Evenals wij nu tiendrenten bb i, zouden wij dan ook jaehtrenten kibjgen maar u rlijk zou dit eene zaak wezen van veel minder beteekenis e tiendzaak. Bij de beantwoording der vraag wat er met de jachtwet da; a moet worden, is de bedoeling, van den wetgever i 857 voor ons van overwegend belang. Wat wilde die gever welk doel had hij voor oogen Die wet werd gemaakt met het dubbele doel om den :at eenig voordeel te bezorgen en tevens bet. wild in jt nd te doen blijven. Wat het voordeel voor den Staat betreft, dit is evenwel n t groot. De intrekking der jachtwet zou den Staat wel ij veel meer dan een ton te staan komen maar zulk een drag zou toch wel op andere wijze te vinden wezen en vendien is het landbouwbelang zulk een som wel waard. Doch, zooals wij opmerkten, er zat een dubbel doel voor. I'egemoetkoming aan de wenschen der voorname jacht- 1 e; hebbers, is aan de totstandkoming der wet van 1857 t vreemd geweest. Eigenlijk bevatte die wet eene be- king van het eigendomsrecht; daar men immers het ht om zelfs op zijn eigen grond zich het wild toe te ■genen, gesteld al dat dit recht niet gedrukt werd door nog hoogere heerlijke jachtrechten, feitelijk slechts kon toefenen tegen betaling van eene hooge belasting aan den 1 aat. De bedoeling om den wildstand te handhaven, blijkt uidelijk uit verschillende bepalingen der wet, zooals het jluiten van de jacht gedurende een groot gedeelte van het ar, het verbod van een aantal hulpmiddelen om het wild te sporen en te bemachtigen, later nog vermeerderdenz. Bij gebreke van dergelijke maatregelen vreesde men voor itr< eiing. Het wild zelf was na de wet van 1857 be- ili ,dwel te verstaan voor uitroeiingmaar nu begonnen dachten over schade, aan land- en tuinvruchten toege licht. 'Zooals we reeds opmerkten, is die schade niet te schatten, j zij groot genoeg is om aanleiding tot klachten te geven, I 'li'van fening zijn wij overtuigd. Daarom moet ook naar onze naar maatregelen worden omgezien om belangstel den zooveel doenlijk te vrijwaren. poch, maatregelen welke uitroeiing van den wildstand ten volge zouden hebben, zouden door de zucht om te waken fen de bedoelde schade, naar ons oordeel toch nimmer I reehtvaardigd zijn. In de eerste plaats zijn wij niet bijzonder rijk aan voedingsmiddelen en al beteekent een voedingsmiddel nog zoo weinig, het is niet in het algemeen belang om er zich opzettelijk, of door maatregelen die noodzakelijk dat gevolg moeten hebben, van te ontdoen. In zeker opzicht is het zelfs een zeer goed voedingsmiddel, waartegen de bezwaren van een vegetariër nauwlijks bestand zijn. Immers, wij fokken het wild niet opzettelijk op, om het daarna te dooden en te eten. Het wild vermenigvuldigt zich zelf en wel buitengewoon sterk, zoodat, wanneer er weinig of niets tegen gedaan werd, spoedig een geheel on houdbare toestand zou intreden. Alles zou vernield worden en het einde zou toch wezen, dat men gedwongen werd om den eenen of anderen maatregel te nemen. Dan zou hetzelfde gebeuren wat gebeuren zou, indien men, zooals sommigen hebben gemeend dat gebeuren moet, eenvoudig de jachtwet introk. Er zou een geweldige massa wild worden gevangen, maar die overvloed zou betrekkelijk maar zeer kort duren en daarna zou er niets meer zijn. Met paardemiddelen verbetert men den algemoenen toestand niet, of bevordert er althans slechts één belang mede, wat altoos een vrij slechte politiek is. En dan moeten wij ook niet vergeten, dat het aan vrij groote bezwaren onderhevig zou zijn, om aan allen volledige vrijheid te geven, om maar steeds en door alle middelen het wild op te sporen en te bemachtigen. Dit zou geheel in strijd wezen met de algemeene veiligheid. In een volgend en slotartikel komen wij op dit punt nog nader terug en zullen tevens nog meer bijzonder op de denkbeelden der staatscommissie, in haar rapport neergelegd, de aandacht vestigen. Observator. De Hooge Baad verwierp Vrijdag 24 Juni het cassatie beroep, ingesteld tegen het arrest van het Hof te 's-Gravenhage, waarbij door het Hof was beslist, dat een verzocht verhoor op vraagpunten niet kon worden toegestaan, omdat de gestelde vraagpunten slechts vermoedens konden opleveren en aangezien in de betrekkelijke zaak geen bewijs door vermoedens mocht geleverd worden, ook het gevraagde verhoor niet kon worden toegestaan. De Hooge Raad achtte die beslissing juist en in cassatie onaantastbaar. Meeting Heiloo. Diversen. De Ned. Ver. tot afsch. van Alcoholh. Dranken belegt den 3en Juli 1910 meetings voor geheelonthouding in 8 provincies van het land, n.l. in Veendam, Drachten, Emmen, Hengelo, Arnhem, Amersfoort, Heiloo en Delft. Op al deze meetings zal o.a. worden gesproken over 1 o cal option, 't stelsel, waarbij in iedere gemeente aan de meer derjarige mannen en vrouwen het recht wordt toegekend om door stemming te bepalen of er al dan niet drankverkoop zal zijn. Te Heiloo zal worden gesproken door de heeren J. A. Berg- ineijer, onderwerp: »'t Kind en de Alcohol"; L. de Jong, lid van den gemeenteraad te Leeuwarden, onderwerp Matig heid of Geheelonthouding"; T. Luitjes, onderwerp: »De practische toepassing van local option" en ds. S. Winkel, met 't onderwerp«Wettelijke drankbestrijding." De meeting, die in de schoone bosschen van jhr. Van Foreest wordt ge houden, belooft schitterend te zullen slagen. Van vele plaatsen organiseert men boot- en fietstochten. Het bestuur der Nationale Chris ten-Geheel o nthouders Vereeniging, afdeeling Zandvoort, verzoekt ons plaatsing van het volgende: Bovengenoemde afdeeling, opgericht den 8sten Maart 1905, mag zich, Gode zij dank, verheugen in een steeds toenemenden bloei. De afdeeling is in het vijfjarig tijdsverloop voor de Gemeente een bron van rijken zegen gebleken en met groote blijdschap zien wij het heerlijk Licht des Evangelies doorgedrongen in gezinnen, waar het vroeger donker was. Daar, waar vroeger een poel van allerlei zonde gaapte en de ergerlijkste tooneelen zich afspeelden, heerschen nu vrede en liefde; daar heeft nu Jezus als Goede Herder zijn intrek genomen. Er blijft voor de afdeeling echter nog veel te doen. Zij werkt thans o.a. op de navolgende wijzen: a. door het houden van ledenbijeenkomsten en openbare ver gaderingen, b. door het afleggen van huisbezoek en verspreiding van geschriften. Aan de afdeeling zijn nu ook verbonden een Zangvereeniging, een Bibliotheek en een Kinderbond. Hoewel dankbaar voor de gastvrijheid, die het Bestuur van „Ons Huis" ons steeds met de meeste bereidwilligheid betoonde door ons tegen een matige vergoeding van zijn lokaliteiten gebruik te laten maken voor de verschillende takken van arbeid, zien wij toch, dat die stichting, bij de groote uitbreiding onzer werkzaamheden en de klimmende belangstelling der bevolking in onze bijeen komsten, op den duur niet aan de te stellen eischen zal kunnen voldoen. Wij hebben daarom een fonds gesticht ter verkrijging van een gebouw, dat in de thans reeds gevoelde behoeften zal kunnen voorzien. Wij stellen voor het stichten van een huis, dat moge zijn een licht op een berg, als een baken, waarheen velen hun koers richten, een Bethel, waar Go is naam wordt groot gemaakt te midden van den nood der tijden, een toevlucht voor allen, die behoefte hebben om in nuchterheid tot Jezus te komen. Daar is echter veel geld voor noodig, doch God de Heer, die ons stroomen van zegen gaf, zal ook daarin voorzien. Wij hebben deze zaak Hem opgedragen. Hij ueige ook uw harte tot milddadigheid en wanneer de Heer u een goede gedachte voor ons schenkt, stel de uitvoering daarvan geen oogenblik uit, want wie spoedig helpt, helpt dubbel. Wees zoo goed ons naar uw vermogen te hulp te komen. God de Heer zal 't u loonen. Wanneer wij met het bouwen zullen beginnen?Het antwoord is aan u. Wij verzoeken u beleefd uw bijdragen te zenden aan het adres van den penningmeester van het bouwfonds, hieronder genoemd. Commissie van het Bouwfonds'. Namens hel Bestuur: N. van Brummelende Nooy. F. Kampstra, Eere Voorz. Y. Bierenbroodspot, Penningm. M. Koning, Voorzitter. Haarlemmerstraat 1. G. de Bruin, Secretaris. Deze zaak wordt hartelijk aanbevolen door: Ds. J. H. Wolters, Predikant te Sloterdijk. Dr. J. C. Burkens, Geneesheer van „Meer en Bosch", Heemstede. Fr. Hartsen, te Hilversum. van Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang en Santpoort Woningbureau „Eftus&hoek". Kantoor van Vaste Goederen, Assurantiën, Hypotheken Bloe- mendaal's Pension- en Woningbureau «Rusthoek". Telef. 1765. Ingang kantoor Bloeniendaalscheweg 111. BELEEFD VERZOEK. Reflectanten, voor tijdelijke of voor vaste woonplaats alhier, worden beleefd uitgenoodigd, ten einde teleurstelling of vergeefsche overkomst, te voorkomen, hunne komst vooraf te melden. Te Koop ot' te Kuur zijnde perceelen. BLOEMENDAAL. 3. villa, bevattende: 10 kamers, balcon, closets, clectrisch licht. Een en ander zeer modern en van alle gemakken voorzien. Voor- en achtertuin. Koopsom f 12.500. 4. Villa te koop. Koopsom f 10.000. 5. Villa te koop. Koopsom f 6600. 6. Winkelhuis, midden in het dorp, drukste gedeelte, zeer goede winkelstand, geschikt voor alle bedrijven. Beneden winkel en tuin, onder 't geheele hnis groote kelder boven 3 kamers, keuken, zolder. Solied pand. Koopsom f 10500. 7. Een dubbele villa: 13 kamers, badkamers, serres, Lal enz., electr. licht, waterleiding, closets en verder voorzien van alle gemakken. Koopsom f25000. 8. Villa, in het hooge gedeelte beneden 3 kamers, ruime hal en vestibule, boven3 kamers, balkon, badkamer, zolder met 2 kamers. Electr. licht en waterleiding. Het geheel is groot 1800 M. Koopsom f23000. 9. Villa, 10 kamers enz., modern en veel geriefelijk heden. Huurprijs f900.'s jaars. 10. Villa, 8 kamers, gang, vestibule, kelder, zolder, voor- en achtertuin, serre, electr. licht, waterleiding, Closet enz. Huurprijs f550.'sjaars. Aanv. direct. 11. Villa, hoog gelegen aan Duin en Bosch van alle ge makken voorzien. Huurprijs f 700. 12. Villa, zeer modern en comfortable, ruime vestibule, gang, 9 kamers enz. serre, electrisch licht, waterleiding w.e., Huurprijs f 700. 13. Bovenhuis 2 kamers en suite, zijkamer, keuken, groot balcon, 2 slaapkamers en zolder, aanvaarding na overleg. Huurprijs f 228.— 'sjaars. 14. Benedenhuis 2 kamers en suite en 1 slaapkamer, keu ken en flinke tuin. aanvaarding na overleg. Huurprijs f 204. 'sjaars. 17. Een villa bevattende: beneden: 2 groote kamers en snite, een klein kameitje, hall, W. C., keuken en bijkeuken. Ie etage: vier kamers, badkamer en W. C. Zolderdrie kamers en donkere kamer, zolder en vliering. Drooge kelder, voor- en achtertuinin den achtertuin ruime bergplaatsen, volière, groot kippenhok, tent, vruehtboomen enz. Electr. licht, waterleiding, droog huis. Aanv. terstond. Huurprijs f 900. 's jaars. 19. Eenige beneden- en bovenhuizen uit de hand te koop. Zeer geschikt voor geldbelegging, gunstig gelegen en goed gebouwde perceelen. Koopsom nader te vernemen 20. Villa nabij 't Station, vrij staand, rondom fraai aange legde tuin, bevattende: beneden vestibule en gang met marmer, suite, serre, zijkamer, ruime keuken en bergplaats, droge kelder, le etage, portaal, 3 kamers en badkamer, en plat, zolder met 2 logeerkamers, boven en beneden closet en dienstboden-privaat; 't geheel is groot 1000 M2. Koopsom 15000. FEUILLETON. naar het Fransch van EDOUARD LABOULAYE. mij uit. voor zulk eene Het hart eener Zij zullen deze jonge burgers aan het uit gebreidste examen onderwerpenden staat hun ner tanden, de frischheid hunner huid, de engte en kleur hunner haren en de zindelijk- ïeid hunner nagels opschrijven; zij zullen hen achtereenvolgens wegen in de weegschaal, bij reglement aangeduid, om zich te verzekeren, of zij in zwaarte toe-of afnemen, eindelijk zullen zij nauwkeurig antwoorden op de drie honderd vijf-en-twintig vragen, vervat in de statistieke tabel, welke bij het tegenwoordig besluit zal worden gevoegd. Art. 5. De maandelijksche verslagen zullen iedere week gezonden worden aan den inspecteur der eerste klasse, die daaraan zijne opmerkingen zal toevoegen en alles zal zenden aan den in specteur-generaal, die er ook zijne opmerkingen aan zal toevoegen en alles zal verzenden aan den minister; waarna al deze rapporten, met zorg gekantteekend en gewaarmerkt, zullen worden nedergelegd in de staatsarchieven tot bevordering van den opbouw der toekomstige geslachten. Aldus gedaan in ons paleis der Viooltjes en in onze goede stad Goudvreugd, denenz. „Gij gelooft dan waarlijk, zeide Hiacint be- Ischeiden, dat de moeders geen liefde genoeg hebben voor hare kinderen, om ze behoorlijk lop te voeden? De Hemel beware lastering! riep Bemoeial moeder is een schat, het moederlijk instinct is het verlievenste der instincten. Het komt. er slechts op aan het te regelen en op verstandige en behoedzame wijze te leiden. Men moet tot iederen prijs den geesel der koninkrijken, de pest van het individualisme vermijden. Als wij de ouders naar hunnen zin onz toekomstige burgers laten opvoeden, als wij de bloem van ons rijk aan moederlijke of vaderlijke grillen overleveren, dan is het met onze eenvormigheid gedaan. De grondslagen van den staat liggen in puin. Wat kan men bevelen aan een volk, veelkleuriger dan het kleed van ArlekijnIndien wij daarentegen de degelijke voorschriften van Lycurgus, Plato, Morus, Fénélon opvolgen, dan zullen al onze onderdanen zóózeer op elkander gelijken, dat men den een niet van den ander zal kunnen onderscheiden. Dezelfde kleederen, hetzelfde kapsel, dezelfde gedweeheid, dezelfde gehoorzaamheid; men zal niet meer spreken van de natie, maar van het regiment der Vlie- geneters! Welk een ideaal 1 Mijn waarde ambtgenoot, sprak Huile balk, gij spreekt slechts van het lichaam maar wat doet gij om de zielen in één vorm te kne den Denk er aan, de geest is duivelscb; en daarin nestelt de omwenteling. Mijn waarde baron, antwoordde Bemoeial een weinig gemelijk, uw geheugen is zwak. Vergeet gij dan dat het onderwijs onze regee- ringszorg is? Dank zij eene bewonderenswaardige politie, is er geen jonge Vliegeneter, die niet uit onze handen zijn geestelijk voedsel ontvangt, zorgzaam gezuiverd van allen revolutionairen zuurdeesem. Wij hebben eene officieele zede- leer, eene officieele wijsbegeerte, eene oificieele geschiedenis, eene officieele waarheid; het ge heele volkje leeft van eeüe zelfde gedachte, en dat is de onze. Hoe zou het aan den invloed van die gematigde atmosfeer, waarin wij het hullen, kunnen ontsnappen? En toch, zeide Huilebalk, worden die heiligen, welke gij opvoedt, later razenden die weêrbarstig worden en weinig eerbied aan den dag leggen voor hen, die ze hebben afgericht. Wijt dit aan het bederf der wereld en het gemis van centralisatie, hernam Bemoeial, maar tegen dit geval bestaat een geneesmiddel, het welk wij zullen aanwenden. Luister en oordeel Nieuw ontwerp van wet voor de politie op dagbladen en boekwerken Hiacint, bij de gratie enz. Overwegende dat de waarheid het hoogste goed des menschen, en het voornaamste be standdeel is van zijne deugd en zijn geluk. Overwegende dat het de plicht is van den vorst, zijue kudde aan deze zuivere bron te drenken en haar te verwijderen van de beslijkte paden der dwaling Overwegende dat het in het begin der be schaving, toen de waarheid niet bekend was, nuttig heeft kunnen zijn de menschen daarnaar voor eigen rekening te laten zoeken, maar dat heden ten dage, nu de volstrekte waarheid is ontdekt, zulk eene vrijheid slechts een voor recht zoude zijn om zich zeiven en anderen op een dwaalspoor te voeren dat het de plicht eener altijd onfeilbare regeering is, de waarheid alleen te verbreiden, omdat zij die uitsluitend bezit; Overwegende eindelijk, dat de waarheid één en de dwaling veelvoudig is, dat de waarheid de menschen vereent en de dwaling ze verdeelt en dat het dientengevolge verstandig en staat kundig is in het gebied der gedachten eene volkomene eenvormigheid tot stand te brengen; Krachtens onze zekere wetenschap, volkomene macht, enz,, hebben wij het volgende gelast: Artikel 1. Er zal in onze staten slechts een éénig dagblad zijn, de Officieele Waarheid Art. 2. Alle belastingschuldigen zijn ver plicht zich daarop te abonneeren en daarvan 's morgens of 's avonds hun dagelijksch voedsel te maken. Art. 3. Om zich van hunne vorderingen in de kennis der officieele waarheid en van hunne volmaakte overeenstemming te ver zekeren, zullen in de 33,333 kantons van den staat 33,333 inspecteurs worden benoemd. „Ga maar voort, ga maar voort, sprak Hiacint geeuwende: uwe trappen van inspecteurs zijn mij reeds bekend. Vernuftig stelsel, riep baron Huilebalk, maar dat ons nog zeer verwijderd houdt van de bewonderenswaardige politie der Japaneezen. In dat gelukkig land maakt de wet, de inge boren kwaadwilligheid der menschen met recht wantrouwende, iederen individu tot opzichter, getuige en rechter over zijn buurman. Het toezicht op iedereen door,' alien en op allen door iedereen, ziedaar het ideaal van het eenvormig Gouvernement; zullen wij het ooit bereiken? Ik vervolg, zeide Bemoeial droogweg. Art. 4. Er zal, door de zorgen der regeering, eene Officieele bibliotheek worden opgericht, al de meesterstukken van den menschelijkeu geest bevattende, zorgvuldig herzien, verbeterd en gezuiverd. Deze uitgave alleen zal in het konink rijk mogen verspreid worden; al de vroegere uitgaven zullen, op strafte van boete en ver beurdverklaring, binnen den tijd van een jaar worden uitgevoerd of vernietigd. Mijn waarde ambtgenoot, viel de baron in de rede, veroorloof mij, in weerwil van al de

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 5