imfabriek Bijvoegsel van „JCet IJloenienöaalsch Weekblaö" I. O.v. üuffel. stijk en vakkundig men zekerheid en ouw aangebracht. Co. DEPOSITOBANK. flamarion e.a. IT, Opticien. er pitten, IPPEN, enz. enz. f cel te krijgen. celboekjes achter eeds den naam 1 iRLEM. een intérieur uit Zeeland en zelfs in die reproductie spreekt u de huiselijkheid tegen, het warme van het binnenhuis, waarvoor je kunstenaar moet zijn om het te leggen in de afbeelding. En zie dan eens de pudeur in die naaktstudie, die De Week repro duceerde. Elders is de wulpschheid be trapt van een romeinschen consul, betrapt door dezen friescben schi.der met dezelfde gave, waarmede Louis Bouwmeester den Oedipus speelt. Nooit klassiek onderlegd, vóelen die artisten wat jaren van studie niet kunnen leeren. Dan weer wordt men gepakt door de vredige rust van een kollandsek stads gezicht. Er ware nog veel meer te zeggen van Smith's veelzijdigheid. Veelzijdigheid is het dat eigenlijk wel Is het niet veel eer de talentvolle uiting van een, die zich door geen moeielijkkeden laat af schrikken, als hij in zich voelt den drang om het mooie te scheppen Ja, dit is werk van iemand, die zich be kwaam genoeg weet om te maken wat hij maken wil. En dit zonder zich op die bekwaamheid te laten voorstaan. Want dezelfde man die de grootste historiestukken schiep, momenten ver eeuwigde van nationale glorie of vader- landsche vreugd, heeft in alle bescheidenheid doekjes ge- tooverd, die verrukkelijk zijn van eenvoudige simpelheid, knus en kneu, van heel gewoon-burgerlijke intimiteit. Het is een voorrecht te achten, dat van Hobbe Smith een dertigtal werken hier wordt tentoongesteld. De expositie wordt 9 Juli geopend en duurt tot einde dezer maand. Men verzuime niet er heen te gaan. Aan bekende kunst minnaars zijn uitnoodigingen verzonden, maar ook zonder speciaal te zijn geïn viteerd is men welkom in hotel »Duin en Daal", waar de groote terras-zaal reeds gebleken is voor 'n dergelijke expositie zeer geschikt te zijn. X. voorbeeld genomen aan de wijze waarop de waterschappen worden bestuurd. De ingelanden zullen een 'aantal vertrou wens-mannen kiezen, die aan de algemeene ^ingelanden-ver- Hobbe Smith. gaderingen verantwoording moeten doen, terwijl de voorzitter van het jachtschap door de Kroon wordt aangewezen. Het bestuur verdeelt het jachtschap in een zeker aantal Grondslag voor karakter is eens menschen aangeboren aardmaar zijn karakter zelf is, wat daarop verrezen is, onder de werking van zedelijke beginselen. lieclit en Wet. Jachtzaken. II. (Slot). Het bezwaar, aan het slot van ons eerste artikel genoemd, het veiligheidsbezwaar is gewich tiger dan het oppervlakkig schijnt. De afschaffing der jachtakten toch, zou niet alleen in 't algemeen aan bet jachtver maak eene groote uitbreiding geven, maar vooral ook zeer doen toenemen het aantal van hen, die daarvan een gewoon beroep of bedrijf maken: de zoogenaamde broodjagers. Uit een statistiek, nu al eenige jaren oud, blijkt dat destijds bijna twaalf honderd menschen in het jagen hun bedrijf vonden. Hoevele duizenden zouden er dan bij intrekking der wet niet komen 1 Dat zou natuurlijk wel kort durenwant er zou om zoo te zeggen een algemeene moord ontstaan en dan zou het met het wild en de jacht vrij spoedig gedaan zijn. Wij zijn daarom altijd van meening geweest, dat er eerst afkoopbaarstelling,, nog beter afschaffing der heerlijke jacbt- rechten moet volgen en dat daarna een nieuwe jachtwet de voornaamste bezwaren van den landbouw moet wegnemen. Het is niet tegen te spreken dat de tegenwoordige jachtwet het wild kunstmatig beschermt, en juist aan dat kunstmatige behoorde een einde te komen. Ook de staatscommissie is van oordeel, dat men moet trachten, de voor- en nadeelen met elkander te verzoenend eene verzoening welke echter onder de tegenwoordig vigeerende jachtwet bezwaarlijk is tot stand te brengen. Zij meent het grootste bezwaar hierin gelegen, dat de wet aan grond eigenaren het jachtrecht toekent, zonder rekening te houden met de omstandigheid, dat hun grond geen geschikt jacht terrein oplevert, zoodat het jachtrecht verandert in een doodingsrecht. Kleine landeigenaars hebben geen jachtbelangen, alleen maar landbouwbelangen, en daar deze belangen door het wild worden geschaad, dooden zij het eenvoudig. Overal waar het jachtrecht aan den grondeigendom is vastgekoppeld en de groote grondbezittingen vooitdurend in kleinere worden omgezet, valt dan ook een sterke achteruitgang van den wildstand waar te nemen De commissie wil dus ook een nieuwe jachtwet, die eene betere regeling treft en aan den eenen kant den wildstand in stand houdt, anderzijds de nadeelen, die de landbouw daardoor lijdt, zooveel mogelijk opheft. Het middel daartoe heeft de commissie meenen te vinden in de vorming van zoogenaamde jachtcomplexen of jacht- schappen. Door samenvoeging van gronden, die elk op zich zelf geen geschikt jachtterrein vormen, zijn dan jachtgebieden te verkrijgen, waarop de jacht met voordeel is uit te oefenen, zonder dat de wildstand te gronde gaat. Maar men komt hier natuurlijk al dadelijk te staan tegen over de particuliere vrijheid. Moet eene dergelijke regeling facultatief of van dwingenden aard zijn? In Limburg, Noord- Brabant, Gelderland en Drente, zijn dergelijke jachtgebieden of jachtschappen geheel vrijwillig tot stand gebracht. Dit schijnt in overeenstemming met het fransche stelsel van particuliere regeling, en de commissie geeft toe, dat dit meer in overeenstemming is met den volksaard. In Duitschland en Oostenrijk evenwel bestaat een dergelijk stelsel met een dwingende kern en daaraan zou de commissie de voorkeur geven. Volgens het duitsch-oostenrijksche systeem, vallen de jachtcomplexen samen met de grenzen van de gemeenten doch eigenaren van gronden, welke aan de bij de wet vereischte grootte en samenstelling voldoen, hebben het X'echt om hunne terreinen buiten het jachtcomplex te houden. De staatscommissie heeft eene geheel nieuwe territoriale indeeling van het land in jachtschappen gemaakt, die eenige overeenkomst vertoonen met de bekende waterschappen en zij heeft dan ook bij de regeling dezer aangelegenheid een Hobbe Smith. jachtperceelen, waarin echter niet alle tot het jachtschap behoorende tereinen worden opgenomen. Het ligt eenigszins in de reden dat veel daar buiten moet blijven, zooals: de bebouwde kommen der gemeenten, de in de nabijheid daar van gelegen wegen en plantsoenen, begraafplaatsen, militaire gronden, de van omringende gronden geheel afgesloten aanhoorigheden van woningen, tuingronden, ooft- en boom- kweekerijen, en behoorlijk voor loopend wild afgesloten buitenplaatsen, alsmede wildparken, hertenkampen enz. Waarom alleen behoorlijk voor loopend wild afgesloten buitenplaatsen en niet alle afgesloten gronden moeten wor den uitgezonderd, schijnt minder duidelijk. Die zijn eigendom op deze wijze beschermen wil, moet het, dunkt ons, kunnen doen, maar moet dan ook buiten het jachtcomplex blijven. Wij erkennen, dat aan het bedoelde stelsel wel voordeelen verbonden zijn en ook de commissie zet de voordeelen ervan uiteen. Zij meent dat in de eerste plaats, bij het behoud van een matigen wildstand, de vermeerdering van onschade lijke of weinig schadelijke wildsoorten verzekerd zal zijn. In d9 tweede plaats verwacht de commissie, dat de strooperij, die zulk een demoraliseerenden invloed oefent en vaak zulke treurige gevolgen na zich sleept, sterk verminde ren zal. De grondeigenaren toch zullen rechtstreeks belang hebbenden zijn bij de instandhouding van het jachtveld en daarom beter tegen strooperij waken. Ten slotte acht de commissie slechts bij de wettelijke invoering van een jachtcomplex of jachtschappenstelsel, de oplossing van het wi'dvraagstuk mogelijk. Wij weten niet, welke omtrent deze zaak de zienswijze der regeering is. Zij vindt echter in het door de commissie voorgestelde wetsontwerp om zoo te zeggen gesneden brood en wanneer zij nu eindelijk eens mocht, kunnen goed vinden, om tot uitvoering van de visscherijwet over te gaan, die nog steeds op de noodige koninklijke besluiten wacht, zou zij een schoone gelegenheid vinden om de jachtquaestie ter hand te nemen. Zulke onschuldige, onpolitieke onderwerpen, zijn, dunkt ons, juist iets voor deze regeering en het volks belang wordt er beter door gediend, dan met menige poli tieke wet. Observator. Waar de werking van zedelijke beginselen niet gezien wordtvereert men 's menschen inwendig bestaan niet, dan uit goedhartigheid met den naam van karakter. Iets over reclame, naar aanleiding van de reclameplaat voor de Sporttentoon- stelling, te houden in 't Brongebouw. Misschien is er werkelijk een tijd geweest, dat goede wijn geen krans behoefde. Maar dat was dan toch zeker in den tijd, dat er nog niet zooveel slechte wijn, wél voorzien van zulk een aanbevelingsmiddel, de wereld ingestuurd werd. Neem slechts de eerste de beste courant en uit de adver tentie-pagina's dringen de blufferige, schreeuwerige kwak zalversadvertenties zich aan u op, soms twee of drie van dezelfde soort op één bladzijde. Elk op zijn beurt tracht u wijs te maken, dat het in die advertentie aangeprezen middel »het beste" is tegen deze of die kwaal. Met ver trapping van alle bescheidenheid eischt elke fabrikant het predicaat onovertroffen" voor zijn artikel op. Laten we b.v. nemen het artikel haargroeimiddel. Honderd verschillende middelen, maar elk is het beste, elk op zijn beurt is onovertroffen", 't Is alleen maar te verwonderen, dat er DEUS van Zaterdag 9 Juli 1910. No. 27. Kunst. arlem en Omstreken 1UREAU. BLOEMENDAAL. esten ter inzage. MA. EER. - HOOFDDORP Tentoonstelling Hobbe Smith. De tentoonstelling van werk van C. Brei- tenstein in hotel Duin en Daal" is durf geweest, een breken met de gewoonte, dat scbilde- ntentoonstellingen gebonden worden in nooit bewoonde met apart geconstrueerde lichttoegangen. Het drukke en de gunstige verkoopsresultaten hebben be- dat het van den ondernemer goed gezien was, nu eens doeken te laten kijken in een omgeving als waarin zij komen te hangen, zoodra zij in particulier be- zijn overgegaan. Doeken te laten kijken in een lokaal, je lekker zit te eten of te digereeren en meteen rustig op je gemak kunt doordringen in de qualiteiten van het beter dan dat kan bij ambulante aanschouwing op z'n Hobbe Smitii. isschien vreemd in de ooien, maar er zijn toch heusch aar weinig schilders, die goed teekenen kunnen. Al die eeuwige landschappen van enkel visie" ach, ze zijn zoo raak uit onmacht geboren om te componeertn. En dat ziet je bij Hobbe Smith dadelijk, dat hij alle kleuren in zijn enseel, maar ook alle lijnen in zijn teekenstift heeft, lollandseh is zijn kunst in de zeer gunstige beteekenis van erlijk. Hij heeft niet op zijn atelier een gevalletje bedacht, iaar zijn moeders en kinderen hebben als model gezeten het IJ en de Zuiderzee hebben hem gedragen, toen hij de geheimen van afzag. En aan zijn schepen ziet men, at hij zelf een hartstochtelijk zeiler is. Dat voel-je aan en £ang> die er in zit. Gevoelsmensch is hij zonder ver- [wordenis tot Uebermensch. Ik heb hier voor me liggen een I exemplaar van Welt und Iiaus met een reproductie van radig bij Telef. 1057. 2)0000©©0(®Ü Hobbe Smith. imenkaansch the following please. Het succes is groot j im n >g een tweede expositie te exposeeren. En hiervoor is n mooie collectie gevonden van schilderijen en aquarellen fan Hobbe Smith. Hobbe Smith is al een schilder van naam. Illustrirte Zeitung in andere groote kunsttijdschriften hebben herhaaldelijk werk fan bom in reproductie gepubliceerd en uit de Hollandsche ad- en weekbladen kent ieder wat van zijn oeuvre. In ferzamelingen van vele bekende collectionneurs prijkt van obbe Smith een doeken in tal van woningen, waar het Schmücke 'n Heim anders verstaan wordt dan ais gebod om de wanden buiskamer te ontsieren met zielïooze prenten en bonte brengt een schip of een landschap of een of een figuur van Hobbe Smith dagelijks gezonde van niet-geëxalteerde kunst. Neen, geëxalteerde is het niet, die van Hobbe Smith. Men behoeft niet raden wat zijn doeken voorstellen. Hij behoeft niet mystiek gedoe gebrek aan teekenkunde te verbergen, teekenen kan hij als weinig anderen. Het klinkt u eur. rrondissements Rechtbank. van Waveren, te Haarlem. N. Levenkamp. nland. Belast zich met de n buitenland. Belast zich n een provisie van: I16"/„ 251/8% over nominaal rer reëel bedrag voor fondsen 'orden nagezien met het rersie. Opent rekening- handelscredieten. Opent luit prolongatiën. Neemt uurt safe-loketten tegen bewaarinrichtmg is voor van 912'/„ en van 24 uur. 90000000000000003m

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 5