MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad voor AERDENHOUT - BLOEIVIENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten H jaargang. ZATERDAG, 23 JULI 1910 No 29. Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f'0.10 Bloemendoalsch Ueekblad. Dit Nieuwsblad verschijnt wekelijks onder Redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal. Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Vijverweg 7. II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad ivordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. vistige hand door de Maat algemeen niet kwaad, al I ng wat bont. 't Zijn repro- en duitschen schilder Ger- atuur geschilderd. De heer tist en reeds zjjn honderden handel gebracht. De repro- vaardigd ter drukkerij van zich op dit gebied als eerste mitenland een grooten naam enKatholiekeArtsen- ireenigingen. geachte heer Redacteur voor de volgende regelen Btoemendaalsch Weekblad, in genoemd geacht orgaan ver de katholieke artsen. Ik bereidwilligheid mijn harte- its geheel gelijksoortigs en mede. n socialistische artsen-ver- ier 150 leden. Deze leden geneeskunde een wetenschap in het stelsel der historisch- YflAU H de genees- Ulb UiUCL VtUltltJïl U[igÖVc»i' klassenstrijd, volgens de >eid. edacteur, de ernstige ver- reeniging geen bisschoppen es woords, en niet bedek- kt ook meer en meer een e onmogelijkheid te worden leeskunde in hare dubbele oep. aatschappij tot bevordering k eeren om alles wat wij, arbeid mogen eeren, zijn Deze belangrijke minder- karakter der maatschappij ouvereiniteit in eigen kring i skunde in het licht der eene zelfstandige weten- staan zij op eigen grond- samenwerkeu voor de al- vaar dit voor ons kan en eutrale en wellicht in de e vakbonden, vrije Nederlanders! achting betuigend, Uwe, u dienstw. dw. )r. A. C. A. Hoffman. i zij spoedig erkennen, dat Q behooren, dat zij broeders iger willen dan elkander eren? voegt men er nog ns bij het bestaan wel. >e ministers. Hunne staat- id al te eenvoudig. Vraagt orming, dan heet het: de 'dwalen. Men moet aan de ven. Zwijgt het volk stil, e doenniemand beklaagt dat niemand lijdt. Als het dempt men den put. Is zin der schoone redevoe- oord hebben? Niets doen te zeggen, dat is de leus woorden op die prachtige :e de verbetering plaatsen >rming, den vooruitgang heid, de vrijheid tegenover :en, ik vraag alleen welke met deze gemeenplaatsen me wijze van redeneeren, i maakt, gelijk te hebben, zeggen van al dat geroep ïersenschimmige theorieën er men op plechtigen toon riend te zijn van theorieën, e verafschuwen, verbeeldt nderingswaardige wijsheid espreidhelaas I men heeft te weten wat men zegt t, niet te weten wat men land, waarin de ministers wanen, naar mate zij de l Wordt vervolgd.) Uit nummer bestaat uit twee bladen en een Bijlage. EERSTE BLAD. Agenda. BLOEMENDAAL. Dagelijks geopend: in hotel „Duin en Daal" tentoon stelling van schilderijen en aquarellen van Hobbe Smith. Zaterdag 23 Juli, 8J uur. Feestelijke opening der nieuwe zaal van de Lunchroom „Rusthoek". Zondag 24 Juli. Hotel „Duin en Daal". 12—2uurlunch concert; 2è4è uur: matinée; 6—8 uur: diner-concert; 8 uur: Avond-concert. {Dinsdag 26 Juli, 8 uur. Hotel „Hartenlust." Groot Militair Concert door de stafmuziek van het 10 regiment infanterie. Kapelmeester de heer Eug. H. Rap. [Donderdag 28 Juli. Hotel „Welgelegen." Aanbesteding van twee woonhuizen in Park Hartenlust door den archi tect J. van den Ban. Donderdag 28 Juli, 8 uur. Hotel „Hartenlust." Opera concert door den heer Ed. M. van der Ploeg, e.a. (Zie de advertentie.) HAARLEM. Zondag 24 Juli, 8 uur. Brongebouw. Zangersfeest en Har monie Concert. Zondag 24 Juli. Museum van Kunstnijverheid. Tentoonstelling van eenige werkstukken betrekking hebbende op de houtbewerking, beeldhouw werken, inleg werken enz. Dagelijks geopend: 7—10 uur 's morgens en 3—5 uur 's avonds. Drinkhal Staalbad Haarlem. Idem: Badinrichting Badhuisstraat. Idem: Zwem- en Badinrichting aan de Houtvaart. Donderdag 28 Juli, 8 uur. Brongebouw. Abonnements concert Haarlemsch Muziekkorps. Strijkorkest. Bij gunstig weder in den tuin. ZANDVOORT. Olympia-Palace. 8.15 uur. Heden, en ZondagavondHet Vrije Tooneel, optreden van Nap. de la Mar en Jan Muscb. Professor Fikkie, klucht. Wegens plaatsgebrek moet het vervolg op het artikel Verdraagzaamheid, kennis, deugd" blijven liggen. ■,fe Verhindering of protest? In de laatste raadsvergadering ontbraken alle bloem- kweekers, de beide heeren Roozen en de heer Bijvoet. Wij vernamen, dat deze afwezigheid wellicht was op te vatten als een stil protest tegen het feit, dat de raadsvergadering tegen den middag en niet tegen den avond was uitgeschreven, hei geen des zomers de bloemisten het beste scbikt. De raadszitting die door den nog niet algeheel herstelden wet houder Van Hooff moest worden voorgezeten, was waar schijnlijk met bet oog op diens gezondheidstoestand op den middag gesteld. Wat is belastbaar inkomen volgens onze verordening? De wensch van eenige lieden over wie de Stads-Editie van 21 Juli 1.1. in het 2de blad een ingezonden stuk behelst, om op het kohier van den hoofdelijken omslag te worden geplaatst, ten einde aldus het kiesrecht voor den gemeente raad deelachtig te worden, heeft de vraag doen rijzen, wat moet eigenlijk als belastbaar inkomen worden aangemerkt. Immers het meerendeel der personen, die zich aanmeldden zijn bij hunne ouders inwonend, ontvangen kost en inwoning en eenig zakgeld, maar stellen dat indien hunne ouders hen niet op die wijze in hunne zaak hadden, dezen er een betaalden knecht meer op na moesten houden, zoodat zij rekenen aldus, zij het in den vorm van kost en inwoning, op zijn minst een knechtsloon te verdienen. Wij zijn van oordeel dat aan zoovelen als langs eerlijken en wettigen weg het kiesrecht kunnen verkrjjgen, dit moet worden verschaft. Over de eerlijkheid willen wij nu niet veel zeggen, eerlijk heid te betrachten is heel eenvoudig, men z?gt precies zooals 't is, alle kunstmiddelen laat men thuis en daarmede basta. Nu de wettelijke kant. De wet geeft gelegenheid eenen hoofdelijken omslag te heffen naar het inkomen (art. 240 c. der gemeentewet). Is met dat inkomen eten, drinken, woninggelegenheid bij amilieleden bedoeld, dan wel geld of geldswaarden Het laatste. De redactie van art. 243 der gemeentewet gaat van die gedachte uit. Trouwens stel eens dat iemands -inkomen" slechts uit eten, drinken en woninggelegenheid familieleden bestond, hoe zou de man dan kunnen "ietalen Onze verordening drukt dit nog eens ondubbelzinnig uit in art. 2, aanvangende met de woorden Door inkomen wordt verstaan de som van alles wat in geld of geldswaarde wordt verkregen uit enz. enz. Nu moet worden toegegeven dat te onderscheiden tusschen wat eene en wat geene gelds waarde" is niet altijd gemak kelijk valt. Wanneer iemand een loon heeft op den voet van f 1000 per jaar, maar hij ontvangt f 700 in geld en 300 in den vorm van vrije woning in een huis van die huurwaarde, dan vertegenwoor digt dat recht op vrije woning een zekere geldswaarde. Al thans met een liberale uitlegging van onze verordening kan men tot die slotsom komen. Maar geheel iets anders is het wanneer als een overblijfsel uit patriarchalen tijd, zoons of dochters „nog bij moeder zijn", dus thuis «meeëten", door vader «gekleed worden", dezulken hebben als eenig inkomende rente uit eigen vermogen en hun zakgeld. Het baat ook niet of nu vaders en moeders voor den schijn arbeidscontracten met hunne kinderen sluiten, de patria:chale verhouding laat zich niet in eene arbeids overeenkomst persen de patriarchale verhouding, zooals die in onze gemeente zoowel in den landbouw als in den bloembollenteelt nog veelvuldig voorkomt, heeft als kenmerk de onvrijheid van het inwonende kind, terwijl de arbeids overeenkomst de volkomen zelfstandigheid van beroepskeus van den arbeider voorop stelt. Is eenmaal een arbeids overeenkomst gesloten, dan is het loon ook vatbaar om in bcs'ag te worden genomen enz. Schijn-overeenkomsten te dien aanzien gesloten, daargelaten dat zij het moreele peil van beide partijen verlagen, kunnen ben in tal van praktische moeilijkheden brengen. Met het vorenstaande in overeenstemming is de bedoeling der kieswet om het kiesrecht voor den gomeenteraad alleen toe te kennen aan hen die blijkens het hebben van een zeker eigen inkomen in geld of geldswaarde geacht worden vol doende zelfstandigheid te bezitten om de gemeentelijke aan gelegenheden door eigen oogen te zien, met eigen verstand te beoordeelendegenen die maatschappelijk zoo goed als geheel van anderen afhankelijk zijn worden tot nu toe door 1de wet niet tot het kiesrecht toegelaten. De afhan kelijkheid van den vader van het gezin is het kenmerk van de patriarchale familieverhouding. Niettemin aan de onder geschikte leden van zoodanig gezin op grond van eene schijn- vertooning het kiesrecht toe te kennen, zou niet juist zijn. Daar voor den hoofdelijken omslag over dit jaar de toe. stand op 1 Januari 1910 den doorslag geeft zouden vóór 1 Januari 1910 geregistreerde schijncontracten moeten wor den overgelegd. Bovenstaande aardige en typische groepeering is een zwakke voorstelling van wat de japansche tuin in het park van 't Brongebouw belooft te worden tijdens de sporttentoonstelling, die aldaar van 20 Augustus tot i8 September wordt gehouden. Het origineel, waarnaar deze foto genomen werd, bevindt zich in de etalage van den heer F. H. Smit, Groote Houtstraat 69 te Haarlem. Zij geeft evenwel gebrekkig de verhoudingen van het feestterrein weer. Rechts op den voorgrond is de ingang, die echter een 50-tal meter meer naar voren gedacht moet worden en op dezelfde plaats komt te staan, waar tijdens oud-Haarlem de Houtpoort stond. De ruimte tusschen den ingang en de eerste pagode van den tuin wordt geflankeerd door japansche bloemen, die niet zullen nalaten een vroolijk en aangenaam aandoend effect te maken. De pagode's komen alle afzonderlijk te staan, waardoor zij, in een schijnbaar wanordelijke rangschikking geplaatst zijnde, een niet al te slechten indruk van een japansch dorpje zullen maken en met wat goeden wil zal menig feestganger zich in het land der Chrysanthemums kunnen wanen, al zal hij van de slepende en zware japansche taal weinig gewaar worden. Op het midden van het veld wordt een vloer aangebracht voor liefhebbers van de rolschaatsensport en het dansen. Maar over de vele vermakelijkheden en andere bijzonderheden zullen we het later eens uitvoeriger hebben. De oriënteer tafel. De opmerking van den heer Koolhoven in de laatste raadszitting heeft de instemming van velen. Op de oriënteer- tafel te gaan zitten of staan is even onbehoorlijk als. verleidelijk; men heeft het o.i. te gemakkelijk gemaakt er op te komen, het verdient daarom wellicht overweging de steenen stoep te verwijderen. Men is bezig de tafel te voorzien van de pijlen en plaats aanduidingen rechts begonnen is men nu gevorderd tot de aanduiding van Halfweg wanneer in de uitgehouwen letters en cijfers een sprekende kleur is aangebracht, zal het geheel een aardig effect maken en praktisch zijn. Nu nog een aardig en net publiek, dat medehelpt om dit fraaie geschenk van de vereeniging Bloemendaals Bloei ongerept in stand te houden! «Bloemendaal-Command 0". Het tien-jarig bestaan der schietvereeniging zou her dacht worden met eene bijzondere feestelijkheid; een der leden had het denkbeeld geopperd bij de ruïne van Brederode een tafereel te vertoonen uit de vaderlandsche geschiedenis, b.v. den aanval der Haarlemmers op het kasteel en de in neming en plundering in den tijd der Hoeksche en Kabel- jauwsche twisten. Dit plan zal als te bewerkelijk en te kostbaar opgegeven moeten worden. Wat vindt men van een tocht per spoor of boot naar buiten, met Crescendo aan boord, de noodige vlaggen, proviand en gezelligen kout? Wij noodigen onze lezers uit een denkbeeld ter tafel te brengen, er moet nu iets gebeuren. Ten aanzien van de veldoefeningen maakt men ons de opmerking, dat het om de 14 dagen oefenen tot diep in den nacht ongeschikt is en het overweging verdient als regel kleinere veldoefeningen te houden meer in de buurt, en de groote oefeningen uitzondering te doen zijn. Zedelijke vooruitgang van een volk wordt niet door wetten in het leven geroepen, zij is het natuurlijk gevolg van het omhoog komen van heterepersoon lijkheden. De Raad vergaderde Donderdagmiddag Gemeentebestuur, te 2 uur. Bij afwezigheid van den burgemeester zat de heer Van Hooff, oudste wethouder, voor, buiten hem en den wethouder De Waal Malefijt waren aanwezig de leden Koolhoven, van der Hulst, Van Tienhoven, Teding van Berkhout en Tideman. De notulen der voorgaande vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Voor dat de agenda in behandeling kwam bracht de voorzitter namens de vergadering dank en hulde aan den heer Koolhoven voor het zoo geruimen tijd waarnemen van het wethouderschap. De heer Koolhoven dankte met eenige vriendelijke woorden, hij sprak zijn vreugde uit den heer Van Hooff weer ter vergadering te zien. Beide toespraken vonden 's raads bijval. Onder de ingekomen stukken was le een brief van het lid Bijvoet, meldend, dat hij niet ter vergadering zou komen. Van Gedeputeerde Staten was ingekomen de kennis jeving van ontvangst der door den raad vastgestelde verordening op de samenstelling en regeling der zgn. financieele commissie; de goedkeuring op de voorgenomen uitbetalingen uit onvoorzien idem idem op de door den raad voorgenomen af- en overschrijvingen. De afdeeling Bennebroek van Het Witte Kruis zond een dankbetuiging aan den raad voor zijn bijdrage in de kosten van aanschaffen van een brancard, de plaats waar deze zal worden neergezet (de raad maakte de subsidie afhankelijk van een keuze van plaats in de nabijheid der gemeentegrens) zal later aan den Raad worden meedegedeeld. Een brief van de maatschappij «Veenduin", eigenares van verschillende gronden in de gemeente, werd aangehouden tot de besloten vergadering. B. en W. zonden een antwoord in op het le rapport der finantieele commissiedit antwoord zal den raadsleden thuis worden gezonden. Het proces verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger werd voor kennisgeving aangenomen. Mej. de wed. H. J. Bonarius te Overveen vroeg wederom in huur te mogen ontvangen de snip grond aan den Zijlweg naast haar perceel om deze snip tot tuin in te richten met een draaibaar hek. De gemeente kwam destijds overeen met

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 1