Smocki Muxëji H. A. J. Bos, eigenaar van achtergelegen gronden, dat de helft van zijn sloot ter demping zou worden afgestaan, maar op deze snip dan ook geen schutting paal of ander het uitzicht op den Zijlweg benemend voorwerp met een blijvende bestemming zou worden neergezet. Naar aanleiding van deze overeenkomst werd op voorstel van B. en W. het ver zoek van mej. B. geweigerd doch besloten haar des verlangd tot wederopzeggens toe het recht van uitweg over den snip te verleenen. Van de gemeente Haarlem was een schrijven ingekomen houdende aanbod van overdracht aan Bloemendaal van de Aerdenhoutslaan, onder voorwaarde: le dat Bloemendaal in het vervolg aan de commissie voor den Zandvoorter straat weg elk jaar f 20.bijdroeg in het onderhoud welk bedrag Haarlem tot op dit jaar betaalde, 2e dat Bloemendaal de kosten van overdracht zou dragen. B. en W. stelden voor de Aerdenhoutslaan te aanvaarden, onder voorwaarde, dat Haarlem ook de Kleverlaan overdroeg. Op de vraag of in de conferentie der beide dagelijksche besturen te Haarlem gehouden niet van bloemendaalsche zijde op onvoorwaardelijke overdracht dezer laan was aan gedrongen, antwoorden de heer De Waal Malefijt en Kool hoven (destijds wd wethouder) met stelligheid neen. De heer Teding van Berkhout merkte op dat Haarlem waarschijnlijk te veel heeft betaald toen het f 20.in het onderhoud bijdroeg en zegde onderzoek en bericht toe. Op grond van de stellige verzekering der beeren De Waal Malefijt en Koolhoven dat aldus niets van eene bespreking met B. en W. van Haarlem werd ternggenomen besloot de raad het voorstel van Haarlem te aanvaarden onder voorwaarde, dat Haarlem tevens de Kleverlaan om niet aan Bloemendaal overdroeg. De aanvraag van den heer Du Marchi van Yoorthuyzen om afwijking van een bepaling van art. 10 bis (zie onze bijlage tot dit nummer) der bouwverordening werd dooi den raad beantwoord met het besluit alleen deze afwijking toe te staandat het door aanvager te bouwen huisje moest staan evenwijdig van den Ruysdaelweg, uitsluitend op het Kad. perceel 5915, onmiddellijk langs het uitgangspad dei- naastgelegen woning, terwijl de aanvrager het huisje aan de zijde van de woning van den heer Ten Kate moest laten begroeien en begroeid houden en een nieuwe meer aesthe- tische teekening bij B. en W. had in te dienenaan dit college werd op dien voet de verdere afdoening overgelaten. De heer Korthals Altes klaagde over hinder van het pomp station bij de door hem in Duin en Daal gekochte woning. Hem zal worden bericht, dat bij vóór de koop wist, dat aldaar een pompstation was en hij er dus hinder van zou kunnen hebbenoverigens zijn maatregelen genomen, dat 's nachts niet meer gepompt behoeft te worden. De heeren Schous c. s. vroegen afwijking van het bepaalde omtrent den onderlingen afstand van eenige door hen langs den Zijlweg te bouwen huizen B. en W. stelden voor geene beslissing te nemen alvorens bepaalde bouwplannen zouden zijn ingediend. Aldus werd besloten. De architect Van den Ban vroeg eeue soortgelijke ont heffing voor een aan den Noorder Stationsweg op Hartenlust te bouwen dubbel huishet verzoek werd van de hand ge wezen, maar om den aanvrager te gerieven zal hem worden bericht, dat de raad gunstig zou hebben beslist op een ver zoek van ontheffing van eenige meters aan elke zijde waarbij rijwielen en brandstoffenbergplaats, in stede van naast, achter bet perceel zouden worden aangebracht. Besloten werd aan de openbare lagere school te Bloemen daal een gymnastiekonderwijzer te benoemen met een jaarwedde berekend op den grondslag van f75 per lesuur per week. Met algemeene stemmen werd de heer A. J. Meyerink benoemd. In de verkeersverordening werd de boete van artikel 5 tegen het overschrijden van de door B. en W. aan te geven maximum-snelheid voor motorrijtuigen of rijwielen op enkele wegen binnen de bebouwde kom van f5 op f 25 gebracht. B. en IV. zullen die maximum snelheid stellen op twintig kilometer. Tot zetters voor de belastingen werden benoemd de beeren A. R. Rijnierse en R. Verdegaal, tot plaatsvervangers de heeren A. J. de Waal Malefijt en A. van der Hulst. De gemeenterekening over 1909 werd aangeboden. Zij zal ter visie worden gelegd, intusschen wordt het rapport van de finantieele commissie verwacht en zoo mogelijk zal de rekening in de e. k. vergadering voorloopig worden vast gesteld. Vastgesteld werd nu het kohier van de reinigingsbelasting 2e kwartaal 1910. De behandeling van het kohier voor den hoofdelijken omslag voor 1910 werd met de reclame's op de honden belasting aangehouden tot de besloten vergadering, waaruit wij alleen kunnen mededeelen dat aldaar het belastbare jaarlijksch inkomen der ingezetenen is geschat op 8 millioen. Op voorstel van den heer Tideman werden in openbare vergadering behandeld de requesten van 19 personen, die op de kiezerslijst wenschten te komen voor den gemeente raad langs den weg van betaling van plaatseljjke be'asting, die vroeger niet op het kohier voorkwamen en thaDS allen met een inkomen van f 660 daarop wenschten te worden geplaatst. De heer Tideman stelde voor een commissie van drie raadsleden te benoemen om de beweringen der requestran- ten niet alleen met de meeste onpartijdigheid maar ook met den meesten ernst te onderzoeken. Aan de discussie namen de heeren De Waal Malefijt, Koolhoven en Teding van Berkhout deel, beide laatsten gaven in overweging het onderzoeken en rapporteeren op te dragen aan B. en W., waarmede de heer Tideman zich ten slotte vereenigde. Bij de rondvraag maakte de heer Koolhoven, in verband met. het toezicht op het Koninginneduin, de opmerking dat zeer tegen de bedoeling der gevers de oriënteertafel wordt gebruikt als zit- en staanplaats. De vergadering ging hierna over in eene met gesloten deuren. Vroeger kende je ieder lid van de Staten, thans moet je buur en achterbuurman vragen, wie er nu eigenlijk aan het woord is. Of het brengen in dit regeerings-college van personen die er van houden den strijd over te brengen op het gebied der partij-politiek er toe zal bijdragen dat de provinciale belangen beter tot hun recht zullen komen, zal de toekomst moeten leeren. Zeker is het, dat de debatten in de Staten er niet droger door zijn geworden. Van de heeren van het platteland voeren er in den regel slechts weinigen het woord en de eenige, die dit tot nu toe wel deed en dit dan tersnede en goed deed ook, de heer De Boer, verdwijnt nu uit het college door zijn be noeming tot lid van de Eerste Kamer. Ditmaal was het de heer Sluis, afgevaardigde voor Enk huizen, die de kat de bel ombond over het subsidie van f5.000,dat zou worden gegeven aan de Noordhollandsche vereeniging voor de paardenfokkerij. In Enkhuizen doen ze niet aan paardenfokken, daar vok- ken ze vee tn daarom hadden zij in de afdeeling van landbouw te Enkhuizen gezegd dat er best een f 1000. van die paardenfokkerij afkon, om die dan aan de veefokkerij toe te voegen. Neen, zei de heer Breebaart, afgevaardigde van Schagen, voorzitter van het Noordhollandsch paardenstamboek, dat kan heeleraaal niet. De veredeling van het paardenras in Noordholland heeft gemaakt, dat thans waardevolle exemplaren naar het buiten land worden verkocht, wat den heer Vliegen zoo langs zijn neus weg deed zeggen, dat het dan toch tijd werd, om de paardenfokkers zelf ook maar eens wat te laten bijdragen. En zelfs de burgemeester van Haarlem schudde toestem mend van ja, toen hij deze nuchtere opmerking hoorde. Diezelfde burgemeester heeft in de Staten meer en beter werk gedaan dan met het hoofd te schudden, door nl. het goed recht van de provincie te verdedigen om te gaan bij dragen in de kosten der restauratie voor de oude St. Bavo. Eenige heeren waren van oordeel dat de kerkvoogden der St. Bavo invloed uitoefenden op de wijze van dat restau- reeren en zelfs was er één, die als bewijs daarvoor meende te moeten aanhalen het leelijke gebouwtje, uitwas, van de kerk, aan de zijde van het Klokhuisplein. Maar de burgemeester van Haarlem verklaarde dat kerkvoogden aan den bouw daarvan onschuldig waren, dat de plannen daarvoor waren ontworpen door den bouw meester prof. Cuypers en dat, toen het ding er eenmaal stond, het dezen geenszins voldeed. Waaruit kan worden afgeleid dat er ook nog andere personen zijn dan Homerus, die wel eens slapen. Ook de politiek komt in de Staten nu wel eens om den hoek kijken en de eenvoudige aanvraag om f 100.subsidie voor de visscherijschool te Marken gaf den wethouder van Amster dam, mr. de Vries, aanleiding mede te deelen, hoe de twee gereformeerde fracties op Marken, op godsdienstig gebied tegenover elkander staande als anti-revolutionairen en Christe- lijk-historischen, eigenlijk deden zien, wat in Nederland zou zijn te aanschouwen, wanneer er niet ook nog zooiets be stond als een liberale partij. Dan, zei hij, zouden die twee kerkelijke fracties elkander met hand en tand bestrijden, terwijl zij dit nu niet doen, tenzij dan in een onderonsje, zooals op Marken. Laat ons hopen, dat die strijd ook buiten Marken zal komen. Dat vechten kan niet anders, dan ten goede komen aan de liberale beginselen, die ons lief zijn. Duinenbosch heeft een groot deel van den discussietijd ingeslokt. Duinenbosch, dat op het oogenblik in een minder gunstig gerucht staat, vooral bij hen die genoodzaakt zijn daameen hun patiënten te zenden, omdat zij niet voldoende bemiddeld zijn, dezen in een ander gesticht onder te brengen. Die minder goede naam is te wijten aan een overeenkomst, door Gedeputeerde Staten met de rijksregeering gesloten, waaraan deze tot nu toe het zal nu wel uit wezen het recht meende te mogen ontjeenen, om naar Duinenbosch ook gevaarlijke, misdadige patiënten ter verpleging te zenden. De ontvluchting van zoo'n patient heeft de aandacht gevestigd op het bedenkelijke in de overeenkomst. De bladen hebben er over geschreven, de Staten hebben er over gesproken, de heer Vliegen heeft er op gehamerd, jhr. Boreel, de Commissaris van de Koningin, en prof. v. Hamel hebben getracht het contract te verdedigen, in één woord, er is dus veel en allerlei over gepraat en het resultaat daarvan zal wel wezen, dat er geen patiënten van het ge halte Roos meer in Duinenbosch zullen worden opgenomen en dit pracht provinciaal krankzinnigengesticht dus eerlang een vermaardheid zal verkrijgen, zooals Meerenberg nu al bijna een halve eeuw heeft, dat is, een ziekéninrichting te zijn, waarin krankzinnigen worden verpleegd, waarvan zelfs in het buitenland de weerga niet is te vinden. Maar goed was het, dat, om het zoo te krijgen, op de wondeplekken van de met de regeering gesloten overeenkomst in de Staten, dus in het openbaar, de aandacht werd gevestigd. Betere persoonlijkheden zijn zijdie meer durven elan hunne voorgangersomdat zij sterker gelooven die minder ijdel zijnomdat zij harder werkendie nauwkeuriger zijnomdat zij hunne verantwoordelijk heid dieper gevoelen. Het gevoel is de geest, in zoover hij het eene aan het andere verbindt. Een praatje over de Statenzitting. De vergaderingen van de Staten van Nooidholland zijn in den regel voor buitenstaanders niet van zoo groot belang, waren het tot voor eenigen tijd alhans niet. Nu is het echter anders geworden en wel doordat de samenstelling van de Staten na de laatste verkiezing totaal is veranderd. De loting voor de nationale militie Plaatselijk lichting 1911, zal voor deze gemeente Nieuws. gehouden worden te Haarlem op den Doelen, op Dinsdag 23 Augustus a.s. des voormiddags te 11 uren. Concerten in Bloemendaal. We hebben tegenwoordig geen klagen wat de verzorging onzer muzikale behoeften betreft. Behalve de goede muziek door bet strijkje in Hotel Duin en Daal, trouw eiken Zondag vier maal herhaald, zet ook Hotel Hartenlust zijn beste beentje voor. Na de concerten gegeven door de kapel van mejuffrouw Engelen, krijgen we aanstaanden Dinsdag de staf van het 10e uit Haarlem, onder leiding van den heer Rap, terwijl den daaropvolgenden Donderdag in ger.oemd hotel een opera concert onze gehoorzintuigen op andere wijze zal streelen. Er doen goede krachten aan mee: Mevrouw De Vries De Boer bijvoorbeeld, uit Berlijn, is een lang niet onbeduidende violiste, die haar sporen op dit gebied ruimschoots verdiend heeft, terwijl de heer Van den Ploeg, de concertgever, als bariton zich, eveneens te Berlijn, een klinkenden naam heeft veroverd. Verder mejuffrouw Vrooms en de heeren Baerts en Bronset. Op deze gegevens afgaande, mag een bezoek wel worden aanbevolen. Als het weder gedurende de beide concert avonden nu maar wat wil medewerken, twijfelen we niet» of het ijverige streven van de directie van Hartenlust zal met een goeden uitslag bekroond worden. H. Zweerts. Onze lezers en tal van nieuwe vrienden hebben ons all exemplaren van het vorig nummer met Herman's portret afgenomen en nog is er vraag naar dit nummer, waaraan wij tot ons leedwezen niet kunnen voldoen. In die omstan digheden achten wij het oorbaar het portret van ons aller goeden vriend nog eens te plaatsen, ditmaal bij het volgend hartelijk onderschrift van een zijner clubgenooten, dien we daarvoor onzen vriendelijken dank betuigen. Zijn begrafenis. Maandagmorgen vroeg hebben we hein weggebracht, ons aller vriend Herman. Een droeve plicht, nog droeviger door het sombere, zeer ongunstige weer van dien morgen. Om half acht werd hij het sterfhuis uitgedragenzoo voor altijd de woning verlatende, die hem meer dan tien jan- tot een goed tehuis gediend had, en waar hem steeds eens uitnemende verzorging verzekerd was. Respect dwingt on- de vrouw af, die hem al dien tijd moederlijk verzorgde, d e steeds klaar stond zijn smartelijk lijden te verzachten, die nachtrust opofferde, om haren patient, dien zij als kind behandelde, den zwaren levenslast zoo veel mogelijk !e verlichten. Openlijk brengen we u daarvoor ons saluut, juffrouw Slo Een dertigtal leden der B. V. V. stelden zich op achter de koets, die voor het laatst Bloemendaal's vriend door het dorp zou brengen. Bloemendaal's vriend, dat was hijoveral waar de stoet langs kwam, stonden de bewoners buitea, regenbuien trotseerende, om zoo den overledene een laatsten, zwijgenden groet te brengen. Hermanje was geliefd op Bloemendaal. Zoo trokken we, de met kransen behangen koets voor, stil Bloemendaal door, onder rommelende donderslagen en flikkerende bliksemflitsentot we aan de grens kwamen. Plechtig roerend was het afscheid, dat onze vereeniging van haar uitnemendste lid nam. Welk een tegenstelling! Die jonge menschen, de meesten in de kracht van hun leven, daar de Dood, dien we o, zoo nabij voelden, passeerende. Zoo hebben we hem uitgeleid, maar zoomin we dit uit geleide zullen vergeten, zoomin zullen we jouw vergeten, Heiman! want al ging het stoffelijk overschot van ons heen om eldeis eene plaats te vinden, je geest, je her innering zal bij ons blijven. Onze innige wensch wordt vertolkt door het opschrift van een krans Rust zacht, zeer geliefde doode Adh. C. Kiezerslijst. De namen der personen door welke gevraagd is op het kohier van den hoofdelijken omslag en aldus op de kiezerslijst te worden geplaatst en wier inkomen zou zijn f 660.per jaar, zijn de volgende W. J. Kleijn, Buiten Twist. G. J. M. Janssen, Bloemendaalscheweg 230. J. H. Roozen Nz Houtvaart 32. L. N. Roozen, Houtvaart 32. A. J. Meijland, Doodweg 24. J. Meijland, Doodweg 24. J. W. Faase Jac. z., Binnenpad 9. J. W. Philippe, Rampenlaan 9. J. G, Ausum, Houtvaart 14. Blankwater, Tetterodeweg 17. Paul Roozen, Bloemendaalscheweg 103. J. Roozen Jr., Tol Overveen. A. M. Bijvoet Jr., Schoonoordt. P. v. d. Hulst, Vogelenzangscheweg 5. W. v. d. Hulst, Vogelenzangscheweg 5. J. M. Barnhoorn, Korte Zijlweg 10. H. J. M. Lissone, Noorder Stationsweg 17. C. F. Schwartz, Korte Kleverlaan 17. Heden avond feestelijke opening der nieuwe zaal van de lunchroom Rusthoek. Het strijkorkest van het 10e uit Haarlem, onder leiding van den heer Rap, zal et De volgende week koi werk van den heer Van De heer J. Bongertma aan de O. L. scholen t in de gymnastiek aan Bloemendaal. 3 Men vraagt ons er r dat in de bijwagens de bestaat den conducteur te waarschuwen als me niet reeds te voren heeft De enkele mensch i denkbeeldige persoonl maar gevoelt wel. I Voor onze dames, jaai Soc een der sprekers geweze: van het u eerendeel dei- Het totale keukenzou !/2 pCt. en terwijl het veer 20 G. zout per da heid van 2 G. voldoend voedsel voor. Toevoeging digestie, te veel zout ve De overmaat, van zou en dit misbruik werki organen. Het zout dat in he noodig en daardoor om kan oedeem ten gevolge Het gebruik van vee eczeem, psoriasis en ander zoutgebruik een gunstig Moge bovenstaand be gelezen worden en hun hunner kinderen wat i een kleine peuzel op e binnen werken. Moede gewenscht. Met het oog op het lezeressen eens attent n: niet vegetariërs zijn ge en nuttige dat door d en waarvan zij met w laten profiteeren. Verplicht is men n gebruiken. Kamers, bei eischen der hygiëne en die er heerschen, mak reizende dames tot een daar men er het m fooienstelsel als contra van teleurstelling zal vooruit te melden. In het Brongebouw, Raedthuys in alle eerli men binnenkort langs k kunnen zweven. De schepper van dit sprookjesachtig geheel, kleeding »a la Japona draagt, als veelkleurige zij zich ook met grat andere questiede Pa niet van haar japanscl zich met trippelende pa no-achtig gewaal met i Hoe zal zij de mor zachtmoedige indolentie meisjes en bijgevolg h komen de écharpes m van zwarte of donker 3 M. lang, gevoerd me Door plooitjes is da migen dragen deze écha einden over den linkers over de schouders en le wat zeer origineel werl Het gebeurde voor het depot van Harteli noodzaakt door de stoe rijweg liep, aangereden v die de verregaande lo er niets gebeurd was. Nu zou men den pli met »het kritieke punt De toch reeds smalle rij- of voertuig, welks verkwikking zoekt, be niet als verontschuldigi van het fietsend meisje Eenige dagen later bedelkindje bij den afr Blijkbaar was de p voor Dames-Bic Kinderjurken in zijde, Vyella er fijne stoff wordt vervaardigd in al Mej. P. Ch HOEK,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 2