I Smockwerk Pension 5e£uxe-3rooöbakkerij HpnarufearK^se?orh-lever,: Smakelijk broot) van uitsluiten!) prima kwaliteit. ins en de heeren Baerts een bezoek wel worden ende de beide concert erken, twijfelen we niet actie van Hartenlust zal vorden. rienden hebben ons all r met Herman's portret ir dit nummer, waaraan voldoen. In die omstan- et portret van ons aller ditmaal bij het volgend r clubgenooten, dien we betuigen. i n s. re hem weggebracht, ons licht, nog droeviger door van dien morgen, erfhuis uitgedragen zoo ie hem meer dan tien jaa: an waar hem steeds eene was. Respect dwingt ons moederlijk verzorgde, die lijden te verzachten, die dient, dien zij als kind t zoo veel mogelijk te ons saluut, juffrouw Slot I. stelden zich op achtei mendaal's vriend door het rriend, dat was hijoveral den de bewoners buiten, en overledene een laatsten, rman je was geliefd op sen behangen koets voor, imelende donderslagen eu tot we aan de grens eid, dat onze vereeniging Welk een tegenstelling! de kracht van hun leven, labij voelden, passeerende. maar zoomin we dit uit- sullen we jouw vergeten, Efelijk overschot van ons vinden, je geest, je her- rtolkt, door het opschrift iefde doode st. ADR. C. welke gevraagd is op het ,g en aldus op de kiezerslijst j zou zijn f 660.per jaar, 'cheweg 230. 52. 7. eg 163. eweg 5. heweg 5. f 10. tionsweg 17. ian 17. van den heer Rap, zal eenige corcertnummers geven. De volgende week komen we nader op dit fraaie bouw werk van den heer Van Noppen terug. De heer J. Bongertman, vakonderwijzer in de gymnastiek aan de O. L. scholen te Haarlem, is benoemd tot leeraar in de gymnastiek aan de Chr. school voor M. U. L. O. te liloemendaal. Men vraagt ons er nog eens op opmerkzaam te maken dat in de bijwagens der electrische tram geen gelegenheid bestaat den conducteur door een bel of op andere wijze te waarschuwen als men den wagen wil verlaten en dit niet reeds te voren heeft aangekondigd. De enlcele mensch denkt en gevoelt,de menigte als denkbeeldige persoonlijkheid beschouwddenkt niet ■maar gevoelt wel. Het misbruik van zout. Op de Voor onze dames, jaarlgksche vergadering der Royal Society of Medicine" van dit jaar heeft en der sprekers gewezen op het onnoodig veel zoutgebruik van het u eerendeel der menschen. Het totale keukenzoutgehalte van het lichaam bedraagt pCt. en terwijl het grootste gedeelte der menschen onge- eer 20 G. zout per dag verbruikt, zou reeds een hoeveel heid van 2 G. voldoende zijn. De hoeveelheid komt in het oedsel voor. Toevoeging van zout heeft geen invloed op de digestie, te veel zout vertraagt die. De overmaat van zout verlaat door de nieren het lichaam ■•n dit misbruik werkt op den duur nadeelig op deze organen. Het zout dat in het lichaam achterblijft heeft water loodig en daardoor ontstaat gewichtsvermeerdering en dit kan oedeem ten gevolge hebben. Het gebruik van veel zout verhoogt den bloeddruk; bij czeem, psoriasis en andere huidaandoeningen heeft verminderd outgebruik een gunstigen invloed, aldus las ik in de N. Ct. Moge bovenstaand bericht door moeders eens aandachtig gelezen worden en hun een drijfveer zijn aan het zoutverbruik hunner kinderen wat meer aandacht te schenken. Ik zag een kleine peuzel op een ei drie volle schepjes zout naar binnen werken. Moederlijk toezicht op zoutmisbruik is gewenscht. Met het. oog op het a.s. reisseizoen mag ik zeker mijn lezeressen eens attent maken op de vegetarische hotels. Ook niet vegetariërs zijn geenszins ongevoelig voor het goede en nuttige datdoor dien bond tot stand wordt gebracht en waarvan zij met ware humaniteit ook ons carnivoren laten profiteeren. Verplicht is men niet de maaltijden in het hotel te gebruiken. Kamers, bedden enz. voldoen aan de strengste eiscken der hygiëne en de rustige rust en beschaafde toon die er heerschen, maken deze hotels zeker voor alleen- reizende dames tot een aangenaam en ook goedkoop verblijf, daar men er het minderwaardige, mensch-vernederende fooienstelsel als contrabande beschouwt. Ter voorkoming van teleurstelling zal men verstandig doen, zijn komst vooruit te melden. In het Brongebouw, te Haarlem, daer, alwaer ons lief Raedthuys in alle eerlijckheid en deugd pronckte zal men binnenkort langs kronkelwegen van een japanschen tuin kunnen zweven. De schepper van dit idéé droomt zich zeker een kleun ijk, sprookjesachtig geheel, waarin de dames in hun nieuwe kleeding »a la Japonaise", zooals de Parisienne die nu draagt, als veelkleurige bloemen zullen gloeien en bloeien. Of zij zich ook met gratie zullen kunnen bewegen, is een andere questiede Parisienne althans heeft die kunst nog niet van haar japansche zuster afgekeken en beweegt zich met trippelende pasjes nog onbehagelijk in haar kimo- no-achtig gewaai met nauwen rok. Hoe zal zij de mondaine, elegante, geestige vrouw, die zachtmoedige indolentie kunnen weergeven, die de japansche meisjes en bijgevolg haar kleeding kenmerkt. Neen, kier komen de écharpes meer tot hun recht. De nieuwste zijn van zwarte of donker blauwe liberty zijde, 50 cM. breed, 3 M. lang, gevoerd met witte zijde. Door plooitjes is de breedte op 35 cM. gebracht. Som migen dragen deze écharpe om den hals, en laten de gekruiste einden over den linkerschouder hangen, anderen hangen haar over de schouders en leggen de witte voering als revers om, wat zeer origineel werkt. Het gebeurde voor het huis van den heer Rakker over het depot van Hartelust, dat een bejaarde dame, die ge noodzaakt door de stoep van het genoemde perceel op den rijweg liep, aangereden werd door een fietsrijdende jongedame(?), die de verregaande lompheid beging, door te rijden alsof er niets gebeurd was. Nu zou men den plaatselijken toestand van den weg daar met «het kritieke punt" van Bloemendaal kunnen aanduiden. De toch reeds smalle weg wordt gewoonlijk door een of ander rij- of voertuig, welks bemanning in de Ruïne van Brederode verkwikking zoekt, belemmerd. Maar dit geldt toch zeker niet als verontschuldiging voor het tekort schieten in manieren van het fietsend meisje. Eenige dagen later zag ik hoe een bekend persoon een bedelkindje bij den afrit van den tram aanreed. Blijkbaar was de persoon in questie door het geval in g der nieuwe zaal van de lit Haarlem, onder leiding de war gebracht. Stapte af maakt aanstalten om maar weer door te rijden ontmoette een kennis, geraakte daarmee in gesprek. Luid huilend zoekt het kind intusschen bescherming bij haar geleidster. Weet je wat aardig ge weest zou zijn Als de veroorzaker van den schrik dat kindje, dat bedelkindje gevraagd had of het zich bezeerd had, en dan een pleister op de wond gelegd had, en zoo schrik in vreugd had veranderd. Moet men daartoe dan juist zoo'n gloedvolle gevoels- fanthasiaste" zijn als Mouche? Wie tot in het kleinste gevoelig is, bezit in het dagelijksch leven de grootste zedelijke krachtzoo laat zich verklaren de onberekenbaar groote invloed der ware vrouw op het volksleven. De directie bericht aan de N. Rott. Crt. Tooneel. dat de N.V. »Het Tooneel" in het komende speelseizoen Vondels «Luci- fer" ten tooneele zal brengen. De schilder Richard Roland Holst, bekend o.a. door zijne muurschilderingen in het door Berlage ontworpen gebouw van den Alg. Ned. Diamant- bewerkersbond, heeft zich belast met het decoratieve gedeelte dezer vertooning, terwijl de heer Hubert Cuypers, die de muziek bij «Adam in Ballingschap" componeerde, ook voor dit werk de begeleidende muziek schrijft. In het begin der maand September zal voorts door de N.V. «Het Tooneel" worden vertoond «Marsyas", of «De betooverde bron", eene mythische comedie door Balthasar Verhagen. De begeleidende muziek hiervoor wordt gecomponeerd door Alphons Diepenbrock. Van dit spel zul len vertooningen plaats vinden te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Arnhem. Schouwburg Jansweg te Haarlem. Als voorloopig bericht kunnen wij mededeelen, dat ge durende de kermis te Haarlem in den schouwburg door de Nederlandsche Toonoelvereeniging eenige voorstellingen van het beroemde blijspel Arsine Lupin zullen worden gegeven. Tevens laten we hier eenige persbeoordeelingen volgen „Telegraaf". De voorstelling van „Arsène Lupin" gister avond in den Hollandschen Schouwburg, was een beslist succes. Het werd na ieder bedrijf stormachtig toegejuicht. „De Echo". „Arsène Lupin" is vol spannende tooneelen, vol scènes, die den toeschouwer vasthouden. Een sluk, dat je bezig houdt en je doet blijven tot het einde om te weten, hoe het zal afloopen Allen werkten mede tot een goed ensemble. ProvGeld. en Nijm. Ct." (Nijmeegsche Kermis 1909). Het moet erkend worden, dat de auteurs De Croisset en Leblanc de handeling bijzonder spannend hebben gemaakt. Het waren Zaterdag en Zondag hoogst prettige avonden en de Ned. Tooneel- vereeniging heeft daarmede veel succes gehad. De menigte laat zich wel eens door een denker leiden, maar alleen wanneer hij is een man van sterk instinkt en Van krachtig gevoel. De plotselinge gevoelens der menigte of hare instinkten zijn alleen in tijden van groote gebrokenheid of gedeeld- heid van waarde. Kerknieuws. Wat zijn levenskracht niet bezit in natuurlijk gevoel, kan in het volk niet beklijven. De invloed der kerk gaat niet verder, dan zoover als zij bij machte is den inhoud van haar kerkleer en -gebruiken aan de gemeente te doen gevoelen. Frits Koolhoven gaat vliegen. Sport. Naar men aan de Te', mededeelt, zal de bekende automobilist Frits Kool hoven zich dezer dagen naar Parijs begeven, teneinde daar zijn Hanriot-Monoplaan in ontvangst te nemen. Gezien hel succes, door den heer Koolhoven als automobilist behaald, is het zeer waarschijnlijk, dat hij een der eerste Neder landers zal zijn, die in Holland zullen vliegen. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 24 Juli, Voorm. 10 uur, ds. J. Groeneweg, Directeur van het Diaconessenhuis te 's-Gravenhage. R.-K. Kerk te Overveen. Zondag 24 Juli, Voorm. 7 en 84 uur Gelezen H. Missen 10 uur Hoogmis3 uur Vespers. R.-K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 24 Juli, Kerkelijke dienst te 74 en 10 uur. Van de school der «Bloemendaalsche Sclioolnieuws. SchoolvereeDiging» slaagden 3 leerlingen voor de H.B.S. met 5-j. c. te Haarlem. 2 3-j. c. 1 leerling voor meisjes 1 (Handelssch.) Amsterdam 1 het Gymnasium te Delft. Van de 9 overige leerlingen der zevende klasse werden er 2 geplaatst op de Middelb. Meisjesschool 't Kopje", te Bloemendaal 5 in vervolgklassen voor M. U. L. O. te Haarlem of te Amsterdam; 1 leerling gaat naar de Bedales- school" in Engeland en 1 leerling zal de hoogste klasse der L. S. nog eens doorloopen. .-1 iu i Van Zaterdag 16 Juli tot en Burgerlijke Stand. met Vrfidag Kaa Juli. Geboren: z. van W. P. P Kol en H. van Opzeeland z. van C. H. Laan en M. Th. M. Wuidartz. van Th. Th. Gleichman en A. E. Heldring. Ondertrouwd: J. Hoogewerf en R. Alberts; P. J. Mensert en A. C. Swart. Ras is machtiger dan kerkleer of -gebruik. Met een bootje op de Noordzee. Voor de kinderen, Ik was laatst op de pier te Scbeveningen. door de kinderen. Daal' is het 's zomers met mooi weer altijd heerlijk. Je ziet daar van alles, stoombooten, zeilschepen, visschers enz. Er komt eiken dag een stoomboot aan de pier, om passagiers een uurtje te laten varen en dan weer terug. Dat heb ik ook vele malen gedaan. Den volgenden morgen stond ik om 6 uur op en ging met mjjn vader eerst met den trein naar Rotterdam en dan met de stoomboot naar Scheveningen. Het was prachtig weer. Toen we te Scheveningen aankwamen, gingen wij koffie drinken in het Kurhaus en toen stelde iemand voor met een zeilbootje een eindje de zee in te gaan. Dit voorstel vond bijval. Toen stapten we in de boot. Ik zeide dat het zoo heerlijk schommelde, maar mijn moeder vond het heelemaal niet heerlijk en een poosje daarna deed ze wel een beetje raar. Maar we hebben verder een heerlijken dag gehad, dien ik nooit in mijn leven zal vergeten. In dagen van zorg. Op zekeren warmen zomerdag ontmoetten twee mannen elkaar, terwijl een derde hen gadesloeg. De een was arm en ging gebukt onder een zware vracht sprokkelhout, dat hij op den rug droeg. De andere was een rijk koopman, fraai gekleed, maar met een van rimpels doorploegd voor hoofd. «Och", sprak de rijke, «de arme kolenbrander daar benijd mij en toch héb ik heel wat zwaarder last te dragen dan hij. De zorgen voor mijn zaak, voor mijn gezin en om mijn stand onder de menschen op te houden vereischen al mijne krachten en benemen mij vaak de zoo noodige nachtrust." «Wel is mij een ellendig lot toebedeeld", pruttelde de kolenbrander, «fraai gekleed gaan, alle dagen plezier, geen zorgen voor den dag van morgen, lekker eten en drinken, ja, wel is hij te benijden. Zoo'n man moet zich wel ge lukkig gevoelen Zoo hadden zij hun eigen gedachten omtrent elkander en benijdde de een den ander. Het boertje, dat hen beiden gadesloeg en hen van nabij kende, kon een spotlach niet weerhouden. «Ziedaar twee dwazen," zeide hij, «ieder onzer heeft in zijn leven een pak te dragen en ook ik heb mijn huis en mijn zorgen, maar ik blijf in blijde en opgeruimde stemming en ik heb leeren inzien, hoe ik mijn last moet dragen om gelukkig te kunnen zijn. En daarom beklaag ik èn dien rijken heer èn dien armen kolenbrander, omdat beiden het vertrouwen missen, dat zoo noodig is, om den arbeid, dien hen is opgelegd, hun tot een zegen te doen zijn. De sporttentoonstelling in Uit andere Brongebouw, gemeenten. De directie van 't Brongebouw heeft de leiding voor de gymnastiekfeesten, schermassaut en colonnewedstrijd tijdens bovenvermelde tentoonstelling opgedragen aan den heer A. J. Meijerink, gymnastiekleer aar. De teekeningen en werkstukken der leerlingen van de School voor Kunslnijverheid zullen Zondag a.s. in genoemde school voor het laatst te bezichtigen zijn. ZANDVOORT. Heden- en morgenavond nog twee voor stellingen van het Vrije Tooneel onder leiding van Nap. de la Mar, in bet. Olympia Palace. Als aantrekkelijke nieuwigheid vermeldt het programma de eerste voorstellingen van een dolle klucht Professor Fikkie genaamd. Verder de voordrachten der heeren Musch en Nap. de la Mar. Uit de k a z er n e. Sergeant: „Als ik koramandeer halt! dan mag zich niemand bewegen. Al kwam er dan een koe op stelten hier voorbij, die jelui allemaal een kushandje toewierp, dan beweegt zich nog niemand". Gastvrouw: Kom, neem dat stukje koek nog maar voor de kinderen mee." Bezoekster: „Nee, nee, dank je wel". Gastvrouw: „Waarom niet? 't Is toch de moeite niet waard wat je overgelaten hebt". Goede raad. Zenuwlijder (wien de dokter iets voorgeschreven heeft) „En welke levenswijze moet ik houden?" Arts: „Leef wijs!" Nog niet zoover. „Heb je al flink latijn geleerd op school mijn jongen?" „Ja, pa. „Zeg me dan eens, wat is „Zwijn"? „Schelden hebben we nog niet geleerd, pa". Raadsels. Ik ben een onmisbaar iets in huizen, kelders enz., keer. mijn naam om en ik ben een gedeelte van een geheel. Mijn eerste is een gewas, mijn tweede is een donkere vloiestof Als men het heeft zonder er aan te kunnen voldoen is het droevig, als men het niet heeft en toch overvloed heeft dan is men te beklagen. Den geheelen winter door moet ik iederen avond uitgaan en dat doe ik dan ook, en ga toch niet naar buiten. Welke gaven veroorzaken dikwijls groote zorgen en onaan genaamheden? Ik ben een provincie in Nederland en mijn naam is half water en land; hoe heet ik? Nieuwtjes, vragen Deze week zult ge de lantaarn van en antwoorden. «W rijwiel ten 8.28 ure aansteken. voor Dames-Blouses en Kinderjurken in Liberty- zijde, Vyella en andere fijne stoffen, wordt vervaardigd in alle dessins door Wej. P Ch HOEK, Beverwijk a Haarlem par M. ALFRED D0CHET, diplömé de l'Univer- sité de Paris, Officier d'Aca- démie. Grammaire, Conver sation, Correspondance, Tra duction. Littérature. Adresse: The Berlitz School of Langu ages Haarlem. Lange Veerstraat 32. gevraagd voor 10 dagen te BloemendaalSantpoort of Beverwijk, voor eene oudere en eene jongere Dame met 8-jarig kind, a pl.m. f3.— per persoon. Br. lett. A B. aan het Bur van dit Blad, Ged. Oude Gracht 65, Haarlem J

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 3