>rzakers van die revolutie 'en door het geschreeuw in theorieën bevestigde. >me ook in hun gelederen aan twijfel of Groen v. de, wel tot hun partij mij tegen de beginselen lang Dr. A. Kuiper lid ik geen zoogenaamden ogachtend, Uw dw. wledeman. Thorbecke, gelijk de redacteur en Richter, liberaal. Het individu was voor hij aan de overheid een »mate- eggen. die op hun beurt allen machine. Geen verwon- beschouwing vele onzer wetten op de werkelijkheid, op grauwe sboom. Een dezer ficties is »De de wet allen gelijk, door niets •aclitige satyre Prins Poedel, groote kennis doet hem steeds in onbegrensde vaderlandsliefde de betrekkingen met hart en ziel eigenbelang. Wie zou durven een genie en een allerordinair- run tanden stomp op het genie, :aak te st6llen, want dat is niet Handelsblad van 13 Juli 11. blijft altijd een kloof altijd minder is dan e en Suggestie. ante boeken liggen vóór dereen zou aanraden te die het lezen overwaard elangstelling in de z.g. meer algemeen wordt, ooming merkbaar in de pogen en streven om dat en vertrouwd te maken, ild, en beoefenaars ervan >t heden, doch meer en ïen der wetenschap zich rzoek, onbevreesd, onbe- vonderlijke verschijnselen ivenlooze voorwerpen en s, een scheikundige van oprechtheid boven allen rs". Zijn proefnemingen j bloot in verschillende een engelsch tijdschrift, rzoek, en later in een ng vóór me ligtForce rches sur les Phenomena 1 par J. Alidel. In d;t van Je aanvallen, welke iriften van verschillende wederleggingen, die, zoo n zijn eerlijkheid zullen twijfelen) onbetwistbare r occulte krachten. Het n om een helder, onbe- ernstige proefnemingen, menten werden vervaar- ihijnselen waar te nemen ;etuigen aanwezig bij de inis en rechtschapenheid sgden eenparig hetzelfde Aan het einde van dit an de 8 verschillende le z.g. spiritistische ver- relarij en bedrog, ce lijden aan een soort .t van een bewuste of ■king van den geest van aanwezigen, nivel. door niet-menschelijke enz. m de geesten van afge- ïeleund, door de menigte erende blik zeide als 't ige vrouwen„Ziet hem t mij en heeft mij alleen et beroep van vorst veel het bal dan in de raads- ook zijn rol met nauw- dans over en bestierde den ke opgewektheid. Er was dien avond niet begreep, k aan de Vliegeneters een ïhonken. weêr naar zijn kamers aad aan te breken. Zijne iker waren, sprongen om eflcozingen te ontvangen, lite zich aan hunne luid- te onttrekken. Eindelijk leger en sliep weldra in, d maar uiterst voldaan, ven erkende hoe heerlijk i overal eerbied en liefde HOOFDSTUK. hoe men aan de eerbied voor het inprent. jk aan gewaarwordingen n. Tot in zijn slaap door had Hiacint een heer- ,agde onder de sombere en eeuwenheugend woud. (Wordt vervolgd). 8e de theorie van de psychische kracht. Deze laatste is te beschouwen als de samenvatting en de aanvulling dei- vier laatste «geestelijke" theorieën te zamen. Omtrent deze theorie zegt Crookes ongeveer het volgende »De theorie van de psychische kracht is niets anders dan ,bet bloote constateeren van het tegenwoordig bijna onhe il twist bare feit, dat in zekere nog onvoldoende vastgesttlde omstandigheden van het lichaam van zekere personen, begiftigd met een bijzonder zenuwstelsel, er een kracht «uitgaat, die zónder eenige spieractie een werking kan «veroorzaken op een afstand. Daar de aanwezigheid van «zulk «en zenuwstelsel noodzakelijk is ten einde de ver- «schijnselen voort te brengen, is het billijk te besluiten, «dat die kracht uitgaat van dat zenuwstelsel, en aangezien «dit laatste inwendig bestuurd wordt door een kracht, die «de ziel is, de geest, het verstand, (noem haar zooals ge wilt) lie het wezen vormt dat wij mensch noemen, is het even- ,o redelijk aan te nemen, dat die kracht, welke bewe- ngen teweegbrengt buiten het lichaam, dezeifde is als «die ze veroorzaakt daar binnen. Aan die kracht heb ik «den naam gegeven van psychische kracht, omdat zij baar ».,insprong vindt in de psyche van den mensch. «Ik wil evenwel niet beweren, dat die kracht niet kan grepen en bestuurd worden door een anderen geest of vclie. De vurigste spiritualisten erkennen het bestaan «dier kracht onder den (niet geheel juisten) naam van iijnetisme. Zij zeggen, dat de geesten der overledenen de «Handelingen, welke men hun toeschrijft, slechts kunnen ilbrengen door middel van de magnetische kracht van het medium, d. w. z. van de psychische kracht. Het verschil iisschen de spiritualisten en de aanhangers der leer van ,le psychische kracht bestaat hierin, dat de laatsten vol houden dat men nog slechts op onvoldoende wijze heeft aangetoond, dat er een andere leider is dan de psyche van h ,-t medium en dat het volstrekt niet afdoende bewezen s dat het de afgestorvenen zijn. De spiritualisten nemen als geloofsartikel aan, zonder meer, dat het werkelijk de dooden zijn, die de verschijnselen teweeg brengen. Deze «quaestie kan slechts opgelost worden door ijverige proef nemingen en het verzamelen van een groot aantal psychi sche feiten. Dit is de plicht van de vereeniging voor «geestelijk onderzoek". Tot dusverre Crookes. Het is deze zelfde kracht, welke behandeld wordt in de twee volgende, in zekeren zin verwante boekenDe Kracht der Geduchte, in Zaken en in het Dagelijlcsch Leven, door William Walker Atkinson en De Wil verstandelijk ontwikkeld en toegepast als Geneesmiddel door Paul Emile Levy. Deze werken bespreken wat wij gi woonlijk suggestie noemen, een woord, dat veel gebruikt wordt en soms door menschen, die maar een vaag begrip hebben van de eigenlijke beteekenis er van. Na het lezen van Crookes, verklaring van de psychische kracht zal een duidelijker hegrip ontstaan van die geheim zinnige werking van het breinsuggestie, gedaebtenover- brenging, hetzij op zichzelf dan wel op anderen. Suggestie is eenvoudig het aanwenden van de psychische kracht, waardoor wij onzen ivil, onze gedachten invloed laten uitoefenen op ons zelf en op anderen. D3 mensch is een wezen met een vrijen toil. Wie dit niet erkent, zal aan bovenstaande werken weinig hebben misschien. Wellicht, dat hij, na het lezen en overdenken er van, tot andere inzichten komt, zich meer zelfbewust voelt, krachtiger en vrijer, verlost van het drukkende, ontzenuwende gevoel van: »ik kan toch niet, wie ben ik? Een speelbal van het lot." Er was eons een man, die een tooverring bezat met behulp waarvan alles gelukte wat hij ondernam. Op dien ring was een woord gegraveerd met vreemde letters, die niemand vermocht te ontcijferen. Op zekeren dag echter kwam een wijze, die het woord vertaalde: ik will Ik wil. Het halve lot van den mensch ligt in dat energieke woord. De mensch is zijn eigen meester. Maak van u zeiven, wat gij wiltWaar een wil is, is een weg, en willen is kunnen, zegt men. Dit is juist als men slechts het mogelijke wil in de eerste plaats en in de tweede als men kan willen. Deze kunst nu, de kunst van te willen, leeren ons de beide schrijvers van deze heerlijke, opwekkende boeken, die ik in ieders handen zou wenschen, van ieder, die een open oog heeft voor wat frisch, gezond en waar is, die belang stelt in het hoe en waarom der dingen om zich heen, van ge zonden en zieken, ja van zieken vooral, de neerslachtigen, zwakken, vreesachtigen, tobberigen, zenuwachtigen onzer dagen, die zenuwlijders, waarvan onze tegenwoordige maatschappij helaas vol, overvol is. Dr. Levy leert, hoe zij, zonder geneesmiddelen, hun kwaal kunnen bestrijden, en hij toont aan door veelvuldige bewijzen, welke kostelijke resultaten hij zelf door zijn eenvoudige methode heeft bereikt. Er gaat kracht uit van dit boek, een troostvolle bemoedigende gedachte van: «uw lijden is te verhelpen, probeer maar, wat ik u raad, maar probeer het ernstig, ge zult zien, dat ik gelijk heb, waar ik u zeide ge zult beter worden als ge maar wilt." Diezelfde geest van frischheid, kracht en energie straalt u tegen uit het andere boek, dat ook voor gezonden kostelijke lectnnr is. De kracht der gedachte. Gedachten zijn dingen, is een waar woord van een groot schrijver. Gedachten leiden tot daden, gedachten zijn even reëel als daden, zij hebben schep pende kracht. Waak over uwe gedachten, zegt de Boedhist, want zij hebben macht. Wie zich door den ondertitel: «Een serie lessen in per soonlijk magnetisme, physieken invloed, gedachtenkracht, concentratie, wilskracht en practische gemoedskennis" tot de veronderstelling laat leiden, dat hij hier te doen krijgt met een soort handleiding hoe voor een verbaasde menigte goocheltoeren te verrichten, zal zich deerlijk teleurgesteld voelen. Daar is de schrijver al is zijn betoogtrant ge meenzaam, wars van geleerdheid of diepzinnigheid te ernstig voor. Ja, hij waarschuwt er nadrukkelijk tegen, de psychische kracht te misbruiken, te verlagen tot het ver richten van kunstjes, maar beveelt aan haar aan te wenden tot heil van uzelf en van anderen. Alle geheimzinnigheid omtrent deze kracht der gedachte verdwijnt langzamerhand bij het lezen van dit eenvoudige man-to-nian boek, dat is of een goed vriend met u praat, een vertrouwd raadsman, en ongemerkt gevoelt ge u beter, sterker en moediger worden door zijn woorden, ge houdt het hoofd rechter op en blikt de wereld in met vrijmoedige, onbevreesde oogen. Eenige aanhalingen uit m. i. een der mooiste gedeelten van dit mooie boek over gedachten concentratie, het diep, ernstig nadenken over één ding: «De kunst om te kunnen concentreeren op een gegeven «gedachte of werk, is een der meest te waardeeren bekwaam sheden, die de mensch kan bezitten. Wij hebben gehoord van «de voordeelen van iets met ons geheele wezen te doen. Er «is navraag naar menschen, die met hun handen denken. «Dat is een gezocht artikel en vele werkgevers zoeken er «naar. Wanneer zullen onze jongens leeren dit feit op «waarde te stellen? Ieder mensch, die de kunst der con- «eentratie in praktijk brengt, zal er komen. Beproef het en «overtuig u. En als ge dat doet, zult ge ook het even- «redige loon ontvangen, ten minste zoo gij het gezond «verstand, waarmee ge geboren zijt, nog bezit en niet hebt «toegestaan u te laten hypnotiseeren door het geloof, dat «ge een worm zijt van stof, of een levende voetenmat. Als «ge ontmoedigd zijt door uw schijnbaren tegenspoed, leer dan «hoe te concentreeren en doe hetspuw in uw handen en «pak weer eens frisch aan. Verknoei uw tijd niet met «klagen over de verdrukking van het kapitaal en zulke dingen «meer. Als ge een eoncentreerend mensch zijt, zal het «kapitaal wel heel gauw naar u toe komen. Begrijpt ge «het nu, man? Welnu, loop er dan niet over te praktizeeren, «maar ga ernstig aan het werk. Pak aan en dring naar «voren Sommigen van ulieden hebben iemand achter zich «noodig met een gespij kerden knuppel in de hand en met «bevel, telkens wanneer ge de armen laat hangen en ver- «beeldingssterretjes van geluk gaat plukken, u een flinken «opstopper te geven. Sommige menschen brengen hun tijd «zoek met te droomen over het «hiernamaals", waar zij «verwachten hun tijd te kunnen doorbrengen met «ver- «gaderen om den troon". Nu, die kunnen verzekerd zijn «bedrogen uit te komen. De geheele natuur is in werking «en God werkt hard iederen dag. Ik geloof, dat als ge «eenmaal mocht aanlanden aan gene zijde, gij weldra een «bord zult bemerken met het opschrift: Verboden teluierenl «Als gij in uw werk belang stelt, berooft ge het van zijn «schrik. Pak aan, man en werk uzelf er boven op uit «armoede en ongeluk. Doe hst en doe het Nu. «De mensch die kan concentreeren heeft een zeker middel «tegen slechte buien in handen. Beproef het en ge zult u «zoo wel gevoelen dat ge den koning niet uw neef zoudt «willen noemen. Levenslust zal uw lichaam doortintelen, «gij zult God danken, dat ge leeft, in plaats van uw ge- «boortedag te vervloeken. Ge zult u beter gevoelen, ge «zult beter zijn. Is dat niet waard de proef te nemen?" Wat heeft dit nu alles met suggestie en spiritisme te maken Wel dit: met suggestie, in zooverre, dat «concentreeren", goed denken, niets anders is dan suggereeren, zichzelf of een ander. En dat suggestie en spiritisme in één adem mogen genoemd worden niet, omdat zij, zooals honderden beweren en elkaar napraten, één pot nat zijn, maar omdat zij beide wortelen in éénzelfden grond, uitingen zijn van eenzelfde macht, dat «zesde zintuig" hetwelk op het eerste gezicht heel geheimzinnig lijkt, maar waarmede wij, aan de hand van mannen als Crookes, dr. Levy en Atkinson, be kend en vertrouwd raken de wondere, schoone, heilzame psychische kracht. Annie Biiondgeest. Dezer dagen heeft de 4e jaargang van het Jaarboekje der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur het jlicht gezien. Het bevat gelijk de vorige jaargangen weder tal van voor dezen tak van handel nuttige gegevens en is in het oude handige formaat verschenen. Het jaarboekje is niet in den handel. Gaat een volle achteruitdan zijn de regeerders de minderen van de besten uit het volk. Alleen een volk dat ook Zedelijk vooruit gaat, roegit zijne beste leden tot de regeering. De Tank. Allerlei. Spektakelsehets in anderhalf bedrijf. Dramatis personaeOpoe, een maagde lijke tante, Va, Ma, vier kinderen, de meid, het «vliegje," en een terriër. Het drama speelt zich af in een tijd en een plaats zonder waterleiding Gedurende het eerste bedrijf is het ochtend, vredige ochtend van speelsche zonnestraaltjes, vogelgekweel en een loeiend koetje in de verte op het weiland, morgenstond, waarvan een dichter, die van vroeg opstaan hield (questie van smaak natuurlijk) getuigde, dat hij «goud in den mond" heeft. De handelende personen in deze tragedie dachten evenzoo en dat was maar goed ook, want anders was hun gansche huis, met tank en al maar we zullen de zaakjes niet vooruit loopen. Men is bezig op te staan. Va, die een slechten nacht heeft gehad omdat hij wat laat is thuis gekomen, ronkt nogde kleintjes spelen trekschuitje met de waschkom in de bovenachterkamer, Ma waart rond met luide stem van aan sporen en verbieden, zéér dik in groezelige saut-de-lit, met een sprieterig vlechtje bungelend op de schouders. Op de trap geluid van Gees' schuierende schuier en knorrend gekef va n Quick den terriër, die niet hóüdt van schuieren. Boven in het huis, in een apart heiligdom, troont de Tank. Groote, zinken vergaarbak, waarvandaan het water zoetjes naar de vele kraantjes in het huis kabbelt ijzige, zwijgende majesteit gelijk de sarcophaag in de koningskamer ergens boven in de Groote Pyramide. Heden ligt er een grijns over het groote monster, dat kwaad in den zin heeft. Op den vloer van de tank-kamer is al twee dagen een fijn stroompje opgemerkt, waarvoor Quick een gevoelig pak slaag heeft opgeloopen. Vandaag is er weer een plas, die aangroeit, onopgemerkt, met een angstwekkende snelheid, tot een vlietje, een beek, een rivier, triomfantelijk uitdijend, voortglijdend tot de deur die open staat, over den drempel, naar de trap waar Gees schuiert. «Mefrou, kèk nou toch is, 't is zonde, o komp u is gaauw Va, wiens bed vlak onder de tank-kamer staat, heeft een paar keeren zooiets als een druppel op zijn neus ge voeld en slaperig met zijn hand gewaasd boven het dek: la-me-nou-, totdat de druppels in koppig aanhouden groeien tot een straaltje en hij verwoed opvarend uit de zoete droomerij van gemarineerde haring, zijn wederhelft in vrien delijke bewoordingen aanraadt met die nonsensplagerij op te houden. De kamer is leeg en een groot, veelsoortig geluid van schreeuwen, gillen en keffen, dat van boven komt, treft zijn oor. In een wip is Va het bed uit, de trap op en verschijnt in de tank-kamer, te midden van een onafzienbare herrie, gelijk een schim uit Hades, in wappe rend kort nachtgewaad, zonder kousen, de slaapmuts grace- lijk wuivend met afhangend kwastje, subiet in het godrang rakend van joelende kinderen, kijvende Ma, bedrijvige Gees met een emmer en dweilend vliegje, dat in der haast beneden de huisdeur heeft open laten staan, waar nu de bakker staat te luiden als een brandweerman, en miskende onschuld Quick, die gretig van deze gelegenheid tot baden gebruik maakt alles plassend met klotsend geluid in het water, dat nu bruist uit de grijnzende tank, gelijk Multatuli's bandjir, over den zolder, langs de trappen in breeden zegeloop. Daar schuifelt Opoe binnen, de witte geplooide nachtmuts nog op het hoofd, en geeft eenige raadgevingen die niemand hoort. Va wipt gelijk een otter tusschen de verbouwereerde schare rond, in het wilde maar klappen uitdeelend en alles overschreeuwend in een taal, die Opoe doet klappertanden en bij Ma het besluit doet rijpen dat muurbordje op de markt toch maar te koopen Zooals Vader thuis vloekt, vloekt hij r.ergens" Middelerwijl heeft Bram, de hoogereburgerscholier het lek in den tank ontdekt en listiglijk gestopt met Pietjes dweilen. De toevloed houdt nu op. Va, die zichzelf beschouwt als bri gade-commandant, huiden om meer emmers, en allen tijgen naarstiglijk aan het opscheppen. Totdat plotseling in de deur tante opdaagt, die al dien tijd noodig heeft gehad haar valsche grijze krullen op te zetten, en nu, bij het aanschouwen van dat geïmproviseerde zwembassin en Va's onbedekte, druipnatte onderdanen met een zwakken kreet zedig in onmacht valt In het tweede, halve bedrijf stelt het tooneel voor Va's studeerkamer. Recht tegenover de schrijftafel straalt het muurbord over vaders huiselijke ontboezemingen. Aan de schrijftafel Va zelf. Maar welk een Va! Een zwaar om zwachteld been op een jichtstoeltje, een doek om den hals en een om het gezicht met een lijvige kiespijnwat tegen de linkerwang, een stoomend glas grog voor zich. Va zelf stoomt nog veel harder, inwendig, Va kookt en ziedt en stort een verbolgen woordenvloed uit op het papier onder zijn rechter hand, dat een welsprekende, diep-in-slaande, vernietigende verpletterende opeenstapeling van klachten en verwijten gaat worden aan het adres van burgemeester en raad van zijn conservatieve, achterlijke, onmogelijke gemeente, die aan prullerige, slecht geconstrueerde tanks (de adjectieven zijn van Va, en vertegenwoordigen elk een scheut van zijn «pootje") die eerzamen gezeten burgers longontsteking bezorgen, den voorkeur geeft boven de gezegende instelling van een duin waterleiding. Waar geen zedelijke vooruitgang is, is de stoffelijke vooruitgang niet duurzaam. Diversen. Alphabetische lijst van in het Afrikaansch meest voorkomende afw ij kingen van het Nederlandse h. (Overgenomen uit Hollandsch Zuid-Afrika.) avend, avond. A'end, aand almal, alger allen, an aan. Baing, in de Kaap-kolonie gebruikelijke vorm voor baia, baje, enz. veel, zeer. De Portugeesche-Maleische oor sprong van dit woord is duidelijk. barbaar, bij voorkeur gebruik van kaffers. Ch, dikwijls geschreven als g (zie aldaar). D, op 't eind van een woord, valt veelal weg; steeds in veel voorkomende woorden. die, ook voor het bepalend lidwoord voor alle geslachten, enk. en m.v. Anderen onderscheiden tusschen di (lidw.) en die (voorn, w.) dis, d'is dit is, het is. dit, voor het pers. v. n. w. het. dra, gedru dragen, gedragen. G wordt scherp uitgesproken. In sommige deelen van Trans vaal echter (vóór aan een woord) zeer zacht en eenigszins een j-klank aannemend. Tusschen twee klinkers wordt de g dik wijls verzwegen: tegenregen wordt te'en re'en en bijna uitge sproken als teen, reen; hagel wordt ha'el, (bijna haal); kogel, ko'el (soms koel; wage(n) wordt wa'e(n) en verder nog afge slepen tot wd zooais zeggen zé, leggen (liggen) lê, dragen dra, spiegel spiel, enz. genitief (de) wordt in de spreektaal steeds, in de schrijftaal doorgaans omschreven, met het bezitt. v.n.w. zijn, geschreven z'n, se (toonloos) b.v. Piet se tante, zelfs; ma se boek. Hê, zie het. het, eenige vorm voor alle getallen en personen, tegenw. tijd, en infinitief van het werkwoord hebben. hul, hulle, persoonlijk en bezittelijk v.n.w., 3e persoon meervoud, hem hem Is, eenige vorm voor alle getallen en personen, tegenw. tijd, van het werkwoord zijn Je, als verkleiningsuitgang dikwijls (vooral in de Kaapkolonie) jie uitgesproken en geschreven. julle, pers. en bezitt. v.n.w. 2 pers. meerv. Klip (natuur)steen, rots. Lê liggen, leggen (infinitief, enz.) Zie G. Mekaar elkaar. morre, möre morgen. mij, zie N. N als buigingsuitgang en verder als slot-medeklinker van toonlooze (soms ook betoonde) uitgangen vervalt, ne's net als. nie niet. In het gezegde in de ontkennende wijs ver dubbeld: ik het nie gesien nie. Ons wij ou oud. Yoor en vastgekoppeld aan, een woord, dik wijls als aanduiding van hartelijke gemeenzaamheid of aan hankelijkheid. plaas mv. plase; plaats hoeve. De t vóór de s is weggevallen; plaas staat ook voor: in plaats van. pêrd paard; mv. dikwijls pêrre. S de Nederlandsche z wordt steeds scherp uitgesproken en veelal ook s geschreven, se, zie sij. sê zeggen (Infinitief, enz.). Zie G. sk steeds voor sell, waar in 't Nederlandsch de ch wordt uitgesproken so zoo, so's zooals. sij, zie N. T, zie D. V wordt öf verscherpt tot en dan soms ook geschre ven, óf verzacht tot w en dan veelal w geschreven; dit laatste in den regel, als de V staat tusschen twee klinkers: gawe,ge- blewe, lewe, geskrewe, enz: gave, gebleven, levengeschreven, ook in woorden als sterwe, verwe, enz.; of valt weg: avond (avend) wordt a'end (aand), over: o'er (oor) enz.; geven: gee. ver (v'r)voor; de e is toonloos, wordt ook i (vir) geschreven, vlei (vallei) laagte, waar in regentijd het water blijft staan W, zie V. wat, ook in de plaats van dat, die (betr. v.n.w.). Z, zie S. (Deze lijst zal van tijd tot tijd worden aangevuld). Tiet verstand is de geest in zoover hij het eene van het andere onderscheidt.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 7