De IJsjonk taloirnrHai P. G. 01 5e£uxe-Bt H. D. Vil Hl Kleeding ua< Schouwburg docht: Woensdag 3 AANVANG 2 Kinder en F Middag-Voor Ned- Kinder-Opei schap „AMSTI ANEGANG 31, H Leverai deledenvan„Eij Best vet Winke Uit het politierapport. Processen-verbaal zijn op gemaakt wegens het rijden zonder licht, opgeven van een valschen naam, loopen over verboden grond, diefstal van goederen en openbare dronkenschap. Gevonden voorwerpen: Gevonden en terug te bekomen bureau van politie te Overveen een merklap en kleedje, terug te bekomen bij Mejuffrouw Bijvoet, Zijlweg Overveen, een bloedkoralen halskettingje met gouden slotje, terug te bekomen politiepost Bloemendaal, een manchetknoop, een ring met 3 sleutels, een kastsleutel, een portemonaie met geld, terug te "bekomen bij Petrie Oudegracht 150, Haarlem, een zweep bij den Heer van Son aan den Kleverlaan, een gordel voor leer ling wielrijder Tugelastraat 9, Schoten. Verloren: een ring met sleutel, een vulpenhouder en een bril met dopje. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 31 Juli, Kerknieuws. Voorin. 10 uur, ds. Vinke, pred. te Alkmaar. R.-K. Kerk te Overveen. Zondag 31 Juli, Voorin. 7 en 8| uur Gelezen H. Missen 10 uur Hoogmis3 uur Vespers. R.-K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 31 Juli, Kerkelijke dienst te 74 en 10 uur. T. .-I ox i Van Zaterdag 23 Juli tot en Burgerlijke Stand. met Vrijdag 29 Juli. Geboren: d. van J. van der Mije en W. Ph. Stienen d. van P. H. Baron Taets van Amerongen en C. M. Meijer levenl. kind van A. W. Nanninga en A. G. L. Cremer. Ondertrouwd: W. Heijman en A. W. van dtr Voort; VV. Haalboom en P. Vroom. Getrouwd: O. Werner en L. 0. P. ToomanP. van der Vliet en A. Cassee. Overleden: A. M. Schouten, 32 j., te Amsterdam. Overleden in het Gesticht •Meerenberg": J. van Rijn, 65 j Op het te Scheveningen gehouden Politie. Internationaal concours voor politie honden behaalde de Inspecteur van politie A. Lokerse, met den hond Casar den derden prijs, den eereprijs voor den besten speurhond, een verguld zilveren medaille van de gemeente 's-Gravenhage, benevens nog twee eerepiijzen in geld en met Hartha genaamd »Lida" den eersten eereprijs voor den besten politiehond, tevens besten rashond en den 14den prijs. Zondagmiddag zal onder leiding van den heer A. Lokerse een politiehond-wedstrijd gehouden worden in het Bronge bouw te Haarlem. Omtrent de vertooningen van Marspas Tooneel. of »de betooverde Ring," eene mythische comedie door Balthazar Verhagen, dooi de N. V. »Het Tooneel" (waarover wij in ons vorig nummer reeds het een en ander hebben vermeld) vernemen wij nader dat deze ook te Haarlem zullen worden gegeven. Naar ons wordt medegedeeld, zullen in het a s. speel seizoen alle stukken die door de N. V. »Het Tooneel" (dir. W. Royaards) worden gegeven, ook te Haarlem wor den opgevoerd. De kermis te Haarlem. Uit andere In het Brongebouw treedt tijdens gemeenten. de kermisweek het tooneel-, speciali teiten- en revue-gezelschap van den impressario B. Gosschalk uit Groningen op. Het gezelschap is belangrijk versterkt door de medewerking van den heer en mevrouw Speenhoff die in hun nieuwste repertoire het Bron-publiek als immer weder aangenaam zullen bezighouden Tot slot der voorstellingen wordt de revue Haarlem in vogelvlucht gegeven. Verder wordt het programma eiken avond gewijzigd. Arsène Lupin. Zooals we reeds in het vorig nummer vermeldden komt de Nederlandsche Tooneelvereeniging met Arsène Lupin. Als speelavonden zjjn de le, 2e en 3e Augustus bepaald. Woensdagmiddag wacht in den Schouwburg ook de kinderen een groot genot. Dan toch zal door het Ned. Kinder- Operette-Gezelschap Amsterdam", onder leiding van den directeur J. A. Sulsters, een prachtig gecostumeerde opvoering van de kinder-operette De Usjonlcvrouw worden gegeven. Men zie de uitvoerige advertentie hierover en leze wat van vorige opvoeringen o. m. in de pers gezegd werd Algemeen Handelsblad, 11 Mei In den Hollandschen Schouw burg werd Zondagmiddag door het „Nederlandsch Kinder- Operette-Gezelschap", Amsterdam, onder directie van den Heer J. A. Sulsters, een voorstelling gegeven, die door een aantal Jongedames werd gespeeld; een alleraardigste frissche uitvoering, waarbij de kinderen met lieve stemmetjes zongen, de leuke liedjes op de piano geaccompagneerd door Mej. Femia A. Sulsters, een voorstelling, die bovendien nog werd opge luisterd door een keurige dans, welke schilferde van fraaie costumes, en aardig was aangekleed. Een voorstelling die zeer in den smaak viel van de kinderen, en zeker ook van de groote menschen, want het publiek amuseerde zich blijkbaar voortreffelijk. De Gooi en Eemlandrr, 22 Januari 1910. Het Nederlandsch Kinder-Operette-Gezelschap „Amsterdam", directeur de heer J. A. Sulsters, gat' Woensdagmiddag in het Concertgebouw eene opvoering van „De IJsionkvrouw". Over het algemeen werd er goed gezongen en gespeeld, terwijl de costuraeering niets te wenschen overliet. Mej. Femia Sulsters, die den zang op den de piano begeleidde, kweet zich verdienstelijk van hare taak. De Hilversumsche Courant22 Januari 1910. Voor een goed bezette zaal, hoofdzakelijkelijk door kinderen gevuld, werd j.l. Woensdagmiddag de kinder-operette rDe Usjonlcvrouw" opge voerd door het Ned. ICinder-Opperette-gezelschap „Amsterdam", directeur J. A. Sulsters. De opvoering was zeer verdienstelijk en herhaald handgeklap leverde het bewijs, dat het jeugdig auditorium zicb kostelijk vermaakte. Bij Alberts-Fières in De Kroon zal het, niettegenstaande de overstelpende hoeveelheid afleiding die de kermis biedt, iederen middag en Zondagvond vol loopen. Hier is geen twijfelen aan. Vooral Zondagavond, als de hoofdschotel bestaat uit de pakkende, immer meeslepende voortstelling van het bekende en be roemde drama van den jongen Dumas: Marguerite Gauthier, wanneer de heeren Charles d' Antini als violist en Joseph de Leeuwe als pianist hunne medewerking op muzikaal gebied verleenen, zullen er plaatsen te kort zijn. Een kleine herinnering om deze tijdig te bespreken, is misschien dan ook niet overbodig. Maar wat voor onze kinderen op 't oogenblik de meeste aanbeveling verdient is de matinee van morgenmiddag. Naar wij speciaal van den heer Albert vernamen, heeft hij hiervoor een apart programma vervaardigd dat voor de kinderen in alle opzichten geschikt is. Ook tijdens de matinee zal de voorstelling opgeluisterd worden door een klein orkest en zal de heer Albert zelf op zijne onderhoudende wijze de beelden uitleggen en verduidelijken. De voorstelling duurt twee uren en is, wij werden verzocht, hierop vooral de aandacht te vestigen, van een leerrijk en beschaafd gehalte. Nadere bijzonderheden bevat de advertentie. ZANDVOORT. De directie van het Olympia-Palace heeft thans de goede gedachte gehad de heeren Louis de Vries, Louis Chrispijn, G. van Staalduynen en mevrouw Caroline van Dommelen te engageeren. Dit belooft natuurlijk iets goeds Het is 't eerste optreden van mevrouws van Dom melen na haar ziekte. Zondagmiddag komt mevrouw HopmanKwast met kaar dappere kinderschaar de allerliefste operette Prinses Marse- peintje opvoeren. Dit is een dier kinderoperetten die als geknipt zijn voor de jeugd. Vol pakkende momenten, beeldige costuums, goede verzorging, een en al bekoorlijke muziek en bovendien de artistieke leiding der begaafde kunstenaresse mevrouw HopmanKwast, zijn dit alle evenzoovele factoren om deze middagvoorstelling tot een juweeltje op dit gebied te doen zijn. Wij hebben indertijd te Haarlem met het grootste genoegen met deze operette onder dezelfde leiding als thans kennis gemaakt. Voor mevrouw HopmanKwast hopen we, dat Zandvoort haar bezoek op prijs weet te stellen en haar ijverige pogingen op dit gebied steeds iets goeds te scheppen met een flinke opkomst beloont. Verstoring van den godsdienst- Encj clHnana. v r e d e i n O o s t en v ij k De Jezuïten doen nooit iets uit hartstocht, maar alles uit berekening. Op grond van onderstaand uit de dagbladen getrokken bericht meenen wij te mogen aannemen, dat het de Jezuïten zijn die den Paus de Borromaeus-encycliek hebben geïnspireerd. Hunne berekening zou dan deze kunnen zijn, dat niets zulk een goede afleiding is voor moeilijkheden in eigen huisgezin als ruzie met de buren. Een felle penne- strijd, misschien nog erger, uitlokken met de Protestanten in Europa, zou eene afleiding zijn van de tweespalt in de r.k. Kerk zelve. De bekende Jezuïten-pater graaf Galen heeft Zondagmorgen na de mis in de Stephauokerk te Weenen aan de kerkgangeis het laatste nummer van het Bonifacius-blad waarin een woordelijke vertaling van de Borromaeus-encykliek was op genomen, uitgedeeld. In datzelfde nummer komt ook een artikel voor, waarin onder het opschrift: „Aan hunne vruchten zult gij ze kennen" de Protestanten heftig worden aangevallen. De encykliek, heet het daar, geeft een geschiedkundig oordeel over de hervormers en hun tijd. En de Evangelische Bond wordt beticht van schaamtelooze proselietenmakerij. Nog meer van dien aar wordt in een volgend nummer aangekondigd. Bij de hoofdingang deelde graaf' Galen de blaadjes zelf uil bij andere ingangen stonden mannen, die tegelijk collecteerden Het bekende middel om in of bij het uitgaan der kerket blaadjes uit te reiken wordt ook in ons land veel toegepast Het is niet vleiend voor den roomsch-katholiektn eerediensi wanneer men na de mis nog gedrukte papiertjes moet uit reiken. Het is met de roomsch katholieken als met de sociaal, democraten, hoe meer geraas ze maken hoe meer ze van innerlijke leegheid blijk geven. Niet alleen in Nederland maar zelfs in Italië leggen in dezen tijd herhaaldelijk priester: hun kleed af. De doodstraf. Diverseil. De Synode der Gereformeerde Kerken in Nederland (alles noemt zich tegen, woordig maar synode) heeft zich tot de regeering gewend met het verzoek de doodstraf weer in te voeren. De bedoeling schijnt te zijn de doodstraf na de wederinvoering het eerst toe te passen op gereformeerde predikanten, die zich eenig misdrijf schuldig maken. Het zou niet kwaad vóór dien tijd onder de ambtelijke misdrijven speciaal voor predikanten en priesters op te nemen het zich bemoeien met aangelegenheden van den Staat. De doodstraf is bij ons niet afgeschaft, omdat men alle boosdoeners zulke lieve jongens vond, die vooral in het leven moesten blijven, maar omdat op de doodstraf niet kan worden teruggekomen. Men kan een onschuldig tot gevangenisstraf veroordeelde iog vrijlaten en eene schadevergoeding geven met een ter dood gebrachte gaat dit niet Dat nog wel eens iemand onschu dig ter dood wordt gebracht, volgt voor velen uit het gebeurde in Frankrijk. In 1901 werd een vader ter dood veroordeeld omdat bijl zijn kinderen zou hebben omgebracht. Nu komt een underI heer mededeelen, dat hij de mooi denaar is. Aangenaam| kennis te maken maar niet heuscb. Inlusschen zit men er maar mee. De gerc former rd-l domiree's moesten zich maar liever bij hun preek hou'ieii f Wanneer zij alleen een beetje wilden bijhouden, wa laatste 40 jaren op theologisch gebied geschreven is, zou lenl zij geen tijd hebben zich met staatszaken te bemoeien. !iet| is met de gereformeerde dominee's al nel als met de rooms priesters, ze zoeken het buiten hun vak, omdat ze in iiunl vak, waar de moderne gedachte doordringt, zich niet ergl op hun gemak gevoelen. Treurig. De reis van Piet naar Voor de kinderen, Luilekkerland. /l/\„ dn H ,1 -a (Onze lieve vriendjes worden verz< chtl "OOI Kinaeren. pap;er aan kant te beschrij n.l dit is zoo gemakkelijk voor den zet!er). Ter gelegenheid van zijn tienden verjaardag had Piet, de held van ons verhaal, visite gehad. 't Was er dol gezellig toegegaan. Wat hadden die kin deren 'n pret gemaakt. Moesje stopte de ooren soms oe voor het groote lawaai van de meisjes en jongens.. want er waren nichtjes en vriendinnetjes en de zusjes ooi op de partij geweest. Dat kwam, omdat zo komediestuljes gespeeld hadden, o zulke leuke stukjes, waar meisjes en jongens in voorkwamen. Piet en de kinderen, die niet mae- speelden, zaten aandachtig te luisteren. Er waren drie rangen: eerste, tweede en derde, en zelfs 'n tooneel ontbrak niet, dat hadden de zusjes met behulp van Jan, den koetsier, heel aardig in elkaar gezet, 't Was o zoo mooi! Daf de kleine acteurs en actrices veel pleizier van hun optreden hadden behoef ik niet te zeggen. Toen het laatste stukje zeer ten genoege van den jarige gespeeld was, en de medespelenden in de >zaal" zooals ze het deftig noemden, verschenen, ging er een luid hoera op, Ja, 't was een heerlijke avond geweest en wat een lekker nijen hadden ze gehad. »'t Is precies Luilekkerland" ze Piet. De andere kinderen waren dat volkomen eens. Onze held Piet, die, het spijt me dat ik het zeggen moet, 'n kleine gulzigaard was, stopte zich maar toe met fondantjes. Zijn moeder zei »Piet Piet, denk er om vent!" Maar) Piet deed net of hij het niet hoorde. Aan alles komt een einde, ook aan de pret. Langzamer hand ging de visite weg. Ze bedankte die mevrouw ei mijnheer wel voor den prettigen dag. Piet ging nu naar bed en nam een handvol fondantjeil mee. Heerlijk om zoo te knabbelen en hoewel papa en main hem aanrieden niet zooveel te eten, deed hij het toch. Hij stapte in bed en droomde. M. v. 't Riet. Wordt vervolgd) nadeelt uwe bevordering. Mag men dan niet redeneeren? Is dat zulk een fout? sprak Narcis ongeduldig. Het is erger dan een fout, mijn zoon, het is een misdrijf'. En waarom dat, vader Bloem? Waarom? zeide de sergeant, gij vraagt mij waarom? Dat is immers niet moeielijk te zien, dat springt iemand in het oog. De sterksten hebben bepaald dat er niet zou worden gere deneerd, omdat, indien men redeneerde, die genen het sterkst zouden zijn die gelijk hadden, en de sterksten dan geen gelijk zouden hebben. Begrijpt gij het nu? Al wat ik er van begrijp, sprak Narcis zuchtend, is dat wij overmorgen naar een ander garnizoen vertrekken, en dat als ik morgen in de provoost zit, ik van juffrouw Nagelbloem geen afscheid kan nemen. Daar zullen wij wel iets op vinden, mijn zoon, sprak Bloem, terwijl hij zijn knevel draaide; wij zijn nog zoo oud niet dat we zulk een gevoel niet zouden eerbiedigen. Daar komt de korporaal om u af te lossen; mondje dicht, en vertrouw op mijne weekhartigheid." Onder dit gesprek lag Hiacint met een be- bloeden rug allerlei treurige overdenkingen te maken over de reglementen en de gehoor zaamheid. Er rees eenige twijfel bij hem op; reeds begon hij zich zeiven af te vragen of het niet goed zou zijn dat diegenen de wetten maakten op wie zij worden toegepast. Doch het beeld der blonde Tamaris kwam hem weer voor den geest, en dadelijk verdreef' hij die oproerige gedachten. Hoe zou de vader van zulk eene schoone jonkvrouw geen groot mi nister zijn geweest? En daarenboven kon een arme, onkundige hond zich vermeten de admini stratieve ontwerpen en destaatkundigeinzichten van graaf Bemoeial te willen beoordeelen achtste hoofdstuk. In den Hondenhof. Leve de wijsbegeerte 1 Met drie holle woorden op eene fraaie theorie gegrond, verheft men de ziel boven de ellenden van het dagelijksch leven! Hiacint kroop uit zijn schuilhoek, aan één poot mank en tot aan de ooren beslijkt, maar vol eerbied voor de wet wier roede hem had getroffen. Met een bedaarden, deftigen tred, als een hond die zijne eigenwaarde kent, begaf' hij zich in de straat die langs het kasteel liep en keek in het rond om het volk dat hij regeeren moest van nabij te bestudeeren. Voor en achter hem was, zoover het oog reikte, eene dubbele rij prachtige huizen. Alle geleken op elkander: dezelfde hoogte, hetzelfde dak, dezelfde verdiepingen, hetzelfde aantal vensters, dezelfde zonneblinden, dezelfde bal kons, dezelfde deuren; geen ander onderscheid was er dan het nummer. Het geleek wel een paleis, een klooster, een gasthuis of eene ka zerne die \ijf mijlen lang zou zijn geweest: het was de luisterrijkste zegepraal der eenvormig heid! De straat was niet minder opmerkelijk dan de huizen. Op de breede trottoirs die den rijweg omzoomden, bewoog zich eene saamgedrongen menigte met gelijken stap voorwaarts. Politie agenten droegen zorg dat ieder ter rechter zijde ging en in het gelid meestapte. Men mogt de straat niet overstekon dan alleen als men te huis moest zijn of eene zijstraat wilde inslaan maar ook dan nog moest men zich eerst tot de overheid wenden welke, met den degen op zijde, krijgshaftig den gang der burgers be waakte en aan de dames den arm bood. Het was een indrukwekkend schouwspel. Men ge voelde dat een onzichtbaar oog eiken Vliegen- eter tot in zijne onschuldigste uitspanningen volgde en die gelijkheid handhaafde die den roem der groote natie uitmaakt. Alle mannen hadden ridderordenmen zou gezegd hebben dat zij den regenboog hadden gestolen om de kleuren onder elkander te verdeelen. Wat de vrouwen betreft, hadden deze niet minder lintjes dan hare mannen. Daarenboven droegen zij ont zaglijke chignons van rood haar, met kleine rozenroode, blauwe of wbte lapjes bedekt: van verre had het veel van bloemkransen die achte loos op bossen hooi waren geworpen. Dat was het toppunt van fijnen smaak. Hiacint ging in de fiele mede en hield zich nederig in de nabijheid van een dikken burger die zijne zoons .de les las „Wacht u, zeide hij, eigenzinnig te zijn, tegen te spreken of ooit eigen denkbeelden te hebben. Onze maatschappij is zoo goed ingericht dat elke vermetele die buiten het gelid durft treden en de consignes veronachtzaamt, dadelijk vervolgd, verjaagd, verdelgd wordt. Ziet mijne kinderen, ik heb altijd herhaald wat de geheele wereld zeide, ik heb nooit een eigen gedachte of wil gehad daardoor heb ik ook nergens hinderpalen ont moet: een ieder reikte mij de Hand. Ik ben rijk, men acht mij, men groet mij, en als ik wilde, zou ik een voornaam persoon kunnen zijn. Maar ik heb een afschuw voor de staat kunde; niets komt mij dwazer voor dan zich met de openbare aangelegenheden bezig te houden, wanneer men eene regeering heeft die betaald wordt om ons dien last te besparen. Ik ben een echte Vliegeneter, en ik draag er roem op. Leve het geld en het vermaak. Dat is het voornaamste!" Hiacint luisterde eerbiedig naar dien wijzen grijsaard, toen plotseling de fonteinen werden geopend die de beekjes met een helderen wa terstroom vulden. Sedert den morgen verging de arme poedel van den dorst; hij meende dat hij, zonder de goede orde te verstoren ei zonder het reglement te schenden, eenige teu gen van dat water mocht drinken dat vooi iedereen scheen te vloeien. Hiacint sloop hei trottoir af, dompelde zijn snoet in het frissclü nat en door eene natuurlijke aandrift waaraal hij geen weerstand kon bieden, baadde hij i: weldra zijn geheel lichaam in. Een ongeken welbehagen verkwikte zijne gekneusde ledei en, ofschoon hij maar een hond was, gevoeld* hij zich gelukkig dat hij leefde. Toen hij uit het water kwam, ging Hiacint die veel gevoel voor betamelijkheid had, in hei midden van het rijpad staan, ten einde niemait te bespatten, en schudde hij zijn natte baret. Eene aangename rilling kittelde zijn vleesel toen eene ruwe hand hem bij het vel van dei nek oppakte en hem met zijne vier pooten i de lucht liet spartelen. „Brigadier, riep de beul, terwijl hij den poeck in de armen van een politie-agent wierp, weel een hond zonder halsketen en muilband. DJ is de tweede sedert een maandbij den derde! krijgt ge uw ontslag. Landlooper, bromde de brigadier, terwijl hij zijn gevangene half verwurgde, gij zult dool mijne hand sterven; ik zal u leeren het gez te honen." Tot Hiacint's geluk kwam daar juist in straat een overdekte kar voorbijde agent rie:| den voerman Heidaar, Piet, neem eens dien landloope:| mede en laat hem ook den dans meedoen. Wees gerust, brigadier, antwoordde <J'I man lachend; ik heb daar een stuk of twintij die allen den luchtsprong zullen maken." Wordt vervolgd.) I I n <3 't Was op een Zond dierentuin in Den Haa pet opgezet. De dieri er zijn heel weinig bei Ik stond naar hen t wilde een apennootje nietiwerwetsche maniei en deed het nootje er van het hokeen aa die in het hok. Dat erg vergenoegd te zijn aan alle kanten. Toei beurde er iets verschri apennootje op dat in hij mijn Zondagsche pe zeggen wel eens: je niet. Dat was hier oc kijken dat die leelijk heelemaal verscheurde, hadden vreeselijke pn Ik moest zonder pet ik nog een standje heerlijke dag geweest, gelijk vergeten. Baron en Barom van ameronge geven kennis van een er bloemendag IIAAEII SLECHTS ÉÉN Te geven doo Directeur: J. A. Grootste succes van Holl. Schouwburg te Ams burgen te Haarlem, Baarn Schitterend gecostumeerde Kinder-Operette in te voeren door Jonge tot 16 jaar. Tafereelei lste Taf. Het vertre Oscar met zijn Jacht! De teleurstelling. 3de der IJsjonkvrouw. 4d< roeping van Koning Oi 5de Taf. De Kroning In het 3e r DANS DER SNEED uitgevoerd door eenige Schitterende Cosl ANDRÉ HELS Kapwerk van J01 Prijzen der plu Balcon en Stalles 1,5(1 Parterre ƒ1,Zijloge en Gaanderij 0,40 K de 12 jaar half geld. VAN Teleph. 15 Groote Houtstraat 2 TELEFOON

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 2