het noodig acht erbij te voegen, «tenzij gij in Nederland «gewoond hebt, is het onmogelijk te «elooven tot welk «uiterste menig nederlandsche vrouw haar zindelijkheids «passie voert. Het vormt haar eenigste zorg en belang- stelling in het leven." Waar de schrijfster de feestdagen behandelt vertelt zij o.a. «Een andere vacantiedag voor nederlandsche kinderen is de Luilak. Eigenlijk is het geen feest, daar Luilak lig-in-bed beteekent en ik ver onderstel, dat gij het met mij eens zult zijn, dat dit niet als een feest beschouwd kan worden. Eenige dagen van te voren verzamelen de jongens de doode en verdronken katten en honden en begraven deze. Op den Luilakdag worden deze afschuwelijke overblijfselen opgegraven, aan een touw gebonden, en hiermee hollen zij door de straten, een lied zingend op de langslapers. Iedereen tracht vroeg op te staan, want als de jongens een huis passeeren waarvan de luiken nog dicht zijn en de menschen niet werken, laten zij een dezer krengen op den stoep achter, om te laten zien, dat zij voorbij gekomen zijn. De politie stelt al het mogelijke in bet werk om de jongens dit spel te beletten, maar zon der gevolg, iedereen staat dus vóór den gewonen tijd op, en de jongens hebben na hun processie een ontbijt van heete, gekruide krentenbroodjes en groote koppen chocolade. O foei, Mrs. Jungman, you tell fibs, en helaas het on ware kind uwer fanthasie heeft een aantrekkelijk uiterlijk. De nederlandsche schrijver dien ik het liefst had, dat u bekend was, is een zekere Frederik van Eeden, die onder vele andere werken het mooiste kinderboek mag tellen dat ooit geschreven is. Het heet «De kleine Johannes" en tot nog toe is het nog niet in het Engelsch vertaald. Het verhaal handelt over een eenzaam jongetje, dat in een groot huis met zijn vader woont en dat, daar hij geen kameraadjes heeft, de dieren tot vriend heeft. Op zekeren dag maakt een geest hem erg klein en geeft hem de macht, de taal der vogels, beesten en insecten te verstaanhet verhaal behandelt de avonturen van kleinen Johannes met de bloemen, het gras en de konijnenholen. In het engelsch hebben wij een dergelijk boek niet, behalve «Peter Pan" en ik boop dat ik het op een goeden dag in het engelsch zal kunnen krijgen, opdat de engelsche kinderen ook het genoegen zullen smaken dat wonderlijke nieuwe land met den kleinen Johannes te bezoeken. Mouche. Rev. R. J. Campbell. M. A. Uit (le vreemde. «Welk een interessante oude man, en wat een vurig redenaar! Wat zal dat een opgewonden standje geweest zijn, toen hij jong was «My dear girl!" Mijn engelsche vrindin was sprakeloos, en vergat een oogen- blik dat ze midden in de drukke «traffic" van Halborn Viaduct stond, zoodat we een verontwaardigd Hello van een omni- busdriver opliepen. »'t Is jammer, dat we er niet aan ge dacht hebben een binocle mee te nemen, dan bad je bem beter kunnen opnemen, 't Is altijd zoo vol in de City Temple en we waren toch al niet vroeg, zoodat we achter in de queue kwamen te staan. An old man indeed! Why, ik ge loof dat hij even veertig is 1" Nu was het mijn beurt verstomd te staan, en ik betreurde nu ook het feit, dat we geen kijker bij ons hadden gehad, al vond ik het als nederlander een wonderlijk idee, een do- miné in de kerk te fixeeren. Wat ik voor de restes van jeugdige, opgewonden welsprekendheid had gehouden, was dus werkelijk het vurige enthousiasme van een frisch, jong gemoed Jeugd, frischheid en geestdrift ziedaar de drie ken merkende eigenschappen van ds. Campbell, den gevierden «minister" van den City Temple, een der Congregationalist1) kerken van Londen. Er zijn er, die hem «een echte dames- dominé" noemen, vanwege zijn wezenlijk opvallende ver schijning, waaraan hij den bijnaam van «the most beautiful man in London" te danken heeft: het prachtige, dikke sneeuw witte haar, dat in een weerbarstigen golf over het booge voorhoofd valt, het fijn besneden gelaat met de groote donkere kijkers, die wel vuur lijken uit te stralen, de slanke handen gebarend uit wijd openvallende zwarte toga mouwen, hoog op de preekstoel van een mooie, groote kerk i) Een der vele »ronconformist" kerken, wier belijdenis afwijkt van die der engelsche staatskerk, de »Anglican Church." bob bevestigd is. Het eerst kwam dit model slede met goed succes te Leysin uit (9 Maart 1903) en verder zijn er nog verscheidene overwinningen met dit model bob behaald. Toch is men vrij algemeen weer tot den ouden Davoser bob met de touwen-stuurinrichting, en de remmen aan de achterzijde van den bob, teruggekeerd. Hoe mooi ook de Roessinger bob in theorie lijkt, de praktijk bracht zeer veel fouten op den voorgrond Voornamelijk ligt Roesinger's fout hierin, dat men met zijn bob zeer slecht de bochten kan nemen, terwijl de davoser bob zich juistuitmuntenddaarvoor leent. De kracht, die men met een automobielstuur in de bocht kan zetten is niet bijzonder groot, terwijl men met de oude constructie in een wip het stuur in de bocht heeft omgegooid. En dan bleek, dat men teveel van den stuurman vergt, door hem ook als brakesman op te laten treden. Het sturen van een bob in volle vaart eischt zooveel tegenwoordigheid van geest en inspanning, dat het wel degelijk noodzakelijk is, dat een ander van de bemanning zich met de bediening der remmen belast. Te Davos ziet men dan ook bijna algemeen den hier beschreven bob met de touwen-stuurinrichting, en slechts sporadisch komt hier de Roessinger bob in wedstrijden uit. Daarentegen gebruikt men in Fransch-Zwitserland meer de Roessinger-constructie. Als bewijs, dat men zich hier te Davos veel moeite getroost, om de sportlui te trekken, kan het feit van den aanleg van een speciale baan vanaf den Schatzalp dienen. Op den ouden Schatzalpweg, den kantonnalen weg, was het onmogelijk voor groote bobs eene groote snelheid te berei ken, door de vele en scherpe bochten, waardoor men te veel gebruik moest maken van de remmen. De nieuwe baan, die in December 1907 geopend werd, en die de groote som van frcs. 100.000 gekost heeft, onderscheidt zich echter in dezen zin van de oude, dat er slechts twee groote bochten zijn en een 25 tal kleine, terwijl de weg veel breeder is. Even boven de boomgrens begint de baan, die zich door het Buoler bosch kronkelt en eindigt in het vol aandachtig luisterende menschen zeker, wèl is hij de man, om in het halt van dwepende bakvischjes een diepen indruk te maken, om nooit te vergeten, wiens foto een eereplaats geniet in menige jonge-meisjeskamer Ouderen mogen nu al glimlachen en misschien een héél klein beetje van een «poseur" vinden in zijn optreden en het veelvuldig propagandeeren zijner denkbeelden, óók door middel van zijn portret op Ansichtskaarten, niet geheel goedkeuren daar zijn we nu eenmaal voor in het buitenland, waar men omtrent dergelijke dingen eenigszins andere denkbeelden koestert dan in Holland, geheel koud laat ds. Campbell zeker weinigen zijner hoorders. Daarvan getuigen zijn diensten in den City Temple, die niet altijd even rustig verloopen, waar de bovenste galerijen als in een theater, soms door luide opmerkingen hun instemming of afkeuring van het gesprokene te kennen geven. Reginald John Campbell werd 29 Januari 1866 te Londen geboren, waar zijn vader predikant was van de Methodical Free Church. Zijn opvoeding genoot hij achtereenvolgens aan het Nottingham University College, en Christ Church College, Oxford, waar hij met lof promoveerde. Zijn eerste stand plaats was Brighton, waar hij bij de Union Church beroe pen werd, en in 1902 volgde hij Dr. Parker op als voor ganger in den City Temple, Londen. Al heel spoedig kwamen zijn buitengewone bekwaamheden aan den dag. Had hij te Brighton reeds eenige geschriften in het licht gegeven, voornamelijk preeken, in 1907 begon hij meer de algemeene aandacht op zich te vestigen door zijn denkbeelden aan gaande de z.g. Nieuwe Theologie. Deze denkbeelden heeft hij neergelegd in een drietal boekenThe New Theology, Chris tianity and Social Order en New Theology Sermons. Om een begrip te geven van de leer, die as. Campbell verkondigt, doen wij het beste eenige grepen te doen uit zijn eigen woorden aangaande de Nieuwe Theologie «De Nieuwe Theologie is 't Christendom, ontdaan van «zijn schadelijk dogmatische aanwas. Dat ze in staat is, een «beroep te doen zoowel op het geweten en het hart, als «op het verstand is bewezen door het feit, dat ze gepredikt «kan worden en dat de menschen er door bewogen worden «tot een reiner en edeler leven. Waar en wanneer de pre- diking van eenig ander soort van theologie er in slaagt «dit te doen, is het, omdat het de beginselen der Nieuwe «Theologie toepast, zonder het te weten. De naam doet er weinig toe, en misschien is het te betreuren, dat hij ooit «is gebruikt. De zaak zelve is zoo oud als het Christendom. «Het is dikwijls aangetoond door aanvallers der Nieuwe «Theologie, dat haar aanhangers het niet eens zijn over de «voorstelling er van. Zijn de aanhangers van andere theolo- «gieën het dan wel eens? Het is een bewezen feit van neen, «en het is ook een bewezen feit, dat ze alle een jammerlijke «mislukking zijn: de wereld houdt langzamerhand op, notitie «van ze te nemen en zij hebben zoo goed als geen invloed «op wetenschap of letterkunde, om niet te spreken van 't «maatschappelijke en politieke leven. Of de Nieuwe Theologie «iets anders te vertellen zal hebben, staat te bezien; er «zijn reeds eenige aanduidingen, die het goede doen ver- onderstellen. Het grootste deel der kerkgangers vindt het klaarblijke- «lijk moeilijk te begrijpen, dat het z.g orthodoxe Christendom «in werkelijkheid niets met het Christendom uitstaande heeft, «en toch lijdt het geen twijfel, dat de Kerk van Jesus oor- «spronkelijk niets afwist van een klaarmaken van menschen voor een hemel aan de andere zijde van het graf. In zoover «die Kerk dit thans poogt te doen, doet ze iets, waarvoor «geen plaats bestond in de apostolische leering. De Kerk «bestaat om te getuigen van het Koninkrijk Gods en nergens «anders voor. Als ze getrouw was aan den geest van haar Meester, zou ze geen vrede kunnen hebben met eene sociale «regeling, waarin de zwakken ten ondergaan en wreedheid «en verdrukking onvermijdelijk zijn. Zij moest niet bezig «zijn met het tegenwoordige maatschappelijke stelsel op te «lappen, maar het te vervangen door een beter. Het maat- schappelijke werk, dat op 't oogenblik door de Kerk ver «richt wordt, is zonder twijfel van groote waarde, in het «opvroolijken van het leven der armen en in het verleenen «van bijstand. Maar voor het grootste gedeelte gaat het «niet door tot den wortel der zaak; ons geheele industriëele «leven vandaag is gebaseerd op een beginsel, dat oorspron- «kelijk anti-christelijk is en de Kerk van Jesus behoorde «een open strijd te voeren tot het voorgoed verdwenen is «Co-operatie moet. concurrentie vervangen, broederschap «moet. individualisme vervangen, de zwakken (moreel en Englische Viertel. Ze heeft een lengte van 3400 Meter, is 31/., Meter breed en heeft een daling van 8.10°/0. Bij de finish is een tribune gebouwd. Algemeen wordt deze baan in sportkringen geroemd en verscheidene groote wedstrijden worden er 's winters gehouden, 's Zomers is de baan een prachtige wandeling. De baan wordt steeds op uitmuntende wijze onderhouden, en men ontziet moeite noch kosten om het de sportlui naar den zin te maken. We dienen hier vooral hulde te brengen aan onzen landgenoot den heer H. Menten uit den Haag, de vice-president der Davos Tobogganning Company, die alom in de Davoser sportwereld bekend is, en door wiens krachtige hulp en organisatie-ver- mogen reeds menige wedstrijd zoo uitmuntend geslaagd is. De gemiddelde snelheid der bobs bedraagt ongeveer 40 tot 50 K.M. per uur, op rechte en sterk hellende gedeelten wordt echter meermalen 70 K.M. en meer per uur bereikt. De bochten zijn natuurlijk de moeilijkste punten in het traject, waarin dan ook dikwijls de beslissing valt. Het medewerken van de geheele bemanning van den bob met den stuurman aan het hoofd wordt vooral op de juiste wijze in de bochten vereischt, en een goed getrainde bob is dan ook met al de finesses der baan op de hoogte. Training is voor een bobmanschap beslist noodzakelijk, en dat hiermede veel te bereiken valt, heeft dit seizoen de Queen of Hearts wel bewezen, door talrijke eerste prijzen te winnen. Verscheidene bochten zijn bijzonder bekend, om de daar in bijna geregeld plaats vindende buitelingen, zooals b.v. de Freeman-bocht op de Klosters Strasse (omdat Freeman, de bekende engelsche sportman, een paar maal zijn been in die bocht gebroken heeft). Het record van de Scbatzalp-bobbaan wordt gehouden door Torpedo II met 3 min. 50 sec., waarmede dus een snelheid van ruim 53 K.M. in het uur bereikt werd. En het record van de Klosters Strasse staat op naam van Vereina II met 4 min. 24 sec. Een sport, die veel gemeen heeft met het bobben, is het tobogganen of skeleton-fahren. De skeleton-fahrer ligt met «physiek) moeten de voorwerpen der teederste zorg zijn die «de gemeenschap kan toonenzelfzucht moet verdreven «worden door liefde. Dit is het geheele christelijke program, «niets minder dan dit geeft de meening van Jezus weer en REV. R J. CAMPBELL. «niets anders behoorde ooit in Zijn naam gepredikt te zijn «geworden." Hieruit blijkt dat wij in ds. Campbell te doen hebben met een vrijzinnig hervormd predikant. Dit nu is in Ne derland, waar het godsdienstig leven zich steeds ten volle heeft ontplooid in telkens nieuwe vertakkingen, een heel gewoon en volstrekt niet zoo'n bijzonder opmerkelijk ver schijnsel. Onze moderne predikanten mogen nu al niet gebed parallel denken met ds. Campbell, het liberalisme in k t algemeen is hier meer verspreid dan in Engeland, warr predikanten als ds. Campbell heel wat meer tegenwerking e i vijandschap hebben te verduren, en waar een leer als de zijne meer recht op het adjectief «nieuw" heeft dan bij oir Het liberalisme is evenwel niet de meest kenmerkende eigenschap van ds. Campbell's theologie. Hij is, wat wj in Nederland zouden kunnen noemen Christelijk-Socialistook alweer iets niet geheel nieuws in ons vaderland, waar wij een geheele serie geestverwanten ook onder dominees van ds. Campbell zouden kunnen opnoemen. Het organ, dat zich bereid heeft verklaard zijn denkbeelden te propa- geeren, is het weekblad The Christian Commonwealth. H t wordt geheel onafhankelijk van hem geredigeerd en hij hee t er ook geenerlei finaneieëel aandeel in, al vormen zijn naam zijn handelingen en gedachten er het hoofdthema van. Dit blad geeft ook iedere week de jongste preek van ds. Cami bell, in den City Temple gehouden, en wordt na den Don- derdagmiddagdienst aan den uitgang van het kerkgebouw te koop aangeboden. In den laatsten tijd heeft dit blad zich ook geleend tot het propaganda maken voor de z.g. Liberal Christian Leagu onder voorzitterschap van ds. Campbell. Deze bond, welken Campbell noemt: «een bond van vrijzinnig-'christelijke denk beelden en maatschappelijken dienst, welke ten doel heeft geestelijke kameraadschap, godsdienst-vrijheid en maatschap pelijke hervorming, is het, waarin zijn christelijk-soeïalis tische beginselen tot hun volle recht komen. Zij heeft oo buiten Londen reeds verscheidene afdeelingen, en schiji zich steeds uit te breiden, waartoe hare aanhangers, door middel van samenkomsten, hetzij in de open lucht, hetz j in vergaderzalen, krachtig medewerken. Voor ons is deze hond belangwekkend, omdat ze thai s ook in Nederland een tak heeft gekregen, onder den naam van Progressieve Bond, met het orgaan Eenheid, onder redac tie van J. Eigenhuis, H. J. van Ginkel en F. J. van Paasschen. Dit weekblad is eerst onlangs (9 Juni) opgericht en op dezelfde leest geschoeid als The Christian Commonwealth Omtrent het ontstaan, doel en streven van den progressieven bond geeft het nummer van 18 Juni eenige inlichtingen. «Practische Christenen spreken van het Koninkrijk Gods cp «aarde, socialisten van de socialistische toekomststaat, en de borst op het sleetje en stuurt met de voetenzijn schoenen zijn dan ook voorzien van ijzeren punten. De snelheden, die een skeleton bereikt zijn dikwijls ongelooflijk. Op de Cresta-run te Sint-Moritz heett men een snelheid van 90 K.M. per uur bereikt, ja zelfs werd op enkele gedeelten een snelheid waargenomen van 118 K.M. per uur! De be oefening van deze niet-gevaarlooze sport, kostte helaas, eenige jaren geleden, onzen landgenoot graaf van Bylandt op de genoemde Cresta-run het leven. Een skeleton-baan bestaat geheel uit ijs, d w z. een sneeuw- baan, waarover telkens water gesproeid wordt, waardoor die groote snelheden zich wel verklaren. En nu tot slot van ons artikel nog eenige mededeelingen omtrent het curiing-spel. Voor dit spel, dat bijna uitsluitend door Engelschen be oefend wordt, is in de nabijheid van de ijsbaan een speciale baan gereserveerd. Het spel wordt gespeeld op een glad gehouden ijsbaan, en is van schotschen oorsprong. De Engelschen voerden ook dit spel te Davos in. In het middelpunt van concentrische cirkels staat een paaltje en op 40 meter afstand werpen de spelers der tegenpartij platte schijven met een hand- vatsel, die ongeveer 15 tot 25 K G. wegen en naar het paaltje (doel) binnen den cirkel moet glijden. Is de snel heid van de schijf te gering, zoodat deze het doel niet be reikt, dan staan een paar andere spelers met lange bezems (aristocratische baanvegers kan men ze noemen) klaar, om de baan nog gladder te maken. En hiermede hebben we, naar ons beste weten, de meest hervorragende wintersporten behandeld. Davos-platz, Juni 1910. B. A. VAN RIETSCHOTEN. Rectificatie. ln ons eerste artikel over «Davos als Sportplaats" staat vermeld, dat Oscar Mathiessen in Jan. 1900 de 5000 metor gereden heeft in 8 min. 39Y5 sec., dus slechts l8/s sec. méér dan het record. Dit had moeten zijn 25/, sec.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 6