MET PENSION- EN WONINGGIDS en BOUWGROND Nieuwsblad voor b AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten a argang. ZATERDAG, 13 AUGUSTUS 1910 No 32. iark. irtenlust. Juin, Bentveld. i\ ers, serre, balcons, keuken tuin. Aanv. 1 Mei. Koopsc >t 4 H.A., te koop. Koop 13 kamers, van alk gemakt 0.— 'sjaars. ooten tuin, koopsom f 30.000. ners, dicht bij de tram. Aan- 0.Huurpr. f 700.'sjaars f 30000.—. f 30000.—. f 45000.-. u f 20000.—. )0 vierkante meter. Koopsom ide 8 kamers en alle gemakken, n f7000 aanvaarding direct. 's en Appartementen. Ier Pension grooten tuin, mooi gelegen, bevattende 8 kamers, keuken 000.per saison. met zeer grooten tuin, 7 ka- voorzien, vlak bij halte tram, lison. in mooi villapark gelegen, 9 serre, balcons, electr. licht en 400.per maand, grooten tuin, 7 kamers, ver- voorzien. Huurprijs f 1000. sltelijk te huur, bij het bosch Huurprijs f 600. per saison. ijl ingericht, in hoog gedeelte ide 7 kamers, keuken, kelder, •ijs f 1000.per jaar. s, enz., electr. licht en wa- Huurprijs f 725.per saison. rers enz., hooggelegen Huur- eeltelijk te huur. 6 kamers, lin. Huurp. f 600.persaisvn. gelegen, flinke ruime kamers station, ruime kamers en van lótel pension «Kennemerland," gelegen benedenafdeeling, 2 ikamer, keukm, kelder, closets iel en schuurbovenafdeeling, kamers, 1 slaapkamer, keuken, net prieel en schuur. Degehjl rinderen van iederen leeftijd, nde. Familieleven, vrije speel- itende 8 kamers, serre, balcons, achtertuin, electr. licht on verleg. Huurprijs f 1.000.— aan den Hoofdweg, tuin, aan den Hoofdweg, 8 00.per saison. vattende 8 kamers, keuken, eiding enz. Huurprijs f 100.— eltelijk te huur. Huurprijs uurprijs f 400.per seizotj rijs f 300.per maand. (Smit Kleine) Huurprijs vq •■t. iSEN. 3PEET. f 8000.Huurprijs f 400. een mooie villa gelegen aan sch, op 10 min. afstand var lijn NunspeetZwolle 2 en. Eleetrisch verlicht. Fo) iprijs f 8600.Huurprij;: RLEM. ir tuin; 10 kamers, modei kken voorzien, mooi gelegen iet station, koopsom f 9000 1 kamers, van alle gemakken i. Huurprijs f 2000.'sjaars. ile wegen in de Gemeente r en VELSEN. voorwaarden, rein a f150 per M2. an villa terrein 7000 Qj M. ligt voor belanghebbenden het woningbureau, waar alle verstrekt worden, [(drachten, welke niet in Het Bloemendoolseh Weekblad. i' 3 li I; Prijs per halfjaar f' 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.lö Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk Vjjverweg 7. II A Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Ged. Oude Gracht 65, Haarlem. Telefoon 141. qiteursreclit van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 1211 tot regeling van het auteursrecht. nummer behoort een bijvoegsel. nda. BLOEMENDAAL. 14 Augustus en volgende dagen. Hotel „Duin tal." Voortzetting der tentoonstelling van sohilde- n aquarellen van Hobbe Smith. (4 Augustus. Hotel „Duin en Daal". 122 uur: concert; 2j4J uur: matinée; 68 uur: diner- t; 8 uur: Avond-concert. 4 Augustus. Hotel „H ar t enl u st." 2£ uur: Middag- t; 8 uur: Avond-concert. Te geven door het Neder- h Dames-Ensemble, dirigente Helena Engelen. A gsl7 Augustus, 8 uur. Hotel „Duin en Daal". aal dramatische soirée te geven door Albert Vogel, lavierbegeleiding van mej. Hermine den Hollander. HAARLEM. 14 Augustus. Museum van Kunstnijverheid. Toegang <os. 14 Augustus, 8 uur. Brongebouw. Concert nsch Muziekkorps. geopend: 7—10 uur 's morgens en 35 uur ds. Drinkhal Staalbad Haarlem, adinriohting Badhuisstraat. .vem- en Badinrichting aan de Houtvaart. 17 Augustus, 8 uur. Groote Kerk. Concert ienen en Louis Robert. Dot dag 18 Augustus, 8 uur. Brongebouw. Concert isch Muziekkorps. SPORTTENTOONSTELLING. 7i i. ,0 Augustus, 2 uur. Feestelijke opening der ten- rilling en van den Japanschen tuin. Matinée door het orkest van Kriens. 8 uur. geopend: vanaf v.m. 10 uur. 's Middags Matinée. ds Concert. ZANDVOORT. 13 en Zondag 14 Augustus, 8'/, uur. 01 y ra pia- e. Operette ensemble van het Rembrandt-Theater nsterdam- De Graaf van Luxemburg. Operette. n: sterdam en Haarlem vóór 100 jaar. ;e maand was bet honderd jaar geleden, dat Neder- sid een zelfstandige staat te zijn en ingelijfd werd jk, volgens keizerlijk besluit van keizer Napoleon I, rdigd 9 Juli 1810, in zijn paleis te Rambouillet, waarvan artikel luidde: «Holland is met het keizerrijk en het tweedeDe stad Amsterdam zal zijn de d van het keizerrijk". )en de toestand werd in steden als Amsterdam en e.a. staat in gedenkschriften van hen, welken den tijd hebben meegemaakt, met zwarte kool ge- Wat Amsterdam aangaat, schrijft C. v. d. Vijver tig jaar later, nadat hij gewezen heeft op al de '.itge ivorei-i lorde Hoi if aavb Iransc toeker rniii! bepalingen door Napoleon gemaaktMen wist vooreerst genoeg. De regeering was voor 's hands opgedragen aan Le Brun, hertog van Plaisance, in boedanigheid van alge meen Stedehouder". De hertog deed zijn intocht te Amster dam met een stoet van oorlogslieden en nam bezit van het Paleis op den Dam, doch hij bleef er niet lang, omdat Napoleon te kennen gaf, dat een stedehouder niet in een keizer lijk paleis kon resideeren. De staatsschuld werd op een derde gebracht (ge-tierceerd) van de koloniale waren moesten de bezitters vijftig procent opbrengen, en met het begin van 1811 zou de fransche huishoudelijke inrichting worden ingevoerd. Een tweede hoofd-ambtenaar, Dévilliers-Duterrage, kwam, onder den naam van directeur-generaal der Politie van Hol land, zich op de Oude Turfmarkt, tegenover de Munt, vestigen. Hij was de spil, waarom alles draaide. Drieste ge slepenheid, fransche kunstenarij, listig bedrog en middelen van gezag brachten hem spoedig op den weg om de Amster dammers van klein tot groot te leeren kennen, om in hunne bijeenkomsten in te dringen, hunne gangen te bespieden, hunne gesprekken af te luisteren. Belemmering in alles, wat tot hiertoe den handel, hoe gering dan ook, had gaande ge houden, was aan de orde van den dag. Geen beurtschip, geen jol, geen jaagschuit, geen vrachtwagen kon Amsterdam ge naken, dan na te zijn onderzocht, of er ook verbodene goederen in waren. Het geheele land was door fransche wachtschepen van de zee afgelnedon. De visscher die 's morgens was uitgezeild, moest onder de kust blijven en 's avonds weder aan strand zijn. De kusten wemelden van fransche douanen. De fransche politie binnen Amsterdam was niet minder streng. Drankwinkels, koffiehuizen en andere inrichtingen, waar gelagen werden gezet, zelfs sociëteiten, moesten 's nachts met klokslag van twaalven zijn ontruimd en gesloten worden. Niemand mocht een gezelschap van twintig personen en daarboven in zijn huis noodigen, of een logé hebben, zonder voorkennis en toestemming der politie. De aloude nachtwacht met haar waarschuwing: «Bewaar je vuur en kaarsje wel!" was ont bonden en vervangen door een fransche politiewacht in af- deelingen, waarover een hoofddirectie het oppertoezicht hield. Wie na elf uur gerucht of geschreeuw op straat maakten, of zingende langs den weg gingen, werden opgepakt, om in een politiekamer te overnachten. Elke vrouw; omtrent dien tijd alleen op straat gaande, stelde zich bloot van in hechtenis te worden genomen. Maar ook elke man, die, of elk gezelschap, dat, na elf uur op straat was, stond bloot voor eene aanhouding door de politiewacht. Men moest ten minste de vragen: «Wie men was? Van waar men kwam en waar heen men ging beantwoorden, en zich zeer ge_ wagens en zijn arrondissement van een paspoort, aan alle reizigers lijdelijk gedragen, ingeval de wacht mocht goed vinden één of meer personen naar huis te vergezellen. Niemand mocht door trekschuiten, veerschepen, bolder- andere middelen van vervoer het gebied van verlaten, zonder in het bezit te zijn. Daartoe gaf Devilliers Duterrage kennis «zich van de hun benoodigde papieren te voorzien ten einde hunne rust te verzekeren en zich op de eerste aanvrage te kunnen herkennen"; terwijl zij zich alhier binnen 24 uur, ter generale directie, op de Oude Turfmarkt, moesten vervoegen ten einde aldaar hun pas poort te laten »viséren« of een «permis de séjour» (ver gunning om in de stad te mogen verblijven) te bekomen,» Dus zoo ongeveer als thans nog in Rusland. Het bevel, betreffende het aangeven der koloniale waren (zelfs medicinale drogerijen daaronder begrepen) waarvan 50 ten 100 moest worden opgebracht, werd op den bepaalden dag streng gehandhaafd. De prijs van de koffie steeg van 60 cent tot 3 gulden het pond; 1 pond stroop kostte weldra 1 gulden, 1 pond suiker 1 Rijksdaalder; 1 pond van de minste soort thee 3 gulden, en de verdere waren naar evenredigheid. Een later decreet van keizer Napoleon I, dat al de Engelscnen goederen opgehaald en ten vure gedoemd moesten worden», werd niet minder streng nageleefd. De winkeliers en magazijnhouders brachten hunne Engelsche goederen ter bepaalder plaatse, die dan aan den overkant van het Y, aan den Paardenboek, onder toezicht van Fransche ambtenaren, werden vernield en verbrand. Hiermede gingen gepaard rooverijen van allerlei aard. Zoowel uit Amsterdam als elders werden belangrijke staats stukken, kostbare schilderijen en andere voorwerpen van groote en historische waarde, naar Parijs gevoerd. Doch dat alles was niets meer dan de voorproef van wat zoude volgen. Zoodra het jaar 1811 was aangebroken, vertoonde zich het geweld in volle naaktheid. Daartoe werd «De Celles", onder den titel vanPrefect van het Departement der Zuiderzee" naar Amsterdam gezonden, die zijn intrek nam in een der grootste huizen in de Doelenstraat, en een weinig verder zijne bureaux vestigde, alwaar tot aan zijn vlucht uit Amsterdam de «Prefecture" is gebleven. Toen het in 1813 «Oranje boven!" werd, vluchtte hij inderhaast uit den kelder, waar bij zich verborgen hield, in een schuitje dat achter zijn huis aan den Amstel lag. Precies als Gys- brecht van Aemstel verhaalt, hoe hij uit het klooster vluchtte. In dit huis het huis, waar De Celles woonde is, thans de oudeboek-, en kunsthandel van Pred. Muller en Co. Over den Prefect de Celles, vurig gehaat in Amsterdam, oordeelde A. J. Lastdrager, schrijver van: Gedenkstuk der FEUILLETON. .Nog bond" de hti Ivoor inureii pest Japan in het Brongebouw, ikele dagen en het japansche feest kan, als waardige -it der Sporttentoonstelling, beginnen. Reeds staan f'S en is de verfkwast bijna aan het einde van zijn itastisch verrijzen de beelden en figuren uit het velen nog onbekende land van den Mikado op schuttingen; doen de japansche letterteekens hun te Wal. Hee foto's, tempe word i bede'. wandelaar te verschalken door hem vol verbijstering staren op hun wonderbaarlijke hiërogliefen-karakters, ten we eigenlijk van den japanschen bouwstijl? nig. De meesten onzer hebben, dank zij plaatjes, d., zoo'n flauw begrip er van dat de daken der en villa's (als dit woord tenminste mag gebezigd ireed uit loopen en de meeste met pannen of koper jn. Verder dat de woonhuizen bijna alle slechts eping hebben en dat de daken rood en de muren Ik geloof niet dat er veel meer van gezegd kan 't Is daarom des te aardiger, dunkt me, dat we er as zoo van nabij kennis mee kunnen maken, want ipansche woningen die in het schoone en voor dit geknipte park van het Brongebouw geplaatst zijn, e verdienste zoo natuurgetrouw mogelijk te zijn iag'-l.i, ,t. ~r hiervan komt in hoofdzaak toe aan den heer Bennecke, den artist van Oud-Haarlem. Wie herinnert ach ii;of zjjn prettigen, jovialen krullebol en de immer lacnenc: eerlijke oogen waarmede deze jonge kunstenaar de ineiisi hen en dingen beschouwt als door een blijmoedigen psychologische onbezorgdheid wat aangaat de alle- Baag.. io gebeurtenissen in ons tranendal? Hij ziet niets, W!- ni anders zien dan den schoonen kant der dingen oeit zich geestelijk alleen door immer weer jan nieuwe kunst te scheppen, een kunst ongetwijfeld e' >"'g n.eden lager staande dan die van een Hobbe Smith >f' 1; - ostein, maar die toch kunst blijft en, gedragen door )en ioreidelde fantasie, aan duizenden bekoring schenkt en voor velen even groot en bekoorlijk is als de kunst zijner fijner bewerktuigde, uitverkoren broederen. Het was geen lichte taak, hem ditmaal op de schouders gelegd. Japan-nabootsing, drommels, 't was een krabben achter de ooren waard. Hij kon er zich niet van afmaken door slechts een gebogen dak op vier muren te plaatsen en dan maar wat japansche figuren, wat dito bloemen en onmogelijke vogels er op te kladderen. Lang niet. Het echte, het intiem-karakteristieke, juist dat wat de mensehen bij intuïtie doet gevoelen geen boerenbedrog voor oogen te hebben, wilde hij geven. Ook zijn goede naam, zijn eerlijke naam als kunstenaar, als waardig leerling van onzen grooten Jan Maandag, was er mede gemoeid en dit is toch geen kleinigheid waarmee te sollen valt. Dus ging hij niet dan na rijp beraad op de zaak in, bestudeeide al wat in deze materie op Japan betrekking had, vervaardigde schet sen, vernietigde ze weder, maakte betere, onderwierp deze aan het oordeel van bevoegden en eindelijk, voldoende onderlegd, toog hij aan 't werk en wierp zich met de horst op zijn nieuwe taak. Of hij geslaagd is zullen we spoedig kunnen heoordeelen. Zooals het zich op dit oogenblik laat aanzien, durf ik te beweren dat dit niet alleen het geval is, maar dat hij zich zelf overtroffen heeft. Echter, men bedenke dit wel, alles beschouwd uit een decoratief oogpunt. Het is, natuurlijk, tooneelwerk. Men stampt maar zoo niet een japausch dorpje uit den grond, gelijk de toovergodin een gouden koets uit een meloen. Daarvoor ontbreken de meest noodige factoren. Doch als nabootsing, als imitatie van den japanschen huizen bouw, zelfs met een hun passende omgeving van groen, bloemen en bamboe-gedoe, kan zijn arbeid als bij uitstek gelukt heeten. Mag dus aan dit werk van Bennecke het leerzame niet ont kend worden, (tusschen haakjes, het biedt een schoone gelegen heid voor keeren onderwijzers om de geografische en ethnologi- sche kennis hunner leerlingen omtrent Japan eens wat aan te dikken, door bijv. met hun klas hier een bezoek te brengen) ook de gelegenheid om zich op een, zij het dan europeesche, wijze te ontspannen, zal niet ontbreken. Echter zijn de plannen hieromtrent nog in diverse stadia van afwikkeling en kan ik er bijgevolg niet veel over mededeelen. Alleen dit, dat eiken avond een concert gegeven zal worden door een groot orkest, 't zij Kriens, de Harmonie of Rap en dat gezorgd is voor een degelijke dames-kapel, die zich beijveren zal des middags de stemming er in te brengen en te houden. De ingang wordt eenigszins mystiek. Dank zij de onuit puttelijke fantasie en humor der japanners, hoewel het laatste ons westerlingen wellicht wat argeloos-naïef toe schijnt, heeft de heer Bennecke hier een uitmuntende ge legenheid gehad met zijn gaven te kunnen woekeren, die hij dan ook niet ongebruikt liet. Aangezien dit echter, geloof ik, min of meer een verrassing moet blijven, zal ik met deze simpele medededeeling volstaan en hoop hiermede alleenlijk, enkeier nieuwsgierigheid wat te hebben opgewekt. Er komt ook een theehuis, 't Spreekt trouwens van zelf niet waar, dat zoo iets niet ontbreekt. Wat is zoo'n ding eigenlijk? Een gelegenheid waar in dit zonderlinge land der zonen van de zon een gedeelte van het menschdom de geurigste thee der theeën slurpt uit kleine kopjes en waar men bediend wordt door wezentjes, die, wanneer zij aan de te stellen eischen voldoen, als 't ware uit een japansch kamerschut dienen gesneden te zijn. Meer weet ik er niet van als alleen nog, dat deze geisha's genoemd worden, veelal onuitsprekelijke namen hebben en dat ze het europeesch geld der passagierende zee- en andere officieren niet ver smaden. Wie er echter meer van wil weten, kan zich vervoegen bij den heer Sidney Jones, die langs muzikalen weg een nadere studie dier dochteren Japan, in het hijzonder van eene, luisterende naar den naam O Mimosa San, heeft gemaakt. Verder zult ge u als westerling alleraardigst kunnen vermeien in een Tempel, 't Is echter geen heusche. 't Is niet een zoodanige waar de bonzen hun eentonige tam boerijnen bespelen en hun bidmachines voor geld laten draaien. Noch eeDe waar ge de belijders van den godsdienst van Confusius zich in drommen ziet verdringen of waarin priesters van Boeddha hun vrome overpeinzingen ongestoord verrichten

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 1