MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad 0 voor B B AERDENHOUT - BLOEMENDAAL OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten 0 4,. jaargang. ZATERDAG, 27 AUGUSTUS 1910 No 34 ..v - *V Ms, x. lemendaal. is er nog een bergplaats voor' r het schoonmaken der wagens, een stuk open grond, alwaar Bn dienstig voor 5000 liter, i zinken dak en ijzeren deuren, n roosters voor het doen weg- aak een stock Michelin hf ,ten en uitsluitend Delauna *1 Bvert. ;aaltje van groote prestatie een Germain bijgewoond. De zijn Germain 14/18 P.K. op kon oprijden, een bewering mobilist te Bloemendaal geen zal ik 't u bewijzen", zei de et vier personen bezet, reed in flinke vaart op de prise cbting te Bloemendaal in een firma Beekman zich de ge ilen in ons land. De Auto an zooveel mogelijk geregeld zn, waar zoogenaamde auto- elden, ter waarschuwing van mijde zooveel mogelijk die ru hier opnemen. 15 K.M. De autoval strekt vingsbord tot aan de eerste e te deelen, dat men te Delft ram stil staat, ook stil moet et mag passeeren. ijn, die stapvoets doorreden, tan en zij reeds bij bet laatste n of tegen dergeljjke arbitraire wgen zal zijn, want de Wet ntebesturen wel een minimum a vaststellen, maar niet van niet van 0 K.M., of stilstand, utomobilisten in overweging en den weg om die plaats en Nijmegen), max. snelheid Beruchte autoval. In een im 70 automobilisten bekeurd 1. aarlem van K.M paal 6.4 tot Ie Haarlemsche en Bloemeu- r reeds bekeurd. Wordt vervolgd voor den een, al de last en ander, is dat rechtvaardig? oop, terwijl hij den haard op- de grooten willen dat men ooals zij ons behandelen Als handen had zou ik niet hard eren zijn. Maar die rijkaards gevoel 1" derde de menschlievendheid uid, daarin herkende hij den loem. Plotseling viel het oog op den poedel dien hij reeds sloeg zich voor het voorhoofd, lij tot zijne dochter, daar valt we schik van zullen hebben; 'eg." vuurhaard bevond zich een t een geraamte van ijzerdraad es bestond. een steel door, deed het rond- het in gemeenschap met den daasbalg. Toeg Nagelbloem, spijkermakerswiel dat mijn als hij op de wijze van zijn het te doen draaien hebben ongen noodig die niet veel gezicht tegen het werk trekt; iden." kte desmid den onschuldigen hem in de ijzeren kooi en en stoot aan de machine, dat kracht moest spartelen om loten te komen en daardoor liet ronddraaien, hem geen kwaad," riep Nagel- Wordt vervolgd.) Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer fO.10 Ad vertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk Vijverweg 7 te Bloemendaal. II n Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende. Ged. Oude Gracht 63, Haarlem. Telefoon 141. let auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. £ij dit nummer behoort een bijvoegsel. Agenda. BLOEMENDAAL. Zondag 28 Augustus en volgende dagen. Hotel „Duin n Daal." Voortzetting der tentoonstelling van schilde- n en aquarellen van Hobbe Smith, nd tg 28 Augustus. Hotel „Duin en Daal". 122 uur: lunch-concert; 214è uur: matinée; 68 uur: diner- concert; 8 uur: Avond-concert. V/oensdag 31 Augustus. Verjaardag van H. M. de Koningin. HAARLEM. ondag 28 Augustus. Museum van Kunstnijverheid. Toegang kosteloos. I Dagelijks geopend: 710 uur 's morgens en 3—5 uur vonds. Drinkhal Staalbad Haarlem. Idem: Badinrichting Badhuisstraat. Idem: Zwem- en Badinrichting aan de Houtvaart, i Woensdag 31 Augustus. Feestelijkheden ter gelegenheid viia den verjaardag van H.M. de Koningin. SPORTTENTOONSTELLING. Dagelijks geopend van 115 en van 7114 uur. terdag, 8 uur. Rol schaatsen rij den en bal-champêtre. Eerste ptreden van Mr. Cocadorus. Zondag, 2 uur. Matinée Dames-kapel met medewerking van li dubbel gemengd kwartet H.P. 8 uur. Concert Kriens 1 nes-kapel met het dubbel gemengd kwartet H.P. tandag, 8 uur. Concert staf 10e. Optreden van Mr. Cocadorus. nsdag, 8 uur. Concert Kriens. oensdag, 2 uur. Groot kinderfeest met bloemencorso. 8 uur. Concert staf 10e. Groote japansche verlich ting met afsteken bengaalsch vuur. Bal-champêtre. Op ticien van Mr. Cocadorus. Donderdag, 8 uur. Concert staf 10e. Optreden van Mr. Coca dorus. Bal-champêtre. Vrijdag, 8 uur. Concert Kriens. Bal-champêtre en rolschaat- senrijden. Materdag, 8| uur. Concert Harmonie. Bal-champêtre. I-I'ken dag dames-kapel. Tot en met Woensdag iapansche acrobaten. ZANDVOORT. Zaterdag 27 Augustus, 8 uur. Olympia Palace. Op '"'up run Zegen. Spel van de zee, door H. Heijermans Jr. Zondag 28 Augustus, 8'/4 uur. Operette-en Vaudevillegezel- -i'inip van mevr E. PoonsVan Biene. De verloopig aangenomen Verorde- üieejltebestuur. ning op de heffing van retributiegeld voor het genot van door het Gemeente- D'-'uur van Bloemendaal verstrekte diensten voor de toe lating van leerlingen uit die Gemeente op een der Hoogere Burgerscholen of op de Meisjesschool voor Middelbaar Onderwijs met 5-jarigen cnrsus te Haarlem, luidt als volgt: Art. 1, Er zal ter tegemoetkoming in de door de gemeente Bloemendaal te betalen sommen tengevolge van de met de gemeente Haarlem getroffen regeling betrelfende de toelating van kinderen uit de gemeente Bloemendaal op een der Hoogere Burgerscholen of op de Meisjesschool voor Middelbaar Onder wijs met 5-jarigen cursus te Haarlem een retributiegeld geheven worden. Dit retributiegeld is verschuldigd door de ouders of voogden der op bovengenoemde scholen toegelaten leerlingen uit de gemeente Bloemendaal of, bij meerderjarigheid, door die leerlingen zeiven, of zoo de ouders of voogden der minder jarige leerlingen niet in de gemeente Bloemendaal hun hoofdverblijf hebben, door het hootd van het gezin waarbij zij inwonen. Art. 2. Het retributiegeld wordt berekend als volgt: a. voor minderjarige leerlingen, onverschillig of hun ouders of een van beiden in de gemeente Bloemendaal hun hoofd verblijf, in den zin van artikel 245 der Gemeentewet, hebben, naar het inkomen, dat hunne ouders geacht worden, te bezitten l>. voor ouderlooze en meerderjarige leerlingen, die zeiven in de gemeente Bloemendaal hun hoofdverblijf, in den zin van artikel 245 der Gemeentewet, hebben, naar het inkomen, dat ze geacht worden te bezitten. Art. 3. Het inkomer, waarnaar het retributiegeld wordt berekend, wordt geacht gelijk te zijn aan dat, hetwelk tot grondslag dient voor den aanslag in den Hoofdelijken Omslag. Art. 4. Het retributiegeld; per leerling er per jaar ver schuldigd ƒ30.wanneer het inkomen naar hetwelk het retributiegeld wordt berekend, niet hooger is dan 2000. erder bedraagt het retributiegeld per leerling en per jaar bij het inkomen van a. boven f 2000.— tot en met f 3000.— f 40.— b. 3000.— 4000.— 3> 50.— c. 4000.— 5000.— 60.— d. 7> 5000.— 6000.— 70.— e. 6000.— 7000.— 80.— f. 7000.— 8000.— 90.— Art. 5. Wanneer meer dan één kind van dezelfde in leven zijnde ouders, hetzij dezelfde school hetzij verschil lende der in deze verordening genoemde scholen tegelijker tijd bezoeken, wordt op daartoe aan Burgemeester en Wet houders gedaan verzoek voor elk kind de volgende aftrek toegestaan a. bij een inkomen van minder dan f' 2000.een aftrek van 20 °/0. b. bij een inkomen van f 2000.tot f 9000.een aftrek van 10 °/0. A lit. 6. Terugbetaling geschiedt slechts als de gemeente Haarlem aan de gemeente Bloemendaal terugbetaling heeft gedaan ingevolge het bepaalde in de verordening tot heffing van schoolgeld op a. de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus b. de Hoogere Burgerschool met 2-jarigen cursusen daaraan verbonden Handelsschool met..2-jarigen cursus; en c. de Meisjesschool voor Middelbaar Onderwijs met 5- jarigen cursus. Art. 7. Het heffingsjaar loopt van 1 September tot 31 Augustus. Art. 8. Deze verordening kan worden aangehaald onder den naam van Verordening op de heffing van retributiegeld." Art. 9. Deze verordening treedt in werking op 1 Sep tember 1910. Het Wapen van Bloemendaal. Reeds de eerste bewoners van ons land voerden in den strijd verschillende onderscheidingsteekens. Ze bestonden in ruw geschilderde figuren op de schildenook kennen we de adelaars der romeinsche legioenen. Zijn dit de eerst bekende feiten uit de wapenkunde, voor het ontstaan der gemeentewapens moeten we terug tot de middeleeuwen. Onze lezers weten, dat toen 't groot-grondbezit in handen was van Edelen of Heeren, die op kasteelen woonden. Deze edelen alleen hadden vroeger 't recht een stam wapen te voeren. Dit werd op de poort van 't kasteel uitgehouwen, 't Prijkte ook op de wanden en schoorsteenen der zalen en werd geborduurd of geschilderd op hun schilden, banieren en wapenrokken, terwijl de onderhoorigen kleederen droegen in de kleuren van 't wapen van hun heer. Wapens vinden we op kerkramen, praalgraven, rijtuigen van adellijke personen, enz. Waren ze in den beginne heel eenvoudig, in verloop van tijd werden ze omslachtig. Hoeveel figuren er ook op voor kwamen, men mocht er slechts twee metalen en vier kleuren voor gebruiken. Die metalen waren goud en zilver. Om zilver voor te stellen werd 't veld blank gelaten, om voor te stellen dat 't veld goud werd, werden op steen kleine puntjes uitgehouwen. De kleuren waren: blauw, cf liever met zinspeling op de kleur van 't luchtgewelf lazuur; rood, dat naar de kleur van den muil of bek der dieren keel heette groen of sinopel. Hierbij zinspeelde men op de stad Synope in Klein-Azië, waar men oudtijds die kleur bereidde zwart of sabel. Dit heet zoo naar 't donkere bont van 't sabeldier. Lazuur wordt aangeduidt door horizontale, keel door loodrechte, sinopel door schuinsche en sabel door gekruiste lijnen. De oppervlakte van het wapenschild werd het veld genoemd. Als regel gold, dat wanneer het veld een metaal was, de figuur een kleur moest hebben en omgekeerd, b.v. goud met een figuur van keel of een zilveren figuur op een veld van lazuur. Dikwijls droeg 't veld geen figuren en onderscheidden de wapenen zich daardoor, dat zij in twee vakken waren ver deeld b.v. 't wapen van Utrecht, dan was 't eene van metaal, 't andere droeg een kleur. Ter weerszijden van 't schild werden soms afbeeldingen van menschen, dieren of gedrochten geplaatst, die het vast hielden en daarom tenants of supports heeten. Dan plaatste men er veelal een helm of kroon op. Een koning b.v. had er een koningskroon, een hertog een met opstaande bladeren of fleurons er op. Geestelijke heeren voerden er een pauselijke kroon, kardinaalshoed of mijter op naar gelang der waardigheid. Doorgaans namen de jongste zonen uit een Huis 't vaderlijk wapen eenigszins gewijzigd aan door bijvoeging van figuren, verandering in kleur of metaal. De Graaf van Holland had b.v. een liebaart (leeuw van keel) met lazuren klauwen op een gouden veld. Als jonger zoon van 't Hollandsche Huis voerde Brederode denzelfden leeuw met getanden lazuren dwarsbalk. Hieruit blijkt, dat men doorgaans alleen aan het wapen kan zien welke families verwant waren. Meermalen gebeurde 't dat een vorst of edelman ter onderscheiding van andere leden uit 't zelfde geslacht 't wapen van zijn moeder of die van zijn vorstendommen of heerlijk heden in zijn schild opnam. Zoo ontstonden de kwartieren. Het kon evenwel voorkomen, dat iemand een wapen voerdJ, dat hem niet toekwam. Daartoe waren aan alle hoven Wapenkoningen. Deze staatsbeambten plaatsten bij tour- nooien en plechtige gelegenheden als intochten, huldigingen enz. de gasten en bezoekers naar rang en waardigheid en wezen hen, die niet van zuiveren adel waren, af. Hier wijzen we even op 't ontstaan der steden in den Graventijd, 't onafhankelijker worden van het platteland van zijn Heeren of Edelen en 't opkomen der gemeenten. Vaak omvatte zoo'n gemeente 't gebied van een Heerlijkheid (grondgebied van een Heer). De steden ontvingen dikwijls voor diensten aan den vorst bewezen een wapen, soms rnet een kroon of ander sieraad. Zoo ontving Amsterdam van keizer Maximiliaan van Oosten rijk den keizerskroon. Wat Bloemendaal betreft, 't ontving zijn wapen in 't be gin der 17e eeuw. De heerlijke rechten over deze gemeente waren toen in 't bezit van zekeren Van der Meer. In dien tijd was er te Haarlem een brouwer van dien naam burge meester van die stad. De gemeente Bloemendaal nam 't wapen van zijn heer aan. Zooals onze lezers in het hoofd van ons blad zullen zien is 't veld lazuur. Daarop zijn geplaatst drie dokke- bladeren, die «twee en een" staan. Dat rechts boven is keel, links boven sinopel en onder zilver. Over den oorsprong kunnen we niets met zekerheid zeggtn. De blauwe kleur doelt waarschijnlijk op den naam Meer en geeft de water kleur bij helderblauvven hemel aan. In de wapenkunde heet 't blad van 't groot hoefblad een plant, die op de paardebloem gelijkt dolckeblad. Die bladeren worden ook wel eens meerbladereu genoemd. Misschien was dit de beweegreden deze bladeren in dit wapen op te nemen. Men schrijft ons uit Overveen Plaatselijk Pluvius, die ons dezen zomer leelijk Nieuws. parten heeft gespeeld, is Woensdag avond nog eens echt 1910sch voorden dag gekomen, iets, wat wij, door ons geduldig in zijn nuk kige, al te groote goedgeefschheid te schikken, toch aller minst verdiend hadden. Na een groot gedeelte van den Woensdagmiddag al ge dreigd té hebben, begon hij omstreeks half 7 zijn volgegaarde bakken over 't aardrijk leeg te storten, 't Daaronder ressor- teerende Overveen kreeg daar zeker z'n portie wel van, tenminste na enkele oogenblikken bandjirde 't water in vuil- gi ijzen stroom den Tetterodeweg af, om zich aan 't eind daarvan, bij het meterhuisje der haarlemsche waterleiding te verzamelen, hetgeen ten gevolge had, dat dit gedeelte van den Bloemendaalscheweg al heel gauw een vermaard geworden Oeintuurbaanachtig aanzien kreeg, daarin geholpen door de rioolroosters, die door het aangespoelde zand en vuil verstopt waren geraakt. In allerijl werden de vloed plankjes, die in geen jaren meer dienst hadden gedaan en ergens in een vergeten hoekje op zolder lagen, door de bewoners der met overstrooming bedreigde perceelen op gezocht, maar vóór dat deze, de vloedplankjes wel te ver staan, opgescharreld waren, had het water zich reeds in enkele huizen gedrongen. Toen evenwel door eenige dei- omwonenden de rioolroosters van het vuil bevrijd waren, begon het water snel af te loopen, om na korten tijd ge heel verdwenen te zijn, slechts door achtergebleven slik en vuil de plaats aanwijzende, waar het op zijn kortstondigen veroveringstocht heerschappij had gevoerd. Pruttelende betweters, die er natuurlijk altijd zijn, murmureerden over 'f, geringe inzwelgingsvermogen der daar liggende riolen, maar zij, die het zaakje meer iakoniek opvatten, vonden het buitje nog eens echt «goed voor 't stof", terwijl een van hen 't gevalletje in dezen komkommerachtigsteu aller komkommertijden misschien nog wel de moeite waard vond om er iets van te maken «voor de krant". Intussehen was het voor hen, die later met bezem en dweil aan 't werk konden, om hun huis van het modderwater te bevrijden, toch een minder prettig intermezzo. Bij wijze van KoninginDedag-tractatie zullen de beide hoogste klassen der openbare lagere school te Overveen de volgende week, 1 September, een schoolreisje maken. Door het hoofd der school is hiervoor een programma samen gesteld, waarop voorkomen bezoeken aan Artis en Zaandam Wij zijn echter benieuwd, wie hierbij, behalve 't hoofd der school, zullen optreden als geleiders, want tot dusver heeft de vereeniging «Konninginnedag", waarvan het uitgaat, zich nog niet verzekerd van den steun van het personeel dier school. Wijlen de heer W. P. "an Wickevoort Crommelin, die zich bij zijn leven aan Bloemendaal verbonden gevoelde, heeft onze kerkelijke gemeente bedacht. Onze kerkvoogdij ontvangt uit zjjne nalatenschap vijfduizend, onze diakonie tweeduizend gulden. (De Kerkbode). Uit het politie-rapport. Processen-verbaal zijn opgemaakt wegens: open bare dronkenschap; het loopen over verboden gronden; het rijden over de voetpaden; het rijden zonder licht; rijden met een rijwiel hetwelk niet van een bel was voorzit n; wegen

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 1