Eljiiiii' j- fjcCv rr [(j|. jjuiy Mt.irÜLj •--wsacöfcfcfix ••M:-.SR-.H VA v W'.V.ST Bsa B-)T|| XClttym-W- TK-TAAm-EM W V 1 Plaquet gegraveerd door den lieer Willem F. Andrea, Gaelstraat 43, Haarlem, (voorzijde). Plaquet gegraveerd door den heer Willem F. Andréa, Gaelstraat 43, Haarlem, (achterzijde). stevige turn werktuigen van Keunen, benevens al het andere door rijn verscheidenheid haast niet te noemen u voldoende bezig gehouden en verlangt de geest naar afwisseling, dan het terras maar af en in Japan andere verstrooing gezocht, waar het romantische, gedempte lampionlieht als een zachte bekoring over u komt. Ja, het is er werkelijk gezellig. Silhouetten Guy Freund. De reeds genoemde schaarkunstenaar, de heer Guy Freund, mag zich in een drukke klandizie verheugen. Maar hij levert u ook waar voor uw geld. In één a anderhalve minuut is het silhouet gereed. En zoo zeker is deze artist van zijn werk, zoo uiterst volmaakt is zijn techniek, dat we hem ook niet één enkele maal zijn knipsel hebben zien overmaken zijn nimmer missende schaar, geleid door een vaardige hand, volbrengt immer haar taak op een wijze, die telkens weer opnieuw bewondering afdwingt omtrent de nooit falende gelijkenis die de silhouetten vertoonen. Prentbriefkaarten Joh. G. Ritsema. De prentbriefkaarten van den heer Ritsema zijn fraai en verdienstelijk uitgevoerd. Met smaak zijn de groepeeringen aan gebracht en heeft een kundige fotograaf de meest schilderachtige plekjes weten te pakken, terwijl de lichtdruk-uitvoering van een goede verzorging blijk geeft. Wij maken hier in het bijzonder melding van, omdat de ondervinding heeft geleerd dat dit artikel hij gelegenheden als deze doorgaans wel eens iets te wenschen laat. De verzameling prentbriefkaarten is thans compleet en biedt een fraaie collectie, die later een aardige herinnering aan Japan zal zijn. Acrobaten. Wat de japansche acrobaten laten zien, is »first-class" werk. Men kent ze wel, die vlugge en lenige kereltjes, die echte jongens van sta-vast, voor wie op dit gebied geen moeilijkheden schijnen te bestaan. Als slotnummer gaat steeds het loopeu over het schuin gespannen touw, welke geduchte waaghalzerij zonder valnet uitgevoerd wordt en dat nimmer nalaat het publiek, het moge dan ook nog zoo verwend zijn, dankbaar te stemmen en tot toejuichingen te verlokken. Woensdagavond treden ze voor het laatst op. Dansen. Het dansen gaat iederen avond zeer geanimeerd, en daar het nooit aan de noodige liefhebsters en liefhebbers ontbreekt, biedt de ruime dansvloer steeds het aantrekkelijke en ge zellige schouwspel, aan de beoefening dezer kunst eigen. Rolschaatsenrijden. Een paar avonden zijn aan de beoefening der rolschaatsen- sport gewijd. Dan krioelt het op het ruime plankier van meer of minder ervarenen in deze beweeglijke kunst en aan liefhebbers van beiderlei kunne is nimmer gebrek. Ook de kijklustigen genieten volop van het schilderachtige schouwspel, terwijl aan lachwekkende momenten geen ge brek is. Het vallen nl. is geoorloofd Nu hebben we een avond in dit opzicht pech gehad, 't Was nl. Pluvius die roet in 't eten gooide, m.a.w. den rij vloer zoo vochtig had ge maakt dat slechts enkelen er zich op waagden Van rustig rijden was natuurlijk geen sprake en be halve dit, maar wie waagt zijn schaatsen in plasjes? Yinrikslia. Van het rijden in deze hoogwieligo wa gentjes wordt tot heden een spaarzaam gebruik gemaakt. Maar 't is ook nog vreemd, doch als men er maar eerst wat aan gewend is geraakt, zal ook deze vermakelijkheid wel liefhebbers vinden. Voor kinderen vooral is 't zeer aardig. Muziek. Laten we eenige regelen wijden aan het voortreffelijke damesorkest dat onder directie van den heer A. Heuweke meijer, uit Amsterdam, des middag en 's avonds zich zoo aangenaam doet hooren. Het bezit een rijke, uitgebreide i uziekbibliotheek en daar de meeste leden van het orkest op een hooge trap van technische ontwikkeling staan, zijn de praestatiön van deze kapel inderdaad bewonderenswaardig De heer Heuwekemeijer, dien we verleden jaar op Oud- Haarlem tot ons genoegen hebben leeren kennen, is in zijn soort een talentvol musicus met levendig temperament en van een weergalooze werkkracht. Altijd is hij onvermoeid in de weer. Zijn plaats is meestal aan de piano en dikwijls hebben wij zijn vaardigheid en kunde met welgevallen gadegeslagen. Het lijdt geen twijfel of dit kranige, sympathieke tioepje vrouwelijke artisten draagt er veel toe bij het gezellige van tentoonstelling en Japan aanmerkelijk te verhoogen. Dat dit orkest op prijs gesteld wordt, mag blijken uit de vole engagementen die de heer Heuwekemeijer voor het aanstaande seizoen heeft afgesloten. Wat het voortreffelijke der orkesten van de heeren Kriens en Hofmeester betreft, mogen we met grond aannemen, dat deze zich op een algemeene bekendheid mogen verheugen, waardoor een speciale bespreking van hun verrichtingen hier thans niet op den voorgrond behoeft te staan. Wat we echter wel even kunnen aanstippen, is het feit dat ze niet op het spelen van een nummertje meer op minder zien. Ze geven volle maat, neen meer dan dat, een flinke kop er bovenop. Evenals verleden jaar bij de ommegangen (zali ger gedachtenis) is ook thans de Amazonen-marsch de meest populaire. De Ohantecler-folograaf, naast den tempel der weduwe Koppen, mag zich ook in veler belangstelling verheugen. Vooral de dames vinden het leuk en aardig, zich fotografisch te tooien met het geve derde lichaam van een der Chantecler-figuren. Nu, het moet gezegd worden, dat menig gezichtje en zich ook allerliefst toe leende. Mr. Cocadorus en Slotwoord. Zoo is dan de eerste week tot tevredenheid van velen omgegaan. Voorwaar, men onderschatte de beteekenis van deze onderneming der heeren Van Gasteren en Chabot voor Haarlem niet. Hoevele duizenden guldens zijn er niet door in omloop gebracht, welk eén kostelijk vertier biedt het Brongebouw thans weder en hoe gepast kan jong en oud er zich vermaken. En wij herhalen het, dat de tentoonstel ling zelve in hooge mate geslaagd mag worden genoemd en, al is ze nu geen wereldkijkspel dat dagelijks 150.000 bezoekers trekt, in haar soort is e zeer belangrijk en met toewijding georganiseerd. Omtrent hetgeen de volgende week zal worden gegeven, be- Reproductie naar lakafdrukken in cachetten en zegelringen door den heer Willem F. Andréa, Gaelstraet 43, Haarlem. heizen de advertentie en agenda eenige gegevens. Alleen wille;; we nog vermelden dat van af heden, Zaterdagavond, de gevier.i markthumorist Mr. Cocadorus weder optreedt. Zijn kom- met gejuich worden begroet. Naar wij vernemen, heeft ti Coei zich met vrucht op de japansche taal toegelegd en hij in eenige schoone strophen in de klanken onzer gel broeders het lied van »de Zon en wat ze beschijnt" ten beste geven. O! het zal schoon zijn M Besluiten we hiermede ons overzicht. Moge hét een ge trouw, zij het dan onvolledig, beeld geven van de feestelijk heden die achter ons liggen en die het Brongebouw in de volgende dagen nog bieden zal. Is dit zoo dan kunnen wr allen tevreden zijn wat dit aangaat en de heeren Va.;. Gasteren en Chabot, die het zoo ruimschoots verdienen, 11 het minst. Cokbasius. Kerkconcert te Haarlem. Muziek. Naar men ons mededeelt zal Binsdagav m 6 September a.s. in de Groote Kerk ee Kerkconcert plaats hebben te geven door mevrouw Noordewi Reddingius en mevrouw de HaanManifarges met uit werking van den heer Verhev, organist. Autovallen in ons land. Vervolg.) De Auto zal voortaan zooveel mogel;i Automobilisme, geregeld de plaatsen, waar zoogena.iu- autovallen aangekondigd zjjn, vermelden, ter waarschuwing van argelooze aut-omoiblisten. Men tnijdo zooveel mogelijk die plaatsen. Wij zullen hare opgaven hier opnemen. Lisse. De politie stelt zich hier verdekt op. Luik. De omstreken van Luik zijn tot autovallen ge maakt tot op 30 K.M. van die plaats. Men lette op 1 aangegeven snelheidsborden. Naarden. De dorpsveldwachter controleert de snelh-i- met zijn horloge. Rijsenburg. Soest Max. snelheid 15 K.M. De beruchte auto-val alhier strekt zich in de meeste 'e- vallen uit van den Molenweg tot de R.-K. Jongensschool, zijnde een afstand van 500 M. Zeist. Rijksweg van Utrecht, van K.M. 79 (buitenplaats »Ma Retraite") tot K.M 79.8 (tramremise). Zutphen. Deventerweg, max. snelheid 15 K.M. Nieuwtjes, vrageu Deze week zult ge de lantaarn an en antwoorden. uw rijwiel ten 7.30 ure aansteken. Men schrijft aan de N. Rott. Ct. Si non vero Op een Belgisch grenspla-itsje staat boven zekere gelegenheid het opschrift: Chalet de Necessité en daaronder als Neder- landsche vertaling: Kasteeltje van Nooddruftigheid 4„ jaargan Gij gaat dus vertrekken vroeg het meisje met aandoening in haar stem. Ja juffrouw, morgen ochtend; het regiment gaat in garnizoen op de grenzen, ver van hier. Allen bewaarden het stilzwijgen Nagelbloem stond op om een traan te verbergen Narcis nam den hond op zijn schoot om zijn verlegenheid niet te laten blijken en sprak met haperende stem, terwijl hij het dier bij ieder woord streelde „Gij begrijpt, vader Hamer, wanneer men tien jaar bij iemand aan huis is geweest... wanneer men er als kind is gekomen wan neer men er vrienden heeft gehad gedachten heeft gekoesterd en eensklaps vertrekken moet gij begrijpt juffrouw, dat men dan tot zich zeiven zegt: Ik ga heen ik ga voor langen tijd heen en als ik terugkom in dien dit gebeurt dan zal alles niet hetzelfde zijn gebleven, en dan ...eer men voor altijd heen gaat zoekt men zijne dierbaren nog eens op en zou men wel met zich willen mede- nemen begrijpt gij?" En hij kuste den poedel op dezelfde plek waar Nagelbloem hare lippen had gedrukt. „Goede reis mijn jongen, zeide Hamer op staande, Daar, neem een glas wijn, ik drink op uwe gezondheid. Op de uwe, op die van het gezelschap, sprak Narcis wiens bevende hand zijn glas nauwelijks kon vasthouden; vaarwel vader Hamer, vaarwel juffrouw Nagelbloem, vaarwel Fidel. Vaarwel, mijnheer Narcis, lispelde het arme meisje. Vaarwel en het ga u goed, zeide de smid terwijl hij den soldaat naar de deur drong; ik zal u een eindje begeleiden." Toen Hamer te huis kwam had Nagelbloem zich naar hare kamer begeven. Hiacint lag in zijn hoekje te rusten. De spijkersmid stak een spaarlampje op en terwijl hij den poedel bij het vel van den nek schudde: „Op luiaard, riep hij wij zijn hier niet voor ons vermaak. Tol midder nacht moet er gewerkt worden, al zouden we er onder bezwijken. De prinses Nagelbloem wil het zoo 1" De uren vallen lang als men in een molen rondloopt. Hiacint had al den tijd om over de hartstochten der mensehen na te denken en meer dan eens kreeg hij een pijnlijken slag die hem belette te weekhartig over de smart van anderen te worden. Eindelijk in vrijheid gesteld, strekte hij zich op een morsigen stroo- zak uit en peinsde over zijn treurigen toestand. Weer zag hij den mesthoop waarop hij den vorigen nacht had geslapen eij den hondenhof waar men hem had willen ophangen; weer zag hij den vreeselijken Wolf die hem uit het kasteel zijner vaderen verjoeg, nogmaals hoorde hij de redevoeringen van Bliudevink en de jammerklachten van baron Huilebalk; maar bovenals aanschouwde hij weder de blonde Tamaris en haar zuchten oogopslag. Hij zuchtte en eensklaps bevond hij zich weder tot zijn groote vreugd in het paleis, in zijne koninklijke vertrekken, op zijne met satijn overdekte leger stede. De koningin hield bij hem de wacht. TWAALFDE HOOFDSTUK. De staatkundige invloed der honden bij de Vliegenete rs. „Och, moeder, riep Hiacint uit, hoe akelig heb ik gedroomd 1 Stil, kind, sprak de koningin. Geen woord meer daarover; uw leven en hel mijne zijn er mee gemoeid. Al wat ik u kan zeggen is-, dat ik alleen in uwe kamer ben gekomen en dat als er een geheim bewaard moet worden, het tusschen ons beiden blijft. Het volk zal er niets anders van weten dan wat wij zeggen. Hier is de Officieele Waarheid, neem en lees." Boven aan de eerste kolom had het blad in groote letters het volgende gedrukt: „Door de geestdrift van een vreugdedronken volk toegejuicht, heeft de koning zulk eene levendige aandoening gevoeld, dat zijne gezond heid er door geschokt is. De geneesheeren heb ben Zijne Majesteit twee dagen rust voorge schreven. De ongesteldheid is niet van eru- stigen aard, men hoopt dat Zijne Majesteit morgen den ministerraad zal kunnen presi- deeren. Een vorst wien de vreugd over de liefde van zijn volk overstelpt, is waarlijk een bewon derenswaardig schouwspel. De geschiedenis en de schoone kunsten zullen de herinnering daar aan voor het nageslacht bewaren. Gelukkig van zich bemind te weten, zal de trouwe natie der Vliegeneters haren jeugdigen monarch daar voor eeuwig dankbaar zijn. Zij weet dat de ge voelige harten de dappersten zijn: een gemoed dat van liefde kan trillen, beeft niet bij de nadering van den vijand." „Moeder, sprak Hiacint, gij hebt dit immers niet geschreven Mijn zoon, ridder Blindevink heeft op het vernemen van uwe ziekte deze paar regelen in de Officieele Waarheid doen opnemen. Maar dat is een leugen 1 Mijn zoon, zeide de koningin glimlachend, gebruik toch dat leelijke woord niet. In de politiek bestaat er leugen, noch waarheid; dat weet een ieder, evenals in de comedie. De Vliegeneters verlangen niet dat men hun de waarheid zeggen zal, zij zijn er bang voor; het eenige wat zij verlangen is uitspanning. Men geeft hun hunnen zin. Dit artikeltje zal hun genoegen en niemand kwaad doenkan iets onschuldiger zijn? Moeder, zeide Hiacint droevig, gij hek mij geleerd dat ik altijd de waarheid moes spreken. Wel zeker, mijn zoon. De leugen is eet edelman en dus nog veel meer een vorst ou- waardig; men is zijnen naaste de waarheil verschuldigdmaar met het volk is het eei geheel ander geval. Het volk is een kind; met fopt het in zijn eigen belang, oplat het zich stil houde en gehoorzame. Er bestaat dus een dubbele zedeleer? - Vraag het aan uwe ministers, kindlief- De raadsvergadering zal straks plaats hebtier en reeds wacht men twee dagen op u. Ws' mij betreft ik weet slechts éene zaak, dat 1 u Heibellen u omhels. Tot straks, mijn schooi wijsgeer 1" Toen hij eens op was, nam Hiacint zijnkn wats en begaf zich regelrecht naar het vertre- waar de koninklijke houden hun verblijf hiel den Op zijn aanblik sprongen alle honden op: het was een geket' en geraas en liefkozing» zonder einde Wat Hiacint verwonderde dal hij, weer tot zijne menschelijke gedaanl teruggekeerd, nog de taal der honden Verstout De nieuwsgierigheid ontwapende zijn toorn in plaats van dat ondankbare volkje af te ran selen dat hem had miskend, schiep hij er ve maak in hen te beluisteren „Het is de meester, zeide een patrijshon die hem allerlei liefkozingen bewees. Misschien heeft hij klontjes suiker in «5 zak, lispelde een teeder windhondje. Hij heeft een zweep," kefte een hazeva terwijl hij hem de hand lekte. Met een slag van zijne karwats ontclef Hiacint zich van deze kruipende vleiers 1 trad de raadzaal binnen. Wordt vervolgd hal 11111 (Het auteur Dit nnm Agenda. dag 4 Sopt kosteloos, tmgolijks geoj 'savonds. D dem: Badinri Idem: Zwem- i-.dag 6 Sep de dames Manifarges Woensdag 7 S Aanbestedin te Haarlem Si Dagelijks ndagmiddag Zondagavond, Eiken midd heden. Plaatselijl Nieuws. huize Djember. een breed rijpat v etpad dat tot 1 'ver een smalh de over de I a spoorweg schen bloemiste litergrond. Da 0. O. waarts af andere gaal mt met een rize „Voorheer dsr H. IJ. S. M brug over de mauwen weg" Hervatting Mej. Elisabet laan No 9, al zal, blijkens ne tember hare le: Dondeidagmc gedeelte aan I genoten van h vorige week, 1 golvende, zich daalschen weg, korten tijd hel M e hebben ecl het verleden z den wethouder eens een kijkji dat, 7,00 er vei te brengen, de: FE P R 11\ 13) naai EDOl Oogenblikkeli balk en Blindt snelden zoo haf ten hem zoove hem zoo warm keurig aan zijne hij bedwong di< meest hartelijke ministers voor gezondheid. Na de openi moeial vijf hor stallige van twe De koning beg nam de pen op op den inhoud hij met zijne m over zijne berei „Graaf Beino zoeken nog ee: is hier op het honden; ik wi wensch ik van Sire, spra toon, wat Uwe spoedig geschie- omslachtige zaa ontziendaartoi Hoel riep I recht niet ïnijm

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 6