MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad voor o AERDENHOUT - RLOENIENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten 0 I gedeeltelijk te huur, bij het bosch lin. Huurprijs f 600. per seizeon. stijl ingericht, in hoog gedeelte ittende 7 kamers, keuken, kelder, urprijs f 1000.per jaar. 'Pierf, enz., electr. licht en wa in. Huurprijs f 725.per seizoen, kamers enz., hooggelegen Huur- oen. gedeeltelijk te huur- 6 kamers, !B tuin. Huurp. f 600.— persais ju! 3h gelegen, flinke ruime kamers ït station, ruime kamers en van e Hotel pension Kennemerland," 'tig gelegenbenedenafdeeling, 2 I aapkamer, keu kt n, kelder, closets, priëel en schuur; bovenafdeeling, zitkamers, 1 slaapkamer, keuken, n met prieel en schuur. Degelijk 3 k'nderen van iederen leeftijd, levende Familieleven, vrije speel- ivattende 8 kamers, serre, balcons, en achtertuin, electr. licht en overleg. Huurprijs f 1.000.— 100.—. iion aan den Hoofdweg, n tuin, aan den Hoofdweg, 8 700.per seizoen, bevattende 8 kamers, keuken, ;erleiding enz. Huurprijs f 100. 4e jaargang. ZATERDAG, 17 SEPTEMBER 1910 No 37 ARLEM. iter tuin; 10 kamers, modern nakken voorzien, mooi gelegen, ij het station, koopsom f 9000 12 kamers, van alle gemakken lin. Huurprijs f2000,'s jaars. opdrachteu, welke niet in t van Maasdijk. De Luchtvaart. i het leven gekomen aviateur. g ter harte nemen. Ik stel u niet k voor de fouten en de onkunde lergeschikte. ben diep getroffen door uwe goed- ik mij verwijder is dit niet het gekwetste eigenliefdeik en de n altijd aan de voeten Uwer Ma;esteit k ben bet hoofd der administratie, ote lichaam dat het volk in bedwang en staat tot steun verstrekt. Van ik af dat de deugdelijkheid, de on der administratie wordt betwijfeld, icht gebroken, haar prestige ver- regeeringloosheid staat voor de oningschap is in gevaar. Ik zal niet tot deze verbreking van den elijken band; ik ben met de admi- >ot geworden, ik zal met haar vallen, el, sprak de koning. Baron Huile- ïnoem u in de plaats van graaf naak het besluit gereed, itwoordde de baron op jammerenden hier om de bevelen Uwer Majesteit non." het besluit had geteekend, ging g zeer slecht geluimd henen. De irs bleven bij elkander, graaf, sprak de baron, ik wenscb et de wilskracht die gij ten toon id. De vorst is jong, hij had een gij hebt hem de waarheid niet ide Bemoeial, en dat heeft u niet mijne plaats in te nemen. Wordt vervolgd.) nlsch (Mblad. Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 §x 5 I Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Vijverweg 7 te Bloemendaal. Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende. Ged. Oude Gracht 63, Haarlem. Telefoon 141. gilet auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het anteursrecht. sdeeltelijk te huur. Huurprijs na Huurprijs f 400.per seizoen, irprijs f300.per maand, in 1 November 1910 tot 1 Mei - per maand. ERSEN. 1NSPEET. m f 8000.—Huurprijs f400. een mooie villa gelegen aan bosch, op 10 min. afstand van imlijn NunspeetZwolle; 2 M. rwen. Electrisch verlicht. Foto lopprijs f 8600. Huurprijs Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Adresverandering. [Aan de lezers. De bureaux van redactie en admini stratie van ons weekblad zijn verplaatst de Gedempte Oude Gracht 63, Haarlem. Agenda. BLOEMENDAAL. ïondag 18 September, 10 uur. Voetbalwedstrijd. B.V.V.II—H.F.C.IV. n. m., 2 uur. B. V.V.I—D.E.C. (Amsterdam). Terrein aan den Meerenbergscheweg. jndag 18 September, 2'/s4'/2 uur. Hotel Duin en Daal. Matinée. hatelijks geopend. Hotel Duin en Daal. Tentoonstel- ing van schilderijen en aquarellen van Hobbe Smith. HAARLEM. oloniaal Museum. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van B 10- 4 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks f geopend van 10—4 ure. Museum van Schilderijen en Oudheden. (Stadhuis.) Dagelijks geopend van 10—4 ure. Toegang 25 cents. Zon dags van 12—3 kosteloos. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79). Geopend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 10—5 ure. Toegang 25 cents. Stads-Bibliotheek. (Prinsenhof). Dagelijks geopend (be halve Zondags) van 10—4 uur. Groote Kerk. Dinsdags van 12 ure, Donderdags van 23 ure, Orgelbespeling. Teyler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (behalve Zaterdags en Zondags) van 11— 3 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 1—4 ure. Drink hal Staalbad Haarlem. Dagelijks geopend van 710 uur 's morgens en 3—5 uur 's avonds. Donderdag 22 September, 8 uur. Schou wburg Jansweg. Ned. Opera en Operette Rembrandt-Theater: Thaw. Opera. Vrijdag 23 September, 8l/4 uur. Con eer tzaal De Kroon. Concert Christiaan Kriens. (Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie). Zaterdag 24 September, 8 uur. Rotterd. Tooneelgezelschap, dir. Van Eysden. Het huwelijk van juffrouw Biulemans. Blijspel. SPORTTENTOONSTELLING. Zondag 18 September, n.m. 2 uur. Gymnastiek- en scherm- feest onder leiding van den heer A. H. J. Meijerink. 's Avonds 8 uur. Concert Kriens. Na afloop groot vuur werk. Bal-champêtre. De raad vergaderde op Donderdag 15 Gemeente- September te 7V2 ure n.m. Alle leden bestuur. waren aanwezig, behalve de heer mr. P. Tideman. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. der de ingekomen stukken bevond- zich een Schrijven van het raadslid mr. P. Tideman, dat hij zijn ont-iag wenscht te nemen als lid van den Raad. De voorzitter las een door den heer Tideman aan hem gericht schrijven, hetwelk de ontslag-aanvraag vergezelde, taan den raad voor. «Vervolgens deelde hij mede dat het hem niet vreemd was, dat mr. Tidetpan aan heengaan dacht. (Wij zijn zoo vrij het hierop betrekking hebbende uit Haarlem's Dagblad'" te citeeren.) Spreker meende evenwel, dat dit slechts een opwelling was en de heer Tideman van zijn voornemen zou afzien. Dit is evenwel niet geschied. Mr. Tideman heeft zich genoodzaakt gezien, heen te gaan. Spreker is overtuigd, de tolk te zijn van den geheelen raad, wanneer hij hulde brengt aan hetgeen mr. Tideman in het belang der gemeente heeft gepresteerd. Hij behoorde tot de leden, die steeds de stukken inzagen en maakte daar studie van. Zijn adviezen werden steeds op hoogen prijs gesteld, het zal worden ge voeld, dat hij een ledige plaats achterlaat. (Applaus)." Schrijven van mej. E. Korsten, onderwijzeres aan de O. L. School te Vogelenzang, dat zij als zoodanig eervol ontslag aanvraagt tegen 1 November. Ingevolge voorstel van B. en W. werd dit ontslag eervol verleend met ingang van 1 Nov. e k. Adres van bewoners en eigenaren der perceelen, gelegen aan de Korte Kleverlaan, waarin verzocht wordt om te voor zien in den onhoudbaren toestand zooals deze op heden bestaat, daar ze veel last en schade hebben door te lage ligging aan den gemeenteweg, slechte afvoer van het water en bovendien dat de tram op te korten afstand van de per ceelen stilhoudt, zoodat enkele bewoners niet in of uit hunne huizen kunnen, en er zeer veel gevaar voor ongelukken bestaat. Adressanten verzoeken, dat in dezen onhoudbaren toestand zoo spoedig mogelijk zal worden voorzien. Werd in handen gesteld van B. en W. om advies. Adres van den heer J. H. Sehous te Haarlem, behelzende een verzoek van adressant, dat hem toestemming worde gegeven zijn terrein, kadastraal bekend onder sectie A No. 4597, aan den Zijlweg te Overveen, in aansluiting aan de reeds bestaande twee. stuks huizen en volgens bij het adres gevoegde teekeningen te mogen bebouwen, en dat hem mitsdien vrijstelling worde gegeven van art. 10bis der Bouwverordening. B. en W. adviseerden tot inwilliging van het verzoek, op grond dat deze terreinen reeds verkocht waren voor de wijziging in de verordening intrad, in welken zin met algemeens stemmen werd besloten. Adres van den heer A. Overakker, makelaar, waarin adressant eveneens verzoekt om hem ontheffing te willen verleenen van het bepaalde in art. 10bis der Bouwverordening. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschikken, omdat dit geen bijzonder geval isadressants verzoek werd met algemeene stemmen verworpen. Adres van C. Hoogestein, J. Germeraad en wed. H. Duiveman, waarin zij verzoeken om even als verleden jaar ook nu weder toeslag der gemeente te mogen ontvangen voor het bezoeken der burger avondschool te Haarlem, door hunne zoons. B. en W.'s advies om gelijk verleden jaar een bijdrage te verleenen van ƒ8 per leerling, uitsluitend voor den cursus 1910/11, weid aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Adres van 11 bewoners van park Duin en Daal, waarin adressanten zich ten zeerste beklagen over de kwaliteit van bet drinkwater in bet park Duin en Daal, aan hen geleverd van af 1 Januari 1910. Zal worden behandeld bij punt 10 der agenda, «water leiding". Adres van den heer A. Overakker, makelaar, waarin adressant de gemeente tol verbreeding van den weg in ver band met zijn voornemen tot bebouwing van het kad. perceel sectie A, No. 5996 te koop aanbiedt voor den hem kostenden prijs ad ƒ10 per M2, de werkelijke strook van dat perceel, groot ongeveer 20 M2. Gaat naar B. en W. om advies. Adres van den heer S. P. Rijnierse, aannemer te Overveen, als gevolmachtigde van mevrouw de wed. G. A. Eldering, waarin adressant overlegt en aan de goedkeuring van den raad onderwerpt de plannen ter bebouwing van hare ter reinen kad. sectie A, Nos. 3069, 3070, 3071, 4907, 4910, 4911, 4912 en 4914, aan den Julianaweg onder deze gemeente. Gaat insgelijks naar B. en W. om advies. Bij punt 2 der agendaVaststelling van een bouw- en ivegenplan voor gronden aan den Julianaweg, kwam de heer B ij v o e t met de misschien voor velen niet onnoodige vraag, of de naam Julianaweg eens reeds aangenomen naam is, waar op de voorzitter o.m. antwoordde dat, «als hij ons later niet aanstaat, wij hem altijd nog kuDnen veranderen." Van de Binnenlandsche was een schrijven ingekomen, waarin zij o.a. mededeelde dat haar ter oore is gekomen dat door B. en W. zal worden voorgesteld om voor den Julianaweg tusschen Bloe- mendaalscheweg en de spoorwegviaducten eene gevelbreedte voor te bonwen huizen vast te leggen van 7 M. als minimum. Zij meent dat een breedte der huizen langs dezen weg van 6 a ö'/o M. zelden zal worden overschreden, terwijl bij huizen waar de ingang ter zijde is, deze breedte niet zal verkregen worden. Adressante vleit zich dat de Raad hare belangen niet uit het oog zal verliezen, waar met zoo groote opoffering van kapitaal dit exploitatieplan is gesticht en een aanneming van 7 meter een mislukking van dit plan na zich zou sleepen. De voorzitter, zwakjes het punt in kwestie verdedigend, deelde mede dat hem uit gedane opmetingen gebleken was, dat vele huizen langs den Zijlweg bijv. een breedte van 7 meter overschrijden en gaf als zijn vrees te kennen, dat de weg bij mindere gevelbreedte een voortzetting van het type Schoterkwartier zou kunnen worden. De heer Koolhoven begreep de zaak anders en stelde, overeenkomstig den wensch der Binnenlandsche, voor, een minimum-breedte van 61/» meter vast te stellen, welk voorstel de wethouder De Waa 1 Male fijt ondersteunde. De heer Bispinck, die zelfs 61/., meter nog wel wat hoog vond, ging nog verder. Hij stelde de flinke huizen uit Amsterdam als voorbeeld, die gemiddeld maar 6 meter zijn en stelde een mindere breedte voor. Met dit laatste kon de raad zich echter niet vereenigen en met de stem van den heer B i s p i n c k tegen, nam hij het voorstel- Koolhoven en daarna het geheele besluit (ook thans stemde de heer Bispinck tegen) aan. Punt 3, Wijziging der Schoolgeldverordening, werd goed gekeurd. FEUILLETON. PRINS-POEDEL, [151 naar het Franscli van EDOUARD LABOULAYE. Hoe! beste vriend, riep de baron uit, ver- Sist gij u zoo in de beweegreden die mij handelen i doet? Ziet ge niet dat die jonge man allerlei revolutionaire denkbeelden heeft ingezogen? Wanneer ook ik mij verwijderd had, zou hij [geheel aan de boozen zijn overgeleverd, die van [zijn onschuld misbruik zouden maken. Ik heb mij opgeofferd om de administratie te redden Waarlijk, sprak de graaf op spottenden ik wist niet dat ik u zooveel verplicht was, waarde vriend. Bij de eerste gelegenheid kunt Igij op mijne dankbaarheid rekenen". Nauwelijks was Bemoeial vertrokken, of Bliudevink schaterde het uit van lachen. „Hij is boos, zeide hijmaar eigenlijk heeft hij verdiende loon Had hij er niet genoeg aan de Vliegeneters te kwellen, en kon hij de honden niet met rust laten? Ik ben een jager: leve de hondenAls ik vier pooten had zou ik verlangen dat men voor Zijne Majesteit een eereboog op richtte met het volgende opschrift in gulden letters Aan hunnen herder, de dankbare poedels. Terwijl de advocaat, volgens de gewoonte van zijn gilde, met alles den spot dreef, legde de - in ongenade gevallen minister een bezoek af [bij den opperbevelhebber van het leger. Na een kort onderhoud keerde hij met vasten tred naar huis, liet zijne dochter roepen, praatte met haar en maakte geene toebereidselen om te vertrekken. DERTIENDE HOOFDSTUK. Si vis pacem, para bellura. Geheel onthutst over het besluit dat hij ge nomen bad, liep de vorst' een der zalen van het kasteel met groote stappen op en neder; hij vroeg zich zeiven af of hij niet te ver gegaan was met het ontslag van een bekwaam en trouw minister aan te nemen, en vond dat het beroep van koning menigeu doorn had Juist wilde hij zijne moeder gaan raadplegen, toen de dienstdoende kamerheer hem een brief over handigde, en daar stoof, met een snelheid van een kanonskogel, de opperbevelhebber der koninklijke legers, generaal baron Bom, de zaal binnen. Het was een lange, dikke vijftiger. Hij liep met vasten tred, de borst vooruit, de schouders omlaag, den hals stijf rechtop. Zijn kortgeschoren haar, zijn laag voorhoofd, zijn wipneus, zijn breede kinnebak en zijne wangen die over eeD nauwsluitende stropdas henenzakten, gaven den generaal geen al te innemend voorkomen Toch mishaagde het den koning niet. Hij vond in hem eenige gelijkenis met zijn ouden vriend Arlekijn. „Sire, sprak de baron met een stentorstem, ik vraag Uwe Majesteit vergiffenis dat ik in breuk op de consignes heb gemaakt, maar zoo even heb ik berichten ontvangen die ik het tot mijn plicht reken den koning mede te deelen. Ilc was er juist mede op weg naar graaf Bemoeial, toen ik vernam dat hij zijn ontslag had gekregen. Ik heb het op mij genomen de étiquette te schenden. Wanneer de koning mij gehoord zal hebben, zal hij mij wis ver3choonen. I Spreek generaal, gij doet mij schrikken. Is het land in gevaar? Ja sire, men beleedigt Uwe Majesteit, men hoont het volk der Vliegeneters. De koning der Hanenkraaiers kent voor zijn onbeschaamdheid paal noch perken meer; de brieven die ik daar in mijne hand heb zijn er het bewijs van. Maar wij zullen hem zijne beleedigingen betaald zetten, duizend bommen en granatenVergif fenis Majesteit, ik ben een oud soldaat, ik kan mijne woorden niet fijn kauwen. Welaan, sprak Hiacint glimlachend. Ga zitten, generaal, ik luister. Sire, sprak de baron, de koningin uwe moeder, God bescherme haar, is een groote en wijze vorstin 1 maar sedert zes jaren koestert zij slechts éen denkbeeldnamelijk met al hare naburen in vrede te leven. Wat is er nu weer gebeurd? Juist hetgeen ik voorspeld had. Die verachtelijke Hanenkraaiers hebben gewerkt, gezwoegd, gekocht, verkocht; zij zijn rijk geworden, hebben zich als de konijnen ver menigvuldigd en nu durven die heeren ons het hoofd te bieden. Zij vermeten zich te zeggen dat zij noch in aantal, noch in dapperheid voor ons behoeven onder te doen en dat, indien wij ons met hunne zaken bemoeien, ons dit duur zal te staan komen. En gij verontrust u daarover, generaal? Neen, sire, maar ik ben er woedend over. Als die schavuiten in hun eigen land baas zijn, dan zijn wij niet langer het groote volk; dan doen de Vliegeneters niet meer de aarde beven; dan taant onze luister. Is dat uw gevoelen, waarde baron? Sire, het is het algemeen gevoelen. Sedert zes jaren houdt men vijf honderd duizend man onder de wapeneneindelijk beginnen zij on geduldig te worden. Sedert zes jaren worden de officieren niet bevorderd; men heeft hun geen enkele dier gelukkige kansen geboden, waardoor men in drie dagen twee graden in anciënniteit overspringt, het leger verveelt zich, het leger gevoelt zich vernederd. Uwe Majesteit denke er aandat kan zoo niet blijven, de geweren zullen van zelve afgaan. Maar, generaal, ik moet mijn volk ontzien, ik kan geen oorlog voeren omdat mijne naburen machtig worden en mijne officieren bevordering verlangen. Daar moet eene bepaalde reden voor zijn. Ik meende Uwe Majesteit reeds gezegd te hebben dat de koning der Hanenkraaiers haar grovelijk beleedigd heeft; is het noodig die afschuwelijke beleedigingen voor Uwe Majesteit te herhalen? Ik moet ze immers kennen, om ze mij te kunnen aantrekken, sprak Hiacint. Welnu, sire, deze vertrouwelijke brieven melden mij dat de koning der Hanenkraaiers bij het vernemen van uw ongesteldheid, na den maaltijd tot zijn broeder den groothertog en in tegenwoordigheid van zijne adjudanten gezegd heeft: „Wat dunkt u van dat troetelkindje der toovergodinnen dat door het geknetter van een vuurwerk onpasselijk wordl Waarop de groot hertog moet geantwoord hebben„Ik zou wel lust hebben mij eens met dat kereltje te meten. Ik verbeeld mij dat ik meer haar in de holte van mijn hand heb, dan die melkbaard op zijn kin". Melkbaird heeft hij gezegd 1 riep Hiacint, terwijl liij bleek van toorn opsprong. Ja, duizend bommen en granaten! hij heeft melkbaard gezegd; de dagbladen zullen het herhalen, het leger zal het weten, het volk der Vliegeneters zal vernemen dat men het in den persoon van zijn veelgeliefden koning be schimpt. Zoo! de groothertog zou zich met mij willen metensprak Hiacint tandenknarsend.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 1