Daarna kwam het Suppletoir kohier schoolgeld 2de kwartaal aan de orde, hetwelk werd vastgesteld tot een bedrag van ƒ61.97. Het volgende punt: Verleenen van een crediet voor onder zoek en uilbrenging van rapporten in zake gasverlichting, bracht eenige discussie. Hoewel in de vorige zitting besloten was te onderzoeken en voor dit onderzoek een bedrag uit te trekken, welke de geschiktste plaats voor een gashouder zou zijn, hadden B. en W. gemeend den Baad liever een volle diger advies en wel omtrent de kosten van gashouder en buizennet, benevens die van een fabriek te moeten overleggen. Voor dit onderzoek, in te stellen door den directeur der gasfabriek te Apeldoorn (tusschen haakjes, een zeer bekwaam technicus, red.) stelden B. en W. den Baad voor een crediet te verleenen van ƒ1500. De heeren Bispinck, Van Tienhoven en later ook de heer Teding van Berkhout konden zich echter allerminst met dit huns inziens hooge bedrag vereenigen en niettegenstaande de pleidooien van den voor zitter en den wethouder De Waal Male fijt besloot de raad, dus in afwijking van het vroeger reeds genomen besluit, alleen advies te vragen omtrent gashouder en buizennet, en een nieuwe kostenopgaaf hiervan. Op voorstel van B. en W. werd punt 6Aanbieding van een pensioensverordening voor weduwen en weezen van gemeente ambtenaren tot een volgende vergadering aangehouden. Volgende punt 7 Vaststelling van een retributieverordening voor betaald schoolgeld. Zooals in de vorige raadszitting besloten was, hebben de gemeentebesturen van Haarlem en Bloemendaal een overeenkomst gesloten, waarbij de gemeente Bloemendaal aan de gemeente Haarlem betaalt voor eiken leerling uit Bloemendaal die een der haarlemsche H. B. scholen bezoekt eene som van 100 per jaar, terwijl dan door de ouders nog te betalen blijft 60. B. en W. stellen nu voor dat deze ƒ100 door de ouders geheel of gedeeltelijk volgens onderstaanden maatstaf moeten worden terugbetaald. (Men zie ons nummer van 27 Augustus, waarin deze ver ordening geplaatst is.) a. Boven ƒ2000 tot en met ƒ3000ƒ40. b. 3000 400050. c. 4000 500060.— d. 5000 6000v 70. e. 6000 700080. 7000 800090. De raad, zich hiermede kunnende vereenigen en de ver ordening vaststellende, nam bij het volgende punt: Leggen van rioolen in verschillende wegen het eerste gedeeltje aan, hetwelk de rioleering omvat van Hartenlust en het gedeelte van den Bloemendaalscheweg tusschen den Tetterodeweg en »De Nachtegaal", doch verwierp het tweede gedeelte, de rioleering van enkele gedeelten in Park Duin en Daal, het welk f 2500.zou gekost hebben. Thans stonden nog twee punten op de agenda, nl. 9, Bloemendaalsche Bosch en 10, Waterleiding, waarvan het eerstgenoemde echter in geheime zitting werd behandeld. Bij de voorafgaande rondvraag vroeg de heer B ij v o e t eenige inlichtingen omtrent den indertijd veelbesproken »klaringbak". De voorzitter deelde mede, dat er geen plaats voor te krijgen wasniemand wilde het ding accep teeren en ook de eigenaar van het aangewezen terrein heeft zijn toestemming geweigerd. Moeten we dan onteigenen vroeg de heer Bijvoet. De voorzitter zeide hier omtrent een voorstel in te zullen dienen. Verder sprak de heer B o o z e n Jr. over de verstuiving van perceelen aan de Delftwaardoor de natuurlijke scheiding tusschen Haarlem en Bloemendaal aldaar zoo goed als verdwenen is. De Delft zeifis bijna geheel dichtgestoven. De heer Teding van Berk hout klaagde over het werpen van het vuilnis op den Doodweg te Vogelenzang, waartusschen veel glas, dat ge vaarlijk voor voetgangers en paarden is, en had nog meerdere grieven op dit gebied. Dringend verzocht hij den voorzitter een en ander grondig te onderzoeken, hetgeen deze beloofde, evenals de verstuiving van de Delft. Daarna ging de raad in geheime zitting. Na heropening nam de raad na langdurige bespreking de volgende motie van den heer B ij v o e t aan »De Baad der gemeente Bloemendaal; gehoord de besprekingen in zake de watervoorziening in deze gemeente Besluit le. In te trekken punt 2 van het besluit van 27 Mei j.l. luidende met den heer B. Kuipers af te rekenen 2e. Aan te wijzen als deskundige voor het ontwerpen van nieuwe plannen den heer B. Kuipers, met opdracht, die nieuwe plannen op de zuinigst mogelijke grondslagen te ontwerpen binnen 2 maanden na heden in te dienen." Tegen stemden de heeren Teding van Berkhout, Van Tienhoven, Bispinck en Van der Hulst. Sport. „Bloemendaal"„Bapidita s". „Bapiditas" heeft het bittere der neder laag gesmaakt. Veel last echter zullen ze m. i. niet van het onaangename dier gewaarwording gehad hebben want.... verliezen en verliezen is twee; Bapiditas heeft zéér eervol verlorenEene 32 nederlaag getuigt zeker van weinig krachtsverschildaarbij valt niet te ontkennen, dat onze tegenpartij het beste deel van den aanval had. Ware het schieten beter geweest dan De eerste wedstrijd van 't seizoen trok niet zoo veel publiek, als verwacht was, hoewel alles het tegendeel deed voorspellen idiaa! voetbalweertje, het veld in reuzen-conditie en een span nende match in 't vooruitzicht. Na eenig „los trappen" verzamelen zich op een klank uit het vreedzame wapen van den heer Van der Aart de beide elftallen. Bloemendaal, zooals bekend was, Bapiditas, met het zelfde team van 31 Augustus, met dat verschil, dat voor Van Nolke Glasbergen meedeed, wat mij geen directe verbetering scheen. De opstelling was dus: Bloemendaal boskamp. -t. „fhed". van rietschoten. éi j. veldhoven. it w. v. d. voet. d. houtgraaf. ifc it it éi éi l. vankessel. j. stals. c. v. d. maren. j.v.vlaanderen. p. hartog. Bapiditas: b b b éi b n. buwalda. glasbergen. a. v. vloodorp. de graaf jr. w. dinger. b b sb g. staartjes. g. van geyn. c. de jongh. g. van asselt. b j. brandligt. éi klinkenberg. Bapiditas wint den toss en Bloemendaal heeft den aftrap. Het begin en de geheele wedstrijd was eene herhaling van de in Weesp gespeelde match, uitgezonderd, dat nu geluk in den Bloemendaal-schoen zat, en, dat er nu in plaats van twee maal, vijf maal gedoelpunt' werd. Onze voorhoede loopt direct hard van stapel, maar vindt eene „Rapiditas"-verdedigirig, die er zijn mag, en die dan ook hare voorhoede in staat stelt eenige goed geleide aanvallen op Freds heiligdom te doen. Maar ook het blauw-witte quintet vindt in Van Bietschoten, Fred en D. Houtgraaf, die, tusschen spoedig weer de oude „Dirk" was, een drietal jongelui, die niet van zins zijn, zonder slag of stoot het hun toevertrouwde pand te laten doorboren. Maar, wie kan er tegen zijn, als een der spelers van eigen partij dit doet, en gewis, het zoude een daad van hoogverraad zijn, ware het niet, dat het een ongelukje was van Veldhpven, toen hij een mooi genomen hoekschop van het populaire „Haantje" in een doelpunt omzette. Na den aftrap gaan Van Kessel en Stals er samenspelend van door, en het gelukte - Stals, na een mooi overgeven aan den rechtsbuiten, den voorzet van dezen te benutten, en de partijen op gelijken voet te brengen. Nu komt er eene periode' dat Bloemendaal beslist de sterkere is, vooral de rechterwing was voor den links-half van Weesp een kluifje, waarop hij de tanden stuk beet, om niets anders op te doen dan kiespijn.... Vermakelijk is het te zien hoe Staartjes alles in 't werk stelt, het dikwijls mooie samenspel van rechts-binnen en -buiten te breken, of, om Van Kessel in te halen of bij te loopen; 't is echter een hopeloos pogen, en de Bapiditas- captain ziet dan ook goed in, dat verwisseling van rechts- en links-half 't elftal en 't spel ten goede zal komen. De put werd te laat gedempt, want 't kalf was al verdronken, dat wil zeggen, Van der Maren had al kans gezien voor de genoemde verwisseling uit een voorzet van rechts Bloemendaal te doen leiden, en het publiek eene cake-walk en daarbij behoorend geschreeuw te doen uitvoeren. Bapiditas laat zich niet in de luren leggen door dit succesje, maar zet alle zeilen bij, de behouden haven van Fred binnen te komen. Ze ontmoetten nog al veel tegenwind(stand), zoodat het ankeren moeielijkheid had. Toch gelukt het ten laatste, als de midden-midden doorzet, en met een hard schot, via Van Bietschotens voet, de gelijkmaker het net in jaagt. Intusschen valt allen toeschouwers het sublieme spel van Haantje op, die met zijn half-back het spelletje van kat en muis speelt. Herhaaldelijk „sjift" hij langs de lijn, en dat er van geen van zijne „spurten" iets terecht komt, is te danken aan ons achterstel, enaan 't knoeien voor 't doel der blauw-witte binnenspelers. Ook heeft men gelegenheid op te merken dat onze links buiten „heel wat mans" is. 't Ontbrak hem echter aan den noodigen steun van zijn partner, om voor de gasten te ge vaarlijk te worden. Had naast hem een waardige nevenman gestaan, de uitslag ware niet twijfelachtig geweest. Nu bleef 't een open vraag wie winnen zou, toen half-time inging met een gelijken stand 22. Direct na de pauze zitten de bewoners der moppenstad op den bal en dit blijft zoo tot een kwartier voor't einde. Aanval op aanval wordt op het witte doel gedaan, rush op rush wordt door Haantje ondernomen, telkenmale brengt Vloodorp op, maar voor 't doel zijn de luitjes hun hoofd kwijt. Meermalen zie ik, dat een goed geplaatst schot hun het verlangde succes zou gegeven hebben. In plaats daarvan gaven zij den bal nog over aan een dikwijls gedekt staanden partijman, die dan op zijn beurt weer ging centeren, om zoo de kansjes één voor één te verkijken. Zwaar werk krijgt in deze aauvalsperiode onze verdediging; dat verdraaide Haantje inzondeiheid lag Van Bietschoten c. s. het vuur na aan de schenen, en bijtijds gaat onze captain óók tot eene verwisseling over, nadat Fred op bijzondere wijze een doelpunt redt door den bal corner te slaan, in plaats hem voor Buwalda's voet te gooien,- die een zeker doelpuntje in zijn schoen had. Van Kessel n.l. gaat half-backen, iets dat dezen speler goed afgaat en Veldhoven neemt de opengevallen plaats naast Koo in. Het gaat nu ten minste beter. De „Bloemendaal"-voorhoede begint weer aan te vallen, en wordt langzaam meester van 't terrein. Speciaal dienen eenige mooie loopen van Hartog vermelding. Er komen weer voorzetten van links en rechts, maar onze midden-voor accepteert geen der verleidelijke kansjes, terwijl ook de links-binnen veel te langzaam is, om eenige pressie op 't Bapiditas-doel uit te oefenen.' Als hij dit een keer wèl wil doen, (n.l. pressie uitoefenen) doet hij dit op eene verkeerde plaats, want een onheilspellend gekraak waarschuwt hem, dat zijn voetbalpantalon niet voor zulk een drukking berekend is. Het gehavende kleedingstuk laat niet toe door te spelen. De jonge man verschijnt weer, echter met een broek om zijne bevallige leden, die hem veel op Ooachin, het opperhoofd der Sioux-Indianen deed lijken. Een bos veeren op het hoofd, en, in trouwe, het beeld ware volmaakt geweest! Na dit typische tooneeltje gaat 't spel weer door. Velthoven, een aftrap opvangende (den bal natuurlijk) trapt naar voren, de achterback der tegenpartij wil op zijn gemak wegwerken, doch Van der Maren loopt door, valt aan, ont futselt den blauw-witten verdediger den bal, en ziet nog kans voor te zetten, een stukje voetbal, dat op prijs gesteld dient te worden. Vlaanderen schiet toe en geeft met een scherp schot den keeper geen kans, en Bloemendaal de overwinning. Spoedig hierop is 't tijd en het clubgebouw wordt nu het tooneel van de bedrijvigheid, die het aankleeden der spelers met zich brengt. Van eene becritiseering der Bloemendaal-spelers onthoud ik mij, dezen keer. Zij mocht voor sommigen (bij een eerlijke beschouwing) ontmoedigend werken. Bij Bapiditas ook nu de verdediging het beste deel. „Haantje" de ster van 't veld, de favoriet van 't publiek. De keeper dikwijls onzeker. Scheidsrechter v. d. Aart voldeed goed. In de twee gespeelde wedstrijden met onze Weesper-vrienden is te zien, dat deze naar alle waarschijnlijkheid onze grootste concurrenten in den strijd om het kampioenschap onzer afdeeling zullen zijn. Bloemendaal n.l. is ingedeeld in de derde klas afdeeling D die uit de volgende vereenigingen bestaat A. V. V., Amsterdam. B. V. V., Bloemendaal. Hollandia, Hoorn. Holland, Alkmaar. D. O. S. B., Amsterdam. Bapiditas, Weesp. Z. V V Zaandam. We zullen er maar het beste van hopen, en dit is, het seizoen eindigen als tweede klasser! Onzen volijverigen secretaris is het gelukt, de sterke Amster- damsche derde klasser D. E G. Zondag a.s op bezoek te krijgen. In dit elftal speelt o. a. de bekende hardlooper M. Th. Pronk. Men verzuime niet, dezen interessanten wedstrijd bij te wonen. 's Morgens speelt het tweede elftal tegen H. F. C. IV, een elftal uit de afdeeling, waarin onze reserves dit seizoen uit zullen komen. Ook dit belooft eene spannende match te worden Adr. C. Voor de Ligbal werd door de bekende Plaatselijk 1-cents vereeniging over de maand Nieuws. Augustus wederom f 70.opgehaald. Uit het politierapport. P rocessen - verbaal zijn opgemaakt wegens het rijden zonder licht; het rijden zonder bel aan het rijwiel; het loopen over verboden gronden; het maken van orgelmuziek, zonder vergunning; openbare dronkenschap; het in verboden richting berijden van de Korte Kleverlaan met een motorrijtuig en het stellen van wildstrikken. Ten nadeele van den electricien B. S. is een rijwiel, dat hij onbeheerd voor de El. Centrale had laten staan, ontvreemd, van den dader geen spoor. Gevonden voorwerpen: terug te bekomen bij J. de Vries te Overveen een damesparapluie; aan den politiepost te Overveen een sleutel; terug te bekomen posthuis Klever laan een huissleutel en een paternoster terug te bekomen bij Böttger, Zomerzorgerlaan. Verloren: een portemonaie met eenig geld; een parapluie en een zilveren armband. Burfffirliikp Stand Van Zaterdag 1 0 Sep te m ber to t KUli,enijKe »tana.en met Vrijdag 16 September. Geboren: Z. van Th. A. Vogel en C. van Opzeeland; d. van D. Ploeg en M. Slagt; d. van J. J. L. ten Kate en W. M. Barneveld; z. van J. W. Langelaan en S. A. Lucassen d. van L. van der Hulst en J. A. Hageman. Overleden: E. van der Meij 30 j J. P. Janssen 64 j. Overleden in het Gesticht >Meerenberg": P. van Rijssel 43 j. Ik moet willen, ik wil moeten. Wie geleerd heeft het eene te be grijpen en het andere te beoefenen, die kent de geheele gezondheids leer der ziel. Feuchtersleben. wij zullen hem dat vermaak verschaffen, en spoedig ook. „Bravo, sire! riep baron Bom verheugd, gij zijt de waardige zoon van uwen dapperen vader! Laten wij geen oogenblik verliezen. Alles is gereed; de tuighuizen zijn volgestopt met krijgsbehoeften, de magazijnen zijn gevuld, het leger is voltallig, niets is gemakkelijker dan driemaal honderd duizend man naar de grenzen te werpen en den vijand te verrassen. Moet Uwe Majesteit zich niet aan de bevolking harer pro vinciën vertoonen? Laat zij hare reis verhaasten. Ik trek de troepen samen onder voorwendsel van eene wapenschouwing en plotseling, terwijl de vijand zich volkomen veilig waant, zendt men hem een verpletterend ultimatum, werpt men zich op hem en vernietigt hem in één slag. O, Majesteit, wanneer men onze oude banier, door uwe jeugdige hand omklemd, in den wind zal zien golven, welk eene vreugde zal er dan onder uw volk heerschen welk eene vervoering onder het leger! welk eene algemeene geestdrift? Sire, bij die gedachte komen mij onwillekeurig de tranen in de oogen; vergun het een oud soldaat u te omhelzen. Ik dank u, generaal. Onder uwe bevelen wil ik mijn eersten veldtocht doen. Bewaar het geheim en maak alles gereed. Zoodra gij wilt zullen wij vertrekken. Beeds morgen, sire, en reken op mijik zal u overal als uw schaduw vergezellen; doch Uwe Majesteit veroorloove mii haar een raad te geven. Daar ginder zullen wij in alles voor zien, maar hier is een flink, vastberaden man noodig die de geestdrift van het volk niet laat verflauwen en die desnoods het land dwingt ons zijn laatsten zoon en zijn laatste geldstuk af te staan. Eén man wordt door de openbare meening voor die moeilijke taak aangewezen het is de graaf Bemoeial. Spreek mij niet van hem, zeide Hiacint. De graaf heeft mij door zijn hooghartigheid gekwetst. Sire, vergiffenis voor een oud soldaat; de graaf heeft de geheele administratie in zijn hand, en hij alleen Genoeg, generaaltot morgen. Nauwelijks had hij den koning verlaten, of de woeste krijger begaf zich in allerijl naar eene nabijgelegen woning waar de voormalige minister hem afwachtte. „Hoezee! waarde graaf, riep hij uit. Het woord melkbaard heeft wonderen gedaande oorlog is beslist; wij hebben het kind ingepalmd en hij zal zoo spoedig niet van ons afkomen. En mijne portefeuille? vroeg Bemoeial. Dat hangt van het lot af. De vorst is door uw aanvraag om ontslag beleedigd; maar ik heb goeden moed. Ik dank u, waarde baron; ik zal den dienst niet veigeten dien gij mij bewezen hebt. Zult gij waarde vriend denken aan hetgeen gij mij hebt beloofd? Nu ik mijn huid waag, wil ik tenminste prins worden, waarvan kan mij niet schelen, als er maar een groot inkomen aan verbonden is. Dat is uw zaak en niet de mijne, hernam de graaf vroolijk. Eerst moet gij den vijand slaan; voor het overige kunt gij op mij staat maken. Haast u weer minister te worden, sprak de baronmorgen gaan wij al op reis. Wees onbezorgd, generaal: gij hebt de eerste bres geschoten, de tweede zal spoedig volgen. Vaarwel." Nog aandoeningen van allerlei aard wachtten Hiacint. Toen de koningin het ontslag van den graaf en de oorlogzuchtige plannen vernam, had zij geen enkel verwijt laten hooren, maar zij was in tranen uitgebarsten en had haren zoon teeder omhelsd. Als men jong is en veel van zijne moeder houdt, kan men aan zulke argumenten geen weerstand bieden. Vol be kommering, vol wrevel over zich zeiven en anderen, begaf de vorst zich naar zijn kabinet, toen zich freule Bemoeial liet aanmelden die om eene audiëntie verzocht en in de zaal wachtte. Tamaris in het paleis! Tamaris die wellicht zijn steun noodig had! Bij die gedachte ver bleekte Hiacint en toen hij de zaal binnen trad klopte zijn hart onstuimig. In het zwart gekleed, met eene kanten man tilla over het hoofd, zag Tamaris er zoo treurig en gelaten uit, dat de jonge vorst nog in grooter verwarring geraakte. „Sire, sprak zij met eene diepe buiging: moge Uwe Majesteit het lastig bezoek eener nederige onderdane verschoonen; ik kom hier in naam mijns vaders en om een plicht te vervullen. Hier zweeg zij als een vrouw die door vrees en ontzag wordt overmeesterd; Hiacint was verplicht hare hand te vatten om haar gerust te stellen. „Sire, ging zij voort, het is tien jaar geleden dat de koning der Tulpen, uw doorluchtige vader, na zijn zevenden veldtocht tegen onze eeuwige vijanden te hebben voleindigd, dit slag zwaard aan graaf Bemoeial ter hand stelde. Neem dit wapen, mijn waarde minister, sprak hij. bewaar het als een heilig pand, en mocht ik er niet meer zijn als mijn zoon zijn achttiende jaar heeft bereikt, overhandig het hem zelf als eene gedachtenis aan mijne teeder- heid voor hem, aan mijne vriendschap voor u". „Dat zwaard, hier is het, vervolgde Tamaris. Over twee :aar had mijn vader het u eerst moeten aanbieden; maar op het punt het hof te verlaten om zich voor altijd naar zij ne land goederen te begeven, heeft hij gemeend dat het oogenblik was aangebroken, om u dit kostbaar pand weer te geven. Indien ooit, wat God ver hoede! de oorlog op nieuw tusschen de beide volkeren mocht ontbranden, moge dan dit roem rijke wapen nieuwen luister verkrijgen in de handen Uwer Majesteit: dat is de laatste wensch van mijn vader en ook van mij." De schoone freule maakte eene tweede bui ging en wachtte met neêrgeslagen oogen een wenk van den vorst dat zij kon vertrekken. Nog altijd hield Hiacint de hand van Tamaris in de zijne, en de beide handeD beefden. „Waarom wil de graaf het hof verlaten? vroeg de vorst na een kort stilzwijgen. Ik kan zijn raad meer dan eens noodig hebben." Sire, antwoordde Tamaris, mijn vader is even streng van zedèn als de mannen der oud heid; niets kan zijne onverzettelijke beginselen doen buigen. Als dienaar van den vorst en den staat, voor wier grootheid hij fier is zich op te offeren, zal hij nooit de hand leenen om het gezag te verzwakken. Zijne aanwezigheid aan het hof zou aanleiding geven tot gevaarlijke vergelijkingen en misdadige klachtende eerste plicht van een minister die in ongenade is ge vallen, is zich te doen vergeten. Niets voor zich zeiven, alles voor den vorst, dat is de staat kundige geloofsbelijdenis van den graaf; ik eer biedig en bewonder haar. Zij is ook de mijne. Ik heb de grootheid van mijn vader gedeeld, ik zal zijne ongenade deelen, welke offers het mij ook moge kosten, en ik zal hem zonder klagen naar de eenzaamheid volgen waarin wij ons voor altijd zullen opsluiten. Wordt vervolgd.)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 2