MET PENSION- EN WONINGGIDS H Nieuwsblad voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten 4e jaargang. ZATERDAG. 24 SEPTEMBER 1910 No 38 Het Bloem Prijs per halfjaar fl.25 hij vooruitbe taling. Prijs per nummer f'0.10 Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Vijverweg 7 te Bloemendaal. Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende. Ged. Oude Gracht 63, Haarlem. Telefoon 141. Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Adresverandering. Aan de lezers. De bureaux van redactie en admini stratie van ons weekblad zijn verplaatst ïuar de Gedempte Oude Gracht 63, Haarlem. Agenda. BLOEMENDAAL. Zondag 25 September, 2 uur. Voetbalwedstrijd. Bloemendaal„Holland," (Alkmaar). Zondag 25 September, 2VS4'/s uur. Hotel Duin en Daal. Matinée. Vrijdag 30 September, 8 uur. Hotel Welgelegen. Vergadering der afdeeling Bloemendaal van „Het Witte Kruis". Dagelijks geopend. Hotel "Duin en Daal. Tentoonstel ling van schilderijen en aquarellen van Hobbe Smith. HAARLEM. Koloniaal Museum. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 10- 4 ure. Museum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 104 ure. Museum van Schilderijen en Oudheden. (Stadhuis.) Dagelijks geopend van 104 ure. Toegang 25 cents. Zon dags van 12—3 kosteloos. Bisschoppelijk Museum. (Jansstraat 79). Geopend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. Sads-Bibliotheek. (Prinsenhof). Dagelijks geopend (be halve Zondags) van 104 uur. Groote Kerk. Dinsdags van i2 ure, Donderdags van 23 ure, Orgelbespeling. T yler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (behalve Zaterdags en Zondags) van 113 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 14 ure. I) inkhal Staalbad Haarlem. Dagelijks geopend van 710 uur 's morgens en 35 uur 's avonds. Zaterdag 24 September, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Rotterd. Tooneelgezelscbap, dir. Van Eysden. Het huwelijk van juffrouw Beulemans Blijspel. Zondag 25 September, 8 uur. B ron ge bou w. Groot opera- concert. f 1.f 0.75, f 0.75. Abonnées le rang f 0.75. Zondag 25 September, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Het Toon eel, dir. W. Royaards. De Andere. Drama. Woensdagmiddags van 21/-—4l/a uur. Bovenzaal Soc. Vereeninging. Danscursus van Gebrs. Heemskerk voor kinderen Zaterdag 1 October, 8 uur. Schouwburg Jansweg. De Hagespelers, dir. E. Verkade. Joy. Spel op het thema „Ik" Dag en na eht-evening Het begin van den herfst, dat wil zeggen de gelijkheid van dag en nacht, ligt reeds achter ons. 't Is de periode, waarin nu en dan de zon nog in volle pracht schijnt, zoo schoon en zoo heerlijk als den ganschen zomer nauwelijks het geval is. Dan giet zij nog eens een zee van licht uit over al het geschapene en verwarmt met hare koesterende stralen de late, nog rijpende vrucht. Zulke stonden stemmen ons terecht tot waardeering en dankbaarheid; maar zij kunnen niets afdoen aan de groote en veelbeteekenende waarheid, dat de avond nadertde avond van een levensjaar der natuur. Die avond is bijna reeds gekomen, en thans is het schemeruur. Schemeruur. Misschien is het daarom, dat het najaar iets heeft, wat onze ziel zoo sterk aangrijpt. Wij weten niet wat dat is en wij kunnen de gedachten die zich aan ons opdringen nut of slechts gebrekkig in woorden vertolken. Het is iets van onbestemden aard, dat de ziel boeit en het hart roert; iets van een aangrijpende, stil-treurige muziek, die toch iets verheffends heelt en een eigenaardig genot verschaft. Schemeruur. Want, trager komt des ochtends de dag, nog gehuld in de nevelen van den nacht. Telkens wordt het uur van vertrek vervroegd en langer worden de avondstonden een soort van halve toestand, een overgang, ook een voor bereiding. Het is nauwelijk denkbaar, dat de ziel van den beschaafden mensch voor dergelijke indrukken volstrekt onvatbaar is. Wij zijn het immers ook niet voor die, welke een bouwval bij ons opwekt, wanneer die zoo levendig tot ons verhaalt van vele geslachten, hun grootheid en hun val? Hier is het ook alsof een groot gebouw, vol geriefelijk heden, in puin stort. Wanneer één steen los raakt, dan zet de tijd daar onmiddellijk de tanden in en van dat oogenblik af wordt het werk der vernieling rusteloos voortgezet. Geen dag gaat voorbij, waarop niet een gedeelte wordt ingekort, en telkens komen er boden die ons melden, dat nog meer vallen moetde boden met kwade tijding. Wat zij ons verhalen? Dat de bladeren verwelken en eerlang zullen vallen onder den killen adem van den herfst nacht, tot de laatste, verschrompeld, ritselend en schuifelend zullen dalendat de herfstdraden zullen verscheurd worden door den storm dat de nevelen het grauw der aarde zullen bedekkendat het tijd wordt, een veilige schuilplaats te zoeken voor den nacht. Wat zij ons zeggen? Dat telkens later in het reeds grauwe nevelige morgenuur de dagtootts zal verrijzen, om na een steeds korte:e reize plaats te maken voor een steeds langeren en meer duisteren nacht, en dat, wanneer het bleeke licht der zilveren maan dat duister nu en dan zal doorboren, bet toch niet vriendelijk van achter het lommer zal opkomen; dat Phebe haar zilveren lichtbundels zal uitstorten over bladerlooze takken, die als spookgestalten de magere armen ten hemel heffen. Wij zien dat alles komen en wij weten dat wij voor de zooveelste maal de eeuwige wet van worden en vergaan om ons heen zullen aanschouwen. Het is geen wonder, dat het ons niet zoo licht valt de eigenaardige schoonheden van den herfst te prijzen, juist omdat hij ons in den aanvang zoo droefgeestig stemt. Het is toch in ieder geval weer een afscheid dat wij nemen, en die waarheid blijft een waarheid, al verbinden wij er ook op echt menschelijke wijze de hoop op een weerzien aan. Ja, dat wekt weemoedige gedachten bjj ons op, wanneer het lied der vergankelijkheid ruischt in de toppen der boomen, om zich straks te verheffen tot het lied van den storm maar die gedachten hebben toch weer iets verheffends ook die gedachten hebben hare waarde. Zeker, de natuur heeft nu de kracht en de frischheid van voorheen verloren dat wil zeggen, naar het uitwendige want, ofschoon de beek niet meer vloeit, de bron is niet opgedroogd. Ook voor ons nadert, als wij dien nog niet bereikt hebben, de herfst des levens; ook voor ons worden er herfstdraden gespannen en zullen wel dra een spel der winden zijnmaar, indien het wèl met ons is, dan zal ook dat slechts naar het uitwendige zijn. Als wij de kiacht en de frischheid van vroeger hebben verloren, dan behoeft ook bij ons de bron niet opgedroogd te wezendan kan daar iets anders voor in de plaats zijn getredenb. v.een innige waardeering van het reeds ge smaakte levensgenot; een dieper berusting in het onvex-- mijdelijke heden; een krachtiger geloof in de onbekende toekomsten als wij de school des levens niet zonder vrucht hebben doorloopen, dan zal ons karakter gerijpt zijn door de zomerzondan zullen onze beste eigenschappon een hoogere trap van ontwikkeling hebben bereiktdan zullen wij al de groote roerselen des levens: smart en vreugde, opgewektheid en weemoed, beter begrijpen. Dan zal, als een morgendroom, het leven duidelijker worden, naarmate wij langer onze aardsche wandeling voortzetten. Wat ons vroeger raadselachtig voorkwam, zal ons hoe langer hoe minder geheimzinnig toeschijnen en de kronkelpaden zullen er rechter uitzien, naarmate wij het einde naderen. In de schemering van den herfst is het ons zeer zeker anders dan bij het gloren van de Julizon; maar daarom blijve ons hart niet gesloten voor het eigenaardig schoon, dat zich in den herfst ontvouwt. Die herfst is een samenstel van natuurwonderen op zich zelf en moet daarom op zich zelf beschouwd en bewonderd worden. De heerlijkste scheppingen der kunst zijn aan de tinten van het najaar ontleend en de beste onzer dichters hebben de dwarrelende dradeD en den wonderen nevel be zongen. Al wat schoon en goed is moet niet vergeleken worden, maar in zich zelf gewaardeerd. Zeker, we hebben slechts met weemoed afscheid genomen, zelfs van een zomer die er Dauw een wasmaar de wisseling der tijden is zoo zegenrijk als wondervol; want zij geeft telkens nieuwe en eigenaardige bekoorlijkheden, die een rijke bron zijn van ware levenskracht en van verhoogden levenslust. Die wisseling herinnert er ons telkens weer aan dat, in al wat verandert en vergaat, een kern is van het blijvende, dat zich laaft aan een nimmer opdrogende levensbron. Een grootsch tafereel van verval, en toch een toe komstbeeld van vernieuwing. 't Mysterie van den dood, en toch een gedachte des levens, die over ons lichten zal ook in de schemering van den levensherfst. Henri. Cursussen in Huisvlijt. Plaatselijk Door de afdeeling Bloemendaal en om- Nieuws. streken van den Volksbond zullen in den aanstaanden winter twee cursussen voor huisvlijt gehouden worden; een voor meisjes en een voor jongens. Op de tentoonstelling der producten van den huisvlijtcursus van 25 meisjes uit Bloemendaal en Overveen, die verleden winter den eersten cursus volgden, is duidelijk gebleken, welk een goed doel de Volksbond beoogt met die leiding in huisvlijt te verschaffen. De meisjes zelf, de ouders en de dames en heeren, die de leiding van den cursus gehad hadden, allen waren tevreden over de producten, die in een lokaliteit van de Bloemendaalsche Schoolvereeniging waren tentoongesteld. Een keurcollectie van die producten ligt ge- exposeerd op de Nationale tentoonstelling voor Huisvlijt te Scheveningen. Het bestuur van den Volksbond heeft gezien, dat het moet voortgaan in die richting werkzaam te zijn heeft gemeend er zelfs uitbreiding aan te moeten geven door ook een cursus te organiseeren voor jongens van 12 16 jaar. Een afzonderlijke commissie is door het bestuur van den Volksbond daartoe geïnstalleerd, bestaande uit de heeren L. A. B. Ulehake, voorzitter; A. van der Voort Az., vice- voorzitter; M. Vrij, secretaris Dr. H. Lemstra van Beusekoin en P. J. Eldering, commissarissen. Het valt te begrijpen, dat de afdeeling Bloemendaal e.o. van den Volksbond niet finantiëel krachtig genoeg is om de kosten van die cursussen te dragen. In de verwachting, dat een gemeentesubsidie ge geven zal worden en dat van particuliere zijde dit philan- thropische streven finantiëel gesteund zal worden, heeft de commissie voor de huisvlijt alreeds besloten, dat in het begin van October beide cursussen zullen beginnen. Een uitgebreide circulaire omtrent het doel en de inrichting van die hnisvlijtcursussen zal binnenkort de ingezetenen van Bloemendaal en Overveen bereiken en wij verwachten, dat een 50-tal jongens en meisjes van 1216 jaar van Bloemen daal en Overveen dezen winter aangenaam en nuttig zullen werkzaam zijn in de beoefening van een of meerdere takken van de huisvlijt. Vergadering Witte Kruis. Vergadering der afdeeling Bloemendaal van de Noord- Hollandsche Vereeniging »Het Witte Kruis", op Vrijdag 30 September 1910, des avonds ten 8 uur, in het hotel Welgelegen" te Bloemendaal, met de volgende punten van behandeling 1°. Notulen en ingekomen stukken; 2°. Benoeming van afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaardigde ter alge- meene vergadering3°. Beschrijvingsbrief aanstaande alge- meene vergadering; 4°. Begrooting 1911; 5°. Wat verder zal worden ter tafel gebracht. Uitgebreide beschrijvingsbrief met bijlagen zijn op aanvrage te bekomen (tot een beperkt aantal) bij den secretaris. Aan de te Overveen wonende leden zal gelegenheid gegeven worden te 7s/4 uur naar het vergaderlokaal te rijden vanaf de tol. Terug na afloop der vergadering. Uit het politierapport. Processen-verbaal zijn opgemaakt wegens het rijden zonder licht, rijden over de voetpaden en rijden door het bosch het stellen van wildstrikken en loopen op verboden grond. Gevonden voorwerpen: aan onderstaande adressen terug te bekomen: twee cahiers met aanteekeningen politiebureau te Overveen; een z. g. kiezentrekker idem; een R. K. vragen- boekje idemeen portemonaie (zwart lederen) bij Zwiersen, een ring met vijf sleutels bij den makelaar 0verakker, een medaillon met portretten politiepost Bl'daal; een opzetsel en een boordje idem en een wandelstok bij Sikkens. Verloren: een gouden ring met blauw ovalen steen waarin pareltjes; een blauwe dimesmantel, een portemonaie met f 1,50 een idem met f2,50; een vulpenhouder; een grijs lederen por temonaie; een ceintuur met gouddi'aaden een zwart zijden damesparapluie. t. o, Van Zaterdag 17 September tot Burgerlijke Stand.en met Vrijdag 2 3 September. Geboren; z. van G. G. van Beem en M. Bijsterz. van H. W. A. Roozen en E. de Graaff; z. van H. Veenendaal en N. Blankensteind. van J. P. van Schaagen en C. van Beusekom. Ondertrouwd: A. de Jong en J. Benjamin; A. Littel en M. C. Hessels. Getrouwd: M. Hoogendijk en M. H. Maks. Overleden: P. de Groot, 57 j.G. Sjoerds, 32 j. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 25 Sept. Kerknieuws. Voorm_ I0 UUJ. ds j A van Leeuwen. R.-K. Kerk te Overveen. Zondag 25 Sept. Voorm. 7 en 8J uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis 3 uur Vespers. R.-K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 25 Sept. Kerkelijke dienst te 1\ en 10 uur. »Bloemenda al"D. E. C." Sport. Daar tijdgebrek mij niet veroorlooft een uitvoerig verslag van bovengenoemden wedstrijd te leveren, zie ik mij genoodzaakt in 't kort deze match weer te geven. Voor half-time genoot men van een prachtigen, spannenden strijd, die beurtelings op Bloemendaals en D.E.C.'s helft ge streden werd. Moggenstorm maakt den eerston goalniet lang daarna be sluit Van Kessel een rush met een schot »in alle deelen," den stand op 20 brengende. Na de rust is 't D.E.C., dat aan 't woord is. Maar 't is weer onze verdediging, waarin v. d. Maren schittert, die alle aanvallen afslaat, op ééne na, die een tegeupunt der Amsterdammers oplevert.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 1