Berlitz l lil» en lai Lange Veers Telefoon J. VAN VE Leverthesl I De£uxe-1 In dezen stand komt geene verandering meer, en 't einde van deze geanimeerde ontmoeting brengt eene 21 over winning voor de home-club. Zondag speelt hetzelfde elftal tegen Holland uit Alkmaar, op ons terrein, en niet in Alkmaar, zooals 't eerst vastgesteld was. Hieronder 't programma der bondswedstrijden 25 Sept. Bl'daalHolland. 2 Oct. Bl'daal—Hollandia. 16 Oct. D.O.S.B.Bl'daal. 23 Oct. Bl'daal—A.Y.V. 30 Oct. Rapiditas— Bl'daal. 13 Nov. Bl'daal—Z.V.V. 20 Nov. Holland—Bl'daal. 27 Nov. Hollandia Bl'daal. 18 Dec. Bl'daal—D.O.S.B. 8 Jan. A.V.V.Bl'daal. 15 Jan. Bl'daalRapiditas. 22 Jan. Z.V.V.—Bl'daal. ADR. C. Gezondheidscommissie gezeteld te Bloemendaal Verslag der in September 1910 gehouden vergadering. Voorzitter de heer J. Mullemeister. Aanwezig alle leden; de vergadering werd bijgewoond door den inspecteur der Volksgezondheid Coebergh. Door den voorzitter wordt mededeeling gedaan van een schrijven van den Commissaris der Koningin van Noordhol land, houdende benoeming van dr. J. H. Nanninga, arts te Hoofddorp, tot voorzitter der gezondheidscommissie te Haarlem mermeer, die in verband daarmede eervol wordt ontslagen als lid der gezondheidscommissie gezeteld te Bloemendaal. Voor kennisgeving werden aangenomen: le. Een besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland op een verzoek van B. en W. van Velsen omtrent eene ver gunning tot het oprichten van eene inrichting tot bewaren van afval, asch en vuilnis op een gedeelte van het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie L No. 130. 2e. De door B. en W. van Velsen gezonden afschriften hou dende aanschrijving tot het maken van een middel van water voorziening aan de woningen gelegen aan den Groote Hout of Koningsweg Wijk L No. 3, b, e en f en Velserduinerbuurt- weg Wijk D No. 36. 3e. Het door den Raad der gemeente Heemstede genomen besluit omtrent onbewoonbaar verklaren van perceel Clooster- weg 10. 4e. De door B. en W. van Velsen gezonden mededelingen, dat de verbeteringen zijn aangebracht aan de perceelen Groote Hout of Koningsweg Wijk F No. 40 en 41 en Rijksstraatweg L. No. 75. 5e. Een besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland, houdende verguuning tot het ten behoeve van een aan te leggen bloemkweekerij op het perceel kadastraal bekend in de gemeente Schoten Sectie B No. 2465, oprichten van broeibakkeu, kas en schuur, benevens tot het slaan van eene pomp binnen den afstand van 60 M. van de begraafplaats. 6e. de mededeeling van B. en W. van Bloemendaal, dat de eigenaren van de slooten grenzende aan het perceel Zijlweg 19 te Overveen, zijn verzocht in het belang der gezondheid, deze te doen dempen en rioleeren. Goedgekeurd werden de adviezen uitgebracht aan: le. B. en W. van Velsen omtrent het aanbrengen van ver beteringen aan de perceelen Kalverstraat Wijk F No. 34 en 39, Engelmundusweg Wijk F No. 20, 22, 24, 26, 28, 30 en 32, Rijksstraatweg H No. 74, Jan Gijzenvaart A No. 185, 186, 187, 188, 188a, 1886, I88c, Velserduinerbuurtweg Wijk E No. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 en 13, Willemsbeekweg Wijk D No. 2 en 3 en Wijk li No. 5, 6 en 7a, Velserduinerbuurtweg Wijk E No. 18, Willemsbeekweg Wijk E. No. 9, 10 en 10a, 14, 16, en 16, Koekoeksweg Wijk E No. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 en 11, Jan Gijzenvaart Wijk A. No. 121, 122, 123, 124, 125, 126 en 127, Velserduinerbuurtweg Wijk E No, 14, 15, 16 en 17, Willemsbeekweg Wijk E No. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8,9, 10, 11 12 en 13; 2e. B. en W. van Velsen omtrent den toestand van het water in perceel Bloemendaalschestraatweg Wijk A No. 146. 3e. B. en W. van Velsen omtrent onbewoonbaarverklaring van de peceelen Stationsweg Wijk E No. 22, en Rijksstraat weg Wijk E No. 97 en 99 4e. B. en W. van Haarlemmerliede c.a. omtrent den aanleg van straten te Houtrijk en Polanen en eene wijziging van artikel 7 der bouwverordening dier gemeente; 5e. B. en W. van Bloemendaal omtrent ontwerp-raadsbeslui- ten tot vaststelling van bouw- en wegenplans van gronden gelegen a. tusschen den Zijlweg, den Bloemendaalscheweg en de Delft; 6 in het Kweekduin; c. in de overplaats van Meerenberg. Besloten werd: le. Te adviseereu tot onbewoonbaarverklaring van de per ceelen te Velsen, Wijk aan Zeeërvoetpad Wijk D No. 52, 53 en 54. 2e. gunstig te adviseeren omtrent het drinkwater in perceel Schoterweg te Schoten. 3e. gunstig te adviseeren op een verzoek van M. Crommelin te Driehuizen (Velsen) omtrent het maken van een nortonwel- pomp op een terrein achter de steenfabriek, ten dienste van de achter die fakriek gelegen arbeiderswoningen op eene afstand van 2.50 M. van een beerput, onder voorwaarde, dat de put niet wordt geslagen, maar gepulsd, dat profiel teekening wordt gegeven van de boring, het water als proef wordt opge zonden en van een en ander mededeeling zal worden gedaan voor het archief. 4e. B. en W. van alle gemeenten binnen het gebied de be paling voor te dragen, dat alleen groenten mogen gewasschen worden in middelen van diinkwatervoorziening, die goed water opleveren. Een en ander als voorzorgsmaatregel tegen cholera De Klever laan. Uit onze omgeving. De Kleverlaan heen naar Bloemendaal en de Zijlweg terug is een echte haar lemsche Zondagswandeling. Een laan heet 't, maar is ze slechts aan 't oosteinde langs de Cavallerie- kazerne. Behalve wat hout van de begraafplaats hier, en van de Beek aan de zijde van Bloemendaal, kon tot voor eenige jaren de Kleverlaan op geen boomen en struiken wijzen. Opzettelijk was er geen hout geplant om het uitzicht op de lachende duinstreek met de vele buitens en belommerde huizingen niet te bederven. Onwillekeurig rijst de vraag van wanneer dateert de Kleverlaan? Die vraag is niet te beant woorden op geen jaren na. Daartoe moeten we terug misschien wel honderden jaren voor onze jaartelling. Onze lezers weten wel, dat van Uitgeest tot Leiden zich een zandrug uitstrekt, waarover de hoofdverkeersweg loopt. Daar waren eertijds de duinen. Intusschen vormden zich onze tegenwoordige duinen, die eerst zandbanken waren. Tusschen de duinen en die in wording, kwam dus een soort Linnenzee als bij Arcachon in Frankrijk. Toen de tegenwoordige duinen eenmaal gevormd waren, begon de veenvorming. Wij geven toe, dat deze geologische verklaring zeer kort en zeer onvolledig is, maar moeten ons in een couranten artikel beperken. Voor 't geen volgt, konden we ze ook niet geheel weglaten. Dat Haarlem op 't binnenduin ligt, is een bekend feitde naam 't Zand herinnert er ons nog aan, en dan verder Meer en Berg en de Konijnenberg aan den Wagenweg en 't heuvelachtig terrein bij de van Merlenlaan onder Heem stede. Waar dus nu Kleverpark II is, was dus voor langen tijd een strand. Het Huis ter Kleef staat op den rand van 't Zand. De veenlaag hier is zeer dun om halverwege de spoorwegovergang en Bloemendaal tot l'/j Meter aan te groeien. Toen de veenstreek eenmaal hoog genoeg was, ontstond er plantengrori't werd een woeste wildernis, waarin slechts de landzaat den weg wist. Bij den slag bij 't Manpad in 1302 tegen de Vlamingen, gingen deze dan ook 't, Manpad, een hoogere zandrug, af en bereikten zoo het duin. Het veen, de wildernis, dorsten ze niet in. Wij kunnen niet anders dan vermoeden, dat de Kennemers een pad hadden van den duinzoom naar het binnenduin en 't Sparen. Hoogstwaarschijnlijk is 't. langzamerhand ontstaan. De Zandvoorterlaan was tot omstreeks 1820 ook niet meer dan een pad. Toen evenwel de Brederode's 't Huis ter Kleef in bezit kregen, is 't begrijpelijk, dat zij een weg maakten, waar waarschijnlijk al een pad was. De Kleverlaan is dan ook voorzoover de geschiedenis meldt, particulier bezit geweest der Brederode's, terwijl de gronden door afgraving van zand en 't rooien van struiken lang zamerhand in cultuur werden gebracht om in grazige weiden veranderd te worden. De Kleverlaan met 't Huis ter Kleef bleef in de familie der Brederode's tot 't begin der 18e eeuw. Deze hadden een tol geplaatst op de plaats ongeveer, waar nu Bloemendaal een politiepost heeft. I)e stad Haarlem nu kocht 5 November 1715 »'t Huis ter Kleef," benevens de Kleverlaan met het inkomen der jaarlijksche gabellen tol) van dien mitsgaders de wooninge en landerijen daartoe behoorende, groote omtrent 12 morgen onder conditio, dat de twee honderd guldens' van de gabellen die in de maand December 1715 zouden verschijnen moesten komen ten profijte van den kooper. De koopsom bedroeg 13000 en het goed werd bij onwillig decreet verkoop bij executie) verkocht ten laste van Frederik Adolph, regeerend graaf van Lippe, erfgenaam van Aemilia, Gravin en Burggravin van Dona, achterklein dochter van Hedwig Agnes van Brederode. De grenzen van de Kleverlaan werden afgegeven als uit Akendam van de Heereweg (nu Schoterweg) tot boven in het westen onder Tetterode. Het Huis ter Kleef, c. a. was een sterfelijk erfleen van Holland, een lid der regeering van de stad Haarlem was sterfman (d. w. z. als hij stierf moest een soort mutatierecht betaald worden) en voor en bij opvolging werd de stad er onafgebroken mee verleid. De gabel of tol werd ten deele bij abonnement uitgekocht, waarvoor aan de stad werd betaald: in 1723 f 299,4; in 1724 311,2; in 1725 f 300. En ten deele gecollecteerd waarvoor in 1722 J 105,1, in 1723 f 102,5 en le halfjaar 1724 56. Geen verdere aanteekenin^ en daaromtrent zijn voorhanden. In 1725 werd de gabel verpacht en er is een akte van borgtocht voorhanden van 24 Januari 1725, krachtens welke tot f 300 mag verhaald worden op een kleerbleekerij aan de Jan Gijzenvaart, wat aan de administratie op de tollenaar te kort komt. Blijkens een verklaring van den landmeter Duyndam was de Kleverlaan den 28en Maart 1626 in tegenwoordigheid van Burgemeesteren van Haarlem en den Rentmeester van Brederode door hem afgerooid in eene rechte lijn van den Heereweg (Schoterweg) westwaarts tot het (Bloemendaalsche) voetpad (nu Bloemend, straatweg). Zij was destijds met boomen beplant. Tot zoover 't officieel geschiedkundig bericht. Hofdijk, de Kennemer minstreel, vertelt in zijn Historische Landschappen, dat de Kleverlaan met schelpen was belegd. In de eerste helft der vorige eeuw maakte Haarlem er een grintweg van, die in 1841 klaar was en volgens 't paaltje van V. V. O. 3 K. M. langt is. Het ligt ons nog zeer versch in 't geheugen, dat vanaf de brug over de Delft tot Bloemen daal de laan bekeid is en twee rijen boomen kreeg. Ongeveer 15 jaar geleden begon men met den aanleg van den Klever parkweg en sinds jaren weer snort de electrische tram er langs. Den vorigen winter werd over 't spoor een groote inrich ting voor watervoorziening gebouwd en is daar ter plaatse de Kleverlaan verdubbeld. Het weiland ten Zuiden van 't vervolg der laan is voor een paar jaar duur gekocht. Daardoor zullen de bewoners der vele pasgebouwde heeren huizingen een onbelemmerd en vrij uitzicht behouden Even willen we nog aanhalen de verbreeding der Kleverlaan aan den duinvoet door afbréking der wagenschuur van Klever oord tot meerder veilig verkeer. Door de tram was de hoek daar veel te smal geworden. Nu we Kleveroord noemen moeten we u even herinneren aan den letterkundige Dr. Jan van Vloten, Oud-Hoogleeraar aan 't atheneum te Deventer. Daar woonde omstreeks 1870 onze groote letterkundige en criticus tegenover de herberg de Knip nabij de tol Zijn overbuurman was Busken Huet, mede een onzer grootste letterkundigen. Hij woonde op Belle- vue, daarna een korten tijd op Sorghvliet. Nu weten onze lezers meteen waarom de weg tusschen deze twee woningen Busken Huetlaan heet. Toen Busken Huet daar woonde was hij mede-redacteur der Haarlemsche Courant Aan de andere zijde der Kleverlaan stond tot voor weinige jaren een mooie buitenplaats, die eertijds een klooster was. Veranderde daar veel en verrees er 't Schoterkwartier, een nieuwe verandering zal brengen een electrische tram, die haar eindpunt op den Doodweg zal hebben en nog een eindje de Kleverlaan opgaat. Het beginpunt der alkmaarsche tram komt op den Doodweg. Een nieuwe verbinding met de stad vormt hier de verlengde Velserstraat. Een landpad, de Klooster- weg genaamd, dat van 't Buitenhuis naar de Kleverlaan liep is door den bouw der Huzarenkazerne te loor gegaan. De landweg, die nog bestaat ten Noorden der laan tot de Jan Gijzenvaart en achter de Schotensche kerk loopt, ligt op den rand van 't oude binnenduin. Danscursus Gebrs. Heemskerk. Uit andere ge- Wij verwijzen naar achterstaande adver- meenten. tentie. waarin Gebrs Heemskerk den volke kond doen dat 'zij hun cursus in dans en houding openen in de bovenzaal der Sociëteit Ver- eeniging. Tooneel. Schouwburg Jansweg. Thciis. Donderdagavond werd het speelseizoen te Haarlem geopend door de Neder- landsche Operaen Operette van het Kembrandt-Theater te Amster dam met Thais van J. Massenet. Wat de muziek dezer opera betreft, kunnen we ons geheel met de beoordeeling van den heer Philip Loots vereenigen, waar hij er van zegt, dat de componist nu eens aan zijn muziek een locale kleur tracht te geven, dan weer zich laat beïnvloeden door de moderne dramatisch-muzikale beginselen en ten slotte zich het liefst en gemakkelijkst schijnt te bewegen in den ouderen Fransche- operastijl. Van al deze genres krijgt men hier en daar heel mooie proeven te hooreu, maar het resultaat van een en ander is een vage, weinig bevredigende totaalindruk Dat was ook ongeveer mijn gevoelen toen ik den schouwburg verliet, maar toch bleef' ik onder de bekoring van enkele zeer fraaie fragmenten. Nu is 't waar dat de geweldige zang van den heer Carel Butter hiertoe veel bijdroeg. Hij was in zijn Athanaël-partij prachtig om te zien en heerlijk om te hooreu Mevrouw Engelen-Sewing, de onvermoeide, wist zich ook nu weder in haar ouden glans te handhaven. Zij en den heer Butter droegen als 't ware de opera en hei publiek liet het niet aan aanmoedigende en dankbare bijvalsbetuigingen ontbreken. De heer Kubbenga, een sympathieke bas vervulde een korte partij, doch had toch nog gelegenheid zijn vrienden in de zaal te laten hooren dat z'n geluid nog dezelfde kracht en klank rijkheid bezat als bij zijn laatste optreden alhier. Met voorbeeldelooze aandacht werd de prachtig uitgevoerde viool-solo van deu beer W. Lohoff aangehoord. De artist was niet zoo goed of moest even van zijn ontzichtbaren zetel af om den dank van zijn geestdriftig gehoor in ontvangst te nemen De heer J. Martin S. Heuckeroth leidde met de hem eigene zekerheid en routine. Het orkest was zuiver, doch had geen gemakkelijke taak en af en toe te veel koperklank. Over het geheel genomen was het een goede, zeer genietbare voorstelling en hadden de afwezigen ongelijk, niet te komen. De zaal had stikvol behooren te zijn. C. In de komende week krijgen wij bezoek van Royaards die met het drama De Andere en van Verkade die met Joy komt. Beide voorstelligen verdienen een uitverkocht huis. Concert Christiaan Kriens. Muziek. Het Kriens-concert van gisteravond is prachtig geslaagd. Er was veel belang stelling en een schitterend succes viel zoowel den gevierdeu held van den avond als de overige solisten ten deel. De avond mag dan ook als een waardige opening van de reeks der dezen winter te geven concerten beschouwd worden. Mededeelingen van het concert-bureau V e r n o u t. Mevr. NoordewieiReddingius. Woensdag 5 October zal mevr. A. NoordewierReddin gius zich doen hooren op den le liederenavond van Ger. Zalsman, in de Kroon. De heer Willem Andriessen zal tevens zijn medewerking verleenen. Micha Elman. De wereldberoemde violist Micha Elman zal Vrijdag 14 October a.s. een concert geven in de Kroon De Philips lamp. Handel en Industrie. Het jongste rapport omtrent den brand duur der Philips lampen, uitgebracht door het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf te Utrecht, gedateerd 14 September 1910, luidt als volgt: „In vervolg op ons schrijven deelen wij U mede, dat wij de beproeving der ons toegezonden lampen hebben beëindigd met het volgende resultaat: Lamp No. 1 2 3 4 5 6 7 8 Lamp No. 2915 branduren 806 3136 3472 2800 3136 2064 0 Lamp No. 9 10 11 12 13 14 15 1000 branduren 3136 3304 3496 1693 838 2443 12 brandde nog aan het einde der beproeving. Wij hebben deze 32 NK. lamp gephotometreerd en vonden daarbij, dat zij nog een lichtsterkte bezat van ca. 28 NK. bij een energie-verbruik van ca 1 16 Watt per kaars. De gemiddelde brandduur van bedoelde lampen bedroeg dus 2282 uren, welk gemiddelde door het laten doorbranden van van lamp No. 12 nog iets verhoogd had kunnen worden. Laten wij lamp No. 8 buiten beschouwing, daar deze bij keuring toch uitgevallen zou zijn, dan bedraagt de gemiddelde brandduur 2445 uren. Wat tante Grieta, uit Uit den Donkerkloof, van een voetbal- Vreemde. wedstrijd te Stellenbosch vertelde. (In de vereenvoudigde spelling.) »Ja, mijn lie we niggie," vertelde tante Grieta aan nicht Mieta, diss 'n verre reis en vermoeiend, maar 'n mens hoor en sien baing en jij leer ook daarbij. Stellenbosch is 'n mooi plek en daar's pragtige gebouwe, maar die gewoel is daar te veel vil' mij, ik sou daar nie kan woon nie, viral nie in 'n huis waar so baing jong mense loseer nie, wat die liewe dag die trappe op- en afhol, dat die hele huis dreun. «En hoe dit met Piëta gaan, vr& jij? Nee, kind, dit gaan goed en hij het baing kompilmente vir julle almaat iaat weet. Daar is net één ding, wat mij 'n beetjie hinder; hij is so versot op 'n spelletjie wat hulle daar speul, 'n soort baklei-spelletjie, en ik is bang, en Oom Tijs ook, dat dit hom in sijn leer kan hinder, en dat hjj kan seer krij. »0, jij weet nie wat dit is nie? Wel, ik het dit ook nie geweet nie, maar hij het net so lang aangehou, tot sijn pa en ik ook ééndag gaan kijk het. Daar was 'n duisternis vau mense, oud en jong, wat ook kom kijk het, en jij moet nog bowendien betaal. «Hulle het op 'n stuk grond vier pale geplant, twee aan weerskante en 'n dwarspaal daar oor heen geleg. Dit sal 'n goeie honderd tree van mekaar wees. Nou kom daar 'n 30 jong kerels op en 'n man met 'n fluitje, wat moet kijk dat dit nie te erg gaan, en dan set hulle 'n opgeblaaste bees- blaas x) in die middel van die veld. Net so's hij op die fluitje blaas, val hulle toe om die blaas te grijp, wie-sijn dit sal wees. Hulle skop die ding dat dit hoog in die lug vlieg en dan hardloop hulle weer toe om dit in die hande te krij, en als één dit het, neem die andere dit weer af, en hulle raas en skree en gooi mekaar dat dit klap, en die mense wat staan kijk en op die gallerp sit., die skree ook saam net of hulle gek word. Partijkeer staan die spelers met hulle koppen teen mekaar en druk, nes 'n klomp bokke wat baklei, en trap met hul voete skoffel nes malgoed. En als een die geluk het om die blaas te grijp en dit langers die pale virbij te dra, kijk, dan word die mense stawelgek 3) en gooi hulle hoede in die lug en waai met hulle sakdoeke en skree dat hulle hees is. En skop éen toch die ding oor die dwarspaal, dan raas hul nog meer. »Ik het die middag mijn hart in mijn lijf vastgehou en gedurig vir Thijs gesê; «Tijs, jij moet inloop en die jong- mense uitmekaar maak, want hulle vermoor mekaar vandaag en kijk, hoe knau hulle vir Piëta!" Maar oom Tijs wou nie hoor nie, want hij is ook al oud en nie meer so sterk nie als in sijn jong daë. Die spelletje het 'n halfuur aan gehou en toen blaas die fluitje. Ik was blij dat dit oor was, maar wie sê? nog 'n halfuur aan. I die blaas weg en die maar wie sê? net voor die fluitje t aan en partij kerels p Ik skree: »Sal julle Tijs, dat hjj nou regr vermoor, omdat hij d hom weer neer en 'n en geef hom die band »En of hulle dan i Mieta? Ag kind, ik s amper nie klere aan broekie so's 'n aapbr jou nou so'n gesigI belet nie, ga bó mijn Toen ons weggeg Piëta gesê: «die din beesblaas bakleiik si slag". En als julh asseblief die blaas krij genoeg blase het om Waarom moet hulle r net van die ingevoerdi dit lijk, nie ander bee word, en daarom is jong span daaroor bal G. 1) Runderblaas. 2) Stapel. A ut o v Automobilisme, j melden, ter waarscbui mijde zooveel mogelijk hier opnemen. Beek bij Ubbergen. Mevr. WOLTERBEI '[iloemeixlaalsi-he Paik VRAAGT tegen l> kwame P G van g g. voor reisgeld f 170 en was cl Een bekwaam biedt zich aan als Huisnaais Br. Ire. létt. R. 41 I'. STINS Pz., te Bloei Een nette jonge aan als WERKST Adres: Zomerzorger mend a al. aangeboden. Brievi v. d. bl., Ged Oudegrac Voor het aa vreemde talen Berlitz School et het buitenland Kleverparkv

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 2