MET PENSION- EN WONINGGIDS D Nieuwsblad voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten 4e jaargang. ZATERDAG, 8 OCTOBER 1910 No 40 lit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. liet Bloemendaolsch (iMblod. Prijs per halfjaar fl.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Vijverweg 7 te Bloemendaal. Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende. Ged. Oude Gracht 63, Haarlem. Telefoon 141. let auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Agenda. BLOEMENDAAL. •Zondag 9 October, 10 uur. Voetbalwedstrijd. B.V.V. Ili-H.F.C. VI. 2 uur. B.V.V. II—H.V.V. Terrein Meerenbergscheweg. Zondag 9 October, 9—12 en van 1—5 uur. Jaarlijksche -chietwedstrijd van „Bloemendaal Commando." 's Avonds 8£ uur prijsuitdeeling in hotel „Welgelegen." Zondag 9 October, 2'/2V/v uur. Hotel Duin en Daal. Matinée. Dagelijks geopend. Hotel Duin en Daal. Tentoonstel ling van schilderijen en aquarellen van Hobbe Smith. HAARLEM. Koloniaal Museum. (Paviljoen.) Dagelijks geopend van 10—4 ure. seum van Kunstnijverheid. (Paviljoen.) Dagelijks ;eopend van 10—4 ure. t seum van Schilderijen en Oudheden. (Stadhuis.) Dagelijks geopend van 104 ure. Toegang 25 cents. Zon dags van 123 kosteloos. m'.hoppe lij k Museum. (Jansstraat 79). Geopend behalve Zondags en R.-K. feestdagen van 105 ure. Toegang 25 cents. ds-Bibl iotheek. (Prinsenhof). Dagelijks geopend (be halve Zondags) van 104 uur. ote Kerk. Dinsdags van 12 ure, Donderdags van 23 ure, Orgelbespeling. ler's Stichting. (Spaarne.) Geopend (behalve Zaterdags en Zondags) van 113 ure. De bibliotheek alle werkdagen van 1—4 ure. nkhal Staalbad Haarlem. Dagelijks geopend van 710 uur 's morgens en 35 uur 's avonds, srdag 8 October, 8 uur. Schouwburg Jansweg. N. V. Het Tooneel. Dir. W. Royaards. Adam in Ballingschap. Gewone prijzen. dag 9 October, 2 uur. Internationale wedstrijd. Haarlem Dusseldorfer F.C. 1899. (Terrein aan Oen Schoterweg). ondag 9 October, 2 uur. H.F.C. IIV.O.C. II (R'dam). (Terrein aan de Spanjaardslaan). idag 9 October, 8 uur. Schouwburg Jansweg. En semble Solser en Hesse. Heb je 't Kind al gezien f 1.50, 1.25, 1.—, 0.75, 0.50, 0.35. idag 9 October, 8 uur. Brongebouw. N.-Nederl. Too- neeigezelschap. Volksvoorstelling. Shyloclc. Drama, ïdag 9 en Maandag 10 October, 8 uur. De Kroon. Bioscoop voorstel I ingenAl berts-Frères. andag 10 October, 8 uur. De Kroon. Ie Seance voor Kamermuziek door Joh. Steenmau. Liederenavond Mes- schaertRöntgen, f 2. 'Asdag 11 October, 8 uur. De Kroon. Populair-weten- schappelijke voordracht door F. G. Geerling. Een uitstapje m de wereldruimte. Woensdag 12 October, 8 uur. Schouwburg Jansweg. N.V. Opera en Operette van het Rembrandt-Theater. Faust. Opera. Gewone prijzen, oensdag en volgende dagen: Luchtvaart, jonderdag 13 October, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Duitsche Opera, dir. Henri Maal. Tiefland. Opera, f 2.50, 2.—, 1.50, 1.25, 1.—, 0.75, 0.50. onderdag 13 October, 8 uur. De Kroon. Oberammer- gauer Passiespelen, met medewerking van het Zalsman- kwartet f 1.50, 1.0.75. rijdag 14 October, 8 uur. De Kroon. Vioolrecital Mischa Elmau. f 1.50, 1. rijdag 14 October, 8 uur. De Kroon. Bioscoopvoorstelling Albers-Frères. Elite-avond. Plaatselijk Nieuws. Reizende bibliotheken. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft te Bloemendaal eene afdeeling barer reizende bibliotheken ssticht. Tot boekbeheerder is benoemd mr. P. Tideman. l'e zijner tijd komen we hierop uitvoerig terug. Eene aanwinst voor Overveen. Nadat ons eenige dagen geleden de uitnoodiging bereikte, ■e nieuwe kantoren van bet electro-lechnisch bureau Keiler Jlacdonald te Overveen te bezoeken, voldeden we hieraan olgaarne, daar wij nieuwsgierig waren, wat deze actieve ■irma ons nu weder op het gebied der electro-techniek zou unnen laten zien. Zouden wij op eleetrische schokken ont- laald worden of zou men ons trachten te verrassen met 'enige kilometers koperdraad Verrast werden wij inderdaad. Want reeds op grooten 'fstand straalde ons dien avond een breede lichtstroom egemoet. Wij herkenden den vriendelijken gloed, dien onze centrale dagelijks zoo trouw bij hare klanten aan huis aezorgt, nu vloeiend uit tal van kleurige lichtbollen en voor consumptie geschikt gemaakt. Welk een kpuzeSchitterende lichtbronnen naast zacht- '-innige lampjes, gemoedelijke kandelaars en pootige Philips- ampenhier was met kwistige band, neen met meesterhand, ut electriciteit een apotheose van bet licht opgebouwd. Verbaasd naderbij tredend zagen wij een keurigere salon, geheel volgens de eiseben des tijds ingericht. Wij werden door de beide firmanten ontvangen enj in de gelegenheid gesteld een en ander van nabij te bezien, en te bewonderen. De stijlvolle meubelen en het artistieke koperwerk, door het „Huis Oud en Nieuw" te Amsterdam, onder leiding van den bekenden archi tect Ed. Cuypers geëtaleerd, verboogen nog het gezellige van de expositie. Op smaakvolle wijze is hier het nuttige met het aangename gecombineerd. Gij allen, die u dagelijks, ain uw petrojeumtoestel ergert, die uwe gasten onbeholpen rooktoestellen als sigarenopstekers voorzet, die u aan nwe friseertangen brandt, die in het zweet uws aanschijns uw blouses strijkt, weet gij, dat een paar metertjes draad en een enkel eenvoudig toestelletje u deze rampea bespaart? Wist ge, dat die ge willige electriciteit, die dag in dag uit uw huis onmerkbaar binnensluipt, ge negen en in staat is u duizend gemak ken te bezorgen, werk uit uw handen en zorgen uit uw ziei te nemen? Wij twijfelen niet of de heeren Kei ler Macdonald zullen bun arbeid met succes bekroond zien, wij betwjjfelen echter zeer, of velen onzer lezers zich kunnen voorstellen, wat er onder kun dige leiding met electriciteit bereikt kan worden. Het is aan deze velen, dat wij een bezoek aan bet bezichtigingslokaal ten zeerste kunnen aanbevelen, waar toch de beide firmanten aan belangstellen- i Cent-Vereeniging „Door kleintjes groot." den alle gewenschte inlichtingen gaarne zullen verstrekken en de toestellen in gebruik vertoonen. Fotografie. De Bloemendaalsche Amateur-fotografen-vereeniging gaf Donderdag haar eerste avond in het seizoen. De twee belangrijkste momenten waren de bezichtiging der honderden foto's van den beer Boom, betrekking hebbende op de motorsport te land, te water en in de lucht en 's heeren I. Bispinck's uiteenzetting van het nieuwe stelsel kleuren fotografie van Dufay. Diens vernuft en toewijding heeft een bruikbaar middel gevonden om de drie grondkleuren van bet natuurlijke witrood groen en grijsachtig violet op mikroskopisch kleine vlakken van de gelatineplaat gelijk matig te verdeelen, zoodat de roode, groene 6n violette lichtstralen die van de af te beelden voorwerpen of land schappen afstralen, gelijkmatig en in evenredige sterkte op de plaat worden vastgelegd. Het was zeer leerzaam. Bij een van de foto's van den beer Boom, voorstellende een losvarende torpedo, draadloos bestuurd van uit een vrij ver daar vandaan drijvend bootje, maakte een der leden, oud- zeeoiïicier, de aanwezigen er opmerkzaam op, dat bij bet nieuwste systeem van soortgelijke aanvalsmiddelen in de losdrijvende torpedo een staeg omhoogspuitende waterstraal (die dus niet door een schot onbruikbaar gemaakt Icon worden) dienst deed als ontvanger van den richting gevenden electriscben stroom die de andere (bemande) boot willekeurig uitzendt. Wanneer men nagaat dat electrisch contact tusscben aarde en vliegmachines in de lucht niet onmogelijk is, dan ziet men weldra het einde van alle oorlogen nadereD, immers het is dan maar een zaak van geld om van zijn werktafel af geheele Rijken te gronde te richten. 1 Cent-vereeniging »Door kleintjes groot" Fugit hora, de tijd vliegt heen: 't is bijna al weer een jaar geleden dat bier ter plaatse bovenstaande ver- eeniging werd opgericht. Laat ik u bij de herdenking van dit feit eens bet een en ander er over mededeelen. Ik weet zeker, hiermede velen een genoegen te doen. Wij allen, tenminste de meesten van ons, kennen juffrouw Windthorst uit de Dorpstraat wel. Als ik zeg juffrouw, is dit de gemoedelijke vorm. Taalkundig en maatschappelijk moest 't misschien wat deftiger zijn, maar juffrouw Windt horst, wars als zij is vau opgeblazen eerzucht en overtollige ijdelheên, heeft waarschijnlijk liever het eenvoudige juffrouw, gelijk zij door haar diseipeltjes en den gaanden en komenden man genoemd wordt. Zij was ziek geweest en had aan een longontsteking veel geleden. Hersteld zijnde herinnerde zij zich de vele smarte lijke uren op haar ziekensponde doorgebracht en gevoelde behoefte om aan haar dankbaarheid voor baar herstel op de een of andere wijze uiting te geven en wat was natuurlijker dan dat zij dacht aan die duizenden behoeftige longlijders voor wie geen beterschap mogelijk is dan bij eene krachtdadige Eerste rij (zittend) van links naar rechts: Jo van Gulick; Cato Cassee; Stientje Böttger; Jo Vermeer; Marietje van Apeldoorn; Marietje Schoo; Maria Limbach. Daarachter (op hun knieén) Nellie van den Berg; Joopie Walter. Eerste rij (staande): Juffrouw Windthorst; Annie Roodenburg; Betje van Apeldoorn; Jo Windthorst; Janue Kalkman; Gezien Ililgeman; Stientje Meester; Gezientje Genis. Achterste rij: Rika van der Linden; Gerrie Koning; Gretha Vries; Annie Jongkees; Antje Vogel; Lena Limbach; Jo Koning; Beppie Teeringh; mejuffrouw G. Apeldoorn. Arie Ililgeman. Rechts: Ko Roodenburg. Links van den boom: bestrijding die alleen verkregen kan worden door zware geldelijke offers? Om deze onvermogenden te steunen, hen te helpen hun kwaal te overwinnen, dit zou voor haar een vrucht baar arbeidsveld kunnen worden. Zij polste dr. Kersbergen er over, die de zaak zeer sympathiek vond en, sprekende over de 1 cent-vereeniging, zeide»uit zoo iets kleins kan wel eens iets groots voorkomen", raadpleegde den administrateur der Vereeniging tot bestrijding der tuberculose in Haarlem en omstreken, den heer J. H. C. T. Llmperg, en bet gevolg van een en ander was dat de 1 cent-vereeniging werd opgericht. Juffrouw Windthorst nam de leiding op zieb, waardoor al heel spoedig de zaak voortreffelijk marcheerde. Thans bestaat deze vereeniging van kleine menschen al bijna een jaar. Of ze reeds vruchten beeft afgeworpen Ver oorloof me u eenige cijfers te toonen, zóó welsprekend, dat uw hand ongetwijfeld werktuigelijk de bekende beweging zal maken naar uw portemonraie. Doch laat alstublieft dit geliefde voorwerp voor 't oogenblik nog met rust. Later, wanneer de nu nog in de maak zijnde oproeping u zal hebben bereikt, moogt u wat aan deze vereeniging of aan den heer Limperg geven. Zelfs zullen dan giften van 1000 gulden en meer niet worden versmaad. De heer Limperg deinst, wat dit aanbelangt, voor niets terug. Maar laat ik niet afdwalen. In November opgericht heeft de vereenigiDg maandelijks als volgt aan bet Lighalfonds kunnen afdragen 70.34. 80.—. 70.—. 60. 80.—. Totaal 62.50. 65.—.. 94.33. 60. 70.—. f 712.17. Vergeet niet dit bedrag uit een vet lettertje te nemen, zetter. Het is 't waard. Hoofdzakelijk aan enkele centen zijn binnen het jaar zeven honderd en twaalf gulden met die kleine groene busjes opgehaald, 't Is respectabel. De illustratie geeft u een aardig kiekje op het kranige groepje dat onder leiding van juffrouw Windthorst Woendags en Zaterdags onze gemeente afloopt. Dit geschiedt uit den aard zooveel mogeljjk in eigen buurt. Zoo beeft Rika van der Linden Driehuis voor haar rekening; Jo en Gerrie Koning loopen Santpoort afKo en Annie Rodenburg (zie Ko half achter den boom wegschuilen) bewerken Jan Gijzen- vaart; Arie en Gezien Hilgeman bezoeken trouw bet Duin lustpark en gaan om de drie maanden naar Meerenberg, alwaar zij, dank zij de welwillendheid van dr. Van Walsem, op tractementsdag na afloop van den maaltijd aan de deuren der eetzalen mogen staan. De zusters eii andere leden van het personeel laten zich niet onbetuigd wat bun giften betreft, want, steeds komen Arie en Gezien hier met goed- vnlde busjes vandaan. Over dit dappere tweetal wil ik bij deze gelegenheid nog even een kleine anecdote vertellen, 't Was op Julianadag en, men herinnert 't zich nog, de drukte enorm. Alle hens was op 't dek. Ook de meisjes van 't Kopje roerden zich buitengemeen. Maar bij dezen

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1910 | | pagina 1